Hebt u dat gelezen Vrouwelijk schoon en propaganda: uitstekende combinatie In arm land kan bouw van een pomp belangrijker zijn dan een stuwdam Wandelende advertenties brengen royaal geld op De folklore der koninginnen Wereld kleiner Eten Vicieuze cirkel Kleine dingen EEN EEUW „GRENZELOZE" SAMENWERKING - FOLKLORE BLOEMENMEISJES FELICITATIE KONINGINNEN 24 APRIL 196.» PLUS 1865 was niet zo'n slecht jaar; het is vrede in Euro pa. Napoleon III en Bis marck ontmoeten elkaar in Biarritz en zijn nog geen vijanden. Pruisen en Oos tenrijkers zijn nog niet ten strijde getrokken. In Ame rika overwinnen de Noor delijken in de Burgeroor log. Lincoln wordt ver moord, maar de slavernij van de negers eindigt de finitief. De wereld stapt zoetjesaan een nieuw tijd perk binnen, maar beseft het nog niet helemaal. Ja pan is op weg een grote mogendheid te worden. Cultureel bezit is 1865 be paald een vruchtbaar jaar. Tolstoi schrijft zijn mees terwerk „Oorlog en vre de". Wagner's „Tristan en Isolde" wordt voor de eer ste maal uitgevoerd. Lewis Carroll voltooit zijn we reldberoemde „Alice in wonderland". Wilhelm Busch schrijft zijn beken de verhaal over de twee deugnieten „Max und Mo- ritz". De heren met de gekle de jassen die zich in het zwierige Parijs van 1865 om de conferentietafel zet- tei, dachten niet aan lief dadigheid. Zij streefden naar een concreet en prak tisch doel. Hun nazaten die zich een eeuw later om de conferentietafel scharen, streven naar een even con creet en praktisch doel. Toen, in 1865, wilde men het verkeer tussen de ge vestigde naties beter rege len. Het was een kleine bij drage tot de verbetering van de wereld. Nu wil men de wereld beter bewoon baar maken niet voor een paar mensen, en voor een paar gevestigde naties, maar voor alle mensen en alle volken. Het is een grootse bijdrage. J. J. VIS lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllM MEER en meer komt het in ge bruik vrouwelijke charme en schoonheid te benutten voor reclame-doeleinden. De eerste Nederlander, die met succes vrou welijk schoon en ongekunstelde charme voor zijn zaak „inzette", was dr. Albert Plesman, de oprich ter van de K.L.M., die bij intuïtie begreep, dat een kittige stewar dess nu eenmaal kwaliteiten heeft, waarbij de man niet in de schaduw kan staan. Plesman engageerde de eerste vliegende gastvrouwen van de wereld en het valt niet te ont kennen, dat zijn „meisjes", zoals hij de stewardessen noemde, er veel toe hebben bijgedragen de K.L.M. internationale faam te be zorgen. ke gevens. De Unesco, de v tenschappelijke en opvoedkun dige organisatie van de Ver enigde Naties, werd in 1945 op gericht. De internationale Atoom Organisatie werd in 1956 opgericht. De gezondheid van de mens werd een onder werp voor internationale sa menwerking: in 1946 werd de wereldgezondheidsorganisatie opgericht. sen met de winst op zijn pro- duktie. Maar hoe moet men de schulden voor de aanleg van een weg, een kanaal, een school afbetalen? Dat kan pas gebeu ren als de economie zich zo ver heeft ontwikkeld dat de over heidskas door belastingheffing de schuld kon aflossen. En in arme landen vergt dat tiental len jaren. Er gebeurt nog meer in dat Jaar 1865. William Booth, ge schokt door de nood van de Engelse arbeidersklasse, richt het Leger des Heils op. In Pa- UJs komen voor de eerste maal "e nationale telegraafdiensten van een reeks landen bijeen. ..richten er de eerste inter nationale telegraafunie op. De bijeenkomst viel niet op tussen ai het nieuws van 1865, maarzij W3S \T niet minder belangrijk om. Voor de eerste maal dwong ne ontwikkeling van de moder- e techniek en de moderne sa menleving de mens tot het ma ken van deugdelijke internatio nale afspraken. Niet uit idea lisme maar uit praktische noodzaak. De delegaties, die honderd jaar geleden te Parijs bijeen kwamen, zullen niet beseft heb ben dat zij toen de eerste steen legden voor het indrukwekken de gebouw waarin nu allerlei vormen van internationale sa menwerking zijn ondergebracht- Na de telegraafunie werden vrij snel meer soortgelijke or ganisaties gesticht: de wereld postunie (1874) en de interna tionale meteorologische organi satie (1878). Beide organisaties hadden de duidelijke bedoeling om de contacten tussen de na ties te bevorderen. Voor beter postverkeer was gelijktrekking van de tarieven noodzakelijk. Voor beter scheepvaartverkeer kon men niet zonder uitwisse ling van weerkundige gegevens. Zelfs volgens de toenmalige maatstaven werd de wereld snel kleiner. Samenwerking tussen de landen kon niet uit blijven. Men moest een inter nationaal apparaat opbouwen dat gelijke tred hield met de ontwikkeling van de moderne communicatiemiddelen. Het pu re nationalisme vierde in het laatste kwart van de vorige eeuw hoogtij, maar praktische mensen begrepen toen reeds dat men moest samenwerken over de grenzen heen om van de wereld geen chaos te maken. Het jaar 1919 bracht de vol gende steen in 't gebouw van de internationale samenwerking. Te Genève werd de Internatio nale Arbeidsorganisatie opge richt. De nationale arbeidsbewe- gingen dwongen de verschillen de staten tot verbetering van materiële positie van de werk nemers.. De afloop van de Tweede Wereldoorlog en de oprichting van de Verenigde Naties heb ben een geweldige stimulans gegeven voor de uitbouw van de internationale samenwer king. Op het gebied van de in ternationale communicatie kwam de laatste nog ontbre kende organisatie tot stand: de scheepvaartorganisatie IMCO (in 1948) nadat in 1944 de lucht vaartorganisatie (ICAO) was opgericht- Maar ook ging men een ge heel nieuw terrein betreden: dat van de internationale cul turele samenwerking en de uit wisseling van wetenschappelij- Maar wie kan er gezond zijn als hij niet genoeg te eten heeft? Het antwoord op deze vraag heeft tientallen politici, economen, technici en andere specialisten gebracht tot de op richting van die grote reeks van internationale organisaties die hu zeer sterk het uiterlijk en de inrichting van het ge bouw der internationale sa menwerking bepalen, In 1945 werd de FAO opge richt, de voedsel- en land bouworganisatie van de Ver enigde Naties. De oprichters van de FAO hielden zeer duidelijk voor ogen dat ver hoging van de levensstan daard in de wereld slechts bereikt kan worden door ver betering van de landbouw methoden en verbetering van de voedselgewoonten. Juist op deze twee doeleinden richt de FAO zich dan ook. In 1944 werden het interna tionale monetaire fonds en de wereldbank opgericht. Wie een achterlijke economie wil ver beteren, heeft geld nodig. Maar behalve geld ook goede raad. De wereldbank verschaft beide. Het internationale monetaire fonds verschaft korte kredieten bij acute moeilijkheden in de betalingsbalans van een land. Daarbij doen zich een aantal problemen voor, die tot nu toe onbekend waren- Arme landen, de ontwikkelingslanden, kun nen geen geld lenen als zij het niet terug kunnen betalen. Ar me landen hebben niets aan produktieverhoging als zij hun meer-produktie niet kunnen uitvoeren. Arme landen moeten soms geld lenen voor projekten die zich zelf niet direct betalen maar pas na een hele of halve generatie. Wie een fabriek bouwt, kan zijn leningen aflos- In de rijke landen vergeet men wel eens dat de opbouw van de moderne economie an derhalve eeuw heeft geduurd. De arme landen hebben niet zo veel tijd. Hun bevolkingen groeien snel nu de meeste do delijke ziekten zijn bedwongen. Voor deze groeiende bevolking is werk nodig, woningen, on derwijs. Het is een vicieuze cir kel die alleen met de steun van de bevoorrechte naties kan worden doorbroken. Laten wij daarbij niet vergeten met hoe veel ellende de opbouw van ons produktieapparaat gepaard is gegaan. En dat gebeurde in een tijd waarin de rijke landen heel wat winsten haalden uit hun koloniën, de ontwikkelingslan den van nu. Als wij willen voorkomen dat dezelfde ellende, dezelfde verpaupering die wij uit de geschiedenisboekjes over de vorige eeuw kennen, zich op veel groter schaal en dus in veel ernstiger vorm herhaalt, dan moeten wij de jonge lan den de helpende hand bieden- Voor al deze na de tweede we reldoorlog noodzakelijke vor men van hulpverlening is een aantal internationale organisa ties opgezet. De ene voorziet in het verschaffen van kredie ten op makkelijke voorwaar den, de andere houdt zich be zig met het overdragen van kennis, theoretische en prakti sche. Weer een andere beoogt de ontwikkeling van de han delsrelaties zodat door afschaf fing van handelsbeperkingen de arme landen hun produktie kunnen exporteren naar de rijke landen. Het speciale fonds van de Verenigde Naties, de in ternationale ontwikkelingsas- sociatie, de internationale fi nancieringscorporatie, de alge mene overeenkomst inzake ta- en hanclel en de eind 1964 opgerichte raad voor han- u en ontwikkeling houden zich alle in een of andere vorm met dit soort van hulpverle ning bezig. Er wordt vaak geschimpt op deze vorm van internatio nale samenwerking. In het rijke deel van de wereld ziet men de noodzaak niet direct in. Men haalt uit de kranten de argumenten om er tegen te zijn: corruptie, revoluties, dictatuur. Er blijft te veel aan de strijkstok hangen, het geld verdwijnt in een bodem loze put. Het is een trieste waarheid dat vooral het slechte nieuws de voorpagi na's van onze dagbladpers haalt Daarom leest men te weinig over de ziekten die wel bedwongen zijn, de hon gersnoden die wél overwon nen zijn, de huizen die wél zijn gebouwd en de kinderen die wél naar school gaan. Het werk van de internatio nale hulpverlening is niet spec taculair. Het gaat om kleine dingen: een pad door het oer woud, de aanleg van een wa terleiding in een Aziatische mil joenenstad, verbetering van de eetgewoonten, de ontwikkeling van een abc in een land waar men nooit heeft gelezen, het schrijven van leerboekjes. Het ontwerpen van een goede en goedkope pomp kan soms voor duizenden mensen belangrijker zijn dan de aanleg van een stuwdam of een vliegveld. Wij zijn gewend geraakt aan Delta-dammen en maan-raket- ten. Maar voor de arme boer in India, de huisvrouw In donker Afrika, de Indianen-kinderen hoog in de Andes kan een fiets, een stel pannen of een potlood belangrijker zijn. Al te vaak denken wij dat met een gulle gave het probleem is opg'elost. Maar wie geld bijeenbrengt voor de aanbouw van land bouwtrekkers, waardoor de landbouw in een ontwikkelings land verbeterd kan worden, vergeet dat de trekker over een weg naar de plaats van be- bestemming vervoerd moet worden, dat de gebruiker de bediening en het onderhoud inoet leren, dat olie en benzine banden en onderdelen ter plaatse aanwezig moeten zijn, dat 'n goede monteur onmisbaar is. Wie eeuwenlang met een houten ploeg heeft gewerkt, Is blij met een stalen. Maar h{j moet de ploeg leren slijpen en hij heeft een slijpsteen nodig. En door dit alles heen speelt de moeilijkheid waarover iede re daad van technische bijstand struikelt: de taboes, de adat, de eeuwenoude zeden, hinderpa len die wij altijd op onze weg vinden en die alleen met de grootst mogelijke voorzichtig heid verzet kunnen worden. Te vaak denken wij dat de hulpverlening aan de ontwik kelingslanden een soort liefda digheid is. Maar met een stel kleren, één paar schoenen, één stuk zeep helpt men niemand. Men moet de basis leggen voor regelmatige produktie van de ze goederen in het land zelf en niet als een rijke oom na afle vering van de goede gaven weer opstappen. DIE Cisterciënzer-monniken toch U hebt kunnen lezen, dat zij in de abdij van Cai- dey, gelegen op een eilandje bij Engeland, een zeer geheim par fum vervaardigden, dat de vrouwen bekoort, verjongt en high maakt en de mannen in al le staten van uitdelende char me en verovering omtovert. Met behulp van een expert op dit gebied heb ik dit top-secret produkt, waarin geen wijwater voorkomt, maar waarin wel de edelste, geurigste natuurproduk- ten van Gods schepping ver werkt zijn, kunnen opsnuiven. IJ moet er mee handelen als met een oude cognac, zorgvuldig ge schonken in een bol glas, ivaar- omheen uw handen verwarmend trillen, zodat het kostbare vocht even in beroering komt. Dan de neus twee centimeter in het glas laten zinken en de geur met diepe kennersadem inhaleren. Neem dus een flesje Caldey in uw hand. schroef de dop eraf, breng uw neus naar de kleine opening en laat u al snuivend wegzinken, mediterende over het mooie, heerlijke leven, dat u geschonken werd. Is het een wonder, dat een Amerikaans toerist tiaar de monniken stapte en zonder veel poespas zei: well, hier zitten miljoenen in voor mijn markt; mijn gebed is verhoord, gij zult geen klassieke, arme monniken meer zijn, maar weldoende rondgaan, zoals ik. als er vol doende aan verdiend is. De monniken in alle staten van vervoeringIn de refter heftige debatten, minder eetlust, meer gewetensvragen. Maar pa- ter-procurator zette door e?i toen hij besloot om het parfum van Caldey in geconcentreerde vorm naar Amerika uit te voe ren, was alle weerstand gebro ken en ieder concentreerde zich in gebed om de Heer te danken. Toch vraag ik mij af, waar we op deze manier naar toe gaan. De Benedictijnen hebben hun Benedictine, een likeur waarin de hemel schijnt neerge daald. Op een oude fles Bour gogne staat een dikke Francis caan. proevend tussen de wijn vaten in een kelder van een af" gezonderd klooster. De Cister ciënzers zijn binnen met het par fum. Maar zeggen wellicht de paters Augustijnen: wij vervaardigen leverworst, die de beste van de wereld genoemd mag worden. Daar kan geen Argentijnse ex portslagerij tegen op. Waar blijft de Amerikaan, die ons pro dukt sappig, gekruid, zuiver leverkleurig, met stukjes zacht tot smullen dwingend spek gaat verkopen? En de vrouwen van Bethanië zien uit naar een top-secret lip stick, die nooit afgeeft en de na tuur in haar schoonste vorm laat opbloeien. Voor de Jezuïeten ligt de zaak anders. Naar ik gehoord heb, is hun invloed op de damesbladen groter dan de argeloze lezer ver moeden kan. Zij weten raad met elk probleem, lossen onder ge raffineerde pseudoniemen als miss Society en daddy Round- board de intiemste en psycholo gisch meest hoogstaande moei lijkheden op. Zij zouden miljoe nen brieven van fans ontvangen, met twee postzegels voor admini stratiekosten. Intussen verneem ik, dat de Dominicanen het er niet bij laten zitten. In diep geheim bereiden zij een uitzonderlijke pudding voor. Met een aanbeveling in achtenveertig talen. PHILIP LANGERAK „Ik heb eindelijk een goed baantje voor jestuntman in een nieuwe dynamische avonturenfilm!" Ongetwijfeld zjjn er instanties, die het schoonheidskoninginnengedoe overdrijven en uitsluitend en alleen de „sex" laten meespreken. Over deze categorie, over de Missen Holland enz. willen wij het nu niet hebben. Maar wel over de Haarlemse bloemenmeisjes, de geüniformeerde dames van de gerenommeerde felicitatiedienst, de kaasmeisjes van de verenigde zuivel- bureaus, de textielkoningin, de druiven- prinses, de vorstin der heide en al die anderen, die een produkt uit ons land op hun eigen manier propageren. Charme en onbevangenheid, dat zjjn de voornaamste voorwaarden om tot dit korps te kunnen behoren. Oude gebruiken verdwijnen, nieuwe komen in zwang. In onze samenleving neemt de traditionele gebondenheid van het volk langzaam maar zeker af. Voor al in de grote steden raakt de folklore in verval. Maar we zien tevens nieuwe ge bruiken opkomen. Hierbij hoort ook de uitverkiezing van de mooiste van het land, stad of dorp. Of deze verschijnselen zijn te rangschikken onder nieuwe fol klore, willen wij niet beweren, maar een feit is, dat vrouwelijk schoon een steeds gewilder propagandamiddel wordt, en dat jonge meisjes zich meer en meer be wust zijn dat hun lieftalligheid in hoog aanzien staat. Het nieuwe beroep van receptioniste is zeer gewild en wanneer er per adver tentie bus-stewardessen voor de Grey hound Lines in Amerika of kaasmeisjes voor Engeland worden opgeroepen, mel den zich honderden gegadigden. Het Nederlands Zuivelbureau selecteer de voor zijn laatste tournee door Enge land niet minder dan 200 sollicitanten en de gelukkigen die tot kaasmeisje werden uitverkorenen waren slechts tien in getal, Of dit een succes is geworden, deze kaas expeditie gepresenteerd door charme? Overweldigend! De Engelsen overstelpten de meisjes, die een oud-Hollands kostuum droegen, met vragen over Nederland. En ofschoon de resultaten van het optreden der kaasmeisjes moeilijk in cijfers zijn uit te drukken, kan zonder meer worden ge zegd, dat deze wandelende advertenties van ons boter-, melk- en kaas-landje de verkoop van deze produkten in Engeland en Schotland in hoge mate hebben be vorderd. De kaasmeisjes hebben niet al leen een interessante, en ook wel ver moeiende tijd gehad, maar verdienden bovendien goed. De meisjes streken een belastingvrij salaris van 1375 grdden op en moesten daarvoor gedurende vier we ken telkens vijf dagen werken. Dat was „schoon'' verdiend want overtocht, over nachtingen en maaltijden waren vrij. „U hebt een stunt van tien miljoen in uw handen", zei een Amerikaanse publio relations-man tegen de heer W. van Wil lige, toen deze hem vertelde van zjjn plan om met een team bloemenmeisjes naar het buitenland te trekken. Dat is tien jaar geleden. Nu zijn de bloemen meisjes in een goed deel van de wereld een begrip geworden. De Amerikaan dacht, zoals de meesten van zijn landge noten, in nuchtere cijfers. Voor hem was het een uitgemaakte zaak, dat de bloe menmeisjes ook voor commerciële doel einden in het geweer zouden komen. De heer Van Willige echter wilde uit sluitend en alleen via zijn jonge „bloe men" de aandacht vestigen op Haarlem als bloemenstad en dat is hem wonder wel gelukt. De „tien miljoen" van de Amerikaan zijn er allang uitgekomen, zo redeneert de heer Van Willige nu. „De „Holland promotion" is door onze meis jes zeer bevorderd en de bollenkwekers hebben hiervan groot profijt ondervon den." Het werk van de bloemenmeisjes is vaak erg vermoeiend. Neem alleen maar eens dat halve uurtje op de New Yorkse Fifth Avenue toen zij tienduizend nar- cissen uitdeelden. Per jaar is de omzel zo'n kwart miljoen bloemen. Daarenbo ven moeten de meisjes iets weten te ver tellen over de bloemen, die zij uitdelen: wanneer je narcissen moet planten, hoe ze te verzorgen en welke soorten er zijn. Ze moeten ook weten, dat je bijvoorbeeld nooit een oranje bloem op een paarse jurk speldt en dat bij heren, die een onderscheiding dragen, de bloem op hun linkerrevers thuishoort. De felicitatiedienst een uitvinding van Pieter Weduwer uit Leiden staat of valt met de charme en de eenvoud van de dames, die per kleine auto door stad en land trekken om Nederlandse (en sinds kort ook Belgische en Duitse) toe komstige bruidjes voorlichting te geven over het huishouden en de onontbeerlijke ingrediënten, nodig om straks als keu kenprinses te kunnen optreden. Natuur lijk is de Felicatiedienst uitsluitend een reclame-affaire, maar de manier waarop ze zich aandient, is zo verrassend, dat nog nimmer een bruid-in-spe de hostess van de felicitatiedienst de deur heeft gewe zen. „Om een vrouw te bewerken verkeert onze hostess in een ideale positie," al dus Pieter Weduwer. „Zij spreekt met de bruid en de bruid is een heel apart De bloemenmeisjes, handelsmerk van Haarlem. mens. Het heelal draait om een bruid en niets is belangrijker dan de bruiloft. Ieder die bijdraagt tot meerdere eer en glorie van dat bruid-zijn, wordt vriendelijk binnengehaald." Weduwer, die ongeveer 45.000 vrouwen per jaar een bezoek laat brengen in Ne derland, heeft gemiddeld dertig hostes- sen in dienst. En ook deze ondernemende reclameman bewees, dat vrouwelijk schoon en propaganda prachtig te com bineren zijn. Zo zijn de koninginnetjes alom als pad destoelen uit de grond gerezen. Weinig feesten in Nederland worden nog gevierd zonder de gekroonde of mooi uitgedoste schone van stad of buurt. Zo heeft En schede zijn textielkoningin, het Westland zijn druivenprinses, Eindhoven zijn licht- koningin, Bolsward zijn hooimeisje, Ede zijn heide- en honingkoningin en Lands meer zijn eierenmajesteit. Het rijtje zou gemakkelijk nog kunnen worden uitge breid met tientallen andere vorstinnen van meer of minder allure, maar uit het bovenstaande is wel duidelijk geworden, dat deze nieuwe vorm van reclame zijn geld en moeite wel opbrengt. Het voorbeeld van dr. Plesman heeft een ware explosie ontketend van vrouwe lijke bekoorlijkheid op het commerciële vlak. Want wie kan de charme van een vrolijk bloemenmeisje weerstaan, en is een bril niet een begerenswaardig attri buut zoals die gedragen wordt door „Miss Brill".7 Ook de textielfabrikanten maken gebruik van vrouwelijke charme om hun omzet te vergroten. Miss Bril wil laten zien, hoe een bril een sieraad kan zijn. Kaasmeisjes zijn een belangrijke factor in het stimuleren van de export onzer zuivelprodukten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 19