Maar de volgende brengen soms meer op Groentetuin LA VER JAS EENS MEE! Aardbeien Gladiolen Voorkomen beter dan genezen AQUARIUM leren en spelen Spreekuur PUZZELEN en PIEKEREN Schuiven met schijven I Nu de beginners Kruiswoordraadsel PLUS 24 APRIL 1965 6 Door T. D. van Scheltinga e m De eerste slag is een daalder waard tot aanval te komen en de zwarte stelling in de tang te nemen. Op 21. e5, volgt 21. Lf5 enz. 21. Kh8gB 22. De2—f2 Ph6—g4 23. Df2g3 h7h6 De kritieke stelling. Zwart dekt zijn dame in afwachting van de nu vol gende prik die schijnbaar een veel belovende afwikkeling voor wit in houdt. 24. c5xd6 c7xd6 25. h2h3 e nu volgende centrumpositie komt vaak voor in de Franse partij en damepion-spelen. HET eerste streven in een schaak partij is altijd gericht op het verkrijgen van het initiatief .De witspeler is. gezien de voorzet, er meestal het eerste bij om dit initiatief tot zich te trekken. Aan de zivartspe- ler de taak dit initiatief tot staan te brengen. Wit zal vervolgens proberen het initiatief in een rechtstreekse aan val om te zetten. Het is meestal hier dat zwart zijn tegenkansen krijgt. Er ontstaan vaak onoverzichtelijke situa ties waarbij verrassende wendingen meermalen de doorslag geven. Onder staande partij, gespeeld in de club competitie van de K N.S.B., is hiervan een goed voorbeeld. W'lt: K. Zuidema A-S.C. Zwart: T .D. v. Scheltinga V.A.S. Spaanse partij 1. e2e4 e7e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Lflb5 a7a6 4. Lb5a4 d7—d6 De zogenaamde Neo-Steinitz variant, een welkome afwisseling van de ge bruikelijke Tsjichorin-verdediging. 5. c2c3 Lc8—d7 6. d2d4 Pg8—f6 7. Ddle2 Gebruikelijk is 7. 00. Overigens is de door wit gekozen variatie niet slechter. 7Lf8e7 8. 0—0 0—0 9. La4c2 Er dreigde 9. Pd4: 9Kg8h8 10. d4d5 Legt het centrum vast en bepaalt het karakter van de komende strijd. 10Pc6b8 11. c2c4 Pf6g8 De strijd om het initiatief is in volle gang- Met zijn laatste zetten maakt zwart zich gereed het beoogde streven met de centrumstoot f7f5 tot zich te trekken. - 12. Pbl—c3 g7g6 Niet te'"haastig. Nar 12.fó 13. ëfd:, Lf5: 14. Lf5:, Tf5: zou wit in veld e4 een dominerende post voor zijn paard krijgen. 13. Pf3—el Le7—g5 Op 13. f5 kan wit met 14. f4, een goede tegenstoot plaatsen. De tekst zet beoogt wit op de zwarte velden te verzwakken. 14. f2—f4! Wit beoordeelt de zaken uitstekend. Ondanks de verzwakking op de zwarte velden verkrijgt hij het initia tief. 14Lg5xf4 15. Lel X f4 e5xf4 16. Tfl Xf4 De7g5 17. Pel—d3 Ld7—e8 Zwart moet zich op de verdediging toeleggen. Hij dekt daartoe pion f7 en maakt tevens ruimte voor Pb8. 18. Tal—fl Pb8d7 19. Lc2a4 Pg8—h6 Dekt f7 en hoopt op tegenspel. 19. Pe5 zou na 20. Le8:, een pion kosten. 20. La4xd7 Le8xd7 21. c4c5 Dreigt op de damevleugel eveneens De verwachte prik, waarmee wit de veelbelovende schijn inwandelt, het geen hem het initiatief kost. Beter en gevaarlijker was 25. h4, Dh5 26. Tf5!, (Slecht is nu 26. Lf5: of 26. gf5: wegens damewinst.)26. g5 27. hg5:, hg5:. Er is een ingewikkelde stelling ontstaan. Het is van belang te weten, dat er voor wit geen winst in zit na: 28. Pf4, wegens eenvoudig 28. gf4: 29. Tflf4:, Lf5: 30. ef5:, Dh2+ met voordeel voor zwart. Na 28. Tf3 blij ven de stellingen in balans. 25. Pg4e5 26. Dg3xg5 h6 X g5 27. Pd3 X e5 d6xe5 28. Tf4—f6 Dit was de stelling, die wit voor ogen had toen hij 25. h3, speelde. Hoewel de gedekte vrijpion een niet te onder schatten voordeel betekent, werken de witte stukken slecht samen. Dit geeft zwart de kans een krachtig tegenspel te ontwikkelen. 28. b7—b5 29. Pc3bl Op 29. b4. volgt 29. a5 Of 29. Td6, Le8 30. Tff6, b4 31. Pdl, Tc8 enz. 29. b5b4 30. Pbl—d2, Kg8—g7 31. Tf6b6 Ld7b5 32. Tfl—f3 Beter 32. Tf2, om de tweede lijn te dekken. 32. Ta8—c8 33. Tf3—b3 T c-8c 1T 34. Kgl—h2 Tel—c2 i Zwart heeft het initiatief geheel overgenomen en lanceert een krach- tige aanval. 35. Pd2—f3 Tf8—c8 I 36. Pf3 x e5 Tc8e8 37. Pe5g4 Te8xe4 i 38. Pg4—e3 Tc2—e2 I 39. d5—d6 Te2d2 f Laat zich in tijdnood intimideren. Winnend was 38. T4e3: 39. Tb5:, i Tb3: 40. Td5, Tbb2: 41. d7, Tg2:t I 42. Khl, Th2t 43. Kgl, Tbg2t 44. Ffl, Td2 en wint. 40. Kh2—g3 Te4d4 41. d6d7 Td4xd7 42. Tb3xb4 Td7—d3 43. Tb4b3 Td3xb3 i 44. a2xb3 Td2—d3 1 45. Kg3—f2 Td3xb3 I 46. Pe3—dl Tb3—d3 I 47. Kf2—el Td3d4 48. Pdl—c3 Td4b4 49. Pc3—dl Tb4—e4+ 50. Kei—f2 Te4e2t 1 Hier werd de party aanvankelijk af- gebroken maar later door wit opge- geven. Na 51. Kf3, Td2 52. Pc3, Tb2: f staat wit twee pionnen voor. illllllllllli Bij deze pionnenconstellatie zal het zwart gewoonlijk niet moeilijk vallen met c7c5 een tegenstoot op de witte centrum-positie te plaatsen. Hieruit kunnen twee belangrijke stelling typen voortvloeien. Namelijk die waarin wit de pion met c2c3 dekt en na ruil op d4 met de c-pion terug neemt en de beroemde geïsoleerde d-pion ontstaat, en die waarin de witte d- en zwarte c-pion tegen el kaar geruild worden en wit over de meerderheid op de dame-vleugel be schikt. Van beide pionnen-typen is het vol gende van belang. Waar wit de ge- isoleerde d-pion bezit moet deze trachten tot aanval te komen en ruil van stukken zien te vermijden. Voor zwart is het tegenovergestelde van belang. Veld d5 is een sterk veld voor zwart en wordt meestal door een paard bezet. Waar wit de meerderheid op de damevleugel heeft zal zijn streven er juist op gericht zijn door ruil van stukken tot het eindspel te komen. Zwarts belangen liggen meer in het middenspel. Het zal na deze korte samenvatting duidelijk zijn dat positionele taxaties zeer pioeiiyk zijn. OP verzoek komen wij hier nog even terug op het onderwerp: roem op tafel, roem in de hand. Velen beoefenen zowel het een als het ander, terwijl de beginners nogal eens in moeilijkheden raken als hen wordt verteld dat er roem in de hand wordt gespeeld. Aan roem in de hapd wordt hier en daar hardnekkig vast gehouden. vooral in kringen waa' men graag gokt. Immers, je kunt er een paar zo lekker in laten lopen als je in je handen b.v. 100 of me«r hebt. Het is absoluut uit de tüd en hoort niet bij het echte klaverjassen. Het is meegelopen vanaf het pandoeren er zonder meer bijgenomen. Begrij pelijk is het dat men °P de hoogte moet zyn, om niet met de mond vol tanden te staan. Men kan in de acht kaarten, die men in de hand heeft, roem hebben, op dezelfde manier, als bij de norma le roem. Het is zelfs mogelijk dat u b.v. 8 kaarten van één kleur in han den zou hebben, wat een maximum van roem zou betekenen Die roem in de hand telt voor het paar, dat deze roem bezit, en bij mel ding, dit als zij de eerste kaart van deze roem spelen, noteren zij deze punten. U begrijpt dat, als dit zo ruim 100 punten is, het voor het opne mende paar een zware opgave wordt, dan aan zijn contract te voldoen. Het geeft grote onzekerheid en komt het spel niet ten goede. Daarbij heeft het met spelkwaliteit niets te maken. Het is zo maar een gift, die elk goed spel kan bederven. Zoekt men een gok-ele- ment, ja, dan is men er in geslaagd. Het blijkt, dat in België en Frankrijk deze methode veel wordt toegepast alleen met de bedoeling er een soort roulette van te maken. Daarom, blijf er zo mogelijk verre van en speel het spel, zoals het is. Dat zal u zeker be ter voldoen. Verder nog even een misverstand ophelderen, n,L over het schrijven van de roem. Het is namelijk zo dat de opnemende partij tijdens het spe len, roem noteert, die in zijn slagen valt, en toch beet gaat. Die roem wordt bij de 162 verliespunten door de tegenpartij meegeschreven. Men kan dus beet gaan met 162 punten plus de roem die werd gehaald b.v. 40 is 202 pnt. Dit wordt hier en daar niet ge daan, maar hoort er toch werkelijk wel bij De roem van de verliezende partij valt dus toe aan de winnende partij. De vragers over het kraken, zullen wij in ons volgende artikeltje op de hoogte brengen. Nu eerst ons derde prijsprobleem, met weer drie prijzen van 10,- 7,50 en 5,-. Inzendingen weer naar PLUS, N.Z. Voorburgwal 65-73, Amsterdam. Liefst de oplossing op een briefkaart. Prijsprobleem No. 19. (Ingezongen en „gecomponeerd" door W. Hartog Sr. Rotterdam). Sch. 9 Har. 10.9.8.7 Rui. B 8 Kla. 9 Sch 7 N Sch. A.H.V.B10 Har. H. WO Har. Rui. A H.V.10 Z Rui. Kla. A.B. Kla. H.V.8 Sch. 8 Har. A.V.B. Rui. 9.7 Kla- 10.7 Noord heeft gegeven en mag het eerst bieden. Oost komt altijd uit, on verschillig wie er speelt. Vraag 1 Wie neemt het spel op en wat is troef? Vraag 2 Waar kwam Oost mee uit? Vraag 3 Wat is het resultaat van de opnemer? (Denk aan de roem). Er wordt rekening gehouden met 1 Rotterdams en 't Amsterdams sys teem. Zet het er wel even bij alstu blieft. KLAVEREN AAS. NA het tameiyk zachte voorjaars weer van de laatste weken, wordt het hoog tüd eens te ky- ken hoe de moestuin er bij ligt en aan de verschillende, gewassen de eerste zorg te besteden. Spitten en bemesten voor zover dit werk niet voor de winter is klaargekomen moeten n« het eerst worden afgemaakt. Wanneer de grondbewerking in orde is, kunnen we beginnen met het jndelen van de moestuin in verschillende bedden voor ieder gewas apart. BH deze inde ling moeten we zorgen voor voldoende vruchtwisseling, d.w.z. bepaalde ge wassen niet twee of meer jaar achter elkaar op hetzelfde bed kweken. Het meest belangryk is een goede vrucht wisseling voor aardappelen, uien kool en tomaten. Verschillende gewassen kunnen bij gunstig weer vrijwel direct aan de grond worden toevertrouwd. Aardap pelen kunnen worden gepoot, kropsla kan worden gezaaid en tegelijktijdig kan men vrijsterplanten uitzetten. Ook voor bijna alle soorten kool geldt hetzelfde, behalve voor boerenkool en spruitkool. Deze komen wat. later Ook peterselie, sniiselderij en snijbiet kunnen in april in de open grond wor den gezaaid. Onder glas kunnen wq ook verschillende gewassen zaaien als komkommer, prei en postelein. Verder in open grond al of niet voor- gekiemde erwten en tuinbonen, peu. len en andijvieplanten. De bedden met aardbeiplanten heb ben in het voorjaar altijd een schoon- maakbeurt nodig Wanneer de grond droog genoeg is, kunt u eens flink i schoffelen, niet alleen tegen het °n- kruid maar ook om de grond tpssen de rijen, die maar schaars bewerkt kan worden, weer eens los te maken, i Een heel doeltreffend middel om dit jaar eens niet zoveel onkruid in het aardbeienveld te krijgen, is het ge- i bruik van stroken zwart plastic-folie. Het plastic wordt tussen de rijen ge legd tot vlak aan de planten en hier en daar met stokken of pinnen stevig vast gezet. Het onkruid krijgt nu tus sen de rijen geen kans. terwijl de vruchten tevens droog blijven of na een regenbui weer sneller opdrogen. Daardoor is de kans op vruchtrot veel kleiner. Kunt u niet over het plastic be schikken, of vindt u het voor uw klei ne akkertje niet de moeite waard, dan kunt u ook een dun laagje wit zand tussen de planten strooien. Dit werkt wel niet 20 perfect maar het kap uw met zorg gekweekte aard beien toch vrijwaren tegen vruchtrot VISSEN kunnen ziek worden. Weliswaai zal dit zelden voor komen in een aquarium, waar biologisch evenwicht heerst en waar op bedachtzame wijze gevoederd wordt. Een dood visje, bijvoorbeeld wegens een overmaat van kuit of dom weg gestorven wegens ouderdom, kan reeds het evenwicht verstoren en oor zaak zijn van een algehele ziekte in onze bak. Wordt het kadaver niet op gemerkt, dan zal een rottingsproces optreden, waarbij allerlei giftige stof fen vrijkomen, die door de andere die ren worden ingeademd en die de sa menstelling van het water bederven. Uit dit voorbeeld blijkt dus. dat ook indien er evenwicht in het aqua rium heerst men altijd diligent en waakzaam moet blijven, omdat een geringe onoplettendheid ail de oorzaak van talrijke moeilijkheden kan zijn. Vooral de beginneling zal voldoende zelfdiscipline moeten opbrengen om zich aam de „spelregels" van de aqua- riumsport te houden. De meeste fouten worden in het begin en door onerva renheid gemaakt en omdat er zeker geen universeel middel bestaat tegen alle kwalen, waaraan vissen kunnen lijden doet de beginner er goed aan, de volgende punten nog eens extra aandacht te geven: Doe niet te veel vissen in één bak. Overbevolking geeft problemen. Vermijd veelvuldige temperaituur- scnommelingen. Dit is funest voor de vissen. Ook te hoge of te lage tem peraturen zijn oorzaak van ziekten. Voeder niet overdadig en vooral niet éénzijdig (droogvoer). Voedsel, dat niet direct wordt genuttigd blijft op de bodem liggen, en zal gaan rotten, s Tenslotte: reinig het aquarium re- gelmatlg (niet veelvuldig), zodat de bodemlaag schoon blijft. Laten we wat dieper op de ziekte- H verschijnselen ingaan. Het is Immers H van het grootste belang precies te we- ten, wat de vissen mankeren en wat we er tegen kunnen doen. Wat dat laatste betreft het genezen der zie- ke diertjes staan we erg zwak. We zijn veelal aangewezen op chemische hulp-middelen en daar moeten we toch wel uiterst voorzichtig mee zijn. En juist omdat we zo betrekkelijk wei- nlg voor de zieke visjes kunnen doen, moeten we trachten een eventuele s ziekte in het beginstadium reeds te s onderkennen. Dan alleen bestaat er nog enige kans op behoud. M Zo gauw men een vis met samen- g geknepen vinnen en met een schom- melende beweging ziet zwemmen, kan men er van overtuigd zijn, dat het verkouden is. Ook bij zuurstofgebrek ln het water, kenbaar aan het onop- s houdelijk „luchthappen" aan de opper- s vlakte zeer vermoeiend voor de M visjes ontstaat verkoudheid. Ver- kouden vissen zijn uitermate vatbaar s voor allerlei schimmel- en blaasziek- ten. Schimmelziekte zal eveneens voorkomen indien de vissen zich te gen de rotepairtij en of de ruwe bodem schuren waardoor kleine verwondin gen ontstaan. Neergedrukte rugvinnen en bewe gingloos aaneengesloten buikvinnen diuiden er op. da>t het visje het „te koud" heeft, hetgeen meestal tot ver koudheid zal leiden, waardoor de zwemblaas aangetast kan worden. Moeilijk zwemmende vissen die zich d'an hortend en stotend voortbewegen, verraden virabla-asverlamming. Ziek- tesymptonen zijn ook kenbaar aan uiterlijke veranderingen. De vis. die over het algemeen ge stroomlijnd van vorm is, zal hoekig van silhouet ingevallen buik worden indien ernstige ingewand- ziekten in het spel zijn. Hier is al heel weinig aan te doen. Sterke uitzetting van de buik afgezien natuurlijk van kuitvorming wijst erop, dat de vissen last hebben van waterzucht. Tenslotte zij nog gewezen op de visjes, die plot- seliing met half-open bek en gesloten kieuwen gaa® zwemmen. In dergelijk geval i,s meestal koolzuurvergiftiging de oorzaak. Zo gauw een visziekte geconstateerd wordt, verwijderen we de vis en iso leren we het beestje in een afzonder lijke bak. WIJ moeten nu eerst even de oplossing geven van Probleem No.l waarvan wij diverse goe de oplossingen ontvingen. Het ver heugt ons dat men aandringt op een verder doorgaan. Stel u gerust ,wij hopen u nog lang in deze rubriek van dienst te kunnen zijn. In dat probleem moest Zuid 6 SA maken, d.i.12 slagen. Uitkomst was Harten Vrouw. De oplossing is: Zuid neemt Harten Heer en daar na Sch.Aas. Dit om een dwangpo sitie tegen W. te kunnen forceren. een hele tijd plezier van kunt hebben, g Hepfy u de knollen van het vorig jaar misschien bewaard, dan moeten deze nu tevoorschijn worden gehaald, Wanneer ze er mooi droog uitzien en tevens stevig aanvoelen, kunt u ze di- reet in de tuin planten in voedzame grond en op een plekje waar tenmin- ee ste een paar uur per dag de zon komt. Evenmin als alle andere zo- merbollen, houden ook gladiolen niet van vers bemeste grond. De knollen worden ongeveer 12 cm diep geplant |j en in de border zet men een groepje van drie vier bij elkaar, op een af- stand van 30 cm. 'Wenst u ze te plan- ten in een speciaal snijbloemenhoekje, dan kunt u ze dichter bij elkaar zet- ten om in de zomer vlug een bos te kunnen snijden, zonder dat er een ka- le plek komt in de border. Gladiolen houden van de zon Gladiolen of zwaardlelies zijn zeer dankbare snijbloemen, die. wanneer u ze dit voorjaar nog zo vroeg moge lijk plant, in de maanden juli, augus tus en september kunnen bloeien. Aan de lange stengel komt een hele rij grote, lelievormige bloemen waar u MENEER K, die sinds 1951 aan een maagzweer lijdt, kwam een paar dagen geleden op mijn spreekuur. „Mijn maagzweer is weer aan het spoken, dokter zei hij bedrukt. Gedurende veertien jaar heb ik de ze patiënt verschillende, soorten me dicamenten gegeven. Hij is op dieet geweest, heeft liters maagd rank] es gedronken en talloze pillen en poe- ders geslikt. Maar van zijn pijn werd hij altijd maar tijdelijk verlost. Nu had meneer K. er genoeg van. De meeste maagzweren reageren gunstig op medicijnen. Maar zo nu en dan veroorzaken on geduldigheid, de leefwijze van de pa tiënt cn complicaties van de maag zweer, dat de medicijnen hun uitwer king missen. De enige uitweg biedt dan operatie. „Ik dacht wel dat u dat zou advise ren". aldus mijn patiënt „Ik ken verscheidene mensen, die jarenlang geleden hebben aan een maagzweer en na een operatie ner gens meer last van hadden". „Ja", antwoordde ik daarop, „een van de meest gebruikelijke operaties is het verwijderen van een groot deel van de maag. En deze operatie heeft veel succes, want, hoewel maar een klein deel van de maag overblijft, is het mogelijk om gewoon drie maal tijden per dag te eten en de zweer is blijvend genezen. Na een dergelijke operatie kan de patient weer normaal leven, en zelfs aan sport doen. „Hoe lang moet ik in het ziekenhuis blijven?" vroeg mijn patiënt. .,U mag een dag na de operatie al uit bed en binnen veertien dagen mag u naar huls. Dan nog een weekje thuis op krachten komen, en u mag weer naar uw werk en ef u. wat u wilt, uien, patates frites, gebraden kip en spek, alles wat u lekker vindt". HUISARTS HORIZONTAAL: 1 vreemdeling, 8 meetkundige figuur, 15 rechterlijk kleed. 16 uitgestotene, 18 vloeistof, 19 pausen- naam, 20 dijk, 22 keukengerei, 23 sport artikel, 25 hoofddeksel, 26 voertuig, 27 vaartuig, 29 schoenvorm, 31 muzieknoot, 32 projectiel, 33 lage misdaad, 35 opening, 36 nummer, 38 bergplaats, 39 vreemd, 41 dierlijk lichaamsdeel, 43 schip, 45 kuur, 47 taak van een toneelspeler, 48 bood schapper. 50 voedsel tot zich nemen, 53 voorzetsel, 54 in memoriam, 55 eiland in Indonesië, 56 eerste vrouw, 57 haven plaats in Noord-Afrika, 58 voorzetsel, 59 tekening, 61 menselijk orgaan, 63 boom, 64 Duitse badplaats, 65 hoeveelheid, 6'7 H sterrebeeld, 68 emballage, 69 soldatenpet, s 71 heilige, 72 reeds, 74 coupe, 75 dorp in het Westland, 78 alligator, 81 reeds, 83 kaartspel, 85 lijst, 86 persoonlijk voor- p naamwoord, 87 binnenste, 89 berg. 90 tel- woord, 92 voorzetsel, 93 vragend voor- g naamwoord, 94 liefdegod, 96 bang dier, 98 voorzetsel, 99 iemand die van zijn rente leeft, 100 richtsnoer. g VERTICAAL: 1 gebergte in Noord- Afrika, 2 ring die op een sehroe 3 ik, 4 mast, 5 hijswerktuig, 6 v cod, jaar, 7 drinkbeker, 8 metaal, 9 z0® in 10 kaartspel, 11 windstreek. 12 gen Noord-Holland, 13 lichaamsdeel vari koe, 14 maat, 17 knaagdier, 20 moe 21 hemellichaam, 23 geneesmiddels zijrivier van de Donau, 27 piezie witte rand op de bladzijden va" jj boek, 29 bloem, 30 rivier in Spatt grap, 34 inwendig orgaan, 35 deel va boom, 37 vloertegel, 40 bescher tegen bevriezen, 41 els, 42 nis. 44 e in Indonesië, 46 als 29 horizontaa zangstem, 49 aanwijzend voornaam" 51 bovenste deel, 52 zot, 60 als 61 hoi taal, 62 meerstemmig godsdienstig 2 gj stuk, 63 guit, 64 Ierland, 66 lofdich f oude boomstronk, 70 vroegere oe let, van Peru, 71 pas, 73 niet vroeg, 74 75 rover, 77 vertrek, 79 afgod. 80 o Indische vrucht, 82 buitenlandse i» 84 Turks hoofddeksel, 86 echtgenote' (gewicht, 90 voordat, 91 plaats op A land, 93 pad. 95 stilte s.v.p., 96 persoo voornaamwoord, 97 militair, 98 PerS lijk voornaamwoord. Oplossingen kunnen ingezonden f® I den tot 2 mei. Hierna speelt Zuid 3 ke-er Ruiten en gooit in de hand eenmaal Har- j ten af, West of Oost komt nu aan slag (wat er niet veel toe doet) en speelt Harten na. Noord neemt en speelt nu de vrije Ruiten. Noord speelt Harten 9 na en Zuid gooit de Schoppen Heer bij, West houdt de klaveren vast en gooit Harten 10 of Schoppen Vrouw weg. Hierop speelt Noord de kleur die West weg gooide en West is dan weer in j dwangpositie. NZ maakt nu de rest. En dat wordt nu het systeem van het bieden. U weet nu hoe dit in zijn werk gaat en welke regels er bestaam, d.i. steeds hoger bieden. Na driemaal passen is het contract een feit, on verschillig wie dat laatste bod heeft gedaan. Die biedingen, die men tegen over elkaar (het paar) doet, hebben betekenis en vormen een c-do, die zij van elkaar moeten begrijpen, wil deze enig nut hebben, en zo is het met het paar, wat tegenspeelt, na tuurlijk ook. Die bieding is een com pleet gevecht van paar tegen paar. Beide paren willen graag spelen, en beide hopen dat het eindbod voor hem is, maar, de dreiging, dat ze te hoog gaan blijft er steeds. Persoon lijk heeft u 13 kaarten. Hoe de 13 kaarten van uw partner er uit zien, is voor u allerbelangrijkst, maar te genovergesteld voor uw partner na tuurlijk ook. Daarbij komen de bie dingen van de tegenpartij, die elkaar ook in code iets willen vertellen, het geen ook voor u verstaanbaar kan zijn; immers, hieruit zijn ook conclu sies te trekken, ook om tot het juiste bod te komen. Met een slechte kaart maar raak bieden, geeft alleen de tegenpartij ple zier em u een groot verlies. Daarom: een biedsysteem, dat u zoveel moge lijk inlichtingen geeft, plus uw ge zond verstand, dat conclusies trekt resulteren samen in het precieze bod. Het systeem dat wij u als leerstof voorschotelen, is natuurlijk 'n geheel vrijblijvende keus. Het is aan u mo gelijk straks een amder te kiezen ui* de vele, maar dan mag u dit toch niet voorbij gaan. Immers, uw tegen standers kunnen het mogelijk spelen, en dan is het zaak, dit ook te kunnen beluisteren. Wij nemen het CULBERTSON PUNTENSYSTEEM, dat onder die benaming algemeen bekend is en dat u een stevige grond geeft op dit on zekere pad, waar alle beginners wel een beetje bang van zijn. Ons systeem is tamelijk eenvoudig en geeft u di recte mogelijkheden ter toepassing, Culbertson was een Amerikaan, die eigenlijk de grondlegger is van het huidige contract- bridgen, dat uit het whisten is voortgekomen. Deze man heeft talrijke boeken uitgegeven en was in zijn tijd, een der sterkste spelers van de U.S.A. Probeert u eens een werk van hem te pakken te krijgen ,dan krijgt u een indruk van dit bridge-fenomeen. Nu ter zake. Wij nemen dus dit sy steem, en als het u emst is met brid gen zoekt u dan een partner en ga gezamenlijk dit systeem grondig le ren. Dat is mogelijk, door elkaar steeds 13 kaarten te geven en deze aan de hand van het systeem te ana- liseren, om tot een GOED bod te ko men. Tenslotte een probleem voor onze puzzelaars. U weet, dat oplossingen heel welkom zijn bij PLUS, redactie Amsterdam. Probleem no. 2 Sch. 9.8 1 Har. A.5.3 Rui. 6.3 Kla. 7.6.5.4.3.2 Sch. N Sch. 7.6.5.4.3.2 m Har. 10.8.6.4 W O Hair. B.9.7 Rui A.H.10.9.7.2 Z Rui- 8.5.4 Kla. V.10.9 Kla. B. W Sch. A.H.V.B.10 Har. H.V.2 Rui. V.B. 1 Kla. A.H-8 Oost en West pasten in alle toon- aarden en Z-N kwamen in. een con- n tract van 4 Schoppen door Zuid te spelen. West moet uitkomen. Dit pro- bleem is niet zo zwaar, zodat onze beginners nu ook kunnen proberen dit spel te maken. Veel succes, en H stuurt u uw oplossing gerust in. SANS ATOUT. DE OPLOSSING van de aardrijkskun dige puzzel van 3 april luidt: HORIZONTAAL: 1 Jeruzalem, 3 Ap pelscha, 5 Gorinchem, 7 Renswoude. 8 Beusichem, 9 Apeldoorn. VERTICAAL: 1 Jucar, 2 Marne, 3 Akyab, 4 Annam, 5 Gouda, 6 IViedan. De prijswinnaars van deze puzzel zijn: J. C. Capari. Boetonstraat 32, A'dam. J. B. van Ettinger, Joubertstraat 196. Gouda. A. de Groot, Fazantstraat 156a, K'dam. J. C. L. Boosman, Oranje Nassaulaan 123, Overveen. J. J. Prein, Prinsessenpad 15, Den Hoorn. De oplossing van de doorlooppuzzel van 3 april is: HORIZONTAAL: 1 lanoline - lanital; 2 arena - nee - open - eli; 3 pos - gang- lópër - ego; 4 ester - oester erin; 5 lak - v.s. - vrek - lekker; 6. eureka - Iran - terra; 7 era - ent - nis -"a'aft* - est; 8 r.k. - prei - tets - neede; 9 bak - beer - 1 2 3 4 5 6 7 9 10 11 12 13 14 15 lei - gnoom; 10 ader - pralen - li - 11 aar - asen - ala - error; 12 restan' nader - ali; 13 erpel - noot - ego - 14 boer - tentamen - reu; 15 as - ieof sepia - gems. VERTICAAL: 1 lapel - eerbaar - 2 arosa - urk - ada - eros; 3 nest - krap kerspel; 4 ongeveer - brat - ere; 5 laars kneep - salto: 6 Innovatie - rennen: negerin - trant - ons; 8 eel - sen® j llano - te; 9 loot - kasteel - atap; appel - nasi - na - demi: 11 neer - etang lee - gea: 12 inrekenen - ir - rong; teer - kree - oeral - re; 14 algiers - do» - leem: 15 lion - rat - emeritus. De prijswinnaars van deze puzzel zijP' C. Serodino, Korte Singelstraat j Schiedam. Mevr. J. E. Hagelaar, HooglandstraS' 98b, Rotterdam. C. Hekkenberg-Saalbrink, Transvaal' straat 111, Amsterdam. D^Rt Wensve®o- Ksdoorglaan 3< Mevr. Huybens. Vroomstraat o.HaarleP ANAGRAMRAADSEt 16 17 18 (19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Ieder woord be staat telkens uit de letters van het voor gaande woord, ver meerderd met één. Omschrüvtngen: 1. voorzetsel - 2. vrucht - 3. wapen - 4. vis - 5. parochie 6. kippeloop - 7. draaikolk - 8. in- reehtschapen - U- echtschapen - 11. far famililid -12. zwart je - 13. nevel - 14- rivier - 15. zeeman 16. godin van de aarde - 17. wier - 18. onbevloeid rijst veld - 19. aange zicht - 20. uitstal raam - 21. boom - 22. dierenhuid - 23. grove tarwe - 24. taS 25. pelgrimsstaf - 26- graanschuur met de stallingen - 27. sol- datenkost - 28 aan vang - 29. oude munt - 30 deel van een auto. iiiiiiiiiiiiiiiniii! Probleem voor geoefende oplossers. Probleem voor beginnende oplossers. No. 4224 van Joh. v. d. Boogaard te No. 863 van D. Kleen te Heemstede. Huissen. Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 mei a.s. aan B. H. M. Stevens Eikenlaan 36 Heem stede. OPLOSSING van No. 4217 van Joh. v. d. Boogaard te Huissen. Wit speelt naar: 21, 32. 28. 14, 24, 21, 37. 9, 4, z39, 11, z50, 16, 49, en wint. In een heel goede stand heeft de auteur fraai slagwerk geweven waar na de ontleding via een omweg naar een niet onbekende opsluiting voert. Wit begint en wint; oplossingen van de nummeds 863 en 864 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 mei a.s. OPLOSSING van No. 859 van Tom Kieboom te Rot terdam. 28—23! 18x47, 21—17, 12x32, 44—40. 6x17, 39—33, 47x39, 34x3, 45x34, 3x8, 2x13, 4943 en wint. Als men de eerste zetten van dit heel aardige stukje gevonden heeft loopt de rest bijna vanzelf. Een goed pro bleempje van onze Delftse student. iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiHiiiiiiimiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimiiiimi Vervolg en slot van de Winterserie Zagen we ln onze vorige aflevering dat de bijoploscing ln No. 3 heel du- bleus is, van No. 9 ontvingen we nog een opmerking betreffende het eindspel. In de stand: zwart 4 stukken op 9. 12. 14, 25, wit stuk op 35 en dam op 15 is het beste spel voor zwart nog 2530. 35x24, 1218. Zoals vorige week aan gegeven wint wit dan door 24—19 '4x23, 15—20. Een inzender meende dat zwart nu remise maakt door 23—28. 20x3, 28—32 3—9. 18—23, 9—14, 23—28, 14—19, 2833 enz. Inderdaad loopt dit remise doch wit kan dit winnen door 23—28, 20x3, 28—32, 39, 18—23 en nu niet 9—14 doch 9—20! Op 23—28 speelt wit nu 20—42 en op 32—37 volgt natuurlijk 2014, beide met winst. Verrassend en leerzaam! AI met al een prachtserie met heel veel damschoons waarvoor we de au teur, de Heer A. P. de Zwart te Haar lem heel dankbaar zijn. De prijzen werden door het lot toe gewezen aan de Heer H. van Vliet te Amsterdam de eerste prijs ad f. 5.-; de tweede en derde prijs van elk 2,50 gaan naar de Heren P. A. Vis Jr. te Kwintsheul en J. Strooband tc Mid delburg. De drie damwerkjes werden gewon nen door de Heren A. Weyts te Den Dungen, Th. A. Romeyn te Rotterdam en J. H. C. Homeyer te Amsterdam. De prijzen worden een dezer dagen toegezonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 22