Gouden jubileum met ouderwetsbruine foto's esia-scholen aan Kleine Houtweg vijftig jaar modern Nieuwste idee van 1915: geen standen op school Feest voor leerlingen en oud-leerlingen in mei FLEX0R0L Fans van Haarlems Hartewensfestival Anita Carol met zonniüe Zangeres van Westplasmelodians zwom in fuik van Phonogram Cavaillé Coll-orgel uit Haarlems concertzaal in restauratie gegaan Orgelfront zal tot diep in de zomer slechts décor blijven GROEN Co. Aankoop Kruis weg 30 voor f 120,000.- Hout en Steenwerf n.v. EEN VERRASSING Posthuis voor Hout en Plant soenen in Haarlem-Noord Reünie oud- leerlingen Voorstel aan gemeenteraad Nodig als ruil met Kruisweg 15 De ZATERDAG 24 APRIL 1965 PAGINA 3 HAARLEM, 24 april Het Saat midden-mei op de Sint The- resiaschool voor meisjes aan de Kleine Houtweg het feest worden van de vergeelde en ouderwets- bruine foto's; de foto's van de symmetrisch gegroepeerde school klassen etagegewijs opgesteld en helemaal vooraan twee leer lingen languit liggend met de hoofden naar elkaar toe en steu- hend op één elleboog, of de foto's Van de imposant geklede leerlin gen tijdens de gymnastiekles, al len voorzien van een ernstig ge acht en een bloemenpoortje. Die foto's komen immers van alle kan- *en tevoorschijn als een school haar gouden jubileum gaat vieren. 0°k op de Sint Theresiaschool zullen de foto's, naar een goede traditie, op de eerste dag van haar Jubileumfeest op een groot kar- lonnenbord in de hal geprikt wor den, om zo voor de jongere leerlingen-generaties alle vragen overbodig* te maken en voor de ouderen een punt van discussie en hilariteit te vormen. centrale verwarming //DUIKER" OLIEBRANDERS //DUIKER" AARDGASKETELS Een ordelijke klas vol gedwee kin derenhet beeld dat de jonge generaties van nu hebben van de schooljaren van hun ouders. De moderne jeugd kreeg een moderne school. Enkele jaren ge leden werd een nieuwe vleugel geopend, die vooral ruimte moest geven aan de zich uitbreidende U.L.O. 'n fantastisch sterke, soepele vloerbedekking De prijs: ZAADHANDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN 1959 de school als zodanig, tot spijt van leerlingen en leerkrachten verliet. Er- was in die jaren geen leerling die niet wist dat de heer Van Kampen voor een sigaar veel, zo niet alles deed. Laatko mers trachtten door de heer Van Kam pen een sigaar in het vooruitzicht te stellen, de gerechte straf voor hun nala tigheid te ontkomen. De heel slimmen onder de leerlingen zorgden er wel voor steeds een fijne sigaar in de schooltas te hebben. Je Icon immers nooit weten hoe je de concierge nog eens nodig mocht hebben. En alleen de allerjongste generatie van de school hebben mis schien niet van de dames Cramer en Lauwers gehoord die beiden liefst 44 jaar aan de school verbonden zijn ge weest. Maar ook onder de leerlingen zijn er kampioenen geweest. Niet zel den is het voorgekomen dat een klas op lekkers getracteerd werd omdat een van de klasgenoten haar twaalf en een half-jarig jubileum als leerlinge vierde, na de kleuterklassen, de lagere school en daarop aansluitend de U.L.O. ge volgd te hebben. Wie de kleding van de leerlingen van „toen", van wie er nog enkele jaargan gen een donkerblauw uniform met rode kraag (een der zusters kwam na een bezoek aan Engeland op het idee ge- eeri''"'8 laar geleden werd het ingeto- SpK ®n vo°r die tijd niet zo strenge dp van. 4e Sint Theresiaschool door merAmalige bisschop van Haarlem wa= J- Ca,ier ingewijd. De school vl ®en noodsprong uit de veel te kleine onicaschool aan de Antoniestraat, (Advertentie) OVER VEEN TELEF. 54855 die in dat dichtbebouwde deel van de stad geen mogelijkheid tot uitbreiding liet. De Zusters van Liefde uit Tilburg, die de zorg over de school hadden, be sloten het terrein aan de Kleine Hout weg te kopen dat een aldaar geves tigde bloemkweker voor 2.300,- van de hand deed. Zuster Realino, die het eer ste schoolhoofd zou worden, bedacht dat de H. Theresia een goede beschermhei lige zou zijn en ,,ter ere Gods en tot heil van de zielen", volgens het devies van de heilige, werd de bouw aangevan gen. De school maakte direct al een einde aan het oude systeem, volgens welke de leerlingen werden onderge bracht in een Franse school voor de goed gesitueerden, een burgerschool voor de beter gesitueerden en een ar menschool voor de brave stadgenoten die er niet zo warmpjes bij zaten. Ne gen opeenvolgende klassen kwamen er. Drie klassen bewaarschool of Montesso rischool, zes lagere schoolklassen en drie daarop aansluitende „kopklassen", die later M.U.L.O. en op het ogenblik U.L.O. heten. Het aantal leerlingen be droeg in die beginjaren niet meer dan 150. Er waren klasjes van 8 of m'inder leerlingen. Dat werd natuurlijk spoedig anders. Na 15 jaar, in 1930, moest er al een eerste uitbreiding komen. Een nieuwe kleuterschool werd in een nieuwe vleugel ondergebracht, haaks op de.ach terzijde van het gebouw. In 1939 werden er plannen gemaakt voor een tweede uitbreiding, die de U.L.O. meer plaats moest geven. De oorlog kwam ertussen en na de oorlog was het de tijd van zuinig aandoen en bestedingsbeperking, die maakte dat men pas in 1961 werke lijk met de bouw van een verdieping op de kleuterschoolvleugel kon beginnen. Een tijd geweest die heel wat van on ze zenuwen gevergd heeft", aldus het tegenwoordige schoolhoofd zuster Carla, die een groot gedeelte van de admini stratieve pret heeft mogen meebeleven, we denken er maar liever niet aan te rug,." Nu telt de school 4 lokalen kleu terschool, 6 lagere school, 2 U.L.O., en een bijna gereed natuurkunde-prak- tiecumlokaal terwijl het aantal leerlin gen 638 bedraagt. De Sint Theresia school is nooit een uitgesproken paro chieschool geweest, zoals de Veromca- school dat was en is. Meisjes uit alle delen van Haarlem, maar ook van om liggende gemeenten kwamen de sonooj bezoeken, die aanvankelijk de naam had „niet bepaald zo'n gewone school te zijn". In vijftig jaar tijd kan een schoolhis- torie voor heel wat gedenkwaardige fi guren zorgen. Allereerst was daar zus ter Realino, het eerste hoofd der school. Meisjes die haar als onderwijskracht of als hardwerkend schoolhoofd hebben meegemaakt zullen haar om haar stren ge, rechtvaardige houding niet licht ver geten. Zo zijn ook de wersters van het eerste uur zuster Gertrude en zuster Mathilde nog steeds klinkende namen. Van iets latere tijd is zuster Virgina die ruim zestien jaar de school als hoofd geleid heeft. Natuurlijk zijn er ook onder de „leken" namen, die bij leer lingen en oud-leerlingen bekend zijn ge bleven. Al was het alleen maar de heer A. van Kampen, die in 1924 als cöneierge in dienst kwam en eerst in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiii Enkele honderden oud-leerlingen van de Theresia-school hebben spontaan ge reageerd op het plan om een reünie te houden. Ze hebben een formulier ont vangen, waarop zij zich definitief kon den opgeven. Niet iedereen heeft dat formulier ingestuurd. Wie aan de re- unie wil deelnemen, zal echter toch het formulier moeten insturen en wel aan mevrouw Bartelsman-Habraken, Prins Hendriklaan 21, Overveen. iiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiii dragen hebben, verbaast zich over de grote veranderingen in zo weinig jaren. Ook de zusters zijn echter met, haar tijd meegegaan. Haar ruimere blik be hoefde een kap met meer uitzicht. De nauwsluitende „kachelpijpen" wer den vervangen door een 'kleiner kapje, alleen boven het voorhoofd. Feest dus voor de school. Vijf dagen lang zal het gouden jubileum gevierd worden, te beginnen op 15 mei, wanneer er van 3 tot half 5 een besloten en van half 5 tot half 6 een algemene receptie gehouden zal worden. De dag daarna zullen oud-leerlingen tijdens een reünie de kennismaking met elkaar en de school hernieuw en. Op II mei volgt er een feestavond voor de U.L.O.-leerlingen en hun ouders in het Minerva Theater, evenals op 18 mei. Op 19 mei zal de feestavond speciaal voor de leerlingen van de lagere school en hun ouders zijn. De ouders van de kleuters komen op 22 mei aan bod, wanneer hun een ge zellige avond zal worden aangeboden. HAARLEM, 23 april De gemeente raad wordt voorgesteld het perceel Kruisweg 30, aan te kopen voor 120.000 een bedrag, dat B. en W. alleszins re delijk achten. De gemeente heeft het pand zelf niet nodig, maar kan het de eigenaar van perceel 15 aanbieden in een ruiltransactie waardoor diens per ceel eigendom van de gemeente wordt. Het pand Kruisweg 15 is wel voor de gemeente belangrijk in verband met de reorganisatie van en rond het Stations plein. Bovendien zal de gemeente aan de eigenaar van laatstgenoemd pand een bedrag betalen van 50.000. dat deze nodig heeft om perceel Kruisweg 30 geschikt te maken voor zijn zaak. De gemeenteraad wordt nu voorge steld met deze regeling en haar finan ciële consequenties aceoord te gaan. Tevens wordt de gemeenteraad voorgesteld een bedrag van 7000 uit te trekken voor de aankoop van perceel Tulpenstraat 2A. Het perceel is voor de gemeente van belang in verband met de sanering van het Ro- zenprieel. (Advertentie) brengt nieuws voor Haarlem en omgeving. (plastic op viltlaag) Rolbreedte 2 m., 12 fraaie dessins voorradig Toonkamer afd. de Houtwerf Haarlem Kampersingel 22, tel. 11932. Afd. de Steenwerf, Haarlem Spaarndamseweg 48, tel. 53750 HAARLEM, 24 april De gezellige jongens van de Westplasmelodians hebben het nakijken. Nauwelijks twee jaar geleden vingen zij een aardig visje in de persoon van de achttienja rige hoofdstedelijke schone Anita Toe poel, die al die tijd als zangeres van het Aalsmeerse ensemble dapper en bekwaam meehielp de roem van de band een nog steviger basis te geven. Maar kort geleden is het visje, nu be kend als Anita Carol, in de fuik van Philips gezwommen. De Aalsmeerse jongens hebben nu een andere zange res en Anita heeft meer gelegenheid om zich te wijden aan haar optreden voor radio en televisie en voor de platenmaatschappij Phonogram van Philips. Deze heeft het kapstertje uit de Amsterdamse Rivierenbuurt kort geleden gecontracteerd voor minstens twee opnamen per jaar. Nederland heeft er weer een nieuwe ster bij. De eerste tekenen van het succes hebben zich al aangediend. Met muzi kale begeleiding van Jacky Bulterman zingt Anita op haar eerste plaat „Tschau, tschau, auf Wiederseh'n" en „Die eerste zoen" en op plaat nummer twee „Bij jou" en „Midden op de stra ten". Een sterretje op kousevoeten, als een huiselijk katje genesteld in een gro te stoel in haar ouderlijk huis aan de Schipbeekstraat, luistert voor de zo veelste maal naar „Bij jou", die vader- manager Toepoel graag voor de be zoekers opzet Intussen vertelt Anita hoe het allemaal is gekomen. „Ik ben al elf jaar vriendin met Willeke Alberti. Als zij moest optreden, stond ik achter de coulissen mee te zingen. Ik leerde wat Phonogram-mensen kennen en twee jaar geleden kwam het zelfs tot een au ditie. Achteraf weet Anita dat zij toen nog niet stevig genoeg in haar muzikale schoenen stond, maar ze zette door. Op een middag ging zij met Willeke op vi site bij Buiterman. Het was al gauw: Anita, zing eens wat." De bandrecor der werd erby gehaald en toen duurde het niet lang of ook Anita's stem kon worden ingeblikt. Het Tschau-tschau- plaatje kon worden gemaakt en iiaar eersteling werd meteen al zo goed ver- HAARLEM, 23 april Enkele maan den lang tot diep in de zomer zal het grote Cavaillé Coll-orgel in de concertzaal op non-actief komen staan, wegens een restauratie. De afgelopen dagen hebben mannen in stofjassen hon derden spiis toelopende orgelpijpen, van enkele centimeters tot bijna twee me ter lengte, ergens uit het vier meter diepe binnenste van het orgel vandaan gehaald, ze keurig op de podiumplan ken uitgespreid en ze inmiddels meege nomen naar de restauratie-werkplaats van de heer E. Vermeulen te Weert, die voor de restauratie van het orgel zorg gaat dragen. Het waren de pij- pen van de tongregisters, die in Weert hijgestemd zullen worden. De ontluiste ring van liet orgel behoefde niet al te ver te worden doorgedraven. De grote pijpen, die het glanzende front van het instrument vormen, zullen op hun plaats blijven. Na afloop van de herziening zullen ze ter plaatse worden begestemd. Het N.Ph.O., de tienersterren, de jazz- reuzen en de accordeonisten uit de lionte avonden blijven de zomermaanden al dus verzekerd van liet hun vertrouwde décor dat hun symbool geworden is. Niet alleen de pijpen krygen een op knapbeurt. De grootste verandering on dergaat de speeltafel die verzakt js door een intensi^ gebruik van het po dium waarop di^tafel los van het or gel en zonder fundering geplaatst is. Deze zal vrijwel worden vernieuwd. Er zal een geheel elektrische speeltafel ko men. die bovendien een aantal nieuwe registers zal krijgen. Het: manuaal I zal worden uitgebreid met Cimbaal, Flu te 2 en Doublette, manuaal II met Bourdon 8 en manuaal III met Terts. Het pendaal krijgt een originele Cavail lé Coll-subbas en een Bourbon 8. Ook de motor van de wmdvoorziening zal door een nieuwe worden vervangen. Tot zover zal niemand enig bezwaar heb ben tegen alle veranderingen. Maar over de kwestie van het verse verfje zijn nog niet allen het eens. In de maan den dat de pij pen in Weert worden be handeld. zal in Haarlem liet front van het orgel een verfbeurt krijgen. Licht is de bedoeling. „Zonde en jammer", zegt restaurateur Vermeulen, „het Haarlem se orgel is het enige echte Cavaillé Coll- orgel in Nederland, een echt Frans in strument, dat de originele donkere kleur bezit. Wanneer men het instrument, licht gaat verven, zal ten eerste iets van de authenticiteit verloren gaan en zullen ten tweede de lichte orgelpijpen niet meer zo fraai afsteken tegen het omringende houten lofwerk." Het Cavaillé Coll-orgel uit onze con certzaal heeft letterlijk een veel bewo gen geschiedenis achter de rug. Nadat in 1875 de beroemde Franse orgelbou wer Aristide Cavaillé Coll de laatste hand aan het orgel gelegd had werd het van diens atelier aan de Rue du Maine in Parijs overgebracht naar het Am sterdamse Paleis van Volksvlijt, dat ge heel in Franse stijl opgetrokken. Tot schrik van de installateurs bleek er ech ter zo het een en ander te mankeren aan de akoestiek. Cavaillé Coll liet ijlings een klankbord maken dat alle euvels zou moeten verhelpen. Het resul taat in de veel te hoge zaal was echter nihil. Het geluid werd op de vreemdste manier verwrongen. Cavaillé Coll gaf do moed niet op. Hij liet een net van katoenen draden spannen, die het ge luid zouden moeten leiden. Geen re sultaat. De Amsterdammers verloren al spoedig alle interesse en lieten het vor stelijke instrument langzaam verkom meren. Totdat de heren A. Stoop en J. Bunge het voor een krats opkochten en het een glorievoller plaatsje in de Haarlem se Concertzaal toedachten. Dezelfde in stallateurs werden erbij geroepen en het orgel werd met gejuich binnen Haarlems muziektempel ingehaald. Maar dat ge juich verstomde al ras. De Haarlem mers loonden geen ovcrdreve nbelang- stelling, ook al had men een prachtige orgelliteratuur ter beschikking. Een res tauratie naar de meest moderne inzich ten en het enthousiasme van organist Piet Halsema waren echter het begin van een betere tyd, die meer paste by de naam die liet grote orgel bezat: het beste zaalorgcl van Nederland. kocht, dat het commercieel verant woord was een tweede plaat van de da meskapster op de ryk gesorteerde pla- tenmarkt. te gooien. Op Sinterklaasavond van het vorig jaar debuteerde Anita in een televisie show van vader en dochter Alberti. Kort daarop konden de televisiekyker# Anita zien in een uitzending van de SUS -loterij. De luisteraars van radio Veronica kunnen byna dagelijks een van haar platen horen. Langzaam maar zeker begint ook de fanmail te lopen. Al# Anita in haar kwaliteit van eerste kap ster in een salon in Amsterdam-west de haren van de vrouwen onder handen neemt, moet zij haar arbeid vaak on derbreken voor een jeugdige bewonde raar, die om een handtekening komt vragen. Een deel van de fans stamt nog van Anita's optreden tijdens liet Haar lemse Hartewensfestival. Trots vertelt het meisje, dat Henri Arend# zelf naar de Schipbeekstraat is gekomen om haar voor het grote feest ir Haarlem uit te nodigen. De salon is nu al vijf jaar verzekerd van de steun van Anita Carol, die kans zag om na het volgen van de kappers cursussen onder leiding van de zangle rares, mevr. Maria Hoving-van Driel, haar vocale bekwaamheden te ontwik kelen. Intussen gaf het meisje ook Amor alle kans zijn taak naar be horen te vervullen. Sinds kort is zy de verloofde van Tony van Zwol jr., zoon van Tony van Zwol sr., die als eigenaar van een theaterbureau al vele succes sen met zjjn adspirant-schoondochter heeft geboekt. De schaduwzyde van haar succes viel uit naar de kant van de Westplasmelodians. Ik moest kiezen of delen", verklaart Anita. Het kapstertje heeft altijd al Idee ge had om te gaan zingen. Maar niet steeds achter de coulissen van Wil leke Alberti. Zij wil zelf iets bereiken zonder steeds in één adem te worden genoemd met haar befaamde vriendin. De tijd zal leren of zij gelijk krijgt. Zelf is zij vol goede moed. Anita heeft aan het succes geroken. Zij heeft met de Westplasmelodians en voor de theater bureaus in talloze zalen en zaaltjes ach ter de mocrofoon gestaan. Zy is geen vreemde voor de cameramannen uit Bussum en in de studio's in Hilversum. Dan is de Amsterdamse ster een regel matig medewerkster in de pro gramma's van Artiesten-Palet tot vreugde voor de bewoners van zieleen- huizen en bejaardencentra. Ruim twee jaar terug verzorgde Anita een kort programma voor een publiek van pre cies één man. Het was een Aalsmeerse jongeman, bij wie het Amsterdamse meisje op visite was. Zoals dat gaat by dergelyke ontmoetingen draaide de jon geman een plaatje. De keuze viel op „Tua", een vrolijk Italiaans gevalletje, dat op de plaat in kwestie zonder woor den werd gepresenteerd. Anita kende toevallig de tekst en zong con amore mee. De jongeman was toen zó onder de indruk, dat hy onmiddellijk contact legde met de Aalsmeerse band, die op dit moment al dertien jaar in dezelfde combinatie speelt. Met dezelfde band trok de zangeres avond aan avond door de hele Rand stad, naar Utrecht en Amersfoort. Zy drongen door tot de finale van een repetitie van de Oprechte Amateur, die via de AVRO-microfoon werd uitgezon den. Dit lijstje bewijst wel, dat Anita in middels over voldoende ervaring be schikt. Haar voorkeur gaat uit naar het populaire repertoire. De teksten zingt zij met even veel gemak in Italiaans, Spaans, Duits en Engels als in haar eigen moedertaal. Voeg hieraan toe, dat Anita Carol leuk zingt en er aardig uit ziet en men mag de conclusie trekken, dat de nieuwe ster een goede toekomst tegemoet kan gaan. TH. K. (Advertentie) SPEKSTRAAT 5 TELEF. 16061 HAARLEM, 23 april Naar B. en W. de gemeenteraad mededelen, is het dringend noodzakelijk, dat de Dienst van de Hout en Plantsoenen op korte termijn kan bëschikken over een post huis in Haarlem-Noord. Aan de Delft laan zou een posthuis gebouwd kunnen worden. Het plan is zo eenvoudig mo- geiyk gehouden. Het voorziet in de bouw van een houten gebouwtje op een stenen onderbouw. De uitvoering zal een bedrag van 45.000 vergen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3