Bezoek aan Eindhoven Röntgenapparaat en glasservies voor president 1)0/11' filterst9a ret Voor he- stifl YoorfiH0 rrolcers ynet w n eiQ^ EXTERN OP SEMINARIE Roof op postauto ƒ160.000- Prinses Beatrix opent Huisartsen Instituut Weet u hoe ZIJ u zien? r C*> Dan nu: CHR. DEM. UNIE ook 's avonds bij de televisie is wijn gemakkelijk geschonken en prettig gedronken. Spaargeld 8 mille met vuilnisman meegegeven Schade van twee milj oen bij brand in metaalfabriek Opleiding op experimentele basis Kloosterzusters voeren religieus spel op gezellig; gezond Huisknecht verkoopt uniek servies bazin Radiotoestel reeds lang rokers i^YJóen pj?k°mt' G°*den Imaret ®F- *}ke een -rokers met n Net oiden F'ictio0 etabak* 0 p\ange j aior^a* uitgelei ^an?-.evoe9<> af Golden n--- vo0rtaan stnaak ku een urt9^~ £n geen Vele fllterro^-urens- 2eiden sis toeQeVC r\)P' z Overheid bezorgd Vastenactie passeert de vier miljoen Kleuters verdronken St. Raphael-bestuurder J. M. Blommers f I VRIJDAG 23 APRIL 1965 PAGINA 5 Tl] btgSm de TEGEN RODE DOORBRAAK? Heeft u enig idee hoe de be langrijkste mannen in uw leven u zien Zij doorstaat de kritische blik ken van de pedicure, tandarts, ober en kapper. (Advertentie) t gp/.ellig gezond fa, Copyright Stichting Wijnpropaganda- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 23 april Een Haagse vrouw heeft, naar eerst nu is gebleken, enkele weken geleden met de vuilnis- JWan een doos meegegeven waarin be halve wat vodden, ook het spaargeld bleek te zitten, een bedrag van acht duizend gulden. De man had het, zon der dat zijn vrouw het wist, op die Plaats verstopt voor eventuele inbre kers. Met het aanbreken van de schoon- hiaaktijd gaf de vrouw het doosje mee. Toen de man dezer dagen wat geld bit het doosje wilde halen, bleek het zijn verdwenen. De vrouw weet zich te herinneren dat zjj de doos in de vuilnisauto heeft zien gooien. Omdat hiet meer na te gaan is met welke trein het vuil is afgevoerd, heeft het Seen zin op de stortplaats in Drente te gaan zoeken. De enige hoop voor het echtpaar is dat het kistje nog te Voorschijn komt na de ,,broeiperiode" van drie maanden, wanneer het vuil Wordt gezeefd en het kistje wellicht hlsnog wordt aangetroffen. DEN HAAG, 23 april De officier Pb de rechtbank alhier heeft een jaar •het aftrek en twee maanden voorwaar- dehjk geëist tegen een 48-jarige huis- •■hecht wegens diefstal ondermeer van antiek serviesgoed bij zijn werkgeef- ster. Het gestolen serviesgoed maakte deel uit van een Oud Hollands Amstel ser vies, enig in de wereld, en is via een uantal antiquairs naar Amerika ver- Vpoht. Verdachte zei de diefstallen te hebben gepleegd omdat hij vond dat hij re weinig salaris ontving. Uitspraak 6 mei. Mozambique Het Nationaal Be vrijdingsfront van Mozambique heeft meegedeeld dat vrijheidsstrijders twee toestellen van de Portugese lucht macht hebben neergeschoten. Op 6 april zouden 23 Portugese soldaten zijn ge sneuveld. (Reuter). (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 23 april Een kost baar röntgenapparaat van de N.V. Phi lips en een fraai glasservies van het gemeentebestuur van Eindhoven rijker is president dr. J. K. Nyerere van Tan zania gistermiddag van de vliegbasis Eindhoven per regerings Friendship naar Ypenburg teruggekeerd. Maar ook met een gevoel van grote bewon dering voor het machtige Philipsbe- drijf en voor de stad waarin dit is gevestigd. Dit verklaarden spontaan verscheidene leden van zijn gevolg, die met de president naar de lichtstad wa ren meegekomen Het bezoek van de hoge gasten die ondermeer door de ministers Luns en Den Uyl werden vergezeld, was zo als doorgaans bü dergelijke evenemen ten protocollair en dus plechtstatig begonnen. Op het platform voor de verkeerstoren op de vliegbasis Eindho ven, waar het gezelschap in twee Friend ships arriveerde, stond in groot cere monieel tenue de Koninklijke Militaire Kapel aangetreden om het volkslied van Tanzania te spelen, alsmede een erewacht eveneens in groot ceremoni eel tenue, bestaande uit honderd man van het 11e Pantser-Infanterie Batal jon Garde Grenadiers. De president groette het vaandel en inspecteerde de erewacht, om vervolgens met enkele autoriteiten kennis te maken, waaronder Eindho- vens burgemeester, ir. H. Witte en de waarnemend commissaris der ko ningin, mr. Th. Heere. Geleidelijk eb de daarna het formalisme weg en groeide er een ongedwongenheid wel ke dit bezoek aan Eindhoven een aparte charme verleende. Dit was al te merken tijdens het oponthoud van het gezelschap in de commissaris- senkamer op de twaalfde verdieping van het Philips-Hoofdkantoor, waar ir. F. J. Philips zijn vreugde uit- syerere en in en groei van sprak over de komst van president Nyerere en in grote trekken ontstaan het concern schetste. (Advertentie) OUDEN ct»°n Ir#**8 Een rit per autobus naar het fa briekscomplex vergemakkelijkte het on derlinge contact. In de Ela-studio, waar voor het gezelschap een aantal demon straties werd gegeven, bood ir. Philips de president het röntgenapparaat aan. De leden van zijn gevolg kregen een radiotoestel aangeboden. Na de lunch, welke in het hoofdkan toor van Philips-Nederland werd ge bruikt, was president Nyerere de gast van het gemeentebestuur van Eind hoven. Burgemeester Witte begeleidde hem eerst naar de werkplaats voor gepensioneerden „Sterk door Werk", waar prof. ir. F. Roeterink, de grote animator van dit instituut, het gezel schap auditief en vervolgens visueel toonde hoe gepensioneerden zich zelf fit houden met nuttig werk in amicale sfeer. Met een rondrit door de stad en een eerder gemoedelijke dan officiële ontvangst in de raadzaal werd het bezoek aan Eindhoven besloten. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM, 23 april Een felle brand heeft gisteravond kort na dat de meeste werknemers naar huis waren gegaan, twee produktiehallen van de Zuidnederlandse Metaalwaren- fabriek Plametha NV in Halsteren in de as gelegd. De hele fabricageafde- ling met inbegrip van het kostbare machinepark ging in de vlammen op. Alleen de tekenkamers en de kantoor ruimten bleven gespaard. De schade wordt geraamd op een kleine twee miljoen gulden. BREDA, 23 april (KNP) Met in gang van het nieuwe schooljaar zal Ypelaar het klein-seminarie van het bisdom Breda, ook externe leerlingen toelaten, die priester willen worden. De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, heeft dit besluit genomen na ad vies van een studiecommissie, die op zijn verzoek een onderzoek heeft inge steld naar de juiste vormgeving van het klein-seminarie in dezi tijd. Voor zitter van deze commissie was de heer H. Broeders te Breda. Zij bestond uit twaalf leden, van wie vier priesters. De toelating van externe leerlingen, zo meent de commissie, schept een mo gelijkheid voor verdere ontwikkeling, met name voor een nog ruimer open heid bij de opvoeding dan de semina rie-leiding thans reeds heeft bereikt. In dit verband is ook een regeling getrof fen aan de interne leerlingen desge wenst een regelmatig contact met het gezin tijdens het weekeinde toe te staan. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 23 april Met het ont. hullen van een in hout uitgevoerd em bleem van het Nederlands Huisartsen Genootschap heeft prinses Beatrix gis termiddag het Nederlands Huisartsen Instituut geopend, dat gevestigd is in de vroegere woning van de bekende oud-hoogleraar in de psychiatrie prof. Riimke aan de Mariahoek. Ter herin nering aan deze gebeurtenis bood de voorzitter van het Genootschap, dr F. ,J. A. Huygen, de prinses een zilveren theelepeldoosje aan, versierd met het embleem, bestaande uit een gestileer de reflexhamer en periscoop. De opzet van het instituut is aldus de directeur dr. J. C. van Es een spe ciale opleiding tot huisarts op experi mentele basis te geven. Het is een aan vulling op de universitaire artsenop leiding met een praktische opleiding in de vorm van assisteren bij een of twee huisartsen; een opleiding, die op een lijn gesteld zou kunnen worden met die tot specialist. Bovendien zal voornamelijk in het weekeinde na- en bijscholing worden gegeven aan huisartsen, die reeds een praktijk hebben. Behalve met scho ling houdt het instituut zich bezig mei wetenschappelijk onderzoek naar de positie van de huisarts. Zo zal ondei meer worden nagegaan hoe het sa menspel met de specialist is. De staf, waartoe naast drie artsen een so cioloog behoort, an de toekomst is er ook een psycholoog bij), is kort ge leden begonnen met een onderzoek naar hart- en vaatziekten in de huis artsenpraktijk. Nagegaan zal worden in welke frequentie de hart- en vaat ziekten voorkomen en welke de psy- cho-sociale gevolgen van deze ziekten zijn voor het gezin van de patiënt. Er werken 224 hulsartsen aan het onderzoek mee. Een soortgelijk on derzoek over mazelen zal in septem ber worden begonnen. De grote veranderingen, die in de rol van de huisarts zijn gekomen, hebben tien jaar na de bevrijding geleid tot oprichting van het Genootschap. Het ging daarbij niet om de materiële be langen of om de maatschappelijke sta tus van de huisarts, waarvoorreeds door de Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst en de Landelijke Huisartsenvereniging werd zorg gedragen, maar om de weten schappelijke aspecten, het incorporeren en bijhouden van de snelle vorderingen van de wetenschap. Omdat men voelde, dat hiervoor een wetenschappelijk apparaat niet gemist kon worden, werd het Instituut opge richt, zoals dr. Huygen nader uiteen zette. Staatssecretaris dr. A. J. H. Bartels, die de opening bijwoonde, verklaarde, dat ook de overheid bezorgd is over het gemis aan een speciale opleiding voor huisarts. De overheid laat zich in haar volksgezondheidsbeleid immers nog steeds leiden door de gedachte, dat de huisarts daarin de spilfiguur moet ver vullen. Ruim twintig procent van de af gestudeerden wordt huisarts. Dr. Bar tels bracht ook de grote spanning, waaronder de huisarts werkt, ter spra ke. Door de uitbreiding van het me disch arbeidsterrein, de hogere eisen van het publiek en de populaire voor lichting, die soms situaties creëert, waarbij de arts op zijn spreekuur van zijn patiënten voor het eerst verneemt welke nieuwe medische en farmaceu tische aanwinsten er zijn. SUTTON, 23 april (UPI) Een ben de gemaskerde mannen heeft gisteren in Sutton (Londen) een postauto be roofd van 160.000 gulden aan aangete kende paketten en waardepapieren. Volgens de politie bestond de bende uit zes tot acht mannen, die zakdoe ken voor hun gezicht hadden gebonden en de postauto openbraken met ijze ren staven en houwelen. Zij spoten ammoniak in het gezicht van de chauf feur en sloegen zijn bijrijder neer. Een politieman zag de overval van uit een passerende trein. Hij trok aan de noodrem, sprong uit de trein en snelde toe, maar de rovers ontkwa men. De postemployees zijn in een zie kenhuis opgenomen. HEEMSTEDE, 23 april (KNP) Blijkens een eerste voorlopige eindtel- ling heeft de bisschoppelijke vastenac tie dit jaar meer dan vier miljoen gul den opgebracht. Tot nutoe is in de meeste^ bisdommen een aanzienlijke stijging' waar te nemen vergeleken met vorig jaar toen de definitieve telling 3,9 miljoen was. De juiste stand is nog niet definitief mede te delen, daar in verschillende parochies de laatste in zameling pas op Beloken Pasen wordt gehouden. Bovendien komen nog dage lijks giften binnen van kloosters, be drijven en particulieren. VAASSEN, 23 april Het tweeja rig dochtertje van de familie Beekman is tijdens het spelen gistermiddag te water geraakt in de Grift en verdron ken. PURMEREND Het vierjarige zoontje van de familie Eeltink te Edam is gisteravond nabij de ouderlijke wo ning te water geraakt en verdronken. Het knaapje was met een neefje stekel baarsjes aan het vangen. Toen het jongetje in het water tuimelde ging het neefje de vader halen, die zijn zoontje zelf op het droge bracht. De levensgees ten waren toen reeds geweken. SON, 22 april Tengevolge van een hartaanval is woensdagnacht hier in zijn woonplaats bijna 66 jaar oud, over leden de heer J. M. Blommers. Van 1927 tot 1959 was hij voorzitter van de katholieke bond van spoor, en tram wegpersoneel St.-Raphaël, later omge zet in de Katholieke Bond van Ver- voerspersoneel. AMSTERDAM, 23 april Tot ridder in de orde van Oranje Nassau is be noemd di heer J. G. BRESSER, Am sterdam, eerste concertmeester van het Concertgebouworkest. (Advertentie) DE PARTIJ OP OECUMENISCHE GRONDSLAG. Alle inlichtingen: C.D.U. - Postbus 122 - Hilversum Echtgenoten, vaders, zonen en vrijers laten we buiten beschouwing. We bedoelen niet de mannen, die de rekeningen betalen, maar de mannen aan wie de reke ningen worden betaald. Uw tandarts; uw kapper, uw pedicure, of de ober in het restaurant waar u uit eten gaat hebben we op het oog. De tandarts heeft de grootste he kel aan vrouwen, die met dik ge stifte lippen op zijn spreekuur ko men of ruiken naar uien of Franse kaas. Wanneer u te ijdel bent om ook maar één dag zonder lippenstift te lopen, stop dan in uw tas een tis sue om uw lippen mee schoon te maken in de wachtkamer van de tandarts. En heeft u sterk ruiken de kaas of uien gegeten en u moet naar de tandarts, neem dan een pilletje of een pepermuntje of een kauwgommetje in om uw adem weer fris te maken. Andere ergernissen van de tand arts zijn de witte boorden of kragen van mannen zowel als van vrouwen, die niet wit zijn, make-up die op houdt bij de kaaklijn of de staat waarin de handtasjes van vrouwen verkeren. De ober die u meestal ziet over uw rechter schouder heeft goed zicht op uw handen. Opvallend is het dat vrouwen vaak denken dat mooie ringen de aandacht afleiden van on verzorgde nagels. Ook op uw décol leté valt gemakkelijk zijn oog en op wat daar onder gedragen wordt. Het oog van de pedicure zou niet hoger moeten kijken dan tot de voet. Maar kunt u hem kwalijk nemen, dat het toevallig wel eens daar bo- ven gaat. Hij kan het niet helpen dat hij dan de smoezelige randen van de onderjurk of -rok ziet, die onder uw japon uitkomt. Ook al beperkt z\jn oog zich tot uw voeten, dan nog ziet het maar al te vaak de afge trapte schoenen die u draagt en het verbaast de pedicure tan ook niet dat u zoveel last hebt van uw voeten. Het oog van de kapper ziet de vrouw op haar lelijkst. Haar gezicht is rood als ze onder de kap vandaan komt en kruipennen flatteren nu niet bepaald. De grote ergernissen van de kapper zijn de vuile halzen onder het haar in de nek en de rommel die de vrouwen met zich meevoeren in hun tassen. UTRECHT, 22 april In de week van 17 tot 25 mei zullen de Evangeli sche Marienschwestern van Darmstadt, een Duitse protestantse klooster gemeenschap een verkondigingsspel op voeren getiteld: „Die Zeit is nah". Het spel, waarin Gods oordelen worden aangekondigd, die volgens deze zuster* aanstaande zijn, nu het atoomtijdperk de mens tot decadentie heeft gebracht, wordt in het Duits ten gehore gebracht, maar de programma's bevatten de vol* ledige Nederlandse tekst. Toen de stichteres en overste van de ze religieuze vrouwengemeenschap Mut ter Martyria, Madauss, in november vorig jaar in ons land enkele lezingen hield, hebben wij daarover uitvoerig bericht. De Evangelische Marien schwestern zijn ontstaan tijdens de oor log in Darmstadt, waar de zware bom bardementen een groepje meisjes uit bijbelkringen inkeer brachten. Onder lei ding van Martyria Madauss en Baselia Sclüink sloten zij zich aaneen tot een communiteit. Van het puin der gebom bardeerde stad bouwden zjj eigenhan dig een kapel en moederhuis, aldus symboliserend dat God uit puinhopen nieuw leven wil wekken. Hij behoeft daarvoor mensen die in boete en be rouw Hem willen zoeken. Boete en in keer is ook het thema van het op te voeren spel. In hun leven boeten de zusters dagelijks voor hetgeen de Duit- sers Joden hebben aangedaan. In Is raël hebben de zusters een nederzetting waar zij in nederigheid dienstbaar zyn. De eerste opvoering van het religieu ze spel in Nederland, Is 17 mei in Rot terdam om acht uur 's avonds m de Koninginnekerk. Verder wordt het spel opgevoerd in Arnhem, Den Haag, Leeu warden, Hilversum, Amsterdam, Goes en Nijmegen. Nadere informaties zyn te krygen by het Darmstadtcomité dat het toernée in Nederland organiseert. Secretariaat Groningerstraat 20, Scheveningen. Tel. 070-553162. In het comité hebben onder anderen zitting ds. H. J. A. Douwes, predikant en drs. J. H. Horsthuis, Priester. Duitsland Ten noorden van Schwangau in Beieren zijn acht graven bloot gelegd die, volgens de archeoloog dr. Günther Krahe, ongeveer 1250 jaar oud zijn. Bij de graven vond men een zwaard en een aantal speerpunten. (DPA).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5