ERVARINGRIJKE JELLES Nederlandse sprinters richten zich teveel op hun rivalen Jan Janssen door val tijdelijk uitgeschakeld Toernooi om Volkers- trofee heeft sterker bezetting dan ooit AJAX- FEIJENOORD begint nu weer om half twee Huwelijk van Herman Beidschat draagt een extra feestelijk tintje Vele sportvedettes zijn door „gouden" handen van Amsterdammer naar puike conditie gewreven gezonde witte tanden Naar Juventus Twee toeschouwers bi j boksen overleden Wieier formaties j voor buitenland bekend gemaakt honkbalinternationaal uitgereikt Zesde gouden Balink-medaille aan bij elke tube Aronal een prachtig speldje gratis Aronal Geheim Oefenen Oostenrijkse Alpendrank nu ook in Nederland DONDERDAG 15 APRIL 1965 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 15 april Even «ehieten zijn ogen vuur. Het voort durend opgewekte, van levensblij heid getuigende gezicht verstrakt een ogenblik en de „gouden" han den maken een duidelijk afkeurend gebaar. „Een eertijds bekend wie- Ierjournalist heeft eens geschre ven, dat de uitwerking van sport massage op suggestie berust. Dat is klinkklare nonsens. Toen ik dat artikel las heb ik op het punt ge staan die man eens flink van re pliek te dienen. Maar ach, wat schiet je er mee op? Mijnheer, u moet maar eens bij de amateur- eerste klasser OSV gaan vragen, hoe ze daar over ouwe Jelles den ken. Vanaf 1933 heb ik de jongens dertig jaar onder handen gehad Toen nam ik afscheid. Maar vijf weken geleden vroegen ze me of ik de massage van de eerste-elftal- spelers weer op me wilde nemen. Het resultaat? Acht punten uit vijf wedstrijden!" Op bloeiende bergweiden, langs steile Alpenhellingen worden ze geplukt.de A bijzondere kruiden, waarmee deze aparte jfSlllK. drank, Almdudler, wordt bereid Van- jBv j-Ë3ik\ daar die verkwikkende frisheid. Alcohol- Hvrij. Maar ook heerlijk om te mixen voor long-drinks. Jsties met zijn attributen: de bestralingslampen, flesjes en potjes, die hij zo kundig weet te gebruiken om geblesseerde sportlui weer in conditie te krijgen. (Van onze sportredactie) HAARLEM/AMSTERDAM, 15 april. De jaarlijkse uitreiking van de Balink- medailles voor de beste honkbalprestaties uit het vorige seizoen, heeft gisteren door het huwelijk van een van Neder lands meest complete honkballers Her man Beidschat een extra feestelijk tintje gekregen* In de prachtige Gravenzaal van het Haarlemse stadhuis was het de Haarlem se wethouder van Sportzaken, de heer P. W. Voskuilen, die de 25-jarige honk baller in de echt verbond met de even eens 25-jarige Jorien Uhl uit Castricum, dochter van een zeer bekend Noordhol lands schaker. Wethouder Voskuilen, speciaal voor deze gelegenheid enige tijd geleden be noemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand, vond het een voorrecht dit huwe lijk te mogen sluiten. „Het is het eerste huwelijk dat ik in deze prachtige oude zaal sluit en ik hoop, dat de prestaties in de sport behaald ook zullen afstralen op uw huwelijk; ik wens u veel voor spoed en geluk". Het huwelijk werd door zeer veel be langstellenden bijgewoond, zelden was het zo druk op Haarlems Grote Markt. Onder de aanwezigen waren afgevaar digden van de Koninklijke Nederlandse Honkbalbond en de Nederlandse Dames Softballbond. De eersten kwamen Neder lands beste werper gelukwensen, de laat- sten kwamen om de trainer-coach van het Nederlandse dames-softballteam te feliciteren, want deze functie wordt reeds enige tijd door Herman Beidschat ver vuld. Als getuige bij het huwelijk fungeerde o.a. Gé Hoogenbos, de manager van de i Haarlem Nicols, de succesvolle honkbal- combinatie van EHS en EDO, die dit jaar aan haar tweede seizoen begint en die een prachtig voorbeeld is voor de Haar lemse semi-professional voetbalvereni gingen, die dit jaar opnieuw de volijve rige wethouder Voskuilen met zijn plan nen de mist instuurden. Voor effectieve massage komt héél wat kijken Het ronde gezicht van de Amsterdamse heilgymnast en masseur A. Jelles, 65 jaar, één brok vitaliteit, straalt weer. Hij zit °P zijn praatstoel en heeft niet veel vra gen nodig, om een geestdriftig verhaal °ver zijn leven in de sport en alles wat daar ten nauwste mee samenhangt te spuien. Hij somt een indrukwekkende lijst namen op van grote sterren uit het verleden, vedettes van de weg en de wie lerbaan, die onder zijn handen op de massagetafel naar een puike lichamelijke Advertentie Poets, tenminste één keer per dag, met ARONAL vitamine tandpasta. Binnen 18 dagen ziet u wat Aronal vooru heeft gedaan! bij Aronal-mondwater of 'n Aronal- tandenborstel óók 'n gratis speldje. bij apotheker, drogist of speciaalzaak. V N.V. Gaba - Hilversum conditie zijn gewreven. Een kleine, hoogst' onvolledige bloemlezing: Frits Wiersma (nu gangmaker), Vandenbosch, Storm (vijf jaar door Jelles „vertroeteld"), wij len Gustave Le Jour, die acht jaar van de wonderlijke uitwerking van Jelles' be handelingen profiteerde. Michard, Piet van Kempen, vader en zoon Hij zelen- doorn, Sidney Patterson, het, destijds be faamde Belgische koppel Achiel Depauw en Pier Vandevelde en de Italianen Tor- recelli („de vliegende draadnagel"), Pie- tro Mori en Amadeo Biocci. Van 1920 tot 1928 was Jelles masseur in het oude Olympisch Stadion. Uit deze periode ligt een schat van prettige herinneringen in zijn geest verborgen. „Helaas kan ik u geen foto's laten zien. Bij de watersnood in Tuindorp-Oostzaan dat was 14 ja nuari 1960 zijn al die platen verloren gegaan. Dat spijt me nóg". Over liefde voor zijn hobby „ja ze ker, een hobby, want ik ben tot 1950 smid-bankwerker in gemeentedienst ge weest" gesproken: in juli 1921 was Jelles tijdens een 24-uursrit verzorger van de Belgische koppels Depauw-Vande- velde en Debats-Persijn. Eigenlijk had hij verstek (moeten?) laten gaan, want die koers viel precies in zijn wittebroodswe ken. Maar hij vond zijn jonge bruid grif bereid, hem voor dit evenement af te staan. Of zij thuis bleef? „Niks daarvan. Mijn vrouw zorgde voor het eten van de renners. Als ze daaraan terugdenkt, zucht ze nog". Wat is het geheim van een effectieve massage? Jelles' antwoord is kort, maar krachtig: „een kwestie van feeling Ak koord. Maar niet alleen dat. „Er komt heel wat meer voor kijken". Dat wordt duide lijk als de Amsterdammer-in-hart-en-me- ren een duik in een kast neemt en terug komt met een stapel literatuur, die be trekking heeft op alle facetten van het menselijk lichaam en de vele defecten, die zich daaraan kunnen voordoen. Bijna onuitsprekelijke latijnse woorden en termen rollen als een waterval over zijn lippen; nu en dan geeft hij er een verhelderende verklaring bij. Voor het overige wordt van ons verondersteld, het allemaal te begijpen. Zo tussen deze be drijven door vertelt hij nog, vroeger veel i medische congressen te hebben bijge- woond, wijsbegeerte te hebben gestu- deerd en ook even in de politiek ge ïnteresseerd te zijn geweest. „Maar daar zette ik gauw een punt achter. Dat pad was mij te glibberig". Masseur Jelles vader van zes kinde ren stapt vervolgens op een ander on- Hprwerp over, zijn jongste dochter Anme. '7e is nu getrouwd, maar in 1959 heeft 'rii deelgenomen aan de wereldkampioen schappen wielrennen in Luik. Ja, die kon fr wat van. Zij heeft gereden m -Belgie, Frankrijk en Spanje en is m 1961 ook naar de wereldkampioenschappen m t crpweest Vooraf wilde ze toen trainen in het Olympisch Stadion. Maar ze kreeg van directeur Bessem geen toe stemming. Géén vrouwen mje baan hii Nu heb ik toevallig dezer dagen ge lezen dat mochten er hier wereldkam- moenschappen worden verreden ook de dames aan bod komen. Wist u dat er op ^ogenblik al veertig licentiehouders in Nederland zijn?' zich naar hun tegenstanders en durven niet met een eigen koersinzicht te rij den". Hij toont zich voorts verheugd dat het euvel van de doping nu straffer aan gepakt gaat worden. „Ik heb heel wat slikkerijen in mijn leven gezien. Er zijn zelfs middeltjes toegediend, die alleen aan zware hartpatiënten worden gege ven". Op 17-jarige leeftijd kreeg Jelles, toen „tegenhouder" op een fabriek, last van reumatiek. Hij bokste in die tijd ook en ging proberen, de pijn zelf weg te mas seren. Dat lukte. Zijn eerste „sportklant" werd de stayer Henk van Duren. Zo kwam de Amsterdammer in de sportmas sage terecht, waarna hij zich op alle mo gelijke manieren bekwaamde totdat hij het staatsdiploma te pakken had. Hij was toen al 47 jaar geworden. Nog regelmatig komen sportfiguren aan zijn deur. Een van zijn trouwste klanten is Bennie Mul ler. „Voor elke interland is hij hier. Ook ;Ko Prins heb ik gehad. En kortgeleden i nog Frits Kick van De Volewijckers". Zij kunnen getuigen dat het verhaal des tijds van die wielerjournalist inderdaad op dwaasheid berustte. Zij, en met hen |vele anderen, beamen het: Jelles heeft I „goud" in de vingers. Roger Magnusson, de 20-jarige links-; buiten van het Zweedse voetbalelftal, die lid is van de tweedeklasser Aatvidaberg, heeft een profcontract voor twee jaar ge tekend met het Italiaanse FC Juventus. Hij komt daar per 1 augustus 1966 in „dienst". Tijdens een receptie, weinige uren later eveneens in de Spaarnestad gehou den, was het de voorzitter van de KNHB, de heer W. H. E. Posthuma, die de 23- voudige international zijn zesde gouden medaille overhandigde. Beidschat werd deze medaille reeds vorig jaar toegekend door een commissie van honkbaljourna listen voor de beste werpprestaties in 1964. Herman Beidschat was overigens niet de enige honkballer die gisteren een me daille in ontvangst mocht nemen, 's Avonds werden in Amsterdam door voorzitter Posthuma nog vijf medailles uitgereikt. Gouden medailles gingen naar! Hamilton Richardson (beste slagman in 1964) en Herre Kok (meest waardevolle soeler), terwijl zilveren medailles in ont vangst werden genomen door nogmaals Herre Kok (op een na beste slagman) en twee door Jaap de Koning (op een na beste werper en op een na meest waar devolle speler). De betrokken spelers waren allen ver gezeld van hun clubbestuurders. De jeug dige Ben de Brouwer uit Tilburg mocht de Ron Fraser-award, de prijs voor de meest belovende jeugdspeler, in ontvangst ne men Ben de Brouwer is op dit ogenblik een van de meest op de voorgrond tre dende jonge werpers. „Ik hoop", aldus voorzitter Posthuma tot Ben de Brouwer, „dat de onderscheiding voor de jeugd in het zuiden van ons land een stimulans zal betekenen om de honkbalsport inten- siever te beoefenen". Aan het slot van de bijeenkomst over handigde het bondsbesfuurslid C. Th. Boer mouw-emblemen, die door de FEB beschikbaar waren gesteld voor alle spe lers die voor Nederland aan het Neder landse kampioenschap te Milaan hadden deelgenomen. Indirect had de in Panama-Stad be vochten strijd om de wereldtitel boksen lichtgewicht tussen Carlos Ortiz en Is- mael Laguna de dood van twee mensen tot gevolg. De 36-jarige Fabian Ramos kreeg een hartaanval toen hij in zijn wo ning naar een radioverslag van de match zat te luisteren en stierf in het plaatse lijke ziekenhuis, waarheen hij ijlings was gebracht. De *3-jarige Manuel Moran kreeg een dodelijke hartaanval, toen hij in liet Olympisch Stadion naar het ge vecht zat te kijken. De bekende honkbalinternationaal Herman Beidschat is gisteren in de echt verbonden met de 25-jarige Jorien Uhl. Bij de uitgang van het Haarlems stadhuis werd het jonge paar verrast door een ere-haag, die gevormd werd door honkballertjes van de Harlem Nicols. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 15 april Pasen, honk bal en ABC; deze drie begrippen vormen tezamen het jaarlijkse honkbaltoernooi van de Amsterdamse vereniging om de Hans Volkers-trofee, waarom dit jaar voor de negende maal wordt gestreden. De deelnemende ploegen zijn ditmaal sterker dan ooit; was de bezetting in voorgaande jaren meestal vier hqofdkias- sers met vier eerste klassers. ditmaal ne-j men zes hoofdklassers en twee eerste klassers deel. I ABC heeft bij de voorbereidingen ge-j streefd naar deelname van acht hoofd-i klassers. Sommige coaches voelden hier' niet veel voor men is nl. niet gaarne bereid veertien dagen voor het begin van de competitie de kaarten al op tafel te leggen en o.a. John Heyt van Spar-, ta betreurt het niet, dat b.v. de Haar- i lem Nicols niet verschijnen. Toch hebben de ABC'ers, die dit jaar voor het eerst weer na vele jaren in de hoogste klasse uitkomen, voor een aan-; trekkelijke deelnemersliist kunnen zor gen. Landskampioen Sparta komt de tro fee verdedigen en zal op zijn weg de hoofdklassers ABC, Ajax, HVA, O VVO VVGA en de eerste klassers UW en de Volewijckers vinden. Alleen Schoten en de Haarlem Nicols, de beide Haarlemse hoofdklassers, ontbreken om het hoofd klasse-achttal vol te maken Aan spanning zal het op dit toernooi, waarin twaalf wedstrijden worden ge- Advertentie If Hoewel in wielerkringeni niet meerac tief, trekt Jelles' hart toch nognaar de wielerbaan. „In de zomer ga iks» 1 S wel eens een kijkje nemen. En dan valt het me telkens weer op hoe ;;vas jonge amateur-sprinters zitten Slecht hij te spreken over de onregelmatige op- komst van de jeugd. ,,Als er om twee u afgesproken is, zie je maar een paa""J°"" gens. Van lieverlee komen er dan een paar hij. Doch tegen vier uur is het afgelopen. Dan gaan de motoren in de haan. Jan Derksen is véél te goed Jelles ziet de toekomst van de Neder landse amateursprint niet al te rooskleu rig. „Maar ja, sprinten is allereerst een gave. En verder een kwestie van fysiek èn het verzet. Weet u wat Moeskops vroe ger reed? Een verzet van 106 of 104 Naar Jelles' mening nemen de tegenwoor dige Nederlandse sprintertjes té veel een afwachtend* houding aan. „Z* richten AMSTERDAM, 15 april Na Peter Post is nu ook wereldkampioen Jan Janssen tijdelijk uitgeschakeld. Tegen het eind van een forse trainingsrit van 14Ö km, bedoeld als voorbereiding voor de zaterdag te houden Ronde van Vlaanderen, kwam de bezitter van de regenboog trui in het Belgische plaatsje Kalmthout in volle vaart ten val, door dat hij tegen een plotseling overstekend meisje botste. Het meisje was ongedeerd, maar Jan Janssen bleef aanvankelijk naast zijn geheel vernielde fiets op straat liggen. Gevreesd werd, dat hij een sleutelbeen had gebroken, maar later, in een ziekenhuis in Bergen op Zoom, waar foto's werden gemaakt, werd het duidelijk dat het ongeval minder ernstig was afgelopen dan Janssen zelf had gevreesd. Maar toch iverd een beschadiging van het draaipunt tussen sleutelbeen en schouderblad geconstateerd. Met zijn bovenarm in verband mocht Janssen woensdagmiddag naar huis gaan. Het ziet er naar uit dat hij nu de Ronde van Vlaanderen zal moeten laten lopen. Janssen zelf heeft er weinig hoop op dat hij alsnog toestemming van de doktoren zal krijgen om te starten. Hij wil ook geen enkel risico lopen en wacht liever tot Parijs Brussel op 25 april. oAlmdudke PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 73 CT speeld, niet ontbreken. Weliswaar zal het oefenen bij de meeste ploegen centraal staan, maar met nog maar veertien dagen voor het begin van de competitie komen de ploegen toch al weer uit het experi mentele stadium en maakt men zich op om de definitieve formatie te vormen. Wij verwachten in Amsterdam aan de De Boelelaan dan ook zeker enkele goede wedstrijden te kunnen zien- De eerste bal in dit toernooi zal wor den geworpen door de bondscoach van de KNHB, de Amerikaan Glen Gostick. Bovendien zal een elektrisch scorebord op het terrein aanwezig zijn. waardoor het voor het publiek gemakkelijker wordt de wedstrijden te volgen. Elke ontmoe ting duurt vijf innings of een uur, de fi nale zeven innings of anderhalf uur. Het volledige programma luidt: zater dag 17 april 10 u. (A) VVGA—HVA, 11.15 u. (B) De VolewijckersOWO, 12.30 u. (C) UWSparta, 13.45 u. (D) Ajax— ABC, 15 u. (E) verl. Averl. B, 16.15 u- (F) verl. C—verl. D. Zondag 18 april 10 u. (G) winnaar A—winnaar B. 11.15 u. (H) winnaar C—winnaar D. 12.30 u. (I) winnaar E—winnaar F. 13.45 u. (J) verl- Gverl. H, 15 u. winnaar Iwinnaar J (om derde en vierde prijs) 16.15 u. finale: winnaar Gwinnaar H. AMSTERDAM, 15 april De wedstrijd Ajax-Feijenoord, die tweede Paasdag in het Olympisch stadion wordt gespeeld, begint niet, zoals aanvankelijk in de be doeling lag om één uur, maar om half twee. De KNVB heeft tot deze wijziging besloten, omdat Sparta en DWS zich min der gelukkig toonden met het oorspron kelijke aanvangsuur. De ruststand bij Ajax-Feyenoord zou indien de wed strijd om één uur aanving reeds be kend zyn, als Sparta-DWS nog moest beginnen. Die ruststand zou aldus Sparta-kringen van dien aard kunnen zijn, dat het zien van de wedstrijd Sparta- DWS niet meer interessant zou zijn. DEN HAAG. 15 april De Koninklijke Nederlandse Wielren-unie zendt de ko mende dagen de volgende amateur-ploe gen naar het buitenland: Bielefeld: 17/18 april (Baanwedstrij- denl Frans van de Ruit (Amsterdam); Christiaan Kipping (Den Haag); Albert van Midden (Hilversum); Nico Lute j Cs-Graveland). Karlsruhe: 25 april (internationaal criterium): Martinus Kettenis (Den Haag); Eddy Kroon (Den Haag). Bocholt: 30 april (koppelwedstrijd): Robbert Redeker (Amsterdam); Albert van Midden (Hilversum). West-Berlijn: 1/2 mei (baanwedstril- den): Jan Jansen (Amsterdam); Ko Oele (Abbenes); Bert Romyn (Rijswijk). Wenen: 3/8 mei (Rund urn Nieder Oesterreich): Willy Geraeds (Thorn); Willy Schepers (Stein). Warschau-Berlijn-Praag: 8 t/m 23 mei: Jan Fransen (Halfweg); Henny Schou ten (Badhoevedorp); Piet Deenen (Vlij men); Hans den Hartog (Utrecht); André van Middelkoop (Rotterdam) en Nico Lute Cs-Graveland).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9