Z1J Kabinet (I) Kabinet (II) Kabinet (III) - Kabinet (IV) Stakingskas „Het is er hier NIET geze lliger op geworden Zakenlieden zijn gedupeerd door stopverboden I VRULATEN Mgr. Verhoofstad opgevolgd door J. Verspaandonk Kind bij oversteken aangereden Haarlemse kermis in opbouw house of enqland MISVERSTAND OM UIT- BREIDINGSPLAN ZUID Politie onderzoekt klachten Bedrijvigheid in binnenstad Sli Gemeenteraad Zandvoort Nieuw plan komt nog aan de orde SOLEX ?3T„°- r LAST POLITIE i DAG EN NACHT 2 WOENSDAG 28 APRIL 1965 PAGINA o wa n h e i ii ii'uw.s m ■feyr '«.v. li 191111 HAARLEM, 28 april Het is nu al weer bijna een maand ge leden, dat voor de smalle straten in De Vijfhoek eenrichtingverkeer werd ingesteld en tegelijkertijd in een groot aantal straten een stop verbod, van kracht werd. Over die ingrijpende verkeersmaatregelen is niet iedereen even enthousiast. Van de noodzaak tot het instellen van eenrichtingverkeer was en is iedereen overtuigd. Onhoudbare situaties en onontwarbare ver- keersknopen behoren thans tot, het verleden. De enige glimlachend uitgesproken wanklank hier over tekenden we op uit de mond van caféhouder K. Zandstra, die zei: „Ik héb er geen hinder van dat er nu eenrichtingverkeer geldt, maar het is er niet gezelli ger op geworden. Vroeger had je nog eens een lekker opstoppinkje af en toe. Dan zag en hoorde je nog eens wat. Nu scheurt alles maar voorbij". Meer bezwaren bestaan er tegen de tegelijkertijd ingestelde stop verboden voor delen van straten. En die bezwaren komen dan voor namelijk van personen, die door de genomen maatregelen recht streeks zijn gedupeerd, doordat zij niet meer voor hun pakhuis kun nen laden en lossen of doordat de uitrit van hun bedrijfsruimte wordt versperd door geparkeerde auto's. Vermaningen op de garagedeur maken weinig indruk. iliB f nvhfi i iüh -m s xï, immtzw Opstoppingen in de Breestraat zijn aan de orde van de dag, on danks de genomen maatregelen. Bij de pakhuizen blijft het laden en lossen. BARTEUORISSTRAAT 5 Mutaties in dekenaat Haarlem Mgr. Haanen vertrekt naar Veisen Zilveren jubileum rector S. van Rijn De kermis komt weer. De Nassau- laan is al dagen lang afgesloten, de stoplichten op de kruising buiten werking gesteld. Geplaagd door re genbuien en windvlagen, die bij een kermis-in-opbouw schijnen te horen, zijn spüüenbazen gisteren begonnen kris-kras over het weg dek en de trottoirs hun broodwin ningen neer te zetten. Enorme sta len spanten, motoren, panelen met electrische lichtjes, vliegtuigjes, autootjes, schotten met onderdelen van een fantasierijk schilderstuk vol dames met van verbazing of griezel uitpuilende ogen, Mannen met middagpauze nemen, de fiets aan de hand, geïnteresseerd alle nijverheid in ogenschouw. Winke lende dames blikken nieuwsgierig de woonwagens binnen om te zien hoe het er „bij die mensen" nu wel uitziet. Bewoners van bovenhui zen zien met een zweem van supe rioriteit neer op het fleurige be drijf voor hun stoep. Gearmde vriendinnen kijken vast eens rond, kijken verplicht nog tot niets. Het meest voelen zich de kleine jon gens bij dit feest-in-spe betrokken. Ze spelen rekstok aan een reuzen rad-geraamte, staan met hun neus bovenop de bezigheden van een monteur, door wie ze even later dan ook weggestuurd moeten wor den, Dat worden de botsauto's, dat de rups en dat de vliegtuigen, dat zien ze zo wel. Bij Stuvé, zichzelf niet nu de spiegels en het rode fluioeel het onder die saaie grijze lucht nog zonder de honderden lichtjes en de draaiorgelmuziek moeien doen, zoeken ze vast naar hun favoriete zuurstok. Het geheim van Loch Ness Aan het bestaan van het schotse monsterwordt getwijfeld, maar het schotsa meesterschap in tweed wordt in de hele wereld erkend. Voeg daarbij het meesterschap van onze inkoper - en u begrijpt waarom sommige mannen wel 100 km. omrijden om juist uit onze kollektie koiberts hun keuze te maken. 99.50 v.a. Alléén het allernieuwste, alléén het allerbeste! HARDEBELT iSSBS e# De regering Cals heeft bijzonder ambitieuze plannen, die-prettig in het gehoor liggen en alles bijeengenomen neerkomen op een niet geringe ver betering van de algemene levensom standigheden. Als het nieuwe kabinet in de korte tijd die het tot de volgende verkiezingen is toegemeten, ook maar •Ie helft kan verwezenlijken van wat het op zijn programma heeft staan, niag Nederland bepaald niet moppe ren. Wij willen niet al te somber zijn, waar het lijkt ons op practische gron den al niet haalbaar. Natuurlijk, wij willen graag geloven, dat het woning bouwprogramma behoorlijk kan wór den afgewerkt, en dat bijvoorbeeld de grote lijnen van de sociale wetge ving verder worden doorgetrokken. Maar dat de regering een al te forse stijging van de lonen zo maar in de hand kan houden wil er bij ons niet erg in. Wij geloven niet in tovenarij. Daar om geloven wij er niet in, dat de re gering in september al de schoolloka len en de leerkrachten uit de lucht kan toveren om het aantal leerlingen Per klas te verlagen. Evenmin geloven wij in een spoedige opheffing van de achterstand op het gebied van de tele foonaansluitingen, tenzij de oorzaak daarvan niet is wat altijd van PTT- sijde werd opgegeven: gebrek aan ar beidskrachten en apparatuur. Dat het Kabinet plannen heeft om de staat een vinger in de pap te geven hij de exploitatie van de diverse aard gasbellen in onze bodem is verheu gend. Hetzelfde geldt voor de ruimere armslag voor de gemeenten en lagere overheden op financieel terrein, voor de steun aan het wetenschappelijk onderwijs en de verruiming van de ontwikkelingshulp. Hoe de regering al deze plannen echter met een sluitende begroting wil verwezenlijken is ons voorlopig nog een raadsel. Het zal toch uit de lengte of uit de breedte moeten komen. De bepaalde niet geringste belofte van premier Cals is die van een radio- en tclevisienota binnen enkele we ken. Het vorig kabinet is over het ïich vastleggen op een datum gestrui keld, de hernieuwde verzekering van hur. Cals om op zeer korte termijn met regeringsvoorstellen te komen lijkt ons een hachelijke zaak. Daarmee komt het nog zo jonge Kabinet net al meteen voor een zeer zwaar examen te staan. De meeste examinatoren zijn welwillend genoeg, maar de onwel willende minderheid, die toch werke lijk niet gering in aantal is, kan het de jonge regering nog danig lastig maken. Ten aanhoren van de gehele volks vertegenwoordiging heeft premier Cals de fractieleider van de CHU, mr. Beernink onbetrouwbaarheid verwe ten. De door de minister-president gegeven uitleg van de gebeurtenissen vond de kabinetsformatie moge waar z'jn, dat neemt niet weg, dat met deze onverwacht felle uitval mr. Cals, biet voor het eerst overigens, bewe en heeft, dat diplomatie en tact nu biet bepaald zijn allerscherpste wape- ben zijn. Het is beslist geen staats manswijsheid altijd maar te zeggen Wat men denkt! Wij hebben al eerder op deze Plaats betoogd, dat er tekenen zijn die wijzen op een verscherping van de tegenstellingen tussen werkge vers- en werknemersorganisaties. Het Plan van de werkgevers om een steun fonds op te richten voor door onrecht- matige stakingen getroffen fcollega's T waarbij de werkgevers wel zullen mtniaken wat onrechtmatig is en wat biet js daar opnieuw een symptoom van. Men kan de werkgevers moeilijk het v®cht ontzeggen om een eigen „sta- "igskas" te stichten. Wel rijst on middellijk de vraag of de solidariteit Van de werkgevers zo groot is, dat zij Werkelijk bereid zijn collega's, die •Wens concurrenten zijn, uit even- 'l'e'e stakingsmoeilijkheden te helpen. *ij geloven er niet in. Het gebrek aan solidariteit bij de werkgevers is aarvoor al te vaak bewezen. Het is batuurlijk wél zo, dat alleen al het "PPeren van het plan tot oprichting van een „werkgeversstakingskas" een linke bijdrage heeft geleverd om het ahmaat verder te verslechteren! "'"i'iiniiimiiitiiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiimiiiHiiiiiii -Niet iedereen enthousiast^ over verkeersmaatregelen in DE VIJFHOEK s 4 N - „Voor ons is deze verkeersmaatregel een stopverbod aan één zijde van de Breestraat een ramp", was de directe reactie bij de firma H. Okhuy- sen. „We krijgen hier de hele dag door grote vrachtwagens met flessen, maar ze mogen hier officieel niet meer voör de deur uitladen. Voor ons had den ze die verkeersmaatregel niet be hoeven te nemen." Maar vóór het instellen van een richtingverkeer en een stopverbod zal het voor het overige verkeer toch wel heel moeilijk zijn geweest als uw auto's werden gelost, terwijl gepar keerde auto's aan beide zijden de doorgang belemmerden? „Die moei lijkheden losten zich altijd vanzelf op." De deuren van de garage van de wo ninginrichting P. P, W. Randoe aan de Breestraat zijn behangen met verma ningen niet voor de uitrit parkeren. „Dat helpt niets", zei men bij Randoe. „Steeds staan er weer auto's voor ge parkeerd, zodat wij er niet uit kunnen met de auto's." „Mijn man wordt daar door erg in zijn werkzaamheden be lemmerd", zei mevrouw Randoe. „We hebben er al een hele stapel brieven over naar de verkeerspolitie geschre ven en mijn man is zelfs al naar de burgemeester geweest." Het is al herhaaldelijk voorgekomen, dat het echtpaar Randoe 's avonds niet met de eigen auto uit de garage weg kon en door de nood gedwongen een taxi moest nemen. Evenals de firma Okhuysen pleit mevrouw Randoe er voor het stopverbod voor de andere kant van de weg te laten gelden. Daar hebben ze, naar hun zeggen, beide pro fijt van en niemand enig nadeel. De lijstenmaker Jos de Graaff is daar ook een voorstander van. „Het is een le vensbelang voor mij, dat ik daar een uitrit krjjg", vertelde hij. Aangenomen kan worden dat de Haar lemse politie de verkeersmaatregelen in De Vijfhoek eerst na een zeer gede gen onderzoek heeft genomen. Van de hoofdinspecteur G. Endlich hebben we onlangs nog kunnen vernemen welk een studie aan een enkele verkeersmaat regel, hoe klein ook, vooraf gaat. En hij vertelde daarbij, dat het, als er een maatregel wordt genomen, in de mees te gevallen een compromis is tussen voor en nadelen. Dat betekent, dat aan de meeste verkeersmaatregelen voor een aantal personen altijd wel nadelen kleven. „Maar die nadelen proberen we altijd zo gering mogelijk te houden", zei gistermiddag inspecteur Th. Blom. „We hebben op onze maatregelen in de Vijfhoek een beperkt aantal klachten gekregen. Die worden thans onderzocht en als er een mogelijkheid is daaraan tegemoet te komen, zonder dat zich daartegen dringende andere belangen verzetten, zullen we dat zeker doen." (Advertentie) HAARLEM. 28 april De benoemin gen in het Haarlemse bisdom hebben ook in Haarlem zelf enige veranderin gen gebracht. Gisteren berichtten wij reeds, dat kapelaan R. W. M. Geraets van de katholieke parochie pastoor in Oudorp is geworden. Bij gebrek aan priesters zal er voorlopig voor hem geen opvolger komen. Dat geldt ook voor aalmoezenier H.B.. Bertels, die be noemd is tot pastoor van Agnes-paro- chie in Amsterdam. Hij is verschillen de jaren werkzaam geweest als aalmoe zenier voor het jeugdwerk in het dis trict Haarlem. Onder degenen, die hun functie heb ben neergelegd, is ook archivaris mgr. P. M. Verhoofstad, die zich gedurende meer dan tien jaar grote verdiensten heeft verworven voor het Haarlemse bisdom. Hy wordt opgevolgd door de Hageveldse leraar J. A. J. M. Ver spaandonk, die reeds optrad als con servator van het bisschoppelijk mu seum. Daarmede wordt kennelijk een vroegere situatie hersteld, namelijk de combinatie van conservator en archi varis, zoals dat destijds ook het geval was met mgr. Henneman, De nieuwe archivaris werd 24 april 1918 geboren en priester gewijd 30 mei 1942. Na ka pelaan in Waarland te zijn geweest, werd hij in 1944 ieraar op het Heem- steedse seminari. Tenslotte is het vermoedelijk wel een verrassing, dat mgr. B. J. A. Haanen de Sacramentsparochie in Bloemendaal gaat verlaten. Zijn kerk is lange tijd hulpkerk geweest van de Drievuldig- lieidsparochie, maar in 1938 werd de parochie zelfstandig en werd mgr. Haa nen (le eerste pastoor. Hij vertrekt nu naar de parochie van Velsen-Noord. In zijn plaats is benoemd tot pastoor te Bloemendaal de pastoor van Wieringer- werf M. Schipper. Deze werd 14 juli 1907 te Hoogkarspel geboren en pries ter gewijd 10 juni 1933. Hij was ach tereenvolgens kapelaan te Voorburg Amsterdam en Haarlem (O.L. Vr. Ze ven Smarten 1943 - 1953), waarna hij rector van Heliomare werd in Wijk aan Zee. In 1958 vertrok hij naar Wieringer- werf. HAARLEM. 28 april Op de Zijlweg is gistermorgen omstreeks half negen hef 5-jarig jongetje Eddie van «Ie Gevel niet zijn stepje onder een auto gelopen. Het kind brak zijn linkerbeen en moest naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo «orden overgebracht. De chauffeur van de auto, de 21 jarige monteur J.S. uit Haarlem, zag het kind plotseling vanachter een voor gesorteerd staande auto vandaan ko men en zag gëen kans het te ontwijken. HAARLEM, 28 april Op 3 maart «'as pater rector S. van Rijn olm, die zeven jaar kapelaan is geueest van de paterskerk, vijfentwintig jaar priester. Deze zondag zal hij bij zijn broer pas toor A. van Rijn van Petrus rn Paiilus te Haarlem-noord 's morgens om tien uur de Hoogmis opdragen. Daarna is er in de pastorie gelegenheid om de jubilaris geluk te «'ensen. f Advertentie) ZANDVOORT, 28 april De Zand- voortse gemeenteraad vergaderde dins dagavond onder voorzitterschap van wethouder Kerkman wegens vakantie van de burgemeester. Het koninklijk besluit om het uitbreidingsplan-Zuid niet goed te keuren werd door de heer Van der Werff (CH) toegejuicht, hoe wel de heer Siegers (KVP) bevreesd was, dat dit besluit veel verwarring hij de inwoners heeft gesticht. Blijft het duingebied nu wel ol niet recrea tiegebied? Wethouder Lindeman (KVP) meende, dat er een groot misverstand heerst. Afgewezen is liet oude plan. Daarvoor komt echter in de plaats het plan-Nix, dat nog moet worden behan deld en dat zal inhouden de bouw van ongeveer 14(H) woningen voor vijfdui zend personen en niet voor 13.9(H) zo als beweerd wordt. Ook wethouder Kerkman (PvdA) stel de vast, dal in Zandvoort-Noord niet voldoende grond aanwezig is. In Zuid is bedoeld een ruimere helioiiwing en hiervoor bestaat bij de inwoners veel animo. Het. „oude" plan zal door een nieuw plan «orden achterhaald. Trou- weus, zo stelde de voorzitter vast, in het streekplan is het bedoelde gebied als bouwterrein aangewezen. De aankoop van een GMC-kipauto voor de dienst van publieke werken voor een be'drag van 20.000 had nogal wat voeten in de aarde. De heren Go- sen (A.R.) en Koning (Zandv. Belang) waren nogal bevreesd om een tweede handswagen (uit een dump afkomstig) aan te schaffen, doch de heren Van Duijn (PvdA) en Siegers aanvan kelijk huiverig waren vol vertrouwen (Advertentie) „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX-SERVICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N. TELEFOON 57455 in verband met een keuringsrapport. Wethouder Lindeman stelde vast dat nieuw zo'n wagen niet te koop is. 20.000 is niet te hoog. De huidige GMC was ook tweede hands en loopt ook al negen jaar mee. De raad ging met het voorstel akkoord. Het herstel van twee wegen en drie parkeerterreinen voor een bedrag van 201.000 was wel in de commissie pu blieke werken, maar wegens het spoed eisende karakter men wil de wegen nog voor het komende seizoen gereed hebben was de financiële commissie gepasseerd. Verschillende leden waren hierover ontstemd, doch na verdedi ging door de wethouders Lindeman en Kerkman werd het voorstel goedge keurd, vooral toen kon worden aange nomen, dat ongeveer 50 procent uit het Wegenfonds terug zal worden ont vangen. Naar aanleiding van een artikel in de Nieuwe Haarlemse Courant over ver wijten, die de voorzitter van de Zand- voortse operettevereniging over de za- lennood aan hel adres van het gemeen tebestuur had geuit, werden vragen ge steld door de heren Siegers (r.-k.) en Van der Moolen (PvdA). Eerstgenoem de stelde het gemeentebestuur voor zich met de eigenaar van de ka bei loods in verbinding te stellen om deze kwestie terdege te bekijken. Hetgeen door de voorzitter werd toegezegd, vooral nu een voorstel van de eigenaar bü het ge meentebestuur is binnengekomen. Ook mevrouw Mol-van Bellen (PvdA) kreeg de toezegging dat de bouw van een sporthal in Hillegom op de voet ge volgd zal worden. Eerst na de totstand koming is eventueel een voorstel van het college te verwachten. Vol lof was de heer Van der Werff over het boekje „Zandvoort, in de jaren 1945-1965" geschreven door de gemeen te-secretaris, de heer W. M. B. Bos man. De voorzitter sloot zich hier vol komen bij aan. WERKGROEP KVP De KVP-werk- groep Haarlem komt donderdagavond bijeen in het NKV-gebouw ter bespre king van actuele gemeentelijke punten. De conclusies worden eventueel aan de fractie voorgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3