VASTENACTIE line komt men in Checkpoint Charlie voor buitenlanders de enige opening in de Berlijnse Muur voor kleine mensen en voor grote mensen DOUWE EGBERTS 1965 vpe Twee opvattingen m Dag en nacht open Kleine mensen leven bij het moment. Zij mogen dat. Wij volwassenen denken vooruit. Wij moeten dat. En elke man kent die momenten: wikken, wegen, plannen maken. Ook het moment dat u dit leest, heeft misschien te maken met die toekomst. Voor uzelf. Voor de grote en kleine mensen die op u vertrouwen. De Nationale staat klaar om tezamen met uw verzekeringsadviseur die financiële toekomst te bekijken. Om de dingen te doen die gedaan moeten en kunnen worden. Heel gewoon, heel nuchter. De Nationale deed dit al voor duizenden gezinnen. De Nationale is de grootste maatschappij in ons land - en dat is geen toeval. Zij is dat mede geworden omdat zij - al meer dan honderd jaren lang - haar ervaring laat samengaan met persoonlijke aandacht. Aandacht voor persoonlijke situaties, voor persoonlijke verlangens. En dat is immers verzekeren: een samenspel tussen volwassen mensen. De Nationale Levensverzekering-Bank N.V. is overal in Nederland vertegenwoordigd. Bovendien zijn er kan toren in (alfabetisch): Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Breda, Dordrecht, Enschede, Groningen, Den Haag, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Rotterdam (hoofdkantoor), Tilburg, Utrecht, Zwolle. ZATERDAG 17 APRIL 1965 PAGINA Zachte geurige pijptabak GIRO: 5850 UTRECHT Liturgische week kalender (Door H. Bronkhorst) Voor de derde keer in zes jaar ben ik in Oost-Berlijn ge weest en de situatie was ook nu weer veranderd. In 1959 was de overschrijding van de grens van de Sovjet-sector nog heel een voudig. Men kon ongehinderd on der de Brandenburger Tor door lopen, om in de vermaarde avenue Unter den Linden te komen. In 1961, kort na de bouw van de Muur, ging 't niet zo gemakkelijk. Toen kon men als buitenlander alleen via Checkpoint Charlie, een doorlaatpost in de Amerikaanse sector, Oost-Berlijn binnen gaan, oa een grondige controle door de Tolkspolizei en de douane van de Duitse Democratische Republiek, en men werd door deze commu nistische functionarissen niet vriendelijk ontvangen. Er heerste pij deze grensovergang bijna vier jaar geleden nog een bepaald ner- Veuze stemming en tegenover de vreemde bezoeker nam men een v,jandige houding aan. De grens- pontrole had toen ook nog een ge- lmProviseerd karakter. Intussen is de toestand enigs zins gewijzigd. De „hoofdstad van de Duitse Democratische Repu bliek", zoals Oost-Berlijn door de communisten officieel wordt ge noemd, nodigt op het ogenblik de buitenlanders nadrukkelijk voor een bezoek uit. De controle is ze ker niet minder scherp dan voor enige jaren, maar het gaat er nu strikt ambtelijk toe. Men wordt nu zakelijk maar niet onwelwil lend begroet en de hele ingewik kelde procedure voor de grens overschrijding verloopt gründlich maar efficiënt. De gecompliceerde wegversperringen en de nieuwe gebouwen van de Vopo's en de douane onderstrepen het perma nente karakter van deze doorlaat post. De situatie is geconsolideerd Monumentje aan de stadsrand van West-Berlijn. IXH WE EGBERTS straat heeft men van stalen buizen en planken 'n uitkijktoren geconstrueerd en zo kan de bezoeker een blik werpen op Oost-Berlijn. Aan de overkant staan Vopo's, die met verrekijkers het grens gebied bespieden, en verder ziet men een bord waarop met grote letters staat te lezen, dat men welkom is als men een persoonlijk bezoek wil bren gen. Op die invitatie oen ik de volgen de dag ingegaan. Hoe komt men op het ogenblik Oost-Berlijn binnen? \t an het note] aan de Kurfürsten- damm is het met een Westber- lijnse gele stadsbus eer rit van 'n hall uur naar de Kochstrasse. (Men kan hier ook met de U-bahn, 01 de ondergrondse, komen.) Vóór men de doorlaatpost aan de sectorgrens be reikt, ziet men onder meer het prach tige nieuwe concertgebouw, de ruïne van het Anhalter Bahnhof en, in de verte achter de Muur. 'iet voormalige ministerie van Luchtvaart van Her mann Goerlng, een van de weinige overgebleven regeringsgebouwen uit de Nazi-tijd. Tenslotte staat men dan voor het „U.S. Army Checkpoint", dat indertijd, ter onderscheiding van andere toenn ■- lige Amerikaanse doorlaatposten, „Checkpoint Charlie" is genoemd. Het is nog altijd dat niet-Duitsers en niet-Berlijners alleen hier passeren kunnen. Voor Duitsers met een „Per- sonalausvveis" zijn er twee andere doorlaatposten: één aan de Bornhol- mer Strasse en één tan de Heinrieh Heine Strasse. (In de Paas- en Pink sterperiode bestaan ei voor faniiliebe zoek bijzondere regelingen). De door laatposten voor Duitsers gaan nor maal om tien uur dicht, maar Check point Charlie is vierentwintig uur ge opend. Eerst passeert men een wachtlokaal van de Amerikaanse militaire politie, waar een M.P., met zijn benen op ta fel een dutje doet, zonder zich om de voorbijtrekkende mensen te bekomme ren. Ook de Bertijnsc nolitie, die hier tegen ongeregeldheden waakt, toom geen belangstelling. Daarachter wap pert aan een hoge mast de vlag van de D.D.R. 'de Duitse zwart-rood-gele vlag met in het midden net D D R.- embieem: een hamer en passer om kranst met korenaren). Hier wordt men aangehouden door een Vopo. die uw pas vraagt. Hij opent een slag boom en men moei een groengeverfde houten barak binnengaan, waar een andere Vopo de pas aanneemt, waar voor een genummerd kaartje wordl te ruggegeven De pas verdwijnt door een soort brievenbus in ren kantoor Men moet ongeveer een kwartier wachten en men kan intussen het lokaal op nemen. Aan de wand 'langen evens- grote portretten van 'Valter Ulbricht, staatshoofd en le'dei van rit S E.D., de communistische partij, er< van Wil li Stoph, die sinds de dood van Grote- wohl vorig laar, premier van de D.D.R is. Tenslotte wordt cie pas tegen het ontvangstbewijs teruggegeven en de douane onderzoekt de bagage Men mag bijvoorbeeld geen Westberlijnse kranten bij zich hebben. Er wordt ge vraagd of men niets meegenomen heeft voor bewoners van de hoofdstad van de D.D.R ep men moef nauw keurig opgeven wat men aan geld bij zich heeft, waarbij de biljetten en mun ten moeten worden getoond De im port en export van Oostduits geld (Deutsche Mark oer Deutschen Noten- bank) is verboden, maar men mag net zoveel Westduits geld (Deutsche Mark der Bank deutscher Lander), alsmede buitenlands geld, meenemen als men het maar opgeeft en bij te rugkeer verantwoordt. Nu en dan haalt de douane iemand uit de tij, die mee moet naar een kantoortje om ge fouilleerd te worden. Het gezelschap buitenlanders is bij deze gelegenheid van heel gemengde nationaliteiten: twee mannen uit Koeweit, een Oostenrijks echtpaar met een kind en een groep Engelse studenten. De douane staal het meenemen van een fototoestel toe, zodat men in Oost-Berlijn kan fotogra feren. Als de douane klaar is, moet men naar het geldwisselkantoor. Tot voor kort kon men geen DM/Ost ko pen, maar sinds november vorig jaar moet iedere buitenlandse bezoeker, op instructie van de minister van Finan ciën van de D.D.R., voor minstens 5 mark Oostduits geld aanschaffen, en men moet ook minstens 5 mark be steden, terwij) net meerdere bij terug keer gewisseld behoort te worden in DM/West. Overigens nemen in Oost- Berlijn verscheidene restaurants en winkels Westduits geld aan, maar zorgt u ervoor, dat u de nota's zorg vuldig bewaart, want bij terugkeer re kent de douane tot op een mark na uit, wat u met uw geld gedaan hebt. Na het geldwisselen loopt men door de betonnen slalombarrière waar Ame rikaanse militaire auto's nu en dan hun zigzagrit maken. Men komt weel bij een wachtpost, waar een Vopo nog eens uw pas controleert en nagaat of men wel de vereiste DM/Ost bij zich heeft. (Een Engelse student die geen Oostduits geld neeft gekocht I can't afford it, zegt hij wordt terugge stuurd). Eindelijk gaat dan de laatste slagboom open, en men kan naar be lieven rondtrekken in de „hoofdstad van de D.D.R." Het is een wonderlijke grensover schrijding, maar het is dan ook een van de merkwaardigste grenzen ter wereld. Voor de drie westerse geallieerde bezetters in Berlijn, voor het Westberlijnse stads- tisclie Republiek, maar alleen een bestuur en voor de Duitse Bondsrepu bliek bestaat er geen Duitse Democra- Sovjet-bezettingszone in Duitsland. Er bestaat dus ook geen hoofdstad van de D.D.R., maar alleen een Sovjet-sec- tor van Berlijn, welke stad onder vier- mogendhedenbestuur staat. Op grond van de viermogendhedenovereen- komst voor Berlijn behouden de geal lieerde militaire autoriteiten zich het recht voor op ieder gewenst ogenblik de Sovjet-sector binnen te gaan. Om dit recht te onderstrepen, riiden Ame kaanse militaire auto's dagelijks Oost-Berlijn in, en zij tonen hun pa pieren niet aan Vopo's, maar uitslui tend aan Sovjet-militairen. De communisten bezien de Berlijnsc situatie heel anders. Voor hen gaat het hier om een staatsgrens. Op 7 ok tober 1949, vijf maanden na de stich- Advertentie) Coopvaetf (Advertentie) ting van de Duitse Bondsrepubliek, werd in de Sovjet-zone :1e Duitse De mocratische Republiek opgericht. Oost-Berlijn werd tot hoofdstad van de D.D.R. verklaard. De grens van de Berlijnse-sector mei de Amerikaanse, de Britse en de Franse sectoren van de stad werd door de Russen en de Oostduitsers tot grens van de D.E'.R. verklaard. Voor de communisten heeft West-Berlijn een speciale status; los van de Bondsrepubliek, waarvan liet bestaan door de D.D.R. nel erkend wordt, al zijn er geen diplomatieke be trekkingen met Bonn. omdat die er kenning niet wederzijds is. Het bijzondere van de grens tussen West- en Oost-Berlijn is dus. dat zij slechts aan één kant als staatsgrens wordt beschouwd. Dat ervaart men als men via Checkpoint Charlie in West- Berlijn terugkeert. Na een nieuwe uit voerige en scherpe controle door de Vopo's en de douane van de D.D.R., kan men doorlopen, zonder dat de West-Berljjnse politie of de Amerikaan se militaire politie ook maar enige be langstelling tonen. Kennelijk bestaat er ook geen interesse voor de papieren zak vol communistische brochures en lostberlijnse kranten, die deze Neder- andse toerist mee terug neemt, kran ten die men in West-Berlijn met ko pen kan. Voor het westen is er maar een Berlijn, dat ook de Sovjet-sector om vat, 'al is Oost-Berlijn sinds bijna vier jaar door een muur afgescheiden om de bewoners te verhinderen de vlucht te nemen. In een volgend artikel geef ik enige impressies van Oost-Berlijn, sinds ruim vijftien jaar de „hoofdstad van de Duitse Democratische Republiek". Zondag 18 april: Pasen; eigen mis: credo wit Maandag: Tweed: Paasdag; eigen mis) credo wit— Dinsdag: Dinsdag in de Paasweek: eigen mis; credo —wit— Woensdag: Woensdag in de Paasweek; eigen mis: credo —wit □onderdag: Donderdag in de Paasweek; eigen mis: credo wit Vrijdag: Vrijdag in de Paasvveek; eigen mis; credo wit— Zaterdag: Zaterdag in de Paasweek: eigen mis; credo .v't Zondag 25 april: Beloken Pasen, eigen mli; credo: pref. v. Pasen - wit Na aankomst in West-Berlijn gaat men uiteraard al spoedig naar de Muur, die sinds IS augustus 1901 op gebouwd werd. om een einde te ma ken aan de vluchtelingenstroom van Oost- naar West-Berlijn. (Van 1949 tot 1961 meer dan anderhalf miljoen mensen). Maar in een boekje dat door de D.D.R. is uitgegeven, staat, dat de Muur „bescherming moei bieden te gen het imperialisme, de veiligheid van de socialistische staten moet ver zekeren en een bijdrage vormt tot de wereldvrede en de vermindering au de internationale spanningen." Vele regeringsleiders uit westerse. en communistische landen hebben sinds augustus 1961 de Muur respec tievelijk aan de Westberlijnse en Oost- berljjnse kant bezichtigd Vorige maand waren het achtereenvolgens premier Kosygin van de Sovjet-Unie en premier Wilson van Engeland die de Muur, ieder aan en andere kant. in ogenschouw namen. Op 2b juni 1963 stond president Kennedy aan de Muui en hij zei tóen: ,Er zijn mensen die zeggen dat de toekomst aan het com munisme behoort. Z\i moeten eens naar Berlijn komen." Twee dagen la ter verscheen de toenmalige Sovjet premier, Khroesjtsjev, vergezeld dooi Ulbricht, aan de Oostberljjnse kant van de slagboom oi; Checkpoint Char lie, en met een uitdagende grijns naar de Amerikaanse militaire politie, riep hij uit: „Ik heb gelezen, dat de Ame rikaanse president zeer ontevreden naar de Muur gekeken heeft. Die Muur bevalt hem niet. Maa. hij bevalt mii wel. Hjj bevalt mij bijzonder goed." Aan het einde van de Bernauer strasse, in de Franse sector van Ber lijn, is er gelegenheid over de Muur heen te kijken. De Muur is veel te hoog om er over heen te zien als men er vlak onder staat, maar in deze (Advertentie) OOST-BERLIJN?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7