James Dean legendarische held van de teenagers TV VANAVOND Algemeen Fondsenbezit De poorten van Europa Profiles in Courage Showuit Engeland Bijzondere Dean-film De Theepartij (Pinter) Bokma Ent c |Hp „OUDERE GENERATIE HAD HEM NIETS TE Oscar Peterson opAVRO- TV met populaire jazz- (evergreens) nummers Boeiende televisieweek voor liefhebbers van film, toneel sport, amusement en politiek G m Coördinatie Zusters Jacob op tournee Zangeressen van de kanselier Ginger Rogers terug naar Broadway CHUCK BERRY maakt plaat in Londen Moderne boer Telewelt Boerenquiz Derde programma AVRO met bekend zaterdagmenu 12 ZATERDAG 24 APRIL 1965 ONDER redacde VAN EGBERT ULIJN Elk participatiebewijs een veelvoud van groeikansen in één enkel effeet^^R^ ^rachtiSönd"0. HILVERSUM, We gaan een bijzonder boeiende televisieweek tege moet. De filmliefhebbers kunnen hun hart ophalen aan enkele rolpren ten van meer dan middelmatige klasse, de toneelminnaars krijgen twee hooggenoteerde TV-spelen voorgeschoteld, de sportliefhebbers worden betrokken bij diverse internationale sportgebeurtenissen, waar onder twee voetbalwedstrijden en de politiek geïnteresseerden krijgen tenslotte interviews en documentaires voorgeschoteld met als uitschie ter de eerste aflevering van TV-serie „Profiles in Courage", naar het bekroonde boek van President Kennedy. Wij zullen in onze dagelijkse besprekingen (TV-Vanavond) hierop nader ingaan. Hoogtepunten zien we deze week in de volgende programma-onderdelen. ZONDAG op Ned re nalldde Belgische bijdrage aan de reeks EEG- documentaires onder de titel „De poorten van Europa", waarmee dan een aantal grote zeehavens worden bedoeld, Hamburg, Rotterdam, Antwerpen, Marseille en Genua zijn van die poorten: geweldige ha vens, die met hun moderne apparatuur reusachtige bedrijfige com plexen zijn. Hamburg, de spoorweghaven met de beste apparatuur; Rotterdam, 's-werelds grootste poort aan de zee met zijn perfecte ver keersregeling en zij nmoderne overslag; Antwerpen, rivier- en spoor- weghaven; Marseille, de echte kusthaven, die door de politieke ont wikkelingen sinds de oorlog aan betekenis heeft verloren en Genua, romantisch door, de vele fraaie passagiersschepen, die er meren. Rik van de Abbele en Ivo Berg besteedden vooral ook aandacht aan de pe trochemische industrie rond de havencomplexen en aan hun onderlinge samenhang en betekenis voor Europa. Zondag ook op Nederland 1, „Profiles in Courage", een nieuwe serie gedramatiseerde films, gebaseerd op het gelijknamige boek van presi dent Kennedy, een werk, dat hij enkele jaren voor zijn dood schreef en dat werd bekroond met de Pulitzer-prijs. Geestelijke moed is een van de grootste verdiensten van mens, sldus president Kennedy. Gees telijke moed had bijvoorbeeld prof. Richard T. Ely, de man, die heel Amerika tegen zich kreeg, omdat hij tijdens zijn colleges naast alle be staande politieke stromingen geheel objectief het socialisme behandelde. Dat kon niet omdat de publieke opinie anders over het socialisme dacht. Prof. Ely kwam in conflict met de leiding van zijn universiteit, maar hij zette desondanks alles door, omdat volgens hem de vrijheid van de wetenschap op het spel stond. Op Nederland 1 maandagavond een bijzondere film van grootmeester Elia Kazan, namelijk „East of Eden" naar het gelijknamige boek van Nobelprijswinnaar John Steinbeck. Het is een film, die geschiede nis maakte, niet alleen door de filmische aanpak en door 't onderwerp, maar meer nog door de hoofdrolspeler James Dean, die zo jong over leed en toen tot een legende werd. Steinbeck is een uitstekende milieu schilder, maar hij is veel meer dan dat. Zijn keiharde, niets verbloe mende verteltrant accentueert zijn sociale bewogenheid; zijn mededo gen met de verdrukten in de maatschappij verraadt zijn in wezen zeer fijngevoelige natuur. In „East of Eden" voert Steinbeck een familie ten tonele, die omstreeks 1917 in Califomië woont. De beide broers Aron en Cal leven op gespannen voet. Aron is de begaafde, de fortuinlijke, Cal de verongelijkte, recalcitrante. Hun vader is een zeer streng man, die zwaar te lijden heeft onder het feit, dat zijn vrouw hem heeft verlaten. Lang heeft Cal gedacht, dat zijn moeder dood was, maar als hij ont dekt, dat ze nog leeft, probeert hij haar liefde te winnen. Zijn pogingen daartoe brengen hem in allerlei conflictsituaties. De ommekeer in het verhaal komt als Cals en de verloofde van zijn broer toenadering tot elkaar zoeken. Elders op deze pagina een portret van James Dean, die zo jong overleed, maar in vele tienerharten is blijven voortleven. Het hoogtepunt van de donderdagavond is ongetwijfeld „De Theepartij" het stuk, dat de Engelse acteur Harold Pinter schreef voor „het groot ste theater ter wereld" Dat is een idee van de BBC: De veertien Euro pese televiselanden zenden gezamenlijk een televisiespel uit. Ze kie zen met algemene stemmen een auteur, die volkomen vrij is in zijn op- cai (James Dean) slaat zijn broer Aron (Richard Davaion) in hun strijd om dracht met die beperking, dat hij dint aan te tonen, hoe afhankelijk de het meisje tegen de grond in „East of Eden". mensen van elkaar zijn. In '62 startte het grootste theater met een stuk van Terrence Rattingham, in 1963 schreef de Italiaan Diego Fabbri het spel, dat ieder land in zijn eigen versie bracht. En nu is dan Harold Pinter aan de beurt, de meester in het ontrafelen van de psychologische wisselwerking tussen de verschillende mensen van een samenleving. Pinters mensen praten eigenlijk altijd langs elkaar heen, hun relaties zijn onduidelijk. Zij hunkeren naar contact, maar ze vinden dat zelden. Zo ook in de Theepartij. Hoofdpersoon is de rijk geworden arbeider Robert Sisson, een man, die sterk afhankelijk is van de mensen om zich heen, maar die onmogelijk contact met hen kan krijgen. Hij is vader van een tweeling en hertrouwd. Ongeveer tegelijkertijd neemt hij een nieuwe secretaresse in dienst en komt zijn zwager Willy in zijn bedrijf werken. Tussen hem en zijn secretaresse ontstaat een vreemde vertrou welijkheid. Een mrkwaardige complicatie is, dat Sisson aan gezichts stoornissen gaat lijden en daardoor nerveus en achterdochtig wordt. Het dramatische hoogtepunt krijgt de handeling op een Theepartij, waaraan het stuk zijn naam ontleent. De kijker wordt trouwens goed deels in het onzekere gelaten. Hij kan zijn eigen interpretatie geven aan de problemen, die Pinter opwierp. Voor de Nederlandse opvoering is een enorm decor ontworpen. Teun Lammert nam het uit 32 scènes bestaande stuk op in de Cinetone Studio's. De hoofdrollen zijn in handen van Bob de Lange, Andrea Domburg, Ingeborg Elsevier, Pim Dikkers en Jan Teulings. P Op het tweede net deze zondag en grote show uit Engeland en wel HET Londens Palladium Theatre. In vijftig minuten vertelt presentator Robert Morley een en ander over de romantische achtergrond van het theater, waar sinds een halve eeuw topartisten uit de hele wereld suc cessen hebben geoogst. Herinneringen worden opgehaald aan grote sterren, zoals Grade Fields, Will Fyffe, Harry Lauder, Dab Keno en Vesta Tilley. Ook de sterren van vandaag verlenen hun medewerking zoals Stanley Holloway, de London Palladium Tiller Girls, de Polka Dots en de Lionel Blair Dancers. rtrlw en oud worden maandag op de t.v. James Dean een veel en langdurige be ll °mronteerd met generatie-problemen treurde, we mogen wel zeggen, veraf- leuo-ir4 "iet onwaarschijnlijk dat de gode jonge filmster geweest. Zijn aan- J uguige kijkers zich van deze film wezigheid en problematiek spraken de De h zu,len aantrekken dan de oudere, jongeren dermate aan, dat zij zijn dood hoofdrolspeler James Dean werd na niet meer zonder meer accepteerden, jn tragische dood tot een legende voor maar spraken van een tijdelijke afwe- ne tienerwereld. _«_i—«v. u-. „x.=- vooral voor de Amerikaanse jeugd is Rond het TV-orkest van Francis Bay, een bal letgroep en d'e harpiste Mireille Flour. Das Deutschen Fernsehen en Das Zweiten Deutsöhen Fernsehen hebben een akkoord gesloten over de coördina tie van hun programma's. Deze week is het acht punten tellende en „water- opgestelde geschrift gepubli tt tt In Hilvensumse kringen is men altijd zeer gesteld geweest op het „beschaafd Nederlands". Iemand met een accentje komt meestal niet in aanmerking voor een beitreikkinig bij de radio of de tele visie. Hoewel in vele landen dit bezwaar beslist niet geldt men vindt het daar heleimaiai niet eng, dat lichtelijk te horen is. uit welkg streek de spreker stamt is Hilversum altijd puur gebleven. Ten minste dat denken de Hilversummers dicht' zelfi In vele kringen denkt men daar an-ceerd. He,t plan gaat vergezeld van een ders over. Menv indt het beschaafd Ne-programmaschema, waaraan de pro- derlatids van velte Hilversummers hele- j grammasamenistellèrs zich hebben te maal niet „algemeen". Soms is het j houden. Voor sportuitzendiingen en Euro- Leiids. som,s Haags, soms typisch Goois. visieprógramima's wordt latere keer Hog het ook zij. heit dialectenbureau van overleg gepleegd zodat er geen doublu- die Koninklijke Nederlandse Akademie res komen. Het coördiinatieschieima voor- voor Wetenschappen gaat zich nu met i ziet in een goede programmakeuze voor FRANKFURT/MAIN „Lass doch mal Yorks toneel optrad was ir de komedie den Dicken ran, der soil zeigen was et NEW YORK, (UPI) Ginger Rogers in talloze films de danspartner van Fred Astaire, keert na een lange afwezigheid naar Broadway terug om Carol Channing in de hoofdrol van de musical „Hello Dolly" te vervangen. De laatste maal dat zij op een New HILVERSUM De AVRO werkt hard *an haar „image" zoals bet Lure- lei-cabaret onlangs opmerkte. Het le gert de kijker zeker voordelen op. 'turners de AVRO heeft de laatste tijd duidelijk laten merken dat zij maar al te graag tegemoet komt aan de wen sen van het publiek. Zij maakt van el ke gelegenheid om buitenlandse sterren Voor haar camera's te kunnen halen gretig gebruik. Zo introduceerde de AVRO bij ons Roy Orbison. Adamo, het >,beatfest«jn uit Blokker" en Marcel Amont in „Domino". Onlangs werd sok een programma rond de Liver- birds en (een halfuur) Oscar Peterson Spgenomen. De AVRO probeert niet alleen de tie- jl hers te winnen met vele populaire ster ren, zij weet ook de chansonliefhebbers op haar hand door "Domino" het pro gramma waarin grote Franse chanson niers hun "tour de chant" maken. Nu dus ook Oscar Peterson voor de jazz liefhebbers. Eeu halfuur met een van s' werels beroemdste jazzpianisten. Het programma werd opgenomen in Bellevue, een week nadat Peterson zijn concerten in Scheveningen en Amster dam gegeven had. In die tussentijd gaf hij ook in andere Europese steden con certen vootr zijn over de gehele wereld venespreide „fans". Ook in Bellevue speelde hij voor een aandachtig en toegewijd luisterend publiek. Peterson is een pianist met een fa belachtige techniek. Hij weet dit en laat dit in zijn spel soms al te dui delijk naar voren komen door loopjes en andere ietwat overbodige franje. Zijn jazz is min of meer commercieel en vooral gericht op „entertainment" en amusement. Hij bereikt daardoor uiteraard een groter publiek. Het kan zijn muziek gemakkelijker be grijpen en waarderen, ook al omdat Peterson in zijn repertoire vele „ever greens" uit de jazz en de musicals (Par- gy and Bess, West Side Story) ver werkt. Ook in het concert dat de AVRO van deze „reus uit de jazz heeft op genomen, vindt men deze bekende num mers terug. Zo speelde hij „Some day ïny prince will come", "Tonight" en "Maria" uit de "West Side", "Good bye als een ode aan Benny Good man en nog andere gemakkelijk in het gehoor liggende nummers. ■Wanneer het AVRO - concert zal worden Uitgezonden, is nog steeds niet bekend. zigheid. En zo kon het zelfs gebeuren, dat na enige tijd gesproken werd over een „terugkeer" van James Dean. Met Morion Brando behoorde James Dean tot een generatie, die tijdens de tweede wereldoorlog volwassen werd, een generatie ook die na de oorlog de zin van alles niet meer zo direct zag. Zij kregen hun kans bij de film en door hun eigenschappen, hun karakters en levensgeschiedenis gaven zij ook aan het leven in Hollywood een heel andere kleur. Dé vrouwelijke filmsterren uit die tijd van Brando en Dean zijn Marilyn Monroe en Grace Kelly. Mailyn stierf enige jaren geleden aan een overmatig gebruik aan slaapmiddelen na jaren van rusteloosheid door het najagen van een vrouwenbeeld, dat terwille van de pu bliciteit in het leven was geroepen. Gra ce Kelly trouwde haar sprookjesprins. Prins Radnier van Monaco. Marlon Brando is nog steeds de moeilijke en vlug geprikkelde acteur, waarmee me nige regisseur hooglopende ruzie heeft gehad. James Dean ,die in '31 werd geboren, was een schuwe, onbegrepen, militante en agressieve jongeman van het platte land in Indiana, die op zijn drie en twin tigste jaar bij de film kwam. Daar deed hij snel en goed zijn werk, voor het overige leefde hij eenzaam en terugge trokken. In zijn spelkwaliteiten stak hij ver boven de middelmaat uit. Hjj wist op buitengewoon expressieve wijze gestal te te geven aan de figuren, die hij op het witte doek moest zetten. Dit alles verweven met zijn persoonlijke tragiek, die ook in de films domineert, maakte hem enorm populair. Voor vele teenagers is James Dean hun grote held en voorbeeld, omdat hij duidelijk liet blijken dat de oudere ge neratie hem niets te Ieren had. Een ge vaarlijk voorbeeld ook, omdat velen voorbij gaan aan de hele andere levens situatie, waarin Dean verkeerde. Dean heeft maar drie films gemaakt, maar des te verbluffender is het effect, dat zij hebben gesorteerd. Deze films zijn „East of Eden" (maandag dus op het scherm van Nederland 1), „Rebel without a cause" en „Giant". Do laatste film dateert van '56, al weer negen jaar geleden dus. Kort daarna reed Dean zich in zijn snelle sportwagen te pletter tegen een boom. Op die plaats langs de weg staat nog steeds een ge denkteken, dat daar door de Deanver- oerders is geplaatst. En nog nimmer draagt men er zorg voor, dat daar per manent bloemen staan. Vooral de film „Rebel zonder oorzaak" brengt Deans persoonlijke strijd tegen wat hij noemde dwaasheid van de wereld der ouders" uitstekend in boeld. Elders meer over de film, die maandag op het scherm komt.» De „aloude" Chuck Berry, inspirator van zovele beatgroepen heeft een nieu we langspeelplaat het licht laten zien. Het is de zevende die van deze Ame rikaanse zanger in Nederland te ver krijgen is. Uit deze indrukwekkende hoeveelheid l.p.'s blijkt niet alleen zijn stijgende populariteit, maar ook zijn enorme produktiviteit. want Chuck schrijft bovendien nog de meeste lied jes of instrumentale nummers zelf. Toch heeft Chuck Berry op heit Euro pese vasteland nog niet «Me hoogte be reikt die hij in Amerika kent en tooh wel verdient. In Amenika heeft deze aan die rock 'n roll verwamlte blueszanger al verscheidene gouden plaiten gekregen. Chuck heeft een volkomen eigen stijl ontwikkeld, die uit duizenden te herken nen is. Het ils een sltijl met een gedra gen staccato rhythme waarvan (net als bij FaJts Domino) nooit wondit afgewe ken, Ook zijn gitaanaanslaig is specifiek e>n heeft ^en eigen aainltrekkinigisfcraichlt. Meit zijn ietwat slepende „neuzige" stem zingt hij zijn liedjes die opvallen door lange verhalende teksten die soms bij zonder spits kunnen zijn en volkomen afwijken van het normale „liefde en vol le maan gedoe" Op deze nieuwe elpee zijn drie ever greens, „oudjes'' van anderen opgeno men: „St. Loufs Blues", „Jamaica Farewell" en You came a lonig way from St. Louis", Andietre opvallende nummers van eigen hand zijn o.a. Dear dad", „I wamJt to be your driver" en „His daughter Caroline". kann" zongen de vier „Zusters Jacob toen het er in 1963 om ging, of Ludwig Erhard Westduitslands Minister van Eco nomische Zaken blijven of Bondskanse lier zou worden. Het was helemaal geeft verkiezingslied, maar een humoristisch commentaar van de schlagermuziekma- kers op de politieke gebeurtenissen rond de kwestie van de kanseliersopvolging. Ludwig Erhard vond het produkt van de platenindustrie zelf zo gr pp dat hij besloot aanwezig te zijn bij c- m openbaar kers aldaar zulten via de programma's,optreden van de zusjes, om eens kennis - 9 nu met ziet in een goede programmakeuze voor ,jj€ Teüeweilt beschikbaar stelt gecon- met hen te maken. Sinds die tijd zijn de deze zaak bemoeien. Een groot aantal de kijkers! Zo staat er tegenover een fron/teerd worden met de politieke, cuil-1 eertijds alleen volksliederen zingend# medewerkers van dilt bureau gaat naar J licht toneelstuk nooit een ander vrolijk «urele wetanisohnioDsliike en sociale ver- k==tnlt>insHrvf-htnre zepr bekend en oopu- öe radiosprekers luisteren em maakt dan spel. maar b.v. een opera; zo draalen „Love let live" in 1951. De thans 53-jarige Ginger Rogers trad onlangs nog op in andere grote steden in de VS in musicals als „Gypsy", „The Unsinkable Molly Brown" een Annie get your gun". Ginger Rogers heeft voor haar dra matische rol in „Kitty foyle" een Oscar gewonnen. rapport. Om te bewijzen dat algemeen er nooit twee spoirlïiuiitzenidiimgen of speel- beschaafd vaak regionaal gekleurd Is en films op hetzelfde tijdstip. Er blijkt dui- dedijfe uiit deze handelwijze een grote waardering voor de kijkers en een sa- een dialectisch tintje heeft. De bandrecorder is in deze tijd een van de meest gebruikte instrumenten geworden. Radio en televisie zijn on denkbaar zonder d'e hulp van dit toch nog vrij jonge geluidsopnameaipparaat, Tot na die oorlog behielp men zich met grammofoonplaten,. Nu heeft de bandre corder zelfs z'n intrede gedaan in de landbouw. Een boer in Guildford in En- geland heeft zo'n nuttig instrument aan geschaft als hulpmiddel bij het melken. Hij heeft 120 koeien en wil dagelijks pre cies weten, hoeveel Antje. hoeveel Wit- voetje en al hun vriendinnen hebben bij gedragen aan de melkopbrenigst. Na het afwerken van een koe op een staat no teren hoeveel de opbrengst was. is ouderwets, aldus de boer. Je krijgt in de boerderij vuile handen en een notitie boekje voor de meikopbremigist ie een on ding Nu fluistert de boer de cijfers in de microfoon. Eens per week gaaf de secretaresse dje gegevens op kantoor uit. werken. Ja, ja. zo gaat diat tegenwoor- dilg bij de boeren. menwerking fn, deze zin kan Hilversum worden aanbevolen! „Voor boer en tuinder'' zo heef een populaire rubriek bij de Belgische tele visie. Toen de uitzending voor de hon derdste^ maai die lucht inging, werd een wedstrijd georganiseerd. Er kwamen niet minder dan 85.000 oplossingen bin- nien! Een uitzending over bedrijfsihulp werd doior liefst 400 gespreksgroepen door heel Vlaanderen bekeken en daar na cntisch behandeld. Op 24 april tim mert „Voor boer en tuinder" wee,r eens aan de weg. Nu op een vrolijk vlak. Ter gelegenheid van de Gentse Floraliën wordt opnieuw ee,n quiz georganiseerd, d ie uiteraard deze vermaar de bloemen- tentoonstelling als onderwerp zal heb- k611' gezinnen zullen worden uit genodigd voor een bezoek aan de expo sitie. Drie daarvan zullen 's avonds mee mogen doen aan de quiz. De hoofdprijs ls een reis van tien dagen voor liefst vier personen naar de Canairdische eilan den! Het programma wordt omlijst door De Duitse televisie heeft een organisa tie Telewelt opgericht, die een TV-trans. scriptiedienst zal omvatten, speciaal ge richt OP landen buiten Europa. De kij- turele, wetenschappelijke en sociale ver houdingen in de Bondsrepubliek. In december begint de Duitse televisie met een derde programma. Het zal per dlaig dinie en een half uur in de ether ko men. Heit grootste deel van de uitzen dingen zal van instructieve aard zijn. Er komen, diverse cursussen en hot is de be doeling, die vemgadieringen van helt parle ment uit te zenidon als daar onderwerpen behandeld worden, die algemeen in de belangstelling staan. kasteleinsdochters zeer bekend en popu lair geworden. Ze zijn thans met hun volks- en schlagermuziek op tournee in het buitenland. Als zij hun reis door da VS en Canada, waar ook televisieopna men gemaakt worden, achter de ru" heb ben, zullen zij in Scandinavië en c in sluitend in andere Europese linden op treden. Over een bezoek aan Zuid-Ame- rika wordt nog onderhandeld. De BIUE DIAMONDS zoals we ze van avond zullen zien optreden in d# Alberti-show. Advertentie nemingen. Gezamenlijk nuttig effect van HILVERSUM De AVRO gaat van avond om 7 uur van start met een half Uurtje Roy Orbison, het zoveelste tiener- Mooi, dat in korte tijd voor het AVRO- scherm komt. De omroep van „U vraagt, wij draaien wat dam ook" en bij dit laatste denken we dan aan „het feest" Yan Blokker. Verder het bekende zater dagse menu met Robin Hood, Televizier. Wie van de Drie, de Albertishow. Wacht woord en de grollen van Johnny en Rijk, Willeke en Willy ontmoeten een hele serie Kasten, te weten de Blue Diamonds, Jo Leemans, Hans van Oeveren een Jon- Ke zanger van wie we overigens de de laatste tijd niets horen en de ac cordeonisten Jhonny Meyer en Harry Mooten NEDERLAND 2: De KRO begint de laatste dag van de week met „Rendez vous met Europa". Deze keer „Jouets et muslquie", een Zwitsers programma, Waaraan o.m. meewerken Cilly Wang en Los Espagnoles. Cilly Wang heeft een belangrijk deel van haar leven in ons lanq doorgebracht. Haar clowneske acro batische dansen zijn vermengd met een dosis humor, spot en ironie. Een tweede beslist belangrijk onderdeel van deze avond is „Tijd aftellen", een van de vrouwenmonologen van Aldo Nicolai. i,len de la Mar speelt de rol van weduwe Cecilia, die in een hyper burgerlijke woonkamer haar spaghetti eet. Onder wijl gaan haar gedachten uit naar haar zoon, die zich in een trainingskamp voor bereidt om als eerste op de maan te landen. Cecilia voelt zich gekwetst door haar zoon. Hij is n.l. ongevoelig voor haar bijgelovigheid en weigert zijn plan nen op te geven. Erg uiteraard voor een moeder, die niemand anders .heeft om haar genegenheid aan te schenken. Al vorens pater Mijnsbergen o.s.a. de epi- icog spreekt nog twee programmaat- f- "^e achtergronden van de pres tatie" (Is het sport of niet?) en de derde aflevering van de serie Honkong. Hier in draait alles om „een moord bij vol macht". (Advertentie) Links Jan Teulings als Peter Disley en rechts Bob de Lange als Robert Sisson. Oude genever Bessenrood Citroen jenever

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13