Algehele verruiming van Noordzeekanaal begint nog dit jaar HARTVERSCHEUREND BOEK VAN PRESSER OVER DE ONDERGANG VAN EEN VOLKSDEEL NAZI-ACTIE TEGEN JODEN WERD MOORD OF 100.000 LANDGENOTEN wÊÊÊÈM ZATERDAG 24 APRIL 1965 PAGINA De razzia na de Februaristaking in Amsterdam. Gemmeker (links), en A us der Fünten. De vader van Johannes Bogaard. Op het station van Auschwitz selecteert de S.S. de aangekomenen. Sommigen stierven snel, voor anderen duurde de agonie jaren. kan worden bijgedragen. De dodentrap van Mauthausen. - I-'"' et Persoonsbewijs van de schrijver met J. (Jood). Oorlog, Jodenmoord en bevrijding zijn leerstof op de Nederlandse scho len. Hoeveel Joden heeft Hitier laten vermoorden? is een proefwerk vraag. Mijn zoon van negen was trots dat hij het goede antwoord wist. Zes miljoen, zei hij, Steffie schreef zestig miljoen, die sufferd. Een ille gaal tijdschrift constateerde kort na de bevrijding dat de menselijke geest een moord op miljoenen niet kan bevatten; men barst onwillekeurig in lachen uit. Pas toen het drama gereduceerd was tot één mens, een meisje met een naam en een gezicht en een dagboek, begon de wereld er iets van te begrijpen. De moord op de Joden is voor velen Anne Frank te midden van miljoenen anoniemen. (Door Ben Kroon) De geschiedschrijver, die moet pogen uit de trage die der miljoenen de on dergang van 100.000 Nederlandse Joden te lichten, staat voor een gebeuren aat zich op vele ni veaus heeft voltrokken. In de archieven van het Rijksbureau Voor Oorlogsdocumentatie liggen Vieven en verklaringen van ■buitsers. Zakelijke facturen aan de opdrachtgevers in Berlijn met staatjes van de aantallen op transport gezette Joden. Maar ook verklaringen achteraf, van uit de cel of voor de rechter met pathetische uitroepén van: Wir haben es nicht gewuszt. Terwijl de Jodentransporten wekelijks naar de vernietigingskampen re den, zei Rauter in een rede tot de Nederlandse S.S. „Ik wil gaar ne met mijn ziel in de hemel boe ten voor wat ik hier tegen de Joden heb misdaan," Het ver slag vermeldt tussen haakjes: ge lach. In de cel ondervraagd door dr. Presser verklaarde Rauter htet dezelfde pathetiek: als ik geweten had wat de Joden in Polen te wachten stond, had ik ftiijn epauletten van mijn uni form gerukt. de lijsten samenstellen van degenen, die op transport gingen. Prof. Pres- ser 'citeert een afschuwelijk grapje uit die dagen. Als alle Joden zijn ver dwenen op de beide voorzitters na, dan zegt prof. Cohen tot zijn mede voorzitter: „Ga nu maar. Bram. om erger te voorkomen in het belang van de Joodse gemeenschap". In dat grapje ligt het oordeel besloten. Dat oordeel, zegt prof. Presser, vloeide mij bijna onbewust uit de pen. „Als het beeld hier geoorloofd is van de kapitein op de brug, zij herinnerd aan die van de Titanic, die zelf niet in de boten ging, maar een graf in de golven zocht. De voorzitters namen in mei 1943 de verantwoordelijkheid op zich voor de samenstelling van de ge vraagde lijst, zeer tegen hun wil en in het besef van de vreselijkheid van de tot hen gerichte eis. De historicus stelt vast dat. op die lijst van 7000 mensen twee namen niet voorkwa men: die van Asscher en Cohen. Hij stelt het vast. Meer niet". De vermelde lijst betrof een eis van de Duitsers, dat 7000 medewer kers van de Joodse Raad op trans port zouden worden gesteld. Zowe' op liet niveau van (1e Duit sers als op dat van de Joodse Raad heeft het gebeuren bijna het karakter van een ordelijk verlopende transac tie. Nooit viel het woord vergassen. Steeds werd er gesproken van arbeids inzet. Zelfs de moord op de 425 Jood se gijzelaars, na de februaristaking van 1941 in Amsterdam willekeurig van de straat gegrepen en binnen enkele weken in Mauthausen op een afschuwelijke wijze omgebracht, open de slechts de ogen van weinigen. Het was een straf-actie, zei men. Wel had den de Duitsers van toen af een schrikwoord. Mauthausen betekende de dood. Op elke o-ertreding stond Mauthausen. \l J ie een poging onderneemt VI/ jongeren uit te leggen wat zich TT in de oorlog, en in het bijzon der in de jaren 1942 en 1943, aan de Joden heeft voltrokken, stuit voortdurend op een berg van onbe grip omdat al de stenen van het mo zaïek zich niet willen samenvoegen tot een overzichtelijk beeld. Waarom geen opstand, waarom doken niet al len onder, waarom verbrandde men niet alle kaartsystemen, waarom meld den de Joden zich, waarom bezorgde men ze niet meteen valse persoons bewijzen, waaromwaarom.... Het is een der zeer vele verdiensten van het boek van prof. Presser, dat hij in een chronologische volgorde de ontwikkeling op alle niveaus heeft ge schetst. Op het niveau der Duitsers, op het niveau van de Joodse Raad en op het niveau van de hulpeloze, red deloze enkeling. Hij gebruikt dikwijls het beeld van de kat die met de muis speelt. Telkens weer even vrij heid, telkens weer meer gegrepen. Het Spel is van Duitse zijde gespeeld met een duivels raffinement, want het doel werd vrijwel zonder tegen slagen bereikt. Wie nog moeite heeft zich met het lot van de Joden in de oorlog te identificer wordt als lezer bijna tot het uiterste beproefd, bij de hoofdstukken over de razzia's en het ophalen uit de huizen. De doodsangst in zijn meest verschrikke lijke vorm heeft in die jaren over Amsterdam en het land gehangen, toen in de nachtelijke uren de auto's door de straten reden en gezin na gezin ophaalden. De doodsangst, hon derdduizend maal vermenigvuldigd. Wie het van nabij heeft meegemaakt, kan er nauwelijks meer over spre ken. Het was het begin van het lange sterven en misschien was dit begin wel het ergste, want, op dat moment voltrok zich het afscheid uit huis, straat en stad, het loslaten van alles wat vertrouwd is. Het sterven voltrok zich in etap pes. Van huis naar de Holland se Schouwburg, van de Schouwburg naar Westerbork of Vught en vandaar in de treinen naar Auschwitz. Soms lag er nau welijks een week tussen het knarsen van de autoremmen voor de deur en het sissend instromen van het gas in de overvol gepropte gaskamer van het vernietigingskamp. Soms duurde de agonie jaren. De dood voltrok zich aan honderd duizend Nederlanders met een naam, een adres, een gezin, vrienden, een betrekking, een leeftjjd. Er gingen ba- bies van twee weken op transport maar ook een honderdjarige. ,,Ze kan wel 110 worden", was het ant woord op de protesten. Krankzinni gen gingen op transport, zieken, zwan- geren. Een vergissing van een typiste bracht in Westerbork zelfs degenen, die nog 3 tot 5 uur hadden te leven in de trein, Het excuus was dat men 3 tot 5 dagen had bedoeld. De bijzondere gevallen springen het eerst in het oog: de kinderen, de bejaar den, de kunstenaars, de zieken, de krankzinnigen. Maar er ging een oom pleet volksdeel op reis, want, zeiden de Duitsers, wij zijn geen barbaren, de gezinnen moeten bijben Wijven. De joden vormden een hecht georgani seerde groep, althans volgens de Duit sers. In werkelijkheid richtten zij zich tegen Nederlanders, die alleen in hun fantasie een homogene groep vorm den. Prof. Presser heeft zich in ja renlange studie het schrijven van het boek heeft vijftien jaren gevergd verdiept in het in doodsnood vech ten van alle betrokkenen om aan de greep van de kat te ontkomen. Portu gese Joden hebben geprobeerd aan te tonen dat zij geen Joden waren. Er is geknoeid met afstammingen, alie pogingen tot omkoperij zijn beproefd, nationaliteiten zjjn gekocht, plastische chirurgie is toegepast en ook heeft men berust in afschuwelijke ingrepen als sterilisering. Het heeft vrijwel nooit mogen ba ten, maar de aandacht van prof, Pres ser is, om verklaarbare redenen, ge vallen op de figuur van dr. H. G. Calmeyer van het Generalkommis- sariat' lur Verwaltung und Justiz, de enige niel-Nazi in het spel, een intelli- gente, gewiekste advocaat., die tot taak had de duizenden requesten om aan te tonen dat de betrokkene geen Jood was op hun waarheid te toetsen. Calmeyer heeft zich na de oorlog een arts op een buitenpost genoemd met 50 reddende ampullen voor 5000 pa tiënten. Na de oorlog hebben velen dit soort ontroerende karakteristieken voor hun werk bedacht, maar in het geval van Calmeyer zijn er bewijzen Dat deze ondanks alles weerzinwek kende figuur toch enige sympathie vermag op te wekken, ligt waarschijn lijk in het ontbreken van deze mense lijke genuanceerdheid bij alle ande ren. Kauter, Lages, Aus der Fünten, Gemmeker konden zich, zolang er geen weerstand werd geboden, als nuchte re, beleefde offieiereu vermommen. Van een wordt zelfs gezegd dat hij het voorkomen had van een sportieve Engelse gentleman. Maar zij werden letterlijk schuimbekkende dieren zo gauw er weerstand kwam. En weer stand was in hun ogen het allermin ste vergrijp tegen de regels, ook toen er zoveel regels waren dat zy ze zich zelf nauwelijks meer konden herinne ren. De ongenuanceerde Jodenhaat van de Duitsers gold een volksdeel, geen verzetsgroep. Die groep is daarom in haar houding tegenover de moorde naars niet in een karakteristiek te vangen. „Dat zijn toch heel andere mensen dan u of ik", zegt een Lager- kommandant tot een Joodse doktor, wanneer een groep zigeuners word! binnengebracht. Er was verzet. Het Joodse aandeel in het verzet was ver houdingsgewijs groot. Prof. Presser noemt namen. De zgn. Palestina-pioniers, een groep jon ge Zionisten, kreeg zelfs ejiige bewon dering van de Duitsers. „Schuschu" Simon, het type van de intelligente, en artistiek begaafde student die ondanks zijn asthma, met een zeldzame moed het transport van vluchtelingen over de Belgische grens verzorgde totdal hij gegrepen werd en, om doorslaan na zijn afschuwelijke martelingen te voorkomen zich in de Bredase gevan genis het leven benam. Zo waren er meer, zo zijn er zelfs velen geweest. De meesten hebben hun strijd niel overleefd. En degenen, die Simon en anderen over de grens hielpen, wacht te zelden een goede ontvangst van de Nederlandse autoriteiten in de neutra le landen. Het hoofdstuk van de hou ding van de Nederlandse regering in Londen en haar vertegenwoordigers, van Rode Kruis en, binnen de Neder landse grenzen, van de achtergeble ven hogerp ambtenaren der ministe ries, is na 1945 aan een onderzoek onderworpen. De resultaten waren, op zijn zachtst gezegd, weinig hoopge vend. Ook hier, in vele variaties, het: wij hebben het niet geweten. Misschien terecht. Maar ook het principe dal er geen verschil mag zijn tussen Ne derlanders en Nederlanders. Alsof een arts geen verschil maakt tussen een verkoudheid en een acute blinde darm. Maar ook de traagheid bij het verstu ren van brieven en bescheiden die voor de betrokkenen leven of dood betekenden, zal altijd als een schuld op de betrokkenen blijven rusten. Het einde van de Nederlandse Jo den en daarmee het einde van een essentieel onderdeel van de Nederlandse gemeenschap en haar cultuur, lag honderden kilome ters van het eigen land in Polen. Wat zich daar heeft afgespeeld weet nu iedereen, al is niemand in staat (leze tragedie ook maar benaderend te beschrijven. De overlevenden zijn voor hun le ven geestelijk en vrijwel zonder uit zondering ook lichamelijk gekwetst Wie met walging en tegenzin regel voor regel details van dat gebeuren met moeite probeert te verwerken, geraakt in paniek. Het afweermecha nisme komt in werking. Men dutvt liet weg omdat het niét te verdra gen is, maar men leest toch schuld bewust voort omdat men moet weten hoe honderdduizend Nederlanders aan hun verschrikkelijk eind zijn geko men. Men moet dat lezen en iedereen moet het boek van Presser lezen, omdat men moet weten dat de boos aardigheid van de mens evenmin gren zen heeft als zijn heldhaftigheid. Een vader die in een orkest moet spelen terwjjl zijn dochter voor zijn ogen naar de gaskamer wordt gevoerd. Een moe der die bij het appèl haar dochter hoort weigeren dienst te doen bij de gaskamers. Nog dezelfde dag gaat de dochter zelf naar de gaskamer. „Had het toch aangenomen", zegt de moeder verbijsterd. Een Nederland se, die aangewezen is voor de gas kamer en haar kaart verwisselt voor die van een Poolse. Het zijn brok stukken van getuigenissen van het handjevol overlevenden. Zij hebben, om die bevrijding te halen, de doden- tocht in de winter moeten maken naar de andere kampen, omdat de Russen oprukten. Zij vormden het al lerlaatste restje van die keurig ge klede burgers, Amsterdammers, Haar lemmers, Groningers, Hagenaars, Bre- danaars en uit vele andere steden, die in de warme zomer van 1943 de dodentocht begonnen. Hun lot te reconstrueren was de taak, die prof. Presser in 1950 op zich nam. Hijzelf heeft in de oorlog zijn jonge vrouw verloren. „Dit boek moet geschreven worden", was zijn repliek toen het verzoek hem van de zijde van de regering bereikte. Na 15 jaren zegt hij: eigenlijk is het al weer verouderd. Ik proces, zoals onlangs van Ra- jakowitsch, brengt nieuw mate riaal. Nederland is tot nu toe het enige land dat een rege ringsopdracht gaf voor het schrijven van deze historie. Het boek wordt waarschijnlijk vertaald in Amerika en Israël. Óver een Duitse vertaling is nog niet gesproken. Na de schrijvers Wielek en Herzberg, die reeds veel materiaal hebben aangedragen, is nu de poging gereedgekomen in duizend bladzijden het gebeuren op alle niveaus eri in zijn ontzaglijke ge varieerdheid vast te leggen. Het is een poging omdat geen enkele ge schiedschrijving het licht geheel kan doen doorbreken naar de belevenis sen van elk der slachtoffers afzonder lijk. En eerst in dat lot, honderddui- zendmaal vermenigvuldigd, ontmoet men de mens waaraan men gelijk is, die een vriend had kunnen zijn of minstens eèn bekende. Elk der ge zichten op de vele schrijnende foto's in het boek had een naam en familie. Elke naam heeft liet gebeuren op zijn wijze ondergaan. De hoogleraar die sjokkend achter een wagen met stenen door de bewaker met (le krul van zijn wandelstok uit de groep wordt gehaald om te worden vergast, even goed als geil. De „Portugezen", die met liet laatste transport uit Theresiënstadt vertrokken om als laatst in Ausch witz te norden vergast, evengoed als de „aanzienlijken" die zich in het kasteel Barneveld veilig waanden en elkaar hautain bejegenden totdat ook voor hen de val definitief dichtklapte. De vader en moeder, die met hun twee kleine kinderen in de trein uit Westerbork op het vertreksignaal naar Auschwitz wachten. „Mammie, waar gaan we heen", vraagt de oud ste van vier. En de moeder: „Dat zul je wel zien, lieveling, probeer maar wat te slapen". Ze zijn daar in Auschwitz gesor teerd en met een stukje zeep in de hand de gaskamers ingegaan. Het Zy- klon B-gas van het nu alweer zeer gerenommeerde concern IG-Farben deed zijn werk. De directeuren van het concern bezochten regelmatig het kamp om, via een speciaal kijkgaat- tje. de werking te bestuderen. Mis schien zitten ze nog in de directeurs zetel. Dat lijkt een goedkope opmer king, maar onze bondgenoten en hun CDU-leiders hebben zich bepaald niet uitgesloofd om hun erfzonde zo niet uit te wissen dan toch minstens in N'.'A T'-<v. haar bedrijvers aan de kaak te stel len. teerd. citaat: aar hier dreigt al het gevaar van het zoeken van een zon debok. Ik ben geen rechter, heeft prof. Presser geconsta- En hij voegde er het Bijbel- „Oordeelt niet..." aan toe. Enkele malen mengt hij persoonlijke herinneringen in het verhaal. Als leraar aan een Amsterdams lyceum had hij vele oud-leerlingen. Hij noemt zelden namen. Ook vrijwel alle ge tuigen zijn anoniem. Zij spreken na mens degenen, die niet meer spre ken kunnen. Wie het boek heeft gele zen begrijpt waarom. „Ondergang". De vervolging en verdel ging van het Nederlandse jodendom 1940- 1945. door dr. J. Presser, hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. Twee delen. 's-Gravenhage Staatsdrukkerij/Mar- tinus Nijhoff. 1965 f 29,50. Het streven wo.v.o,. vx.,.,,. ..X..- HAARLEM. 24 april de kindertjes om wie bij een van de rijkswaterstaat is om nog toneelstukje in Westerbork wordt ge- jaar met (le uitvoering vani het plan streden of ze op hun toneeleostuum tot algehele verruiming van het als prinsje ook een ster moeten dra- zeekanaal tc beginnen. Begin vorig jaar legde de mi nister van verkeer en waterstaat aan het provinciaal bestuur en aan het ge meentebestuur van Amsterdam, die sa men voor een derde in de kosten parti ciperen, een plan voor, dat strekt tot algehele verruiming van het kanaal. Volgens dit plan zuilen de afmetingen van het kanaal worden aangepast aan de grotere schepen, die dank zjj de in dit of volgend jaar te voltooien nieuwe havenmond te IJmuiden en de reeds in 1930 gereedgekomen Noordersluis kun nen worden ontvangen. Op prysbasis 1963 zijn de kosten van de algehele verruiming, uit te voeren in vier fa sen waarvan de laatste fase omvat de vervanging van de Hem brug door een tunnel begroot op 198.000.000. Het is de bedoeling, dat het kanaal uiteindelijk wordt gebracht op een bo dembreedte van 170 m. bij een diepte van 15,50 meter N.A.P. Het zal dan mogelijk zijn. dat een afgeladen schip van 70.000 ton en een tegemoetkomend half-geladen schip van dezelfde groot te, eikaar veilig passeren. In de afge- open jüren heeft het kanaal in het (ader van de zogeheten interim-verrui- ning de eerder genoemde diepte al ver kregen. De bodembreedte is op enkele Jaatsen van 50 op 100, respectievelijk 170 meter gebracht. Ged. Staten van Noord-Holland zijn bereid om naast de i7 7/9 procent, die Amsterdam in de kos ten bijdraagt 5 5/9 procent te blij- bijdragen. Hieraan wordt echter de res trictie verbonden, dat in verband met de financiële positie der provincie in j j j j een niet groter bedrag dan 100 miljoen i. Prof. Presser noemde dit op de persconferentie bij gelegenheid van de publicatie van zijn boek „Ondergang", 1), een typisch staaltje van het afweermechanisme, *'e verdringing van schuld- en angst gevoelens totdat men er niet meer v<in meent te weten. Kreten als die van Ranter zijn overigens een uitzon dering bij de Duitse topleiders van die tijd. De wereld heeft bij het proces- Eichmann de waanzinnige criminali teit van de perfecte bureaucratie le ren kennen; misschien wel het meest angstwekkende aspect van deze cata strofe. De bevelen golden als onaan tastbaar, er was alleen plaats voor discussie over de uitvoering. Maar de inzet was de liquidatie van de Neder landse Joden, (le leden van de Joodse Raad incluis. De Duitse leiders verrichtten hun werk ogenschijnlijk met de bijna on geïnteresseerde routine van soldaten, die tijdens een rustperiode achter het front een vervelende taak moeten vol brengen. Misschien was hun animo verklaarbaar uit het verlangen die rustperiode zo lang mogelijk te laten duren. Hun scholing moet echter voor treffelijk zijn geweest, want het spel van geven en nemen beheersten zij tot in de perfectie. Het waren, merkwaardigerwijs, dik wijls Oostenrijkers, die in hun bijna koddig dialect gezellig discussieerden als zij bijeen waren om een nieuwe actie voor te bereiden. Zjj hoefden zich nauwelijks zorgen te maken. De Jo denmoord was de enige militaire ac tie die geheel zonder tegenslagen verliep. Het werd. volgens het woord van Wielek, de enige oorlog die Hitier won. Die vlekkeloos verlopende actie werd grotendeels georganiseerd door de Joodse gemeenschap zelf. De uitvoerende taak be rustte voor het grootste deel bij de Joodse Raad, een college van ver trouwensmannen met duizenden me dewerkers en onder leiding van twee erkende leiders der Joodse gemeen schap: Abraham Asscher en prof. D. Cohen. De historicus is geen rechter, zegt prof. Presser. Maar geen aspect van het gebeuren moet hem zwaar der gevallen zijn, dan de activiteiten van de Joodse Raad. De Raad moest

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9