l Enorme spanning en sensatie bij de ieugdwereMkampioenschappen schermen Vlaardinger Danny Kamp komt één treffer te kort voor halve finaleplaats RONDE VAN VLAANDEREN MET SENSATIONELE ONTKNOPING Zege voor Jan Hugens y* m.sssH Maree velt Oranje met 3 doelpunten Kwartfinale-plaats voor Oranjes team in UEFA-toernooi 5*37 IBftwJ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiEiiiiiiiiii ''ïiiiiiiiiiffliiisii!1!"'1'"'':'"'""'®"1 iiimi Degen DINSDAG 20 APRIL" 1965 (Van onze speciale verslaggever) GENT, 20 april Er gleden blin kende tranen langs het door de ^veerdemonen geteisterde gezicht Van Ward Seis. Verdrietig staarde hij naar het ereschavot, waar Jo de Roo, kersvers winnaar van de ron de van Vlaanderen, zich mild la chend en wuivend met een enorme bloementuil liet omhelzen door beeldschone missen. Rik van Looys .ogen bliksemden toornig en drei gend beende hij met opgestoken Vvriger naar de kroonprins van het ,°erige Belgische wielerrijk. Seis faalde de schouders op en knikte bedeesd. had gefaald. Hij, de than, wiens eindschot nog nimmer door anderen was overtroefd was te kort geschoten. De stortvloed van woorden, die zijn baas Rik van Looy vol verwijt naar hem slin gerde, liet hij gelaten over zich heen gaan. Even waagde hij gewag te maken van zijn kapotte versnel lingskabel. Maar de wrede blik die Van Looy hem toewierp was vol doende om hem zijn mond te doen houden. .To de Roo was immers de snelste gewest? Klap Nederlanders vooraan Jan Hugens winnaar Deenen wint Verrassend Floret Zenuwslopend Omloop fruitstreek Opnieuw succesvol Van der Touw tweede mBmBwm - L7 7 '7 Sabel «NU FREUDENHEIM, 20 april Het Nederlands UEFA jeugd-elftal heeft zich maandag in Freuden- heirn door een 42 zege op Tur kije geplaatst voor de kwartfinales van het jaarlijkse toernooi voor spelers van 1618 jaar. Het was de tweede maal dat onze landgenoten over Turkije zegevierden. Afgelo pen donderdag wonnen zij met 3—2. De ruststand van de wed strijd van maandag was 20 voor Nederland. Woensdag komt het Ne derlandse team in Rheydt uit tegen Oost-Duitsland, dat in groep ze ven winnaar werd. Debacle Overige Wf, 77 7 Advertentie d« RED BAND ROOSENDAAL Het Nedierlandse jeugd waterpoloteam 7aandag in Genua als derde geëin digd in een internationaal jeugdtoer- nooi. De zege was voor de Italiaanse A F'0eS; De Westduitse jeugd eindigde als weeds. Italië B bezette die vierde en «atste plaats. BOTTERDAM, 20 april Danny Kamp kwam één treffer tekort. Bijna veroverde de vriendelijke, 19-jarige gymnasiast uit Vlaardingen op de laatste dag van de jeugdwereldkampioenschappen schermen in Rotterdam als eerste Nederlander een finaleplaats. Bijna, want nadat hij in de halve eindstrijd tegen de Hongaar Peter Maroth een 9-7 achterstand koelbloedig Een gigantische strijd leverden de twee(!) wereldkampioenen op de degen: de Fransman Brodin (links) en de had weggewerkt moest hij tenslotte toch Zweed Jacohson (rechts). Na vijf partijen tegen elkaar te hebben gespeeld besloot de jury hen beiden de eerste de zege nog aan zjjn tegenstander laten. prijs toe te kennen, hetgeen een unicum is. Danny Kamp behoefde zich echter geen JO DE ROO RAPPER DAN SPRINTFENOMEEN SELS! Terwijl de microfoon schetterend de •■Eet Kiss" uitbraakte maakte De Roo zich uit de kussende dames los. Zijn ®gen straalden- Eindelijk had hij zijn zin Eindelijk had hij weer een klassieker op l6n naam gebracht. Hij wist het, die *ijfde klassiekerzege had lang op zich-la- 'en wachten. Men twijfelde eigenlijk een "eetje aan hem. Smalend had men reeds «esproken over zijn vorm, die steeds te Iaat kwam Daarom jubelde het In hem. 'Vant wie Ward Seis in de spurt kan Maan komt van goeden huize. Voor de Belgen kwam de klap heel "ard aan. Wie had immers durven voor dellen dat die dekselse De Roo, hun «igen Ward Seis zou kloppen? Gejuicht hadden ze, stormachtig gejubeld toen Seis ®r- De Roo weggesprongen waren. Na/; thurlijk De Roo was gevaarlijk. Had hij S'et monsterritten als BordeauxParus, parijs-Tours en de Ronde van Lombar- p)e op zijn naam staan? Maar hij zou "hmers nooit sneller kunnen zijn dan "hun" Ward. Toen Rik van Looy aan het hoofd van he versnipperde schare, gestaag 't tempo hrukkend passeerde hadden ze geknikt «h veelbetekenend gekeken- Die over winning was reeds bezegeld. Zo moet P'k van Looy er zelf over gedacht heb ben. Na zijn zege in Parijs—Roubaix gun- °e hij nu zijn trouwe lijfeigene Seis ook Mjh victorie. Daarom spurtte hij niet eens toen hij met Van Coningsloo, Van- nitsen en Stablinski aan de meet arri veerde. Er wachtte hem echter een bittere ontgoocheling- Want Seis, die gedacht had van kop af te kunnen winnen, had zich vergist in de Roo. De taaie Zeeuw beet zich als een jachthond die het spoor ruikt aan zijn wiel vast en sloeg toen do delijk toe. Een sensationele ontknoping van de tot de 155ste km saaie rit. De rit van een compacte rennersmassa tegen de losge broken elementen. Regen, hagel, sneeuw, geselden de coureurs. Maar toen de zon kroop aarzelend achter een inktzwarte wolk vandaan, was er plotseling leven in de brouwerij. Van Looy sprong weg. Als een angstige mare ging het bericht door de gedunde gelederen. 11 man, Plankaert, Van Aarde, Poulidor, Delberghe, Lelan- gue, Stablinski, Foré, Vannitsen, Huis mans en Altig en noodgedwongen Seis troffen tegenmaatregelen. Even later staarde Rik in de grijzende gelaten van zijn achtervolgers- Het peleton was ook snel gealarmeerd en eendrachtig riep mén de vluchters tot de orde van de dag. Na 180 km was het de tijd voor Seis, maar helaas voor hem, hij kreeg de vierkante Zeeuw, Jo de Roo met zich mee. Het zou het einde beteke nen van het schone sprookje dat Seis in de resterende kilometers rond zich weefde, want Jo de Roo liet zich niet kloppen. De uitslak luidt: 1 Jo de Roo (Ned) 235 km in 5 uur 47 minuten en 29 seconden, 2 Ward Seis (Belg) op anderhalve lengte, 3 Van Co ningsloo (Belg) op 33 sec., 4 Vannitsen (Belg) z.t., 5 Stablinsky (Fr.) z.t., 6 Van Looy (Belg) z.t-, 7 Preziosi (It.) op 58 sec., 8 Gustave Desmet (Belg), 9 Deca- booter (Belg(, 10 Van Schils (Belg), 11 Van Espen (Ned), 12 Van Kerckhove (Belg), 13 Jos Planckaert (Belg), 14 Del berghe (Fr.), 15 Ludo Janssen-s (Belg) allen op 58 sec, 16 Aerenhouts (Belg) op 1 min. 7 sec., 17 Sorgeloos (Belg), 18 Huysmans (Belg), 19 Lelanque (Belg) 20 Joseph Groussard (Fr), 31 Gerben Kar- sten (Ned), 35 Arie Den Hartog (Ned). BAD NEUENAHR 19 april (ANP) Een Nederlandse amateurploeg heeft maandag in Bad Neuenahr de landenpnjs van een daar gehouden criterium gewoi)- nen. De grote prijs van de stad werd ge wonnen door de Duitser Heinz Gieling, die de 84 kilometer aflegde in 1 uur 42 minuten en 28 seconden. Hij won in de spurt voor zijn landgenoten Dieter Leit- ner en Winfried Gottschalk. In de daarna binnenkomende groep eindigden de Ne derlanders vooraan Jan Bols werd vierde, voor Fred van Lachterop en Harm Ottebros. DORTMUND, 20 april (ANP) On der zeer ongunstige weersomstandighe den heeft de Limburger Jan Hugens, die voor een Duitse fabriek rijdt, zondag een internationale wegwedstrijd in Dortmund gewonnen. Hugens reed de 130 km in 3 uur 29 mi- nuten en 54 seconden- De Limburger had een voorsprong van 19 seconden op de Belg Lauwers. die tweede werd. De Ha genaar De Jager werd derde en de .Duit ser Willy Altig vierde. Leo Knoops ein digde als zesde ook nog voorin. verwijten te maken, want de man die hem van de finale afhield was niemand minder dan de latere winnaar. Met twee van zijn drie tegenstanders in de finale had de negentienjarige Ma roth aanmerkelijk minder moeite dan met Kamp. Slechts met zijn laatste opponent, de Rus Serguei Komissarov, had Maroth, student aan de sportacademie in Boe dapest, meer moeite. Hij kwam zelfs met 1-3 achter, doch herstelde zich knap en bleef met 5-4 aan de winnende hand, waarmee de prestatie van Danny Kamp! die nota bene reeds een barrage nodig had gehad om de tweede ronde door te komen, nog meer relief kreeg. Kamp toonde bovendien in de kwartfinales aan ook over een verbluffend sterk moreel te beschikken. Zelfs met feit dat zijn tegen stander, de sterke Pool Tomasz Kopc- zynski eerst terugkwam van 2-5 tot 7-5 en vervolgens van 7-9 tot 9-9. bracht hem niet uit zijn evenwicht. De laatste treffer was weer voor de Vlaardinger, die het er van de Nederlandse ploeg bij deze we reldkampioenschappen verreweg het bes te afbracht. het blijkens een overweldigende ovati# volkomen eens was. Zaterdag was de strijd op floret damea nogal verrassend een geheel Roemeense aangelegenheid geworden. Ekaterina Ien- cic, achttien jaar oud en afkomstig uit Boekarest, werd in de finalepoule onge slagen eerste voor haar landgenote Ileana Ghiulai. Achter dit tweetal eindigde de sterke Zweedse Kerstin Palm op de der de plaats. In de eerste eliminatieronde, die de dapper strijdende Germaine van Oosten, de laatste landgenote die nog in de strijd was, een duidelijke 8-3 nederlaag bracht tegen Kerstin Palm, zegevierde de Roe meense met 8-4 over de Frangaise Josse- land, vervolgens verspeelde zij in de hal ve eindstrijd een 7-2 voorsprong tegen de Russische Novikova bijna geheel om toch nog met 8-6 te winnen en tenslotte was zij in de finale een klasse apart. BRUNSWIJK, 20 april De Neder lander Piet Deenen heeft het criterium voor amateurs om de grote Panther-prjjs van Brunswjjk gewonnen. Voorts werd j Nederland eerste in het landenklasse- ment, dat de vijf vorigemalen dat deze wedstrijd een internationale bezetting had door de Belgen was gewonnen. Dit maal werd België tweede. Er waren 96 deelnemers uit Nederland, België, Zwitserland, Denemarken, Tsje- choslowakije en West-Duitsland. Er moesten 35 ronden worden gereden, in totaal 112 km, Slechts 26 renners bereik- 1 ten de finish. Acht man, van wie er zeven elkaar in de eindsprint de zege betwistten, waren j er al na 14 ronden tussen uitgetrokken, j Er werd afwisselend gereden bij regen- of hagelbuien of zonneschijn. De uitslag: 1 Deenen, Nederland 2.49.10, 2 Stegmans, België; 3 Claesen, België; Kisner, Nederland; 5 Fjord, Denemarken 6 Loeschke, Duitsland; 7 Troche, Duits land, allen zelfde tijd; 8 Wewer, Dene marken 2.53.26. ALKEN .,20 april Verscheidene Ne derlandse renners namen vandaag deel aan de „omloop van de fruitstreek" voor beroepsrenners, gewonnen door de Belg Roger de Coninck, die de 100 km aflegde in 40.40.31. 3 Jo de Haan, op 1.03, 8 H Marinus, 15 A. van Tilburg, 17 Jan Schroeder, 19 Cees van Espen, 23 Van Ginneken, 25 Piet van Est, 26 R. de Jongh, 27 Van Hove, 28 Piet Damen, 30 Snepvangers, 34 A. van der Vleuten (allen met dezelfde tijd als De Haan). BOURCEFRANC, 20 april In de Roo heeft zondag, daags na zijn fraaie zege in de ronde van Vlaanderen op nieuw een overwinning behaald. Zondag won de donkere zeeuw in Bourcefranc (Frankrijk) een criterium over 106 km. Hij versloeg in de eindsprint de Fransen Bodln, Stablinsky en Chappe. Het viertal noteerde een tijd van 2 uur - 40 min. OOSTENDE, 20 april De Neder- landse sprinter Piet van der Touw is zondag tweede geworden bij een inter nationale sprintwedstrijd in Oostende. Winnaar werd de Belg Sercu. In de se- ries had Van der Touw de Italiaan Be-| ghetto en Sercu voor moeten laten gaan. Twee prachtige schermers, de achttien jarige Fransman Jacques Brodin (reeds jeugdwereldkampioen in 1962 en 1964) en de even oude Zweed Hans Jacobson, heb ben eerste paasdag na een bijzonder ze nuwslopende finale en maar liefst drie barragepartijen de wereldtitel op degen gedeeld, iets wat bij de jeugdwereldkam pioenschappen nog niet eerder was voor gekomen. Niettemin had Jacobson, die met twee winstpartijen reeds was uitgeschermd, de titel binnen zijn bereik, toen Brodin en Donin in hun laatste duel enkele secon den voor het einde nog met 5-5 gelijk stonden. Wanneer deze stand gehandhaafd bleef, zou dit reglementair voor beiden verlies betekenen, waarmee Jacobson als enige op twee gewonnen partijen zou zijn uitgekomen. In de laatste seconden maak te Brodin toch nog een touche, waarmee hij recht kreeg op een barrage. Het eerste duel BrodinJacobson eindigde via 3-3 en twee dubbele treffers gelijk (5-5), het tweede toonde nogmaals aan dat er geen krachtsverschil was: 5-5 reglementair, na dat de stand aan het einde van de speel tijd 3-3 was geweest. Na enige aarzeling besloot de jury een derde barrage-partij te laten trekken, mocht ook deze geen winnaar opleveren dan zou de titel worden gedeeld. Twee moegestreden schermers, van wie Brodin zich door kramp nauwelijks nog kon be wegen, durfden toen geen risico's meer te nemen. Pro forma plaatsten zij wat schijnaanvallen, treffers bleven uit. De titel werd gedeeld, waarmee het publiek De 18-jarige Roemeense Ekaterina Ien- cic is op de tweede dag (zaterdag) van de wereldkampioenschappen schermen voor de jeugd te Rotterdam titelhoudster op floret geworden Zij bleef in de finale van vier ongeslagen. De uitslag luidt: 1 Ekaterina Iencic (Roem.) 3 gew. part.; 2 Ileana Ghiulai (Roem.) 2 gew. part.; 3 Kerstin Palm (Zweden) 1 gew. partij; 4 Claudette Herbster (Fr), 0 gew. part. De resultaten in de finale waren: Iencic—Ghiulai 4-0; Palm—Herbster 4-1; Ghiulai—Palm 4-1; Ghiulai—Herbster 4-2; IencicPalm 4-3. De uitslagen van de partijen voor de finale-poule degen luiden: Jacobsson (Zw)Brodin (Fr) 5-4; Do nin (Rusl.)—Losert (Oost) 5-5 (tijd, dit betekende voor beiden een nederlaag); DoninJacobsson 5-4; BrodinLosert 5-2; JacobssonLosert 5-3 Brodin—Donin 6-5, Jacobsson en Brodin behaalden beiden 2 overwinningen. Derde werd Donin met 1 gewonnen partij en vierde Losert met geen enkele overwinning. De negentienjarige Hongaar Peter Ma roth is maandag op de laatste dag van de wereldkampioenschappen schermen voor de jeugd wereldkampioen op sabel ge worden. In de finale bleef hjj ongeslagen. De uitslag luidt: 1 Peter Maroth (Hong) 3 gew. part.; 2 Serguei Komissarov 1 gew. part.. 12 ontv., 11 gegeven treffers; 3 Zsolt Nagy (Hong) 1 gew part, 12 ontv., 10 gegeven treffers; 4 Vladimir Narlimov (Rusl.) 1 gew part, 13 ontv. treffers. Hij kwalificeerde zich echter via een overwinning in de herkansingen voor de halve finales. Daarin versloeg hij de Fransman Gaignard. De uitslag van de beide finale-ritten was: 1 Sercu 2 Van der Touw, 3 Beghetto. Sercu legde da laatste tweehonderd meter af in resp. 12.0 en 12.4. Onze landgenoot Jo de Roo van de Televizier-ploeg heeft zaterdag op ma gistral e wijze de Ronde van Vlaande ren op zijn naam geschreven. In de eindsprint versloeg hij nogal verras send de Belg Ward Seis. Het is voor het eerst sinds 13 jaar dat een buiten lander deze ronde wist te winnen. JAN HUGENS ...eindelijk winst. De jonge Nederlanders wonnen in Freu- denheim ten aanschouwen van 4000 toe schouwers, onder wie de Turkse ambassa deur en vele van diens landgenoten met 42 van Turkije, na een 20 voor sprong bij de rust. Omdat Nederland don derdag in Baden Baden met 32 had ge zegevierd was dit resultaat voldoende voor een plaats bij de laatste acht (in groep acht van het toernooi was Neder land alleen met Turkije ingedeeld), waar in de pupillen van Kesler uitkomen tegen net zeer sterke Oost-Duitsland dat na Portugal, Oostenrijk met de rake cijfers 70 versloeg. De tweede wedstrijd tegen Turkije, die onder leiding stond van de bekende Franse arbiter Schwinte, is vooral een ta scne ze§e geworden. Met snel, mo- oi-na v°etbal beheerste Nederland de strijd volkomen. Wel waren de technisch ao777.fi en tenminste evenveel in de aa"val> maar het te doorzichtige en te lang doorgevoerde korte spel van de Tur ken hield voor de solide Nederlandse de- gevaar in. Aan de andere ,an, J?? a aanvaUend spel van Neder land bijzonder aantrekkelijk. Onder aan voering van Willy van der Kuilen - dit. maal linksbuiten en Ajacied Johan Cruyff was bijna elke aanval gevaarlijk. Van der Kuilen drukte dit in de 12e minuut bin nen zestig seconden in twee gave treffers uit. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Cruyff besliste de strijd in de 48ste minuut waarna hij drie minuten later zelfs voor 4—0 zorgde. De Turken bleven doorzetten verkleinden in de 57ste minuut de ach terstand tot 4—1 en stelden enkele se conden voor het einde de eindstand vast op 42 Nederland had in vergelijking met de eerste wedstrijd een andere speler opgesteld (de Xerxes-middenvoor) Pan sier in plaats van de Telstar-rechtsbuiten Cleeren waardoor de voorhoede was om- AMSTELVEEN, 20 april Stromende regen, een harde koude wind, een door weekt en spekglad veld en nog geen 200 toeschouwers op de tribunes. Nog tries ter werd het toen drie blunders in de verdediging er de oorzaak van waren, dat de Zuidafrikaanse dames binnen 16 minuten met 3—0 de leiding namen. Merkwaardig genoeg waren het juist de Nederlandse dames, die op dit veld het moeilijkst uit de voeten kwamen. Zij waren in de eerste fase langzamer, kwa men eerder ten val, stopten en sloegen minder goed en verloren bijna elk per soonlek duel. Maar een feit is, dat zeker twee van de drie doelpunten, die door de blonde atletische Zuidafrikaanse middenvoor Lauretta Maree werden gescoord houd baar waren voor de in het begin onzeker spelende doelverdedigster Jose Stoots. De eerste treffer kwam al na drie mi nuten tot stand, toen aanvoerdster Len Nolte de bal met de voet speelde en miss Maree de strafcorner insloeg. Zes minu ten later was het 20 door een mooi schot van dezelfde speelster en nog vóór Nederland zelf tot sluitende combinaties was gekomen, zorgde de snelle Zuidafri- kaanse middenvoor bij een algenleen be- I leg voor het derde doelpunt. Het leek een debacle te zullen worden, maar de verdediging begon zich te her stellen, spil Jeanne Brommer, die, de drie doelpunten van haar directe rivale in het veldspel ten spijt, van het begin af aan de beste Nederlandse speelster was, kon haar stuwende werk beginnen te ontplooien en in de aanval kwam de linker vleugel Rietje Kuper-Heleen van Rooy op dreef. Pas toen na de rust door Nederland naar een veel hoger tempo werd overge schakeld vielen er gaten in de verdedi ging van de „Springbokkies" en na ne gen minuten kwam het eerste Neder landse succes toen een goede voorzet van de voortreffelijke vleugelspeelster Wien van der Oord ineens door Heieen van Rooy kon worden ingeslagen: 13. Ook de snelle acties van Rietje Kuper en Heieen v. Rooy liepen op niets uit en toen twee minuten voor tijd dan toch het tweede Nederlandse doelpunt kwam uit een mooi vleugelschot van Wien van der Oord was er geen tijd meer voor de gelijkmaker. gezet. Van de 24.000 toeschouwers, die dit Paasweekeinde van hun belangstelling bink gaven b« de zeven wedstrijden in het UEFA-jeugdtoernooi, waren veruit de meesten in Heilbronn bij de wedstrijd tussen de winnaar van het vorige jaar. Engeland en Spanje, namelijk negendui zend. Zij zijn getuigen geweest van een voortreffelijke wedstrijd, waarln b® ploegen spel van hoge kwaliteit te zien gaven. Technisch waren de Engelsen su perieur en de opbouw van hun aanvallen verraadde hun grote klasse. De met veel temperament spelende Spanjaarden bo den echter prachtig tegenstand en het ge lijke spel van 0-0 gaf de verhouding al leszins weer. Op hoog peil stond eveneens de wed strijd tussen Schotland en Zuidslavië te Freiburg die de Schotten met 1—0 won nen ofschoon de jonge Zuidslaviërs het, mooiste voetbal ten beste gaven. De goed georganiseerde Schotse defensie was voor Zuidslavië echter een onneembare veste. Zuidslavië is door deze nederlaag uitge schakeld voor de kwart-finales. Ditzelfde geldt voor Zweden, dat niet was opgewas sen tegen de technisch goed geschoolde Hongaren, die met 4—0 wonnen. Een waar schuttersfeest was het in Worms, waar West-Duitsland met 11—0 Luxem burg versloeg. De Duitse rechtsbinnen Bechtold was met vier doelpunten top scorer. Ook Luxemburg is hiermee voor verdere deelneming uitgeschakeld, welk lot eveneens Portugal trof door zijn ge lijke spelen (2—2) tegen Oostenrijk en Bulgarije, dat met 1—1 gelijk speelde te gen Frankrijk. In het Wagner-stadion te Amstelveen pelijke hockeywedstrijd. Uiteindelijk bestreden de dames van Zuid-Afrïka en Nederland elkaar in een vriendschap- werden onze meisjes met 3-2 verslagen door de iets betere „steenbokjes".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 17