Zesde aflevering: DE HAAT LAAIT OP t Hij stoomde het klaar w- Vervolgverhaal door Wim Hornman Schaduw Films Schaam je Paniek Wat er aan voorafging PLUS 24 APRIL 196.1 tocht door de jungle ging langzamer dan een van hen gedacht had. Voor mensen die gewoon zijn, dat er nu eenmaal paden, wegen en straten bestaan was deze ongebaande groene hel een ver schrikking. Maar erger nog was het ongedierte. Grote horzels beten zich aan hun lichamen vast en de piums vlogen soms in wolken om hen heen. De carapatos zogen bloed uit hun lichaam; veroor zaakten na enige tijd een verschrikkelijke jeuk en na een paar uur bij sommigen zelfs opgezwollen benen. Sprinkhanen soms zo groot als een muis joegen hun de doodsangst op het lijf en lange rup sen vielen soms uit de bomen op hun hoofd of schouders. Soms zagen ze een zwart behaarde vogelspin en de zweetbijen, aangetrokken door de sterke lucht van hun transpirerende lichamen, kropen in alle openingen van hun lichamen en kwamen daar de luizen tegen die begerig hun nieuwe buit betastten, terwijl de zandvlo bezig was eieren in de huid te leggen. Pedro Dias wist dat het de insekten waren, die straks de zes mensen tot razernij zouden kunnen brengen, want dit miljarden-leger verzette zich tegen elke vooruitgang van de mens in de jungle. W W La. lil lil ANNEER de inwoners van het Ameri kaanse plaatsje Rubidoux (Californië) door de straten een motorfiets met het sis sende geluid van een ouderwetse locomotief horen razen, weten zij, dat het Lenord Wash burn is, die een ritje op zijn zelf ontworpen stoomvehikel maakt. Toen deze ondernemen de knutselaar nog een jongen was, zag hij eens een motorfiets die door stoom werd voortgedreven. Jarenlang hunkerde Wash burn ernaar zelf zo'n voertuig te bezitten, maar hoe hij ook zoc,}\t,,ngrgerts was een der gelijk apparaat te vinden. Ten einde raad besloot hij dan maar met zijn eigen handen deze droom te verwerkelijken. Veertien maanden van ingespannen arbeid kostte het hem om gestalte te geven aan zijn ideaal: een sissende, snorrende tweewieler. Het frame en de wielen sloopte hij van een Harley Davidson, en een oude Toledo stoom machine uit een automobiel van 1902 doet dienst als krachtbron. In het met butaangas gevulde reservoir ontwikkelt zich stoom, die de motorfiets laat lopen als al zijn soort genoten, alleen met dit verschil, dat er ver snellingen noch koppeling aan te pas komen. Het voertuig heeft verder de normale uit rusting met daaraan toegevoegd een assor timent stoomfittingen, ventielen en druk meters, welke nodig zijn om de stoommachi ne in werking stellen. Wat de kosten betreft; v'öor eerl bedrag' vaü 2500',heeft Lenord Washburn zijn stoomspuwend ver voermiddel kunnen construeren. Het ver bruik en onderhoud komen op ongeveer één derde in vergelijking met die van een con ventionele motorfiets. laat dat mes vallen, Schwebel Af en toe keek hij naar Suzan Howard, die op enkele meters ach ter hem liep. Het scheen of ze slaapwandelde. Haar blouse en rok waren gescheurd en hij vroeg zich af hoe lang het zou duren.dat ze zou beginnen te gillen. Ze hijg de als een gewond dier en keek langs hem heen naar de wirwar van bomen, planten, lianen en groen, waaronder, waarboven en waartussen zich de onzichtbare gevaren van de Groene Hel ver scholen. De nachten zijn nog er ger, dacht hij. Ik alleen heb een muskietennet, de rest moet maar proberen te slapen onder de para chute, die ik bij me heb. Soms liet hij een van de veldflessen rond gaan, elk waarschuwend, dat ze maar één teug mochten drinken, wilden ze nog een dag rondkomen met het water. Als ze toevallig in een malaria-gebied zouden komen, dan waren de gevolgen niet te over zien en daarom deelde hij iets van zijn kleine voorraad kinine uit. Ook gele koorts was een van de gevaren, de muskiet is de drager ervan en bijt hij, dan wordt de bacil in het bloed opgenomen. Ineens hoorde hij achter zich een hevige woordenwisseling. Hij hoor de de zware stem van August Schwebel. die zich ergens hevig over scheen op te winden. Hij be duidde Suzan Howard te blijven staan die doodmoe tegen een boom leunde en met de scherpe machete in de hand liep hij op de Duitser toe. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij pater Martin, wie het zweet van het gezicht gutste. Deze haalde vermoeid de schou ders op. „Ik weet het niet. Schwebel zegt, dat het allemaal te langzaam gaat en dat we er op deze manier nooit uitkomen. Daarop heeft John Well die achter hem loopt, hem ge vraagd zijn kop dicht te houden en nu hebben de twee het met elkaar aan de stok Plotseling werd Dias woedend. Hij vloog op Schwebel toe en zijn machete weggooiend, gaf hij hem een harde kaakslag, die een min der sterke man tegen de grond had doen tuimelen. Een ogenblik bleef Schwebel verdwaasd staan, dan viel zijn oog op de glinsterende machete en met een voor zijn li chaamsgewicht ongelooflijke han digheid, maakte hij er zich mees ter van en viel er John Well mee aan. Maar voordat hij iets had kun nen doen, klonk de scherpe stem van Rolf Gordon: „Sla niet en steek niet Schwebel, want voordat je zover bent, jaag ik je een kogel door je dikke kop". Als door de bliksem getroffen bleef Schwebel staan en keek in de loop van de revolver van Gordon. Hij aarzelde even. keek John Wel) met bloeddoorlopen ogen aan, richtte zich dan in zijn volle leng te op en deed een pas naar voren. Maar weer klonk de stem van Gordon. „Laat dat mes vallen, Schwebel. Ik tel tot drie. Jij zult niet de eer ste man in mijn leven zijn, die de derde tel niet overleefde als hij niet deed wat ik zei". Nu mengde pater Martin zich in het gesprek. Zijn stem was zacht, vleiend bijna, maar met een ge vaarlijke ondertoon. „Laat vallen, Schwebel. Hij meent wat hij zegt. Ik ken hem." Het mes viel tussen dode blade ren en haastig raapte Pedro Dias het op. Zonder een woord te zeg gen, liep hij terug naar Suzan Ho ward en begon weer te lopen. Zo hoorde hij niet, dat Schwebel hees tegen Gordon fluisterde: „Daar zul je voor boeten", maar deze haalde de schouders op, gaf John Well een knipoogje en langzaam trokken ze weer verder. Zo verliep de dag, die voor allen een helse marteling werd. De ver schillende personen beginnen zich al af te tekenen, dacht Pedro Dias. In plaats van dat ze allen te zamen de strijd tegen de jungle aanbin den, speelt zich een prestige-strijd af, die straks tot afgrijselijke con sequenties kan leiden. En de stom melingen weten niet eens, dat dit nog maar het begin is. Soms laait een vechtpartij op, die zo op het eerste oog geen enkel gevolg heeft. Langzaam gaan ze elkaar minder sympathiek vinden en na enkele da- dagen zijn ze al in twee of drie groepjes verdeeld. En dan ineens breekt de oorlog tussen hen uit en vernietigen ze elkaar. Hoe moet ik in 's hemelsnaam dit kleine stukje wereld terugbrengen naar die gro te wereld, waar zich over de hele aarde precies hetzelfde afspeelt, haat, nijd, afgunst, bosting van meningen, gevoed door botsing van systemen, de jungle van de be schaving, die onbarmhartiger is dan de Groene Hel? Toen hij na uren meende een ge schikte plaats te vinden om het nachtkamp op te slaan, keek hij het groepje mensen rustig aan. Ze waren nog maar een schaduw van wat ze die morgen waren geweest- Hun kleren plakten aan hun licha men, hun gezichten vertoonden nerveuze 'trillingen en sommigen hadden wonden aan armen en be nen en gezicht. Langzaam maakte hij het pak open, de revolver in de hand. Hij ging op een door de blik sem getroffen boomstam zitten en veegde zijn gezicht af. Hij haatte het ogenblik dat hij het woord tot hen moest richten, maar er zat Dicht bij Manaiis, in het Amazo ne-gebied in Brazilië, valt een vier motorig passagiers-vliegtuig tussen de miljoenen bomen van de Groene Hel te pletter. Een beroemd groot wild-jager, Pedro Dias, wordt per parachute in de nabijheid gedropt. Zijn taak is om na te gaan of er nog overlevenden zijn. Na twee dagen vindt Dias inder daad een aantal overlevenden: Su zan Howard, een filmster: Pater Martin; een Duits zakenman August; Schwebel; John Well, een Engels journalist; Andres Galonis en Rolf Bordon, 'n agent van F.B.I. Met zeven man, waarvan alleen maar Dias en Gordon bewapend zijn, beginnen zij aan hun levens gevaarlijke tocht. De twee revol vers betekenen echter macht en al vlug begrijpt Dias, dat het leven van Rolf Gordon, die foto's heeft genomen van geheime vliegvelden in het Amazone-gebied, elk ogen blik gevaar loopt. jacht te gaan? Hij kende het oer woud. Hij kon hem in een val la ten lopen. Maar toch Wie waren de anderen. De pater kon hij gerust overslaan, maar wie - - i "niets anders*óp.' Als ze niet tot een""" was bijvoorbeeld Andrès Galonis v' - i In elk geval een communist. Maar dat wilde nog niet zeggen, dat hij erop uit was gestuurd om te zien wat hij Rolf Gordon straks zou gaan doen. Daarvoor kwam hij te eerlijk voor zijn overtuiging uit. En John Well? Een journalist, dat zei hij tenminste. Maar hij had zijn perskaart nog niet laten zien. En August Schwebel, die wraak ge zworen had? Zou deze het gevecht hebben uitgelokt met John Well om hem te dwingen van zijn wapen gebruik te maken en daardoor een excuus te vinden hem later aan te vallen? Eindelijk gaf hij het gis sen op en keek naar Pedro Dias, die de insekten-beten van Suzan Howard verzorgde. Dias ging zeer zorgvuldig te werk en legde haar precies uit wat hij deed. Hij wees haar op de beten van de horzel, die, als ze niet tijdig behandeld worden grote zweren veroorzaken, op de mu- cuins, de miniscuul kleine insek ten, die zich ingraven in je huid en op de beten van de ihenni, die ze waarschijnlijk 's nachts had opge lopen. Hij vroeg haar dringend bijzon der zuinig te zijn met de fles alco- taakverdéling overgingen, als niet elk zijn eigen verantwoordelijkheid droeg, dan zou het grootste deel na enkele dagen geestelijk gestoord zijn. Zijn stem verried echter niets van zijn ongeruste gedachte; zij klonk opgewekt, in zoverre hij daar tenminste toe in staat was. „Luister goed", begon hij, zijn ogen strak op August Schwebel ge richt. „Van nu af aan krijgt elk zijn eigen taak. Suzan Howard wordt onze verpleegster. Als ze niet weet hoe wonden te verbinden dan zal ik haar daarbij helpen. Pa ter Martin zal voor hout voor het kampvuur moeten zorgen te zamen met John Well. August Schwebel en Andrès Galonis moeten elke avond het kamp schoonmaken en Rolf Gordon en ik zullen in de vroege ochtenduren op jacht gaan. Gaat iedereen daarmee akkoord?" Pater Martin stond op. „Hoe lang zal deze tocht du- reu?", vroeg hij. Pedro Dias nam hem scherp op. Hij keek de pater zwijgend aan en het viel hem op, dat deze er, in tegenstelling met de anderen, nog betrekkelijk fris uitzag. Er was zelfs een glinstering in zijn donke re ogen en weer voelde hij die vreemde prikkeling van gevaar, alsof die hem door de pater werd voorspeld. „Een week, misschien veertien dagen", zei hij kort. hol in de medicijn-kist en terwijl zijn handen voorzichtig over haar huid gingen, moest hij zich ineens bekennen, dat hem iets bijzonders overkwam, waarvoor hij geen ver klaring kon vinden. Hij stelde zich haar voor in Hollywood, in een stu dio met scherpe lampen op haar gericht, een ploeg van camera mensen om haar heen en 's avonds haar bungalow met een zwembad en een tuin en gasten, die er zich vermaakten. „Voel je je goed?", vroeg hij. Ze schudde het hoofd. ^Natuurlijk niet, dit is jouw we- Rolf Gordon voelde zich slap en moe, maar zijn geest werkte bui tengewoon helder. Hij vroeg zich af hoe de filmrolletjes het zouden houden, die hij in een luchtdicht gesloten busje om zijn hals had hangen. Hij wist dat ze van bijzon der grote waarde waren, want als ze ontwikkeld werden, zou de hele wereld weten, dat overal in deze immense jungle geheime vliegvel den door Cubaanse agenten wer den aangelegd. Hij wist maar al te goed wat dit betekende. Cuba zou een sprong wagen naar Brazilië en vandaar dezelfde guerilla-oorlog beginnen als eens in de Sierra Maestro. Nu pas realiseerde hij zich waarom de commando-troe pen op het eiland zulk een harde training kregen. Ze zouden van hieruit gaan opereren, angst en onrust brengen in het land, afzak ken naar Belém en Manaus, lan den misschien in Brasilia en zo een staatsgreep forceren. Dan zou de rest van Zuid-Amerika volgen, eerst misschien Argentinië, dan Bo livia, alle tezamen onder één machtsdroom, de nationale com munistische onafhankelijkheid van La tij ns-Amerika. Wie was eigenlijk Pedro Dias. Waarom was hij per parachute af gesprongen, terwijl hij duidelijk had laten blijken niets van men sen te moeten hebben? Had hij gedacht iets uit het vliegtuig te kunnen halen? Had hij opdracht te zien wat er overgebleven was van Rolf Gordon met wie hij al eens een kleine opdracht had vervuld? Was hij omgekocht door de tegen partij? Gordon wist dat hl] nooit mot zou kunnen zijn, nooit rustig zou kunnen slapen. Waarom koos Dlaa hem uit om samen met hem op viel naar beneden reld, maar niet de mijne. Mijn he le lichaam doet pijn, ergens in mijn hoofd is het of er een brom vlieg voortdurend gonst en mijn benen jeuken zo, dat ik zeker weet dat ik ze op een of andere dag stuk krab". „Zou jammer van de benen zijn", zei hij spottend. Ze trok haar schouders op. „In de schaduw van de dood geef je elkaar geen complimentjes", zei ze heftig. Dias keek haar scherp aan. Als hij haar zou willen redden en hij besefte ineens, dat hij niets lie ver zou wensen dan moest hij de gedachte aan de dood als het ware uit haar wegtrappen. Daar om zei hij koud: „De dood waarom? Ik kan me voorstellen, dat het geen prettig evenement is om een vliegtuig, waarin je zelf zit, in de jungle terecht te zien komen, maar het is onzin om bij mij de martelares te gaan uithangen. Tenslotte ben je gered en die 40 anderen niet. En in plaats van dat je daar dankbaar om bent, loop je als een grienend kind door het oer woud, terwijl de apen je boven in de bomen uitlachen. Laat ik jou eens wat zeggen. Er wonen hon derdduizenden mensen in dit Ama zone-gebied, die in hun hele leven net zoveel verdienen als jij in één dag. Die regelmatig hun kinderen zien sterven, die niet eens meer weten dat „honger" in jouw schijn wereld een verschrikkelijk woord is, maar die die honger en de dood van hun kinderen aanvaarden als iets normaals. En terwijl jij door mij als een baby wordt verzorgd met medicijnen, die zij waarschijn lijk nog nooit gezien hebben, breng je uur aan uur door met jezelf te beklagen. Je moest je schamen." Hij had haar willen kwetsen en het lukte hem. Woedend duwde ze zijn hand van haar arm. „Ik vraag me af of jij een mens bent", stootte ze uit. „Heb jij wel eens angst gevoeld? Ben jij wel eens zó doodmoe geweest, dat je dacht eraan te zullen sterven? Ik heb gehoord, dat je in jouw land als een soort nationale jungle-held wordt vereerd door diezelfde men sen waaraan jij zo'n hekel hebt. Vertel me eens: voor wie ben jij eigenlijk bang?" Hij keek haar ernstig aan en antwordde langzaam„Voor de mensen. als je het dan heel eerlijk wilt weten, maar. Hij maakte de zin niet af, keek verbaasd rond en snoof. Dan liep hij tien meter verder, bleef staan en keerde hardlopend terug. Hij keek haar ademloos aan en in zijn ogen was een lichte paniek. Zijn stem was hard en bevelend toen hij haar toesnauwde. Neem die verbandkist onder je arm en probeer in die boom te klauteren en doe het vlug." Dan zette hij zijn handen aan de mond en schreeuwde: „Allemaal de bomen in. Laat de boel maar staan. Opschieten." „Waarom?", schreeuwde Schwe bel terug. Pedro Dias wachtte niet, maar klom tegen de boom op, waar Su zan Howard reeds op een dikke tak zat. Het zware pak waarin het zen dertje en wat blikjes zat slinger de hij ook over de tak. „Luister en schiet op," riep hij terug. In de verte hoorden ze een geluid of er een kudde wilde stieren na derde, het breken van takken en een merkwaardig geluid van hout op hout, alsof een honderdtal spech ten tegelijkertijd aan het werk gin gen. „Wilde zwijnen, pecari's," riep hij. „Schwebel als je niet maakt, dat je in enkele seconden in een boom zit dan ben je straks niet meer dan een rauwe klomp vlees." Het geluid kwam dichter en dich terbij. Overal vluchtten dieren haastig weg, duidelijk zagen ze een ratelslang een goed heenkomen zoeken en een paar schichtige vos sen ijlden over het rottende bosta- pijt. „Kunnen ze niet in een boom klimmen?" vroeg Suzan Howard. Hij lachte. „Neen, dat kunnen ze niet. Maar ze zijn van niemand bang, werke lijk van niemand. Soms vallen ze aan, soms niet, dat kun je nooit tevoren weten, maar ik moet je eerlijk zeggen, dat ik liever op een jaguar jaag dan op deze pecari's. Hun aantal is te groot. Meestal zijn ze met dertig of veertig en je bent dood voor je er erg in hebt. Het zijn waarschijnlijk de imige dieren, die rustig een anaconda of een boa aanvallen, al heb ik datzelf nooit gezien. Ik zal proberen er een te schieten, dan hebben we tenmin ste te eten. Het is geen eenvoudige zaak, want raak je ze niet precies, dan verdwijnen ze en heb je het na kijken." Het geluid nam in hevigheid toe en plotseling uitte Suzan Howard een kreet, want John Well, die naast pater Martin op een tak was ge klommen viel naar beneden juist op het moment dat een dichte hor de borstelige muskuszwijnen klap pertandend in hun richting kwam rennen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 18