de mensen zich herinneren GEORGE MITCHELL man van het massale koor Bent U boordevol zelfvertrouwen? of laat u zich snel intimideren? OPLOSSING Hebt u dat gelezen In totaal voor duizend gulden prijzen WIE KENT DE AUTGME Ik zoek naar het lied dat Accountant Duizend programma s Oplossingen 500 GULDEN 250 GULDEN 100 GULDEN En tenslotte PRIJZEN - DE muziek van de George Mit chell Singers lijkt in niets op die van de Beatles", zegt hun rhstige, bescheiden leider. „De po pulaire melodieën en „evergreens", die zij zingen behoren tot de goede Üchte muziek. Of George Mitchell Pu zijn Nederlandse televisie-show (5 juni de laatste aflevering in het tweede seizoen) voorbereidt, of een °ptreden in Engeland zelf, zijn Voornaamste zoeken is naar melo dieën die de mensen zich weten te herinneren, de evengreen'Het is het soort liedje dat niet op de hitparade voorkomt. Toen de televisie kwam, was het voor Mitchell duidelijk dat hij ook bij dit medium zijn geluk zou gaan proberen. Het lukte hem wonder wel! Bij de t.v. kreeg de werve lende snelheid van zijn koor pas werkelijk allure en bekendheid. Voor de Nederlandse t.v. opnamen komen daar nog de choreografische adviezen van Douglas Squires bij, ioddtTïiet alïfeen het oor maar het oog nog meer „gestreeld wordt. De enige grote moeilijkheid voor Mitchell is eigenlijk nog hoe hij zijn tijd over de verschillende koren moet verdelen. Zelfs hij met zijn wiskundige instelling verzucht soms: „Ik weet niet meer hoe ik eruit moet komen". Illlllllllllllllllll De tweede prijs bedraagt: Voorts zijn er nog dertig kleinere prijzen uitgeloofd^ De totale prij- zenpot bevat duizend gulden. En nu de prijzen. Als hoofdprijs j voor deze Paaspuzzel hebben wij KL E ''n Cen ^et^rag beschikbaar gesteld RATTENVERGIF Scène uit „The Black and White Min- strel-show uitgezonden door de En gelse televisie. ACHT verschillende auto's rijden mee in de auto-parade op deze PLUS-pagina: het zijn de deel nemers aan de P AASPRIJSVRAAG van dit jaar. Acht automobielen, en het is Uw taak vast te stellen, van welk merk de wagens zijn. Natuurlijk een eenvoudige opgave. Nederland telt al meer dan een mil joen personenwagens wie staat er nu nog vreemd tegenover. Kleine jon gens, bejaarde dames, huismoeders en grootvaders hebben er tegenwoordig al geen moeite mee een Opel 1700 van een Simca 1500 te onderscheiden. En hoe zit het met U Als U een beetje thuis bent in de „Automerkologie" hebt U een goede kans op een van de prijzen, die voor deze Paasprijsvraag beschikbaar zijn gesteld. De auto's, die in de parade op deze pagina meerijden, zijn van merken, die in Nederland héél hekend zijn, en die U elke dag kan tegenkomen. De Ik weet zeker," legt hij uit," dat mu ziek die door de jaren heeft stand ge houden. niet slecht kan zijn. Of het nu klassieke, volks- of populaire muziek Is. De enige reden waarom ik niet veel ge bruik maak van hedendaagse songs is omdat die ai genoeg gezongen worden. Behalve liedjes uit de nieuwe musicals. U er voor elke situatie wel een ouder te vinden, dat bovendien een be-, wdOdie en tekst kan hebben". ertarinEe Mitchell spreekt uit succesvolle Uit onaf;, 2iin geheje. ..korps" bestaat Verddij er 250 tot driehonderd zangers, Zan„ d 'h groepen van 16 tot veertig ÏS*?* en zangeressen elk. In Engeland J* Mitchell Singers het meest bekend gewor^en bijzonder populaire Prograrnma The Black and White Min- 2o,?iS dat via de BBC tv. wordt uitge- f°dden- Het is een kleurig en werve- ®nd snelle muzikale serie die m 1961 Ui Montreux een Gouden Roos won op uet t.v. festival Drie groepen zijn voort- uurend in Londense, Noord-Engelse en Australische theaters bezig met voorstei- Ungen die op deze geliefde t.v. show Z1jn geënt. De anderen zijn aan het re- beteren of geven uitvoeringen in en rond Honden en Groot-Brittanië. Mitchell selecteert, bewerkt en be studeert zelf alle liedjes voor al zijn groepen. „In de voorbereidingen van een televisieserie moeten mijn mensen onge veer 500 liedjes instuderen. Ik zelf heb er dan tienmaal zoveel moeten bekijken Voor ik een uiteindelijke keuze maak. shows op. De tijd voor repeteren is al tijd beperkt, maar door de jarenlange ervaring kunnen wij snel en zeker wer ken. Mijn groepen zijn zo langzamer hand al in een duizend radio- en tv-shows opgetreden, over de hele wereld. Details als ademhalingstechniek, uitspraak en be wegingen hebben zij meestal wel onder de knie." Het meeste werk vergt de interpreta tie', de opvatting hoe een liedje het best gebracht kan worden. Maar ook in dit werk kennen de zangers zo goed mijn methodes, dat zi3 als het warc door d® muziek kunnen rennen. Als dat er goed „in" zit op de repetitie komt er nog een belangrijk onderdeel, de „timing", het tempo waarin de liedjes gebracht worden. Dat mag nooit veranderen tijdens een uitvoering. Als er niet gelijk wordt ge zongen, valt de hele show in het water." Mitchell en zijn koor kijken alweer uit naar him werk voor de KRO, die hun nieuwe show voor zaterdagavond 5 juni heeft gepland. Zij vinden het bijzonder plezierig om met Nederlandse televi sie samen te werken. Alleen zingen in het Nederlands gaat hen niet best af. „Wij hebben weieens een of twee liedjes ge probeerd, maar het ging bijzonder slecht". Hun programma voor de KRO t.v. staat al op het repetitie-schema. Ge orge Mitchell heeft er een speciale be doeling mee. „Wij hopen ook wat shows buiten de televisie om te kunnen geven. Daarom studeren we wat meer nummers in," verklaarde de koorleider. „Wij zou den best wat meer in Nederland willen optreden, we hebben het echter al zo druk in Engeland". Dat uitzoeken van de liedjes is eigen- Hjlc het meeste en het zwaarste werk. P*e repetities vormen met meer Kroot probleem. Ik weet wat elk van mijn mensen kan doen en waartoe hij m sxaa 's. Met deze wetenschap bouw ik mijn George Mitchell, die er nog net zo uit ziet als de accountant die hij vroeger was, komt zelf zelden in het hcht van de publiciteit. Ook op het scherm is hij geen gebruikelijke gast. De kijker ziet hem alleen, en dan nog op de rug, als het koor liedjes zingt zonder orkestbege leiding en George zijn mensen dirigeert. De sympathieke en eenvoudige koordiri gent heeft zelf nooit sterallures gekend. Mitchell werd in Schotland geboren.^ Zijn grootvader was al een bekend dirigent. Ziin huis in Schotland was een welkome plaats voor enthousiaste zangers. George ging al op jeugdige leeftijd naar Londen, waar hij zijn opvoeding kreeg. Op school toonde hij meer talent voor rekenkunde en mathematiek dan voor de muziek, zo dat voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog zijn carriëre als accoun tant al was beslist De oorlog bracht hem in contact met de muziek. Hij begon muziek te schrij- John Boulter en Penny Nichols, twee favorieten uit de show van George Mitchell. ven voor legerconcerten en vormde zijn eerste koor van zangers en zangeressen, die voor het Britse leger optraden. tige radio-programma's. Het was duide lijk dat George de beslissing „profes- sional" of niet moest nemen. Hij be- De groep had onmiddellijk succes en (sloot zijn loopbaan als accountant er werd uitgenodigd voor de Engelse top- aan te geven. Met een kern van oude programma's op de radio. Na de oorlog' ging de groep uiteen en George keerde terug naar zijn bureauwerk. Zijn suc ces was echter, vooral bij de B.B.C., niet vergeten. In 1948 werd hij gevraagd om negro-spirituals te arrangeren en te dirigeren voor een radio-serie "Cabin in Cotton". Mitchell zocht de leden van zijn vroe gere Swing Group op en begon na kan toortijd met hen te repeteren. Zo werd het eerste George Mitchell Choir ge boren. De moeilijkheid was echter dat alle leden nog overdag werkten en daar door weinig tijd hadden voor regelma- modellen zijn niet ouder dan vijf jaar: dus U wordt niet met alweer verou derde typen op een dwaalspoor ge bracht. De enige handicap die U hebt is: U ziet in de parade niet de HELE auto, maar een deel daarvan. Om het U nog gemakkelijker te ma ken, behoeft U niet eens het model op te geven (bijvoorbeeld Taunus 12 M Coupé), maar kunt U volstaan met de naam van het merk (bijvoorbeeld FORD). Weet U meer. dan kunt U dat oiteraard zonder bezwaar vermelden. Voor het insturen van de oplossin gen uitsluitend gebruik maken van het formuliertje, dat wij op deze pa gina afdrukken. De oplossing sturen naar het bureau van de krant, met links boven met dikke letters: PLUS PAASPRIJSVRAAG. De brieven moe ten uiterlijk maandag 10 mei eerste ochtendpost in ons bezit zijn. „Dan blijven jij en ik nog over, Verheul". aa,. „v. 6CVCU. lViOt 66n MITl ViUl - vrienden uit het leger traden zij al snel vier of vijf maal per week op voor de B.B.C. Mitchell formeerde steeds meer en grotere koren. Succes bleef niet uit, zijn populariteit voor radio en op de planken van welhaast alle grote Engelse theaters groeide met de dag. In 1950 traden zij op in heit Walhalla der Engelse artiesten het Londense Pal ladium. Er zijn mensen die zich door niets uit het veld laten slaan, er zijn er ook die zich heel gemakkelijk laten „overdonde ren". Tot welke groep behoort u? Con troleer dat met deze test. 1. Als vroeger op school de onderwij zer de klas een vraag stelde, waarop u het antwoord wist: a) stak u dan zelden of nooit uw vinger op, bang dat u het misschien toch bij 't verkeerde eind zou hebben; b) ging uw vinger aarzelend de hoogte in; c) zwaaide u meteen enthousiast met uw vinger? 2. Op de zaak waar u werkt wordt een discussie gevoerd over een bepaald onderwerp. Uw baas vraagt hoc u er over denkt: a) onthoudt u zich van een oordeel; b) zegt u precies wat uw mening is: c) brengt u iets te berde, waarmee u alle kanten uitkunt? 3. Als u de weg niet precies weet: al vraagt u die dan aan de eerste de beste voorbijganger; b) vraagt u niets, met het risico dat u steeds verder van uw doel ver-| wijderd raakt; cl klampt u alleen mensen aan die er vriendelijk uitzien? 4. U komt voor een ingewikkeld pro bleem te staan: al raakt u helemaal van de kook; bl houdt u het hoofd koel; cl bent u aanvankelijk wat nerveus,; maar beheerst u de situatie na korte tijd? 5. U bent In gezelschap van een aan-j tal mensen. Op een gegeven moment roddelt een van hen over iemand die er niet bij is: al brengt u hem onmiddellijk onder het oog, dat hij iets vertelt wat niet waar is; bl zwijgt u; c) vertelt u hem onder vier ogen, dat hij fout is 6. U verwacht promotie te krijgen, maar u wordt gepasseerd: a) neemt u ontslag, zodra zich de gelegenheid daartoe voordoet; bl verbijt u uw ongenoegen en hoopt u op een volgende keer? c) bespreekt u de zaak met uw 7. Terwijl u in een winkel op uw beurt wacht ziet u dat verscheidene mensen die na u zijn binnengekomen, eerder worden geholpen: a) protesteert u bij de verkoopster; bl zwijgt u, terwijl u zich inwendig staat „op te eten"; c) probeert u door verontwaardigde blikken de aandacht van de verkoop ster te trekken? 8. U krijgt in een restaurant een kopje, dat niet goed is afgewassen: a) schuift u het opzij zonder een klacht over uw lippen te laten komen; b) vraagt u de ober beleefd het kopje te verwisselen voor een schoon exem-| plaar; i cl maakt u een scene? 9. Uw opinie wordt gevraagd over een onderwerp, waarvan u heel weinig weet: a> zegt u, dat u er zich geen oordeel, over durft aanmatigen; b) geeft u antwoord, terwijl u net doet of u volledig van een en ander op de hoogte bent; c) geeft u een wat weifelend ant woord, waarbij u echter uw onkunde) niet toegeeft? 10. Uw buurman geeft regelmatig ru moerige feestjes, die u uit de slaap hou den: al lijdt u in stilte; j b) verzoekt u uw buurman een eind aan dat nachtelijk rumoer te maken; cl roept u de hulp van de politie in? ANTWOORDEN: abc 1 1 2 4 2. 1 4 2 34 1 2 4 1 4 2 5. 4 1 2 64 1 2 7 4 1 2 8! 1 4 2 94 2 1 101 4 2 UITSLAG. 2840 pnt.: u bent boordevol zelfver trouwen. Pas op, dat u zicb niet al te superieur gaat voelen. 1227 pnt.: u hebt een gematigd zelf vertrouwen. 1—11 pnt.: u bent weinig zeker van u zelf. Merknaam Naam inzender: Adres: Woonplaats: Opsturen aan bureau van de krant. In de linker bovenhoek: PLUS-PAASPRIJSVRAAG De derde prijs: Als er meer goede oplossingen binnenkomen, zal de jury de prijzen toekennen aan de meest originele in zendingen (b.v. een ingesloten ge dichtje over de massamotorisering, een tekening van „de ideale auto", en fin, we laten het graag aan Uw fanta sie over). En tenslotte: véél succes. Het lijkt een gemakkelijke puzzel, maar we dienen er U eerlijkheidshalve op te wijzen, dat zich onder de auto's die meedoen enkele wagens bevinden, die héél sterk lijken op andere wagens, die niet meedoen We wensen U pret tige paasdagen toe. TUSSEN de zware berich ten, welke een goede dag dikwijls verduisteren tot een kwade, treft de aandachtige lezer in zijn krant ook het licht voetige aan. Zo nu en dan zou ik de voorpagina in twee delen met een dikke streep wil len splitsen. Links de zware jon gens, rechts de vlinderende meisjes. Wie bepaald geen zin heeft om rampen of diepgaande politieke problemen opgescho- teld te krijgen, richte zijn blik uitsluitend naar rechts, om daar na fluitend en glimlachend vreugde in de huiskamer te brengen. De vakantie biedt een prachtige gelegenheid om het le zen van enige krant te beschou wen als verstoring van een zeer gelukkig mierennest. Zeker, u kunt dank zij de enorme service van de administratie van tttb lijfblad opzending verzoeken naar uw adres in Zagreb, Na pels of Leopoldstad. Niet om de wereldtoestand bij te houden, want die wereld is van u, maar om te weten of iedereen in uw stad of dorp nog leeft, waar de zaak is afgebrand en of de riole ringswerken in uw straat al vor deren. Maar is het nu beslist noodzakelijk dat alles te weten? Het nieuws bereikt u toch veel later, dus kunnen er wel veer tien dagen bij. Als rechtgeaard burger diende u de kabinetscri sis van dag tot dag te volgen, maar de man, die zwaar ziek op zijn bed lag en lange tijd geen krant mocht lezen, consta teerde op de heerlijke dag van terugkeer in de wereld: hé, Ma- rijnen is weg, we hebben een nieuwe regering en tienduizen den ambtenaren zetten hun werk ongestoord voort. Ik ben te vinden voor het lichtvoetige nieuws en de mop pen - uien - witzen - grollen op de eerste pagina van Plus. Daar naast ben ik ernstig en medelij dend met de verdrukten. En dan denk ik aan dat hert uit Uitgeest, dat de vrijheid greep en zijn kamp huppelende, zonder enige wroeging, verliet. Dit damhert heeft op een A.N.W.B.-bord de richting naar het duin-natuurreservaat waar genomen en is springende in de zonnige lentemorgen en zonder betaling van een toegangsprijs opgerukt naar een weelde van piepjonge blaadjes aan bomen en struiken. De boswachter con stateerde schade en rapporteer de aan zijn baas, dat een onbe kend wezen, op zoveel graden noorder- en zuiderbreedte, moedwillig en zonder vergun ning van de daartoe bevoegde instantie, provinciaal eigendom had aangetast. Toen namen de 'bazen een injectiegeweer met narcoticumteneinde dat heer lijke, godsvrije damhert beivus- teloos te schieten en aldus te vangen en op te brengen naar ï:ijn verblijfplaats, netnummer zoveel en dan een getal van vier of vijf cijfers. Jammer voor dat hert, een redding voor de met bordjes en draad afgebakende 1vrije natuur. Maar lezer, waar gaan we naar toe, als iedereen straks met 'een injectiegeweer in de aan- 'slag rondloopt? Dat begint bij 'de herten en dat zet zich voort 'op het Binnenhof. Zegt een va- der straks tegen een onwillige 'zoon: jongen, haal m'n narcoti- 'cumspuit. Of de buurman, ver- 1ontrust door een dolle holpartij van de hond van de overkant: •mam, waar is de vulling van hn'n injectie-revolver? Ach, laten we dit verhaal ■lichtvoetig houden. Het moet ■niet naar de linkerkant van de voorpagina. Tussen de ellende, de dood, de dakloosheid, de hon- 'ger en de tweedracht. Damhertje uit Uitgeest, leef ■nog lang en gelukkig in je kamp én bedenk, dat wij mensen het f 'zo kwaad niet menen! t 'PHILIP LANGERAK Onze grote Paas-prijsvraag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 21