Op Financiën K.V.P.- staats secretaris Schilder Jan van Herwijnen overleden Gestolen H minuten ZOMERZEGELS 1965 Onderzoek CI A-102 wordt voortgezet Stralingsbron moet zich in of bij melkwegstelsel bevinden Concertgebouworkest geeft demonstratie slagwerk GROENE PASEN, VOLOP EIEREN (IN DE NATUUR) ■PW'Sjj E blijf jong, blijf fit. fiets! EHffl DOOR AMSTERDAM DE KEMPEN WEEKRETOURS GIDS PER PLAAT KLEUREN IN SONSBEEK K.V.P.-voorzitter mmm Jhr. Rutgers van Rozenburg ter aarde besteld Berlagepriis voor architect Sijmons Dood student Verklaring tegen „mensonwaardige praktijken" Vier uitzendingen voor KRO-tv Angola-film nu op de televisie mm Vliegend personeel KLM akkoord met werktijdenregeling Pater dr. G. Mulders SJ benoemd bij de KRO DAGPUZZEL .lK!É D^v DONDERDAG 15 APRIL 1965 PAGINA 7 et was vijf voor drie. De kritieke tijd in alle post- tehuizen. Een langen] van mensen die nog vlugr, vlug het hun toekomende geld willen in nen Vóór een van de ambtena ren op het idee komt er met de hele kas vandoor te gaan. En een even lange en even onbegrijpe lijke rij van mensen, die nog gauw iets wilden betalen. Hoe wel, met een paar dwingende aanmaningen.Hijgend kwam ik binnen. Niet om te betalen. Zó ben ik niet. Maar ik ben er als de kippen bij, als ik geld kan halen. !k slingerde mezelf dus achter de rij en begon welgemoed e tellen. Twaalf mensen. Tegen tioee minuten per stuk, dat is. Het loket er naast was leeg. Be ft'rijpelijk, want je kunt er alleen ie spa&rgeld maar door schuiven naar een plaats, die misschien, op het ogenblik, nog iets saver is dan de bank van Engeland. Achter het lege loket een ver woed schrijvende en, zoals ik uit ervaring wist, héél vriendelijke ambtenaar. Hij keek even in mijn richting en wenkte wuifend. Zijn hoofd ge bogen over allemaal cijfertjes. Ik ben, zij het schoorvoetend, naar het loket gelopen. Heb in de hand, die er opeens was, het rose papiertje gelegd. De man schreef door. Achter me priem den twintig ogen. Hij deed het heel handig. Heel onopvallend en stiekem. Cheque naar de linker hand, schrijven, cheque omdraai en, nummer noteren, schrijven. Het bijpassende strookje kwam van het andere loket, mét het geld. Het was allemaal heel aar dig. En, vóór u verkeerde con clusies trekt, die behandeling dank ik niet aan mijn aardig zijn. Maar aan de humoristische conversatie tussen mijn man en die van Tante Pos, telketis als ze elkaar ontmoeten. Twee minuten later liep ik wéér buiten. Met het geld. En een strookje, als bewijs dat ik °oJc het gas nog betaald had. Binnen stond nog steeds de lange r9. Nog tien. Leuk! Aardig van die man, om mij zo vlug te hel pen.' Maar ergens in mijn achter hoofd. Als ik nou eens zelf in d'e tange rij had gestaan. En als lemand anders.Ik zou me ge ërgerd hebben en hebben staan sputteren. Misschien wel niet rardop maar toch. En die andere mensen? Die l'an die twintig priemende ogen an? Maar kun je zo'n vriende- tyke meneer nou eigenlijk wel gaan leggen, dat je tóch lie- er je beurt af wacht, als dat gemaal niet zo is? Het kan na tuurlijk wel! Ik heb het niet gedaan. Ik heb r'nuten, boze gedachten en er- uornis gestolen. Zo maar. Dat nc>S ^an n*et zo neties-' Als ik u eens vriendelijk geweigerd a. De wereld zou er niet beter J1.9eworden zijn. Maar ik mis- tm leri- we^' Hn Eet zou me beslist mtig minuten gekost hebben! ELLEN De zomerzegels 1965 die werden ontworpen door Th. Kurpers- hoék uit Amsterdam, tonen dit jaar afbeeldingen van oude Ne derlandse stadjes, n.l. Veere (8 6 cent), Thorn (10 6 cent), Dordrecht (18 12 cent), Staveren (20 10 cent), Medem- blik (IfO 10 cent). EDO DE WAART demonstratie geen kievitseieren rapen buiten Friesland nachtegaal present ...met plaat naar Eiffeltoren Moe van het werken? - Pak de fiets en ontspan ui HILVERSUM, 15 april, (ANP) Als wij de verdeling van de ministers- zetels zien, mocht de KVP in rede lijkheid verwachten, dat wat de staats secretarissen betreft, een evenwich tige verdeling zou worden toegepast, aldus KVP-voorzitter rar. Aalberse vanmorgen voor de KRO-radio. Au de PvdA de departementen van financiën en Economische Zaken bezet, had de KVP op minstens een van deze departementen op een staatssecretaris gerekend. Alleen op het ministerie van Finan ciën zou nog een KVP-staatssecretaris kunnen komen, zei de heer Aalberse. >>Ik meen, dat voor de formateur, thans minister-president, deze overwegingen zwaar zullen tellen. Ik meen hoopvol te moeten afwachten." (Van onze correspondent) i BERGEN, 15 april Op 75-jarige leeftjjd is in het Noordhollandse kunste naarsdorp Bergen overleden de schil ler Jan van Herwhnen. Hij werd 4 november 1889 in Delft geboren en was autodidact. In 1939 vestigde hij zich in pergen, waar hij vorig jaar een ere- tentoonstelling kreeg ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag. De gemeente onderscheidde hem toen met de zilveren erepenning. Sinds de bevrijding had "IJ vijf maal een tentoonstelling in het stedelijk Museum in Amsterdam. Vrij- jjag a.s. zal op de algemene begraaf plaats te Bergen de teraardebestelling P'aatsvinden. i nprn Dordrecht Staveren *x:: MOSKOU, 15 april (Tass) De Rus sische radiosterrekundige Joeri Parijski heeft aan een correspondent van het persbureau Tass meegedeeld, dat ge leerden van het observatorium in Poel- kovo bij Leningrad erin geslaagd zijn de coördinaten van de radiobron CTA- 102, de plaats dus, precies vast te stel len. Ook de specifieke eigenschappen van het spectrum van de straling van deze bron zijn vastgesteld. Deze stra ling wijkt tamelijk veel af van de an dere reeds bekende kosmische radio bronnen en heeft slechts zeer weinig te maken met een op een ster gelijkend lichaam. De mogelijkheid wordt echter niet uitgesloten, dat CTA-102 een uiterste is in de opeenvolgende serie natuur lijke bronnen van radiostraling, aldus Parijski. De variabele uitzending van deze radiobron, die door de geleer den in Moskou is waargenomen, noem de hij met nadruk een belangrijke ontdekking. Door de periode van hel derheidsvariatie van de radiobron met de hoekafmetingen te vergelij ken hebben de geleerden berekend, dat CTA-102 zich nabij of in ons melkwegstelsel moet bevinden. Prof. Sjklovski van het Astronomisch Instituut Stemberg zei hierover: „De ze bron van radiostraling kan zowel een geheel nieuwe soort hemellicha men vertegenwoordigen als het bewps zijn van het bestaan van voor ons ab soluut nieuwe eigenschappen van de kosmische radiobronnen, die reeds aan de wetenschap bekend zijn, bijvoorbeeld de overblijfselen van explosies als de zogenaamde supernovae. Men kan na tuurlijk de fascinerende veronderstel ling, dat hetgeen wij waarnemen een kunstmatige signaal van een buiten aardse beschaving zou zijn, niet geheel uitsluiten. Er zullen nieuwe speciale observatoria nodig zijn voordat deze theorie een wetenschappelijk feit kan worden." Het observatorium in Poelkovo deelde mee, dat de systematische waarneming van de nieuwe radiobron zal worden hervat. De grootste microgolf-radiote lescoop in Poelkovo zal daartoe uitge rust worden met zeer gevoelige instru menten. DEN HAAG, 15 april De KLM deelde gistermiddag mee dat in het over leg met de heer Ruppert overeenstem ming is bereikt tussen de directie van de KLM en de vertegenwoordigers van elk van de vier verenigingen van vlie gend personeel over de hoofdzaken van een nieuwe werk- en rusttijden- regeling en een aantal daarmede sa menhangende onderwerpen. Over enkele detailpunten wordt nog nader overleg gepleegd. Het bereikte akkoord zal daarna ter bekrachtiging worden voorgelegd aan de bevoegde organen van de verenigingen van vlie gend personeel. De vier verenigingen en de drie vakbonden van luchtvaart- personeel zullen worden uitgenodigd tot een rondetafelgesprek over de structuur van het georganiseerd over leg bii de KLM. (Van onze Utechtse redacteur) ZEIST, 15 april Op een plek, die hij zelf 21 dagen geleden met zijn va der had uitgezocht voor een familie graf, een vrije ruimte onder hoge den nenbomen op de Nieuwe Algemene Be graafplaats, is gistermiddag de bij het installatie-ceremonieel om lid te wor den van de studentengezelligheidsvere- niging „Tres faciunt collegium" zo noodlottig om het leven gekomen stu dent jhr. D. Rutgers A an Rozenburg be graven. Zijn vader, jhr. mr. L. M. Rutgers van Rozenburg, vertelde over het be zoek, dat hij toen met zijn enige zoon aan deze plaats bracht, bij de open groeve, waarom zich honderden belang stellenden geschaard hadden. Hy prees de goede eigenschappen van zijn zoon die zijn korte studententijd besteedde, „zoals wij dit graag zagen". Harmo nisch en beheerst had hij zijn tijd ver deeld tussen studie, de studentenge meenschap en zijn liefde voor muziek, cultuur en golf. Hy had een hoge opvat ting van het leven, plichtsbesef en een grote liefde voor de naaste, aldus jhr. Rutgers van Rozenburg, die tenslotte God dankte voor de gaven, waarmee zyn zoon gezegend was en die door hem zo goed waren benut. Ook mevrouw Rutgers van Rozen burg nam openlijk afscheid van haar zoon, door God geroepen, zoals zij zei, om in een glanzend huis te wonen, verlost van onvolkomenheden en ver driet. Nadat een der twee dochters uit de H. Schrift had gelezen, sprak de studentenpredikant, ds. J. C. de Bruine. De kist was bedekt met een kruis van witte bloemen en ging verder schuil onder rozen. Er was nog een schat van bloemstukken en kransen, o.a. van de Senaat van het Utrechtsch Studen tencorps, die volledig aanwezig was en van de jaargenoten van de overledene. Tussen de ouders stond een der be stuursleden van „Tres", waarvan meer dere leden zich tussen de anderen verspreid hadden. Tot de aanwezigen behoorden verder de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. j Graaf van Lynden van San- denburg, die ook president-curator van de Utrechtse universiteit en honorair lid van,,Tres" is: de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en zijn ambtgenoot van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes. DEN HAAG, 15 april De dr. H. P. Berlageprfjs 1965 is toegekend aan archi tect K. L. Sijmons Dnz te Amsterdam, utt waardering voor de Adventkerk van de Nederlands Hervormde gemeente aan de Hengelolaan te 's Gravenhage. In het Haags gemeentemuseum zal een tentoonstelling worden ingericht van het werk van Sifmons. De Adventkerk krugt een steen waarin de bekroning wordt gememoreerd. UTRECHT, 15 april De Utrechtse Studenten Faculteiten Raad heeft van daag in een verklaring een beroep ge daan op de gehele Nederlandse sluden- tenwereid en op alle nog bü het stu dentenleven (hetzii direkt hetzij via hun kinderen) betrokken academici, doelbewust mee te werken aan het uit bannen ian alle mensonwaardige prak tijken uit de studentenAvereld door er noeh actief noch passief aan deel te nemen. Dit verklaart de raad naar aanleiding van de dood van jhr. D. L. L. Rutgers van Rozenburg die zaterdagavond om het leven kwam toen hij werd in gewijd als lid van het besloten Utrecht se gezelschap „Tres faciunt colle gium". Polen In Warschau zijn acht Polen tot gevangenisstraffen van twee tot zes jaar veroordeeld wegens diefstal van drie ton vlees uit een slachthuis. Onge veer 70 personen moeten nog wegens vleesdiefstallen worden berecht. (Rtr.). (Van onze verslaggeefster) AMSTERDAM14 april Van de ruim 120 concerten die het Concertge bouworkest in het seizoen 1965-1966 zal geven wordt ongeveer de helft gediri geerd door Bernhard Haitink. Als gastdirigenten treden op Eugen Jo- chum, Roberto Benzi, Willem van Ot- terloo, Ernest Baur (de opvolger van Hans Roshaud aan de Siid-West-Funk) en Colin Davis, bekend door zijn gram- mofoonopuamen met het London S.vm- nhonv Orchestra. Naast de vijfenveer tig abonnements-concerten zijn er tAvaalf concerten voor het Nederlands Theatercentrum, drie voor de Amster damse Kunstkring en dne in de Beet- hovencvclus. Verder de medewerking aan het Holland-Festival, een reeks van drie experimentele avonden en eni- ge uitvoeringen bij bijzondere gelegen heden waaronder b.v. het staan van de Vrije Universiteit. Buiten Amsterdam is het C°"cei£g®" bouworkest te beluisteren in1 de Sche- veningse Kurzaal, in Arnhem, Nyme gen, Rotterdam. Den Bosch, pnd^°ven' Tilburg en Zutphen, terwijl het seizoen besloten zal worden met een concert ter opening van het Wereldmuziekfest val in Kerkradc met solistische medewer king van Martha Argerich, eerste plus winnares van het Warschau-concours- 1965. Buiten Nederland wordt geconcer teerd in Montreux, Duitsland (septem ber), en Zwitserland (oktober). Voor de KRO-televisiereeks is men onder lei ding van Bernard Haitink reeds met de opnamei, voor een viertal uitzendin gen begonnen. Voor het tijdperk 1966-1967 zijn reeds aangenomen twee concerten in Brus sel en drie in Montreal, in mei 1967 ter gelegenheid van de wereldtentoonstel ling. Er zijn besprekingen gaande in zake een aansluitende toernee in Canada eventueel gecombineerd met de Vere nigde Stagen en Japan. In studie zijn uitnodigingen van Griekenland, Polen en Gent (Festival var. Vlaanderen) en Londen. In de Grote Zaal wordt 24 april een slagwerkdemonstratie gehouden onder leiding van Edo de Waart, met een mondelinge inleiding door Robert Heppener. Ter kennismaking voor het publiek, mede met het oog op de toenemende rol van de slaginstrumen ten in hedendaagse partituren, zal aan de hand van een aantal bekende wer ken (Ra'els Bolero, Strawinsky's Sa- cre, Britten en Beethoven) de indi viduele en gezamenlijke klankkleur ge demonstreerd worden van deze orches- trale sectie, die de directie van het Concertgebouworkest uit een speciaal fonds nog aanmerkelijk zal kunnen uitbreiden. Executanten zullen staan opgesteld op het podium, toegewend naar het zich aldaar bevindende pu bliek, ten hoogste vierhonderdvjjftig man in totaal. Na de pauze wordt de Toccata van de Mexicaan Carlos Chavez uitgevoerd. Het een en ander wordt op een later tijdstip door de tele visie uitgezonden. Indien dit experi ment slaagt komen in de loop van het vo'.gend seizoen ook diverse an dere instrumentale groepen voor zo'n eigen „schijnwerper" in aanmerking. De in 1965 geboren componist Jean Sibelius wordt door de uitvoering van zijn Vioolconcert en zijn Vijfde Sympho- nie geëerd. De Zwitserse, in ons land gevestigde componist Frank Martin hoopt bij het begin van het komende seizoen zijn 75ste verjaardag te vieren, een feit dat gemarkeerd zal worden met de kennismaking van zijn jongste orkest werk „Les quatre elements". De Ne derlandse muziek is ondermeer verte genwoordigd met werken van Lex van Delden Rudof Escher, Anthon van der Horst, Otto Ketting, Hans Kox, Ton de Boon. Collage nr. 9 voor koper en slag werk, door Otto* Ketting gecomponeerd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Concertgebouworkest, zal thans zijn première beleven onder leiding van Ernest Baur. BUSSUM, 15 april De VARA-t.v. zal i'anavond in de rubriek „Achter het nieuws" een deel van de door bur gemeester Van Hall van Amsterdam voor vertoning verboden fiim van het Angolacomité uitzenden over het tivee- de net. De uitzending begint om kwart voor tien. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 15 april Met de al gehele leiding van de afdelingen gods dienstige uitzendingen op radio en te levisie bij de KRO is met ingang van l juli belast pater dr. G. J. Mulders SJ. Pater Mulders is thans hedrijfs- uaimoezeuier in Rotterdam, algemeen geestelijk adviseur van het Nederlands Katholiek Werkgeversverbond en medeiverker van het Hoger Catheehe- tisch Instituut te Nijmegen. In verband met deze benoeming zai pater Mulders zijn andere functies uiterlijk komend najaar neerleggen. Pater H. in 't Veld OSA en pater A. Truyman OP behouden de dagelijkse leiding van de afdelingen godsdienstige uitzendingen van resp. radio en telg- visie. gemarkeerd, \i-aaraan men picknick- plaatsen en kleinere „spartelvijvers" zal kunnen aantreffen. Het feit, dat dit alles nog slechts op papier staat, hoeft de toeristen overigens niet te weerhouden nu al op verkenning te gaan in het land van de Acht Zaligheden: het rijke natuur- en landschapsschoon, dat het uitgangs punt vormt voor de meer massale voorzieningen, is ook nu een tocht door de Kempen ruimschoots ivaard en de Kempenroute van de ANWB maakt het de toerist gemakkelijk om er alvast kennis mee te maken. Rust- zoekers zullen de nieuwe accommoda tie bij voorkeur niet afwachten, maar ook zij hoeven zich geen zorgen te maken over de toekomst: de orde nende hand A-an de recreatieraad zal er zeker in slagen, om massapret en rust beide een plaats te geven. Witte Kerstmis, Groene Pasen, zegt de volksmond. Het komt niet altijd even mooi uit, maar dit keer is het helemaal raak. Na het zachte Aveer van eind-maart en begin-april hebben de regentjes van de laatste week voor een explo sie van groen gezorgd, zodat de loof bossen en parken met de Paasdagen in een waar feestkleed gestoken zijn. De stugge eiken wachten uiteraard nog een later tijdstip af, maar in vele delen van het land zullen tijdens de Paasdagen de krenteboompjes en magnolia's bloeien, narcissen bereiken hun hoogtepunt en de malse weilan den zijn gestoffeerd met koetjes en kalfjes. In de natuur zullen de paas eieren niet ontbreken. Behalve kie vitseieren zullen er legsels zijn van grutto's en andere weidevogels, me rels en zanglijsters zullen volop nes ten hebben en de mezen zullen juist hun eerste eieren leggen. Over die kieviten nog het volgende: de eieren mogen in Nederland niet meer geraapt worden, behalve in de provincie Friesland waar het voor de arme vogels wel bijzonder trieste Paasdagen zullen worden. Fi'iesland heeft al jaren het privilege een week langer te mogen rapen Die concessie is gedaan omdat het eierenzoeken zo ongeveer een nationale Friese sport is èn omdat de Friezen na de slui tingsdag voor een uitstekende be scherming zorgen. Dat privilege valt nu wel heel merkwaardig uit Nesten van grutto's en andere vogels mogen uiteraard ook in Friesland nooit wor den uitgehaald. Sommige mensen maken zich zor gen over dat uithalen van kievitleg- sels. Men denkt vaak, dat dit schade zal doen aan de kievitenstand. Onder zoekingen hebben echter uitgewezen, dat daar niet voor gevreesd hoeft te worden, als de kieviten na 19 april (of na 12 april...) maar ongemoeid worden gelaten. Een kievitenpaar dat zyn eieren voor die datum kwijt raakt, produceert namelijk in alle ge vallen een nieuw legsel. Zou men het eerste legsel laten liggen, dan komen de jongen alleen maar vroeger in het seizoen: een tweede broedsel volgt dan toch niet meer. Nu zijn de na tuurlijke omstandigheden voor de jon ge kieviten wat later in de lente vaak gunstiger dan in het begin; de kievit zou dus zelfs van het rapen profijt kunnen trekken. Maar dat gaat dan alleen op in die streken, waar later geen nesten worden verstoord door het vroeg maaien van gras en andere landbouwactiviteiten, die een steeds grotere bedreiging vormen voor late kievitsnesten. In Friesland gaat de bescherming inderdaad zo ver, dat ie vogelliefhebbers vóór een veld gemaaid wordt, de legsels op zoeken, zodat die kunnen worden ge spaard. Ook plegen de boeren daar bij het hooien in juni als er veel jonge vogels op de been zijn van binnen naar buiten te maaien en niet van de randen naar het midden. In dat laatste géval worden veel jonge KRUISWOORDRAADSEL 23456 7 69 10 Horizontaal: 1 stau in Engelai.d; 2. gla zuur, uitgave (afk.); 3 verbindingsstuk mei schroefdraad, bijbelse figuur; 4. da capo, godsdienst; 5. afschelden van wondvocht let wel; 6. daar, ,og eens; 7, speelgoed, specialist: 8, heilige martelares (feest 21 oktober), In;ern. Labour Org.; 9. kolen emmer. leger; 10. lange boordrlem (roel- sport) middagmaal; 11. toegang, vulmate riaal. Verticaal: 1. stuk rundvlees; 2. schouder doek van priester, sterrenbeeld; 3 kroes, bekende voetbalvereniging; 4 gevangenbe waarder. regiment infanterie; blers< art. pudding; 6 leeuw (heraldiek); 7 voorzetsel, krampachtige ademtocht, verkeerd; 8. no bel, fluiteend; 9 voorzetsel, alvorens: 10 kind (Itah). ambtshalve (Lat., afk.). Oplossing van 14 april 1. dynastie; 2. kolonel; 3. spelonk; 4. periode; 5. ondier; 6. ruiterij Op de streepjes: De klop op de deur. vogels naar het midden gedreven, waar ze dan op het laatst worden weggemaaid, terwijl in het eerste ge val de jongen kunnen ontsnappen. Wat de zangvogels betreft: de kansen op nachtegalenzang zjjn dit keer aanwezig. De traditionele voorloper van de nachtegaal, de gekraagde roodstaart, arriveerde dit jaar al op de uitzon derlijk vroege datum van 6 april. Daarna is de trek wat vertraagd door ongunstig weer, maar als het een beetje wil zjjn er met de Paasdagen nachtegalen present. Deze vogels zin gen niet alleen 's nachts, maar het is dan wel gemakkelijker om ze op te sporen Het zijn echte loofhoutvo gels, die voorkeur hebben voor hak- houtAvallen en bosranden, ivaar het niet te droog is en waar een dichte bodemvegetatie van brandnetels en andere kruiden aanwezig is. De mooiste zang valt meestal in de laatste week van april en de eerste dagen van mei, afhankelijk van de aankomstdatum; en dan zingen ze echt midden in de nacht, om de la ter komende wijfjes te lokken. Het mag best koud zijn, als het maar helder (trek) weer is. Later zingen de vogels ook nog volop, vaak in de ochtenduren en tegen de avond, rond middernacht in de nanacht. Men hoort ze doorgaans weinig in de voornacht, na zonsondergang; juist als veel men sen voor het naar bed gaan even willen luisteren. Begin juni is het met de zang afgelopen; het wordt na 20 mei meestal snel minder. De binnen- duinen, de niet te gecultiveerde par ken, de landgoederen en de houtwal len In Gelderland en Brabant zijn goede plaatsen. Rotterdammers kun nen ze zelfs volop horen in het Kra- lingerhout, waar we een aantal ja ren geleden bij een telling liefst tot ruim twintig broedparen kwamen. De begroeiing was toen voor nachtegalen -eer geschikt. Van de zangvogels is voorts de zwartkoptuinfluiter present. Misschien hoort men ook de eerste koekoeken. In de betere loofbossen bloeien de wilde anemonen en aan de sloten prijken de dotters. Ook als het geen uitgelezen weer is, valt er volop te genieten; voor de liefhebbers zelfs méér dar. wanneer de wegen, bermen en bossen verstopt zijn met Paastoe- risten. De tien Kempische gemeenten die samenwerken in de wel vaartsstichting Kempenland, zullen binnenkort een recrea tiegemeenschap Kempenland in het leven roepen ter behartiging van be langen van de openluchtrecreatie en het toerisme. De gemeenten hebben dit initiatief genomen in de overtui ging, dat de grote toeristische toe loop, die dit gebied in de naaste toe komst mag vorivachten, om een goe de, gezamenlijke planning vraagt, zowel wat het ruimtelijk beleid aan gaat als wat het treffen van voor zieningen betreft. Ais de gemeenteraden ermee ak koord gaan, zal de te vormen recrea tieraad onder meer de bevoegdheid krijgen om planologische richtlijnen vast te stellen voor het bewaren of het tot stand brengen van natuur- en landschapsschoon en tot het rege len van de dag-, weekend- en vakan tierecreatie, alsmede voor de ontslui ting van de daarbij betrokken terrei nen. De raad kan bovendien eigen dommen aankopen en eventueel weer verpanden. Zoals bekend heeft de Rijksdienst voor het Nationale Plan de Kempen genoemd als een gebied dat als een soort tweede Veluwe zou kunnen voorzien in de toekomstige behoefte aan accommodatie voor de vakantie recreatie. Een onderzoek van de Kempische welvaartsstichting stelt echter vast, dat de streek eveneens rekening moet houden met een toene mende dagrecreatie, met name uit de groeiende agglomeraties Tilburg en vooral Eindhoven. De streek zelf heeft 42.000 inwoners, die echter een areaal van 34.000 ha. bewonen, dat voor 28 pet. uit bos en hei bestaat, zo memo reerde burgemeester Roels van Luyks- gestel dinsdag in een vergadering van de gezamenlijke raden. In dit gebied wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een stel sel van nieutve agrarisch-toeris- tische wegen, die tot stand komen in het kader van grote ruilverkave lingen. De Heidemij heeft voor de gemeenten een eerste schetsontAverp gemaakt voor een verdere toeristi sche stoffering, die binnenkort, als de raad eenmaal gevormd is, wel spoedig gedetailleerd en gerealiseerd zal worden. Het ontwerp voorziet In de aanleg van twee grote concentratiepunten, één bij Eersel-Duizel en één bij Bla- del waar door zandwinning ten be hoeve van de E3-weg plassen zullen ontstaan, die zullen worden aange kleed met speeltuinen, zomerhuis- les en andere toeristische uitrustin gen. Het reeds bestaande Eurostrand in Westerhoven vormt dan een derde concentratiepunt. Daarnaast zullen op de rand van bos en agrarisch land nog tien tot twaalf kampeerplaatsen wor den ingericht en worden fietspaden en toeristische routes aangelegd en erste Paasdag hervat de NZH haar jaarlijkse rondritten in Amsterdam in samenwerking met de gemeentelijke dienst van Stadsontwikkeling en de VW. De routes van de tuinstedenrondrit en van de internationale rondrit zijn dit jaar samengevoegd tot een excursie van niet te lange duur. Tijdens deze tocht van twee uur komt men langs de belangrijkste bezienswaardigheden van oud en nieuw Amsterdam met als intermezzo een bezoek aan de koren molen „De Bloem" aan de Haarlem merweg. De rondritten van de NZH komen dit jaar voor het eerst in het vakantie- dagtochtenboekje van de Nederlandse Spoorwegen. Ten gerieve van buiten landse toeristen worden zij begeleid door hostesses van de VW. Tot en met 19 september wordt dagelijks een middagrit uitgevoerd; van 14 juni tot en met 18 september is er boven dien (alleen op werkdagen) een och- tendrit. P aasreizigers die naar Duitsland gaan zij meegedeeld dat de Duitse spoorwegen ter gelegen heid van Pasen retours uitgeven met verlengde geldigheidsduur. Alle retourbiljetten voor afstanden van ma ximaal 98 km., die van de 15-de, 16-de of 17-de april af geldig zijn kunnen tot woensdag 21 april 3 uur voor de terugreis worden gebruikt. Het reisbureau American-Express biedt Engels sprekende cliënten een geheel nieuwe service bjj hun wandelingen door de Fran se hoofdstad. Men heeft namelijk een negental grammofoonplaten laten maken, waarop deskundige toelichting wordt gegeven bij negen verschillen de wandelingen door Parijs. Iedere wandeling duurt ongeveer twee uur. Op de hoes van de plaat staat een duidelijke kaart afgedrukt van de te volgen route en bovendien een opgave van bus- en métrolijnen, die de toerist naar de door hem gekozen wandel- Avijk brengen. Het reisbureau levert er een draagbare platenspeler bij. Wandelplaten bestaan van de volgen de wijken; Are de Triomphe en Champs-Elysées, Palais de Chaillot en Eiffeltoren, Invalides en Unescoge- bouw. Quartier Latin; He Sanit-Louis en Cité, Tuillerieën en Louvre (exte rieur), Bastille en Place des Vosges, Rondvaart over de Seine per bateau- mouche, Montmartre. De huurprijs van de platenspelers bedraagt in de wintermaanden vijf francs pe.~ dag 's zomers vijftien. Een borgsom van vijftig francs wordt in rekening gebracht en bij teruggave van de platenspeler terugbetaald. De grammofoonplaten worden verkocht voor vijf franc per stuk en blijven het eigendom van de toerist, zodat hy ze ook thuis nogeens kan af draaien. f Dank zij de activiteiten van de Arnhemse VW krijgt het ge renommeerde park Sonsbeek er een paar toeristische attracties bij, zoals een bewegende vijverfon tein met twaalf meter hoge kleurige stralen en een miniatuur-golfbaan. Op drie en vier juli worden daar de Europese kampioenschappen midget golf gespeeld. Voorts wordt de aan- legaceomodatie voor de Rijn-rederijen verbeterd. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7