Trouwen in andermans pah gebruik steeds meer in zwang Pekingeend Verkoop van merkartikelen onder de prijs Reductie winkels in Amerika boeken veel succes Bruids boeket: liefst wit sinaasappel Pomppraat 1 m GEZINSVERZORGSTERS AAN 'T WOORD OVER HUN BEROEP Fel Bij ons? Revolutie Toewijding Negatief Aanpassing Geen dameskleding Boekje Matglas e 5 17 APSE 1965 PLUS kledii JE MOET een zekere schroom overwinnen om een winkel binnen te stappen, waar geen 'ding verkocht maar verhuurd wordt en om zo duidelijk te la ten blijken, dat je geen geld hebt °f over hebt voor het kopen van een bepaald kledingstuk. En nog gekker is het te bedenken dat •edereen datzelfde kledingstuk kan huren, dat een pak dat u vandaag ^roeg, morgen iemand anders aan! beeft en overmorgen weer een an- ter. Dat u trouwt in een jacquet, waarin misschien vóór u al ik- Weet-niet-hoeveel bruidegommen bun ja-woord hebben gegeven en Waarin na u wellicht nog velen dit 2ullen doen. En u, mevrouw, vindt u het geen vreemde gedachte, dat u op „de mooiste dag van uw le ven" gelukkig was in een bruids- teilet waarin anderen vóór en na u op hun dag dat zelfde geluk be- leefden 55 Het is duidelijk dat John Ken nis en alle andere kledinghuurbe- drijven het van de etikette moeten hebben. Aan een bruiloft van twee mensen in „burger", dat wil zeg gen de bruid in een deux-pièces of simpele japon, de bruidegom in een donker pak, aan een alleen maar „geklede" receptie of infor meel feest, valt voor hen niets te verdienen. G. H. Na de beëindiging van de twee de wereldoorlog is er op het terrein der distributie veel (ver anderd. De betekenis van de zo vele jaren vertrouwde „toonbank winkel", het typische voorbeeld van een bepaald contact tussen koper en verkoper, werd geleide lijk verdrongen. Het zelfbedie- ningsbedrijf diende zich aan. Wij gingen een nieuwe tijd tegemoet. De omstandigheden in de distri butie-sector waren radicaal gewij zigd. Dank zij de gelegenheid, welke ik kreeg om deze omscha keling in de Verenigde Staten van zeer nabij te kunnen gade slaan heb ik in de „keuken" kun nen rondkijken. "0 .'n beetje rommelig, maar bijna altijd stikvol DUIZENDEN zeggen „JA" in een gehuurd kostuum van dienst te zijn, gezamenlijk kan men zelfs een studentenfeest van 300 man aan. Wanneeir het colbert of de panta lon niet helemaal goed zit. brengen de huiskleermakers de gewenste correcties aan. Niet alleen costuums. jacquet, rok en smoking verhuurt John Kennis," ook al le toebehoren, als vest. strikje, sokken, pochet, schoenen, hoed. handschoenen, cape, parapluie, shawl, "das, bretels, ge klede overjas en overhemd zijn ver krijgbaar. Acht jaar geleden had John Ken nis ook bruids- en bruidsmeisjestoi letten. Daar is men mee opgehouden. Dameskleding is te veel aan mode onderhevig. De collectie kon niet lang genoeg mee en bracht naar verhou ding te weinig geld op. De dames kunnen er nu alleen nog terecht voor bontstola's of capes in alle denkbare soorten en kleuren, ok in wit. Bruids jonkers kan de firma wel geheel van passende kleding voorzien. Alle kleding wordit nadat deze door de huurder is teruggebracht gereinigd. Behalve het huurgeld, betaalt men ook een waarborgsom. De praktijk heeft uit gewezen. dat er zelden iets kwijt raakt of beschadigd wordt, zodat de borgsom meestal in zijn geheel weer terug be taald kan worden. Mede dank zjj de goede reclame is de firma Joh„ Kennis geworden wat Het Is een verschijnsel van na de oor log, de kledingverhuur. Min of meer uit nood geboren. toen men zich een maat vale niet meer kQn veroorloven, toen ook w" Jnntectlepak voor de meesten bo- voopd* beïroting uitging. Zeker gold dit meren.»ln, gelegenheidskostuum, dat het dan „II1 van d» mensen toch niet meer dig" he®ftof tSrep keer in zijn leven no- DE lente is by uitstek het jaargetijde waarin je, net als in de natuur het geval is, zin hebt om helemaal opnieuw te beginnen. Bij de een beperkt zich dat tot het witten van het plafond, het vernieuwen van het behang en het kloppen van de kleden, de ander slaat een wer kelijk volkomen nieuwe levens weg in. Veel jonge paartjes ge ven elkaar in dit jaargetijde het jawoord. Wij hebben dan ook, nu de lente zich al weer enigs zins heeft ingeburgerd, aandacht besteed aan twee onderwerpen, die betrekking hebben op de bruiloftsdag: de verhuur van de daarbij gebruikelijke kleding en de keuze van het bruidsboeket. r.schroom overwinnen voor elke maat.... zij nu is. De grootste omzet leveren de bruiloften. Van de Burgerlijke Stand in iedere plaats krijgt het hoofdkantoor in Amsterdam alle namen van trouw lustigen op. Al deze bruiden en bruide gommen stuurt John Kennis een boek je waarin op bijzondere overzichtelijke wijze is uiteengezet, hoe men zich voor een bepaalde gelegenheid kleedt en ge draagt, wat de etikette daarover ge biedt. .Een die tot dan toe jarenlang uitsluitend kleermakersvak had uitgeoefend. De teden werden slechter, de ammo voor Jhaatpakken werd minder. Hij ging door toet kleermaken, maar specialiseerde zich gelegenheidskleding Samen met. edewerkers maakte hij pakken in ®l- 'e mogelijke voorkomende maten en mo dellen. In het begin hadden de mensen jvat moeite de winkel van John Kennis "innen te stappen. Ze schaamden zich een beetje. In die tijd was dan ook de toegangsdeur tot de winkel van dds- ereet matglas. De eerste winkel van John Kennis werd in Amsterdam ge opend Nil de oude John Kennis over leden is en zijn vier zoons het bedrijf hebben overgenomen, zijn er elf filia len .waarvan drie in België. Het schaamtegevoel is intussen heel "Wat minder geworden. Het bestaat nog. toaar men zet er zich gemakkelijker overheen Uit de cijfers blijkt wel hoe veel men gebruik maakt van huurkle- ding. In de grote steden zijn er gemid deld 120 bestellingen per week. In het topseizoen wanneer er veel huwelijken jvorden gesloten, in de maanden mei mnii juii en december, worden bestellingen per dag gedaan. Nooit "oeft men bang te zijn. dat een bepaal- de maat niet leverbaar is. De elf ton met elkaar zijn in staat iedere klant Het ging daarbij om de reductiewinkels, een bijzonder verschijnsel aan het distrl- butiefirmament. Bij de beoordeling van dit winkeltype moet men evenals bij andere distributievormen rekening houden met het feit, dat de omvang van de distributie in de Verenigde Staten dus danig is, dat men zich ten onzent daarvan nauwelijks een voorstelling kan vormen, maar daarnaast dient men te bedenken, dat ruim 80% van de consumptie-goede ren in dit land merkartikelen zijn. En over de merkartikelen gaat het nu. De prijzen van deze merkartikelen zijn van fabrikantenzijde vastgesteld. Op zichzelf niets opvallends, maar het blijkt nu, dat tal van merkartikelen fabrikanten later hun vaste prijzen heb ben laten varen (zoals u weet is bij ons de verticale prijsbinding onlangs gedeel telijk opgeheven). In de praktijk bleek dat de omvang van de verkoop van merkartikelen-onder-de-prijs zich enorm uitbreidde. Pogingen om er tegen in te gaan boekten weinig succes. Een der meest vooraanstaande merkartikelen fabrikanten stelde een eigen controle apparaat in, waarbij een drietal detec tive-bureaus werd ingeschakeld. Het re sultaat was nihil. De gemaakte kosten zullen wel enorm zijn geweest. Daarbij kwamen voortdurend nieuwe ervarin gen naar voren. Zo bleek dat in het beroemde deel van New York, Manhat tan, niet minder dan 70% van de winke- liers-in-merkartikelen zich niet aan de vastgestelde prijzen hielden. De positie der reductiewinkels bracht met zich mee dat de warenhuizen zich actief gingen tonen. De ijskast van 460 dollar in het warenhuis betrekt men eni ge straten verderop in de reductiewinkel voor ongeveer 250 dollar, een broodroos ter van circa 44 dollar voor 29 dollar. Reducties van 15 tot 30% zijn niets bij zonders. De meeste „elektrische" artikelen werden met kortingen van 30 tot 40 pro cent verkocht. De felheid van de strijd kende in menig opzicht geen grenzen. De winst op elk artikel in de reductiewinkel is van weinig betekenis. Het gaat om de grote omzetten. Daarin schuilt in wezen het bestaansrecht van de reductiewinkel. De aanvankelijke argwaan van het pu bliek tegenover deze winkels is in ieder geval verdwenen. Het grootste bedrijf op dit gebied is E. J. Korvette's op de hoek i van de Fifth Avenue en 47 th. street, met zijn zeven verdiepingen. Een prachtig ge- heel. Meer belangstelling had ik voor de kleinere types. Een beetje rommelig, wei nig service, geen thuisbezorging, maar bijna altijd stikvol. Met mijn inkopen was ik niet gelukkig. Maar dat merkte ik eerst toen ik weer thuis was in Holland. Eigenlijk moet een bruidsboeket wit zijn", zegt bloemist H .Hartlieb jr. „Het staat het mooiste en het past zo echt bij de positie die de bruid op haar trouwdag inneemt. Zij is het stralende middelpunt. Vroeger was er ook nooit sprake van een gekleurd bruidsboeket. Dat hoorde ge woon niet. Toen werd het ook met veel meer zorg gekozen. Er kwamen meer mensen aan te pas. De moeder van de bruid had echt een beslissende stem. Tegenwoordig komt de bruide gom op zaterdagmiddag even langs en wil dan het liefst rode rozen voor zijn bruid. Maar hij vergeet, dat een roos een nogal zware bloem is, en dat een rood bruidsboeket teveel accent krijgt tegen een witte japon. Lelietjes van dalen en stepha- notis zijn wel de mooiste bloe men om in een bruidsboeket te verwerken. Voor wie er veel geld aan wil besteden zijn witte orchideeën heel bijzonder. Een bruidsboeket moet ook niet zo groot zijn. Veel bruidegommen denken, dat als het maar groot is, het ook mooi zal staan. Maar dat is een vergissing. Zeker als de bruid klein is en slank, zal een groot bruidsboeket veel te zwaar zijn. Als de bruid niet in het wit gaat, maar bijvoorbeeld in crè me, mogen er zachte kleurtjes in het boeket verwerkt worden. Het mooiste is dan als het boe ket in de kleur van de japon wordt gemaakt en, als dat niet kan, in een zacht contrasteren de tint." A. ten K. ductiewinkels als goede klanten kunnen beschouwen en dat de betrokken merk artikelen-fabrikant de gevraagde netto- prijs ontvangt. In welke branches komen nu de groot ste kortingen voor? Men vindt ze in de auto- en televisiebranche; een der meest merkwaardige uitingen op dit ge bied vond ik de reclame van de auto handelaar, die aankondigde, dat hij 1000 dollar geeft op alles wat rijdt en vier wielen heeft. /NGREDIENTEN: 1 pekingeend, zout, stukje boter, peper, 1 kop sinaasappelsap, 1 kop bouillon. 6 eetlepels (60 gr) pitloze rozijnen, bloem, 4 eetlepels rode bessengelei. Een pekingeend kan voldoende zijn voor vier personen; het hangt na tuurlijk van de grote of kleine maag van de eters en van de verdere ge rechten die op tafel komen, af. Was de eend en wrijf haar in met zout. Zet haar op in een bodempje water op een zacht vuur. Zo trekt het vet eruit Als het water verdampt is en het vet bruin kan de eend in „eigen vet verder braden. Laat de I zachtjes doorkoken. Laat ze in pan dan afkoelen en schep zoveel mo- stroop iets afkoelen en garneer gelijk vet af. Voeg boter, peper, si-dan de eend mee. naasappelsap, bouillon en rozijnen toe! (Voorlichtingsbureau voor de Voeding) en laat alles een kwartier doorprut- telen. Roer de bessengelei en, als de ze is opgelost, de met wat water aan gemengde bloem erdoor. Maak de saus echter niet te dik. Garneer de eend met geglaceerde parten sinaas appel of mandarijntjes. Geef de saus er apart bij. Voor geglaceerde sinaasappel hebt u nodig: 2 flinke pitloze sinaasappels, 6 eetlepels bruine suiker, 3 eetlepels water, 1 eetlepel rietsuikerstroop. Schil de sinaasappel en maak de parten schoon. Breng suiker, water en stroop aan de kook, leg 2 minuten de parten erin en laat ze drie minuten de Van de zijde van de televisie-industrie is een poging gedaan om de reductiewin kels te lijf te gaan door de handelsmarge van 25-30 procent tot 15-20 te verlagen. Veel resultaat werd niet bereikt. Het spreekt ook vanzelf, dat men zich af vraagt: Kan dat alles bij ons ook? We hebben al zo dikwijls dit of dat uit de Verenigde Staten overgenomen; hoe zal het hiermede nu gaan? Het is mijn vaste overtuiging, dat de Amerikaanse reductie- winkel in ons land in het geheel geen of uiterst weinig kans zal hebben. Waarom? In de eerste plaats, omdat de Neder landse markt te beperkt van omvang Is en men hier vergeleken met de Ver enigde Staten veel te dicht op elkaar geplakt zit. De afstand tussen de Noord- zee-kust en de Duitse grens Is natuurlijk niet te vergelijken met de afstand tussen oost- en westkust in de U.S.A. Een beetje populair gesteld zou men kunnen zeggen: men heeft elkander hier vlugger in de gaten dan ginds. Daarnaast dient niet ver geten te worden, dat het gebruik van duurzame consumptie-artikelen ln ons land beperkt is. JHR. DR. J. C. MOLLERUS Met landgenoten en Amerikanen heb ik b\j herhaling gesproken over de verdere gang van zaken met betrekking tot deze winkels. Veel wijzer ben ik niet gewor den. De een zag in dit soort winkels een voorbijgaand iets, de ander dacht aan een zich gestadig uitbreidende vlek met even- ituele kwade gevolgen, terwijl ik ook be- I luisterde, dat er een „revolutie" in aan tocht was. Maar hoe dan ook: vele wa renhuizen gingen tot prijsverlagingen over, terwijl de eigenaars van de reduc tiewinkels toch ten slotte „leveranciers" dienden te hebben om in leven te blijven. Het is bekend, dat artikelen betrokken werden van de groothandel en ongetwij feld van „bevriende" relaties, waaronder zelfs middenstanders. Daarbij dient na tuurlijk niet vergeten te worden dat tr\ van fabrikanten in merkarkelen de re- „Hoe denkt u over uw be roep?" Deze vraag stelde de propagandacommissie van de Rotterdamse Raad voor Ge zinsverzorging en Gezins hulp aan de gezinsverzorg sters en -helpsters, die ln dienst zjjn van de verschil lende instellingen voor ge zinsverzorging ln de Maas stad. Het antwoord diende te worden vervat in de vorm van een opstel. Met de uitspraak: „dit be roep heb ik gekozen niet omdat het zo gemakkelijk is, maar omdat ik iets of iemand wil verzorgen", ver tolkt een der schrijfsters de opvatting van de meeste deel neemsters. „Het is heerlijk te kunnen helpen"; „het is een huishoudelijk beroep, maar tevens een dienende en verantwoordelijke taak", „het is een roeping: in ieder ge zin is er gelegenheid naas tenliefde te betonen"; „het is nodig dat ik er kom, anders kan het gezin niet gewoon verder leven". Dit zijn zo de opmerkingen over een beroep, dat juist vanwege de belangrijke sociale kant ervan zoveel voldoening schenkt. „Het fascinerende ervan vind ik, dat je altijd werkt met mensen". wat moeder gewoonlijk doet"; „de huisvrouw rust geven, opdat ze opknapt, waardoor hiet hele gezin vrolijker wordt". Zorg en toewijding voor het gezin waarin ze is geplaatst, spe len een grotere rol dan de huishoudtechnische kant van haar taak. De taak van de gezinsver zorgster wordt als volgt om schreven: „De zieke moeder verzorgen, orde scheppen en de kinderen leiding geven", „het werk opvangen totdat moeder in staat is het zelf te doen"; „een gezellige sfeer scheppen": „de heer des huizes, die moe van zijn werk komt, van de zorg voor de huishouding ontlasten": „alles doen voor de kinderen Er zijn ook minder positie ve geluiden, zoals „een orgel dat elke dag draait, dat ben je"; „zonder waardering houdt men het niet uit"; „in de winter, wanneer je lang op tram of bus moet wach ten en ook nog moet over stappen, valt het niet mee"; „als de moeder overspannen ls, vind ik het wel moeilijk werken". Dat niet alle gezinnen, waarin een gezinsverzorg- ster wordt geplaatst, een juiste opvatting hebben van haar taak, daarvan getuigt een opmerking als: „Wan neer je de hele dag moet werken, kun je geen aan dacht hebben voor de zieke". Veel word gevergd van het aanpassingsvermogen, het geduld en de krachten van de gezinsverzorgster. Soms komt zjj in gezinnen die hiervoor onvoldoende begrip tonen en dit leidt tot teleurstellingen. Teleurstel lingen, waar de gezinsver zorgster meestal snel over heen komt, want „als je daarna in een leuk gezin komt, ben je de zorgen van het vorige gauw vergeten".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 23