■1 Grote stunt bleef uit in Spanje Tiino Makinen „verslaat" voor jeugdige kijkers... Liz Taylor Puskas stuit club van de eenvoud en loqenstraft de Madrileense kreet: d® De voordelen van aandelenbezit met beperking van risico» aandelen Vereenigd Bezit van 10^4 Minder verschil van kracht in Spaans voetbal qO* Paniek Opmars Rivaliteit Reddende strafschop Algemene Bank Nederland DINSDAG 27 APRIL 1965 Be grote stunt in Spanje is uitgebleven. Atletico Ma drid heeft het net niet ge- naald. Héél, héél dicht is het geweest bi? hrt nationale voetbalkampioenschap van Spanje. Het had immers Real Madrid, sinds jaar en dag aosoluut alleenheerser in het Spaanse voetbal, met 10 verslagen. En het ging de 'aatste ronde van de compe titie in met een ogenschijnlijk beslissende voorsprong van twee punten. Want na de ze ge op Real lagen de laatste overwinningen op duidelijk zwakkere tegenstanders toch echt voor de hand. Maar juist toen knapte de boog, die zo lang gespannen was. De vas te greep op het begeerde en vooral financieel zo belang rijke toernooi om de Europa beker verslapte. Real kwam Weer langszij. Real ging At letico zelfs voorbij. En toen op Tweede Paasdag de oude Férenc Puskas met een da verende strafschop zijn ploeg aan de overwinning op Sevil- la hielp, stond het vast dat niet Atletico, maar de „eeu wige koning" Real Madrid ook het volgende seizoen weer zal meedingen naar de hoogste voetbaleer in Europa. NOORD WIJK, 27 april. Liz: Taylor vond het kennelijk maar vreemd. Meer dan honderd auto's, met bijna evenveel hardwerkende rally-rijders op het voorplein van hotel Huis ter Duin, waar de ge vierde filmster resideert, vele tien tallen jongens, die eenvoudig niet van de wagens waren weg te slaan en die wensten dat de tulpenrally altijd in de Paasvakantie zou val len. En ondanks die veelheid van mannen en mannetjes nauwe- welijks aandacht voor Mrs. Bur ton Het vreugdebeeld, dat Atletico dit seizoen vele malen heeft gekend. De overwinning op Real Madrid was het hoogtepunt. (door HAYE THOMAS) MADRID^ 27 april. Toch is Atletico Madrid, de ruim zestig jaar oude club uit de Spaanse hoofdstad, de sensatie van dit sei zoen gebleven. Plotseling en even onweerstaanbaar was het uit de schaduw van zijn grote stadgenoot Real Madrid tevoorschijn geko men. Net als enkele jaren geleden, toen de vermaarde Helenio Her- rera er trainer was en o.a. het gro te Algerijnse voetbaltalent Ben Barek naar Madrid haalde. Maar de wijze waarop de opmars nu plaats vond, was zo mogelijk nog aantrekkelij ker Maar hoe heeft de Spaanse troon ditmaal gewankeld! „De clubs hier in Spanje worden steeds meer van gelijke kracht", had se cretaris Manrique ons nog gezegd. Het heeft er de schijn van dat hij gelijk krijgt. Want zo benauwd als Real Madrid het dit seizoen in de Spaanse competitie heeft gehad, is sinds de dagen dat Barcelona er nog wat van terecht bracht, niet meer voorgekomen. A. Spaarboekje De jonge kleurling Mendonzo is eigenlijk de enige voetballer bij Atletico, die boven de middelmaat uitsteekt. Hij is snel, beweeglijk en gevaarlijk. Mendonzo is de leider van Atletico's aanval en net als Eusebio afkomstig van Mozambique. B. Spaarrekening C. Sp^ardeposito4 O Advertentie Twee wat verlegen knaapjes gaven Liz Taylor tenminste nog enige troost toen ze, na vele uren in kaar hotelsuite te heb ben doorgebracht, Huis ter Duin verliet. Bjjna stiekum als begingen ze een hals misdaad, maakten ze met hun simpele toestelletjes een foto, toen de kleine, don- •kere filmster uit haar uit Parijs afkom stige Cadillac Fleetwood catalogusprijs 41.850.- stapte. De overigen bleven lie ver in de directe omgeving van Timo Ma kinen, de winnaar van de Tulpenrally van vorig jaar, in de hoop diens handtekening te kunnen bemachtigen. Een schuchtere scholier verdeelde zijn aandacht, die hij beurtelings op de kleu rige rally-wagens en op de zwarte Cadil lac richtte. Belangstelling voor Liz Tay lor had hij nauwelijks. Alle gegevens, die de kenners" over de kostbare Fleetwood loslieten, vond hij kennelijk veel belang rijker, waarbij hij zich scheen af te vra- igen hoe hard die auto met zijn motor van 3700 cc en zijn 340 pk wel zou kunnen rijden. Erg trok de filmster zich die afwezig heid van de fans overigens niet aan. Na- u—in— iiiimftTi1— nu n nu11 tii -~i pttt n~run ""uur—i hui—i iwM Real is dood, leve Atletico Atletico Madrid startte de competitie namelijk zonder sterren. Een op papier middelmatige ploegmet uitzondering Wellicht van de jonge kleurling Men- donzo, net als Benfica's Eusebio 'afkom stig uit Mozambique. Hij speelt ook a la Eusebio snel, beweeglijk en slag vaardig. Maar voor het overige, zo meende men in Spanje, kon en mocht men van Atletico niet veel verwachten. Aanvankelijk kwamen deze sombere voorspellingen ook helmaal uit. Atle- FERENC PUSKAS beslissende strafschop tico begon met de ene nederlaag na de andere en nog begin januari stond de club alleen onderaan, onder de wan hopige leiding van Pedro Otto Bumbel, een Duitse Braziliaan. Maar met het nieuwe jaar kwam er ook een nieuwe president, Vincente Galderon. Een man met gezag en in vloed in Madrid. Een man ook met het nodige geld. Hij ging met de spelers praten. Met hen in het algemeen en met ieder van hen afzonderlijk. Hij vulde het geheel aan met een aantal nieuwe krachten. Geen buitengewone sterren, maar stuk voor stuk spelers die in een werkelijk teamverband pasten. Team verband van de eerste tot en met de elfde speler. Dat werd de grote kracht van Atletico, de ploeg die aan een for midabele opmars begon. Geen wedstrijd werd meer verloren. Atletico klom voortdurend op de ranglijst. Zijn tegenstanders trachtten deze geweldige opmars tot staan te brengen. Vaak met ongeoorloofde mid delen. Er kwamen geblesseerde spelers. De trainer Bumbel meende dat een der scheidsrechters veel te lankmoedig op trad en rende het veld in om hem dit recht in zijn gezicht te vertellen. De straf kon niet uitblijven. Bumbel werd voor twaalf wedstrijden geschorst. In zijn plaats langs de lijn zat nu Senor Galderon. En de opmars van Atletico ging door. Ondertussen groeide ook de rivaliteit met Real, dat een ernstige belager zag naderen. Bovendien kwamen er recht streekse moeilijkheden toen het Madri leense gemeentebestuur voorstelde dat ook Atletico in het Bernabeu-stadion zou gaan spelen, omdat het eigen terrein, het Estadio Metropolitan, zol worden afge broken. „Goed", zei Don Bernabeu, „maar dan voor een pittig bedrag aan huur". En don Bernabeu kon dat zeggen, want het stadion is van Real Madrid zelf. Die huur was natuurlijk veel te hoog en At letico weigerde. Het ging rustig door met winnen en kwam gelijk met Real Madrid. Toen volgde het grote treffen, de derby van Madrid, het uur van de waarheid. De ploeg van Puskas, Gento en Amancio, nog altijd sterren dus, tegen het team van de eenvoud,, maar sterker dan ooit omdat het zo'n goed geheel vormde. De vrees die er bij Real voor dit duel be stond, had alle grond. Als „duivels" vie len de spelers van Atletico^ aaneen toen de beweeglijke Mendonza eindelijk langs de grote Santamaria glipte, was het met een raak ook: 10 voor Atletico en daar is het bij gebleven. Een gevoelige klap voor Real Madrid, waarop al heel snel de duidelijke uitschakeling door Benfica voor de Europa-cup volgde. „Real Ma drid is dood, leve Atletico", riepen de fans. In het betrekkelijk kleine kantoor van Atletico, gevestigd op de derde etage van een flat in een stille Madri leense buitenwijk, kwamen de eerste „overlopers" al binnen. Leden die van Real Madrid naar Atletico wilden over stappen. De secretaris Arturo Manrique vertelde ons dat hij en zijn mensen er zelfs voor moesten overwerken. „Nog hebben wij zo'n 35.000 leden, die alle dertig peseta's per maand betalen sprak hij. „Maar dat zal straks anders zijn. Dan worden het minstens hon derdduizend ledenWant gelooft u mij, I de tijd van Real Madrid is voorbij. Wij zijn nu in de positie om een leidende rol in het Spaanse voetbal over te ne men". Hij zei het met een brede glim lach en de gebaren woarmee hij zijn woorden onderstreepte, hadden iets vanzelfsprekends. Hij sprak ook al over verhuizingen naar een groot kantoor en zelfs over een eigen gebouw, zoals Real Madrid dat heeft met een bar, kapper en pedecure voor de leden en ruime kantoren voor het bestuur. De droom van een man die er zo helemaal in geloofde. Atletico Madrid heeft het net niet ge haald. Het gejubel na het doelpunt van Mendonzo, het doelpunt dat historie had kunnen maken, is verstomd. Op Tweede Paasdag in het volle Estadio Bernabeu richtte de veteraan Ferenc Puskas onbe rispelijk vanaf elf meter. Ook na de gran dioze misser in het duel met Benfica, toen Puskas de koningsschutter een pe nalty miste, was zijn prestige gebleven. Deze belangrijke strafschop tegen Sevilla werd een voltreffer en hield Real Madrid op de troon. dat zjj voor een lichte paniek bij haar gevolg had gezorgd door haar handtasje op straat te laten vallen, zodat vele ijve rige handen nodig waren om haar bezit tingen weer bijeen te brengen, stapte ze glimlachend in de auto, voorafgegaan door haar kleine bruine hondje. Groot was op de dag van de technische keuring, die volgens de traditie aan de Tulpenrally vooraf gaat, de belangstelling voor de vijf witte Daffodils, de officiële afvaardiging van de Nederlandse fabriek. Tot in de puntjes hadden de technici uit Eindhoven alles verzorgd. Ida de Fouw, nog gewend aan het vele werk dat zij als amatrice jarenlang zelf heeft moeten doen bij de voorbereiding, was er beslist nog niet aan gewend dat zij nu alleen maar behoefde toe te kijken. „Even kij ken", verzuchtte de captain van de da- mes-DAF-equipe tijdens een gesprek met een official, toen plotseling vele tech nische handen onder de motorkap doken. ,,Wat doet mijn broodheer nu weer. Bijna nonchalant gaf de fabrieksrijdster- in-spe antwoord op vragen, die omstan ders haar stelden. „Hoe hard hij rijdt? Ik weet het niet precies, zo'n 130 kilometer denk ik". Overigens een mooie snelheid voor een Wagen uitgerust met een mo tortje van nog geen 750 cc. Geen wonder dus dat die opgevoerde DAF-jes zijn on dergebracht bij de snelle Gran Turismo- wagens. De kanshebbers lieten zich maandag in Noordwijk, waar regen en zon een ge- TIMO MAKINEN grotere aantrekkingskracht dan Liz Taylor. vecht met wisselend succes streden, niet tot opvallende uitspraken verleiden. Ti mo Makinen, niet alleen de winnaar van vorig jaar maar triomfator van de Rally van Monte Carlo, die anders het gevaar nimmer schuwt, was nu de voorzichtig heid zelve. „Ik hoop natuurlijk dat ik win, maar of dat gebeurt is een heel an dere zaak. Een hakker kan misschien nog bij voorbaat zeggen, dat zijn taart voor treffelijk zal smaken. Bij ons kan een moment van pech alle theoretische be schouwingen op slag zinloos maken". Een van de oud-winnaars maakt een uitzondering op deze bijna algemene voor zichtigheid. Het was Henry Greder, de Fransman, die in 1963 won. Leunend te gen zijn machtige Ford Mustang, vertelde hij aan ieder, die hem vroeg, wie zou gaan winnen, dat de triomfator in de 17e Tulpenrally alleen Henry Greder kon he ten. Zo gezien zal bluffer Greder wel eens een sterke combinatie met zijn nieuwe teamgenoot kunnen gaan vormen. De Fordfabrieken hebben hem namelijk Wil liam Reiber als assistent gegeven, een Amerikaan, die als rechtgeaard vertegen woordiger van de nieuwe wereld al bijna even overtuigd is van eigen kracht. Advertentie het fijne van |g shagroken: je geniet bij voorbaat II Advertentie De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand Maximum tegoed f. 50.000,-. Tot f.1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen, Eerste storting tenminste f. 1000,-. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f. 5000,-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. (Nederlandsche HandeJ-Maatschappij De Twentsche Bank)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7