/w/zws Nyerere, van Tanzania.bezoekt Oostafrikaanse Federatie is zijn grootste ideaal allure vr O Kamervragen kapelaan Akersloot 't is weer tijd voor Frankrijk uit de Z.O.A.V.O.? Eigen kamer kan rustpunt zijn PEUGEOT INTRODUCEERT NIEUWE 204 Buitenland benijdt ons om katholiek onderwijs Weg met Barend er is geen betere! GRONINGENi Waarom is jonge Spanjaard niet toegelaten Geen cassatie in Texel-zaak Vrachtvluchten per helikopter Haags Studenten- Cabaret uiteen 204SR75 w KARDINAAL ALFRINK Wat kinderen ervan zeggen EEN SYMPATHIEKE AFRIKAANSE LEIDER Jehlenkd Niet kleurloos Van Schiphol terug Mariniers oefenen met Britse collega's BBA deugt niet Laatste K-Wartaal Couve de Murville niet naar Londen Top 138 km/uur Benoemingen WOENSDAG 21 APRIL 1965 PAGINA 5 Dit is het silhouet van de ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegenheid. Uitgevoerd in correct en kreukherstellend Een jas van grote allure. Her kenbaar aan het innaai-etiket en de bijbehorende hanglabel met de naam JULIUS NYERERE JraF- i'* 1 De nieuwe Peugeot 204 heeft een sierlijk front met brede koplampen. De twee meisjes, die samen deze kamer hébben, hébben ieder een eigen hoek, met een bed. De kamer is verder schaars ge meubileerd, om genoeg loopruimte te kunnen overhouden. In een uitspringende hoek is een stukje „keuken" afgeschermd met een invouwbare wand. De mooiste tassen en koffers zijn van Skai. De mooiste meubels zijn bekleed met N É<1 N ;i ■OHjH NORTH (Van een onzer redacteuren) 7\ 7 e<ierland begroet vandaag een voor- J V aanstaande en sympathieke Afri kaanse gast: president Julius Nye- stn t Ture van Tanzania. Hij is niet alleen Tan van de verenigde republiek j Otniika en Zanzibar, die verleden oóu 7M-oni Tanzania aannam, hij is leider van de regering en van de Hn Tanganyika African National iik\-de V°litieke partij van Tangan is w Poittieke macht in eigen land i. vrijwel onbeperkt deze com- natle ran functies is in de jonge Afri- za i^e 'a,lden overigens een normale is h maar wat vnéér is: zijn prestige net ook, en dat niet alleen in het nnenland, maar ook in het buitenland, zot ZT n*et vee^ Afrikaanse leiders die ter *n de communistische als de wes- ni SBj w.ereld even veel aanzien genieten s Julius Nyerere. De redenen daarvoor liggen voor het srijpen. De president van Tanzania is irt Ae Afrikaanse nationalist en tege lijkertijd een in alle opzichten ge matigd politicus. De ervaring in Afri ka heeft reeds vele malen uitgewezen, «at politiek extremisme in economisch opzicht weinig zoden aan de dijk zet. buitenlandse investeerders wor sen afgeschrikt en niet-Afrikanen itneestal Europeanen) bang worden ®n het land verlaten, loopt het levens pad van de bevolking dikwijls snel ;eruS- Een duidelijk voorbeeld daarvan ta Ghana, waar president Kwame ■Nsroemah nu de vernedering moet ondergaan, dat experts van het Inter- nationale Monetaire Fonds op zijn ver zoek naar Accra komen om te bezien jvat er van de Ghanese economie nog te redden is. Nyerere overkomen zulke dingen niet. y* 21.000 Europeanen in Tanganjika f Zanzibar is een verhaal apart) voelen Zich veilig onder het bestuur van de Afrikaanse regering. Op Zanzibar zijn de rassentegenstellingen tussen ne- Sers en Arabieren veel groter, het geen in januari 1964 op een bloedige dianier duidelijk werd. In die maand werd de regering van de Arabische minderheid verdreven door de Afri kaanse meerderheid, hetgeen met vele Wreedheden gepaard ging. In april 1964 besloten Tanganjika en Zanzibar zich tot één republiek, met Nyerere als president, aaneen te slui ten. Dat leek een wat geforceerde zaak, vooral omdat de nieuwe regering van Zanzibar sterk onder de invloed stond van communistische buitenlanders (Chi nezen, Russen, Cubanen en Oostduitsers). Dat Nyerere er in slaagde dit land, dat Advertentiei ALL-SEASON JAS WOORDRAADSEL 1. reiziger; 2. verwijding van bloedvat; 5- beslissingswedstrijd; 4. stelsel; 5. westelijk onthaal; 6. mannetjesbij: 7. vandaag. Dp de streepjes: bekend Engels voet- viert"' die op 28 april zi,'n afscheidsfeest Oplossing van 16 april kalk - 2 atol - 3 loge - 4 klep - 5 -10 adat 7 naar 8 stro "9 moed onze - li ezel - 12 deli - 13 maat U,~= - ezei - iz oen - ^va - 15 aval - 16 talk. velen begonnen te zien als een „Cuba aan de Afrikaanse oostkust" en een be dreiging voor de onafhankelijke landen in Oost-Afrika, bij Tanganjika te trek ken, was ongetwijfeld een succes. Maar zijn buitenlandse politiek is noodge dwongen wat linkser geworden. Nyerere's buitenlandse politiek is er in principe een van neutraliteit tussen Oost en West, maar kleurloos is hij ze ker niet. Hij is zeer verontwaardigd over de hulp, die Amerika en andere westerse landen verlenen aan president Tsjombe van de Congo, die hij wegens diens verleden verafschuwt. Hij is een onverzoenlijk bestrijder van de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek (zijn land was een van de eerste propagan disten van een boycot van Zuid- afrikaanse goederen) en verleent openlijk steun aan de opstanden in Angola, Mozambique en Portugees Guinée tegen het Portugese gezag. Enkele maanden geleden bracht Nye rere een sensationeel bezoek aan Pe king, waar hij enthousiast werd ver welkomd. Hij sprak er met Mao Tse- toeng en Tsjoe En-lai en tekende een gezamenlijk communiqué, waarin vele facetten van de Amerikaanse buiten landse politiek (Cuba, Formosa, Congo) werden veroordeeld. Tegelijkertijd ver telde hij de Oostduitsers „dat ze naar de hel konden lopen", toen zij na de fusie van Tanganjika en Zanzibar een am- DEN HAAG, 21 april Het Tweede Kamerlid mr. A. M. I. H. Baeten (kvp) heeft de minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, schriftelijke vragen ge steld over het niet toelaten van een Spaanse jongeman tot ons land, omdat hij op 13 april bij aankomst op Schiphol „slechts" circa vijfhonderd gul den op zak had. Deze jongeman, San tiago Moliné wilde een korte vakantie doorbrengen bij eer Nederlandse vriend in Venlo. Het kamerlid Baeten vraagt de mi nister of het juist is dat aan de Neder landse gastheer te kennen werd gege ven, dat hij terugzending van zijn vriend slechts kon voorkomen door binnen drie kwartier op Schiphol te verschijnen om daar een garantieverklaring te tekenen, terwijl het door de afstand Venlo- Schiphol niet mogelijk was aan deze eis te voldoen. *e mimster niet van oordeel, dat de betreffende politiefunctionarissen on juist en in strijd met hun voorschriften en instructies hebben gehandeld, zo wil de heer Baeten van de minister verne men. Indien dit het geval is dan zou hij willen weten of de minister geen aan leiding ziet de Spaanse jongeman „mo reel en materieel" schadeloos te stellen voor zun vergeefse reis naar Neder land. Ook vraagt dit kamerlid of er wel licht een andere reden voor de weige ring was en, zo ja, welke. Werd deze aan de betrokkene meegedeeld? DEN HAAG, 21 april Een com pagnie van het korps mariniers zal In mei naar Groot-Brittannië gaan om te zamen met de Engelse mariniers te oefenen. Het Nederlandse korps mari niers heeft die zogenaamde QPO com pagnieën twee in Nederland en twee in West-Indië. Eén van de boven genoemde onderdelen is altijd gereed om binnen 24 uur te worden uitgezon den teneinde Nederlandse onderdanen en belangen te beschermen. Het on derdeel dat naar Groot Brittanme gaat is QPO compagnie no. 1. „De Latijnse spreuk „Qua patet or- bis" betekent „Zo wijd de wereld strekt." Het Nederlandse onderdeel zal op 3 mei te Plymouth aankomen met hr. ms tanker voorraadschip Poolster. Na debarkatie zal de compagnie in bivak gaan en gedurende tien dagen inten sief oefenen met de 43ste commando afdeling van de Royal Marines, die ge stationeerd is te .Plymouth. De oefeningen zullen niet alleen be staan uit amphibische operaties vanuit kleine landingsvaartuigen en helikopter oefeningen, maar ook zal het beklim men van rotsachtige kusten beoefend worden. De laatste fase van de oefening zal bestaan uit een tweedaagse oefening met Engelse mariniers. De Nederlandse compagnie zal op 15 mei met de ms. Poolster terugkeren naar Nederland. bassade in Dar-es-Salaam eisten, omdat ze er ook een hadden in Zanzibar. Julius Nyerere's buitenlandse poli tiek is op de eerste plaats gegrondvest op zijn Afrikaanse nationalistische ge zindheid. Zijn grootste ideaal is een Oostafrikaanse Federatie van Tanza nia, Kenya en Oeganda en, later, de Verenigde Staten van Afrika. In vele Afrikaanse landen is „Uhuru!" (vrijheid) de leus van de dag. Nyerere heeft voor zijn land een eigen leus: „Uhuru na Kazi" vrijheid en werk. Idealen zijn mooi, maar „zelfbestuur is een kostbare affaire en niemand is bereid voor onze vrijheid te betalen, dat moeten we zelf doen", zei hij in 1961. Dat is voor Afrika zonder twijfel een nuchter en moedig geluid. (Van onze Haagse redaktie) DEN HAAG, 21 april Van de Hoge Raad zal geen oordeel worden ge vraagd over de vrijspraak voor de Am sterdamse bouwmaatschappij n.v.Texel door het Gerechtshof te Amsterdam in zake het betalen van zwart loon, waar over men van de zijde der aannemers organisaties grote ogen heeft opge zet. De advocaat-generaal die veroor deling had geëist, mr. F. C. Kist, zei ons er geen heil in te zien bij de Hoge Raad in cassatie te gaan. In de eerste plaats niet, omdat het hoogst ongebruikelijk is van een vrij spraak in cassatie te gaan. Bovendien meent mr. Kist, dat cassatie in dit ge val niets zal helpen. De verwoording van de dagvaarding heeft ervoor gezorgd, dat Texel kon worden vrijgesproken. Mr. Kist neemt dit overigens de of-i- cier van Justitie die daarvoor verant woordelijk is, niet kwalijk. De oorzaak moet worden gezocht in het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen (BBA). Dit besluit, dat de rechtsregels be vat voor de toepassing van loonregelin gen, deugt volgens mr. Kist niet. Het is dermate ingewikkeld geformuleerd dat er dikwijls moeilijk uit te komen is. Bij het Openbaar Ministerie beklaagt men zich daar meermalen over. DEN HAAG, 21 april Het Tweede Kamerlid drs. H. M. Franssen (PvdA) heeft aan de minister van Binnenland se Zaken, de heer J. Smallenbroek, en de minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, schriftelijke vragen ge steld naar aanleiding van een contro verse tussen B. en W. van Akersloot en een kapelaan. Hij vraagt de minis ters of het waar is dat de burgemeester van Akersloot in de gemeenteraad heeft verklaard, dat B. en W. zich bij de bisschop van Haarlem hebben beklaagd over de kritiek, die de kapelaan op da den van het gemeentebestuur had ge uit. Drs. Franssen wil in dat geval verne men of de bewindslieden niet van oor deel zijn, dat het in de gemeentewet gehuldigde principe van openbaarheid de mogelijkheid van kritiek doelbewust insluit en dat de vraag of kritiek de grenzen van het toelaatbare over schrijdt uitsluitend ter beoordeling van de strafrechter dient te blijven. .^Bren gen stappen, als door het gemeentebe stuur van Akersloot officieel onderno men, de juiste verhoudingen tussen kerk en burgerlijke overheid niet in gevaar?" Als de ministers deze vragen beves tigend beantwoorden, zo vraagt de heer Franssen tot slot zijn zij dan bereid het gemeentebestuur van Akersloot van hun inzichten kennis te geven. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 21 april Bij wijze van proef zal van 3 tot en met 8 mei dagelijks een vrachtvlucht worden uit gevoerd van de Heliport alhier naar Brussel. Voor de vluchten wordt ge bruikt gemaakt van een Super Frélon helikopter, die om 19 uur vertrekt. Er zal maximaal' 3,5 ton aan vracht wor- den mee vervoerd. De Sabena is zude- lings bij deze vluchten geïnteresseerd. Blijkt het dat er voldoende aanbod voor is, dan zal deze maatschappij de dienst met eigen toestellen overnemen. Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met do Dutch Swing Collega Band o.l.v. Peter Schilperoort vla Radio Veronica -za. 11.15 en 18.45 u., zo. 10.30 en 1MB HILVERSUM, 21 april Het Haags Studenten Cabaret van Rinus Ferdinan- dusse zal vrijdag 7 mei voor de VARA- televisie de laatste K-Wartaal presente ren. Daarna gaat de groep uiteen om dat het vertrek van twee van de leden langer voortbestaan onmogelijk maakt. Het motto van deze laatste tv-uitzen- ding is: „De laatste loodjes... bloeien ook" of „Er moet maar weer eens ge studeerd worden". Naast de tweemaandelijkse televisie uitzending trad het Haags Studenten Cabaret ongeveer twee maal per week op in zalen in het land. Speciaal hier door was de groep, waarvan de leden voor het overgrote deel niet meer stu deren, vaak overbelast. Rinus Ferdinan- dusse en zijn vrouw Else Hoog zullen het cabaret nog niet helemaal vaarwel zeggen. De andere leden. Henny de Rui ter, Hans Gelderblom, Daan Ferdinan- dusse en Frits van der Jagt, echter wel. PARIJS, 20 april (Reuter. UPI) De Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Couve de Murvulle, zal begin mei de bijeenkomst van de mi nisterraad van de Zuid-Oost-Aziatische Verdragsorganisatie in Londen niet by. wonen. Frankrijk zal zich laten verte genwoordigen door een waarnemer en wel door de Franse ambassadeur in Bangkok, Achille Clarac. Het besluit van minister Couve de Murville vromt een onderdeel van de Franse tactiek zich stap voor stap los te maken van elke verbintenis, die het land b(j de strijd in Vietnam zou kunnen betrek ken. (Advertentie) VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. IS Bil MIELE. GOUDSESINGEl 92. ROTTERDAM ramp- ,s y 't sjh (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 21 april „Het is merk waardig, dat zich in Nederland de vraag voordoet of er nog wel reden !s katholieke schooi te handhaven, terwijl men in het buitenland ons be nijdt om de mogelijkheden, die wij hier hebben. Ik ontmoet geen bisschop of hu spreekt zijn waardering voor die situatie uit met het verlangen, het in eigen omgeving net zo te hebben. We zonden bijna vergeten met welke moei te deze verworvenheden zijn bereikt." Aldus sprak kardinaal Alfrink tijdens de gisteren gehouden algemene verga dering van de St. Lebuïnusvereiiiging (vereniging van katholieke onderwijs gevenden in het aartsbisdom en het bisdom Groningen. De kardinaal verheugde zich er over, dat de problematiek gesteld wordt, omdat dit kan leiden tot een nieuwe bezinning op het wezen van het katholiek onderwijs, „Wij heb ben er min of meer aan voorbij ge leefd en hebben het bestaansrecht van de katholieke school in het verleden misschien te veel in negatieve rich-1 ting in isolement gezocht. Het katho liek'onderwijs is naar het woord van Pius XII niet de som van neutraal onderwijs en godsdienstonderwijs, maar moet spreken in heel de atmo sfeer en uit een bepaalde oriëntatie. Men komt dan vanzelf tot de conclu sie, dat katholiek onderwijs afhangt van de mensen, die het geven." De kardinaal besloot met zijn waar dering uit te spreken voor de ambitie, waarmee in het algemeen het katechis- musonderwüs wordt gegeven. „Ge loofsonderricht op onze scholen is pri mair de taak van de priester, maar vanwege de grote uitbreiding van het onderwijs en gebrek aan priesters vraagt de Kerk aan de onderwijzers een stuk van die taak over te nemen." De heer Schelfhout zag uit de be handeling van het betreffende onder werp op het concilie duidelijk, dat dé katholieke school niet een vast gege ven is, doch verscheidene gestalten kent. Hli wees op de ontwikkeling na de laatste wereldoorlog, waardoor onder wijs en zielzorg van elkaar zijn losge raakt. (Van onze verkeersredacteur) PARIJS, 21 april Hier is zojuist de nieuwste creatie van Peugeot ge ïntroduceerdeen fraaie vier-deurs wa gen, die wordt aangedreven door een 1130 cc viercilinder watergekoelde mo tor. Als topsnelheid van deze geheel nieuwe Peugeot 204 wordt 138 kilome ter per uur opgegeven. De aandrijving geschiedt via de voor wielen door de dwars-voorin geplaatste motor. Om plaatsruimte te sparen en om de toegankelijkheid te bevorderen, is de motor ingebouwd onder een hoek van twintig graden. De motor, de vier versnellingsbak en het differentieel zijn samengebouwd tot een geheel. Cilinder- blok, cilinderkop, carter en kop pelingshuis zijn uit aluminium vervaar digd, met als voordelen lichter gewicht en beter warmtegeleidingsvermogen. De nieuwe Peugeot is voorzien van schijfremmen op de voorwielen en trommelremmen op de achterwielen. De carrosserie is zelfdragend: als aan tal zitplaatsen wordt vier tot vijf opge geven. Omtrent het benzineverbruik zegt de fabriek: 6,8 liter tot 8,5 liter per 100 kilometer, al naar gelang de rjj-omstandigheden. De officiële introductie van de wagen tn Nederland is op 25 mei. Dan zal ook de prijs voor Nederland bekend wor den gemaakt. In Frankrijk gaat de Peugeot 204 8950 NF kosten. Wanneer een jongen of een meisje het „huis uitgaat" en op eigen kamer gaat wonen, is dat soms een gebeurtenis, die met nogal wat moeilijkheden ge paard gaat. Een kamer zoeken is vaak al zo'n moeilijke en teleurstel lende bezigheid, maar als de kamer dan ongemeubileerd is, zal het een zware opgaaf zgn voor jongens en meisjes met een niet al te florissan te financiële positie die in te richten. Daarom zullen ze met zorg te werk moeten gaan. Daarbij kunnen ze dankbaar aanvaarden, wat ze van thuis aan meubels kunnen meekrg- Ïen, maar ook moeten ze er dan op etten, dat ze niets tegen hun zin in hun kamer neerzetten, omdat ze het nu eenmaal gekregen hebben. Uiteindelijk moet het een kamer wor den waar je niet met tegenzin naar toe gaat, maar een waar je na een drukke dag fijn tot rust kan komen. De eerste meubels die absoluut no dig zgn, een bed, een tafel en een stoel. En zo langzamerhand kan het interieur worden aangevuld met een gemakkelijke stoel, boekenplanken en wat planten. De stoffering is ook heel belangrijk. Vooral als de ka mer niet te groot is, is het verstan dig gordijnen en beddesprei in een rustige tint te houden en vooral geen bloemenmotieven te gebruiken. Ge bruik bij het inrichten van een eigen kamer je verstand en je goede smaak en houd het vooral eenvoudig, want op buitenissigheden ben je meestal gauw uitgekeken. Nog een goede raad: Zet de ka mer waarin je moet eten, slapen en werken vooral niet te vol, er moet een beetje ruimte overblijven om te lopen. (Advertentie) gvsL' v f 7 7;" 7A- 1 1 Het is meestal wat de financiën betreft een goed idee om met een vriendin of met een vriend één kamer samen te nemen. Maar daar zitten vaak nog wel eens moeilijke kanten aan. Bedenk van tevoren of je het werkelijk wilt. En ais er kans is dat er om huiselijke dingen moeilijkheden en ruzies kunnen ontstaan, offer er dan de vriendschap niet aan op. Om moeilijkheden te voorkomen is het wel het beste, dat ieder een eigen ge deelte in de kamer heeft. Een kleerkast en de kookgelegen heid kunnen wel gezamenlijk ge bruikt worden, maar verder is het toch altijd heel goed als ieder zweel mogelijk een eigen privé terrein in de kamer heeft. DEN HAAG, 21 april Bij het korps rijkspolitie is bevorderd tot luitenant kolonel, met terugwerkende kracht van 1 mei 1964 af, de heer F. M. C. OF FERMANS, hoofd van het bureau Ver keerszaken van het stafbureau van de algemeen inspecteur korps rijkspolitie. LET VOORAL OP DIT ETIKET Het liep tegen zeven uur in de avond en ik zei tegen mijn vijfjarige zoon: „Zet de tele visie maar aan. Barend de Beer komt". Zoonlief antwoordde ge decideerd: „Naar die kijk ik niet, hy stuurt je toch .naar naar bed." (Mevr. B. te B.). (Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5