Dierenkwelling en minderwaardige prod likten Onthullend boek over mestkisten zweetboxen en legbatterijen m DREIGING IN MIDDEN-OOSTEN Syrië gaat water we gleiden WM Kleuterschool in Schalkwijk Na 12 jaar voorbereiding; Gereformeerd bejaardentehuis Kennemerduin99 geopend Vernieuwing van beschoeiingen KOELKASTEN W kettner duwaer AUTOBEDRIJF KLEUN V erkeersmaatregelen in Zandvoort Kritiek Heilige oorlog l VRIJDAG 23 APRIL 1965 PAGINA 13 (Door Vic. Langenhoff) Ons menu van met gif bespoten groenten en fruit, smakeloos brood, stopverfkaas en ver dachte tartaar kan worden aangevuld met minderwaar dig kalfsvlees, antibiotisch P^pkuiken en vitamine- arme eieren, zo blijkt uit de- kwadraatpocket „Beesten- machines" van De Bezige Het is een vertaling van bet vorig jaar in Engeland ^'erschenen boek „Animal ^achines" van Ruth Har- Dson, gewijd aan de „indus triële vleesproduktie" van slachtkuikens, mestkalveren varkens en de geautoma tiseerde eierproduktie in zo- £enaamde legbatterijen; be drijven die grote kwantitei- ten inferieur en voor de ge- 2°ndheid vaak schadelijk v°edsel leveren, zo betoogt de schrijfster. Haar boek is gebaseerd op de Engelse toe standen, die blijkens voetno ten van de vertaalster (Th. Osse-.Kasten) niet altijd °vereenstemmen met de si tuaties in Nederland. Maar °ok hier hebben veel van de JU Engeland gevolgde inten sieve veeteelt-methodes al m ruime mate ingang ge- vonden en zelfs is Neder land de bakermat van de »rationele kalvermesterij". d jjii Kcilfsmesterij met hokken van één meter breed Dagélijks-ei-leggen-zonder-meer. Niet Of het boerenerf. TH. VUN „Even gevaarlijk als de crisis in Vietnam." Dat is de typering die deskundige waarnemers ge ven van de huidige situatie in het Midden Oosten, waar Israël een verwoede koude maar soms laaiend hete oorlog vecht met de Arabische buurlan den. De kans op een echte oorlog moet niet onderschat worden. MODERNE VEETEELT-METHODES Het valt de schrijfster niet moeilijk hj de nieuwe mestsystemen als af- uwwekkend ten tonele te voeren en we kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat zij het argument Van minderwaardig en gevaarlijk Voedsel vooral als extra wapen han teert in de strijd tegen de haars in ziens mensonwaardige behandeling Van de tot (vlees- of eier-) machines gedegradeerde dieren. Zij slaagt er overigens wel in, eenzelfde soort ongerustheid op te wekken als Rachel Carson destijds deed in „Silent Spring" met betrekking tot de resi du's van giftige bestrijdingsmiddelen. Aan de stellingen van deze Ameri kaanse biologe wordt trouwens ook ju dit boek niet voorbijgegaan; zelfs heeft Rachel Carson het voorwoord geschreven, waarin ook zij de vraag opwerpt die het kernpunt vormt van heel het boek: hoever reikt het mo rele recht van de mens om in te grij pen in ander leven; heeft hij het recht, het leven terug te brengen tot een ontluisterd bestaan dat nauwe lijks nog leven kan worden ge doemd? Het is goed dat deze vraag eens in het publiek wordt gesteld en dat de stedelijke bevolking ver neemt, hoe haar dierlijk voedsel wordt geteeld. Inderdaad denken velen, *°als in het voorwoord wordt gesteld, ?°g aan „lieflijke taferelen van groene jandouwen met dieren gestoffeerd en *°ppels kippen die vreedzaam naar ^oedsel scharrelen"; taferelen die men fohikkig ook nog wel kan aantreffen, «laar de kippenboer die zijn pluim- tn s. laat ronddartelen over het erf is j?ch een achterblijverof een nieuw- i c.hter; want ook in de agrarische we- ®ld worden mensen gevonden, die te rugkomen van de batterijsystemen, uaar het overgrote deel van wat wij ok in Nederland aan braadkuikens telgen voorgeschoteld, komt momen- dat toch uit mesterijen van het soort I?t Ruth Harrison beschrijft. Meste- ,J®u die alleen de opzet hebben, zoveel ogelijk kuikens te produceren voor zo KeVmg mogelijk voer, in zo kort mo- all Ujd. Met gebruikmaking van middelen die wetenschap en tech- elc kunnen bijdragen. Pat laatste is het essentiële punt: er r, ouderwetse kippenboer heeft „„hooit pluimvee op na gehouden uit het dierenliefde; ook bij hem ging °m het rendement, dat de dieren mmmarmm* in de vorm van vlees of eieren konden opleveren. En zo natuurlijk als het tafereel van de rondscharrelende kip op het eerste gezicht lijkt, in feite betreft het ook hier al gedenatureerde vogels, waarvan het natuurlijk vermo gen om een legsel eieren te produceren tot instandhouding van de soort, tot een dagelijks-ei-leggen-zonder-meer is om gevormd; terwijl de vredig grazende koeien in de wei, die zich tweemaal daags een grote plas melk laten aftap pen, fokprodukten zijn van runderen die niet meer melk produceerden dan voor hun jonge kalveren nodig was. Er zijn daarom mensen die ook deze ingrepen in de natuur verwerpen en zich niet alleen van vlees, maar ook van melk, boter, kaas en eieren ont houden, om zich te voeden met peul vruchten, bladgroenten, plantenmarga- rine en volkorenbrood. Dat men ook dan nog met problemen kan blijven zitten, blijkt uit een opmerking van dr. R. Fentener van Vlissingen, die onlangs in een rede voor de vegetarische bond een uitspraak van J. W. Raiser rele veerde over „het offer dat elke graan korrel bracht, die in het brood moet dienen, mag dienen voor de mens", en daaraan toevoegde: „Wij dienen ons bewust te zijn, dat omdat het leven zijn levensmogelijkheden prijsgeeft, ons stoffelijk leven gecontinueerd kan wor den, om het even wat Wij eten". De mens is dus noodzakelijkerwijs para siet. Hoever hij zich ook van de natuur verwijderd mag voelen, hij blijft deel uitmaken van een geheel, waarin het ene leven slechts kan opbloeien ten koste van het andere. Ook de „ongerepte natuur" die over enkele weken weer tallozen in lyrische lentestemming zal brengen, vertoont op alle niveau's een meedogenloze struggle for life, en frappeert vaak meer door het raffinement van parasitaire syste men dan door de schoonheid van nog niet gedegenereerde vormen. De mens verkeert in zoverre in -en uitzonde ringspositie, dat alleen hij zich de vraag kan stellen, welke zijn parasitaire rech ten zijn. Moet hij zich beperken tot peulen en granen, of mag hij ook ge nieten van blanke kalfsoesters, afkom stig van dieren die in een voortduren de toestand van „goedaardige anaemie" in donkere zweetboxen zijn vetgemest? Met deze vragen houden maar weinigen zich bezig. Men koopt wat men lekker, gezond en be taalbaar acht en aangezien deze drie kwaliteiten zelden samengaan, heeft men daar al een hele puzzel aan. Een puzzel waar men trouwens onmo gelijk nog uitkomt, want wie kan nog nagaan wat hij in zijn levensmiddelen allemaal aan kleurstoffen, conserve ringsmiddelen, bestrij dingsmiddelen, mineralen, vitaminen en eiwitten krijgt thuisbezorgd? En wie weet nog hoe de produkten van land- en tuinbouw ge wonnen worden? Wat Ruth Harrison vertelt over de intensieve teelt van slachtkuikens, over de eierproduktie in legbatterijen en vooral over het mesten van kalveren, zal voor de meeste bur gers, maar zelfs voor heel wat buiten lui, bepaald onthullend zijn. We geven enkele citaten: „Het hok dat het ge makkelijkst te bedienen is en dienten gevolge het meest verbreid, is het in dividuele hok van ongeveer één meter breed, met zijkanten van latten zodat het kalf zijn buren zien kan. Het is aan de achterkant open om het schoon houden te vergemakkelijken, aan de voorkant bevindt zich een houder voor de melkemmer. Het kalf draagt een „halsband" en is via ringen zeer kort getuierd aan staanders aan de voor zijde van het hok. Het kan staan of in liggende houding komen, maar het is niet mogelijk te keren of zichzelf te likken." „De twee doeleinden van de kalfs- vleesproduktie zijn: ten eerste het mes ten van het kalf tot een zo groot mo gelijk gewicht, in een zo kort moge lijke tijd, en ten tweede, het zo blank mogelijk houden van het vlees om te voldoen aan een werkelijke of ver meende behoefte van de consument. Een snelle gewichtstoeneming wordt verkregen door onbeweeglijkheid; de voedingswaarde komt hierdoor geheel ten goede aan de gewichtstoeneming en niets gaat verloren aan dartele spron gen of andere soortgelijke bewegingen.'1 Menigeen zal zich afvragen, of een op timale gewichtstoename niet zou wor den bereikt, als het kalf zich zou kun nen omdraaien in zijn kist. Waarschijn lijk is het inderdaad een kwestie van grammen, maar er is een andere reden, die samenhangt met het tweede doel van de mesterij: het produceren van blank vlees. Om dat te bereiken wor den de mestkalveren nog op vele plaat sen in het donker gehouden, maar absolute voorwaarde is een kunstmelk- menu, zonder enige bijvoedering van ruwvoer. „De geringste hoeveelheid ijzer in het voedsel van het kalf zal verkleu ring veroorzaken. Stro bevat enig ijzer en daar de kalveren daaraan behoefte hebben, wordt het stro weggehaald en worden daarvoor latten in de plaats gegeven. Het kalf echter krijgt zozeer behoefte aan ijzer dat het de latten, die met urine doordrenkt zijn, zal wil len likken, om op deze wijze wat ijzer binnen te krijgen. Daarom moeten de dieren worden vastgebonden aan de staander en dienen de kettingen zo kort tea zijn dat zij met hun kop de grond niet kunnen raken", zo verklaart een in het boek vermeld citaat uit de News Chronicle. De kistkalveren krijgen op een leef tijd van twaalf weken ongeveer 18 liter kunstmelk per dag. Hot men de dieren ertoe brengt, die plas op te drinken, vertelt de volgende passage: „Wanneer men het kalf dwingt een maximum hoeveelheid kunstmelk op te nemen, dan moet het ertoe worden ge bracht, meer vloeistof te verbruiken dan voor zijn onderhoud in deze sta tische en onbeweeglijke toestand no dig zou zijn. De manier waarop dit gedaan wordt is ingenieus. Tussen de voederingen door krijgt het kalf in het geheel geen water. Het wordt op een constante temperatuur van ongeveer 65 gr. F. gehouden (of meer wanneer er een hittegolf heerst). Het kalf be gint te zweten en het vochtverlies maakt het dorstig. Bij de volgende voedering drinkt het buitensporig veel, zweet opnieuw en krijgt opnieuw dorst en zo verder". Aan de kunstmelk, zo blijkt uit het vervolg, wordt juist zo veel ijzer toegevoegd, dat de kalveren niet voortijdig sterven aan bloedar moede. En zo worden er volgens de schrijfster in Nederland jaarlijks 400.000 grootgebracht. Vergeleken bij deze mestkalveren zijn de slachtkuikens, die in groe pen van tienduizend stuks op elkaar zitten in kunstmatig ge ventileerde mesthokken. log bijzonder goed af: hun bewegingsvrijheid wordt niet beperkt door hokjes en kettingen, hoogstens door de lichamen van hun soortgenoten, waarmee de bodem van het hok tegen het einde van de mest- periode vrijwel helemaal bezet is Voer er. drinken hebben deze dieren in overvloed en ze leven in een dusdanig klimaat, dat ze zo veel mogelijk voer in kuikenvlees omzetten. In de moder ne hokken is geen daglicht, maar om de twee uur wordt een zwakke kunst verlichting ontstoken, die de kuikens tot eten brengt, maar aan de andere kant genoeg duisternis laat om de die ren ervan te weerhouden, elkaar te gaan pikken. Om ziekten te voorko men worden aan het voer bij voorbaat antibiotica toegevoegd. Dat gebeurt trouwens ook bij de mestkalveren. Ook in Nederland is dit toegestaan, zij het dat de hoeveelheden die mogen worden verwerkt, tot 10 gram per ton beperkt moeten blijven. In het buitenland worden aan het voedsel van het mestvce ook hormoon preparaten toegevoegd, waardoor een snellere groei wordt bereikt. De schrijf ster wijst op de gevaren voor kanker die daardoor kunnen optreden. Boven dien haalt zij uitspraken aan van spe cialisten die betogen dat de door deze preparaten bereikte gewichtioeneming in hoofdzaak te danken is aan het gro ter watervasthoudend vermogen van het vet. Ter geruststelling kan hierbij worden aangetekend, dat het gebruik van hormonen in Nederland niet is toe gestaan. Het boek geeft al even schokkende beschrijvingen van „zweet-mesterijen" van varkens en van „moderne" konij- nenproduktie. Wat er verteld wordt over het gedrag van legkippen in bat terijen wekt al evenmin de indruk dat de dieren zich daar happy voelen, ter wijl de waarde van de geproduceerde eieren in een twijfelachtig daglicht wordt gesteld. Met dat al is de uiterste perfectie nog niet bereikt: men denkt ai aan gigan tische kalverfabrieken, waarin de die ren zich met krachtvoer zouden voeden uit voerhoppers die door middel van een tijdklok zouden worden geregeld waardoor het probleem van het week endwerk zou zijn opgelost. Het lijdt geen twijfel of men kan in de toe komst nog veel verder gaan; maar des te klemmender wordt de vraag, hoe ver men mag gaan, over wat door zeer velen als de grens van dierenmishan deling zal worden beschouwd. Eén ding is zeker: dit boek zal veel lezers een afkeer bezorgen van het blanke kalfs vlees en van de fletse fabriekseieren Het zal er toe bijdragen een vraag te creëren naar meer natuurlijk ver kregen produkten. Zo goed als er reeds fruitkwekers zijn die een vaste klan tenkring voorzien van appels geteeld in organisch bemeste boomgaarden zon der gebruik van bestrijdingsmiddelen zo zullen er kansen komen voor ouder wetse kippenboeren, die bun dieren vrije wandeling geven en de mogelijk heid om het voer aan te vullen met wormen en planten die ze zelf opschar relen. Maar het is even zeker, dat „boe- reneieren" een specialiteit zullen blij ven voor een kleine groep en dat de legbatterijen, de mestkisten en de zweetboxen alleen zullen verdwijnen als ze wettelijk verboden worden. En welke minister van Landbouw zal dat aandurven (Advertentie) CONCERT VOOR „TWEEDE-HANDSEN" Bij Kettner Duwaer verbeiden zij hun „come back", de occasion vleugels, dragers van aristocratische namen. Zij zijn in- en uitwendig volledig gereviseerd en technisch in topvorm. Zij worden door K&D volledig gegarandeerd. Hun klank is zuiver maar gerijpt. Ze zijn verlangend om te spelen, doch bescheiden op het punt van geld. AMSTERDAM, HEILIGEWEG 21-25, TEL.223660 ARNHEM, WILLEMSPLEIN 33, TELEF. 26898 (Advertentie) Hoofdagent Haarlem e.o Showroom. Zandvoortselaan 351 Service: Dr de Liefdestraat 4-10 Tel 02500 - 64000 - 43068 HAARLEM BENTVELD HAARLEM, 23 april Het Interpa rochieel Schoolbestuur wil in de Boer- havewjjk een kleuterschool stichten. Het heeft daartoe de medewerking van de gemeenteraad gevraagd met de mede deling, dat de school ruimte zal moeten bieden aan 89 kinderen en drie lesloka len en een speellokaal zal moeten be vatten. B. en W. stellen de gemeente raad voor die medewerking te verle nen, ook al is het aantal volgens de wet vereiste kleuters van 90 nog niet bereikt. De bevolking: van Schalkwijk zal zeker nog sterk uitgroeien. ZAND VOORT 23 april. In Zand voort gelden in verband met de bouw van het nieuwe busstation de volgende tijdelijke verkeersmaatregelen: Alge meen inrijverbod voor beide zijden van de voormalige tramweg. Stopverbod voor beide zijden van een gedeelte van de Herenstraat, dat uitkomt op de gro- tr Krocht (bedoeld wordt de weste lijk gelegen uitmonding). Wachtverbod voor zuid-westzijde van een gedeelte van de Herenstraat, dat gelegen is na bij het postkantoor. Stopkruising op eer der genoemde westelijke uitnonding van de Herenstraat op de Grote Krocht, met dien verstande dat het verkeer op de Grote Krocht voorrang heeft boven het verkeer komende uit bedoeld ge deelte van de Herenstraat. De verkeersmaatregelen zijn aange duid met borden, volgens de wegenver keerswet. HEEMSTEDE, 23 april Gistermid dag is, na 12 jaren voorbereidingstijd, aan de Heerenweg het gereformeerde bejaardencentrum „Kennemerduin" geopend. In de aula waren tal van ge nodigden aanwezig, onder wie mevrouw mr. M. C. KranenburgLycklema 4 Nijeholt, echtgenote van de commissa ris van de koningin in Noordholland, die het tehuis met een toespraak open de. Mevrouw Kranenburg, die zelf zich intensief met het probleem van de be jaardenzorg bezighoudt, verklaarde goed te weten hoeveel moeite, doorzet tingsvermogen en planning het in deze tijd kost een dergelijk gebouw te laten verrijzen. Zij hoopte dat „Kennemer duin" een tehuis zou worden met een ware levensgemeenschap. „Ouderdom kan een tijd van somberte zijn, omdat er zoveel afscheid en zoveel afstand ge nomen moet worden", aldus mevrouw Kranenburg, „dat kan worden gecom penseerd in een tehuis als dit door een echt saamhorigheidsgevoel van mensen die elkander helpen en activeren". En kele strofen van een psalm markeer den na afloop van de toespraak de plechtige opening. Tevoren had de Ge reformeerde Bouwcoöperatie voor Be jaarden, onder wiens verantwoordelijk heid men „Kennemerduin" gebouwd had, de exploitatie bij monde van een van de bestuursleden van de coöperatie overgedragen aan het bestuur van de Stichting „Kennemerduin". De voorzit ter van de stichting, de heer P. Ing- werse, zegde daarvoor hartelijk dank. Namens de gemeente Heemstede sprak burgemeester A. G. A. ridder van Rappard. Hij verklaarde nu blij te zijn dat de gemeente de volle mede werking had gegeven. Heemstede is op dit punt een voorbeeld, aldus de burge meester. Na het Hervormde bejaarden tehuis is nu het Gereformeerde bejaar dentehuis geopend, terwijl spoedig zo wel een Katholiek als een algemeen be jaardentehuis zullen verrijzen. Namens de Raad van Toezicht, sa mengesteld uit negentien diaconieën, sprak de heer C. Blom een felicitatie toespraak. Hij bood een fraaie klok aan. Sinds januari van dit jaar hebben reeds ruim honderd bejaarden hun intrek ge nomen in het tehuis. HAARLEM, 23 april Indien de ge meenteraad daartoe een krediet wil verstrekken, zullen de beschoeiingen van de Kinderhuissingel (tussen de Ma- negebrug en de Kenaubrug) en van de Schotersingel (tussen de Verspronck- brug en de Noorderbrug) vernieuwd worden. Ze verkeren in zeer slechte staat en moeten dringend worden ver nieuwd. Daarvoor zal een bedrag no dig zjjn van 92.000. B. en W. vragen de gemeenteraad dat bedrag te voteren. Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 174 HAARLEM Jordaanwater aanleiding oorlog Israël-Arabieren? (Van een medewerker) De onverzoenlijke en schijnbaar on uitroeibare haat tussen Joden en Ara bieren is een deel van het gewone leven in het Midden-Oosten. Maar de spanning is toegespitst op één punt: het water van de Jordaan. De Toden hebben deze rivier hard nodig om hun woestijnland te be vloeien. De Arabieren vrezen echter, dat de immigratie van Joden met sprongen zal toenemen als de grond daar leefbaar wordt. Om het krach tiger worden van Israël te voorko men hebben de Arabieren besloten om zoveel mogelijk water van de Jor daan af te tappen vóór de rivier Is raël bereikt. In Syrië is men met volle kracht bezig om de rivieren Hasbani en Ba- nias, die het meeste water voor de Jordaan aanvoeren, af te leiden. Aan de overkant van de grens zien Israëlische officieren door hun verre kijkers het werk aan. Drie jaar of meer zou dat afleiden kunnen duren, maar momenteel gaan in Israël al veel stemmen op, en ge zaghebbende stemmen, om een oor log te beginnen en daardoor het werk van de Syriërs te stoppen. De situatie is kritiek. Amerikaanse en Engelse diplomaten hebben als hun mening gegeven dat sinds de Suez-crisis de oorlogsdreiging niet zo Sroot is geweest. De Amerikaan verell Harriman, die naar Israël was gestuurd om van de regering de belof te te krijgen, dat Israël niet zou aan vallen, is onverrichterzake terugge komen. „Die garantie willen ze niet geven", rapporteerde Harriman. Als men de militaire situatie van Israël vergelijkt met die van haar vijanden, dan moet men tot de con clusie komen dat het een moedig be sluit zou zijn als Israël de aanval begon. Zowel in het aantal manschap pen ais in de hoeveelheid materieel ligt Israël geweldig achter. Leger- autoriteiten zegden dat hun militaire positie steeds slechter wordt: tekort aan vliegtuigen, schepen, tanks, wa pens. Hier komt West-Duitsland op het to neel. Zoals bekend heeft Israël on langs besloten met Erhards staat di plomatieke betrekkingen aan te kno pen, een belangrijke gebeurtenis, die in de Arabische wereld stormen van woede heeft ontketend. Dit alles is eenvoudig een gevolg van Israëls wa- pengebrek. Enige t\jd geleden werd namelijk de overeenkomst gesloten, dat West-Duitsland aan Israël wapens zou leveren tot een bedrag van 280 miljoen gulden. Dit maakte Egypte's president Nasser razend op Bonn en zijn commentaren logen er dan ook niet om. Hij noemde West-Duitsland „een volk van leugenaars en bedrie gers" en de ergste imperialisten van de wereld". Rusland zag ln deze affaire een prachtige kans voor Oost-Duitsland en dwong Nasser onder bedreiging de militaire hulp stop te zetten een bezoek van Ulbright, de Oostduitse regeringsleider, te accepteren. Nas ser deed het en de twist met Erhard laaide feller op. West-Duitsland krabbelde aanvan kelijk terug en beëindigde de wapen transporten, om Nasser te kalmeren. Maar Nasser dacht de Westduitse re gering nog wel meer te kunnen prik kelen en zette zijn flirt met UIbricht voort. Daarmee ging hh te ver. Erhard kondigde aan aat ntj overwoog met Israël ambassadeurs uit te wisselen. In Jerusalem zeiden de Israëliërs dat ze daar op zekere voorwaarden mee akkoord gingen. Een van de voorwaar den was dat de militaire hulp voort- fang zou vinden. Na drukke onderhan- elingen achter de schermen stemde Israël voor formele erkenning. Er is niets bekend gemaakt over wapens, niet door Israël en niet door West-Duitsland, maar algemeen neemt men aan dat Israël toch op een of andere manier wapens zal kragen, die door West-Duitsland worden betaald. Dat alles heeft de gespannen situa tie geen goed gedaan. West-Duits- lands erkenning van Israël heeft in de Arabische wereld duidelijk twee spalt veroorzaakt. De gematigden wil leen geen malaise door verwikkeld te raken ln een economisch gevecht met Erhards Duitsland, iets waar Nas ser mee gedreigd heeft. Het leiderschap van Nasser heeft weer een nieuwe deuk gekregen. Nas ser bevindt zich thans in vele moei lijkheden en in die situaties is hU uitermate gevaarlijk. De spanning na der het kookpunt. Als het kritieke iunt wordt bereikt kan het zijn, dat ..eethoofden de leiding nemen... en één manier om de verdeelde Arabie ren één te maken is een heilige oor log tegen de doodsvijand Israël. En Israël op zijn beurt, diplomatiek overwinnaar, zou ook de oorlog kun nen beginnen. Het volk leeft onder grote druk. Een kwart van het na tionaal inkomen gaat op aan defensie uitgaven. Immigratie van Joden is onbeperkt toegestaan. Bouwland is noodzakelijk om die immigranten op te vangen. En voor bouwland is ri vierwater nodig. De Syriërs leiden rivierwater weg. Aan beide kanten van de grens zijn troepen geconcentreerd, die elkaar meedogenloos bespioneren. Soms val len er schoten. Soms vallen er man nen, boeren van Israël die door ko gels getroffen worden bij het bevloeien van hun land met water van de eeuwen oude Jordaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13