De man in de loopgraven was hem het liefst sneuvelde 20 jaar geleden Japanse kogel trof beroemde correspondent aan eind oorlog m i. WINDMOLENMEELBROOD BETER EN GEZONDER? Voettocht door Brabantse land ■iLltü si 1 KATOEN OP TOURNEE Meisje op drempel van volwassenheid Oude patriarchale patroon is aan het verdwijnen Goed humeur belangrijk Douche Uit E hoofd Infanterie Geen bloedbad Kameraad De opvoeding Kardinaal besluit met Hoogmis Maatregelen i.v.m. verlaging belastingen Nationale Studiedagen in Nijmegen Gregoriaans moet behouden blijven Wat kinderen ervan zeggen wBèm wëMËMM Jongen overleden na val uit schommel PAX CHRISTI Kindercircus Pi tt mmm Rolverdeling ,Sint-Gregorius' VVD wil Toxopeus en Witteveen terug in Tweede Kamer Nieuwe Kamerleden Liturgische week kalender - NIEUWE DAC~L ZATERDAG 24 APRIL 1965 PAGINA 5 |il; Vierduizend mensen hebben dezer dagen de traditionele her denkingstocht gemaakt naar het Ernie Pyle-monument op het mi nuscule eilandje Ie Shima in de Oost Chinese Zee. Het is dit jaar twintig jaar geleden dat de klei ne, kalende beroemde Ameri kaanse oorlogscorrespondent sneuvelde door een Japanse ma chinegeweerkogel, midden in de hete strijd om het zwaar verde digde eiland. Na een jarenlang durende tocht langs alle slagvel den van de tweede wereldoorlog vond hij zijn eind op 18 april 1945. w WÊmm. HH mmmm <&- Ernie Pyle was op de landings schepen bij Okinawa, april 19^5 ill PlAlllllM De katoenshow, die in Amster dam in januari in première is gegaan, was gisteren bij V. en D. in R'dam. Leuke modellen werden er getoond van veel jonge Nederlandse couturiers zoals Ernst Jan Beeuwkes uit Den Haag en Peter Jongmans en Ferry Offerman uit Amster dam. De (katoenen) stoffen zijn verkrijgbaar bij V. en D., zoals bijvoorbeeld de stof van de regenjas op de foto. Het is een ruwe katoen waarop het patroon van een slangenhuid fotografisch is overgebracht. De herenjas is er een van ga bardine in een kort model. Men wil nu in de kamer echt gaan spreken. Misschien gaan ze daar dan ook wel dingen zeg gen. Wie weet! Maar wat moeten de lezers nou. Die echte goeie, lange voor lezers? Misschien kunnen ze sol liciteren bij de radionieuwsdienst of bij het N.T.S. journaal. Daar worden wel eens nieuwslezers ge vraagd. Een cursus wil misschien ook nog wel helpen. Maar iets moet er gedaan worden. Want er zal gesproken moeten worden. Echt en levend en op de man af. Maar, heren kamerleden, er is nog een oplossing. Als u goed iets van buiten kunt leren Het is al lang geleden. Ik was zeventien en pas op een inter naat. Ik had er hoogstens twee opstellen geschreven. Op een avond vond ik op mijn kamer (ja, het was er heel modern en duur voor die tijd) een klein briefje, verstopt onder mijn kus sen. Ik dacht aan een gekke in val van een van mijn vriendin nen. Haar het was heel serieus. Of ik een toespraak wilde schrij ven voor de directrice. Want de rector vierde op die en die dag zijn zoveelste jubileum. Keurig netjes stonden de data en de feiten onder elkaar ver meld. Ze had niets vergeten. En of ik de toespraak zonder dat iemand het merkte op haar bu reau wilde leggen en er nóóit met iemand over spreken. En daar zat ik. Het heeft me heel wat vellen papier gekost. Want wat zegt een eerbiedwaar dige directrice tegen een rector? Enfin, de speech is er gekomen. Stiekum. En iedereen vond dat ze het toch maar weer mooi ge zegd had. Dat had ze ook. Let terlijk opgezegd. Ik vond dat heel knap. Het was trouwens een knappe directrice. Ze was ook doctoranda ergens in. Maar niet in het speechen. En dat moest ze vaak. De vele briefjes onder mijn hoofdkussen waren er het bewijs van. Het ging allemaal prima. Tot op een dag, het was een enorm groot feesc met massa's geno digden en zo. Misschien kwam het daardoor, maar ze raakte de kluts kwijt, ze haperdestotterde en ik, die aan haar lippen had ge/tangen, ik stond op midden in die zaal om haar de volgende regel voor te zeggen. Ae keek. En ze keek zó woe dend en zó vernietigend, dat ik met open mond op mijn stoel te rug zakte. Ze heeft nog iets ge zegd over jonge dames die zich niet behoorlijk konden gedra gen. En dat stond niet in die speech! Er is nooit over gesproken. Maar sinds die dag heeft ze mijn teksten nooit meer letterlijk van buiten geleerd. Ze liet een zin weg, maakte er een bij, of veranderde een woord. Ik ben nóóit meer in de ver leiding gekomen. Ik heb ook, toen ik daar weg ging vergeten te vragen, of ze een opvolgster voor me had. Mochten er kamerleden zijn, die behoefte hebben aan een goeie redevoering. U weet het heren, als u van buiten kunt le ren en de gave bezit om iets móói voor te dragenU kunt een advertentie zetten. En wie weet, solliciteer ik nog wel. ELLEN. ERNIE PYLE U iSiiiö Dit was het bericht dat op de te lexen van de kranten binnenratelde op die dag: ,,Op een commandopost, Iwo Jima, Ryukyu eilanden, 18 april CAP) Ernie Pyle, oorlogscorrespon dent, door collega's, soldaten en ge neraals om het even bemind, sneu- Velde vanmorgen, toen hij een Ja panse machinegeweerkogel door de rechterslaap kreeg. De beroemde journalist, die de oorlogen had ver slagen van Afrika tot Okinawa, vond de dood om 10.15 uur 's morgens (9.15 uur 's avonds dinsdag O. Oor logstijd) ongeveer een mijl voor de- zo commandopost." ,Om het even bemind" stond er In het bericht en dat klopte volko- ttien. De schrijver ervan had er ech ter ook bij moeten zetten „door de lezers". Want voor miljoenen was Ei-uie Pyle de man via wiens ver halen ze intens meeleefden met de soldaten die op duizenden kilometers afstand vochten. Hij schreef geen bloederige slagveldartikelen, geen meesterstukjes over strategie en tac- tiei-c, maar zijn verhalen waren men selijk in pig zin, dat de MENS al tijd d» hoofdrol vervulde. In drie boeken zijn Ernie Pyles artikel gebundeld: Here is your war, Brave man, Last Chapter. En waar men die boeken ook openslaat, zijn hartelijkheid springt de lezer tege moet. Hij schreef over officieren en manschappen, over marine lucht macht en landmacht, maar het liefste •Was hem de eenvoudige soldaat m de loopgraven, de infanterist. Hij schreef graag over die infanterie- jongens, bij voorbeeld: „Een eresa luut aan de infanterie de verdoem de infanterie zoals zij zichzelf graag noemt. Ik hield van de infanterie, omdat zij de werkhonden waren. Ze hadden geen gerief en ze leerden Zelfs te leven zonder het absoluut noodzakelijke. En tenslotte waren zij de kerels zonder wie de slag om (Advertentie) ui --.J 300.000 kinderen leven angstig in de fiolen van de grote steden in Zuid- Amerika. het kind in zijn schreeuwende nood; Bi) storting vanaf 25.ontvangt U deze aangrijpende litho van Aart van Dobbenburgh of langspeelplaat van het koor van de Jongensstad, waar kinderen liefde ontvangen door Uw hulp. Stichting Switzar's Jongensstad, Brasil. Secr.: Vijverhoef 54, Amsterdam-Zuid 2, Postgiro 559955. Afrika nooit zou zijn gewonnen.' Hij liep met de jongens mee en zat 's avonds bij hen. Hij nam hun na men op en schreef die in zijn ver halen, hij schreef over hun angsten en hun grappen, gedachten en ver langens. Het noodlot wilde dat hij op het eind van de oorlog zelf zou vallen bij de infanterie. Hij landde begin april met een regiment mariniers op Okinawa. Er was erg weinig tegen stand van de Japanners. Hij schrijft: „De jongens van mijn regiment maakten voortdurend excuses, om dat Okinawa zo tam verliep. Ze dachten dat ik minder waardering voor hen hebben zou, omdat ze me geen bloedbad konden laten zien. Niets was meer bezijden de waar heid. Ik was daar vermoedelijk de gelukkigste Amerikaan omdat het al lemaal zo liep als het gelopen was. Ik vertelde hun dat zulke expedities een kolfje naar mijn hand waren en zonder uitzondering gaven ze ten ant woord, dat ook zij er niet het min ste bezwaar tegen hadden. Ik hoor de het zo dikwijls zeggen dat het bij na een gezang werd: „Als het over al zo ging zouden we de oorlog niet zo erg vinden." Maar Pyle verliet de mariniers en ging mee met de landing op Ie Shi ma, met de 77ste infanterie divisie. De Jappen hadden op het kleine eilandje een kilometer of zestien in het vierkant vier strategisch belangrijke landinigsstrips voor vlieg tuigen en waren vast besloten die te houden. Op de tweede dag kwam hij aan land en bekeek de trage opmars van de Amerikanen. Na de nacht in een verlaten Ja panse schuttersput te hebben door gebracht ging hij in een jeep met de regimentscommandant naar voren. Een sluipschutter schoot plotseling vanuit de bosrand met een machine geweer op hen, maar niemand werd gewond. Ze doken ongedeerd in een greppel langs de kant van de we; Maar toen Ernie Pyle even zijn hoofd boven de rand van de greppel hief klonk een tweede salvo. Pyle stortte getroffen achteruit. Zijn lichaam werd samen begraven met de lijken van zijn infanterieka- meraden die hij de inname van het eilandje waren gesneuveld. Later werd zijn stoffelijk overschot opge graven en naar een begraafplaats op Okinawa overgebracht. Daarna kwam het tenslotte op Hawaii te recht. Op de plaats waar Erme Pyle ge vallen was werd een ruw herken ningsteken geplaatst. Later werd dat vervangen door een monument in de vorm van een afgeknotte pyramide. Twee bronzen plaquettes zijn erop bevestigd. Een toont het Vrijheids beeld, insigne van de 77ste divisie, de ander bevat de inscriptie: „Op deze plaats verloor de 77ste infante- rie divisie een kameraad, Erme Pyle, 18 april 1945". Naar dit witte monument komen sinds het jaar 1952 de pelgrims, om de nagedachtenis te eren van hem na HAAG, 24 april In mole naarskringen worden pogingen gedaan rm de molen weer mee te laten wer- *e pij de bereiding van ons dagelijks prood. Men wil er twee doelen mee bereiken: een betere kwaliteit brood en net opnieuw nuttig maken van Neder landse windmolens. aotie, ingezet door het vakblad ■L»e Molenaar, heeft tot nu toe bij rond per tig molenaars, voor het overgrote deel windmolenaars, weerklank gevon den. Eind volgende maand hopen zij bijeen te komen om definitieve plannen te smeden. ?e. molenaars zijn ervan overtuigd dat brood, gebakken van in de molen geproduceerde meel en bloem, beter is dan brood van fabrieksmeel en -bloem. Hun streven heeft de sympathie van de vereniging „De Hollandsche Molen'. Volgens de molenaars is hun mee) beter omdat in de molen het graan nog altijd zoals in de oudheid, op ste nen wordt gemalen. De zemel blijft daarbij heel en daarin zitten nu juist de voedingsstoffen, bouwstoffen en vitaminen. In de fabriek, waar met walsen gewerkt wordt, blijft de zemel niet heel. Om deeg van molenmeel te laten rijzen is het natuurprodukt gist voldoende, aldus deze molenaar. In meel fabrieken worden volgens hem kunst poeders gebruikt om het rjjzen te be vorderen. die schreef: „We zullen een paar van ons achterlaten op elk strand en op elk veld. We beginnen pas met hen die hier achter ons liggen in Tu nis. Ik weet niet of ze geluk of on geluk hadden toen ze zo vroeg al uit vielen. Maar ik denk, dat het niet veel verschil maakt, als je eenmaal uitgevallen bent. Medaljes en rede voeringen en overwinningen hebben voor hen geen betekenis meer. Zij stierven en andere bleven in leven en niemand kan zeggen waarom dat zo moest zijn. Zij stierven en daar door kunnen wij anderen doorgaan en doorgaan. Als we dit strand ver iaten om naar het volgende te gaan kunnen we niets meer doen voor hen die onder de houten kruisen liggen, behalve dan misschien even bij hen stilstaan en fluisteren: „Bedankt, ka meraad." HOORN, 24 april In een ziekenhuis te Hoorn is gisteravond de negen-jari ge Eddy Raven overleden. De jongen was 's middags ernstig gewond bij een val uit een schommel in de speeltuin in zijn woonplaats Bovenkarspel. GORINCHEM, 24 april In het ri viertje de Giessen te Giessen-Oudekerk is gistermiddag de achtjarige Adriaan Jongkind verdronken. De jongen is bij het spelen op een steiger te water geraakt. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH, 24 april Ruim 2300 jongens en meisjes, eind-examinandi van middelbare scholen, trekken sinds donderdag zingend en discussiërend door het Brabantse land. Zij en hun 300 gespreksleiders nemen deel aan d inmiddels traditioneel geworden voet tocht, die voor de achtste keer door de Pax Christi beweging is georgani seerd. De jongelui, verdeeld over twin tig man sterke gespreksgroepjes, spre ken al wandelend over het thema „Op weg... waarheen?" Het is dit jaar voor het eerst dat de organisatoren geen vast gespreksonderwerp (de vorige maal was dat de eerlijkheid) hebben gesteld. Nu heeft elke gespreksgroep de vrije keuze gekregen om samen een aantal actuele situaties te bespreken die aan de hand van citaten uit boeken en re cente films, waaronder Kees Brusse's „Mensen van morgen" en een paar veelbesproken produkties van Antonioni en Bergmann' zijn geïllustreerd. De deelnemers zijn enthousiast over de manier waarop zij over de zelfgekozen onderwerpen kunnen discussiëren. De gespreksleiders, mekwaardiger- wjjze praktisch allen mensen die be roepshalve weinig met de jeugd in contact komen (men vindt onder hen zakenlieden, advocaten en artsen) hebben dan ook geen moeite gehad om het gesprek op gang te brengen. Ondanks de niet aflatende dreiging van de weergoden wordt er opgewekt en met enthousiasme gediscussieerd. Doodmoe van al het intensief praten en de niet zo korte wandeling door het in lentetooi gehulde landschap duiken de deelnemers 's avonds vroeg in een landelijke pleisterplaats in het hooi van bereidwillig ter beschikking gestelde boerderij schuren. Gisteren, op de tweede wandeldag, heeft kardinaal Alfrink de trekkers op gezocht. Met hen genoot hij van een voorstelling van het Haarlemse Kinder circus, die speciaal voor deze gelegen heid werd gegeven, 's Avonds gebruik te de kardinaal in het instituut voor doofstomme kinderen in St. Michielsges tel samen met hen de maaltijd. Bij zijn entree in de eetzaal demonstreerden de trekkers spontaan de nieuwe jenka- dans op de tonen van het aloude Bra bantse lied van Hertog Jan. Ook mgr. Bekkers, de bisschop van Den Bosch heeft de deelnemers bezocht. Vanmid dag wordt de wandeltocht besloten met een feestelijke intocht in Den Bosch Mgr. Bekkers zal daar in de kathe draal een avondmis celebreren. Morgen draagt kardinaal Alfrink ter sluiting van de achtste Pax Christi voettocht in de kathedraal een Hoogmis op. DEN HAAG, 24 april Per I juli wordt zoals bekend de belasting ver laagd. In verband hiermee zijn in de Nederlandse Staatscourant enige Alge mene Maatregelen van Bestuur bekend gemaakt, waarin een aantal bijzonde re voorzieningen zijn opgenomen. Tot de voornaamste maatregel be hoort de regeling van de aanslagen voor dit jaar. Terwijl de verlaging pas op 1 juli ingaat, zal bij het opleggen van de voorlopige aanslagen het inko men over het hele jaar gelden. Voor het hele jaar zal voor de inkomsten belasting 'overeenkomstig de in de Tweede Kamer aangenomen wet een vierde deel van de totale verlaging (inclusief de te verwachten verlaging per 1 januari 1967) worden berekend, namelijk over het eerste deel van het jaar géén verlaging en over het tweede half jaar vijftig pet van de verlaging. Deze verlaging is verwerkt in de inkomsten tabel 1965. Voor de inkomens, die vallen bene den de belastingvrije voet zullen even eens de inkomsten over het hele jaar worden berekend. Zoals bekend zal met ingang van 1 juli de belasting vrije voet aanzienlijk worden opge trokken. AAA -> (Van een verslaggeefster) NIJMEGEN, 24 april Twee volle dagen hebben in het Nijmeegs Lyceum 380 mensen (waaronder 80 adolescen ten) zich verdiept in de problematiek van het meisje in de adolescentie, daar toe uitgenodigd door de nationale con tactcommissie voor gezinsbelangen en de gezinsraad. Is het meisje op de drempel van de volwassenheid de 18, 19, 20-jarige dan zo'n probleem? De eerste inleider, prof. dr. L. de Klerk hoogleraar in de pedagogiek te Leiden, noemde als hoofdkenmerk van de adolescentie de dynamiek, het op-weg-zijn naar iets. Dit is voor het meisje problematischer dan voor de jongen. Hij kan in school, studie, werk een zekere continuïteit be leven. Bij meisjes heerst dikwijls onze kerheid over haar rol in de cultuur. Is het klimaat in onze maat schappij wel geschikt om de weg naar het vrouw-zijn te ondersteunen? Bü meisjes in hogere klassen van het v.h.m.o. zijn de plannen voor het latere leven dikwijls nog vaag, meen de de volgende spreker, dr. G. J. ten Veldhuys. Weinigen voelen zich ge roepen tot een wetenschappelijke loop baan; men treft zelden een Aletta Jacobs, een Marie Curie of een Maria Montessori!" Mej. ds. W. A. Buijs ging in haar re feraat „Het meisje tijdens de middel bare en hogere beroepsopleiding" in op wat het kernpunt van de studiedagen bleek te worden: de onduidelijkheid van de rol van de vrouw. In de agrarische maatschappij had de vrouw haar plaats als hoedster van huis en hof. Zij was produktief daarin bezig. Het kindertal was toen noodzakelijk groot. De indus trialisatie heeft werk- en leefwereld ge scheiden en een grote beroepsdifferen tiatie doen ontstaan. Toch denkt men vaak nog vanuit het agrarische pa troon en ziet men niet dat het moeder schap bijvoorbeeld gewijzigd is. Niet meer uitbreiding, maar stabilisatie van de bevolking is nu het grote probleem, en het aktieve nwederschap omvat een veel kleinere periode in het leven van de vrouw. In deze industriële wereld dreigt ontpersoonlijking. Die heeft soms tot gevolg, dat het gezin een toevlucht wordt voor man en kinderen, die in de grote maatschappij dreigen om te komen. De vrouw krijgt hierdoor een gevaarlijke kans, weer uitsluitend hoedster van de haard te worden. Het beeld van de lieve, charmante vrouw-in-het:gezin wordt door de communicatiemiddelen zó aantrek kelijk gemaakt, dat veel meisjes niets liever willen dan er aan beantwoor den. Maar wanneer we het gezin zien als de enige schuilplaats voor het ei genlijk-menselijke, dan laten we de wereld-buiten voor wat ze is, en die moet juist door man en vrouw samen bewoonbaar gemaakt worden. Men ziet op het ogenblik verschillen de beelden van rolverdeling van man en vrouw. Het oude agrarische patriar chale patroon is aan het verdwijnen. Het algemeen-erkende is: een meisje werkt tot ze trouwt; alleen de onge huwde vrouw heeft verantwoordelijk heid in de maatschappij. Langzaamaan begint geaccepteerd te raken dat ook een gehuwde vrouw buitenshuis werkt HEESWIJK, 24 april (KNP) Er zijn in de liturgievernieuwing zoveel belangrijke onderwerpen 'te bespreken, dat wel iedere week studiedagen zou den kunnen worden gehouden. Zo ver zekerde mgr. dr. J. Bluijssen, hulpbis schop van Den Bosch, de organisato ren van de studiedagen, die vrijdag hier in de abdij van Berne besloten werden. De bisschop zei dat het zeker niet de bedoeling van de kerkelijke lei ding, is het Gregoriaans af te schaffen. Zü hoopt wel, dat de ontwikkeling zal uitmaken welke de juiste plaats van het Gregoriaans in de liturgie is. Het Gregoriaans is het waard dat men voor zjjn behoud alle krachten inspant, aldus mgr. Bluyssen. De enquête van de St. Gregoriusver- eniging over de Nederlandse liederen in de parochiekerken heeft uitgewezen, dat in het bisdom Rotterdam het meest Nederlands gezongen wordt, in Breda het minst, maar in Groningen het bes te. Voorzitter prof. dr. J. Smits van Waesberghe deelde dit in zijn slotwoord mede. Hij formuleerde ook een reeks con clusies, waartoe de studiedagen hebben geleid. Daarin wordt onder meer ge steld, dat de te snelle invoering van de liturgievernieuwing voorlopig onop losbare problemen heeft veroorzaakt. Een probleem apart is dat van de organisten, omdat het begeleiden van volkszang niet aantrekt, afgezien nog van de vele diensten die thans van hem gevraagd worden en de honore ring ervan. Het zal nodig zijn hulpi- organisten aan té trekken. De vereni ging van directeuren en organisten zul ten deze kwestie gaan bestuderen. DEN HAAG, 24 april De WD- fractie uit de Tweede Kamer heeft zich gisteren unaniem uitgesproken voor de terugkeer van de oud-ministers Toxo peus en Witteveen in de fractie. Op de volgende algemene vergadering van de VVD, in het voorjaar I960, zal frac tievoorzitter mr. W. Geertsema zijn functie overdragen aan mr. E. H. To xopeus. Nog niet beslist werd welke zittende leden van de fractie vervangen zullen worden. „Het vrijwillig ter beschik king stellen van het mandaat door twee leden van de fractie is een be slissing, die iedereen voor zich zelf nemen moet", aldus de heer Geertsema. Als opvolger van prof. dr. mr. I. A. Diepenhorst, minister van Onderwijs en Wetenschappen, is tot lid van de Eerste Kamer benoemd de heer J Nieuwenhuis te Utrecht. In de plaats van het tot minister be noemde lid van de Tweede Kamer J. G. Suurhoff is tot lid van deze Kamer benoemd de heer J. Koopman te Voor burg. iiiiiiiiiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiin Het gevoel, helemaal fit te zijn, heeft een gunstig effect op het werk, op de omgang ook met anderen. Een soortgelijk verschijnsel doet zich voor op het gebied van de opvoeding. Hoe pret tig kan de omgang met onze kinde ren zijn, wanneer we ons happy voe len. Dan loopt het allemaal vanzelf, we zijn blij en zonnig en dat straalt af op onze omgeving. Dit is de juiste atmosfeer voor de opvoeding. Als we lezen, wat er voor raad gevingen voor ouders en opvoeders opgesteld worden, dan zouden we soms kunnen gaan denken, dat het een vrij saaie bezigheid is, waarbij niet al te veel gelachen moet wor den. Dat is helemaal niet waar. Als we opgewekt en blij gestemd zijn, dan gaat het juist op zijn best. Klei ne tegenslagen worden dan gemak kelijk overwonnen. Bijvoorbeeld: klei ne Jantje, die huilt om het verlies van zijn bal, die bij de buren achter het hek gevallen is. wordt dan ge makkelijk getroost. En als Peter een beker melk aan tafel omstoot, och dat is dan ook helemaal niet zo erg. U weet het juiste woord dan zo ge makkelijk te vinden, u kunt er mis schien nog een grapje over maken, vooral als u ziet, dat het jochie al leen door zijn speelsheid zoiets overkwam. Alles gaat dan prettig, en u zou wensen, dat het altijd zo was. U bent in een goed humeur, en dan is opvoeden echt een prettige bezigheid. We wensen Iedere vader en moe der een dergelijk goed humeur toe. Helaas, het kan niet altijd zo zijn. U hebt b.v. een tegenvaller gehad, de zaken gaan niet zo best, u tobt over ziekte en narigheid. Duizend en één dingen overvallen ons, waar door de zorgenrimpels op ons gezicht verschijnen. We weten dat allemaal. En dan is het in de opvoeding oppas sen. Want het gevaar bestaat, dat ongewild de kinderen er de dupe van worden. Het kan b.v. zo zijn, dat Karei, die binnenkomt uit school en u zijn beklag wil doen over iets wat hem overkomen is, van u een snauw krijgt: „Schiet op met je gezeur". Als u in een goede stemming was geweest, had u het kereltje anders opgevangen. We zouden willen zeg gen: probeert u in zulke gevallen ook zonnig te blijven. Het is moei lijk, maar de moeite waard. Een snauw is zo gauw gegeven, maar u kunt hem ook inhouden. Kinderen hebben er onder te lijden, wanneer u ze afwijst. Ze zoeken met hun klachten en moeilijkheden troost bij u. Bij wie moeten ze anders zijn? Probeert u het eens, juist wanneer u niet in de beste stemming bent, uw kinderen een gevoel van veilig heid te geven door hen vriendelijk op te vangen. Er ziin ook mensen, die altijd humeurig zijn. Dat zijn ze van nature. Ook zonder aanwijsbare aanleiding. Dat drukt de stemming in hét gezin altijd en is voor de kinderen heel erg. Ze moeten dan steeds maar afwachten in welke stemming vader of moeder is. Van veiligheid en geborgenheid is dan helemaal geen sprake. Duurt dat het hele kinderleven voort, dan kunnen de gevolgen voor het ka rakter ernstig zijn. Het is dan heel goed mogelijk, dat ze hun verdere leven onrustig, angstig en oneven wichtig blijven. Tot slot: het kan zijn, dat alles, wat hierboven gezegd is, niet op u van toepassing is, dat u uw eigen zorgen niet op uw kinderen afrea geert. Des te beter: dan bent u een gelukkig mens als opvoeder en uw kinderen zullen er wel bij varen AGNES VAN VESSEM Ik liet een van mijn kleinkinde ren een doopfoto zien, waarop heel duidelijk de straal water te zien was. Commentaar van Marian: „Oh, oma, het kindje is onder de douche". ('n Oma uit Amsterdam). tlllllllllllllllllllIHlIlIIIIIIIIIHIIUIIHIlllllIHHMIIHIHIIIIIIHIlH Zondag 25 april: Beloken Pasen, eigen mis; credo: pref. v. Pasen wit- Maandag: H.H.-Cletus en Marcelllnus. pausen en martelaren; mis Si Diligis rood— Dinsdag: H. Petrus Canisius, belijder en kerkleraar; mis In Medio wit Woensdag: H. Paulus van het Kruis, be lijder; eigen mis - wit Donderdag: H. Petras v. Verona, martelaar; mis Protexisti rood— Vrijdag: H. Catharina v. Slëna, n.aagd; mis Dilexisti —wit— Zaterdag: H. Josef; eigen mis: credo —wit— Zondag 2 mei: ae zondag na Pasen; eigen mis: credo; pref. v. Pasen -wit— Haarlem; Kerkwijding v. d. Kathedraal; mis Terribilis; jredo wit— (Advertentie) MEER DAN 80.000 DEALERS IN 87 LANDEN DOMINO LUXE 54.25 I deksel 9.50 WERKELIJK INWISSELBAAR IN HEEL EUROPA Prijscourant en dealers/Ijst op aanvraag IMPORTEUR C. G. SIEBEN CO N.V. N.Z. VOORBURGWAL 27-29, AMSTERDAM-C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5