,St. MichaëV huldigt ontslagen korpschef Amerikaanse marine legt de pers beperkingen op Rijnmond begin van wereldstad Pentagon taxeert mogelijkheid versnelde vliegtuigproductie Dirigentencursus weer een succes Elektronische snelheidsmeter is betrouwbaar Vragen in Kamer over uitlatingen van Soekarno Chauffeur vrii^esurokeu van door! ?went Intrekking van ziektewet vertraagt WAO Pax Christi-tocht gestart met 2300 eind-examinandi BurgThomassen hij installatie Oud-politiechef beklaagt zich bij minister Versobering van de Vaticaanse stijl merkbaar Pauselijk delegaat in Kathedraal van Coventry Knokke-ploeg met danser Jan Arntz en Greetje Kauffeld Na onenigheid met Goese burgemeester Kantonrechter Delft Instailatie Affaire Culemborg PAGINA 7 VRIJDAG 23 APRIL 1965 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 23 april De Neder landse formatie voor het internationa le songfestival in Knokke is bekend. Vier zangeressen en één zanger zul len Nederland daar van 9 tot en met 15 juli vertegenwoordigen. Impresario Lou van Rees heeft evenals vorig jaar weer enkele klinkende namen uitge zocht, waaromheen hij een paar nog minder bekende solisten heeft gegroe peerd. De ploeg voor 1965 bestaat thans uit Greetje Kauffeld, die met name in Duitsland thans hoog staat genoteerd, Conny van Bergen en Liesbeth List, die als lid van het gezelschap Shaffy Chantant binnenkort een toernee door Amerika gaat maken. Daarnaast werden uitgenodigd de vooral in de Scandinavische landen veelvuldig optredende Suzy, achter wel ke naam het uit Tilburg afkomstige zangeresje Maria Peereboom schuil gaat, en tot veler verbazing de ballet danser en choreograaf van vele televi sieprogramma's Jan Arntz. De televisie kijkers zullen Jan Arntz binnenkort kun nen horen in de show van Rudi Car- rell, waarvóór hij overigens steeds de choreografie verzorgde. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 23 april De inter nationale dirigentencursus van de Ne derlandse Radio Unie beleeft ook dit jaar weer een goede start. Voor deze dertiende cursus werden liefst 55 aan meldingen uit 14 verschillende landen ontvangen. Deze waren onder meer af komstig uit Australië, Argentinië, Ca nada, Marokko, Hongarije en de Ver enigde Staten. Horizontaal en verticaal dezelfde woorden invullen. 1. jongensnaam - 2. plaats in Amerika - 3. kerkelijk gebruik - 4. deel van de voet - moerassig - 6. kleur - 7. deel van een kachel - 8. bontsoort - 9. aldus (LatJ - 10. water In Limburg - 11. goedertierenheid - 12. plaats ln N.-Afrika - 13. betaalmiddel - 14. koker - 15. trek - 16. herzelfde (Lat.). OPLOSSING VAN 22 APRIL Horizontaal: 1. smak, inzet; 2. hiaat, twee; 3 Allahabad; 4. naspel, rem; 5. tact. Aat; 6' onheusheid; 7. on, tap; 8. nel. br., ie; 9 gevarieerd; 10. ledematen; 11. stram. Verticaal: 1. shantoeng; 2. Milaan, eelt; 3. aalscholver; 4. kaapten, da; 5. the, brem; 6. alastrlm; 7. NTB, aha, eau; 8. zwartepiet; 9 Eede, eren; 10. te. made, dn. Verenigde Staten. Een nieuwe Amerikaanse bommenwerper, de XB 70A, heeft bij een proefvlucht een hoogte bereikt van 17.983 meter en een snelheid van 2.415 kilometer. Het is de bedoeling dat de bommenwerper uiteindelijk een snelheid van 3.218 kilo meter bereikt en hoger dan 21 kilo meter kan vliegen. (AFP) (Advertentie) i- DELFT, 23 april. De kantonrech ter te Delft, mr. J. A. de Jong, is tot 4e conclusie gekomen, dat het systeem tan dfr'ëlektronische snelheidscontrole vvel betrouwbaar is. Hij heeft zich in 's-Gravenzande op de ogte gesteld van de wijze waarop de rijkspolitie de ze apparatuur gebruikt. Bij de demonstratie is gebleken dat er voldoende communicatie bestaat tussen de man die de apparatuur bedient en de agent, die de te snel rijdende auto's moet aanhouden. Nog niet helemaal ze ker is hij van de betrouwbaarheid in dien het op de weg bijzonder druk is. Eoals gemeld wilde mr. De Jong enige tijd geleden een overtreder van de maximumsnelheid niet veroordelen om dat hij twijfelde aan de betrouwbaar heid van het systeem. De Rechtbank in Utrecht sprak op 13 april twee personen die waren be schuldigd van overtreding van de ma ximumsnelheid, vrij, omdat zij van me ning was dat onder bepaalde omstan digheden, belangrijke afwijkingen bü de meetapparatuur mogelijk zijn geble ken, onder meer als de accuspanning daalt, zoals bij een onderzoek door TNO was vastgesteld. In het TNO-rapport werd als bezwaar genoemd het ontbreken van een span ningsmeter. (Advertentie) 9.V. VEREENIGDE T0UWFA8RIEKEK. ROTTERDAM AMSTERDAM DEN HAAG, 23 april De Tweede- «amerleden Geertsema en mevrouw »toffels-Van Haatten (beiden VVD) heb- ?en de minister-president en de minis- Sï van Buitenlandse Zaken schrifte- Uk gevraagd of zij de berichten kun nen bevestigen, volgens welke presi dent Soekarno op 18 april zou hebben verklaard, dat de bevolking van West- inan niet in de gelegenheid zal wor den gesteld het recht van zelfbeschik king uit te oefenen, dat is vastgelegd m de op 15 augustus 1962 te New rork gesloten overeenkomst tussen het itMinkrijk der Nederlanden en de Re publiek Indonesië. Beide Kamerleden willen, indien dit juist is, weten welke stappen de rege ring dan ter zake denkt te ondernemen ®n indien de berichten onjuist zijn _TT «vnv,ui,v,u wiijwiat lil welke geest president Soekarno zich op i» april dan wel over de uitoefening yan het bedoelde zelfbeschikkingsrecht SAN DIEGO, 22 april (UPI) De Amerikaanse marine-autoriteiten heb ben de pers beperkingen opgelegd ter zake van de berichtgeving over het vertrek van oorlogsschepen uit San Diego in Caiifornië. Gisteren werd de perscensuur bekend, toen verslaggevers, die bij het vertrek van het vliegkamp- schi;» „Bonhomme Richard" uit de ma- rinebasis aanwezig hadden willen zijn, buiten het havengebied werden gehou den. Alleen familieleden van de 3.000 officieren en manschappen werden op de kade toegelaten. Een woordvoerder van de marine deelde mee, dat de pers tot nader or de uit de marinebasis op North Island was verbannen. Oorlogsschepen, die uit San Diegc, vertrokken, begaven zich doorgaans naar het westelijk deel van de Pacific om eenheden van de Zevende vloot af te lossen. De Los Angeles Times wist vandaag te melden, dat het Pentagon, het Ame rikaanse ministerie 'van defensie, aan vier grote Amerikaanse vliegtuigfabrie ken de vraag heeft voorgelegd, hoe snel zij nieuwe jagers zo den kunnen bouwen. De drie in Los Angeles en omgeving gevestigde fabrieken Lockheed, Dou glas en Northrop hebben geweigerd op dit bericht commentaar te geven. De vierde fabriek zou de McDonnell aircraft in St.-Louis (Missouri) zijn. Zegslieden zeiden, dat bet verzoek ARNHEM, 23 april Het gerechts hof heeft hier gisteren conform de eis van de procureur-generaal een 27-jar rige Haarlemse vrachtautoehauf- fenr vrijgesproken van de hem ten las te gelegde dood door schuld, nadat de rechtbank hem schuldig had verklaard aan een dodelijk ongeluk op de Euro- paweg alhier op 24 februari 1964. Op 17 november veroordeelde de rechtbank hem tot drie weken hechtenis en ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Bii het ongeluk kwam de Arnhemse agent van politie K. J-. Timmers om het leven tijdens de uitoefening van zijn taak als verkeersagent in de na bijheid van een gestrande vrachtauto waaruit goederen werden overgeladen in een andere auto. De rechtbank acht te de vrachtwagenchauffeur schuldig aan de aanrijding die de agent het le ven kostte, omdat hij roekeloos en on oplettend zou hebben gereden. Tijdens de behandeling in hoger be roep meldde zich echter als getuige a décharge het lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland, de heer H. M Olaenhof oud burgemeester van Ede. Deze had zich al eerder tot de politie gewend met de mededeliiu dat hij op de hoogte was van de situatie die vóór het ongeluk bestond Hij hoorde echter niets meer totdal hij in de krant las, dat de chauffeur was veroordeeld. Voor het gerechts hof verklaarde de heer Oldenhof, dat het ook hem grote moeite had ge kost een aanrijding te vermijden. De wagens stonden zeer gevaarlijk op de weg en het zicht was slecht tegen het vallen van de avond. Bovendien func tioneerde het zwaailicht van de po- litie-auto niet. De procureur-generaal achtte het na deze verklaring onjuist veroordeling van verdachte te eisen. van het ministerie bedoeld was inlich tingen te verkrijgen voor het beramen van plannen zoals tijdens de Cubaanse crisis in 1962. Het ministerie vroeg inlichtingen over een spoedproduktie van de Northrup F5 Freedom Fighter, de Lockheed F104 Starfighter, de Douglas Al Skyraider en de McDonnell F4 Phanton II. Van deze vier vliegtuigen is alleen de supersonische F4 Phantom II nog in pro-duktie. Verenigde Staten. De wereldten toonstelling in New York is weer geo pend. In 1964 bezochten 27 miljoen mensen de tentoonstelling. Dit aantal wordt teleurstellend geacht. Er werd een verlies geleden van 17,5 miljoen dollar. De toegangsprijs voor volwas senen is nu van 2 op 2</s dollar ge bracht. (Reuter) (Van onze correspondent) GOES, 23 april Met de zilveren St. Miehaelplaquette heeft de r.k. po litiebond ,,St. Michael" donderdagmid dag de Goese chef van het korps ge meentepolitie, inspecteur S. E. Siebels, bij zijn afscheid dank gebracht voor zijn werk voor de politie in bondsver- band. Hij kreeg dit ereteken van de voorzitter van de landelijke bond, de heer W. Dijs. Dat gebeurde in hotel De Korenbeurs, waar St. Michael een afscheidsreceptie in de kring van korpschefs uit Zeeland en Noord-Bra bant en van leden van de Goese ge meentepolitie had belegd. „Het is een wel overwogen besluit geweest U dit ereteken toe te kennen", zei de heer DEN HAAG, 23 april Intrekking van de ziektewet en incorporatie van de in die wet vervatte regeling in de Arbeidsongeschiktheidswet (WAO) zou tot gevolg hebben dat het ontwerp van wet op de Arbeidsongeschiktheidsverze kering diepgaand zou moeten worden gewijzigd. Dit zou naar de mening van de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid veel tijd vergen. Een derge lijke vertraging is niet verantwoord met het oog op de sociale positie der in validen. Minister Veldkamp zegt dit in de me morie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp van wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering. In dit ont werp wordt, zoals bekend, geen on derscheid meer gemaakt tussen arbeids ongeschiktheid door bedrijfsongevallen of door andere oorzaken en worden alle uitkeringen en op een verantwoord so ciaal niveau gebracht. Wanneer de arbeidsongeschiktheids wet in werking zal treden, zal deze vijf sociale verzekeringswetten, te weten de Invaliditeitswet, de Mijnwerkersinvalidi teitswet, de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 en de Zee-ongevallenwet 1919, gaan ver vangen. (Van een verslaggever) DEN BOSCH, 23 april Ruim 2300 jongens en meisjes, eindexaminandi van middelbare scholen, zijn hier gisteren zingend begonnen aan de voettocht van de Pax Christi Beweging. Het is voor de achtste keer dat deze tocht, die inmid dels een traditie is geworden in de paas vakantie, wordt gehouden. De trekkers worden vergezeld door ongeveer driehonderd gespreksleiders en aalmoezeniers. De trekkers, verdeeld in vaste gespreksgroepjes van twintig man, wandelen drie dagen door het Bra bantse land om te discussiëren op het thema ,,Op weg... waarheen?" Voor het eerst in het bestaan van de voettocht hebben de deelnemers van tevoren geen vastomlijnd onderwerp, vorig jaar was dat de eerlijkheid ter bespreking gekregen. Aan de hand van films, Kees irusse's „Mensen van Morgen" en eni ge Antonioni- en Bergmannprodukten, en citaten uit boeken wordt een aantal le vensgebieden onder de aandacht ge bracht. Iedere gespreksgroep kiest een onderwerp uit, dat door de trekkers als interéssant en waardevol beschouwd wordt. Na een eerste wandeling van onge veer drie uur onder dreigende regen wolken trokken de routiers zingend de Brabantse dorpjes en stadjes binnen, waar ze vannacht gastvrijheid genoten. De bevolking van de pleisterplaatsen bood de enthousiaste routiers gister avond een show van eigen bo-dem, com pleet met vendelzwaaiers, fanfare en wagenspelen. Vandaag komt kardinaal Alfrink de trekkers bezoeken om met hen de maaltijd te gebruiken. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 22 april De heer W. Thomassen heeft vanmiddag tijdens zijn installatie tot burgemeester van de Maasstad zijn visie gegeven op de toe komst van bovengemeentelijke organen als de Rijnmond. Deze organen zijn naar zijn mening de enige nu realiseer bare mogelijkheid van districtsvorming, maar tevens tussenstations op de weg naar het ontstaan van grote gedecentra liseerde eenheden, te vergelijke., met Parijs, Londen of Berlijn, bestaande uit deelgemeenten met krachtige eigen be sturen. „Dat betekent", zei hij, „voor de ge bieden buiten Rotterdam een hervor ming der gemeentelijke indeling tot ge meenten van vijftig- tot honderdvijftig duizend inw;oners. Het betekent voor Rotterdam zelf een proces van binnen gemeentelijke decentralisatie tot eenhe den van dezelfde orde van grootte. Voor de wijkraden, al dan niet na hergroepe ring, opent zich aldus het perspectief gemeentebestuur te worden. De bur gers der drie genoemde wereldsteden beleven een dubbel burgerschap: dat van de grote stad en dat van de deelge meente." „Willen we In een proces van vele jaren de openbare mening winnen voor een soortgelijk toekomstbeeld, dan zal er veel gestudeerd, vergaderd en gerap porteerd moeten worden en dit alles in samenwerking tussen Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en hoger bestuur... Zo zouden we de zaak brengen op een niveau waar kleine stoornissen, die ons nu som. parten spelen, niet doordrin gen. Als men in Amsterdam (nu al) zou spreken van de toekomstige wijkraad An -.telveen, in Den Haag van de toe komstige wijkraad Rijswijk en in Rot terdam van de toekomstige wijkraad Vlaardingen, komen we tegenover el kaar te staan in een gevechtshouding en maken we ruimte voor de mijns in ziens verwerpelijke en inhoudloze theo rie van de sterke randgemeenten". De heer Thomassen verklaarde zich voorstander van de gedachte, dat de burgemeester van Rotterdam voorzitter van Rijnmond dient te zijn. „Mochten evenwel de geruchten over een op han del. zijnde benoeming door de feiten worden bevestigd, dan kan de voorzit ter deur en een open tei van Rotterdam van Rijnmond rekenen op een open ir en een open oor bij de burgemees- De familie Thomassen kwam per vliegtuig naar Rotterdam. Op het bor des van het stadhuis bood een negenja rig dochtertje van wethouder De Vos mevr, Thomassen bloemen aan. In de raadszaal wachtten veel eregasten, on der wie de commissaris van de Konin gin mr. J. Klaassez de oud-burgemees ters Oud en Van Walsum, de burge meesters van andere grote steden en vai. de randgemeenten rondom Rotter dam en leden van de Staten Generaal. Loco-burgemeester mej. mr. J. Zee- lenberg hing de nieuwe burgermeester de ambtsketen om. Zij merkte onder meer op, dat de Maasstad na de periode van de wederopbouw nu een b'rrgemees- tei „van buitenaf" begroet, die in tegen stelling tot zijn twee voorgangers de verwoesting en het herstel van de stad niet zelf heeft meegemaakt. Sprekend over de taak van de nieuwe ourgemeester zei zij, dat men in hem ook de toekomstige wethouder van de haven ziet. Zij bracht ook de wens van de stad ter sprake een eigen universiteit te hebben. De heer Thomassen ant woordde hierop, dat hij wat dit betrefl nuttige ervaringen had opgedaan bij de voorbereiding van de derde Technische Hogeschool in Enschede. Minder des kundig acht hij zich in havenaangelegen heden. Europa De Europese Commissie heeft de ministerraad van de „Zes" voorgesteld de tarieven voor de fran kering van brieven en briefkaarten tot 20 gram per 1 januari 1968 gelijk te trekken. Op het ogenblik bestaan er nog aanzienlijke verschillen. (AFP). Dijs, voor hij het aan inspecteur Sie bels overhandigde. „Wij willen er onze erkentelijkheid in neerleggen voor Uw werk en de schrik voor wat heeft plaatsgevonden". Met die opmerking tekende hij het ongenoegen dat er in de bond bestond over de wijze waar op de heer Siebels door de burgemees ter van Goes eervol ontslag is ver leend. Het glaswerk van persoonlijke eer is op onheuse wijze gemangeld en dat alles omwille van een kleingeestige rel die een veeg teken is voor de goede menselijke verhoudingen in het korps, aldus de voorzitter van St. Michael. Liever zou ik met U voor een ambte narengerecht hebben gestaan om een „détournement de pouvoir" te bewij zen, zo zei de heer Dijs. U bent geno men op de scherpte van de snede van een wettelijk gerechtvaardigde burgemeesterlij ke beslissing. waar tegen geen verweer mogelijk is. U bent zestig en u hebt de pensioenge rechtigde leeftijd bereikt. De heer Dijs vindt dat deze gang van zaken niet nodig was geweest. Als gezagdragers zich zo tegen gezagdragers keren, dan vrees ik voor het gezag zelve, zo zei hij. De commissaris van gemeen tepolitie te Breda, de heer H. L. Pijls, verklaarde dat het voor de korpschefs van Zeeland en Noord-Brabant een moeilijk te verwerken zaak is geweest dat de heer Siebels na zoveel jaren trou we dienst openbaar aan de kaak moest worden gesteld. Alle korpschefs weten dat de gemeente Goes een eerlijk, goed mens als korpschef heeft gehad, zo zei hij. Een man met een hoge op vatting van zijn plicht en dienende functie, die zich inspande om zijn taak zo goed mogelijk uit te voeren. In zijn dankwoord verklaarde inspec teur Siebels: de wijze waarop ik weg moet is niet zo prettig. Dat is jammer. Liever had ik de afscheidsbijeenkomst op het stadhuis gehad, maar ik kon met met de burgemeester overweg. Daarom heb ik niet zelf mijn ontslag kunnen vragen. (Van onze Utrechtse redactie) CULEMBORG, 23 april Ruim een jaar, nadat de heer P. E. van Riessen als korpschef van politie ongevraagd eervol ontslag is verleend, heeft nq nu bü de minister van Justitie een klacht ingediend over de wijze, waarop hij destijds door de commissaris van de rijksrecherche, de heer Y. Taconis is verhoord. De in het najaar van 1963 geschorste brigadier Van Tongeren had hem beschuldigd van fraude en het voor privé-aangelegenheden gebrui ken van dienstauto's, inclusief de ben zine. Ook was daarover een klacht bij de Utrechtse officier van justitie, mr. H. W. Overbeek, binnengekomen, die na een grondig onderzoek het niet nodig achtte de door het ontslag reeds opge legde straf te verzwaren. Daarvoor zouden de ten laste gelegde feiten niet ernstig genoeg zijn geweest. De heer Van Riessen beklaagt zich er nu over, dat de verhoren door de heer Taconis te langdurig zouden zijn geweest, terwijl deze niet objectief ge noeg te werk zou zijn gegaan. De heer Taconis stelt hiertegenover, dat de heer Van Riessen daartoe zelf een verzoek heeft gedaan omdat hij zo gauw mogelijk van de zaak af wilde, en dat daarom de ondervragingen zo lang werden voortgezet. De heer Van Riessen, die 52 jaar is en vervroegd met pensioen zou gaan, heeft zich door de Pensioenraad op psychische gronden laten afkeuren. Hij zou daarbij voor 65 tot 80 procent in valide zijn verklaard. Inmiddels is hij in dienst getreden bij Martin's Air Charter in Amsterdam. VATICAANSTAD, 22 april (AFP, Rtr) Nadat, zoals bekend, enige maan den geleden de zijden statiemantel van de kardinalen is afgeschaft, heeft het bij de plechtigheden in Rome van het afgelopen Paasfeest de aandacht getrok ken dat de struisveerwaaiers en het baldakijn bü de draagzetel in de nau- selijke stoet niet meer gebruikt wer den. Paus Paulus heeft ook, sedert hü aan het einde van de derde Coneili- zitting zün eigen kostbare, van de be volking van Milaan ten geschenke ge kregen driekroon ten bate van de armen afstond, geen tiara meer gedragen. Aldus streeft de Paus ernaar volgens waarnemers, geleidelijk een vereen voudiging in t voeren vaan het Va ticaanse ritueel. De mijters, die hij draagt, zijn niet meer met edelstenen versierd en ook de Vissersring is in overeenstemming met de op het Con cilie gepredikte geest van armoede ge bracht. De struisveerwaaiers (Flabelli) op lange met rood fluweel beklede stok ken, dateerden nog uit de zesde eeuw, maar hadden hun oorspronkelijke litur gische symboliek verloren. Het balda kijn zal alleen nog bjj Sacramentspro cessies worden gebruikt. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 23 april Voor het eerst sedert de Reformatie heeft gisteren een rechtstreekse vertegenwoordiger van de Paus een bezoek gebracht aan een protestantse kathedraal in Groot-Brit- tannië. Aartsbisschop Cardinal®, apostolisch delegaat in Groot-Brittanndë, begaf zich gisteren op uitnodiging van de Angli caanse bisschop van Coventry, Dr. Bardsley, naar de kathedraal van de zelfde stad in gezelschap van zijn bis schoppelijk gastheer. De beide prela ten baden gezamenlijk het Onze Vader en het Veni Creator. (Advertentie) PUBLIKATIE VAN AKU, AlfNHEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7