Bakermat van prinses Margriets' toekomstige schoonfamilie Oujd vissersstadje op het droge De jonker 17 APRIL 1965 *~.j :-\\>:< BESTAAT er een relatie tussen Pieter van Vollenhoven, de verloofde van prinses Mar miet en het Overijsselse stadje Vollenhove? Onder de zware, eeu wenoude balken van de kamer van sehout en schepenen, eens het raad huis van de stad, nu de gezellige gelagkamer van een hoteLrestau- rant, heeft men heel ernstig ja ge knikt op deze vraag. De gemeen tesecretaris van Vollenhove is gaan fieuzen in oud6 boeken» hand- schriften en archieven: in Vollen hove ligt de bakermat van de van Vollenhoven's, althans de gegevens voeren terug tot de twaalfde eeuw. Daarvóór is alles duister. En al komen dan niet alle van Vollen hoven's uit deze stad die van het eertijds bekende bier hebben nooit ^aties met de stad gehad de °°rva<leren van de verloofde van P^nses blijken uit Vollenhove e. dammen. Het waren niet de ?lnjte burgers van het stadje. V? de zeventiende eeuw was een vollenhove er burgemeester en diens zoon Jan wiens achternaam oaet en zonder n op het eind ge schreven wordt, was een bekend dichter en toneelschrijver, beho rend tot de vriendenkring van Vondel en Brandt. Toen we weer afdaalden op de zee bodem, welig land met kapitale boerderijen en omkeken naar Vol lenhove, lag de oude stad hoog als een burcht in de prille lentezon. Misschien komt de prinses met haar verloofde hier nog eens kij ken, opperde men in Vollenhove. Ze zullen er de hartelijkheid vin den als kwamen ze in hun eigen bezit. JAN BURGER lllllllllllllllll! so£«?at*n in de kamer van schout en, nePenen vol oude voorwerpen, toen de ER IS GEEN DANSGROEP ter wereld, die zo vermaard en befaamd is als die van de Bluebell-girls van het Parijse Lido. Avond aan avond stromen in deze nachtclub de bezoekers binnen om vier uur lang te genieten van een wer velende, overrompelende show van zeventien meisjes, die allen minstens 1.75 meter lang zijn. En onder die bezoekers zijn er velen met klinken de namen in de wereld, want de dansshow van nee Lido is altijd een belevenis, daarom peperdutu en moet uiteindelijk toch zijn rendement opleve ren. De directeur van het Lido is echter niet on tevreden, want elke avond en nacht bewijst weer dat er voldoende toeschouwers zijn die zich het kostbare uitje naar het Lido kunnen veroorloven. Hoewel het wel eens anders wordt voorgesteld, moet dus een danseres van de Bluebell-girls heel wat werk voor het aantrekkelijke salaris verzet ten. En ook al is dat salaris hoog, er valt toch niet zoveel van te sparen, want een Bluebell-girl moet altijd een luxueus appartement in een eerste klas hotel bewonen en confectie jurkjes zijn voor haar taboe, omdat zij steeds couture-modellen moet dragen. Maar in ruil voor het harde werk en de weinige vrije tijd zijn er de hoop en troost dat er eerstdaags een rijk huwelijk in het verschiet ligt. Wellicht dat daarom het beroep van Bluebell-girl toch aantrekkelijk blijft. ober enthousiast over zijn kleine stad, naar 'n oud man wees, die 't straat je passeerde: „De jonker", zei hij. „We noemen hem hier allemaal de jonker". De baron Sloet van Alt Ruitenbach, een grote figuur in het stadje, die de kapi- tale havezate De Oldenhof bewoonde, dit buiten aan de gemeente verkocht en zelf in 'n koetshuis vlakbij het openlucht theater is gaan wonen. De Oldenhof wordt gerestaureerd en zal Vollenhove een stadhuis bieden, dat de omvang heeft van een belangrijk provinciehuis en tevens de allure daarvan. Kijk, want dit is het typische: toen de zee zich terugtrok en alleen 'n enkele palingrokerij overbleef, trokken de jon gelui uit Vollenhove weg. Op de zonover goten middag toen wij er waren lagen de straten van het stadje dan ook uitge storven. Een enkele oude man op klom pen, een vrouwtje, dat een boodschap ging doen, maar verder de rust van een Italiaans dorp in siësta. Dat bleek alleen de buitenkant te zijn want Vollenhove heeft er nog geen vijf entwintig jaar voor nodig gehad om in te zien, dat een verdreven zee geen dood Vollenhove hoeft te betekenen. In de landbouw en industrie js werk gevonden voor de bijna zesduizend inwoners. Delft heeft in de Noord-Oostpolder vlakbij de stad een waterloopkundig laboratorium gesticht, waar velen, vooral ook jongeren nieuwe kansen vinden. De oude haven mag dichtgeslibd zijn, er mag een triest wrak als herinnering liggen, maar een nieuwe haven is nodig om de duizenden die op doortocht naar de Friese meren Vollenhove passeren, de gelegenheid te geven aan te leggen en de sfeer te proeven van een nog altijd mooi oud Zuiderzeestadje. Het gemeentebestuur heeft de plannen klaar, zet vaart achter de uitvoering, om de stad Vollenhove een nieuwe stimulans te geven. Dan komen er de jagers, die in het jachtseizoen in de Noord-Oostpol der komen jagen op hazen, fazanten en reeen en de sportvissers leggen er aan, verpozen zich in de stad. Er gaat straks van „De Oldenhof" een sterke stimulans uit om van Vollenhove te ma ken,wat de stad in de zeventiende eeuw was onder die burgemeester Vollenho ven, die een krachtig regent was. We hebben de oude stadsomroeper met zijn bel gemist die van het nabij gelegen Blokzijl doet het nog met een gong maar als we hem ontmoet had den, zou hij ons zonder twijfel verzekerd hebben dat hii wel iedere dag de burgerij samen zou willen roepen om te protes teren tegen de plannen van de provincie en van Den Haag: ze willen Vollenhove de zelfstandigheid ontnemen en van heel de kop van Overijssel één gemeente ma ken. Natuurlijk heeft Vollenhove een ac tiecomité „Handen af van onze stad", want zoals iedere gemeente zit ook Vol lenhove de zelfstandigheid aan het hart gebakken. Maar of het zal helpen? ALLEEN MAAR LIMONADE VOOR DE BLUE BELL-GIRLS Foto geheel links: de oude havezate van de „jonker", het toekomstige stadhuis van Vollenhove. Foto hierboven: de ruïnes van het oude kasteel zijn het romantische decor voor het openluchttheater. Foto hieronder: laatste herinnering van de vissersvloot van 150 schepen die Vollenhove eens rijk was. Daaronder: enkele deftigegevels in de Kerkstraat. Foto geheel onder: de „Onderkerk" met daaraan vast- gebouwd het vroegere raadhuis, nu hotel-restaurant. Over literatuur en familiegeschiedenis Willen we het niet hebben. De verkre gen wetenschap had ons verlangend ge maakt dit Overijsselse stadje van nabij te zien. Het is een hele onderneming er vanuit het westen te komen maar wel boeiend. Door het Gooi, Eemland, dwars over de Veluwe zijn we tenslotte, na in Kampen de brug over de IJssel geno men te hebben via Ens in de Noord- Oostpolder bij het oude zuiderzeestad- je aangekomen, dat in 1942 het water *ag wegvallen toen de polder droogviel en sindsdien heeft Vollenhove nog al tijd iets treurigs, iets weemoedigs. Nog altijd heet de straat waariangs de huizen liggen, die eens achter^de dijk stonden „Aan zee en ergens heet een huis „Ruim-zeezicht", hoewel in het verzande haventje al sinds een kwa eeuw het trieste wrak ligt van de VN tu de Vollenhove 61, een vab de vijftig vissersschepen, die het stadje *n goede dagen rijk was. En nog tedere dag komen er oude vissers, naar de kop van het haventje, starend in de wijde ferte van het oneindige polderland als j;agen ze er het eeuwige bewegen van e 2ee in terug. Dat is Vollenhove. Niet de rijkdom en de zwier van Hoorn en Enkhuizen, van d'e Hollandse oude zeesteden, die in de dagen van de Oost-Indische Compagnie machtig waren en de grootheid van Hol land verkondigden. In de Visscherstraat stonden de eenvoudige kleine vissershui zen, merendeels afgebroken of onbewoon baar, iets als in het oudste deel van katwijk. De deftiger gevels treft men aan in de Kerkstraat, waar de sfeer van de zeventiende eeuw nog hangt, vooral m de pakhuizen. Vlak daarbij is de Bis- "dhopsstraat, waar eens de bisschop van ^rieeht zijn zomerresidentie had. Men wijst het bisschopshuis nog aan. Het is maar een kleine stad. maar zijn juweeltjes van bouwkunst te vinden: de Bovenkerk, vlakbij de oude zee-oever uit de vijftiende eeuw stam mend evenals de Lieve Vrouwekerk, middenin het stadje, de enige met een u>ren. De Bovenkerk is later door mid del van een eenvoudige plompe to.ren verbonden met het zeventiende-eeuw- Se raadhuis, een renaissance-geval, evenals de er vlakbij gelegen Latijnse school (1628) nu plattelandsbibliotheek een der mooiste staaltjes van de Ne derlandse renaissancebouw. De ruine van het kasteel „De Toutenburgh" dient als decor voor een vriendelijk openluchttheater, waar de spelers op treden op het kasteeleiland midden in de daaromgelegen gracht. een aanvankelijke verande ring, een danseres weer tot haar oude liefde: Bluebell- girl, terugkeert. Dat was bij voorbeeld enkele jaren ge leden het geval met de uit Den Haag afkomstige Neder landse danseres Leontine Snel. Bluebell-girls hebben veel bewonderaars en een en ander heeft tot gevolg dat dikwijls een rijk en finan cieel onbekommerd huwelijk in het verschiet ligt. Zo had de schatrijke Italiaanse in dustrieel Mario Caldonazzo met welgevallen zijn oog op de bekoorlijkheden van deze Leontine laten vallen. Er was geen gelukkiger mens dan Mario, toen bleek dat zijn gevoelens werden be antwoord. De ontwikkelin gen volgden elkaar zo snel op, dat Leontine contract breuk pleegde om met Mario te kunnen trouwen. Nadat de voormalige danseres echter over de status van de ge huwde Italiaanse vrouw en haar beperkte bewegingsvrij heid en levensvrijheid was ingelicht, was het blijkbaar met de liefde plotseling ge daan, want zij zag van het huwelijk af en keerde naar haar oude beroep van Blue bell-girl terug. Zij verkoos dus haar vrij heid, hoewel die toch ook maar betrekkelijk is. De Bluebell-girls staan namelijk onder leiding van Miss Blue bell, wier eigenlijke naam Margareth Kelly luidt en die zelf eens ook danseres was. Deze Miss Bluebell is d< „moeder" van de danseres sen van het Lido en zij ver vult die taak met nauwgezet heid, verantwoordelijkheid en plichtsbetrachting. Zij waakt over het wel en wee van de aan haar zorgen toe vertrouwde danseressen als waren het haar eigen doch ters. Vooral bijzonder streng en onverbiddelijk is zij waar het eventuele pogingen tot toenadering tussen de danse ressen en de mannelijke be zoekers van het Lido betreft. Die strengheid wordt nog groter als de danseressen minderjarig zijn. De in hun show zo schijnbaar zorgeloze, vrolijke en frivole Bluebell- girls zijn zonder twijfel dan ook de moeilijkst te benade ren danseressen ter wereld. Daarom zal geen enkele Lido-danseres het in haar zorgvuldig gekapte hoofdje halen zich in de zaal te be geven en zich met de bezoe kers te onderhouden. Het is op straffe van ontslag ten strengste verboden. Zelfs attenties, als bloe men, bonbons of in welke vorm dan ook, door een be wonderaar aan een danse res bewezen, bereiken vrij wel nooit het bewuste meisje, omdat Miss Blue bell dergelijke attenties in de meeste gevallen achter houdt. Het gehele nachtle ven in Parijs, dus ook de Bluebell-show in het Lido, is handig georganiseerd vermaak met de bedoeling er goed geld aan te verdie nen. De bezoekers van het Lido moeten zich, en het liefst zoveel mogelijk, te goed doen aan allerlei kost bare drankjes en exquise hapjes. Voor de dorstige kelen van de danseressen is er echter nooit iets an ders dan limonade. dé Wie naar het Lido gaat om de edele danskunst in de hoogste perfectie te zien uit gevoerd, kope liever een toe gangskaartje voor een klas siek ballet. Goed, er is talent en vakmanschap, maar elke Bluebell-show is geprojec teerd en daar ligt dan ook het accent op op het ver toon van vrouwelijk schoon, verblindende schittering van dure costuums en kostbare decors. Tijdens de show, die omstreeks elf uur begint en tot drie uur in de nacht on afgebroken duurt, heeft geen enkele danseres ook maar een seconde om uit te blazen. Achter de coulissen van het Lido is het dan een waar gekkenhuis en iedereen draaft en schreeuwt door el kaar en is op van de zenu wen als gevolg van tijdnood. De danseressen hebben nau welijks tijd om van costuum, waarvan elk er een tiental heeft, te verwisselen. Als de show ten einde is, zijn de danseressen dan ook volko men leeg en zo moe dat zij voor niets anders belangstel ling hebben dan voor een zacht bed, waarop zij de ver moeide ledematen kunnen uitstrekken. Behalve wan neer er nog gerepeteerd moet worden, kan in de namiddag tot tien uur in de avond, (want dan moet zij weer in het Lido aanwezig zijn) een Bluebell-girl over haar vrije tijd beschikken. Een grandioze show van de Bluebell-girls in het Parijse Lido. De meisjes roeren de trom bij de aan komst van de heerser van Bagdad. Een Bluebell-girl heeft naar normale maatstaven ge rekend een hoog salaris. De roem, het salaris en de lu xueuze sfeer moeten voor elke niet-klassieke danseres wel hijzonder aantrekkelijk zijn. Maar behalve dat men aan de eis moet voldoen minstens 1.75 meter lang te zün, valt het voor een dan seres niet mee Bluebell-girl te worden, en vooral niet om het te blijven. Het leven van een Bluebell-girl bestaat uit hard werken, met aanmer kelijk weinig vrije tijd en slechts een beperkte mate van bewegingsvrijheid. Door gaans houdt een danseres het leven als Bluebell-girl dan ook slechts enkele jaren vol en heeft dan meer dan ge noeg van de dag In dag uit opgelegde discipline. Desondanks komt het ook meermalen voor dat na

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 25