Automobilisten wachten nog op 400 kilometer middenberm- beveiliging laagheid bij bouw kost mensenlevens -/PLUS" VERSCHIJNT ALS WEEKEIND-BIJVOEGSEL VAN DE NIEUWE DAG, HET NIEUWE DAGBLAD, DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EN HET KENNEMER DAGBLAD ■■M N Lanceerbasis Doden Redactie: Hans Stevens en Harriet Kunkeler CORRESPONDENTIE TE RICHTEN AAN: .fLUS", NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 65, AMSTERDAM, TELEFOON 020-221355. OPLAAG: 61.000 17 APRIL 196.1 ©derland beschikt op ^et ogenblik over circa ^50 kilometer „echte" autosnelweg: maar daar aan is nog geen 1 50 kilo meter beschermd door een behoorlijke middenberm beveiliging. Scherp steken we daar mee af tegen het buiten land. Wie straks, tijdens de vakanties, terugkeert van de Duitse Autobahnen °f van de splinternieuwe Boudewijn-weg in België, *al zich realiseren, dat °nze autosnelwegen in vergelijking met die bui- inlandse wegen op het gebied van de midden berm-beveiliging ouder wets zijn en onveilig. 'i* "?j/,f 1 minder! I koutere iis/u i WEKtN 1 VR0E6 PtHSIOEN jl DOUANE Dit is niet overdreven. Het hoofd van de GGD in Utrecht vertelde ons: onlangs, toen de weg Utrecht - Den Bosch nog niet voorzien was van een stuk middenbennbeveiliging, moesten we elke veertien dagen uitrukken. Nu nog maar enkele keren per jaar. „Een beveiliging van de middenber men spaart mensenlevens ieder een is het daar trouwens wel over eens". Onder invüoled van verscheidene geruchtmakende ongelukken en een aantal publicaties, ging er anderhalf jaar een golf van opwinding over ons land. Waarom was men al niet veel eerder aan een behoorlijke be veiliging van onze bermen begonnen? In het buitenland kende men zoiets toch al lang. Was Nederland als een van de dichtst-bevolkte en drukst-be- reden landen ter wereld, niet in staait om het geld op te brengen, om de bevolking te beschermen? De vraag werd scherp gesteld en de minister van Verkeer en Waterstaat moest wel met een behoorlijk antwoord ko men. Half september 1963 verklaar de hij: alle rijkswegen, die hiervoor in aanmerking komen, zullen wor den voorzien van een middenberm beveiliging". Het volk kon gerust zijn. Natuurlijk kon het plan niet al te snel verwezenlijkt worden. Een mid- denbermbeveiliging kost tenslotte vijftig gulden per sitrekkende meter en er waren andere zaken, die ook om de financiële aandacht vroegen. In 1964 zegde de minister toe, dat de auto-wegen met een capaciteit van méér dan 20.000 voertuigen per et maal voorzien zouden worden van een middenberm-constructie. De grens van het ..in aanmerking kómen" lag dus bij 20.000 voertuigen per etmaal. Dat hield in, dat 230 kilometer autoweg van een beveiliging zou wor den voorzien. De rest voorlopig dus niet. In 1964 werd een post van 5 miljoen gulden hiervoor uitge trokken. Op de begroting voor 1965 werd eveneens vijf miljoen uitgetrok ken. Dat is 10 miljoen gulden, ofwel 200 kilometer middenbermconstructie. Eind van dit jaar moeten die 200 kilometer klaar zijn. Dat berekent, dat dan twee-vijfde van onze auto snelwegen beschermd is. Dat betekent dus ook, dat drie-vijfde van onze autosnelwegen nog onbeschermd is. Een consequentie van het tempo, waar in wordt gebouwd. Men kan zich echter afvragen of het tempo, waar in zich de massa-motorisering van Nederland voltrekt, onder de hand niet moet gaan inspireren tot het „aanpassen" van liet tempo, waarin middenbermbeveiligingen dienen te worden aangebracht. Waar de huidige middenbermbevei- ligingen in Nederland te vinden zijn? Wel, o.a. op rijksweg 2 (Amsterdam Utrecht), is men er mee bezig, op rijksweg 26 (UtrechtDen Bosch i zijn al stukken klaar. Voorts is mid denbermbeveiliging te vinden langs rijksweg 12 (Den Haag—Gouda) en langs rijksweg 16 (RotterdamBreda). Als we ons hele net van auto snelwegen willen beveiligen (en dat is de bedoeling) zal nog een bedrag nodig zijn van circa vijftien miljoen gulden. De aanschaffingsprijs van een paar straaljagers. Voor dat geld zul- ln we vele levens van vele land genoten kunnen beschermen Ook dit is een vorm van „defensie". Veel ophef is er eind vorig jaar gemaakt over de proeven, die door de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid werden ge nomen op de Vlasakkers bij Amers foort. Op het terrein van de Bern- Eindelijk dan zijn de voorbereidin. gen begonnen van de aanleg van een vangrail op de autoweg Am sterdam-Utrecht. hard-kazerne was een complete lan ceerbasis gebouwd. Drie hoge torens met camera's en een zware tank, waarin een camera was gemonteerd. Verder een commandowagen met lier, sleepwagens en mannen met draagbare zendinstallaties. Voor het schot wordt gelost, gaat er een alarm-sein. Vier minuten later raast er een auto naar de middenberm-constructie. Een spe ciale camera registreert de reac ties van wagen en constructie. Op die manier wil men zich een zo goed mogelijk beeld proberen te vormen van de sterkte van de be veiliging. Over de resultaten van dit onder zoek, zo vertelde ons destijds, op 14 oktober 1964, de heer Asmussen, di recteur van de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid, kan ik nog niet veel zeggen. Het is de bedoeling, dat er in totaal 12 verschillende constructies zullen wor den onderzocht: op het programma staan o.a. een nieuwe polyester bak. die 46 centimeter hoog is en die met zand wordt gevuld, verder een soort doos-constructie, bestaande uit een stijve kabel ein een uit Engeland afkomstige vangkabel. Kabels heb ben als nadeel, dat men maar op één hoogte kam werken en dat paal tjes de flexibele werking niet mogen verhinderen. Het werken met kabels is echter de meest goedkope oplos sing. Dat was allemaal op 14 ok tober van het vorig jaar. Nu is het voorjaar 1965. Nog siteeds is er over de resultaten van het onderzoek niet veel gezegd. Het rapport is nog steeds niet klaar. „Dat komt", vertelde ons de heer Asmussen, „omdat we nu eenmaal met een kleine staf véél werk moe ten doen. We zouden veel liever heb ben gehad, dat het rapport al inge leverd was". Wanneer het gereed is, valt moeilijk te zeggen. Het had acht weken geleden al klaar moeten zijn. Of het werk aan de middenberm beveiligingen in Nederland tengevol ge van het uitblijven van de conclu sie stagneert? De nieuwe „Holland-Line"de ver binding tussen de Duitse en Neder landse autosnelwegen, heeft uiteraard een goede midden bermbeveiliging. Op Duits gebied, tót de Nederlandse grens Ja, zegt het weekblad „Autovisie". Het aanleggen van de beveiligingen ligt nog steeds stil. Het wachten is op de uitspraak van de Stichting. Intussen vallen er slachtoffers. En het Es de Nederlandse weggebruiker thans meer dan duidelijk, dat na de plotselinge en krachtdadige aanpak in de na-zomer 1963 de energie en voortvarendheid hebben plaats ge maakt voor laksheid en vertraging om tenslotte tot zo goed als stil stand te komen. Wij vragen ons af. aldus het blad, hoe lang Nederland nu nog moet wachten. We vragen ons af, of het nu per se noodzakelijk is, om in zulk een dringende zaak te moeten wach ten op het uitkomen van een onge twijfeld keurig gecorrigeerd en her- gecorrigeerd boekje, waarin conclu sies zijn vastgelegd. Konden die niet alvast mondeling worden doorgege ven?" De aanleg van middenberm-bevel- liging in Nederland stagneert niet ten- gevplge van het uitblijven van het rapport, zegt Rijkswaterstaat daaren tegen. Alles gaat gewoon door. En er wordt zelfs aangenomen,dat bepaal de conclusies uit het rapport al mon deling aan Rijkswaterstaat zijn door gegeven en dat met deze conclusies ook al rekening wordt gehouden. De nieuwe middenberm-beveiliging, die op het ogenblik in de maak is op de rijksweg AmsterdamUtrecht, zou een voorbeeld zijn van de beveili ging, zoals deze wellicht in het rap port zal worden aanbevolen. Flexibeler dan de doorgaans ge bruikte vangrail en met minder tus- senpaaltjes verankerd zou de nieu we middenbermbeveiliging een gro ter effect hebben, al zijn de onder zoekingen in dit opzicht nog steeds niet beëindigd. Maar met dat al, blijft de vraag bestaan, of het tempo, waarin wij onze wegen met vangrail beveiligen, wel hoog genoeg is. Zelfs indien het werk niet stagneert onder invloed van het uitblijven van het rapport, kunnen we aan het einde van dit jaar nog maar rekenen op 200 kilo meter vangrail op onze autosnelwe gen. Tussen 1960 en 1962 vielen er in ons land 358 doden en zeer ernstig gewonden bij middenberm-ongevallen. Na die tijd is, zoals bekend, de mas sa-motorisering van ons land nog in geweldige mate toegenomen. In het tempo, waarin we nu doorgaan (90 kilometer in 1964 en 110 kilometer hopen we in 1965) zullen we eerst in 1970 een behoorlijke bevel- liging hebben op onze autosnelwegen, vooropgesteld, dat alle nog te bou wen autowegen de beveiliging van huis-uit zullen krijgen. We hebben de auto nu eenmaal geaccepteerd in onze samenleving. We zullen er ook mee moeten leren leven. Als we er met z'n allen meer dan een miljoen auto's op na wil len houden, dan zullen we ons óók de opoffering moeten getroosten, op die 550 kilometer autosnelweg die we bezitten, die beveiliging aan te brengen, die in het buitenland als een normale voorziening wordt be schouwd. VIC. SNIEKERS „Weet je wel zeker, dat dit een chocolade-ei is?" ..Maar iedereen mag toch een halve fles sterke drank en 100 sigaretten over de grens meenemen". „Gek, dat de leukste steeds aan d* andere kant zitten". „Och agent, wees zo vriendelijk dit broodje aan mijn man te geven". „Ik kan zelfs de handtekening niet lezen. Zou die ook abstract zijnV' ©C. 1.15682'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 19