DE OUDERS VA.\ GERT Gert Timmerman voor tie zingt vergeten groepen"* I In Radio JELAND Televisie JE# ZONDAG ZATERDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG ZATERDAG 24 APRIL 1965 PAGINA (Door Frans Boelen) In de nieuwe woonwijk van Enschede staan plezierige, lichte huisjes met een keu- Ug onderhouden voor- en achter- bintje. De woning van Gert Timmerman is niet moeilijk te vinden: een uitdagende, parel witte Opel-Admiraal 1965 wijst de weg vanzelf. Op de deur prijkt een bordje waarop met duide lijke letters geschreven staat: »Geen foto's met handtekenin gen". Gert en Hermien thuis. &ij bert Timmerman geeft zijn dochtertje Sandra vaak-de toon aan. tje zei tegen zijn vriendje: „Kijk, NEDERLAND I NEDERLAND II BELGIE NEDERLANDS BELGIE FRANS HILVERSUM I 402 m. (Door Loek Hieselaar) NEDERLAND I NEDERLAND II BELGIE NEDERLANDS BELGIE FRANS HILVERSUM II 298 m. RADIO VERONICA BRUSSEL 324 m. BRUSSEL 484 m. HILVERSUM I 402 m. HILVERSUM II 298 ra. RADIO VERONICA BRUSSEL 324 ra. BRUSSEL 484- ra. HILVERSUM I 402 ra. HILVERSUM II 298 ra. RADIO VERONICA BRUSSEL 324 ra. BRUSSEL 484 ra. ..De krant is één grote smartlap" Onbekende met ouden De heer Timmerman „zeg maar Gert" is nog wat slaperig. ,,Ik ben ooorgaans niet zo matineus; Hermien ls .erop ingesteld dat ik altijd laat Wijn bed uitkom", zegt hij, de ogen ^rijvend. Ondanks het feit dat hij zo- Wist is opgestaan zit zijn haar onbe rispelijk. De (gezellige) kamer is vol gestopt met weelderige spulletjes. Er hangen een tweetal gouden platen als- Wede enige door Gert zelf geschilder de portretten aan de wand. Een wat Verveeld kijkend meisje brengt koffie. Dert heeft zich intussen aan tafel ge- Set voor een eenvoudig ontbijt. Her- Wien, zijn vrouw, is zich boven nog Wat aan het opknappen. Dochtertje Sandra de ogen van vader brabbelt kleine, onbegrijpelijke ver haaltjes. Het levensverhaal van de 29-jarige Gert Timmerman begint in Oldenzaal. Zijn vader werkt als voorman bij het spoor. Zeven jaar is Gert als de fa milie naar Enschede verhuist. „Ik haalde allerlei bandieten-streken uit. Ik war een lastig ventje. Ter afwis seling maakte ik muziek. Op mijn achtste was ik de leider van een vier stemmig okarina-orkestje. Twee jaar later ging ik over op piccolo; en weer twee jaar later kwam de klarinet. Via Ilinke zelfstudie haalde ik het „toela tingsexamen" voor de Koninklijke En- schedese Burger Harmonie (bestaat nóg). Ik was namelijk gek op muziek. Toen al." De muzikale carrière van Gert vol trekt zich in snel tempo. Hij laat zich op 14-jarige leeftijd inschrijven op de muziekschool in Zwolle. Het plan is om na het eindexamen in de Konink lijke Militaire Kapel te gaan spelen. Dr. Walther Boer heeft de jongen ge test en ziet er wel wat in. Gert is nauwelijks zeventien als hij op de mu ziekschool slaagt voor klarinet en zakt voor zijn bijvak contrabas, een instru ment dat hij min of meer verwaar loost. In overleg met zijn ouders, die zich veel financiële offers getroosten om hun zoon te laten studeren gaat hij opnieuw proefspelen voor de Mili taire Kapel. Hij wordt aangenomen. Een nieuw instrument krijgt Gerts be langstelling: de cello. Negenduizend gulden kost het instrument. En dan begint de ellende. Gert krijgt gauw genoeg van het reizen en trekken van De ene beëdiging naar de andere, van het ene concert naar het andere dans- festijn. Hij zegt: „Dat reizen werd ver velen I, onuitstaanbaar zelfs en boven dien kon je nog een heleboel straf krijgen ook." Op een avond komt hij doodmoe op zijn kamer aan. Zijn collega muzikanten liggen al in bed. Hij legt de dure cello onder zijn krib, laat zich met een plof in bed Vallen en zakt er doorheen. Boven op zijn cello. De kamergenoten beginnen satanisch te lachen, maar Gert doet alsof hij niets merkt en gaat rustig slapen. De volgende ochtend verza- Welt hij de plankjes hout en stelt vast dat de schade precies negenduizend Sulden bedraagt. Naar huis durft hjj niet. Toch moet hij vanavond weer spelen in het symfonieorkest. Hij aar- zelt niet lang, fietst naar een gere nommeerde muziekhandel waar hij te- Sen eer fiks bedrag een nieuw instru- Went leent. Buitengekomen stapt hij °P de fiets, maar het stuur begint te zwabberen en Gert voelt dat hij gaat Vallen. Met een smak komt hij met "ets èn instrument op de harde straatstenen terecht. Ook deze tweede cello moet ais opgegeven worden be schouwd. „Ik weet niet hoe ik de moeilijk heden heb kunnen oplossen, maar het js mij op de een of andere manier toch gelukt..." De Militaire Kapel be gint hem te irriteren. „Je speelde soms bij bittere koude uren achter een. Op een keer moesten wij spelen s voor de koningin. We stonden aange treden in groot gala. De Koningin kon ieder moment komen en dan moest het Wilhelmus klinken. Het vroor die dag twintig graden Keurige witte handschoenen hadden wij aan. Van ons echter moesten de toppen van de vingers onbedekt blijven om te kunnen spelen. Enfin, de koningin komt. Ro- cus van Yperen maakt het bekende handgebaar, telt af en...het enige dat men hoort is een hoge, scherpe kreet van de piccolo en een doffe slag op de trom. De overige instrumenten zwe gen. Het was een pijnlijk moment. Dat mocht natuurlijk niet meer voorko men. Om de instrumenten te laten ont dooien werden liters pure alcohol ge bruikt. Enkele uren later zouden wij het opnieuw proberen. Maar alweer ging het fout. Nu kon men een eigen aardig reutelend geluid horen. Tenslot te is er een grammofoonplaat aan te pas ge'komen. En ik meen dat daar nog een tik in zat. De koningin zal wei gedacht hebben..." Hij trekt aan een sigaret, leunt ach terover in de fauteuil en lacht. Het witte overhemd is onberispelijk ge steven. Hermien is intussen binnenge komen en gaat in het andere eind van de kamer zitten. Op het moment dat Gert gevraagd wordt definitief te tekenen voo. de Ka pel laat hij het afweten. Zijn ouders hebben er veel verdriet van. Gert stelt een dansbandje samen en trekt stad en land af. Hij speelt klarinet en contrabas, maar als op een gegeven avond de pianist en de drummer hem in de steek laten is hij gedwongen zelf achter het klavier te kruipen. De bassist geeft hem adviezen. Het bege leiden gaat „crimineel". Men is vol bewondering. Later gaat Gert er nog b j zingen ook. Het enthousiasme is niet meer te stelpen. „Ik had nog nooit piano gespeeld. Ik wist niet wat mij overkwam, maar het ging. Direct al: de allereerste keer. Dan breekt het moment aan. De grammofoonplatenmaatschappij C.N. R. vraagt hem een liedje op te ne men. Gert aarzelt geen moment. „B!u- men von Tahiti", heet het liedje. Er worden in totaal vijf platen verkocht. „Vier platen heb ik nog in mijn eigen collectie kunnen terugvinden; die vijt- de plaat moet tijdens de schoonmaak zijn weggeraakt", zegt Gert laconiek. Hij speelt op een avond in het Wiener Café in Enschede. Er komt een Duitse advocaat naar hem toe. „Wilt u geen plaatje maken voor Telefunken", vraagt hij. Naast jurist ben ik louter uit lief hebberij ook talent-scout." De dag daarop vertrekt Gert naar Berlijn waar hii als Gerd Zimmermann opnieuw „Blumen von Tahiti" laat opnemen. Maar ditmaal krijgt hu als begelei ding het grote orkest van Werner Mul ler. Het plaatje wordt een bestseller. Ijlings stuiven de verbaasde platenhe- ren van C.N.R. naar de zolder en vis sen het stoffige matrijsje op van het eerder opgenomen, niet verkoopbaar gebleken liedje. „Blumen von Tahiti" wordt een „smash": 100.000 exempla ren en dus een gouden plaat. Het spel gaat beginnen. Eerst werkt Gert nog mee aan het nationale songfesti val 1962 met het liedje „Niets" (van Pieter Goemans en Ted Powder), maar het liedje valt niet op. (Nóg zegt Gert: Dat liedje was goed. Donders goed zelfs) „Niets" zal het laatste commercieel mislukte liedje zijn dat Gert zingt. Van dit moment af wordt er geld verdiend. Het begint mej een wijsje dat de Belg Bobbejaan Schoepen in 1960 heeft geschreven en uitgevoerd. „Ik heb eer bied voor jouw grijze haren", heet het. Maar Schoepen raakt het liedje aan de straatstenen niet kwijt, Gert: „Toen de heren van de platen maatschappij vroegen of ik dat liedje wilde brengen, weigerde ik. „Ik zing niet van die liedjes", zei ik. Ik vond het werkelijk een slecht fabriekseltje. Maar de heren bléven aandrin gen. Toen ben ik gezwicht op voor waarde dat het liedje als duo zou wor den uitgebracht. Ik 'vilde voor geen prijs mijn naam er aan geven. Ik stel de voor het werkje samen met mijn bassist Tonny Sotthewes te zingen on der een andere naam. Dat werd afge sproken. Maar wat zie ik later op de hoes van het plaatje? „Ik heb eer bied...", gezongen door het duo-Gert Timmerman. Iedereen denkt nu dat ik met mezelf een duetje zing. Ik was erg kwaad. Bovendien weet nu nie mand dat die tweede stem vai: Tonny is. Hij heeft dus ook een gouden plaat O ja, die opname. Dat is ook nog een verhaal. Ik was helemaal niet geïnspireerd. Toen zei de opname-lei der tegen mij. „Denk eens aan je moe der, Gert. Als je aan haar denkt, dan lukt het allemaal wel." k zal het nooit vergeten die op merking. Mijn moeder lag toen juist in het ziekenhuis; ik was he lemaal kapot. En ik zong het lied je. Overtuigd en ontroerd. Na het suc ces van dat plaatje (binnenkort krijg ik daarvoor respectievelijk de plati na- en de diamantenplaat) besloot ik méér liedjes te gaan zingen voor moe ders, voor oudere mensen. Ik zing voor de „vergeten groepen" in de lichte muze. Dat doe ik met hart en ziel Het zijn altijd weer frisse jongens en meisjes waarover je hoort zingen; ik vind dat er nu ook eens iets voor de ouderen onder ons gedaan moet wor den. Laat ze maar kletsen over „smartlappen". Dat doet mij niets meer. Ik noem mijn liedjes gemaks halve zelf al zo. Toch geloof ik dat maar weinig mensen weten wat eigen lijk een smartlap is. Het woord is ont staan in het Bussumse en Hilversum- se wereldje...." Gert heeft inmiddels de nu 21-jari- ge Hermien ontmoet. Hij leert haar kennen op een avondje in Vriezen- veen. „We keken wat naar elkaar," zegt Gert. „Ik dacht: die komt na af loop wel om een foto met handteke ning. En ja hoor, ze kwam. Ik zette op de achterkant van de foto mijn naam, adres en telefoonnummer. Een paar dagen later belde ze op." Hermien: „Gert vroeg mij of ik bij zijn orkestje kwam als zangeres. Ik moest nog dezelfde avond ergens optreden. Ik wist niet hoe ik het hAd. Ik had maar weinig liedjes op mijn repertoire. Ik zong die eerste avond wel zes maal „Wenn du gehst". Na die avond is het aangekomen. Het was voor mij een grote overgang zo van de boerderij naar de grote showbusi ness." Gert: „Eerlijk gezegd ging het mij aanvankelijk niet in de eerste plaats om -het zingen...Ik heb haar wat les sen gegeven en ik vind dat ze het nu heel aardig doet. Toen wij trouwden hebben we op de trappen van het stad huis in Slagharen enkele liedjes ge zongen. Enige uren voor de plechtig heid heb ik nog (in overall) de ge- n;i n j. m- - luidsinstallatie aangelegd. Een jonge- daar heb je Gert Timmerman." „Wel nee", zei het vriendje, Gert Timmer man gaat straks trouwen. Dat is een elektricien." Ze hadden allebei gelijk. De eerste plaat van Gert en Her mien „In der Mondhellen Nacht" wordt een enorme hit. Alléén zingt Gert „De witte gitaren", „Een moe derhart, een gouden hart" en „De schommelstoel" naar de top. Voor al deze opnamen hoopt hij nog dit jaar een gouden plaat in ontvangst te mo gen nemen. Er is kans op nóg een gouden plak. „Sinds het songfestival fluiten alle slagersjongens „Als de wind de zomer vindt". Ik zeg maar zo als de s(ch)lagersjongens een liedje van je gaan fluiten, dan zit je goed..." Gert opent zijn drankbuffet. „Je mag zeggen wat je hebben wilt, ik heb èlles. Zelf drink ik niet, maar ik vind het belangrijk om mijn gasten het fijnste van het fijnste te kunnen voorzetten." De met veel, veel goud omringde vingers ontkurken een ex quise fles sherry. We hebben het over de toekomst. „Hermien en ik hebben onlangs een nieuw plaatje gemaakt. De opname is erg leuk geworden. Twee liedjes staan erop: „Weet je nog van toen" en „Mooi is het leven met jou". Her mien heeft pas ook haar eerste solo plaatje gemaakt. Ik heb beide liedjes geschreven „Zeven donkerrode rozen" en „Rode anemonen". Nee, die platen gaan wel goed. In september ga ik samen met mijn manager Ben Essing een zestal shows voor de KRO-televi- sie maken. Dat wordt werkelijk iets enorms. En dan de studio natuurlijk. Over een jaar ongeveer begin ik een eigen platen-studio. Een naam heb ik al „Gert Timmerman Produktie Maat schappij". Hier achter (wijst naar bui ten) komt het gebouw te staan. Ik ben al enige maanden op zoek naar jong talent dat ik straks zal kunnen contracteren. Ik reis vooral de MTS- 15 30 Wereldkampioenschappen ta feltennis te Ljubljana (Joegoslavië). CVK- IICOR- 17 00 Gereformeerde kerkdienst. mts-IR 00-18.20 Reportage wielerwed strijd- Parijs-Brussel. CVK-IKOR-RKK: 19 00 'Bijbelvertelling voor de kinderen. NTS- IQ06 Kentucky Jones: Ike's gehei me 'wapen (Ike's tong), TV-film. 19.30 De noorten van Europa, documentaire E F c 20 00 Journaal. 20.05 Sport in beeld VARA: 20.30 Tel uit je winst, hob by-quiz. 21.05 De wereld van vandaag. 21 15 Profiles in courage (Moed en ka rakter) TV-film. 22.05 De held van het Wilde Westen, documentaire over de Wildwestfilm. NTS: 22.30-22.35 Journaal. IQ 30 NTS: Kapitein Zeppos, TV-film voor de jeugd. 20.00 Journaal. 20.05 De Ananas Bowl (Die Ananas Bowie), TV- soel 20 30 Festival Rubriek, korte films. 21 10 Het Londens Palladium theater (The London Palladium Story), amusements programma. 22.00-22.15 Sport in beeld. 11 00 11 40 H. Mis. 15.30 De Flintstones, tekenfilms voor jong en oud. 15.55 Mei- dae een film die een Impressie geeft van het werk van het Nederlandse reddings- we/en Tussen 16.10 en 17.35 Afwisselend: Roemeense rapsodie. (II). Zang en dans en muziek uit Roemenie. En: Eurovi sie: Wielrennen. 18.35 Sportuitslagen. 18.40 Voor de kleuters. 19.00 Over deze wegen, een filmisch stemmingsbeeld. 19.15 Het Matt Masters Film Circus. 19.55 Weer berichten en mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.15 Sportweekend. 20.45 De mooiste ogen van de wereld, spel. 22.05 Europe se havens: Europoorten, documentaire over de havens van Hambugr, Rotter dam, Antwerpen, Marseille en Genua. 22.35 Nieuws. 15 00 Furie, het vurige paard: Le Che- mlnot 15.25 Grangallo, Fouinard, Babil- lard et un amour d'enfant. 15.30 Rallye 65 wedstrijdprogramma. 17.15 Program maoverzicht van de komende week. 17.30 Laurel en Hardy in Les deux légionaires 18 30 Lectures pour tous. 19.30 Nieuwe avonturen van Bob Morane. 20.00 Jour naal 20.30 Cirque coprod. BRT-Baden- Baden 22.00 Le bonheur conjugal en trei- ze lecons, spel. 22.25 Journaal, VARA: 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Tijd voor teenagers. 19.10 Je neemt er wat van mee. hobby-quiz. 20.00 Nieuws. 20.05 Disco-Festival (gr.). 21.00 .Socialis tisch commentaar. 21.15 Metropole-Show. 21,45 Ik trek door het land. licht pro gramma. 22.00 Reportage. 22.30 Nieuws 22.40 Stereo: Lichte orkestmuziek. 23.10 De ouders van Gert Timmerman hebben inder daad „grijze haren" en een „doorgroefd ge laat". In hun bejaardenhuisje in Enschede waar een grote kleurenplaat van Gert en Hermien in de kamer aan de muur hangt, zegt mevrouw Timmerman over het succes van haar zoon: „Wij zijn natuurlijk trots op Gert, omdat het hem zo goed gaat en omdat hij zo populair geworden is, maar zelf heb ik toch wel verdriet om de liedjes die hij zingt. De mensen roddelen zo over smart lappen en zo Ik heb er zelfs wel eens aan ge dacht om Gert te vragen die liedjes niet meer te zingen, maar mijn man zei dat ik dat niet mocht doen. Gert meent echt wat hij zingt. Hij doet het niet zo maar omdat de mensen het willen. Toen wij hier samen thuis voor het eerst dat liedje over die grijze haren hoorden zat ik te huilen en Gert zelf bijna ook. U moet weten dat Gert gek is met oude mensen van jongsafaan al. Hij komt ons vaak opzoeken en hij knutselt hier in huis nog wel eens wat. Zeker één keer per week neemt hij ons mee uit in zijn wagen. Als het mooi weer is en hij is vrij dan komt hij ons altijd halen. Hij heeft in de Lutte vlakbij Enschede twee zomerhuisjes gekpcht, een voor hemzelf en een voor ons. Van de zomer gaan wij er weer een paar maanden heen. Welke jongen doet dat? Met Oudjaar vroeg Gert of wij 't bij hem kwamen vieren. „Jullie blijven niet alleen zitten," zei hij, „dat is niks gedaan." Toen hij ons met zijn wagen kwam ophalen stond aan de overkant een bejaarde vrouw voor het raam, een weduwe, die gedag zwaaide. Gert zet zijn auto stil, stapt uit en gaat naar haar toe. Toen hij terugkwam vroeg ik „Wat moest je nou?" „Oh," zei Gert, „ik vroeg of zij soms alleen zat, dan kon zij ook wel mee, maar een zoon zou haar komen halen". „Welke jongen doet nou zoiets," roept mevrouw Timmer man opnieuw uit. „In het begin hebben wij er veel verdriet van gehad dat Gert in de amusementsmuziek ging," mengt vader Timmerman zich in het gesprek. „U moet rekenen, ik was maar een gewone jongen bij het spoor en wij hadden Gert een dure opleiding gegeven voor de Koninklijke Militaire Kapel. Mijn vrouw hield haar hart vast voor de militaire dienst en als Gert in de Militaire Kapel kwam dan hoefde hij niet in dienst. De instrumenten die Gert nodig had waren allemaal even duur, maar toen hij een poosje in de KMK had gespeeld en voor zes jaar moest tekenen zei hij „neen". Dat vonden wij zonde. Ik mag graag naar amusementsmuziek luisteren, maar toen Gert een bandje vormde en overal ging spelen hadden wij daar eigenlijk niets mee op." „Het is zo'n gevaarlijk beroep," zegt mevrouw Timmerman. „Gelukkig is Gert nu met Hermien getrouwd en gaat zij overal met hem mee. Toen hij nog alleen ging, haatte ik het beroep. Die café's en al die vrouwen en de drank. Het is zo'n gevaarlijk beroep. Daarom ben ik ontzettend blij, dat Hermien ook zingt. Vroeger heeft Gert het wel moeilijk gehad, toen zijn vrouw hem in de steek had gelaten. Hij kreeg gewoon een minderwaardigheidscomplex. Nu het allemaal zo gelopen is met die platen en die populariteit hebben wij natuurlijk geen bezwaar meer tegen de amusementsmuziek, 's Morgens luisteren wij altijd naar het verzoekplatenprogram- ma 'van radio Veronica. Soms wordt hij wel vier keer in een uur gedraaid. En dan nog op Hilversum en Luxemburg. In Duitsland heeft hij ook enorm succes. Twee jaar geleden wilde Gert naar Duits land maar ik begon te huilen en toen zei hij: „Moeder als je het niet wilt blijf ik hier." En dat heeft hij gedaan." Vader Timmerman: „Nu verdient hij toch meer dan een kapitein van de militaire kapel." noordelijke provincies af. Jongen, wat daar een talent zit. Neem zo'n meis je als Janneke Peper uit Winschoten 'nou eens. Dat meisje is veertien jaar, maar ik zie in haar een tweede Cate- rina Valente. En Teike van der Ploeg niet te vergeten. Een jonge knaap nog (vijftien jaar), maar een stem..." Via een omweg; komen we weer op het onderwerp smartlappen te recht. Gert gaat er goed voor zit ten. „Smartlappen", zegt hij, „die zing ik niet, ook al denken de men sen van wel. „De Zangeres zonder Naam", Johnny Hoes en Freddy Quinn diè zingen smartlappen. Trou wens wat Speenhoff, Eduard Jacobs, Willy Derby en al die andere vroe gere gloriën brachten waren ook smartlappen. Zal ik je eens wat ver tellen? maar je moet niet boos worden weet je wat de grootste smartlap aller tijden is? De krant NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Bnrend de Beer. AVRO: 19.06 Roy Or- bison. 19.35 Robin Hood, TV-film. NTS: 20.00 Journaal en weer overzicht. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier 20.35 Wie van de drie, intelligentiespel 21.10 Willy en Wil- leke, muzikaal programma. 21.50 Wacht woord, quiz. 22.10 Johnny en Rijk - 'n Paar Apart: amusementsprogramma. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 Rendez-vous met Europa: amuse mentsprogramma uit Zwitserland. 20.25 Achtergronden van de prestatie: sport. 20.50 Vrouwenlevens, een serie monologen voor vrouwen: Tijd aftellen. 21.10 Hong Kong, avonturen van een journalist in het Verre Oosten, TV-film. 22.00-22.10 Epiloog. 18.55 Zandmannetje. 19.00 Ongewone kijk op het dierenrijk, film. 19.25 Auto- rama: kroniek voor de automobilisten. 19 55 Hier spreekt men Nederlands. 19.59 Weerberichten. 20.00 Nieuws. 20.25 Flora- liënshow, een spel- en showprogramma. 21.45 Echo. 22.15 Heimwee naar Sorrento, speelfilm .23.05 Nieuws. 18 30 Berichten. 18.33 A vos marques, wedstrijdprogramma. 19.15 Face a l'opi- nion 19.30 Dernier Recours, feuilleton. 20 00 Journaal. 20.30 Tire au flanc 62, film 22.00 Ni flgue. ratson, amuse mentsprogramma. 22.45 Journaal. Even naplatenlicht muzikaal program ma. 23.55-24 00 Nieuws. KRO- 18 00 Stereo: Licht Instrumentaal ensemble 18.20 Jazzmuziek met commen taar 18 50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Limburgs symfo- nie-orkest en soliste: semi-klassieke mu ziek. 20.30 Rieleksen.gevarieerd pro gramma. 21.35 Man en paard, een vrij moedige kijk op actuele zaken. 21.45 Rou lette, een spelletje met grammofoonpla ten 22 00 Licht ensemble met zangsolis- ten- liedjes uit Vlaanderen en Neder land 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22 40 Epiloog. 22.45 Kruispunt: gesprek over Christen-zijn in Kerk en Wereld van vandaag. 23.15 Nieuwe klassieke grammo foonplaten met commentaar. 23.95-Z4.uu Nieuws. 18 45 North State. 19.00 Joost mag het weten 20.00 Weekend surprises. 21.00 Mu ziek voor U. 22.00 Italiaans programma. 22.30 Voetje van de vloer. 23.30 Namens ons. 0.00 Middernacht onder de sterren. 1.00 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Klein kunst uit Vlaanderen en Nederland. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Jazzmuziek. 19.00 Nws en radiokroniek. 19.40 Gevarieerde mu ziek. 20.00 Lichte orkestmuziek. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws en berichten. 22.15 Showprogramma. 22.45 De zeven kunsten. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. 18.00 Nieuws. 18 02 Gevarieerde muziek. 19.08 Lichte muziek. 19.30 Nieuws. 20.00 Hoorspel. 20.30 Gevarieerd muzikaal pro gramma. 22.00 Wereldnieuws. 22.55 Nws. 23.00 Nieuws .23.55-24.00 Nieuws. VARA: 8.00 Nieuws, sportmededelingen en socialistisch strijdlied. 8.13 Voor het platteland. 8.30 Weer of geen weer, geva rieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. 10.00 Klassieke gewijde muziek (opn.). 10.25 Ad Rem, wedstrijdspel. 10.45 Filharmonisch orkest van New York (gr.) Amusementsmuziek. 11.25 Romantische liedjes en voordracht. AVRO: 12.00 Dans- orkest en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 1317 Mededelingen of grammofoonmuziek. 13.20 Knipperlicht, programma voor alle weggebruikers. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gastenmiddag: gevarieerd program ma. 15.30 Stereo: Radio Filharmonisch orkest en solist: moderne muziek. 16.15 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Dansmuziek voor de tieners (gr.). 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws en sportuitslagen. 18.05 Sportjournaal. VPRO 18.30 Om recht en menselijkheid, lezing (3). 18.45 Parlando, licht, muzikaal pro gramma. 19.15 Evang. Luth. Vesperdienst. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Pro menade-orkest, radiokoor en solisten: Die Ungarische Hochzeit, operette. 21.15 Pia nospel met instrumentale begeleiding (gr.). 21.30 Overtroefd, hoorspel. 22.05 Nederlands Koorfest'ival 1965: Flitsen van de laatste dag. 20.30 Nieuws. 22.40 Actua liteiten en sportuitslagen 2e klas voetbal. 23.00 Selectie uit bekende musicals (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Koperensemble (gr moderne en oude muziek. 8.25 In leiding hoogmis. 8.30 Hoogmis. 9.30 Oude orkestmuziek (gr.). 9.45 Nieuws IKOR: 10.00 Evangelisch Lutherse kerkdienst. 11 00 Vraag en antwoord. 11.10 Oecume nisch nieuws KRO: 1115 Medaillon: klankrijk portret. 12.10 Boekbespreking. 12 20 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Nieuws. 12.35 Buitenlands commentaar. 12.45 Mededelingen of grammofoonmuziek 12 50 De drie Musketiers, licht program ma. 13.10 De Springplank: jonge arties ten met orkestbegeleiding. 13.30 Voor de kinderen. 14.00 Brabants orkest en solist: Moderne en klassieke muziek. 14.50 Mo derne koorliederen (gr.). 15.00 De hand aan de ploeg, praatje. 15.05 Marathon: muziek en sport (16.25-16.30 Toto-uitsla gen). 16.30 Promenade-orkest: Semi-klas sieke muziek. CONVENT VAN KER KEN' 17.00 Gereformeerde kerkdienst (vrijgemaakt). IKOR: 18.15 Avondmaal en Goede Vrijdag, beschouwing. 18.30 Mensen, lezing. 18.45 Grammofoonmuziek. 18 50 De kerk aan heit werk: actualiteiten van het kerkelijk erf. 19.00 De Open Deur, veertiendaagse rubriek. NCRV: 19.30 Vo caal ensemble met orgelbegeleiding: gees telijke liederen. 20.00 Nieuws 20.07 Re flex: een wekelijkse bespiegeling over le ven en samenleven KRO: 20.15 De Zil vervloot: Internationale volksliederen. 20.35 Miss Hood grijpt in, hoorspel. 21.30 Klassieke kamermuziek (opn.). 21.55 Oude kamermuziek (gr.). 22.05 Wissewassen, licht programma 22.25 Boekbesnrcking. 22.30 Nieuws. 22.40 Ad interim, program ma over het concilie. 22.55 Licht instru mentaal ensemble: licht-klassieke werk jes. 23.10 Muziek van de Lage Landen, muzikale lezing. 23,55-24.00 Nieuws. 7.00 Ook goeiemorgen. 9.00 Gevarieerde grammofoonplaten. 9.30 Tussen koffie en eerste pirit. 10.00 Koffietijd met Tineke. 10.30 North State presenteert. 10.45 Kof fietijd - Vervolg. 11.00 Jade Hitparade. 11.15 Fantasticabaret. 11.30 Actueel sport programma. 11.45 Smith Chips Party. 12.00 Op handen gedragen. 12.15 Kwartier gevarieerd. 12.30 Showtime. 14.00 The Teenbeatclub. 14.30 Men vraagt en wij draaien. 15.30 Uit de koers. 16.30 L P. Pa rade 17.00 Paradepaardjes der lichte mu ziek. 17 30 De C.B.S.-Show. 18.00 Vero nica's Jukebox. 18.45 North State. 19.00 Zing eens mee. 19.15 Gevarieerde platen. 19.30 Applaus van gisteren. 20.00 Populair zondagavondconcert. 21.00 Zondagavond- ftlanken. 22.30 Alle remmen los. 24.00 Po pulaire muziek. 1.00 Sluiting. 12 00 Nieuws. 12.03 Toost, satirisch pro gramma. 12.55 Programmaoverzicht en berichten voor de schippers. 13.00 Nieuws. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Opera- en Belcantoconcert. 15,30 Sportprogramma, met reportages en flit sen over allerlei sporttakken en gevari eerde muziek. (17.00 en 18.00 Nieuws). 18.30 Katholieke godsdienstige uitzending. 19.00 Nieuws. 19.40 Amusementsmuziek. 20.00 Klassieke muziek. 22.00 Nieuws. 22 15 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig gemengd avondprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. 12.00 Nieuws. 12.02 Voor de landbouw 12.18 Gevarieerd programma. 12.55 Be richten voor de weggebruikers. 13.00 Nws. 17.00 Nieuws. 19.30 Nieuws. 20.00 Geva rieerd programma. 22.00 Wereldnieuws. 22.55 Nieuws. 23.00 Jazzmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnastiek en socialistisch strijdlied. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 7.25 Van de vo°rpa- gina. 7.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws en socialistisch strmdlied 8.13 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Ochtena- gvmnastiek voor de vrouw. 9.00 Klassie ke kamermuziek (gr.). 9.35 Waterstan den VPRO: 9.40 Tussen ja en nee, over denking. VARA: 10.00 Voor de vrouw. 11 00 Nieuws. 11.02 Voordracht. 11.30 Pia- noduo (gr.): moderne muziek. 11.35 Mo derne Nederlandse orkestwerken (opn.). 12 00 Licht instrumentaal trio. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Musette- orkest. 12.55 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 1315 Voor de Middenstand. 13.20 Elek tronisch orgelspel. 13.45 Wikken en we gen, lezing. 14.00 Grepen uit de muziek geschiedenis, muzikale lezing. 14.30Ont moeting in het park, hoorspel. 15.10 In strumentaal trio: moderne kamermuziek^ (opn.). 15.45 Dansmuziek (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Roman tische grammofoonmuziek. 17.30 Een volksverhalenverzamelaar. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Klassieke grammofoonmuziek. 7.20 Sportuitslagen van zaterdag. 7.30 Nieuws, aansluitend herhaling SOS-berichten. 7.40 Radiokrant. 7 55 Lichte grammofoonmuziek. 8.10 Ge wijde muziek (gr.). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Verzoek- programma voor de zieken. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke grammofoon muziek. 10.20 Rondom het Woord: theolo gische etherleergang. 11.05 Lichte gram mofoonmuziek. 12.05 Licht instrumentaal kwartet. 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12 30 Nieuws. 12.40 Variant: ons radio- snelbuffet 13.30 Licht vocaal ensemble en licht instrumentaal kwartet (opn.). 14 00 Quiz met een poli-tic, licht pro gramma. 15.00 Moderne orkestwerken (gr.). 16 00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pia noduo: klassieke en semi-klassleke mu ziek 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de Jeugd 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 17.50 Overheidsvoorlich ting: Suriname Journaal. Spreker: Mr. Dr H J. Roethof. 18.00 Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. 7 00 Ook goeiemorgen. 9 00 Muziek ter wijl U werkt. 10.00 Koffietijd. 11.00 Even bijtanken. 12.00 Muziek bij de lunch. 13.00 Met Tineke een plaatje om. 14.00 Cock tail 15.00 Nederlands allerlei. 16.00 Hits uit zee. 17.45 Platenpalet. 18.00 VeToni- ca's jukebox. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.08 Voor de landbouw. 12.15 Gevarieer de muziek. (12.25 Weerberichten, mede delingen en berichten voor de schipper). 12.50 Beursberichten en programmaover zicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.00 Nieuws. 15.03 Schoolradio (vervolg). 15.45 Grammofoonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Programma voor de zieken. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte mu ziek met zang. 18.00 Nieuws. 12.00 Nieuws. 12.02 Gevarieerde mu ziek. 13.00 Nieuws. 14.00 Nieuws. 14.18 Ge varieerd programma. (15.00 Nieuws. 15.30 Voordracht). 16.00 Nieuws. 16.08 Pianore cital. 17.00 Nieuws. 18.00 Nieuws. Jazeker: de krant. Als er in een krant geen leed, geen ellende meer staat, wordt die krant niet meer ge lezen. Of niet misschien?" Ik vraag: „Waarom heb je nog geen liedje geschreven over je var der?" Gert: „Dat weet ik eigen lijk niet. Misschien komt dat nog wel eens. Als ik zo'n liedje zou bren gen, dan is het binnen veertien dagen een tophit. Daar ben ik van overtuigd. Ach: het is allemaal zo eenvoudig. Laatst loop ik te wandelen. Zie ik op een huis de woorden: „Geniet van je leven" staan. Juist, denk ik, dAt is het. Ik heb er meteen een liedje van gemaakt. „Geniet-van-je-leven, het- duurt-toch-maar-even" luidden de beginregels. Kijk (loopt naar de piano) je gooit er een drie-kwartsmaatje te gen aan: éen, twee, drie; éen, twee, •drie; éen, twee, drie en de nieuwe hit is geboren. Let maar op, over enige tijd zul je iedereen het liedje horen fluiten. Kan niet missen. Denk nou niet, dat ik uitsluitend dit werk zing: ik zing alles, een beetje op de Sinatra-toer, een beetje operette. Ik heb een repertoire van duizend lied jes. Maar het genre waarmee ik be kendheid heb gekregen, ligt mij wel. En laten ze maar zeggen wat ze wil len. Ze mogen alles over mij schrij ven. Je moet reclame hebben. Wit ze schrijven interesseert mij niet, Als ze maar over mij schrijven. Ik ga ge woon mijn gang. Vroeger trok ik het mij allemaal nogal aan. Ik was ook veel nerveuzer, onrustiger, humeuriger dan tegenwoordig. Toen ik eens wat overspannen was, heb ik al mijn mu ziek gepakt en in de brand gestoken. Dat doe ik nu niet meer (kijkt even naar Hermien). Ik ga dóór met zin gen, zeker nog tien jaar. Bep Ogtrop heeft eens gezegd: „Van al die jongens kan alleen Gert Timmerman echt zingen." Hoe ze daarbij kwam weet ik niet. Ze ging zeker af op al die vreemde smoelen die ik tijdens het zingen wel eens trek. Bep Ogtrop weet niets van zingen af. Ze komt na het songfestival naar mij toe en zegt: ,,U heeft zeker een klas sieke :ang-opleiding in Duitsland ge volgd. Mag ik weten van wie u les heeft gehad?" Ik heb haar geant woord: van Gert Timmerman, me vrouw." „Als ik eens niet meer zou kunnen zingen neem ik lachend rnjjn beroep van instrumentmaker-elektricien weer op. Dat is naast schilderen een grote liefhebberij vein me." „Kom je uit een muzikale familie?" Gert: „Nou nee, dat kan ik niet di rect zeggen. Niemand van de familie is in de muziek gegaan. Mijn broer is instrumentmaker en mijn zuster heeft tien kinderen." „Hoe is het met de fan-mail?" Gert: „Ik krijg ongeveer 25 brieven per week. Al die opscheppers die zeg- fen dat ze honderd brieven per dag rijgen liegen. Anneke Grördoh was er zo een. Die liet bij een interview al tijd twee wasmanden vol met brieven zien. Maar vraag niet wat er werkelijk in die manden zat. Bovendien die twee volle wasmanden heeft ze al jèren. Je krijgt soms wel eens ontroerende re acties. Sommige ouden-van-dagen schrijven dat dankzij mijn liedjes voor hen het leven weer wat vrolijk heid en zin heeft gekregen. Een jon geman schreef mij dat hij op het punt stond voor goed de ouderlijke woning te verlaten. Hij kon 't niet meer uit houden Jiuis. Toen hij het „eerbied voor jouw grijze haren" hoorde, was h(j in snikken uitgebarsten en in de armen van zijn moeder gevallen. Hij is niet weggegaan... Dat zijn gewel dige brieven. Die doen je goed. Ik heo nu over de miljoen platen ver kocht. Maar als je zulke reacties ver neemt, dan mogen er van mij nog wei een miljoen bij komen." Er valt een korte pauze in het ge sprek. Op het dressoir wiegt zachtjes een zilveren schommel- stoeltje. „Leuk hè", zegt Gert, „heb ik gekregen van iemand. Echt zilver hoor." „Blijf je in Nederland wonen en wer ken?" Gert: „In ieder geval. Ik woon hier gunstig. Dicht bij mijn moeder. Bo vendien zit je hier vlak bij Duitsland en daar ben ik ook nog wel eens." En dan (spottend): „ook dicht bü Herr Quinn. Weet je wat er indertijd met Freddy is gebeurd? Die man is miljonair. („Ik nog lang niet. Toen ik getrouwd was met Hermien had ik bijna geen cent. Ik zou er financieel gezien nog niet mee kunnen ophouden. Ik heb het geld hard nodig. Denk er even om: een nieuw huis, tot_ voor kort ongeveer elke week een nieuwe auto au heb ik de ideale wagen gevonden twee zomerhuisjes, mijn kleding, de toekomstige studio etc., etc. Goed Freddy hoeft het dus niet bepaald om het geld te doen. Maar kleingeestig dat die man is! Een plaatje van mij deed het in Duitsland erg goed. Wat doet de heer Quinn: hij gaat alle radio-stations af met het verzoek mijn plaatje niet meer te draaien. Om dat gedaan te krijgen be taalde hij elke discjockey 10.000 mark. Een fijn heer. Hij voelde natuurlijk wel dat ik hem weggezongen zou heb ben. Die man is nou écht een beun haas, de sentimentaliteit druipt van zijn gezicht. Op het Grand Gala du Disque hebben wij achter de Bühne nog met elkaar geknokt. WAt een ke rel!" Het is laat geworden. Vier uur heeft het gesprek geduurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7