GEEIV GESCHIKTE ZAALRUIMTE Judith Duitsland Circulaire MEER IN DE BADPLAATS Voor optreden van operettevereniging Gemeente zoekt naar oplossing Z.O.V. in Minervatheater Operette van Jarno goed geregiseerd Geen voorlichtings centrum in Vleeshal OPERATEURS VIRTUOOS; BEZOEKERS ENTHOUSIAST Dia-projectieavond een ongelofelijke sensatie VERRASSENDE AVOND VOOR W. E. HARTMAN Hij kreeg fototoestel van onze krant EXPEDITEUR GEDOOD BIJ BOTSING BESTUUR HAARLEMS BLOEI SCHOUTEN DE JONG WARMOESSTR. 21 TEL. 10845 Ernstige bezwaren tegen voorstel van burgemeester en wethouders Brief aan de gemeenteraad Timmerman viel van steiger J J WINKELSLUITING IN ZANDVOORT Jongens stelen brom fietsonderdelen Verrassing DINSDAG 27 APRIL 1965 PAGINA 9 iv/ 77 het nieuws ZANDVOORT, 27 april Hon derden donateurs van de Zand- voortse Operettevereniging heb ben zich gisteravond heel wat op offeringen moeten getroosten om de uitvoering van „Christel, de houtvestersdochter" te kunnen zien. Omdat er in de badplaats na het sluiten van het theater „Mono- pole" geen geschikte zaalruimte meer beschikbaar is, werd de voorstelling namelijk in het Minerva-theater in Heemstede gegeven. Daar moest het meren deel der donateurs met autobus sen worden heengebracht. Dat komt de (amateur) vereniging bovendien op zo'n zeshonderd gul den aan extra-kosten te staan. Met bussen moesten honderden Zandvoorters gisteravond naar het Minerva-theater in Heemstede om de uitvoering van de Zandvoortse Operettevereniging te kunnen bezoeken. De Haarlemse Vleeshal hier in gébruik als expositieruimte voor beeldende kunst. De dia-projectieavond gisteravond in het Concertgebouw georgani seerd onder auspiciën van onze krant hield voor een van de be zoekers een verrassing in, die onder de zitting van de stoel was verborgen: een fototoestel. Vol doende reden voor iedereen om even te „duiken". De heer W. E. Hartman (links), de gelukkige winnaar van het fototoestel van onze krant. Het wordt hem hier aangeboden door de heer Trost, assistent verkoop leider van Kodak. HAARLEM, 27 april Ze kwa men gisteravond allemaal een beetje sceptisch gestemd het Con certgebouw binnen, die duizend Haarlemmers, die zich hadden laten verleiden de onder auspiciën van ons blad door Kodak N .Vge presenteerde dia-projectieavond te bezoeken. Ze waren bij de televisie vandaan gelokt met de belofte voor iets sensationeels. Maar zij geloofden er zélf niet zo erg in. Zij moesten het eerst nog eens zien. En ze hébben het gezien. Ze waren er kapot van. En alleen zij kunnen zich voorstellen welk 'n ongelofelijke sensatie zo'n projec tie met zes projectoren op drie schermen is. Dat is niet na te ver tellen, dat is met geen pen te be schrijven. Dat moet men gezien hebben. Het zint veie Westduitsers niet, dat e westerse bondgenoten er weinig °°r voelen om mee te helpen het reven naar hereniging waar te m&- den* Hit heeft mede tot gevolg, dat oe Duitsers nationaal gaan denken met alle gevaren van dien. Het meest duidelijk treedt dit aan het daglicht de partij der vrije democraten, welke munt wil slaan uit de groeiende ontevredenheid bij vele Duitsers. Lei dende figuren uit deze partij hebben zich al voortdurend verzet tegen het degrip „collectieve schuld" van het J ditse volk aan de laatste wereldoor- Onlangs hebben zij zich veront waardigd erover uitgelaten, dat aan de vaandels voor het leger het „ijze ren kruis" ontbrak en dezer dagen nebben zij ervoor gepleit, dat het uitse volkslied v/eer zal beginnen ®®et het beruchte „Deutschland, Oeutschland iiber alles". Over een Paar dagen herdenkt de wereld de gruwelijkste oorlog aller tijden. Het 18 tegelijk droevig en alarmerend te jnoeten constateren, dat er in Duits land nog velen zijn, die in 25 jaar niets geleerd hebben. .Op nogal alarmerende wijze is een circulaire aar. de Nederlandse artsen, Waarin verscherpte controle op tu berculose bij buitenlandse arbeiders Wordt aangeraden, in de publiciteit Sekomen. Hierdoor is onrust ontstaan bij velen, die met buitenlandse werk nemers te maken hebben. Begrijpelijk. Hoewel in ons land de tuberculose aIs „vólksziekte" verslagen en het sterftecijfer van tbc het laagste van de wereld is, heeft toch iedereen de schrik voor een mogelijke besmetting. Wanneer dan bovendien medege deeld wordt, dat bij recente onderzoe kingen een groot percentage buiten landers positi f op de proeven reageer de en van de zijde van Volksgezond heid tot „voorzichtigheid" wordt ge maand, is dit voor velen reden te over °m ieder contact met buitenlandse arbeidskrachten te mijden met de ge dachte: je weet maar nooit. Wij geloven niet dat Volksgezond heid bedoeld heeft, dat de buitenlan ders als paria's beschouwd moeten Worden. Maar men moet dat dan wel duidelijk laten weten. Niet alleen aan artsen, maar aan iedereen! BADHOEVEDORP, 27 april Op de Sloterweg in Badhoevedorp is gister avond omstreeks half twaalf een per sonenauto tegen een geparkeerd staan de vrachtauto gereden. De bestuurder v'an de personenauto, de 36-jarige ex pediteur J. Gorter uit Lijnden, werd daarbij op slag gedood. ZANDVOORT, 27 april In de slot vergadering van het seizoen zal door de Zandvoortse Handelsvereniging gespro ken worden over een wijziging van de middagsluiting in verband met de op 1 november a.s. ingaande vijfdaagse Werkweek. Honderden Zandvoorters met de bus naar Heemstede Het is dan ook niet zo verwonderlijk, dat het bestuur van de Operettevereni ging zich niet bepaald vleiend uitlaat over het Zandvoortse gemeentebestuur. Want naar het oordeel van de besturen van die verenigingen, die door het slui ten van „Monopole" rechtstreeks zijn gedupeerd, heeft het gemeentebestuur zich weinig of niets aan hun moeilijkhe den gelegen laten liggen. y ZANDVOORT, 27 april Tot de Zandvoortse verenigingen die ernstig z'.in gedupeerd door het feit dat „Mo nopole" de functie van theater voor die Van danstent heeft verwisseld, behoort ook de Zandvoortse operette Vereni- Klng. Klaarblijkelijk ziet de plaatselijke overheid meer heil in een materieel coidement van het badseizoen dan in ®e consolidatie van culturele activitei ten. Er is bij de toewijzing van de be- nodigde gemeentelijke vergunningen voor de verbouwing van „Monopole" nelaas verzuimd om de nootlottige ge volgen voor een aantal Zandvoortse verenigingen gelijktijdig en doeltref fend op te vangen. Voor de clubs is in ®|8en gemeente thans geen plaats. Zij f'en zich genoodzaakt voor uitvoerin gen uit te wijken naar omliggende P'aatsen, met alle bezwaren van dien. Zandvoortse Operette Vereniging krG als uitwijkplaats Heemstede ge- ïist6"' *n het Minerva theater werd «isteren een uitvoering gegeven van rï® operette „Christel, de houtvesters- v' fr, r" van Georg Jarno naar een li- "O van Bernhard Buchbinder. Van- Met wordt de opvoering herhaald, natl aut°bussen worden de leden en do- voerd'S van en naar Zandvoort ver- v,,Y?or Heemsteedse operette-lief- eensw- 's fi'i een buitenkansje om teniT, huis een verdienstelijk ama- WanfeZ0iSC'lap aan ket werk te zien. ■7a„il °°k met dit enigzins ouderwetse heeft t?e,. Première ging in 1907) hen tonen verdiensten weer kun- Wiesje Bouwmeester heeft de hande- „J Tet behoud van hoofse elementen fi® eSisseerd. Zij had bij massale ac- waa kennelijk ook op details gewezen, «araoor menigmaal een aantrekkelijk schouwspel kon ontstaan zonder storen de changementen. Een kleurige costu- mering verhoogde het levendige effect. Voor Jarno, de welgestelde veehande- laarszoon uit Boedapest, betekende deze operette de spreekwoordelijke eer- sta klap, die hem overigens aanzienlijk meer dan een daalder opleverde. Het simpele libretto, dat de wederwaardig heden van een knappe houtvestersdoch ter met haar twee aanbidders tot on derwerp heeft, bood de componist ge legenheid om fragmenten van Hongaar se volksmuziek in te lassen. Het ontbrak koor en solisten door gaans niet aan het vereiste tempera ment om deze pittig-ritmische muziek aanvaardbaar over het voetlicht te brengen. Men kon daarbij rekenen op de doelbewuste aanwijzingen van diri gent Toni Mühlentoaumer die op zijn beurt het ad rem reagerende Haar lems Operette Orkest tot zijn beschik king had. In dit orkest zijn het evenwel nog steeds de blazers die gunstig afste ken bij de strijkers. In vocaal opzicht had ook nu Ohris Overweg het beste van het spel. Met zijn forse tenorstem kon hij soms ont roerend expressief zijn. In mijn waar dering van zangprestaties zou ik verder Sophia Endstra, Henk Bol en Wim Gu- de willen betrekken. Martha Koper, vo caal iets minder begaafd, gaf deson danks een voortreffelijke typering van Christel. Lien Wind en Rie Sluys voegden er in passende statuur de ba rones en de grafin aan toe. Met John Pieters, Jan Wind, Ger Piers, Mischa Draijer en Jack Korver zijn alle solisten genoemd die samen met het correct zingende figuranten koor op een geslaagde en goed gere gisseerde opvoering kunnen terugzien. H. B. „De gemeente laat ons in ons hemd staan," zei voorzitter W. A. van der Moolen van de Zandvoortse Operette vereniging, wiens herstel na een ver keersongeval ongunstig is beïn vloed door de moeilijkheden waarin zijn vereniging is verzeild geraakt. ,.En het is toch al zo moeilijk om tegen rle concurrentie van de televisie in zo'n vereniging draaiende te houden. Acht tien jaar lang zijn we daar tot ieders verbazing in geslaagd; en met succes. De Zandvoortse Operettevereniging heeft tot in de verre omtrek een goede naam. De uitvoeringen staan op een hoog peil en alleen daardoor was het mogelijk tot op de dag van vandaag achthonderd donateurs en vijftig actie ve leden aan onze vereniging te hinden. In „Monopole" moesten we van ieder stuk zelfs drie uitvoeringen geven. Dat zegt tóch wel wat in een tijd, dat ama teurverenigingen in andere plaatsen bij gebrek aan publieke belangstelling een noodlijdend bestaan hebben." Maar over de toekomst van zijn ver eniging is de heer Van der Moolen thans weinig optimistisch. „Als operet tevereniging hebben we toch al buiten sporig hoge kosten aan decors, aankle ding en kapwerk. Als daar nu nog eens zo'n honderden guldens aan vervoer bij komen. is het financieel helemaal niet meer te doen. En wat zullen de dona teurs doen? Dit keer is iedereen nog gekomen, omdat men onze moeilijkhe den kent. Maar als men voor het, bezoe ken van onze uitvoeringen steeds naar Heemstede moet, is het gevaar niet denkbeeldig, dat wij veel donateurs zul len moeten missen, met als gevolg min der inkomsten. We zullen dan ook op de uitgaven moeten beknibbelen, wat on vermijdelijk consequenties heeft voor het niveau van de uitvoeringen; en daar om staat onze vereniging juist zo gun stig bekend." De heer W. A. van der Moolen is teleurgesteld, dat het gemeentebe stuur van Zandvoort zijn vereniging in de steek heeft gelaten en hij is verontwaardigd over het feit dat, zo zegt hij, geen raadslid zich in de moei lijkheden heeft verdiept die voor een aantal Zandvoortse verenigingen zjjn ontstaan na het sluiten van het thea ter „Monopole". Maar heeft het Zandvoortse gemeen tebestuur inderdaad geen oog voor de moeilijkheden van de Zandvoortse to neel- én operetteverenigingen? „Het wel en wee van de Zandvoortse Operette vereniging gaat mjj zeer ter harte," be kende ons Zandvoorts wethouder mevr. Stemler-Tjade. „Ik zou graag alles wil len doen om die moeilijkheden op te los sen." „Maar voor de Operettevereniging is dat erg moeilijk. De toneelverenigingen kunnen spoedig gebruik gaan maken van een gemoderniseerd Patronaatsgebouw, waarvoor onlangs een verbouwingsver gunning is afgegeven. Maar daar heeft de operettevereniging nog niets aan, want die treden vaak met zoveel men sen tegelijk op, dat ook het podium in het Patronaatsgebouw daarvoor te klein is. En om voor Zandvoort een schouw burgzaal te laten bouwen, is te kostbaar en niet rendabel. Ik vind het echt jam- mer voor deze bloeiende vereniging, maar ik zie voorlopig geen oplossing." En de kabelloods? vragen wij voor zichtig. „Dat is een kale ruimte. Het zal tonnen kosten om daar wat van te maken," antwoordt mevr. Stemler fel. En verder wil ze er niet over praten. HAARLEM, 27 april De jongeren bijeenkomst op dinsdag 4 mei in de Stadsschouwburg heeft als enig pro grammapunt de opvoering van het to neelspel Judith, een moderne versie van de ontmoeting van Judith en Holofernes zoals deze staat beschreven in een der authentieke boeken van het Oude Tes tament. Auteur van de nieuwe Judith is Charles de Peyret-Chappuis. Henny Or- ri vertolkt de rol van Judith en André van den Heuvel die van Holofernes. De voorstelling van Toneelgroep Centrum begint 's avonds om half negen. HEEMSTEDE. 27 april De recher che heeft gisteravond twee 17-jarige jongens aangehouden, de leerling-kap per E. I. uit Bennebroek en de scholier C. H. uit Haarlem. Zij hadden op 20 en 25 april in Heemstede bromfietson derdelen gestolen. De jongens hebben de afgelopen nacht op het politiebureau doorgebracht. Vanmorgen konden z(j naar huis terugkeren. HAARLEM 27 april, Het bestuur van de Stichting Haarlems Bloei heeft aan de gemeenteraad een brief ge stuurd met het dringende verzoek „niet te besluiten tot het gebruik ge durende anderhalf jaar van de Vleeshal als voorlichtingscentrum voor het ge bruik van aardgas". Zoals vorige week bericht, hebben B. en W. aan de gemeenteraad, die morgenmiddag bij eenkomt, voorgesteld de Vleeshal te ge bruiken als voorlichtingscentrum. Zij deden dat aan de hand van een uit voerige nota. waarin zij als hun mening te kennen gaven, dat verschillende an dere mogelijkheden vrijwel niet te ver werkelijken waren. Men moet aanne men, dat B. en W. niet eenstemmig hun voorstel aan de raad hebben ge daan. Behalve door de secretaris, de heer J. Bail man, is de brief ook on dertekend door de voorzitter, de heer D. J. A. Geluk, die zich dan als wet houder wel van de overige leden van het college van B. en W. gedistan- cieerd zal hebben. In zijn brief herinnert het bestuur van Haarlems Bloei eraan, dat reeds se dert bijna vijftien jaar de Vleeshal een uniek gebouw op een van de mooiste en meest bezochte marktplei nen door het gemeentebestuur aan de Stichting in beheer is gegeven, ten einde liet gebouw vooral in de zomer maanden zoveel mogelijk te benutten voor culturele en representatieve doel einden, zulks naar aanleiding van een destijds aan het gemeentebestuur uit gebracht rapport van een commissie, die tot taak had het gemeentebestuur over het gebruik van het gebouw te ad viseren. In de loop der jaren is in het ge bouw een groot aantal belangrijke ten toonstellingen gehouden, soms van in ternationale betekenis. Gememoreerd worden de Rembrandt-tentoonstelling, de expositie „Madame", de toneelten- toonstelling, de orgeltentoonstelling en verschillende exposities van beeldende kunst. In de brief worden ook enkele manifestaties genoemd, van betekenis voor de eigen bevolking, met name de onderwijskundige tentoonstelling, de jaarlijkse beroepententoonstelling als mede belangrijke bijeenkomsten en re presentatieve recepties en het gebruik voor tijdelijke organisatiedoeleinden, welke voor de stad van grote betekenis zijn. s Reeds lang, aldus de brief, is het een wens, dat het gebouw beter bruik baar gemaakt zou kunnen worden door het benutten van andere ruimten voor garderobes, toiletten en buffetten en het gebruik van de prachtige zolder ruimten. Het voorstel van B. en W. betekent evenwel een ernstige terug gang door het gebouw voor geruime tijd Ie onttrekken aan zijn gebruikelij ke bestemming. Het bestuur heeft reeds, vorige maand, zijn bezwaren bij B. en W. kenbaar gemaakt, kennelijk zonder resultaat. Voorts wordt in de brief de opmer king gemaakt, dat een van de voor waarden, waaronder de Vleeshal des tijds aan de Stichting Haarlems Bloei in gebruik werd gegeven, weliswaar was, dat het gebouw voor eigen ge bruik door het gemeentebestuur be schikbaar zou moeten blijven, maar dat wanneer B. en W. van dat recht gebruik zouden maken zij dat een behoorlijke tijd tevoren aan het bestuur van Haarlems Bloei zouden moeten mededelen. Bovendien zou het bestuur dan geen bindende af spraken met anderen gemaakt moe- ten hebben of voorbereidingen heb ben getroffen voor eigen gebruik. Blijkens de brief betreurt het bestuur van Haarlems Bloei het, dat B. en W. zich niet aan deze, door hen gestelde, regels hebben gehouden, maar dat de aankondiging van dit eigen gebruik bij mondelinge mededeling aan de direc teur der Stichting is gedaan en dat het bestuur zelfs niet de gelegenheid is ge laten zich in verbinding te stellen met die instellingen, waarmede reeds af spraken waren gemaakt, maar dat de gemeente zich rechtstreeks met deze gegadigden heeft verstaan en hen naar andere gebouwen heeft verwezen. Tenslotte betreurt het bestuur van Haarlems Bloei het, dat het geen ge hoor heeft gevonden voor zijn bezwa ren bij het college van B. en W. Het meende daarom in het belang van de stad te handelen door zich in dit geval tot de gemeenteraad te wenden. Het acht dit belang in ernstige mate ge schaad, indien de Vleeshal voor ruim anderhalf jaar aan het huidige gebruik onttrokken zou worden. Op de gemeen teraad wordt een beroep gedaan te be sluiten een van de andere door B. en W. genoemde ruimten tot voorlich tingscentrum te bestemmen. HAARLEM, 27 april Gistermiddag is de zeventienjarige leerling-timmer man A.C.S. uit Haarlem tijdens werk zaamheden op liet Pim Muliersportpark van een ruim een meter hoge steiger gevallen. Hij kwam met zijn achter hoofd tegen een muur terecht en moest met een hersenschudding «orden opge nomen in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo. De veertigjarige Alkmaarse chauffeur S.B. verloor gistermorgen omstreeks ze ven uur op de Westelijke Randweg vlak voor de kruising met de Wagenweg bij het remmen de macht over het stuur. Hij reed met een trekker met oplegger, die in de kant kwamen en ernstig wer den beschadigd. De bestuurder bleef na genoeg ongedeerd. In de Zaanenlaan kwam het driejarige zoontje Cornelis van de familie de V., doordat hij plotseling de rijbaan over stak, gistermiddag onder de bakfiets met hulpmotor van de vijfentwintigjari ge bakker B. J. H. uit Haarlem. Het kind is ter observatie opgenomen in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo. Advertentie) VLAGGEN En die het gezien hebben «aren ent housiast. Dat bleek duidelijk uit de reacties. Het is immers nog nooit voor gekomen, dat „open doekjes" worden gegeven voor de wijze waarop dia's worden geprojecteerd of dat opera teurs, die de projectoren bedienen voor het voetlicht «orden gehaald en met een ovationeel applaus beloond. Maar gisteravond gaven die „nuchtere" Haarlemmers die hulde spontaan. En het Franse „bedieningspersoneel" ver diende die hulde. Want zij maakten de show. Zij brachten met hun virtuositeit de dode (dia)beelden tot leven. Het hele geheim van deze ongelofe lijke projectie zit in het samenspel tus sen de drie operateurs, die de zes pro jectoren bedienen. Met behulp van z.g. irisdiafragma's regelen zij de lichtsterk te van de projectie en door „overvloei ers" wordt een effect verkregen dat dicht tegen film aan ligt. Vandaar ook dat de voorstelling start te met de vertoning van twee kleuren films. Daardoor was het gemakkelijk een vergelijking te trekken. Ongetwij feld zullen de meesten meer onder de indruk zijn gekomen van de dia-series die vertoond werden, dan van de kleu renfilms. Ergens gaat die vergelijking echter mank, omdat de films weinig feslaagd waren en de daarop volgende ia-serie van een hoogovenbedrijf uit muntend. Niet zonder reden werd de bekwa me wijze van bediening van de pro jectoren door het Franse team verge leken met het spel van pianovirtuozen. Ook zij zijn vingervlug. Binnen een kwartier projecteerden zij driehon derd dia's, waarvan er sommige maar enkele seconden te* zien waren en die slechts werden ingebracht voor het be reiken van een speciaal effect. Kortom, hef was een verrassende avond. En «laf in «lubbel opzicht voor de heer W. E. Hartman, Lange Heren- straal 16 in Haarlem. Hij won namelijk het door onze krant beschikbaar gestel- «ie fototoestel; een Kodak Retinette A. Toevalligerwijs was hij op de stoel in het Concertgebouw terecht gekomen, die door ons was gewaarmerkt als de plaats voor de winnaar van het foto toestel. Dat waarmerk zat onder de zit ting. En even hebben alle aanwezigen hoopvol onder hun zitting gekeken. De heer Hartman was de gelukkige. Hij was totaal verrast. En dan te beden ken, «lat hij bij het lezen van ons arti kel over de projectieavond eerst aan een grap «lacht. ZANDVOORT, 27 april Ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van liet comité ouden van dagen zullen de Zand voortse bejaarden op donderdag 17 juni een bezoek brengen aan Soestdijk en voor H.M. de Koningin defileren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3