Verzet tegen levend villen Nationale Boekenmarkt '65 Half min. boeken op 7 km plank Pater J. Smit tijdens ruzie gedood GuJ AAN OE REUKLOZE BONTMANTELS ZIT TOCH *N LUCHTJE Ook op de Wadden Nationale doden herdenking dit jaar om 12 uur Nu de lieverdjes Rapport over moord GEBR. EVERTS DONDERDAG 22 APRIL 1965 PAGINA 1 WÊÊÊmmêiI liÉÉitiltÉiÉllI 1mMëÊÊÊm (Door Haye Thomas) Ogenschijnlijk is er niets bij zonders aan de Magdalen- eilanden. Ze liggen klein en grimmig tussen Newfound land en het Canadese vasteland, in de baai van dr Sint Laurens- rivier. De uitlopers van de Oceaan stuiven er telkens weer in een razende warreling van fonkelwit schuim omhoog tussen de grillige klippen. Stormen kun nen er plotseling en met grote Woede opsteken. Ze horen een voudig bij deze kale, onherberg zame rotsstulpen, vaak gehuld in grauwe, mistroostige nevelflar den. En dat is dan een passende, natuurlijke camouflage voor het duivelse bedrijf, dat hier sinds jaar en dag door een aantal men sen wordt uitgeoefend en gerust als de basis mag gelden voor de Wereldomvattende handel in zee hondenbont. Het is nog niet zo lang geleden dat hier de zeehond in indrukwekkende miljoenen formaties voorkwam, alle levend Van en in de ademtocht van de zee. Toen kwam de mens met lange, voortdurend bijgeslepen messen. Hij had het voorzien op tie jonge, eigenlijk pasgeboren zeehond. Om precies te zijn op zijn wollige, nog donzige huid. Om deze huid zo goed en zo gaaf mogelijk te houden, moesten deze dieren levend worden gevild. Deze opdracht wordt tot op de dag van vandaag met zulk een toewijding en routine uitgevoerd, dat er van heel die indrukwek kende miljoenencollectie op de Magdalen-eilanden nog maar een klein deel over is. En een totale uitroeiing nog maar een kwestie van tijd blijkt te zijn. Strak en elegant, zacht als fluweel en vooral erg chic en duur. Maar tussen Magdaleneïlanden bij Newfoundland en de Amsterdamse Keizersgracht ligt dan ook een geweldige afstand. Als deze eenmaal is afgelegd, wie praat er dan nog over het bloedige drama Een moeder-zeehond en haar jong, pasgéboren, de huid nog wollig en donzig. En daar gaat het de jagers op de Magdalen eïlanden nu juist om. Een jonge zeehond in de omarming en de glimlach van een vrouw. Gaat het hier om de liefde voor het dier of leeft ergens het heimelijke verlangen naar ook zo'n jas. WATERONTHARDING :-.x Op de Parijse boulevard Hausmann trippelt madame Laporte met een speels blosje van weelde op de konen in haar echte ,,Sealskin"-mantel. De beharing is effen glad, zachter dan fluweel en madame Laporte voelt zich dan ook de „koningin te rijk". Aan een Londense bar staat mrs Grey, in haar nieuwe glanzende „White-coat" Haar mantel is een beige pels, in lengtebanen verwerkt, die toch slank kleedt. Ze mag erin gezien worden, die mrs. Grey, wanneer zij zich als een spanrups omhoog buigt om te nippen aan haar „martini on the rocks" Op een terrasje aan het Am sterdamse Leidseplein zit mevrouw Jansen in een korte sportieve „Blue back", die zo lekker zacht en toch vd en stevig aanvoelt. Ze kennen slechts het laatste hoofdstuk van het Verhaal van hun jassen. Een verhaal tussen Newfoundland en het Canadese vasteland in de grauwe mistflarden gebeurt. Maar ondertussen gaat de slachting door, en draait de handel op volle dat vol bloed en stank begint op de Magdalen-eilanden tussen Newfound- |and en Canada. Het verhaal van de *ange messen, die snel en vakkundig 06 jonge zeehonden van kop tot teen opensnijden. De moeite van een ge nade-steek tot besluit wordt niet ge nomen. Na het villen, dat ongeveer ®en minuut of vijf in beslag neemt, en met de grootste omzichtigheid wordt uitgevoerd de huid mag im mers niet beschadigen mogen de Jonge zeehonden nog enkele minuten lang doodbloeden en hopen op een snelle aanval van de honderdduizen den meeuwen, die hier dank zij de hjens in een soort dorado leven. Ze ■kernen machtig en volgegeten aan- Vjueken, de vleugelslag van de dood. Maar ook de meeuwen van de Magda- nm-ellanden zijn kieskeurig geworden, want waar zo een overvloed is, kun nen zij zich gemakkelijk tot hun deli catessen beperken. En voor hen zijn ae ogen en de navel buitengewone delicatessen en het verorberen daar van hoeft nog niet eens tot de dood van zo'n jonge zeehond te leiden. Hun schor en woest gekrijs vermengt zich met het schrille, ijle gepiep van ue honderden jonge zeehonden, die hier in zoals dat dan heet het seizoen, elke dag weer gevild worden. Maar de winden waaien en gieren nard rond en over de Magdalen-eilan- uen en het lawaai van de branding hu „6mt bet lugubere gejammer in hit bloedbad als continu-bedrtjf. Zy voeren de lauwe stank van de dood Ki_,en felle slagregens spoelen het woed van de rotsen en klippen... Binnen enkele jaren is hier het aantal van meer dan 20 miljoen zeehonden tot nauwelijks één mil joen teruggebracht. Voortduren de protesten uit Canada zelf én andere delen van de wereld werden gesmoord in de tactiek van het zwijgen. Want de huiden zijn duur. Een echte „seal" kost wel 5.000 en men kan dus na gaan wat dit bedrijf aan deviezen in het laatje brengt. Het levend villen, omdat de mode het zo wil, gaat door. Toch lijkt het verzet de laatste tijd groter te worden. Voor het eerst zyn Canadese kranten tot een fel offen sief overgegaan, rechtstreeks gericht tegen de regering om aan het drama van de Magdalens een einde te maken. En ook hier te lande zjjn steeds meer stemmen te beluisteren die krachtig protesteren. Prof. dr. S. Hofstra, voorzitter van de Nederlandse Dieren bescherming, zei ons: „Inderdaad. Wij zitten er ook achteraan. Maar het gaat hier om een oud zeer, dat al zolang in onze frontlijn ligt. Niet dat wy de moed verliezen, maar wy zijn hier al jaren mee bezig op inter nationaal niveau. Tot nu toe zonder succes." Eigenlijk wacht men zo'n beetje op de kruistocht van Uwe Koneman, die samen met de Canadese journalist Frank Weiss een kruistocht tegen de „Moord-eilanden" is begonnen. Kone man hanteert daarbij een even af schuwelijk als doeltreffend wapen. Hij heeft de slachting op de „Magdalens" in film gebracht. Een van d meest weerzinwekkende films, die er van ge maakt moeten zijn. Want het ging Koneman er om de waarheid zo rea listisch mogelijk vast te leggen, dus compleet met het snijden, de meeuwen met het bloed op hun witte gespierde lijven, de slachtoffers zelf kronkelend van de pijn en het massale gegil en gekrijs op de geluidsbanden. Met deze film wil Koneman de wereld rondreizen en overal laten zien wat er toeren. „De vraag Is groot", zei ons een Rotterdamse bonthandelaar. „De jassen van zeehondenhuid zijn bij de vrouwen zeer in trek. De vraag gaat het aanbod zelfs te boven. Daarom vertonen de prijzen een stijgende ten dens". Het drama van de „Magda lens" wilde hij best onderkennen. „Maar", zo voegde hij er onmiddel lijk aan toe, „deze eilanden staan wat dit betreft niet alleen. Ik heb gezien hoe men kreeften levend in pannen met kokend water gooide en gehoord hoe zij het uitpiepten van de pijn. Kreeften zijn lekkernijen en daar om worden zij gegeten. Hun juiste bereiding maakt zo'n afschuwelijke dood noodzakelijk. Palingen worden levend gevild en hoevelen eten die palingen niet. Om van de ganzelever nog maar te zwijgen. De vrouwen willen die jassen en ook al weten zij het, kopen doen zij toch". Het is de waarheid van een keiharde handel die zonder blikken of blozen door draait op de niet aflatende kracht van de vraag naar luxe en weelde. Wat hier niet of niet meer kan, gaat elders rustig verder. Andere meesters, andere wetten! Vandaar het vreemde contrast tussen het observatiebassin in Artis en de met bloed bedekte klippen van de „Magdalens". Op deze eilanden zoekt men juist de dood van de zeehonden en in het klei ne bassin van Artis tracht men met de uiterste zorg en toewijding zee honden in leven te houden. De afge lopen zomer zijn er hier een aantal gebracht, op sterven na dood kan men wel zeggen, toen men ze als jonge dieren van het Wad lichtte. Men is er in geslaagd een aantal van deze dieren over het kritieke punt heen te helpen. Dank zij een soort nage maakte zeehondenmelk, bestaande uit koemelk en room, aangevuld met levertraan, vitamines en vollemelk poeder. Een hulpactie waarvan de oorsprong misschien ook wel in een soort schuldgevoel te vinden is. Want al vallen bij ons de zeehonden nu onder de jachtwet en zijn zij dus be schermd, wat het moorden betreft hebben ook de Wadden een yerleden, dat duizenden slachtoffers heeft ge maakt. Op Texel en Schiermonnikoog zijn er nog verschillenden, die er over kunnen vertellen. Over de stille, som bere dagen dat men bij hoogwater balken met weerhaken in een cirkel om de zeehonden legde. Bij laag- water joeg men de dieren terug naar zee en dus zo op de haken. Dan kleurde het water rood en was het gehuil niet van de lucht. Er was een gespartel van jewelste, waarbij tal van dieren zichzelf doodtrokken. Hier gold het dan vaak een soort strafexpeditie, omdat de zeehonden deden wat de natuur hun ingaf, veel en fijn haring eten. Op elke dode zee hond stond een premie. Het tonen van een voorpoot was al voldoende om een paar gulden te incasseren. En als de huid nog behoorlijk gaaf was, kon ook daar een prijs voor ge maakt worden. Want een paar schoe nen en een portemonnaie waren er al tijd nog wel van te maken. Bovendien smaakte de lever, als je hem goed met wat uitjes bakte, best lekker. Dan was er nog het robbenjagen. Ge woon een sport. Het besluipen van de slapende dieren, plat op je buik over het glinsterende wad. Als je het goed deed kon je ze gewoon in de slaap verrassen en ze bij de poten optillen. Maar dan moest je ze flink hoog houden, anders kouden zij met hun tanden bü je benen komen. Jaap Boon van de vuurtoren Eier- land, de noordpunt van Texel, heeft er ons van verteld. Hij is hier het symbool van de andere tijden voor de zeehond. Hij waakt met zijn verrekijker tegen stropen, en verboden schietpartijen in de hier nog levende kudde van zo'n 200 zee honden. Het Staatsbosbeheer hoeft hem zelfs een snelle motorboot ge geven, om patrouille te varen. Want opeens zijn de zeehonden „lieverdjes" van het Wad geworden. Het wachten is nog op de zeewaardigheidspapieren van de boot en dan kan hij er onder alle weersomstandigheden mee uit varen. Dat zal nodig zijn, want voor de dieren zijn nieuwe belagers op komen dagen. Belagers in de vorm van vreemde ziekten, zoals de ge vreesde longworm, die door vissen in de zeehond wordt gebracht en reeds tal van slachtoffers heeft gemaakt. Jaap Boon heeft al verschillende dode dieren aangetroffen, die aan deze vreemde ziekte zijn gestorven. Hij zag ze bewegingloos ronddrijven op de lucht in nun zwarte glimmende lijven, zachtjes wiegend in de deining van de zee. Hij heeft ze netjes inge pakt en opgestuurd naar een speciaal laboratorium voor onderzoek. Want men vil ook deze nieuwe belagers bestrijden. Wat dit betreft is er op de Wadden dus wel het een en ander veranderd. Verandering die zeer ve len ook voor de Magdalen-eilanden wense.i, waar nu nog van dag tot dag de lange messen flikkeren, het bloea over de rotsen stroomt en het schrille, angstaanjagende gepiep wordt over stemd door de schorre, triomfante lijke lach van de meeuw. AMSTERDAM, 21 april Voor de Nederlandse boekenliefhebber is een unieke manifestatie in voorbereiding, van zulk een formidabele omvang en een zó overweldigende onderwerpen- specialisering, als nooit tevoren in de geschiedenis van het boek is vertoond. Dat is de Nationale Boekenmarkt G5, die van vrijdag 14 tot en met zondag 23 mei in het nieuwe RAI-gebouw zal worden gehouden. Op een oppervlakte van ruim 10.000 vierkante meter worden hier voor het eerst 30.000 verschillende boeken bijeengebracht voor kijklustigen en kopers. Want tien dagen lang zal de RAI een boekwinkel zijn van onge kende omvang en sortering. Naast de presentaties van bijna hon derd Nederlandse uitgevers zal de grootste attractie worden gevormd door de onderwerpendstands. Lief hebbers van bijvoorbeeld natuur wetenschappen, kunst, reizen en toeris me, speurders- en misdaadromans, of vrijetijdsbesteding, vinden hier een zó unieke collectie als nergens anders ge boden kan worden. Er komen negen van deze onderwerpenstands: belletrie (of schone letteren), kunst en kunste naar, speurders- en misdaadromans en spionageverhalen, schepping en her schepping, mens en maatschappij, kin- en natuur, huis en gezin en vrijetijds besteding. In een rustige sfeer kan men hier letterlijk alles vinden wat over het betrokken onderwerp wordt aangeboden. Daarnaast zijn er honderd individuele stands van uitgevers en importeurs en een enorme, op zelfbediening ingestel de Pocketbook-Supermarket, waar de liefhebbers van pockets naar hartelust zullen kunnen „grasduinen". Deze poc- ket-supermarket krijgt een oppervlakte van 450 vierkante meter. Er komt een speciale expositie van het Nederlandsen Bijbelgenootschap met buitengewoon interessante inzen dingen als oude wetsrollen en hand- AMSTERDAM, 21 april In aanwe zigheid van koningin Juliana en prins Bernhard zal dinsdagmorgen 4 mei we derom de nationale herdenking worden gehouden ter nagedachtenis aan al onze gevallenen. Nadat de koningin en de prins om 12 uur bi) het nationale monument zijn gearriveerd zal Rob de Vries een korte declamatie verzorgen. Vervolgens zul len aan de voet van het monument kransen worden gelegd. De Johan Wil lem Friso kapel zal koraalmuziek ten gehore brengen. Na de taptoe zal één minuut stilte in acht worden genomen waarna het eerste couplet van het Wil helmus zal worden gezongen. De plech tigheid bij het monument eindigt met een défilé door alle aanwezigen. Tevoren zullen om 11 uur in de Oude Lutherse kerk en de Nieuwe Zijds kapel kerkelijke bijeenkomsten worden belegd. In beide diensten zullen opper rabbijnen, aalmoezeniers en predikan ten voorgaan. Na afloop van deze kerkelijke bijeen komsten begeven de aanwezigen zich in twee stille stoeten naar de Dam, waar erewachten van zee-, land- en luchtmacht staan opgesteld. De erehaag voor koningin en prins wordt gevormd door leden van de voor malige Binnenlandse Strijdkrachten en leden van het Veteranen Legioen Ne derland. De nationale herdenking, die gehouden wordt onder auspiciën van de Commissie Nationale Herdenking en het Comité Nationale Herdenking Mili taire Gevallenen, vormt een inleiding tot de plechtigheden die op 4 mei in het gehele land zullen worden gehou den. De herdenking zal worden bijge woond door enige duizenden recht streekse nabestaanden van onze geval lenen uit het hele land. schriften alsmede de fraaiste bijbel uitgaven van de gehele wereld. De Nederlandse grafische en papierin dustrie zal een uitgebreide expositie inrichten om de bezoekers een in zicht te geven van de weg „van boom tot boek". Met in werking zijnde ma chines zal deze hoogst belangwekken de wordingsgang worden geïllustreerd en levendig voorgesteld. Voor deze gigantische boekenmarkt is uiteraard een formidabele organisa tie nodig ten aanzien van de voortdu rende voorraadvoorziening. Deze voor raad van bijna een half miljoen boeken zal worden opgeslagen in de Europahal in een enorm magazijn met een plank lengte van niet minder dan 7 km. Op 26 april zullen deze magazijn-stellingen naar de RAI worden gebracht, waar mee dan tevens de opbouw van deze grootse manifestatie op boekengebied zal worden ingeluid. DEN HAAG, 21 april De Neder landse missionaris pater J. Smit is door de Indonesische bestuursambtenaar op Nieuw-Guinea, Simbay, neergeschoten tij dens een woede-uitbarsting van deze laatste, volgend op een twistgesprek tussen de twee over plaatselijke onder wijszaken. Er is ernstige reden om aan de geestelijke stabiliteit van de heer Simbay te twijfelen. Er was eerder al ten gevolge van misverstanden animo siteit tussen de pater en de bestuurs ambtenaar. Dit heeft de ambassadesecretaris in Indonesië, jhr. mr. E. van Suchtelen, gerapporteerd aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag na een onderzoek dat hij ter plaatse naar liet incident van 28 januari instelde. De secretaris heeft het onderzoek kunnen instellen met medewerking van de In donesische autoriteiten. Jhr. Van Suchtelen is ook tot de con clusie gekomen dat er geen enkele aan leiding is te veronderstellen dat pater Smit vóór de dodelijke schietpartij voor de republiek Indonesië beledigende op merkingen zou hebben gemaakt. Ander zijds waren er ook geen anti-(neo)kolo- nlalistische sentimenten in het spel bij Simbay, aldus het rapport. De Indone sische autoriteiten hebben inmiddels hun leedwezen over het gebeuren uit gesproken. De ambassade heeft Indone sië laten weten belang te stellen in de verdere gerechtelijke procedure tegen de verdachte. (Advertentie) Dealer voor Haarlem en Omstreker Wagenwee 104 Haarlem Tel 12730 „OVERVEEN" Voor leden van de Buurtvereniging „Overveen" zal op maandag 26 april in het Kennemer Ly ceum de heer A. de Looze een lezing met dia's houden over zijn reis naar Kameroen. De bijeenkomst begint om 8 uur. Zeehondenbloedbad op de Magdaleneilanden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13