Men telde de overlevenden Dodelijke aanrijding in Sassenheim ,0" m. KEUKENHOF-LISSE Galadiner voor Nyerere op Huis ten Boseh er een w jmtwr gezonde witte tanden HOTEL-ADRESBOEK TOERISME ALS rome VOOR f 329 - SCHAAPJES IN OISTERWIJK INDUSTRIE WIJNOORDEN SNELHEIDSBEPERKING LANDGOEDKAMPEN BELFELD Koopman krijgt een jaar wegens bedreiging RMS-proclamatie wordt herdacht met demonstratie Meevaller voor de gemeenten Nieuw project van IC1 in Europoort Tanzania behoeft vooral medische en onderwijïhidv Koninldiik paar per helikopter naar Hnnnesehans Aronal Insigne voor Onderzeedienst Dr. H. J. J. ter Hal ridder Gregorius TM Fotograferen is zo gemakkelijk Haarlemse rechtbank In Den Haag Eindhovense in Duitsland vermist Jongen verdronken wkir% BOLS-PRODUKTIE OOK IN JAPAN bij elke tub q Aronal een prachtig speldje gratis Mr. Toxopeus weer in Tweede Kamer m DONDERDAG 22 APRIL 1965 PAGINA Zeker met een Kodak Instamatic 50 van 31- (de camera met de kant-en-klaar-cassette!) En hoewel we nog 416 andere foto-camera's hebben, gaat des- - kundig adviseren altijd |H|] vóór verkopen bij de I® Solleveld Service Groep. U mag de lente niet missen kndergangis de naam van 't vandaag ver- r schenen hoek in 2 delen waarin prof. dr. Pres- ser van de universiteit van Amsterdam de moord op 100.000 Nederlandse Joden gedurende de oorlog heeft beschreven. Prof. Presser aanvaardde de opdracht van de Nederlandse regering in 1950. Zijn aanvankelijk opti mistische verwachtingen over de duur van het onder zoek bleken ijdel toen hij ge confronteerd werd met de overweldigende hoeveelheid historisch materiaal voorhan den in het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Weini ge gebeurtenissen in onze his torie zijn zo gedocumenteerd tot ons gekomen, hoewel er vooral over de gruwelijke eindfase van het drama nog vragen openblijven. Het aan tal overlevenden is klein. De Joden in Nederland hebben vrijwel opgehouden een volks deel te vormen. Aan het eind van de oorlog, zegt prof. Pres ser, telden de mogendheden hun verliezen. Bij de Joden telde men de overlevenden. Bovenstaande foto vormt de omslag van het eerste deel van „Ondergang". Zij werd genomen bij het transport van een groep naar Wester- bork Het boek van dr. Presser, waarop wij zaterdag nader terugkomen, geeft een histo risch nauwkeurig en tegelijk bewogen relaas van de groot ste tragedie van de afgelopen oorlog. Het is 'n standaard werk dat aan de verbijsterend vele aspecten van het gebeu ren nauwkeurig aandacht schenkt. Het bevat bovendien vele foto's, want de Duitsers zowel als Nederlanders héb ben om verschillende beweeg redenen vrijwel elke fase van de ondergang op de gevoe lige plaat vastgelegd. In de Hollandse Schouwburg te Amsteraam, de plaats waar de Joden voor hun transport naar Westerbork of Vught werden bijeengebracht thans een gedenkplaats heeft minister Vrolijk van morgen het eerste exemplaar van het boek overhandigd aan burgemeester Van Hall. U mag de lente niét missen... V ...Weer achter de kudde.. Advertentie Amsterdam Damrak 13-15, Tel. 249742 - Kinkerstr.193 Tel. 185899 - Llnnaeusstr. 78, Tel. 742863 Siotermeerlaan 125a, Tel. 134893 ApeldoornHoof dstr. 2, Tel. 05760-12289 HAARLEM, 22 april De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen de 32-jarige koopman G.B. uit Zandvoort veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering, wegens bedreiging tegen het leven van zijn echtgenote gericht. De man had in december van het vorig jaar tijdens een echtelijke ruzie zijn vrouw met een presse-papier naar het hoofd gegooid, die deze juist had kunnen afweren. Tussen de man en de vrouw was het reeds vaker tot onenigheden gekomen. De officier van justitie had zelfs veertien dagen geleden tijdens de behandeling van de zaak opgemerkt, dat de man het leven van zijn vrouw bijna onmo gelijk gemaakt had. De eis luidde toen vier jaar gevangenisstraf en onvoor waardelijke terbeschikkingstelling. De rechtbank achtte de poging tot moord, die ten last was gelegd, niet bewezen I Advertentie) SASSENHEIM, 22 april De 21-ja- rige mej. W. P. Borst uit Lisse kwam gisteren om het leven bij een aanrijding op het kruispunt Sassenheim-noord. Zij j auto bij haar verloofde, L. P. de W. uit Noordwijkerhout, met wie zij volgende week in het huwelijk zou tre den. Haar verloofde verleende geen voorrang aan een vrachtauto. Door de schok van de aanrijding werd het slachtoffer uit de auto geslingerd en kwam zij onder de vrachtauto te recht. Zij moet op slag dood zijn ge weest. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 april De federatie Zuid Molukse organisaties in Nederland is van plan de proclamatie van de re publiek Zuid Molukken (RMS)thans vijftien jaar geleden, te herdenken met een demonstratie in Den Haag op zon dag 25 april. Een daartoe ingesteld herdenkingsco- rnité onder voorzitterschap van de heer A. F. Pasanea herinnert in een rond schrijven aan de lotgevallen van de RMS en vermeldt, dat ,,de republiek Zuid Molukken de schijnbaar hopeloze strijd tegen het Indonesië van president Soekamo blijft volhouden". Nog steeds beheersen troepen van de RMS het grootste deel van het eiland Ceram. Nog steeds is het aan geen enkele verslag gever toegestaan de Zuid Molukken vrijelijk te bezoeken, aldus het rond schrijven. Tijdens de manifestatie in Den Haag sullen o.m. het woord voeren: het Twee- «e Kamerlid de heer J. H. Scheps, ir. A. Manusama (hoofd van de politie ke missie der RMS) en de heer H. Coenradi. Het programma draagt ove rigens een folkloristisch karakter. In de Zuidmolukse woonoorden en woonwij ken zullen herdenkingsdiensten in de kerken worden gehouden. DEN HAAG, 22 april De minister van financiën heeft het voorlopig uit keringspercentage voor de berekening van de algemene uitkering uit het ge meentefonds over 1963 verhoogd van m 127»/». Dit betekent voor de ge- [neenten een vermeerdering van in- den1Sten van rond zeventig miljoen gul- 1aH^fSEt aPrfl (DPA) - De 21- cWij Eindhoven afkomstige Ne- simuï arbeidster Maria van Es, die Heb! maanden met haar man in wordfen^°je' n nabij Kassel' woont mdt sinds 9 april vermist. dATui e£btpaar Van Es werkte in een S2L. eiu .De vrouw werd het laatst op negen apnl gezien, toen zij de drukke- DJ na sluitingstijd had verlaten. Zij had vïj zi<di6n 'e£btimatiebewijzen ALBLASSERDAM, 22 april De elfjarige René van Loenen uit Alblas- serdam is gistermiddag spelenderwijs het water van de Noord in zün woonplaats gevallen en verdronken. (Advertentie) ROTTERDAMt 22 april Het con cern van Imperial Chemical Industries is blijkens een mededeling van de di rectie van plan op het eiland Rozen burg in Europoort aan de bestaande vestigingen enige nieuwe fabricageaf- delingen voor acrylaatplaat te stich ten. Volgens een voorlopige planning moeten de nieuwe I.C.I.-afdelingen eind 1966 in produktie komen. In de nieuwe Europoortvestiging zal een door het bedrijf zelf ontworpen goedkopere extrusieprocédé voor de vervaardiging van acrylaatplaat wor den toegepast. DEN HAAG, 22 april Een vorste lijk diner, dat koningin Juliana en prins Bernhard aanboden in de Oranje zaal van het paleis Huis ten Bosch, heeft gisteravond de eerste dag beslo ten van het officiële bezoek van de president van Tanzania, dr. J. K. Nye rere, aan Nederland. Op dit diner, waaraan ook prinses Beatrix aanzat, maakte verschillende leden van het vol tallig aanwezige kabinet hun officieel debuut. Koningin Juliana dankte in haar ta felrede voor de hartelijkheid, waarmee diens land prins Bernhard steeds heeft ontvangen. Zij zei de president de per sonificatie te achten van de aspiratie en idealen van zijn land en prees de kracht waarmee hij zijn volk naar een grote toekomst leidt. President Nyerere bleek zeer te spre ken over de hulp op medisch en onder wijsgebied, die zijn land van de missio narissen uit Nederland en andere lan den ontvangt. De president verklaarde. UDDEL, 22 april De officiële ope ning van het jongeren-ontmoetingscen trum De Hunneschans in Uddei door koningin Juliana en prins Bernhard is gistermiddag geen plechtigheid" ge worden, maar een spontaan en zo nu en dan ietwat gezellig rommelig gebeu ren. Het koninkljjk paar landde in een helikopter vlak voor het nieuwe dag verblijf, wuivend naar de wachtenden, die verwoede pogingen in het werk stelden om het door de wentelwieken opgejaagde Veluwse zand uil hun ogen te wrijven. Koningin en prins werden begroet- met een hartelijke omhelzing van hun dochter prinses Beatrix, die lid is van de raad van advies van de stichting Zilveren Jeugdcentra en al een half uur eerder was aangekomen om de laatste voorbere'dingen voor de fees telijkheid mee te maken. Zvi had haar auto tot vlak bij de helikopter gere den en bracht zelf haar moeder naar de achterzijde van de grote tent, waar de jongeren en genodigden al wacht ten. Op die manier werd koningin Ju liana, die 'nog steeds wat last heefl van haar been, een wandeling van en kele tientallen meters door modder en over losse planken bespaard. In de grote tent werd het gezelschap toegesproken door pater W. A. M. Al- ting von Geusau, voorzitter van het be stuur, en mr. M. B. Van de Werk. voorzitter van de raad van advies van de stichting Zilveren Jeugdcentra. Daar na voerden Amsterdamse jongeren het door Pieter Verhoeff geschreven en geregiseerde spel „ontmoet dat nou" op. Koningin en prins zorgden zelt voor de inleiding van de laatste scène door, slaande op twee xylofoons, de eerste tonen van het slotlied „De Hun neschans is >pen", aan te geven. Tij dens de daaropvolgende ontvangst in het nieuwe dagverblijf las mr. Van de Werk een telegram voor van prinses Irene, die tot haar huwieliik deel heeft uitgemaakt van de raad van advies van de stichting Zilveren Jeugdcentra: „Ik leef mee met de officiële opening en wens allen succes". AMSTERDAM, 21 april De N.V. Erven Lucas Bols heeft een overeen komst gesloten mei d" bekende Japan se firma Toyo Jozo Co Ltd in Tokio, een dochteronderneming van Asahi Chemical Industry Company Ltd, ter zake van de produktie van likeuren in Japan. Uit Nederland geïmporteerde, grondstof fen zullen de basis vormen van de on der toezicht van Bols-technici lokaal te produceren likeuren. De verkoop wordt eveneens toevertrouwd aan Toyo Jozo, die met haar organisatie geheel Japan bestrijkt. Als gevolg van deze transac tie zuilen de Bols-likeuren, welke reeds zeei vele jaren naar Japan worden ge ëxporteerd. tegen meer concurrerende prijzen dan tot nu toe het geval was. op de Japanse markt kunnen worden verkocht. Verwacht mag worden, dat hierdoor het aandeel van Bols in deze belang rijke likeurmarkt aanzienlijk zal stij gen. dat Tanzania's behoefte aan hulp op medisch en onderwijsgebied thans gro ter is dan ooit. Hij was zich bewust van de moeilijkheid om voor dit werk enkel uit particuliere bronnen voldoen de geld bijeen te garen en hij had daarom met de grootste voldoening en dankbaarheid kennis genomen van de bereidheid der Nederlandse regering om financiële hulp voor dit werk te ver strekken. President Nyerere verklaarde dat iedere cent, die door de Nederlandse missionarissen voor sociaal werk wordt besteed, welbesteed is. Ook over de wijze, waarop Neder landers in Tanzania landbouwonderne mingen exploiteren, bleek president Nyerere goed te spreken te zijn. President Nyerere bracht in zijn toe spraak ook het koloniale vraagstuk ter sprake. Hü zei zich af te vragen, wat er met Mozambique zou zün gebeurd, als de Nederlanders deze kolonie in het verleden zouden hebben afgenomen van de Portugezen, zoals de Nederlanders met andere Portugese bezittingen heb ben gedaan. Het had president Nyere re getroffen, dat alle Portugese bezit tingen, die in het verleden door Neder landers zün veroverd nu volledige on afhankelijkheid hebben. Was dit ook met Mozambique gebeurd, aldus de president, dan zou ik nu een veel min der verontrust man zün. Eerder op de dag had de president van Tanzania de centrale boekerij en de afdeling Anthropologic van het Tro peninstituut in Amsterdam bezocht. Advertentie) Poets, tenminste één keer per dag, met ARONAL vitamine tandpasta. Binnen 18 dagen ziet u wat Aronal voor u heeft gedaan! bij Aronal-mondwater of 'n Aronal- tandenborstel óók 'n gratis speldje. bij apotheker, drogist of speciaalzaak. A N.V. Gaba - Hilversum (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 21 april. Wanneer de fractie van de WD in de Tweede Kamer vrftdag gaat, vergaderen, zul len de beide oud-ministers mr. Toxo peus en prol. Witteveen daarbij aan wezig zü'*. De bedoeling is om de mogelükheid te bespreken dat beiden weer in de Tweede Kamer komen. De wenselijkheid daarvan staat wat mr. Toxopeus betreft aan beide kanten vast. Zowel partij als oud-minister zou den het kamerlidmaatschap zeer op prijs stellen. Men ziet iii hem een uit stekend fractievoorzitter, zü het niet in de nabije toekomst. De WD zou ook prof. Witteveen gaarne in de Twee de Kamer zien komen, maar he' is de vraag of hij een politieke loopbaan am bieert en niet liever weer hoogleraar wil worden. Voor mr. Toxopeus doet zich de moei lijkheid voor, dat h(j zelf en ook de VVD ertegen opzien het kamerlidmaat schap uit te stellen totdat zijn partij •rem in 1967 kandidaat kan stelJe.i. Een andere oplossing zou zijn, dat ee® lid van de VVD-fractie zijn zetel beschik baar stelt. Aangenomen wordt, dat hier voor de heer Kammeraad het eerst in aanmerking komt. maar zijn bereidheid schijnt niet groot te zijn, ook vanwege financiële bezwaren. Hij heeft zijn zaken in 1963 van de hand gedaan om in de politiek te gaan en schijnt nu schadevergoeding te eisen. Ieder Ka merlid heeft bij zijn aftreden recht op een schadeloosstelling tot 80 pet. ge durende het eerste en 65 pet. in het tweede jaar. Zouden de eisen van de heer Kammeraad hoger gaan, dan zou de WD met hem tot een oplossing moeten komen. T i- Jn 1-,-—M. ,f.n 111 M I C W— \T erschenen is de 49e jaargang van Lasschuits officieel adresboek van hotels, motels en restaurants in Nederland. Deze 240 pagina's tellende gids is dit jaar weer aanmer kelijk uitgebreid. Het bevat vrijwel alle goede hotels, motels en restaurants van ons land, die alfabetisch per plaats zijn opgenomen, waarvan ca. 900 met uitvoerige tekst, foto en nadere om schrijving. De ervaring van de samen steller, de heer J. -Drent, die reeds ca. 30 jaar de horeca-bedrijven in het ge hele land regelmatig bezoekt en daar door als kenner bij uitnemendheid van deze bedrijfstak mag worden be schouwd, staat er borg voor dat de me.t een cliché-vakje vermelde bedrij ven vakkundig en in volstrekte on partijdigheid zijn geselecteerd. Aan dit feit dankt de gids zijn grote ge bruikswaarde, aangezien in Nederland de naam hotel niet beschermd is en het daardoor voor een buitenstaander niet eenvoudig is de kwaliteit van een bedrijf dat hij wil bezoeken te beoor delen. Het boekje bevat, behalve alle WV-adressen met telefoonnummers, vele toeristische gegevens en is van zodanig formaat dat het in de zak kan worden medegedragen. Het is a 1,50 verkrijgbaar bij de stads VW's, de boekhandel, de spoorweg- en stads- kiosken en diverse reisbureaus. Oisterwijk heeft zijn toeristische schaapjes op het droge; in letter lijke zin: dank zij een actie van de plaatselijke natuurbescher- mingswacht, die weer leidde tot de oprichting van een „Vriendenkring van de Brabantse Schaapskudde", is voorkomen, dat de schapen, die van oudsher het Oisterwijkse landschap stofferen, - van het toneel zouden ver dwijnen. Ziekte onder de schapen, ge brek aan weidegronden en een totaal versleten schaapsstal brachten de land schappelijke attractie vorig jaar aan de rand van de afgrond. Mede dank zij de medewerking van het water schap „Het Stroomgebied van de Dom mel", dat gratis de nieuwe dijken van een gekanaliseerde rivier voor bewei ding ter beschikking stelde, en de stich ting „Het Noordbrabants Landschap", die de stal restaureerde, is dit gevaar bezworen. Ook de herder, die tijdelijk moest worden opgevangen door de sociale dienst van de gemeente, dwaalt weer onbekommerd achter de witge- wolde kudde. De vreemdelingeninvasies, die Ne derland meestal van Pasen af te verwerken krijgt, leveren niet alleen veel drukte, maar ook vele miljoenen op. De VW's zijn daar erg gelukkig mee en ze publiceren er dan ook geregeld cijfers over. Toch is het toerisme voor Nederland geen winstgevende zaak: tegenover de gel den die vooral Duitsers en Amerika nen hier binnenbrengen, staan de de viezen die de Nederlanders zelf in het buitenland uitgeven: in 1963 een be drag van 215 miljoen dollar, tegen toeristische inkomsten van214 mil joen, zo meldt „Economisch-Statis- tische Berichten". De grote profiteurs zün de zuidelijke landen, waar wü allemaal zo graag de zon opzoeken: Italië, met een inkomen van 932 mil joen dollar en een saldo van 749, en Spanje, met resp. 679 en 611. Frank- rijk krijgt ook een fors bedrag van de buitenlandse toeristen: 717 miljoen, maar de Fransen zijn zelf zo uithuizig dat ze er maar 121 miljoen van over houden; veel minder dan de Oosten rijkers (314 miljoen), maar die beste den ook maar 109 miljoen over hun grenzen. De grote verliezers zijn de Ameri kanen, die weliswaar 934 miljoen dol lar van buitenlanders ontvangen, maar daartegenover meer dan twee miljard aan buitenlandse sightseeing besteden; geen wonder dat daar af en toe maat regelen worden overwogen om de toe risten tot thuisblijven te pressen. De alomtegenwoordigheid van de Duitsers in alle buitenlanden wordt bevestigd door de statistiek: ze besteden 1197 miljoen dollar en boeken daardoor een nadelig saldo van 586 miljoen. Opkomende toeristenlanden zijn mo menteel Joegoslavië en Portugal, die in 1963 resp. 65 en 50 procent méér toeristische ontvangsten hadden dan het jaar daarvoor. Hun absolute cijfers waren overigens nog bescheiden: resp. 66 en 75 miljoen. Spanje lag in 1963 32 procent boven het voorafgaand jaar en Griekenland 25 procent bij een to taal aan ontvangsten van 95 miljoen. Acht dagen volledig verzorgd naar Rome, per vliegtuig heen en te rug, met een gratis verzekering tegen ziekte, ongevallen en scha de aan de bagage, kost volgens de reisgids van de Nederlandse Reiscen- trale voor Katholieken St. Christoffel niet meer dan 329 gulden. Men geniet dan tijdens het verblijf in de eeuwige stad volledig pension in een hotel, waar men wordt onder gebracht in tweepersoons-kamers. Een uitgebreid excursieprogram, dat de voornaamste bezienswaardigheden „doet" in twee dag-excursies en twee ochtend- of middagtochten, kost 30 gul den extra. De Rome-reizen starten van heden tot 7 oktober elke donderdag. De genoemde prijs geldt overigens al leen voor de reizen van 22 en 29 april en voor die van 7 oktober. De andere reizen kosten 349 gulden of 359 gulden, nog altijd een opmerkelijke prijs. Van de 23ste mei af organiseert de Köln-Düsseldorfer Rheindampf- schiffahrt dagelijks twee tochten op de Moezel naar de door burchten overheerste bekende wijn- oorden. Om 8.45 uur vertrekt een boot uit Koblenz naar Cochem. resp. Beil- stein met de burcht van Metternich. Hierbij worden tussenlandingen ge maakt te Winningen, Alken met de burcht Thurant, Brodenbach met de Ehrenburg, Karden met de burcht Eltz en Treis met de burcht van dezelfde naam. De terugreis wordt om 14.30 uur uit Beilstein aanvaard. De tweede tocht gaat Moezelafwaarts van Trier tot Bernkastel en Zeltingen en terug. Van de 4de juli tot de 5de september gaat de reis nog over Traben-Trar- bach met de Grevenburg en Alf-Bul- lay (Bad Bertrich) tot Cochem, waar men om 19.50 uur aankomt. In tegen gestelde richting vertrekt het schip om 8.45 uur 's ochtends uit Cochem. Aankomst te Trier om 20.15 uur. Van Koblenz uit wordt de verbinding over Cochem naar Bernkastel (aankomst 21.0U uur) uitgebreid. Van Bernkastel uit (vertrek 8.15 uur) bereikt men Koblenz om 19.45 uur. De tochten Koblenz-Bernkastel en Bernkastel-Ko- blenz worden van de 6de september tot de 3de oktober nog dagelijks uit gevoerd. Van Trier uit gaat de reis dan echter nog slechts tot Bernkastel en terug. Op deze diverse tochten kan men de reis per schip onderbreken om ze per trein voort te zetten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BlÜkens gegevens van de ANWB geldt voor veel binnenwatej-en in ons land een maximum-snel heid die varieer! van vijf tot zes tien kilometer per uur. Dat neemt niet weg dat ons waterrijke land toch ook nog genoeg stromen kent waar men met hoge snelheid kan kruisen. Zonder vergunning en met onbe perkte snelheid mag er gevaren wor den op de grote rivieren, zoals de Neder-Rijn, de Lek, de Waal, de Oude Maas, de Gelderse IJssel. de Maas, en verder op het Amsterdam-Rijn kanaal, de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen, de Wadden, het IJsselmeer, het Veluwemeer en de Gouwzee. Op de Friese meren komen hier en daar beperkingen voor. In, het zuide lijk deel van Friesland mag men op de meren vrijwel overal met onbe perkte snelheid varen. Op drukke meren, zoals liet Sneekermeer en de wateren tussen Grouw en Eernewou- de gelden snelheidsbeperkingen die van kracht zijn gedurende week-ends, tijdens zeilwedstrijden en in de vakan tiemaanden. Op het Alkmaardermeer, de Ka- gerplassen en de Loosdrechtse plas sen is met onbeperkte snelheid varen voor aangewezen gedeelten en dan nog alleen als men een vergunning heeft. Op de Vinkeveenseplassen mag he lemaal niet met snelle motorboten ge varen warden. Buiten Nederland is de snelheid waarmee motorboten zich mogen ver plaatsen over het algemeen aan be- perkingei gebonden. Op vrqwel alle Duitse en Oostenrijkse meren is het gebruik van snelle motorboten prak tisch onmogelijk. Ook in Frankrijk, Zwitserland en Italië gelden tal van beperkingen. Dank zij een initiatief van de ANWB zullen dit jaar kampeer ders hand- en spandiensten gaan verlenen aan landgoedbezitters, die hun terreinen voor hen openstel len. De kampeerders betalen voor de geboden gastvrijheid door het rooien van vliegdennen, het sprokkelen van dor hout, het uitdunnen van beplan tingen, het repareren van hekken en bruggetjes en het verbeteren van de waterafvoer De eigenaar van het bos zal voor het gereedschap zorgen en men zal zulke eenvoudige karweien op het programma zetten, dat zelfs kinderen aan de arbeid kunnen Deze feodale toestanden dienen twee belan gen: ten eerste bezorgen ze de kam peerders een actieve vorm van recrea tie in de natuur en ten tweede helpen ze de landgoedbezitters bij de instand houding van hun domein, dat meestal een zo onrendabel bezit is, dat veel noodzakelijk onderhoudswerk achter wege moet worden gelaten. Dat er ge noeg kampeerders zijn die de strijd met de vliegdennen willen aanbinden, is intussen al gebleken uit de vele reacties; veel actieve kampeerders wilden maar liefst meteen aan de slag, maar dat kon nog niet, want er moest eerst degelijk georganiseerd worden Op het ogenblik is een twaalftal land goederen beschikbaar, waarmee bij wijze van proef eind april wordt be gonnen. Voorlopig zullen de kampeer ders in groepen van maximaal 15 man alleen in het weekend hun tent opzet ten en aan de arbeid gaan Later in het seizoen worden waarschijnlijk ook nog enkele kampen van een week ge organiseerd. Mentoren van de ANWB zullen de leiding op zich nemen Kam peerders van minimaal 18 jaar, die er voor voelen om aan deze werkkampen alles (Advertentie) lijmen lakken beitsen DEN HAAG, 22 april Bij besluit v*an de staatssecretaris van Defensie voor marine-aangelegenheden is een „insigne van de onderzeedienst" inge steld. Dit insigne, dat op de linkerborst helft van het uniform zal worden ge dragen, bestaat uit een goudkleurig me talen broche, voorstellende twee van elkaar af zwemmende dolfijnen, de staarten gekruist, dragende het profiel van een moderne onderzeeboot can vo ren. Het insigne mag worden gedra gen door personeel van de onderzee dienst, dat een bepaalde geoefendheids graad op een onderzeeboot heeft ge haald. (Advertentie) Op de 53ste algemene vergadering van St. Bonaventura heeft de oorzit- ter meegedeeld dat de paus dr. H. J. J. ter Hal, oud-voorzitter, heeft be noemd tot ridder in de Orde van Gre gorius. De bijbehorende versierselen werden uitgereikt door de geestelijk adviseur, pater dr. Amandus Vermeu len. Tijdens de huishoudelijke vergade ring werd een motie aangenomen waar in uitdrukkelijk wordt geprotesteerd tegen de toekomstige regeling voor een algemene ziektekostenverzekering voor ambtenaren, die, naar verder in de motie wordt gezegd, een onnodige beknotting inhoudt van het particulier initiatief en persoonlijke rechten onder geschikt maakt aan staatsbemoeienis. MC ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiti>i<iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii deel te nemen, kunnen zich schrifte lijk wenden tot de redactie van de Kampeerkampioen, Wassenaarseweg 220 in Den Haag. In Belfeld (L.) is een nieuw recrea tieoord „Maalbeek" i:i opbouw. Het beschikt over terreinen ter grootte van ongeveer 15 hectare in een bosrqk gebied nabij de Duitse grens te Belfeld. Er wordt naar gestreefd op dit zeer geaccidenteerd terrein een groot ten ten- e.i caravankamp en speeltuin met bijbehorende accommodatie begin mei van dit jaar bedrjjfsgereed te hebben. Uitbreiding is nog mogelijk tot een ge bied van ca. 45 h.a. Naast camping en speeltuin zal in de toekomst nog een kinderbad met strandbad worden aangelegd. De landschapsdeskundige, ir. Vallen te Roermond, heeft opdracht tot het ontwerpen van een plan voor de ver dere uitbreiding van het recreatieoord. Men rekent op het tenten- en caravan- kamp met bijbehorende accommodatie, zoals douches, toiletten, kampwinkel, kinderbad met speelstrand en speel tuin, vóór Pinksteren bedrjjfsgereed te hebben. Met het plaatsen van de be nodigde gebouwen is reeds een aan vang gemaakt. Ten noorden van het recreatieoord in de richting Tegelen zal door het plaatsen van eenvoudige banken en schuilhutten een wandelgelegenheid worden geschapen. Overigens zal in de ze uitgebreide en prachtige bosrijke omgeving de natuur zo min mogelijk worden aangetast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5