PER HELIKOPTER NAAR KANTOOR Jaren gas afgetapt Drie lijken gevonden in Spanje nabij de Portugese grens Leider van verzet tegen Salazar boot DTFS tegen Tottenham Sterke geruchten Wraak op moeder Vriend doodde baby KINDEREN IN KOFFER GESTIKT Dr. M. Klompé PRINSES IN ST. MAARTENSKLINIEK Sov j et-luitenant zoekt redders uit laatste oorlog Nederlandse familie nam hem op in maart 1945 Thuis best!', „Tres" staakt voorlopig activiteiten commissaris van Lips Hot linewas even kapot Gesprek over Vietnam via Cambodja spiegel voor verliefden van alle leeftijden Onderzoek gelast bij Fries model gasbedrijf Na dood student Licht geval van longtuberculose op „Karei Doorman" Weinig verandering r—w - ■MM mms Op woensdag 19 mei Voor de menselijke verhoudingen Moskou en Parijs: woensdag 28 april 1965 89ste JAARGANG No. 32034 RsbSI Na dertig uur lessen Jcreeg Rowland Absolom uit Rick- mansworth (Herts, Engeland) zijn brevet als helikoptervlie ger. Dagelijks vliegt hij nu naar zijn werk en 's avonds naar huis. De auto kost hem teveel tijd: twee tot drie uur; nu bereikt hij zijn kantoor in Kent in 23 minuten. Zijn wouw wuift hem hier na. MADRID, 28 april (AFP, Rtr., UPI) De Spaanse justitie stelt een onderzoek in naar de identi teit van drie lijken, die onlangs onder stenen bedolven door een herder werden gevonden bij het stadje Villanueva del Fresno, dicht bij de Spaans-Portugese grens. Volgens hardnekkige ge ruchten is een van deze lijken het stoffelijk overschot van de Portu gese oppositieleider generaal Del- gado. Een tweede zou dat van zijn Braziliaanse secretaresse, Ahaira Campos, zijn. Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van voorlichting zei gisteravond, dat hij geen enkele mededeling kon doen voor de justitie rapport had uitgebracht intermeubel 99 In carnavalskledij gestoken patiëntjes bieden prinses Margriet een geschenk aan bij de opening van de afdeling voor kinderrevalidati* van de St. Maartenskliniek in Ubbergen, gisteren. DEN HAAG, 28 april De Russische ambassadeur in ons land, de heer I. I. Toegarinov, is op zoek naar een Nederlandse fa milie, die eind maart 1945 een Russische marine-officier het leven heeft gered. Enige weken geleden publiceerde de „Litera- toernaja Gazeta" het relaas van de oorlogservaringen van de Rus sische luitenant Georgi Maximo- witsj Titov, die als ontsnapte ge- Het door de Russische ambas sade verspreide portret van luitenant G. M. Titov. vangene ruim twee weken in Ne derland onderdak vond. •UREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 B|Jkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling, «ojunct hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte Omroepers. 20 cent per m m hoogte De administratie behoudt zich het recht voot advertenties eventueel zonder opgaat var redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur. telefoon 20800. «iroSTOiïiïi w st. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 28 april De officier van justitie heeft de Rijksrecherche ge last een onderzoek in te stellen naar on regelmatigheden bjj de gasontvangst door het gasbedry N.O. Friesland te Dokkum. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek is de directeur van het gas- hedryf met ziekteverlof gezonden. Drie tot vier jaar zou klandestien gas van de Gas Unie betrokken zijn. Dat was Hogelijk, doordat bij een aftappunt in het district niet-geregistreerde buizen Waren gelegd, waarlangs gas werd af getapt, voordat het door een meetappa ratuur bij het aftappunt werd geregis- streerd. Het zou gaan om erkele miljoe nen kubieke meters aardgas, maar de juiste hoeveelheid is moeilijk vast te stellen. De zaak kwam aan het licht door een eontrole van het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. Het staat vrywel vast, dat de bij de *aak betrokken personen geen direct voordeel van de clandestiene afname hebben gehad. Het vermoeden bestaat, dat de directeur de leidingen heeft laten J®ggen om een zeer gunstig exploitatie- heeld van zijn gasbedrijf te verkrijgen. Het gasbedrijf N. O. Friesland werd ge kegeld op de voorgrond geschoven als een voorbeeldbedrijf voor de juiste gas distributie. De nu met ziekteverlof gezonden direc teur is geen gasdeskundige. Hij kwam ep zijn post door zijn grote verdiensten H de illegaliteit. Voor de oorlog was hij houder van een leesbibliotheek. UTRECHT, 28 april Het door de verstikkingsdood van een student tydens een inwijdingsritueel met behulp van Pen zak roet in opspraak gekomen stu dentengezelschap „Tres faciunl colle gium" heeft „in diepe verslagenheid" psloten voor onbepaalde tüd alle acti viteiten te staken. De heer W. J. de Brauw heeft zulks »=?e,ns het gezelschap in een brief «SJ1 de senaat van het Utrechts Studen- «Üu; (-orPs meegedeeld, aldus een mede- Mmj™ tle senaat in het corpsblad. u 's er een ledenvergadering sffij TTSC gehouden, waarin ook het nff?- unt van het corps inzake de Tres- f™lre zal worden besproken. Wanneer een overeenstemming over de door _J,es gegeven garanties wordt bereikt, rr' de senaat overwegen of het lid maatschap van Tres nog wel verenig baar is met dat van het corps. LISSABON WEET NIETS VAN DELGADO S DOOD In Lissabon deelde het Portugese ministerie van buitenlandse zaken mee: „Wy weten niet of het de stoffeljjke resten van generaal Delgado en zijA se cretaresse zön." Een hooggeplaatste Por tugese regeringsfunctionaris wees bij voorbaat alle verantwoordeiykheid voor de eventuele dood van Delgado van de hand met de opmerking:^ „Als zou biyken dat het Delgado en zijn se cretaresse i.n, moet ik vooropstellen dat de Portugese regering niets met hun dood uitstaande heeft. Als er iets is gebeurd, is dat het werk van anderen." Uit betrouwbare bron uit Madrid is vernomen dat aan de rechterhand van een van de lichamen een ring is gevonden met de initialen H.D. De voornaam van generaal Delgado is Humbert». De civiele gouverneur van Badajocz, vijftig kilometer van de plaats waar de lyken zijn gevonden, zei: „Het is allemaal slechts een ge rucht". Hij wees er op dat soortgeiy- ke geruchten de rot}de deden, toen een ander Ijjk werd gevonden. Later bleek dit een zigeuner te zijn ge weest. Generaal Delgado verdween in janua ri uit Algiers en wordt sindsdien ver mist. In februari verspreidde het Rus sische persbureau Tass het bericht, dat hy door de Portugese politie was ver moord. Dit bericht bleek later afkom stig te zjjn uit Venezuela. Daar werd door enkele parlementariërs, die nauwe contacten met Delgado hadden onder houden, meegedeeld dat de generaal door de Spaanse Guardia Civil was ge arresteerd en uitgeleverd aan de Portu gese politie, die hem „zonder vorm van proces" zou hebben terechtgesteld. Dit bericht werd echter zowel door de Spanjaarden als de Portugezen ont kend. Inmiddels bleef Delgado's verblijf plaats onbekend. Later circuleerden in enkele kranten geruchten, dat hy was gezien in Milaan en Rome, maar nie mand kon die geruchten bevestigen. Advertentie Meubelen Gierstraat 52-54-56, Haarlem Tel. 02500-12047 GE AMSTERDAM, 28 april In het ka der van de Britse week te Amsterdam speelt DWS woensdag 19 mei in het Olympisch Stadion tegen de Engelse leagueploeg Tottenham Hotspur. De wedstryd begint 's avonds om kwart over acht. GRIEKENLAND. Het observato rium in Athene heeft gisteren een krachtige aarbeving geregistreerd, waarvan het epicentrum lag op 240 ki lometer ten zuiden van Athene. Er zijn geen berichten over slachtoffers of schade binnengekomen. (Reuter) Daarbü bleef het vreemd dat Delgado die altijd zoveel mogelijk publiciteit heeft gezocht onvindbaar was en bleef. De rechter van onderzoek in Badajoz zou de beschikking hebben over Delga do's vingerafdrukken en lichaams afmetingen, die hem werden toegezon den vanuit Lissabon. Een Portugese balling in Parijs, prof. Amilion Guerreiro, verklaarde onlangs dat hy een door Delgado in februari uit Badajoz verzonden prent briefkaart had ontvangen, waarop de generaal had geschreven: „Ik stuur deze kaart onmiddellijk voor het te laat is. Ik weet niet of ik nog zal terugkeren." De 59-jarige luchtniaohtgeneraal Humberto Delgado was tot 1958 direc teur-generaal van de Portugese bur gerluchtvaart. Bij de presidentiële ver kiezingen in juni 1958 verloor hij als kandidaat van de oppositie. Kort daar na werd hy uit al zijn functies onthe ven. In januari 1959 vluchtte hij naar de Braziliaanse ambassade in Lissa bon. Later kreeg hy een vrijgeleide naar Rio de Janeiro. Op gezag van Delgado kaapte kapi tein Enrique Galvao in januari het Por tugese passagiersschip „Santa Maria". De actie had tot doel om de aandacht van de wereld op de oppositie in Portu gal te vestigen. Dat lukte in ieder ge val uitstekend. (Advertentie) met duur wet heerlijk TEMSE, (België), 28 april (UPI) De Belgische caféhouder Frans van den E. uit Hamme heeft gisteren bekend dat hy het twintig maanden oude jongetje Dirk Vermeulen heeft ontvoerd en verdron ken, zo heeft de politie in Temse, een scheepsbouwplaatsje aan de Schelde, meegedeeld. Het ïykje van het jongetje werd dinsdagmorgen opgehaald uit de Schelde op ongeveer twintig kilometer ten zuidwesten van Temse, de woon plaats van de familie Vermeulen. Het kind bleek zondagavond, toen de ouders na een bezoek elders naar huis terug keerden, verdwenen. Het vijfjarige broertje van Dirk, Jean-Pierre, vertelde de politie dat een man, die hij al eens eerder had gezien, de kinderkamer was binnengekomen en Dirk had meegenomen, na hem met een mes te hebben bedreigd. De be wuste man, die door het jongetje alleen maar werd herkend als „Fran cois", werd spoedig daarna door de politie gearresteerd en verhoord, zo als wij reeds meldden in een deel van onze vorige oplaag. Een woordvoerder van de politie ver klaarde gisteren dat het onderzoek bijna was voltooid. „De dader neeft het mis drijf bekend maar op de motieven, die hem tot zijn daad hebben georacht, kan ik nu niet ingaan", zo zei hij. Wel zei hij dat Van den E zondag avond de voordeur van het huis van de familie Vermeulen had ingetrapt, naar de kinderkamer was gegaan en de baby had meegenomen. Hij nam hel kind in zijn auto mee naar Termonde waar hij Dirk in de Schelde gooide zonder het kind te hebben mishandeld. Van de dader is bekend dat hij be vriend was met het gezin Vermeulen. (In België doen vele geruchten over het motief van de dader de ronde. De twee belangrijkste zijn dat Van den E zich vilde wreken op mevrouw Ver meulen. omdat zij een verhouding, die hij met haar had. wilde verbreken, ter wijl ook wordt gezegd, dat het hier een geval van euthanasie betreft.. De kleine Dirk, aldus deze geruchten, was een niet helemaal normaal kind). BRUSSEL, 28 april (ANP) In Ant werpen heeft zich gisteren een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan twee kin deren het leven heeft gekost. De 10- jarige Lucienne Semeels en haar 5-ja- rig broertje Nicolas worden levenloos aangetroffen in een koffer, die waar schijnlijk tydens hun spel was dicht geslagen, nadat zij er in waren gekro pen. De ouders hadden op straat naar hun kinderen gezocht, die zq al enige tüd misten. De ontdekking kwam te iaat om met kunstmatige ademhaling het leven van de kinderen te redden. WAALWIJK, 27 april In de raad van commissarissen van de N.V. Lips in Drunen, fabriek van scheepsschroe ven, is opgenomen mejuffr. dr. Marga A. M. Klompé. Deze mededeling werd gisteren gedaan tijdens de herdenking van 25 jaar Lips. Mej. Klompé zal speciale aandacht gaan besteden aan alles wat de menselijke verhoudingen in het bedrijf kan verbeteren. WASHINGTON, 28 april (AFP, Reu ter) De rechtstreekse telefoonlijn tussen het Kremlin en het Witte Huis was maandag gedurende enige tqd ge stoord, doordat evenals in novem ber 1964 in Denemarken een bull dozer de kabel had stukgetrokken. Ge durende de storing, die ongeveer een kwartier duurde, werd via Tanger een radioverbinding ingesteld. Het was de derde maal sedert de opening in sep tember 1963 dat de „hot line" werd verbroken. ITALIë. Tot generaal-overste van de Congregatie Salesianen van Don Bosco is gekozen pater Luigi Rieceri, geboren in 1901 in Catalanië. (AFP). (Van onze verslaggever) A'DAM, 28 april doen ge ruchten de ronde over een spoedige aankondiging van de verloving van prinses Beatrix. De naam van de even tuele verloofde zou zqn: prins Richard zu Sayn-Wittgenstein-Berleburg. Deze Duitse prins is al meer genoemd by verlovingsgeruchten. Ais datum voor de bekendmaking wordt vrydag 30 april, Koninginnedag, genoemd. Ook deze nieuwe, krachtige geruchten worden door hofkringen ontkend. PARIJS, 28 april (AFP/Rtr) De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft gisteren een onderhoud gehad met president De Gaulle. Volgens diplomatieke kringen hebben Frankryk en de Sovjet-Unie be sloten gezameniyk aan te dringen op een internationale conferentie over Cambodja. Door een dergeiyke confe rentie zou de spanning tussen de Ver enigde Staten en China kunnen worden verminderd, waarna de zich bij het con flict betrokken geachten zouden kunnen gaan spreken over een regeling in Viet nam. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat Gromyko positief ge reageerd heeft op het Franse voor stel om een bijeenkomst vein de „Grote Vijf" de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, de Chinese Volksre publiek, Groot-Brittannië en Frank rijk te houden, waarop over ont wapeningsvraagstukken zou moeten worden gesproken. DEN HAAG, 28 april Aan boord van het vliegkampschip „Karei Door man", momenteel voor een periodieke onderhoudsbeurt op de werf van Wil- to" Feijenoord te Schiedam, heeft zich een licht geval van besmettelijke long tuberculose voorgedaan. Een onmiddeliyk daarop ingesteld onderzoek naar gevallen van mogelij ke besmetting in de omgeving van de betrokkene is nog gaande. Er bestaat voorhands geen reden tot onge rustheid. De betrokken patiënt, ma troos B„ is voor behandeling overge bracht naar het marinehospitaal te Overveen. (Van onze Haagse redactie) Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige in hoofdzaak noordeiyke wind. Wei nig verandering in temperatuur. DONDERDAG: Zon: 05.15—20.01 Maan: 04.58—17.28 begin altijd VAN DIE BL AU LAAT/ Titov, die reeds eerder gevochten had bij Leningrad en Moskou, waarbij hij driemaal gewond raakte, kwam in 1942 in de rang van luitenant bij de Zwarte Zeevloot. Iiy nam deel aan de operaties van de Sovjettroepen tegen de Duitsers in de Noord-Kaukasus. In november 1943 ging hij met een motor boot aan land op het schiereiland Kertsj. Bij deze aanval werd hij an dermaal zwaar gewond. Hij bleef drie dagen op het slagveld liggen. Titov werd gevonden door een Russische pa trouille, doch bleek tezeer verzwakt om over zee geëvacueerd te worden. Bij een tegenaanval van de Duitsers ge raakte hij in gevangenschap. Hij miste een oog en hij kon een van zijn armen niet meer bewegen. In augustus 1944 ging de Russische luitenant met een gevangenentransport naar Duitsland. Volgens de „Literatoer- naja Gazeta" kwam hy terecht in het concentratiekamp no. 3 in de stad Aschendorf, waar ongeveer 12.000 ge vangenen waren. In januari 1945 be gon men de gevangenen in groepen te fusilleren, op te hangen en op andere wqze te vermoorden. Titov zou op 27 maart 1945 wor den opgehangen. Men deed hem die dag de handboeien aan en bracht hem naar de afdeling der terdoodver- oordeelden. Het einde van de Russi sche officier scheen gekomen, maar plotseling werd er luchtalarm gege ven. De Duitse bewakers spoedden zich naar hun schuilplaatsen. Enige minuten later werd het kamp gebom bardeerd. De barakken geraakten in brand en de gevangenen namen de vlucht. Ook Titov, hoewel nog steeds geboeid, slaagde er in zich uit de voeten te maken. Hjj wist ongehin derd een bos te bereiken. Het was hem bekend, dat hy slechts zeven kilometer verwijderd was van de Ne derlandse grens. In die richting zocht hy zyn heil. „Met niet geneelde wonden aan de benen en met op de rug gebonden han den kwam hij met moeite vooruit. Zijn weg leidde naar een klein boerenhuisje op Nederlands gebied. In zijn angst op vijanden te stuiten hield hij zich in een hoop rottend stro verborgen. Dodelijk vermoeid viel hij dadelijk in slaap en sliep tot in de morgen. Hij ontwaakte door ondraaglijke pijn in handen en voeten. De stalen handboeien schuurden zijn handen, ze waren opgezet; zijn schouders leken als versteend, zijn voe ten deden pijn bij de geringste beweging en hij begreep dat hij zo niet verder kon gaan. Hij kwam weer op de been, maar viel meteenom; zijn krachten hadden het begeven. In het gevoel dat de dood dicht bij was, en dat van nie mand hulp te verwachten was, begon hij op de knieën naar het huis te krui pen, waar hem het onbekende wachtte; öf leven öf dood. Bij de deur gekomen stootte hij er met het hoofd tegen. De deur ging open, maar klapte ook dade lijk weer dicht. Titov had. nauwelijks de gelegenheid gehad het gezicht van een oude man te zien. Hij kon al ner gens meer heen en bleef dus op de deur kloppen en in het Duits om hulp vra gen. Hij herinnerde zich later niet meer, hoe lang dit had geduurd, maar tenslotte werd de deur open gedaan en zag hij een meisje met een oude man. Het meisje verstond zijn woorden en bracht hem in huis. Men sloeg zijn handboeien kapot en liet een dokter komen..." De ontsnapte gevangene vond bq de ze Nederlandse mensen gedurende ruim twee weken onderdak. Het relaas van zijn belevenissen is opgetekend door de Russische schrijver Pawlen- ko. By de pubiikatie van dit verhaal vroeg de „Literatoernaja Gazeta" zich af hoe het Titov verder vergaan zou zijn. Door reacties van lezers kwam thans gepensioneerde officier op het spoor. Hy woont in een dorpje 3-un de kust van de Zee van Azov. Men hoopt nu ook nog zqn Ne derlandse helpers terug te vmden. Aschendorf ligt dicht by de Gro nings-Duitse grens, ongeveer ter hooete van Boertange.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1