Komiek Terry- Thomas als luchtvaart pionier Restauratie met metergeld De misdaad het en weer Bazige apen „Franse" ster Niet boos Onderscheiding LENTE IN 'DE KEUKEN(HofJ jOLlEBOUEfjf^j 80U£N i IRINA Demick, een „petite", donkerblonde Parisienne, die de enige vrouwelijke hoofdrol heeft gespeeld in de film „The Lon gest Day" en die men daarna nog eens heeft kunnen zien in „Un Monsieur de Compagnie" van Phi lippe de Brocca, treedt thans op in „Those Magnificent Men in Their Flying Machines", een in Tod-AO en DeLuxe Color opgeno men film over de tijd van de lucht vaartpioniers van de Britse regis seur Ken Annakin. „Ik speel er zes verschillende meisjes in, die er verontrustend eender uitzien in de ogen van een jonge Franse vlie ger, die in 1910 deelneemt aan de internationale luchtrace over het Kanaal", vertelt ze tijdens één van haar zeldzame bezoeken aan Parijs. „Ik ben achtereenvolgens een Frans schildersmodel, een Zweeds meisje, dat vliegen wil le ren, een Duits serveermeisje, een meisje met een pop, een boeren dochter en een vrouw uit deftige Parijse kringen". PLUS 17 APRIL 1965 4 t~. i_/KREN7Ei !Kfi£N7B 30U£Nl '0LlEgOLl£tf Irina Demick: zes rollen in één film IRINA DEMICK „Ik heb hier wel een paar kamers", gaat ze voort, „maar het lijkt wel, of ik nooit meer in Parijs ben tegenwoordig. Eerst moet ik naar Rome om er in de film „Het Bezoek" de rol van een ka mermeisje te spelen, dat in de ban raakt van de grote dame. Dat duurde bijna een hele winter. Daarna begon het werk aan „Un Monsieur de Compagnie" in Parijs, maar tenslotte kwamen we weer in Rome terecht. Voor de opna me van „Those Magnificent Men" moest ik naar Engeland en daarna naar Normandië voor de film „Epitaph for an Enemy" (Grafschrift voor een vij and). Intussen heb ik van een produ cent een aanbieding gekregen voor een film, die op de Fhilippijnen speelt. Mijn leven lijkt meer op dat van een air- hostess dan van een actrice". Irina Demick is de dochter van Russi sche emigranten. Ze werd in 1937 even buiten Parijs geboren Haar vader keer de een paar jaar later naar Rusland terug. Haar moeder bleef in Frankrijk om te zorgen voor de opvoeding van Irina en haar broer, die thans ingenieur in de elektronica is. Zes jaar geleden begon ze haar loopbaan als mode-ont werpster. Ze werd geëngageerd als man nequin door De Givenchy en later door Dior, waarna ze als fotomodel werk zaam was. Op een feestje in Parijs maakte ze kennis met Darryl Zanuck en die stelde haar voor, proefopnamen van haar te maken voor de rol van het i verzetsmieisje in „Thie Longest Day". Tot dan toe had ze er nooit aan ge dacht om filmactrice te worden, maar ze heeft er zich niet tevreden mee ge steld, alleen maar in films op te treden. Ze heeft een toneelcursus gevolgd met de beroemde Franse actrice Francoise Rosay als haar voornaamste lerares. mogelijk Is om vals haar aan echt haar te plakken. Het beroemde Terry-Tho- mas-6norretje moest dus verdwijnen om plaats te maken voor een wat weelde riger exemplaar. Hoewel hij zich zonder snor diep on gelukkig voelde, bleek dit toch zijn voordelen te hebben. Toen Terry-Tho mas zonder snor met zijn vrouw een huis ging kopen, kreeg hij het te gen een redelijke prijs. „Zonder mijn snor wisten ze niet, wie ik was", grijsde hij. „Ik weet zeker, dat ze de prijs onmiddellijk zouden hebben ver hoogd, als ze me hadden herkend. Na tuurlijk heb ik er wel voor gezorgd, niet te lachen". ARTHUR Jacobs, die jarenlang op trad als impresario voor bekende Hollywood-sterren, ls het vorige jaar films gaan produceren. HU had al onmiddellijk succes met zijn eerste on derneming: „What a way to go", die hier is vertoond onder de titel „Te rijk om los te lopen". Aangemoedigd door dit succes, gaat hij nog dit jaar drie nieuwe films produceren, die geen van alle ook maar in het minst iets met elkaar gemeen hebben, behalve dan dat het fantasie-verhalen worden met een satirische inslag. De eerste film, getiteld „Planeet van de apen", zal zich bezighouden met de avonturen, in de trant van Swift, van twee astronauten, die verzeild raken op een planeet, waar apen de baas zijn, die de mensen als lastdieren gebruiken en op hen jagen, zoals heit hier op aarde met vossen gebeurt. De tweede film wordt een musical, gebaseerd op de verhalen over „Dr. Dolittle" met Rex Harrison als de dok ter. De derde film wordt een moderne visie van G. K. Chesterton's „The Man Who Was Thursday". In plaats van de zeven detectives, die zich als anarchis ten vermommen om een terroristisch komplot te ontmaskeren zullen in de film zeven leden van Interpol optreden, die een meer eigentijdse opdracht krij gen te vervullen. Jacobs, die nog pas veertig jaar is, was impresario van Marilyn Monroe. Zijn komedie „What a way to go" was oorspronkelijk voor haar bestemd. „Ze had het verhaal al goedgekeurd", aldus Jacobs, „en had ook haar fiat gegeven aan de regisseur. J. Lee Thompson, wiens „Tiger Bay" ze erg bewonderde. Een week, nadat het nieuws van haar dood bekend werd, zouden we met de opnamen zijn begonnen". Haar rol in de film wordt nu gespeeld door Shirley MacLaine. TEN^ Van de vele schilderachtige figuren, die er rondlopen en rondvliegen in „Those Magnificent Men in Their Flying Ma chines", oftewel: „Hoe ik van Londen naar Parijs vloog in 25 uur en 11 mi nuten", is de Britse komiek Terry-Tho mas zeker niet de minst schilderachtige. Evenals alle bekende film komieken houdt ook hij er een „handelsmerk" op na. Hoewel hij zeer opvallende vesten draagt en een in het oog lopend siga- rettepijpje hanteert, zijn zijn voornaam ste kenmerken toch de gapende opening tussen zijn beide voortanden en zijn korte snorretje. Als de schurkachtige Sir Percy Ware- Armitage in „Those Magnificent Men" moest hij echter een snor dragen, die hij veelbetekenend kon opdraaien, als hij weer eens kwaad in de zin had. Terry-Thomas, die veronder stelde, dat de afdeling opmaak wel een paar centimeter vals haar aan zijn eigen gewas zou kunnen toevoegen, kreeg tot zijn teleurstelling te horen, dat het on- Zonder snor zouden zelfs zijn beste vrienden de Britse komiek Terry Tho mas niet herkennen (links). Rechts de acteur, zoals hij er in de film „Those Mag nificent Men" uitziet: compleet met zwie rige snor. EEN gerenommeerde Franse film ster heeft sinds enige tijd domi cilie gekozen in Hollywood. Een op zichzelf niet erg belangwekkend' feit be halve dan dat deze „Franse" ster is ge boren te Marshalltown in de Amerikaan- sestaat lowa. Het gaat hier om Jean Se- berg, fUimactrice, wier loopbaan er altijd heeft uitgezien als het scenario van een ongeloofwaardige film. Het be gin van haar filmcarrière is bekend. Ze werd op 17-jarige leeftijd „ontdekt" door Otto Fretnimger voor de titelrol dn zijn film „Joan of Are". Op 20-jarige leeftijd had ze al afgedaan als een ac trice, wier talenten algemeen ln twijfel werden getrokken. Kordaat en vastberaden als ze ls, nam Jean Seberg afstand van haar kortston dige roem en besloot te leren acteren, eerst in New York, daarna in Parijs. Moeizaam bouwde Ze zich een. nieuwe loopbaan op en het'avrurae hiet lang. 6f de vroegere Jeanne d'Arc uit lowa trad op de voorgrond als een Parijse „grande dame", die er een literaire salon op na hield Thans heeft haar leven een nieuwe wending genomen. Ze is in Hollywood opgedoken als de ster in de commer ciële film „Moment to Moment", die de geroutineerde regisseur Mervyn Le Roy maakt voor Universal Pictures. Ze woont alle partijen in Hollywood bij, geeft interviews weg en gedraagt zich in alle opzichten als een nieuwe fllmkoningin in opkomst. Op 26-jarige leeftijd is Jean Seberg een welbespraakte jonge vrouw, die pre cies weet, wat ze wd- Ze heeft iets zelfverzekerds en ernstigs in haar hou ding, dat alle ijdel gepraat al bij voor baat uitsluit. „Ik veronderstel, dat ik alle reden heb om niet al te vriendelijk gestemd te zijn ten opzichte van de filmindustrie om wat er met me is gebeurd, toen ik jon ger was", peinst ze. „Maar het gekke is, dat ik er niet eens zo erg boos om ben". Hoewel ze nu in Hollywood woont, is miss Seberg van plan om van twee wal len 'te blijven eten: de Amerikaanse en de Franse. Als ze met de opnamen van .Moment to Moment" klaar is, zal ze dan ook naar De paters van het eeuwenoude klooster Rothenburg aan de rivier de Tauber in West-Duitsland kunnen ein delijk de zes kilometer lange stadsmuur laten herbou wen, en wel dank zij „metergeld". De middeleeuwse muur, zich met moeite overeind houdend, begon dermate wankel te worden dat restauratie ten spoedigste geboden was. liet stadsbestuur beschikte echter niet over vol doende middelen om deze dure post te bekostigen. Men had berekend, dat oplappen ongeveer f 100 per meter zou kosten, terwijl complete vernieuwing twee maal zo veel ging bedragen. Een oplossing diende gevonden te worden. Deze is er gekomen en wel door toeristen de gelegenheid te geven, een bijdrage te storten op een „één meter basis". Dat betekent, dat iedere gever ten minste de kosten van één meter nieuw opgetrokken muur voor zijn rekening moet nemen. Als blijk van erkentelijkheid mogen alle medehelpers hun naam ker ven in het door hun geschonken gedeelte. WAT kan iemand er toe drijven een misdaad te begaan? Geleerden uit Amerika geven als één van de redenen hierop een volkomen nieuw antwoord, namelijk het weer. Professor W. S. Moos, verbonden aan de Universiteit in Illinois vermeldt, dat er bij vochtig weer een aanzienlijke toeneming van moordaanslagen te constateren is, terwijl op droge dagen met een aangena me temperatuur het aantal vér beneden het gemiddelde blijft. Volgens dr. Moos veroor zaken hitte en vochtigheid een onprettig gevoel dat leidt tot ontevredenheid, spanningen en, bij sommige mensen, tot ge vaarlijke activiteiten. Op ieder mens heeft het weer een ander effect, aldus de geleerde. Alvo rens een bepaalde weerssituatie intreedt, kan het ongevallen cij fer plotseling oplopen. Mensen die temperatuur-gevoelig zijn, kunnen bijvoorbeeld plotseling jieel sloom reageren, wanneer een zeker „front" voorbij komt. Dit zou dus ongelukken teweeg kunnen brengen. Professor Moos haalt als voorbeeld de „Föhn" aan, een warme, dro ge Alpenwind, die in Zwitser land en Zuid-Duitsland vaak voorkomt. Vele chirurgen die in deze contreien werken, ver mijden operaties gedurende de onaangename, broeiende lucht stroming. Ongeveer vier tot acht uur vóór de wind opsteekt, worden „Föhngevoeligen" al humeurig, nerveus en gespan nen, hetgeen direct aan het on- gelukkencijfer te merken is, zegt prof. Moos. Hij veronder stelt dat een toeneming van elektrisch geladen deeltjes in de lucht hier verantwoordelijk voor is. Experimenten bij lucht- vaartkadetten hebben aan de andere kant weer uitgewezen, dat juist de luchtdruk een gro te rol speelt. Wanneer deze stijgt of daalt, krijgen de jon gens een sterke neiging in slaap te vallen. klaus Gessner genaamd. Daarna waarschijnlijk weer de Oceaan overste ken voor een nieuwe Amerikaanse film. ,Voor de Fransen", aldus Jean Se berg, „is de film meer een vorm van persoonlijke expressie. „Het werk van een actrice wordt daardoor veel gecom pliceerder, maar in bepaalde opzichten ook stimulerender". Parijs is thans het nieuwe tehuis van Miss Seberg, Daar wil ze ook werken, tenminste voor een deel van haar tijd. zijn, gaat de hele filmploeg onder lei ding van de regisseur George Roy Hill voor een maand naar Hollywood om er binnenopnamen te maken en vervolgens voor vier maanden naar Hawaii, waar in het dorp Makoea op het eiland Oahoe zal worden gefilmd. De beide hoofdrol spelers, Julie Andrews en Max von Sy- dow, zullen bij die gelegenheid hun gezin laten overkomen om van de zon en de zee te genieten. STUDENTEN houden er nu eenmaal van, de dingen anders aan te pak ken dan anderen en daarom heeft de „Harvard Lampoon", het studenten- orgaan van de gelijknamige universiteit in de Amerikaanse staat Massachusetts, de actrice Carroll Baker en de acteur Franctscus uitgeroepen tot de negutleve onwreohel- ding voor haar hele werk in 1964 en Franciscus voor zijn rol in de film „Young Blood Hawke". Verder verleen de de „Harvard Lampoon" aan vijf films de onderscheiding „Rotfilm" van het jaar": „The Greatest Story Ever Told", „The Carpetbaggers" (met Carroll Ba ker), „Sylvia", „Cheyenne Autumn" en „Station Six Sahara". De prijs voor de acteur, die hardnek kig blijft weigeren om tot geestelijke rijpheid te komen, ging „zoals gebruike lijk" naar de komiek Jerry Lewis. uaöoq st uajjoqsoj aap uaa uva paoq ap g ,'fiqaa pvjq uaa tfaaq uauoqiinqos -aq zap uaa Uauiapi si jsuaoj ap uva jajsaojojo/ ;aq !-sj,apuv pum[xanuii ap uva suaBuia uCiz ipnoq 3(021 3P Z 'j^aazqjuo S3(uii udw ap uva juqauuoz ap ui sDjfi jan -(..ufiz uainpf ffia sq PUBLICITEITSVERHALEN over de kostbaarheid van bepaalde filmde cors zijn oude koek geworden. Maar de thans in produktie zUnde film „Hawaii" lijkt op dit punt toch alle re cords te zullen slaan: een decor ter waaide van twee miljoen dollar voor een scène, die tien minuten duurt. De publiciteitsagent van de Mirisch Corporation, die de film produceert haast zich er evenwel aan toe te voe gen, dat dit bedrag niet ten laste van de begroting van de film komt. De be trokken scène wordt opgenomen in Old Sturbridge Village, een historisch open luchtmuseum, waar een typisch stadje uit het Massachusetts van 1820 is na gebauwd. Het museum omvat oude boer derijen, winkels en antiquiteiten, waar van de waarde op meer dan twee mil joen dollars wordt geschat. Een zeventigtal schoolkinderen uit Stur bridge, die toestemming hebben ge vraagd om tijdens de Paasvakantie de opnamen van „Hawaii" te mogen bijwo nen, hebben daartoe niet alleen toestem ming gekregen, maar zullen voor dit voorrecht zelfs worden betaald. Gesto- ken in kostuums uit het midden van de £en Phillips Multiplane, een van de vele antieke vliegtuigjes, die in de film den *Ss'dorpskinderem d<! fl °P ..Those Magnificent Men in Their Flying Machines" bewijzen, hoe eenvoudig Als de opnamen in Sturbridge klaar het is om het luchtruim te kiezen, voor een paar momenten tenminste. IN PE BOL <<ESLA<JEN - De tekenaar heeft weer vijf vergissingen begaan toen hij zijn produkt overtekende. Aan u de taak de foutjes op te sporen. Kijk niet te gauw naar de oplossing, elders op deze pagina!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 22