Z1J Pasen (I) Pasen (II) Pasen (III) Bloedproef Thuis is hij dezelfde Mevrouw Cals kan zich haar man aan de afwas moeilijk indenken Kalm, zachtmoedig en geïnteresseerd kaai/ xs MARTINI Prettige Paasdagen, maar denk vooral om uw gezondheid De kruimels Om nooit te vergeten... en antwoord H uurcompensatie Verhuur Ziektewet AOW-AWW Koopcontract Overheidspensioen Nieuwe haby- weeaschaal Peildatum- kinderen AOW Paddestoelen Vlek ZATERDAG 17 APRIL 1965 van mei (Door HENK SUÈR) Tegenover de levendige drukte van mr. J. Cals vindt men in het ruime Haagse huis aan de Van Soutenlandelaan 6 de zachtmoedige rust van mevrouw Cals. Uiteindelijk bekent zij zich de laatste paar dagen tóch een beetje zenuwachtig te hebben ge maakt, omdat zij zich afvroeg wat er allemaal boven haar hoofd hing, maar nu zij deze Paasdagen met het gezin en de vertrouwde caravan een stil Limburgs plekje kan opzoeken, zal dat wel voorbij gaan. Het premierschap van haar man is niet iets waar zij zich op verheugd heeft, evenmin als hij zelf trouwens. Zij weet van nabij dat niet alleen het drukke werk, maar vooral ook de last der ver antwoordelijkheden zwaar weegt. Officieel vertoon ligt haar aller minst en zij kan zich nauwelijks een vreselijker bestaan indenken dan bijvoorbeeld dat van een am bassadeursvrouw. „Niet dat ik zo dol ben op iedere dag bedden op maken, maar ik voel mij echt een huisvrouw en ik meen dat mijn gezin daar het meeste aan heeft.' Ned. slepers nemen brandend schip op sleeptouw mmm Ml 7 Mam, dat jongetje dóór wü ook een lolly! Zijn wan gen gloeien en zijn ogen ook. Van puur enthousiasme voor de lolly die hij staat open te peuteren én voor de lolly die hij nog hebben wil. Voor een jon getje. „Welk jongetjeAls ik door het raam kijk, zie ik de lik kende vriendenschaar die altijd mee bedeeld wordt en daartus sen een onbekend stukje gezicht in een grote, vreemde capuchon. „Dat mag wel hè?" zijn eigen lolly is inmiddels likklaar. „Zal ik hem even pakken?" Hij loopt al naar de kast. Ondertussen is de kleine me nigte buiten uitgebreid met nog drie, niet likkende persoontjes. Vier paai ogen kijken verwach tingsvol in de richting van onze voordeur. De vaste snoepvrien- den likken heel demonstratief en genieten hoorbaar. „Ja maar, ik kén die kinderen niet. Je kunt toch niet aan alle kinderen snoep uit gaan delen!" Ik heb er geen zin in. „Waarom niet? Zij willen ook erg graag. „Nee! Nee! Ik.eh.„Waar aan denk je op zo'n moment? Aan geld? Aan lolly's? Aan dat het niet kan, de hele buurt? Ik weet het niet. Als ik me omdraai, zie ik het verbaasde gezicht van die kleine soon. En die grote te leurgestelde en niet begrijpende ogen. Hij vergeet zelfs te likken. ,J\lan, je hébt toch nog lolly's? Waarom mogen die kinderen er dan geen?" „Waarom? Omdat we niet meer geven kunnen. Omdat naastenliefde het kleine restje liefde is, dat we over hébben, als we éérst ons zelf en daarna óns gezin overvloedig bedeeld héb ben. Voor de rest is naastenlief de, fatsoen, er niet onderuit kun nen en een kwartje voor de vas tenactie. „Als ik een lolly heb, mogen die jongetjes er toch ook wél een!" Het klinkt verongelijkt en hij druipt al af naar de deur. Ik heb immers nog geen antwoord gegeven. ,JS!eem ze maar", zeg ik dan heel beschaamd, „neem er nog maar vier mee". In een wip is hij weer buiten. Even later zit het hele stel de lengte, de dikte en de kleur van de lolly's te vergelijken. Ik zit binnen. Oók te vergelij ken. Waarom kan een kind wél zo spontaan alles uitdelen en wij niet? Omdat het hemd zoveel duizend maal nader is dan de rok? Omdat een ander altijd heel iets anders is dan wij zélf? O, we willen wel goed zijn voor een an der. Maar dan van de kruimels die we zélf over hebben. Chris tus gaf geen kruimels, maar héle broden. Héle liefde. En hoe moet dat nou, met zo'n kind? Moet hij echt leren om egoïsti§cher te denken? We kun nen er natuurlijk mooie woorden voor vinden. Zélfbehoud. Verant woordelijkheid tegen over jezelf en je eigen gezin. De ander heeft ook de plicht om éérst voor zich zelf en het eigen gezin te zorgen. Je kunt niet alles uit gaan delen, dat is onverantwoordelijk! Ja, we kunnen het wél móói bedenken, maar niet zuiver! We kunnen niet zo zuiver denken en voelen als een kind. En moet ik dit kind nou echt op gaan voe den tot een keurige, aardige egoast? Dat wil ik liever niet. Maar hij vraagt me ook heel rus tig om een broek te kopen voor een vriendje, dat niet zo'n mooie heeft. Of om een bal te kopen voor een kind dat er géén heeft. En moet dat ik nu allemaal, o, wél zacht en voorzichtig, kapot gaan maken? Hem leren dat het voor hem genoeg moet zijn, als hij zélf van alles heeftf Niet doen dan? Misschien.Als ik zelf nou maar niet zo'n keurige, grote egoïste was. ELLEN Het valt ons ieder jaar meer op. Het Paasfeest verandert in onze samen leving van karakter. Het lijkt alleen n°S een groepje vrije dagen, waarin onmogelijk veel vreemdelingen ons land bezoeken en dat wij via radio en t v- „ter wille van de traditi" met een scheutje klassieke muziek in leiden. Het Pasen van het wonder Vervaagt daardoor. Zelfs in de wereld jler christenen krijgen de uiterlijk heden de overhand. Zo ontwaardt het grootste feest der historie tot een van de vele banaliteiten van onze wel vaart. Juist dit is waarschijnlijk de kern. De welvaart, die wij beleven, verdringt het wonder, verdringt de verrijzenis en verdringt de verlossing hoven dood en leven. Men kan het denken wij in de kerken zelf het beste merken. Ook daar is zoveel welvaart en zoveel tijd, dat behoud- zuchtigen en vernieuwers elkaar bijna alleen ter wille van de vorm te lijf gaan, terwijl zij als gemeenschap zou den moeten begrijpen, dat afgezien van de vorm de viering in hun hiidden centraal moet staan. Misschien vinden wij toch in deze dagen nog even de tijd om die ge dachte uit te werken. Misschien kun nen wij toch gezamenlijk de Heer van ajle leven, wiens wederopstanding wij vieren, vragen onze ogen te openen. Het wonder, waarin de dood door het jeven werd overwonnen hebben wij immers nu meer dan ooit nodig. Het leven, de werkelijke kern van het leven, wordt door bezigheid be dreigd. Wij wensen u toe, dat u ondanks de chaos van de drukte zich even op die kern, op de macht van het levenmakend water zult be zinnen. Wij kunnen re niet buiten en daarom: Zalig Pasen. De Heer is ver rezen! Pasen is duur. Wij hebben het in de Winkel gehoord. „Met een beetje ge zin," zei een goedlachse dame, „loopt het geld je als water door de vingers. Ze had gelijk. Ze moest dan ook veel kopen. Ze moest iedereen bedenken en zij wilde „voor geen geld!» iemand overslaan. Wij wensen haar fijne dagen. Wij vragen ons alleen af of zij inderdaad werkelijk niemand heeft overgesla gen. Met Pasen eindigt de bisschoppelijke vasten-actie. Achter dat woord ver schuilen zich een kerk en een wereld in nood. Zijn die in het budget opgenomen? Het wordt weer heel druk dit week- O'hde. Het wemelt van de Duitsers en vijzelf brengen ook hier en daar nog *en enkele auto op de weg. Kalm aan "Us alstublieft. Bespaar de nacht redacteur, die op de avond van Twee- e Paasdag aantreedt, het bericht, Waarvan hij uit ervaring de kop al Weet: Paasweekeinde eiste weer tal- r,jke slachtoffers. Het i s mogelijk. Er blijken volgens een recente tv- uitzending bij de artsen nogal enige bezwaren te bestaan tegen het nemen van een bloedproef bij leden waarvan de justitie aanneemt dat zij in kennelij ke staat aan het verkeer hebben deel genomen. Deze artsen menen dat het nemen van een bloedproef in strijd is met hun beroepsethiek. Hun opvat ting is: laat de justitie maar een ander middeltje bedenken om te achterha len of een verdachte nuchter geweest is of niet. Wij vinden dit een nogal merk waardige opvatting. De bloedproef is tot nu toe het meest betrouwbare middel gebleken om het alcoholper centage in het menselijk lichaam te meten. Artsen, die weigeren de bloedproef kt te nemen, werken er aan mede, dat schuldigen aan wellicht dodelijke verkeersongevallen ongestraft blijven en opnieuw slachtoffers kunnen ma ken. Hoe dit te rijmen valt met de Wezenlijke waarden van de beroeps ethiek is ons duister. Afgezien daar van, iedere staatsburger heeft de Plicht de justitie bij te staan in de uitoefening van haar taak! Daarbij staat de arts boven de wet! Mevrouw Geertruida Catharina Cals- van der Heyden zit zich lichtelijk geamn seerd te beraden op mogelijke slechte eigenschappen van haar man, als haar daar naar gevraagd wordt. Ze weet het niet zo maar. „U kent hem wel. Hij is thuis dezelfde als naar buiten. Zijn aard kan hij toch niet verloochenen; vol met opmerkingen." Dat hij niet veel aandacht heeft voor de kleine huise lijke gebeurtenissen, en altijd met zijn gedachten bij zijn werk is, zou men desgewenst negatief kunnen bezien, maar mevrouw Cals zegt dat zij niet anders zou willen. „Dat komt misschien omdat wij altijd samen zijn opgetrok ken; samen hebben wij in de Senaat van het Nijmeegse studentencorps ge zeten. kort voor de oorlog, samen zijn wij afgestudeerd en een advocatenprak tijk begonnen. Ik zou niet graag een man hebben die zich elke dag met het huishouden bemoeit." Het is gewoonte dat de heer Cals veel over zijn werk spreekt met zijn vrouw. De mammoetwet kent zij dan misschien niet met alle kleine lettertjes, maar toen onlangs haar dochter dit onderwerp koos voor een scriptie, kon zij gemakkelijk assistentie verlenen. Het werk van haar man boeit ook haar, en men heeft haar in de Tweede Kamer als toeschouwster aanwezig kunnen vinden bij begrotingsdebatten als O. K. en W. aan bod kwam, en bij de aanvaarding van de Mammoetwet. Zelf echter heeft zij zich verre gehouden van functies en sociale activiteiten buitenshuis. Uitzon dering daarop maakt haar bestuurslid maatschap van de Haagse IVO-school, die haar dochter Maria en haar zoon Jos bezoeken. Mevrouw Cals is de enige dochter van de Nijmeegse jurist en hoog leraar Van der Heyden, die zij be schrijft als een in alles geïnteres seerde, schoonheidslievende man. Mooie antieke meubelstukken, Japans porcelein en houtsnijwerk uit het ouderlijk huis heeft zij nu in haar eigen huis. Zij wijst op een der huiskamerwanden op een zeegezicht dat haar al van jongsaf dierbaar is. „Ik houdt erg veel van de Rotterdam, 17 april. De sieep- J?0wh Barentszee en Schelde van L. Smit Co's internationale sleepdienst hebben hderdag en gisteren vroeg het bran dende Liberiaanse vrachtschip Capetan vassils bereikt. Het schip, dat op 14 april op de Middellandse Zee, ongeveer 60 mijl ton zuidoosten van Kreta, in brand vloog is door bemanning verlaten. De ma chinekamer is geheel uitgebrand en zo- k .u - de voor- als achtersteven van het chip branden nog. De beide Nederland- sleepboten, die uitgerust zijn met oiusniateriaal, zijn bezig de brand te mussen en hopen het schip in veilige ha- en te kunnen brengen. De Capetan Vassil's is eigendom van tp]'Vederij uit Port Limon. Blijkens een J'.oougesprek dat de sleepdienst L. omit Co. met de kapitein van de Ba- sio uZee keeH gehad, hebben de beide hi;fP,i en vastgemaakt. Zij slepen het f/dvnde Liberiaanse vrachtschip in de ting van Kreta. Het schip zal in de Plnal°ngabay aan de grond worden ge- et om de brand te blussen. Daarna zal een uet wrak weer lostrekken en naar Van javen brengen, aldus de kapitein an de „Barentszee" aan zijn rederij. zee. Om de rust." Vijf kinderen heeft zjj nu: Gidi, 21 jaar, student in Delft nu in militaire dienst, Noud, 19 jaar, student rechten in Nijmegen, Maria, 16 jaar, Jos 15 en Marga 10 jaar. In de tijd dat haar man het zo druk kreeg als minister heeft zij niet veel animo weer de pianostudie opgeval. El ke dag pleegt zij wel even aan de toet sen door te brengen. En als men vraagt naar haar voorkeuren, zegt ze dat ze steeds weer op Bach terecht komt. De grammofoon staaf vooral voor de kin deren in de kamer, en die helpen zo wel Beethoven als de Beatles luidruch tig tot leven te komen. De heer Cals is 's avonds doorgaans op zijn werk kamer te vinden, ook als allang ieder een naar hed is. Door zjjn nachtwerk wordt het ontbijt 's ochtends haastwerk. Alleen 's zondags is er dan gelegen heid om het gezin voltallig bij elkaar aan tatel te krijgen. En dan zijn er de vakanties, waarin men al jarenlang met de caravan ge trokken door een stevige Humber, erop uit trekt. Het wordt meestal echt kam- peerwerk, ergens in Oostenrijk of in Frankrijk, en mevrouw Cals kookt. „Voorai omdat ik dan een beetje op avontuur kan gaan naar de markt om er inkopen te doen. Daar beleef je nog wel eens wat." De tijd dat de heer Cals een hartstochtelijke automobilist was die hield van een pittige snelheid, verstrijkt gaandeweg. HU geeft nu graag het stuur over aan een zoon. En het is mevrouw Cals wel zo goed zo. Een enkele keer als de heer Cals een vrpe avond heeft, worden de filmpjes ge draaid die hU op vakanties en in het gezin heeft gemaakt. „Dat geeft altpd erg veel plezier." Van uitgaan komt met zo veel meer. Als minister van O., K. en W. kon de heer Cals zonder in de rü te hoeven staan wel aan kaartjes_ komen, en toen gingen zün vrouw en hü vrp vaak naar de schouwburg. Dat is nu wel voorbij. En ik vind het best. Ik ben erg huiselijk min of meer bü ingeschoten. „Dat is eigenlijk jammer. Maar in zijn werk ziet hp zoveel mensen, dat hü op een vrüe avond het liefste rustig thuis is. En ik vind het best. Ik ben er huiselUk en zit hier graag op mijn plekje voor het ook niet willen," zegt ze. Ze voelt zie ik eerlük gezegd altijd een beetje op." Met het regeringsmilieu is mevrouw Cals tijdens het lange ministerschap van haar man goed vertrouwd geraakt. „In al die jaren leer je natuurlijk heel wat vrouwen van ministers en kamer leden kennen. Wjj hebben er goede vrien den onder. Nee, daar zal ik als vrouw van de premier niet zo erg tegenop zien. Je merkt al gauw dat het alle maal gewone mensen zijn." Het huis dat de familie Cals sinds vorig jaar januari bewoont, telt zeven grote kamers plus een tuin. Hulp heeft mevrouw Cals niet. Het idee dat haar man haar 's avonds met de afwas een handje zou helpen, vindt ze byzonder vermakelük. „Ik zou het ook niet willen," zegt ze. Ze voet zich zó gelukkig met haar tegenwoor dige huis, aan de rand van een parkje, dat een verhuizing naar het Catshuis geen zaak kan zijn die in haar een pleitbezorgster vindt. Maar zU maakt toch ook niet de indruk dat zU zich fel verzet zou hebben, als haar man een verhuizing gewenst had gevonden. Zij verlaat zich graag op hem, of, zoals ze in een ander verband al op merkte: „Ik moet wel bekennen dat hü het vaak beter wist dan ik. Maar dat heb ik ook meestal graag toegege ven." Ziet mevrouw Cals voor haar als echt genote van de minister-president een taak weggelegd? „Zo goed mogelijk huisvrouw zü'n. Een rustpunt in het ge zin. Ik vind het belangi'ük dat zowel mijn man als mün kinderen mü hier altüd thuis kunnen vinden." Vraag: J. w. F. M. L. te H. stelt ons navolgende vragen: 1. Wie heeft er recht op huurcompensatie en hoe wordt deze vastgesteld?. 2. Kan men huurcompensatie eisen, in dien de werkgever weigerachtig mocht zijn? 3. xot welke instantie moet men zich wenden om de uit kering, ook met terugwerkende kracht, af te dwingen? Antwoord: De wettelijk toegestane huurcompensaties bedragen over 1960 en 1962 tesamen 4 procent, over 1964 1,3 pet., derhalve tezamen 5,3 pet. van het loon. Zoals hiervoor reeds aange geven, worden de huurcompensaties niet verplicht, gesteld, doch is slechts toegestaan deze bedragen uit te keren boven de maximum vastgestelde loon bedragen. De compensaties zpn wel ver plicht, indien zij zpn op-genomen in een CAO, welke op Uw dienstbetrekking van toepassing is. De oudste compensa ties zuilen inmiddels wel in de CAO- lonen zijn verwerkt. De geschillen over huurcompensaties zün loongesehillen, welke ter beslechting aan de kanton rechter worden voorgelegd. Vraag: B. M. te H. zendt 011s na volgende vraag: Ik ben voornemens (Advertentie) aoiA «5 J"****1» ORBBOOazWrt VpWfl°,B Een hotel... een lounge... nieuwe kennissen en oude be kenden. Tussen komen en gaan leiden onze verschillende reisroutes steevast naar de gulle ontspanning van een zonnige Martini. Gekoeld? Met soda? „On the rocks?" Too6t maar en proef met smaak. Wij smaken de gulden geneugten van Martini Vermouth. Proost. MARTINI - iets bijzonders bij elke gelegenheid! ÜOSSO, BIANCO EN EXTRA DRY flM f 7.25 Vx f3.75 Vragen voor deze rubriek riehte men aan de Redactie van one blad (met In de llnker-bovenhoek der enveloppe „Vragenrubrlek"). De beantwoording geschiedt gratie. Men houde er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. reeds nu een huis te kopen, het welk ik over enkele jaren zelf wil bewonen. Op welke wijze zou ik het moeten verhuren, opdat het te ge legener tijd beschikbaar is? Antwoord: Het is zaak, dat U tevoren Uw aspirant-huurders op de hoogte brengt van Uw bedoelingen en in een schriftelüke huurovereenkomst met hen laat vastleggen, dat zü bereid zijn op een vooraf aangekondigd tüdstip, bijv. na een opzegtermijn van 2 maanden, het huurcontract te beëindigen en het huis leeg op te leveren. Vraag: Ik verdiende in 1961 in het Horecabedrijf netto 150,- per week. Ik heb vier kinderen. Op 2 januari 1965 werd ik ziek, docli kreeg geen ziekengeld, omdat Ik boven de loongrens uitkwam. Kunt mü hierover inlichten?, vraagt ons P. C. v.d. L. te N. Antwoord: Voorzover wij konden na gaan, bedroeg Uw brutoloon in 1964 meer dan 9.700,— per jaar en zoudl U derhalve niet verzekerd zün ingevol ge de ziektewet. Het netto loon van 150,- zou dan wel als vast, loon moe ten zün bedongen, dus geen overwerk vergoedingen mogen bevatten. Vraag: 1. Moet iemand A.O.W .- A.W.W.-premie betalen, als hij 65 jaar of ouder is? 2. Wat gebeurt er, als deze premie toch op zijn loon wordt ingehouden? 3. Wat ge beurt er, als hij meer verdient dan j' 10.000,- per jaar? 4. Er gaat een z.g. kettingbrief t.b.v. de kankerbe strijding rond. Is dit wettig of zwendel? Deze vragen zond ons A. V. d. L. te L. Antwoord: 1. Iemand van 65 jaar of ouder behoeft geen premie A.O.W.-A. W.W. te betalen. 2. Wordt het toch op zijn toon ingehouden, dan geeft de be lastingdienst dit terug, nadat een af- giftebiljet Inkomstenbelasting over het betreffende jaar werd ingezonden. Ter vermijding van onnodige administratie ve rompslomp ware liet beter, dat de werkgever het inhouden van deze pre mie in de toekomst achterwege laat. 3. Indien Uw vast overeengekomen loon per jaar meer bedraagt dan 10.000,- bent U niet meer verze kerd ingevolge de ziektewet en het zie- kenfondsenbesluit. 4. De door U be doelde brief kennen wij niet. Indien U geld moet storten t.n.v. een officieel erkende instelling op dit gebied, lijkt ons er geen gevaar voor oplichting aan verbonden. Anders wordt het, als U moet storten t.n.v. een particulier per soon of een volkomen onbekende instel ling. Vraag: Naast elkaar wonen 3 be- ik een T.V. toestel ad 675. Tot nog toe zijn er steeds mankementen aan liet toestel geweest. Kan ik nu de koop ongedaan maken en mijn geld terugeisen, omdat het toestel niet aan <le eisen voldoet? Aldus vraagt ons H.M. J. D. te R. Atnwoord: Indien u het koopcontract zoudt willen verbreken, moet u allereerst kunnen bewüzen, dat de handelaar wan prestatie heeft gepleegd. Dit lijkt een voudig, doch is juridisch een zeer moei- lüke zaak. Bovendien kan het betref fende koopcontract inhouden, dat u het koopcontract niet kunt verbreken we gens optredende storingen aan het toes tel. vraag: Naast elkaar wonen 3 be jaarden, welke alle drie A.O.W. genieten. Eén van hen heeft daar naast een behoorlijk inkomen uit vermogen, de tweede een bedrpfs- pensioen en de derde geniet over heidspensioen. In verband met de A.O.W.-verhoging per 1-1-1965 ontvingen de eerste twee per maand 52 meer, de derde slechts 10,40, omdat de overheid op de pensioenen 80 pet. van de AOW-uitkeringen in houdt. Is dat niet onbillijk?, zo vraagt ons H. A. T. te A. Antwoord: Wü kunnen ons voorstel- Bent u van plan om iets te doen met de Paasdagen? Dan moet u een goede raad aannemen, let op uw gezondheid en op die van uw gezin. Want gaat u met de hele familie, baby en hond incluis een autotochtje maken, wat komt daar van terecht? Op zijn minst komt u in een verkeersopstopping te zitten en het kan nog erger want misschien raakt u bij een ongeluk betrokken. Een gezellige picknick is misschien iets, maar denk om de spinnen, mieren en slakken, die tussen de goed besmeerde kadetjes kunnen kruipen. Bovendien kan uw zoon, die eens een stout stukje wil uithalen, uit een boom vallen en zijn been breken. De baby kan de plas tic zak van de broodjes te pakken krijgen en die baldadig op zpn hoofd zetten, en dan zpn de narigheden niet te overzien. Laat u de hele familie thuis en gaat u zelf naar het sportveld, denk dan om uw hart; zowel van aan moedigen als van sporten heeft dat veel te lijden. Blü'ft u dan maar de hele dag gezapig voor de tele visie zitten? Ook al mis. Het zal uw Omvang geen goed doen. Nu weetu het zeker helemaal niet meer en u ver valt in een diep gepeins om een andere oplossing te vinden. Nee, grijp nu niet naar uw sigaretten, denk om uw longen. Gaat u naar een feestje bü kennisen? Wanneer u met de auto gaat, vooral niet meer dan drie glaasjes drinken, hoor. „Dan drink ik maar melk", denkt u, maar dan is alweer uw lijn in het geding. Eindelijk meent u toch een oplos sing gevonden te hebben voor rustige gezonde paasdagen, u stapt met z'n allen in de tram, daarna in de trein en daarna weer in de bus tot u bij een sti-1 plekje bent gekomen en daat gaat u een lange wandeling maken, heel gezond, he, maar wat denkt u van de Nederlandse openba re vervoermiddelen, die altüd prop vol zün? Ten einde raad kunt u een wande ling door uw eigen stad voorstellen, maar werkelijk de lucht, die u in ademt is zó ongezond. Dan is er nog de bioscoop die overblijft, maar zittend in het donker krijgt u waar schijnlijk last van uw ogen en ge dreven door de hoofdpijn wringt u zich halverwege de film naar de uitgang. Probeer nu maar eens iets leuks te verzinnen om de twee vrije dagen door te komen. Vindt u dat moeilijk? Wacht, trek even een kroketje uit de automaat op de hoek, nee doe het toch maar niet, mensen die het weten zeggen, dat je van teveel eten eerder doodgaat dan van te weinig. In ieder geval prettige paasdagen! C 1 Eop de markt gebracht door een fabriek in huishoudweegscha- len in Duitsland. Eigenlijk is naar een onderdeel van de baby weegschaal, namelük alleen de schaal. Deze babyschaal kan ge woon op een huishoudweegschaal worden gezet, zodat speciale aan schaf van een hele babyweegschaal wanneer u in het bezit bent van een huishoudweegschaal overbo- r is een nieuwe babyweegschaal winkels voor huishoudelijke artikelen te krijgen. len, dat het wat wrang aandoet, dat beide andere bejaarden door de A.O.W.- verhoging per maand 52 meer ont vangen en de derde slechts 10,40. Dit moet echter worden bezien in het geheel van de pensioenrechten van de gewezen overheidsdienaar. Voorzover wij dit kun nen beoordelen, is de korting van 80 pet. daarmede in overeenstemming. Vraag: Heb ik als ambtenaar recht op de kinderbijslag van de z.g. „peil datumkinderen"? Mijn zoon is ge boren op 24-4-1947. Deze vraag zond ons A.N.v.d.D. te R. Antwoord: Uw kindertoelage wordt ge regeld volgens de wet Kindertoelagen Overheids Personeel (K.T.O.). De over gangsregeling voor de z.g. „peilda tumkinderen werd echter alleen opge nomen in de Kinderbijslagwet Loontrek- kenden (K.W.L.) U komt dus niet voor deze regeling in aanmerking. VRAAG: Mijn vrouw en ik zijn bei den zelfstandig. Wij zijn op huwe lijkse voorwaarden getrouwd en dryven ieder een eigen zaak. Ken nissen hebben ons gezegd, dat wij recht hebben op een aparte uitke ring van de A.O.W. Is dat zo? Deze vraag werd ingezonden door C. W. v. D. te N. ANTWOORD: Het spüt ons voor U, maar U krijgt geen dubbele uitkering A.O.W. VRAAG: I" mijn woning heb ik veel last van zwammen of padde stoelen. Ze zijn op geen enkele ma nier uit te roeien. Zijn zt schadelijk voor de gezondheid? Wat moet ik ertegen doen? Vraagt H. H. te S. ANTWOORD: Vermoedelük heeft U last van schimmels, die zich op een vochtige ondergrond heerlü'k tb ui.s voe len. Met goed ventileren en desnoods de vertrekken droogstoken heeft U de strijd al half gewonnen. Direct scha delik voor de gezondheid is de loutere aanwezigheid van de schimmels niet. Er zün diverse bestrijdingsmiddelen in de handel, afhankelük van het mate riaal waarvan de wanden gemaakt zün- Indien U er echter niet in slaagt de desbetreffende ruimten goed droog te houden, zal het euvel telkens terugke- Op een donkergroene jurk is een vettige vlek gekomen. Wat het is weet ik niet. De stomerü is er niet in geslaagd de vlek afdoende te verwüderen. Kunt U mij raad geven, vraagt mej. R. Z. te L. ANTWOORD: Als zelfs de stomerü er met de haar ten dienste staande che mische middelen er niet in geslaagd is de vlek te verwüderen, is de situatie vrü hopeloos. Vooral omdat u niet weet welke substantie de vlek ver oorzaakt heeft. Bovendien heeft U ons niet verteld van welk materiaal Uw jurk vervaardigd is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5