Drs. \V. K. N. Schmelzer: Regeringsverklaring degelijk stuk OPPOSITIE „Te lang" KLASSE De schat van Poggio Catino Filmactrice koopt een gruwelburcht in Italië Mummies Verlakkerij met pannen Garnering ik 1 Nachthemd r JMeeftTMuidop... ...met de crème ïïéméra Keuken - hof van - Olijven Ziekenfondsen bezorgd over ziekenhuisbouw "J&Jenkd Weekeinde - melk slecht voor kaas Wat kinderen ervan zeggen Planning schiet vaak tekort GRONINGEN, Volgens G. J. Heijn Bromfietser (61) te Purmerend verongelukt Mijnstreek blij Aardgasonzekerheid N.K.V.: instemming Nederlandse koks naar gastronomisch festival in Torquay KORAAL ZEEM daar lap je 't mee' WOENSDAG 28 APRIL 1965 PAGINA 5 Dit is het silhouet van de ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegenheid. Uitgevoerd in correct en kreukherstellend Een jas van grote allure. Her kenbaar aan het innaai-etiket en de bijbehorende hanglabel met de naam Aan het begin van de Kamer zitting werd oud-premier mr. V. Marijnen gistermiddag ten overstaan van voorzitter mr. Van Thiel beëdigd als lid van de Tweede Kamer. verpakte natuurzeem met 100°/o garantie Prof. Gray (rechts) met twee van zijn Leidse medewerkers bij een van de doorgelichte mummies. Deze tiener heeft een apar~ te garnering op haar trui. Het zijn gebreide galgen, maar ze zitten niet aan de rok, want voor iets anders dan garnering dienen ze niet. mmi De zomerpyjama's onder gaan een verandering. Het nieuwste model houdt het midden tussen een nachtjapon en een pyamajas en heeft uiteindelijk ongeveer het model van een herenoverhemd. Meestal hébben ze lange mou wen Ze zijn te krijgen in leuke frisse strepen. De „nachthem den" zijn heel kort, zéker twin tig centimeter boven de knie en hébben diepe splitten bij de zij naden. Boete van 2 mille geëist Gemeentesecretaris van Ophemert ongevraagd ontslagen lan^TERDAM' 28 aPriI ..Te ?^as de mening van de frac tievoorzitter van de CHU, mr. H. K. oeernmk, die gisteravond evenals ri fractievoorzitters dei rege- "gspartijen in een radioprogram- dp. „Van KRO zijn reactie gaf op regeringsverklaring die de nieu- Th ï1"1 ster-president mr. J. M. L. v""-Oals gistermiddag aflegde. Bo- hj"'e.n vroeg hij zich af of het ka deln ,staat zou zijn in de komen- f regeringsperiode van „twee jaar" programmapunten af te werken. J. Geertsema (WD) zei het te zhJ?leu--met de heer Beernink eens indniv' j kon zich moeilijk een goede ge er vormen van de „bijzonder lan- inhoiia waarvan de werkelijke omgekeerd evenredig is met de Hrf®' W. K. N. Schmelzer van de een ao®mde de regeringsverklaring Werk j en evenwichtig stuk het i at veel ruimte openlaat voor een 5oemde de regeringsverklaring ,.pj? degelijk en evenwichtig stuk dat veel rui' elSen initiatief". t.®? commentaar van de nieuwe frac- deri?0rzitter van de PvdA, drs. G. M. Ne- Wae -St tdidde: „Een moeizaam stuk ?pTru:t dén ding duidelijk is gebleken: feid voortzetting van het vorige be- o, maar een frisse en nieuwe aan- n v un de problemen." dan eer Rooi vink van de AR nip,, tegen is van mening dat het «uwe beleid geen radicale omme- betekent maar slechts een om- Ti8 in de goede richting, tn» s'°t verklaarde dr. W. Drees, nes- niet Van de socialisten, die sinds 1958 blii I°eer aan de regering zijn geweest, i j* te zijn dat men na zeseneenhalf tha 'n de oppositie geweest t zijn, v ™(s meer constructieve arbeid kan errichten. Het nieuwe regeringsbeleid ademt volgens hem een open geest en heeft vele sympathieke kanten. (Advertentie) I ALL-SEASON JAS -5- (Van onze correspondent) n ^.Leeuwarden, 28 april, Een der directeuren van Albert Heijn N.V., de j?fer G. J. Heijn, heeft op de jaarlijk- Ju vergadering van de Bond van Co öperatieve Zuivelfabrieken in Fries- v nd zijn visie gegeven op de slechte Kaaskwaliteit. j Als mogelijke oorzaak van de wisselen- ?e kwaliteit van de kaas, noemde hij het realiteit van de kaas, noemde hij het dat de melk die op vrijdagavond, '«terdag en zondag aan de fabriek r°tdt afgeleverd, pas op maandag tot da?5 wordt verwerkt. Het schijnt j?.f de structuur van de melk dan in- JJI'ddels is veranderd, hetgeen de kaas "et ten goede komt. Een andere oor- v®ak is volgens hem, dat de zuivelfa- ZUeken tegenwoordig zo snel mogelijk n'eel mogelijk melk willen verwerken. RURMEREND, 28 april Dinsdag- DIe,s?en heeft °P het kruispunt Oranje- ee„ - Julianastraat - Heerengracht aan janrÜding plaats gevonden, die de heer Wiebjes jammerlijk het u-.n kostte. De heer Wiebjes, die nog strait te Puroierend in de Violen- kcn, woont, kwam met zijn bromfiets sim? de van het Oranjeplein, in bot- drvS. 7et een vrachtwagen, bestuurd rliri?» *?eer S. Medische hulp werd hpt verleend door dr. Quant, waarna sflchw .to®er naar de St. Lidwina- dfla? 1 8 IS vervoerd. Het slachtoffer is hpon na aankomst overleden. De neer Wiebjes was 61 jaar. KRIJK. Een pakje industrie- Vai, ?!1 ter waarde van 330.000 *rancs is verdwenen uit de op- «gplaats van het vliegveld Orly in Pa aien u was daar zaterdag uit Brussel kh^*CAF°n voor doorzending naar Pe- HEERLEN, 28 april Alom in de mijnstreek heerst blijdschap over de regeringsverklaring. De voorzitter van het industrieschap oostelijke mijnstreek, drs. F. Gijzeis, noemde het vermelden van de problematiek van de mijnstreek in de regeringsverklaring een succes van onder meer het industrieschap. Hij hoopt dat het geschrevene zo spoedig mogelijk door daden zal worden ge volgd. Drs. T. Gijsen, burgemeester van Kerkrade, is van mening, dat de mijn streek deze verklaring psychisch bij zonder hard nodig had. De hoofddirectie van de staatsmijnen heeft meegedeeld met veel voldoening kennis te hebben genomen van de pas sages in de regeringsverklaring betref fende het energiebeleid en de verdere industrialisatie van Zuid-Limburg. Zij meent hieruit te mogen opmaken dat de regering de bedoeling heeft krach tig te helpen bij een harmonische op lossing van de problemen waarvoor Zuid-Limburg in de toekomst gesteld zal worden, aldus deelt de Voorlich tingsdienst van de Staatsmijnen mee. AMERSFOORT ,,De onzekerheid duurt voort," zo reageerde men in krin gen van bij de exploratie en exploitatie van aardgas betrokken maatschappijen op de aan de energiepolitiek gewijde passage in de regeringsverklaring. De deskundigen vrezen dat door de uitgestipppelde regeringspolitiek een verdere vertraging zal ontstaan bjj de concessieverlening. Nu al heeft ons land een achterstand vergeleken met bijvoorbeeld Engeland en West-Duits- land. Beide landen hebben daardoor een voorsprong verkregen bij het vin den van buitenlandse afzetmarkten. De onzekerheid blijft ook voortbestaan ten aanzien van de exploratie-arbeid op de Noordzee. „Het is de hoogste tijd dat we daar eindelijk beginnen, anders ko men we niet verder," zo verklaarde men desgevraagd. UTRECHT Het Nederland- Katho liek Vakverbond toonde zich ingeno- mei. met het voornemen van de nieu we regering haar beleid af te stem men op de structurele hervormingen die in de toekomst de aandacht zullen vragen. Naar de mening van het NKV onderscheidt dit kabinet zich hiermee van zijn voorgangers. Met instemming werd geconstateerd, dat veel beleidspunten aansluiten op het gezamenlijke actieprogramma van NW en NKV. Als gelukkige punten werden genoemd: de hoogste prioriteit die aan de woningbouw wordt gegeven, de aan gekondigde nota over nationale ruim telijke ordening, de belasting op specu- latiewinsten en de nieuwe sociale ver zekeringen. Opvallend noemde het NKV het, dat in de regeringsverklaring zo weinig werd gezegd over de bezitsvor ming. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft met voldoening vernomen van de aangekondigde belasting op speculatie winsten, van de uitgesproken bereid heid de. nieuwe regering gelden be schikbaar te stellen voor gemeenschaps voorzieningen en van de voorgenomen subsidieverhoging voor de volkswoning bouw. Gunstig acht het CNV het, dat het kabinet de SER om advies zal vragen over de prijsvorming van onroerend goed en over een nieuw systeem voor de loonpolitiek. Wat dit laatste betreft vertrouwt het CNV erop, dat de SER op korte termijn met een advies zai komen. Met het huidige loonvormings stelsel kan niet lang meer worden door gewerkt, aldus het CNV. HAARLEM, 28 april Deze week vrijdag vertrekt een gezelschap Neder landse koks naar de schone Engelse plaats Torquay om de faam van onze nationale keuken een nog hechtere bodem te geven. De culinaire Enge landvaarders zijn allen lid van de Ne derlandse Club van Chef-koks, die on der leiding van de heer J. L. A. van Echteld, eigenaar van Kokkie's restau rant Lucullus te Haarlem, van 4 tot 7 mei in het enige Engelse gebied met een subtropisch klimaat zullen vertoe ven. De wedstrijd in Torquay is het negende internationale gastronomische festival. Gelukkig draagt de heer Van Echteld niet als enige de last van de orga nisatie. Hjj krijgt hierbij assistentie van de oud-chef-kok van Vroom en Drees- mann te Haarlem, de heer F. H. van Meekeren; de chef-kok van de K.L.M., de heer C. W. Dusschoten; een bekend patissier uit Zuid-Laren, de heer G. Harms en de Alkmaarse chef-kok van V. D„ de heer J. Postma. De Alk maarder treedt op de voorgrond met marsepein- en suikerbeeldhouwwerk, waaronder de bekende Tlnspiration, een fraai naakt in suiker. De heer Postma torst tevens een bijzonder stilleven met zijn bagage mee. De zachte kleuren van het schilderij heeft hij aangebracht met alcohol en poeders. De heer Harms presenteert een cacaoschilderwerk met koppen van Churchill en van Prins Bernhard en daarnaast een beesten markt. Het gehele equipe doet mee in elf klassen. De deelnemers dingen mee met een heerlijke verscheidenheid van vlees- en visgerechten én zes cocktail voorgerechten. In iedere klasse kunnen prijzen worden behaald en wel een be ker met gouden medaille als eerste prij zen, een zilveren medaille voor de tweede prijzen en een bronzen medaille voor de derde prijzen. De heer Van Echteld verwacht veel van zijn eigen cocktail-creatie, die hij de naam Bols-demockaat heeft meege geven. Voor de liefhebbers volgt hier het recept: de demockaat wordt ge mengd met mayonaise en aan dit mengsel worden een scheutje Oragnac, een paar druppels cognac Napoléon, een paar druppels citroensap en een beetje opgeslagen room toegevoegd. Dan neme men een cocktailglas met asperges koppen, schijfjes zwarte walnoten en gepocheerde kip. Over dit geheel komt een saus, waarin gehakt en amande len zijn gemengd. Ter completering wordt de zaak gegarneerd met groene amandel. Een sinaasappelschijfje vormt de bekroning van dit fraaie werkstuk. (Van onze Romeinse correspondent) De Franse filmactrice Yvonne Four- neaux heeft het kasteel van Poggio Catino gekocht, een dorpje, dat langs de Autostrada del Sole ge makkelijk en snel vanuit Rome bereik baar is. Yvonne, bekend o.m. uit Fellini's film „La Dolca Vita", waarin zij de rol sp ielde van de vriendin van de journa list Marcello, is een intelligente en ge letterde jonge vrouw. Zij kocht niet alleen een romantisch, maar vooral ook historisch slot en zij stelt de vorige eige naar in staat zijn grootste wens te ver werkelijken, de restauratie van het kas teel, waarvan hij zelf een vleugel be woont. Het kasteel van Poggio Catino voldoet aan alle basiseisen, die men aan 'n kasteel kan stellen: het heeft een lange histo rische stamboom, het spookt er licht verschijnselen, rammelen van ketens, nare geluiden en zuchten er moet een schat in verborgen zijn en van lang verleden wreedheid of misdaad bewaart het criminologisch museum aan de Via Giulia te Rome een tragische herinne ring. Het kasteel is bovendien nog be woonbaar ook en Federico Fellini is er onlangs met zijn vrouw Giulietta Masina een paar dagen de gast var. Yvonne Foumeaux geweest. Dat hij daarna aan zijn nieuwste film Giulietta degli spiriti' begon, moet puur toeval zijn. Het vele honderden jaren oude kas teel is bezit geweest van de Camera Apostolica, van de abdij van Farfa. van de Orsini, de Sabelli en andere geslachten, waarvan de huidige mede bewoner, de archeolcog. architect, his toricus cn schrijver Sergio Biraghi de laatste was. Deze vertelt, dat die ver borgen schat nu eens geen legende is. Zijn naspeuringen in de archieven, o.a. van Farfa en van het Vatikaan, geven wel degelijk aan, dat de monniken van Farfa, wier abdy tweemaal in oorlogen verwoest werd, in de ,rocca de burcht van Catino, hun kostbaarheden verbor gen Dat was vóór 148 toen de Orsini er de heren werden. Van wat uit de abdij (Advertentie) (Van onze correspondent) Het rijksmuseum van oudheden en de afdeling röntgenologie van het academisch ziekenhuis te Leiden hebben sinds vorige week een opmerkelijke gast rondlo pen: een bekend radioloog, die Egyp- tologie als hobby heeft. Het is de Engelse professor dr. Peter Gray uit Londen, een typische Engelsman, niet alleen door zijn belangstelling voor Egypte: ook zijn uiterlijk verraadt hem: een degelijk tweed kostuum, scherpe scheiding in het haar, glim mende stevige schoenen. Zijn belang stelling geldt op de eerste plaats de 27 mummies die in het bezit zijn van het museum van oudheden aan net Rapenburg. Die mummies zijn voor het grootste deel lange dan hon derd jaar in Leiden. In 1828 namen Leidse Egyptologen er enkelf mee, de rest schonk de Egyptische rege ring het museum in 1893. De hobby van de radioloog is nu zijn studieterrein geworden, de paleo- pathologie. In zijn geboorteland heeft hij ruim honderd mummies röntgeno- logisch onderzocht op archeologische en medische merkwaardigheden. De bestudering van de ongeveer dertig eeuwen oude mummies in Leiden is een voortzetting van het met rönt genstralen onderzoeken van andere mummies, dat in de dertiger jaren in Amerika ter hand werd genomen. Röntgenstralen hebben de eigen schap het inwendige op de gevoelige plaat vast te leggen; de weefsels vormen daarbij geen beletsel. Naar de gradatie van de stralen kan men tot alle onderdelen doordringen, zon der de windsels te moeten beschadi gen. Het blijkt dat de balsem, ge maakt van Egyptische mestkevers, de z.g. scarabeeen, duizenden jaren oude lichamen góed heeft geconser veerd. Min of meer spelenderwijs ontdek te de Engelse radioloog, dat er met röntgenfoto's aan die mummies heel wat interessants is te ontdekken. Zo was zijn bevinding in Engeland dat de meeste gemummificeerde personen tussen de 30 en 35 jaar oud waren op het moment van overlijden. Slechts twee bejaarden van boven de 50 wa ren erbij Het onderzoek weid zo gron dig verricht dat prof. Gray bij vele mummies de vermoedelijke oorzaak van het overlijden kon vaststellen; zelfs prothesen heeft hij ontdekt. Ook trof hij op de röntgenfoto's voorwer pen aan die hij thuisbracht als amu letten en sieraden. Hun karakter en de plaats brengen veel belangwekken de gegevens aan het licht. Deze voor werpen zal men, nu ze duidelijk gelo kaliseerd zijn, via betrekkelijk een voudige operaties proberen te verwij deren. Ze kunnen dan aan een nader onderzoek worden onderworpen, zonder dat de mummies er schade door lijden. Het onderzoek is dus nog lang niet afgelopen. Toen prof. Gray in Leiden bij het museum van oudheden aanklopte vond hij de directeur, prof. dr. A. Klasens onmiddellijk bereid alle mo gelijke medewerking te verlenen. Prof. Von Ronnen stelde een ploeg men sen ter beschikking van de afdeling röntgenologie van het academisch zie kenhuis. Dr. J. Vijlbrief van die af deling werkt thans de foto's die vori ge week in grote aantallen zijn ge maakt, uit. Het onderzoek heeft prof. Gray enthousiast gemaakt. Hij is van plan elders in Europa de aanwezige mummies op dezelfde manier te gaan doorlichten. Eerst daarna zal hij zijn bevindingen systematiseren en aan de openbaarheid prijsgeven. Wel vertelde hij dat de 27 Leidse mum mies sterke overeenkomst vertonen met de in Engeland bewaarde Egyp- tenaren. Slechts een enkele is van is behalve goede vrienden ook een aantal hevig geïnteresseerde colle ga's en medewerkers. gered werd, is nooit meer een spoor ge vonden Biraghi stelt als waarschijnlijk heid, dat degene, die met het inmetselen ervan belast we'-d, om een of andere reden, misschien een ontijdige dood, nie mand heeft meegedeeld, waar in de metersdikke muren of onderaardse ge welven de juiste plaats was. Latere ver bouwingen en restauraties hebben, voor zover bekend, nooit iets aan het licht gebracht. Maar Sergio Biraghi heeft hallucine rende herinneringen aan hetgeen hij wél vond. Bij onderzoekingen of herstel werkzaamheden ontdekte men achter een afbrokkelend muurgedeelte een cel. Daar in bevond zich een gaaf bewaard skelet, dat nog met handen en voeten aan de wand geketend was. De macabere vondst baarde toen nog veel opzien. Het weten schappelijk onderzoek bracht aan het licht, dat het hier ging om de resten van een 30-jarigt vrouw, dii ongeveer vijf eeuwen geleden deze cel een afschuwelijke dood had gevonden. Meer weet men niet. Het geraamte werd naar het criminologisch museum in Rome overgebracht. Maar in Poggio Catino geloven de mensen, dat de geest van deze ongeluk kige nog rondwaart door het kasteel en zelfs burgemeester Ameraldo De Felici geeft toe, dat er bij tijd en wijle met de „rocca" iets vreemds aan de hand is- De man. die het echter best kan weten, Sergio Biraghi zegt. dat die spookver halen fantasie en bakerpraatjes zijn. De werkelijkheid was er erg genoeg. Be halve aan het onderhoud en de minu tieuze verdere restauratie wijdt hij zich in zijn vleugel vol herinneringen aan zijn familie aan het te boek stellen van de* historie van het kasteel. Intussen zoekt hy" systematisch verder naar de schat van de monniken van Farfa. In Amsterdam worden de laatste tijd weer huis aan huis schriftelijke uitnodigingen voor een filmvoorstel ling in een naburige bioscoop ver spreid. Ze zijn bedoeld voor de huis vrouw. Gaat zij er op in dan maakt zij tegen inlevering van de uitnodi ging aanspraak op een prijs, die kan variëren van een nertz-bontmantel, andere bontartikelen, tot een Japans parelcollier of een paar Italiaanse nylons naar keuze. Vele huisvrouwen zullen dit soort uitnodigingen wantrouwen. Enkele-ja- ren geleden heeft men een dergelijke stunt ook al eens uitgehaald. Het gaat er hier uitsluitend om een bepaald soort pannen aan de vrouw te bren gen. De vorige keer waren het stapel pannen. Nu zijn het snelkook- en koekepannen. De film blijkt een re clame-film te zijn en niet zoals ge suggereerd wordt een speelfilm. De prijzen, die men na afloop van de voorstelling in ontvangst kan. nemen, blijken geen waarde te hebben. Wat heeft men aan een paar nylons, waar van men niet alleen de kleur, maar zelfs de maat niet mag uitkiezen? Dat natuurlijk niemand ooit een nertz- mantel zal winnen, wordt ruiterlijk door de man, die tijdens de voorstel ling het woord voert, toegegeven. „Dat kunt u toch niet van ons ver wachten" is zijn commentaar. Regelrechte verlakkerij noemen we dit soort reclame. Er worden hier, om de huisvrouw te verleiden, tot de aankoop van een product, dat overi gens niet in de winkels verkrijg baar is, beloftes gedaan, die de he ren fabrikanten niet nakomen. (Advertentie) ...•want de nieuwe crème heméra van Dr. N. G. Payot voert aan elk type huid van elke leeftiji een blijvende verjongingskracht toe. Héméra^ gebaseerd op de vernieuwende eigenschappen van het natuurlijke celkernzuur, voedt Uw gezichtshuid met deze levende stof en verleent haar die heerlijke zachte glans welke getuigt van een blijvend nieuwe bloei van Uw schoonheid, 's Avonds inmasseren als verzorgingscrèmê. 's Morgens aanbrengen als maquillage-basis. Frisheid Schoonheid Jeugd de la faculté de Lausjanne DR. N. a PAYOT-HOLLAND N.V. - KEIZERSGRACHT 12-14- AMSTERDAM-C Op een lagere school in de der de klas hadden de kinderen heel aandachtig geluisterd naar de juffrouw, die het Lijdensverhaal vertelde. Maar ken nelijk kwamen daar toch te veel moeilijke namen in voor om die al lemaal te kunnen onthouden. Toen de juffrouw na afloop dan ook vroeg in welke hof het ly'den van Chris tus was begonnen, stak een van de kinderen de ringer op: „In de Keukenhof, juffrouw." ROTTERDAM L. ARTS (Van onze Utrechtse redacteur) DOORN, 28 april Meer dan vijf jaar geleden heeft een commissie zich bezig gehouden met de problematiek van de uitbreiding en nieuwbouw van ziekenhuizen, waaromtrent zü de minis ter heeft geadviseerd. Sindsdien is daarover niets meer vernomen. Schiet de planning niet tekort en zou met meer overleg niet een grotere bundeling van krachten bereikt en kostbare doublures voorkomen kunnen worden? Temporise ring in uitbreidings- en niemvbouwplan- nen zou ook bereikt kunnen worden door een heroriëntatie by de vraag of aan klinische dan wel poliklinische behande ling de voorkeur moet worden gegeven. Dit werd naar voren gebracht door de heer J. H. Hendriks, voorzitter van de Bond van R.K. Ziekenfondsen op de vandaag in het A.C. de Bruyn Instituut gehouden buitengewone algemene leden vergadering. Prof. dr. P. Muntendam, oud-directeur-generaal van de Volksge zondheid, sprak eveneens zijn bezorgd heid uit over de omvang van de zieken huisbouw in ons land. Hjj had ook kri tiek op de nog steeds bestaande schei ding m medische en sociale indicatie voor ziekenhuisopname. In iedere me dische indicatie, zo zei hjj, ligt ook een sociale component besloten. Wat de toe komst van de huisartspraktijk betreft, ziet prof. Muntendam het ervan komen, dat groepspraktijken met doelmatig in gerichte praktijkhuizen gevormd zullen worden. Het parkeerprobleem maakt het bezoek van de arts aan huis steeds moeilijker, zodat de patiënt steeds meer naar de huisarts zal moeten gaan. De heer Hendriks deelde mee, dat aan het begin van dit jaar ongeveer 140.000 verzekerden b\j de ziekenfondsen door optrekking van de loon- en welstands- grens afgeschreven moesten worden. Hy stelde voor de loongrensbepaling te bin den aan de zuivere loonindex, nadat eerst de loongrens zelf tot een meer aanvaardbaar peil zal zijn opgetrokken. Het terrein van de ambulante geeste lijke gezondheidszorg zal volgens de heer Hendriks een der eerste projecten moeten zyn, die door de aanvullings fondsen ter hand worden genomen, nu zü binnenkort van een goed stuk finan ciële zorg worden ontlast. Prof. Mun tendam vroeg zich nog af of het juist is, dat de verpleegkundige hulp ten huize van de patiënt buiten het verstrekkings fonds van het ziekenfonds valt. Hjj be twijfelde dit, omdat de verpleegkundige hulp of zij nu in de woning of in hel ziekenhuis plaats vindt, een deel is van de curatieve zorg en niet los te maken is van de geneeskundige zorg. In dit verband pleitte hij voor een andere sta tus van de wijkverpleegster, wier pre ventief geneeskundige taak uitgebreid zou moeten worden. Zij moet ln staat ge steld worden onder verantwoordelijkheid van de huisarts vaccinaties te verrich ten, waarop haar opleiding uiteraard gericht moet worden. De flid ligt achter ons, zo betoogde prof. Muntendam vervolgens, dat een organisatorische scheiding wordt ge maakt tussen individuele curatieve zorg en preventieve zorg ten behoeve var het individu. Hij wenste geneeskundige zorg, preventief en curatief bij de zie kenfondsen en de meer algemene ge zondheidszorg toe te vertrouwen aan de kruisverenigingen ARNHEM, 28 april. De gemeente raad van Ophemert heeft maandag zijn 43-jarige gemeentesecretaris ongevraagd eervol ontslagen. Dinsdag stond hij voor de rechtbank te Arnhem terwijl het voltallige college van B. en W. en vele ambtenaren op de publieke tribune ge tuige waren van de zaak tegen de man die tot gisteren een autoriteit in hun gemeente was. De secretaris stond terecht omdat hij de rijwieltoelage voor de gemeentebode niet zou hebben uitgekeerd en fraudu leus girostortingsbiljetten zou hebben op gemaakt ter betaling van het materi aal voor een eigen weekblaadje. Voorts zou hij de inkomstenbelasting hebben ontdoken. Uit de getuigenverhoren bleek dat menigeen in Ophemert voor de se cretaris bevreesd was. Zo verklaarde de gemeentebode dat hij akkoord was gegaan met het niet uitkeren van de rijwieltoelage. Een andere getuige ver klaarde bang te zijn geweest dat de secretaris hem zou wippen. Een getuige van de fiscale inlichtingendienst gaf op een vraag van de verdediger toe dat de ontduiking van de inkomstenbelas ting niet van ernstige aard was en dat van een geval als dit bijna nooit een strafzaak wordt aangemaakt. De fraude met girostortingsbewijzen bleek naar de mening van de officier een formele fout omdat de secretaris het geld later weer in de gemeentekas stortte. Het ernstigst achtte hij het niet uitbetalen van de rijwieltoelage aan de bode. Hij zei dit een ernstig misbruik van gezag te vinden en eiste 2000 boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf, daarbij rekening houdend met de lange carrière van de verdachte. VERENIGDE STATEN Een Ame rikaans experimenteel «H«gtuig, dat verticaal kan landen en opstijgen, de XV-5a, is gisteren bij een eerste demon stratie voor publiek brandend neerge stort. De vlieger kwam om het leven. Hij maakte gebruik van de schietstoel, maar zijn valscherm ging niet open. (Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5