Mozaïeken geuren aan de weg ontwerpers gehinderd door bloemengebrek 33 cent 70 kilometer op Haarlemmerweg Veldlopen in Castricum BENOEMINGEN IN BISDOM HAARLEM Voor hem.voor haar r BRYLCREEM Beslissingswedstrijd brengt WV 2 en Edam niet verder Veertig jaar bij Hoogovens Schaakclub „Castricum" gelijkspel tegen ASC 2 Tanker Tojo Maru is dicht Wijsmuller staat weer voor een druk sleepprograinma Zestien objecten over 35.000 mijl s Jan van der Pigge UM0NADE- GAZEUSE NIEUW SPELDJE Viering 5 mei Nieuw Vennep Bij Burg. de Vlugtlaan in A'dam Bromfietser zwaar gewond Jongens slippen Conrad Stork Driehuis en Schaaklust 2 ontlopen degradatiespook niet meer Ook gat in „Niagara" werd gedicht Haarlemmermeer stelt honderd h.a. beschikbaar Vrolijk spreekt bij herdenking 3»- kruispunt. De adviezen bleven echter op de bureaus in Haarlem liggen. Als journalisten die deze zaak uitzochten Rijkswaterstaat belden kre gen zij meestal te horen „Geen com mentaar" of „de zaak is in behan deling". Ook in ons blad is maanden geleden reeds uitvoerig over de slech te verkeerssituatie op dit punt ge schreven. Wij publiceerden daarbij ook de trieste lijst van doden en ge wenden die in het Amsterdamse Ver keer alleen al op dit punt vielen. De Amsterdamse politie had erop aange drongen een snelheidsbeperking tot 50 kilometer in te stellen. „Wij zijn met deze 70 kilometer ook al blij zegt hoofdinspecteur Vos. NOORDHOLLANDSE SCHAAKBOND Faillissementen 2 FLESSEN Tankerpier Kleuterscholen Haarlemmermeer Voor bouw vierde T.H. in Haarlem WOENSDAG 28 APRIL 1965 PAGINA 9 Grote Houtstraat 81 (Van onze verslaggever) SASSENHEIM, 29 april Zoals ieder jaar vallen er ook nu weer in de Bollenstreek tal van mozaïeken te bewonderen, die be woners met behulp van hyacin- thennageltjes in hun voortuinen hebben aangelegd. Soms hebben deze particulieren er ingenieuze kunststukjes van gemaakt. In de loop van de jaren is deze activi teit uitgegroeid tot een toeristi sche trekpleister van de eerste orde. Hoe vaak gebeurt het niet dat vreemdelingen voor een tuin halt houden om, gewapend met de camera, een bloemen-mozaïek op de gevoelige plaat vast te leggen. En toch, niemand verplicht de in woners van de Bollenstreek zich zoveel moeite te getroosten. „EEN GOED GESLAAGDE FOTO" FOTO STUDIO NELL HERBERT t -- Met veel fantasie gaan de ontwer pers van de bloementableaus te werk. Dit blijkt duidelijk uit de hierbij afgedrukte foto van zo'n kunstmatig bloemperk, die giste ren in een voortuin in Sassenheim werd genomen. etyotel ^Bouw&ó ZANDVOORT Het geheim van een goed verzorgd uiterlijk? Brylcreem - de wereld beroemde Engelse haarcrème! Brylcreem houdt het kapsel de hele dag perfekt in model, Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en ge zond. Brylcreem - ook voor Uw haar! The perfect hairdressing gezinsflessen TIJDELIJK BIJ (Advertentie) CM OER Ter gelegenheid van dit jubileum brengen wij onder dit merk een nieuwe coronasigaar in de kwaliteit van 37 cent, maar voor: in CEDERHOUTEN kistjes van 25 en 50 stuks. Natuurlijk weer alleen bij de oudste speciaalzaak van Haarlem en om streken: (U weet wel, tegenover V. D.) Telefoon 12177 NIEUW VENNEP, 27 april In Nieuw-Vennep wordt op koninginnedag geen feest gevierd. Daarentegen zal het op 5 mei des te groter feest zijn. Om acht uur 's morgens wordt een bevrij dingsvuur ontstoken. Dit vuur haalt het bestuur van de oranjevereniging des nachts uit Wageningen. Per estafette komt het vuur vanuit Hoofddorp naar Nieuw-Vennep. Om half negen volgt een kerkdienst, daaraan de geestelijkheid medewerking Verleent. Omstreeks half elf vliegt een vliegtuig Over Nieuw-Vennep en dropt pakjes. Hieraan zijn enkele wedstrijden (o.a. een fotowedstrijd) verbonden. De middaguren worden in beslag ge- homen door een gekostumeerde optocht en enkele spelen. De dag in Nieuw-Ven- hep wordt besloten met een groots vuur werk. Waren het oorspronkelijk hoofdzake lijk de inheemsen, die zich aan het aanleggen van zo'n perk waagden, te genwoordig nemen vooral de mensen die zich later in de streek tussen Haar lem en Leiden gevestigd hebben, dit werk voor hun rekening. Waarschijn lijk is dit te verklaren uit het feit dat de bloemenweelde voor de „inboorlin gen" gewoon is geworden, terwijl de outsidees meer getroffen worden door de schoonheid en de kunstzinnige mo gelijkheden, die de bollenbloemen bie den. Een andere tendens is het feit dat tegenwoordig vooral de staande ta bleaus in zwang raken. In vele geval len nemen de bewoners van het pand, in wier tuin een tafereel is aangelegd, nog de moeite hun werkstuk met flood light te verlichten, zodat de Bollen streek ook in de avonduren voor de bezoekers aantrekkelijk blijft. In vroe ger tijden beperkte men zich hoofdza kelijk tot het aanleggen van liggende tableaus en ook nu geniet deze vorm bij velen nog de voorkeur. In de dorpsgemeenschappen zijn aan het aanleggen van dergelijke mo zaïeken wedstrijden verbonden. Zo ook onder meer m Sassenheim. Daar was de deelname dit jaar groter dan in voorgaande jaren. De componisten van de tableaus werden dit jaar ech ter in hun werk gehinderd door het gebrek aan de hyacinthennageltjes. 'at was dit voorjaar een algemeen verschijnsel, want ook de organisato ren van de bloemencorso hadden hiermee te kampen. Oorzaak van dit (Advertentie) BENT U MOEILIJK TE FOTOGRAFEREN? Dan kan het een kostbaar bezit zjjn: Denkt U hieraar nu het nog kan? Een goed portret maakt: Lange Veerstraat 11-13 Telefoor 11178 AMSTERDAM, 27 april Op de Haar- Wmerweg is eindelijk een afpellende 8u©lheidsbeperking ingesteld ter hoogte Van het levensgevaarlijke kruispunt bij de Burgemeester de Vlugtlaan. Gis- b^ren z\jn de borden geplaatst, met in gang van vandaag is de politie een strenge controle op de naleving van de- snelheidsbeperking begonnen. nWant", zegt hoofdinspecteur Vos v'an de Amsterdamse Verkeerspolitie, "de meeste automobilisten blijken zich weinig van de borden aan te trekken. 516 razen maar voort met snelheden j n om en nabij de 140 kilometer. Wij zul- dit punt de komende weken echter eer scherp in de gaten houden. Met adareontrole zijn wij uitgerust en ie- ?ere automobilist die geen 70 rijdt zul- en wij onverbiddellijk via zijn auto- nummer opsporen en bekeuren." De snelheidsbeperking is ingesteld door Rijkswaterstaat, omdat d Haar lemmerweg buiten de bebouwing van Amsterdam onder deze instantie valt. "Ot heeft ontzettend lang geduurd voor men op het dringende verzoek van de Amsterdamse politie is inge gaan. Jaren geleden al heeft de hoofdstedelijke politie aangedrongen „Er zijn nog een paar punten in Am sterdam, waar volgens de politie hoog nodig maatregelen moeten worden ge nomen maar die buiten haar bevoegd heid vallen. Zo vindt men het b.v. ab surd dat op de Plesmanlaan van Sloter- vaart naar Sloten met onbeperkte snel heid gereden mag worden. gebrek moet gezocht worden in de minder goede weersgesteldheid in de afgelopen weken. De deelnemers aan de wedstrijden die op een centraal punt hun materiaal moesten komen halen waren veelal gedwongen om la ter nog eens terug te komen, omdat de hoeveelheid verstrekte bloemen verreweg onvoldoende bleek te zijn. Rode hyacinthennageltjes waren in het geheel niet te krijgen. Tekenend voor het gebrek aan bloemenmateriaal is het feit dat men in de gemeente Voorhout besloten heeft om dit jaar geen mozaïekenwedstrijd te organiseren. In Sassenheim konden alle deelne mers met mondjesmaat aan de beno digde nageltjes worden geholpen, zodat bezoekers aan de streek toch kunnen genieten van het vrolijk schouwspel, dat de kleurige bloembedden nu een maal biedt. De burgemeester van Sassenheim zal donderdag 6 mei in café „Het Bruine Paard" de prijzen uitreiken, die de be woners van deze gemeente met hun tableaus in de wacht gesleept hebben. UvN':, i* s- -. - AVv-sv, CASTRICUM, 28 april Ter aanvul ling van het programma op Koninginne dag kunnen we nog vermelden dat de Atletiekvereniging Castricum in samen werking met het Oranjecomité veldlopen voor jongens en meisjes gaat organiseren. De start van deze veldlopen zal plaats vinden bij het jachthuis Kijk Uit om 14.00 uur. De afstanden zullen als volgt zijn: Meisjes 1213 jaar, afstand 600 m.; 14—15 jaar, afstand 600 meter; 1618 jaar, afstand 800 meter. Jongens: 1213 jaar, afstand 1000 meter; 1415 jaar, af stand 1000 meter; 16—18 jaar, 2000 meter. HEEMSKERK, 28 april De brom fietser K. uit Assendelft werd vanmor gen op de Tolweg zeer ernstig gewond toen hij, komend van de Communicatie- weg, geen voorrang verleende aan een een in de richting Uitgeest rijdende personenauto. Hij botste tegen de auto op en werd geschept. Enkele meters verder bleef hij zwaar gewond liggen. Hjj moest naar het St.-Jozefziekenhuis in Heemskerk worden overgebracht. ZAND VOORT, 28 april Op het rij wielpad van Zandvoort naar Noord- wijk zijn gistermiddag omstreeks half 2 twee jongens met hun bromfiets geslipt en gevallen. Beide jongens raakten ge wond. Een van hen, de 16-jarige scho lier R. R. uit Zandvoort, bleek een her senschudding te hebben opgelopen. Bei den zijn naar het Grote Gasthuis in Haarlem overgebracht. r (Advertentie) Dagelijks cabaret en mu ziek met internationale floorshow en orkest. relet 'U2r>()7> 3046 HAARLEM, 28 april. De bisschop van Haarlem, mgr J. A. E. van Dode- waard, heeft op hun verzoek eervol ont slag verleend aan mr. P. M. Verhoof- stad, archivaris van het bisdom Haar lem; aan pastoor N. M. A. Velzeboer te Amsterdam 'Onze Lieve Vrouw van Altijddurende Bijstand), pastoor A. Kok kelkoren te Amsterdam (H. Agnes), pas toor W. J. H. Polder te Oudorp (NH) (H.Laurentius) en aan pastoor K. J. H. Lautenschütz te Amsterdam (H. Maria Magdalena), die allen emeritaat heb ben aangevraagd. Tevens aan pater H. Beernink MSF, als godsdienstleraar aan de Pius MMS te Amsterdam. Hij heeft benoemd: tot archivaris van het bis dom J. A. J. M. Verspaandonk, tot pastoor te Amsterdam (Onze Lieve Vrouw van Altijddurende Bijstand) G. J. M. Groot, tot rector in St. Joannes de Deo en godsdienstleraar aan de Pius MMS te Amsterdam. P. J. J. van Duin, die kapelaan was te Amsterdam (H. Bonifatius). Tot pastoor te Amsterdam (H. Agnes) H. B. Bertels, die aal moezenier was van jeugdzielzorg. Tot pastoor te Oudorp (NH) R. W. M. Geraets, die kapelaan was te Haarlem (kathedrale basiliek van St. Bavo). Tot pastoor te Amsterdam (H. Maria Mag dalena) C. A. van de Ham, tot kapelaan te Hilversum (H. Hart) P. J. Meijer, die kapelaan was te Amsterdam (Onze Lieve Vrouw van Altijddurende Bijstand) Tot pastoor te Velsen-Noord mr. B. J. A. Hanen, tot pastoor te Bloemen- daal (Allerheiligst Sacrament) M. Schip per. Tot pastoor te Wieringerwerf Z. v. d. Klein, die pastoor was te Velsen- Noord. De parochies van de H. Boni fatius en Onze Lieve Vrouw van Al tijddurende Bijstand te Amsterdam, de kathedraal van St Bavo te Haarlem krij gen bij gebrek aan priesters geen nieuwe kapelaan terug. Bovendien zal voorlopig geen nieuwe aalmoezenier voor het jeugdwerk benoemd kunnen worden. HAARLEM, 28 april Morgen neemt de heer C. Baars afscheid bij Conrad- Stork. De heer Baars trad in 1919 in dienst bij de Werf Conrad. Na 1945 werd hij benoemd tot chef van de teken kamer. Enkele jaren geleden werd hij benoemd tot procuratiehouder. Donder dagmiddag tussen drie en vijf uur be staat er gelegenheid voor zakenrelaties in de kantine van Conrad-Stork afscheid van de heer Baars te nemen. Advertentie) KENNEMERLAND, 28 april De lijst van kampioenen in de Noordhol landse Schaakbond is bijna voltekend. Aalsmeer 3 (3D) en Assendelft (4B) voegden zich bij de andere gelukkigen zodag nu nog slechts in de 2e klasse A de titel vacant is. De degradanten kregen in de 3e klasse gezelschap van Driehuis en Schaakmat 2. In de 2e klasse A geven Edam en VW 2 (Alkmaar) elkaar geen duim breed toe. In de competitie speelden de ploegen tegen elkaar gelijk en won nen de overige wedstrijden overtuigend. De noodzakelijk geworden beslissings wedstrijd bracht geen uitkomst. Op nieuw werd het gelijk 5-5. Dan nog maar een wedstrijd en daarin zullen de zenuwen dan wei ten top zijn ge stegen. In groep B spelen De Pion en Wee- nink 2 ook al een beslissingswedstrijd. Inzet is hier weinig aantrekkelijke laat ste plaats. Voorlopig houden de partij en elkaar nog in evenwicht, 3'/s-3'/t. In de 3e klasse A werd het vonnis over Schaakmat 2 voltrokken nu Schoorl aan de wedstrijd met Aartswoud een winstpunt overhield. Het gedeeltelijk falen van Aartswoud was wel prettig voor de schaakclub Bergen dat nu als tweede eindigde en mag deelnemen aan de na-competitie van de nummers twee. Kampioen in 3D werd Aalsmeer 3 dat de wedstrijd tegen De Uil (Hillegom) nog net gelijk wist te houden en zo doende een neuslengte op de concurren tie voorbleef. Heemstede 3 en Het Oos ten 5 gaan hier een beslissingswedstrijd spelen om de bezetting van de tweede plaats. Spannend gaat het toe in de 4e klas se A waar KTV 3, MSC 3 en VW 4 een Na-competitie spelen om de tweede plaats in handen te krijgen. Tot nu toe blijken de ploegen aan elkaar gewaagd, allen wonnen één wedstrijd! KTV 3 ver zamelde echter tekort bordpunten en valt af. MSC 3 en VW 4 bleven ook in dit opzicht gelijk en gaan nu nog eens aan de slag. De schaakclub As sendelft heeft de beslissingswedstrijd te gen Oppositie 3 (Heiloo) in de 4e klasse HAARLEM, 28 april De arrondis sementsrechtbank te Haarlem heeft gis teren in staat van faillissement ver klaard: Cornells M. T. Verwei), schil der, te IJmuiden. Rechtercommissa ris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. A, M. Leesberg. Johan H. Botsehuyver, aannemer van kabelwerken te Amsterdam, Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curatriee: mevr. mr. J. E. van Katwiik-Rutgers. Wegens gebrek aan actief werd gis teren opgeheven het faillissement van: Stephanus C. van Drlmmelen te Wor- merveer, Houtmanstraat no. 14. Reeb- ter-commissaris: mr. .T. G. L. M. Bij- nen. Curator: mr. B. J. Lambers. Wegens gebrek aan actief werd op geheven het faillissement van: Siibrand Drommel, grondwerker te Haarlem. Kamperstraat 13 zwart d.d. 16 maart 1965. Rechter-nommissaris mr. J. G. L M. Bjjnen. Curator: mr. W. Ch. A. Klaufus. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: Johannes van den Eiikhof, -handelende onder de naam ..Electra Las", wonende te Haarlem, Spiegelstraat 16. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. C. Blankevoort. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: Johannes Dames, rij wielhandelaar te Bloemendaal, Bloemen- daalseweg 76. Rechter-commissaris: mr N. Reeling Brouwer. Curator: mr. F. A. Bijvoet. B gewonnen. Dat houdt het kampioen schap in met de daaraan verbonden promotie. Oppositie 3 heeft een kansje behouden nu het in de na-competitie van de nummers twee wordt geplaatst. De uitslagen zijn: 2e KLASSE, afd. A: Edam VW 2 5-5 (eerste beslissingswedstrijd); afd. B. (besl. wedstrijd)De Pion Weenink 2 31/2-31 It voorlopig; afd. C: HWP Bloe mendaal 2 4'/2-5'/« (Driehuis degr.) 3e KLASSE, afd. A: Schoorl Aarts woud 5-5 (Schaakmat 2 degr.) afd. D: Aalsmeer 3 De Uil 5-5 (Aalsmeer 3 kamp.) 4e KLASSE, afd. A: (na-competitie): KTV 3 VW 4 6V2-3V2: VW 4 MSC 3 7-3; MSC 3 - KTV 3 7%-2M- afd B. (besl. wedstrijd): Assendelft Oppositie 3 6-4 (Assendelft kampioen). IJMUIDEN, 28 april In aanwezig heid van zijn ouders, vrouw en kinderen en vele collega's heeft gisteren de heer B. Leuring uit Beverwijk in het bedrijfs restaurant zijn veertig jarig jubileum bij Hoogovens gevierd. Hij werd toegespro ken door ir. E. de Vries van de plaat- walserijen. Voorts door ir. J. G. Haas broek, chef van blokwalserij I. Ten slotte heeft namens de collega's de heer J. Hout de jubilaris en diens vrouw toegesproken. Vele cadeaus werden aan geboden, waaronder de gouden zeester met briljant, de oorkonde, het gouden polshorloge en het bedrijfsfotoalbum. Er waren vele bloemstukken. CASTRICUM, 28 april De schaak club Castricum is begonnen aan de pro motiewedstrijden voor een plaats in de 2e klasse van de KNSB. De kampioen van de Noordhollandse Schaakbond kreeg in de eerste wedstrijd het sterke hoofd stedelijke ASC 2 op bezoek en bracht het tot een verdienstelijk 5-5 gelijkspel. Dit is een uitslag welke uitzicht biedt op een plaats in het schaak „walhalla". Immers, de Amsterdammers zijn deze promotie competitie als favoriet gestart. In dezelfde afdeling spelen ook nog het Deventer Schaakgenootschap Pallas" en de schaakclub Gorcum. Pallas won over tuigend met 7-3. In deze groep van vier teams komen twee ploegen voor promo tie in aanmerking. De volgende tegen stander van Castricum is Pallas dat bij Verhoeff c.s. op bezoek komt De uitslagen van de eerste ronde zijn: Groep A: Unitas 2Sneek 4V,4K voorl.; Gr. B: CastricumASC 2 55, PallasGorcum 73; Gr. C. DSC 2 W. Steinitz 11V,8Y,\ Gr. D: „De Lang straat"Sluiskil 82. Het programma voor de tweede ronde luidt als volgt: Gr. A: AlmeloUnitas 2; Gr. B.: ASC 2Gorcum en Castricum Pallas; Gr. C.: Philidor 2—DSC 2; Gr. D.: Sluiskilkamp. Limburgse Schaakbond (Advertentie) IJMUIDEN, 28 april Zowel in de Perzische of Arabische Golf, waar de sleepboot „Jacob van Heemskerck" in actie is, als te Ponta Delgada op de Azoren, worden twee bergingen van grote schepen beëindigd. In de nabijheid van Kuweit betreft het de al genoemde Japanse tanker „Tojo Maru", die op 25 februari in de kustwateren van Ku weit werd aangevaren door de Italiaan se tanker „Fina Italia" en daarbij een 10x13 meter groot gat in het achter schip opliep. Het met ruim 40.000 ton olie geladen schip liep vol water in de machinekamer en was daarmee hulpe loos. De sleepboot „Groningen" kwam ter plaatse en nadat aanvullend pomp- materiaal uit Nederland was overge- vlogen naar Kuweit kon met volle macht worden gewerkt op het weer goed drijvend brengen van de „Tojo Maru". Duikers dichtten enkele ga ten in de machinekamer en de series pompen bevrijdden de machinekamer daarna van duizenden tonnen binnenge drongen water. De bergers zorgden ervoor, dat de ketel van de „Tojo Maru" weer werd opgestookt, dat de lading-pompen weer konden functioneren en dat het half maart mogelijk was de lading olie in volle zee over te slaan in de Liberiaan se tanker „Master Michael". Lassers kwamen begin april gereed met de gro te, zware bekisting voor het enorme gat in de Japanner. Deze grote stalen be kisting kon worden aangebracht, bij welk werk zich helaas een brand in een van de tanks voordeed, hetgeen tot gevolg had dat een van de duikers werd gewond en het werk vertraging ondervond. De sleepreis door de „Ja cob van Heemskerck" met de ruim 200 meter lange tanker naar Singapore begint eerstdaags. Op de Azoren komt de bemanning van het hef- en bergingsvaartuig „Octo pus", kapitein Zwartendijk, binnenkort gereed met het dichtten van het Ame rikaanse vrachtschip „Niagara", dat 11.564 ton meet. De Niagara was op 28 januari van dit jaar in de Atlanti sche Oceaan onderweg van IJmuiden naar de Golf van Mexico, toen het schip in slecht weer een deel van de huid- en bodembeplating verloor. Het schip wist, al pompend, op eigen kracht en geescorteerd Ponta Delgada te be reiken. Daar bleek pas goed hoe groot de schade was: over een lengte van ruim 15 meter en een breedte van bij na 3 meter waren de dikke scheepspla- ten weggeslagen. De bemanning ging huiswaarts, daar de reis op deze wij ze niet kon worden vervolgd. Wijsmul- lers „Octopus", die begin februari het bergingskarwei van de gekapseisde bag germolen „Beverwijk 10" in de Bonny Rivier, Nigeria, met succes had beëin digd na een karwei van 4 maanden, kreeg opdracht koers te zetten naar Ponta Delgada en duikers, lassers en andere personeelsleden van dit schip konden op 15 maart aan de slag gaan. Het grote gat kon met behulp van een stalen bekisting worden gedicht en eerstdaags hoopt men dit werk op te leveren Voor definitief herstel zal de „Niagara" dan koers moeten zetten naar een reparatiewerf. IJMUIDEN, 28 april De zeesleep- boten van n.v. Bureau Wijsmuller heb ben in de afgelopen weken enkele lange, voorspoedig verlopen, sleepreizen be ëindigd. Het betrof hier vooral het verslepen van materiaal van olie- en aannemingsmaatschappijen, terwijl ook enkele voor de sloop bestemde schepen werden versleept. Ook in de komende weken en maanden wacht de Wijsmul- ter-vloot veel gevarieerd sleepwerk, waarbij reizen naar het Verre Oosten en reizen over de Atlantische Oceaan. De zeesleper „Willem Barendsz", het vlaggeschip van de vloot onder commando van kapitein O. Edelenbosch, heeft in maart in slechts drie weken tijds een reis uitgevoerd van 4000 mijl van Baltimore naar Valencia in Span je. De sleep, 15.000 ton groot, was een bijzonder object. Het vaartuig heette „Fairwind" en bestond uit het voor schip van een tanker en het achter schip van een andere tanker, die aan elkaar waren gelast in Baltimore. De „Fairwind" was voor de sloop be stemd. Deze week woensdag, 21 april, vertrok de „Willem Barendsz" van Va- letta op Malta met op sleeptouw de 10.843 ton metende Liberiaanse tanker „Watford Trader". Over 800 mijl af stand moet dit schip naar Valencia worden gesleept. Begin mei wacht deze sleepboot het transport van een groot booreiland, de GEM. 123, die met haar 4 poten ruim 60 meter boven water uit steekt, van Le Havre in Frankrijk naar Midlesborough aan de Engelse oostkust. Nog een tweede Wijsmuller-sleper wordt bij dit transport ingezet. De sleepboot „Gelderland", kapitein T. van Oosten uit IJmuiden, is na een zeer vlotte reis op 19 april aangekomen te Vitoria in Brazilië met achter zich een baggermolen, die in Brest was vastgemaakt. De reis over 4500 mijl afstand met deze grote molen vergde 29 dagen. De „Gelderland" is inmiddels op 20 april zonder sleep uit Vitoria ver trokken in Noordelijke richting. De zeesleepboot „Jacob van Heems kerck", kapitein P. Langbroek, even eens uit IJmuiden, kwam begin april te Bahrein in de Arabische Golf aan met achter zich de drijvende tanker- pier „Sea Island I" uit Vlaardingen. Deze reis was ruim 6000 mijl lang. De „Jacob van Heemskerck" is sinds begin april in de Arabische Golf ter hoogte van Kuweit bij de 26.000 ton metende Japanse tanker „Tojo Ma ru", welk schip na een aanvaring was beschadigd en door bergings- personeel van Wijsmuller werd ge dicht. De „Jacob van Heemskerck" vertrekt eerstdaags met deze tanker naar Singapore. De sleepboot „Simson", kapitein J. Buurman uit Santpoort, die bijna vijf maanden lang aan de Noordkust van Libië te Ras Lanuf werkzaam is ge weest, is half april onderweg gegaan naar de Westkust van Afrika, waar de sleepboot enige tijd werkzaam zal zijn. Kapitein T. Hoek en zijn bemanning van de sleepboot „Groningen" bevin- HOOFDDORP, 28 april. Burge meester en wethouders van Haarlem mermeer stellen de raad voor akkoord te gaan met een onderhandse aanbe steding van twee kleuterscholen in de gemeente en wel een christelijke kleu terschool aan de Roerdompstraat te Badhoevedorp en een openbare kleuter school aan de Van Hallstraat te Zwa nenburg. Volgens B. en W. is deze methode van aanbesteden voordeliger. Voorts wordt de raad gevraagd mede werking te verlenen voor de stichting van een openbare kleuterschool in Zwaanshoek den zich ook in warme streken. Zij sle pen thans in de Rode Zee met het booreiland „GEM. V", dat door Wijs muller van Trieste in Italië naar Ras Tanura in de Arabische Golf moet wor den gebracht. Van Triëste tot iets voor bij Suez werd de „GEM. 5" gesleept door de „Willem Barendsz" in de eer ste week van april; daarna nam de „Groningen het werk over. De reis Is 4200 mijl lang. Andere reizen die in de nabije toekomst uitgevoerd zullen worden, betreffen het transport van twee 11.000 ton me tende tankschepen van Orange in de USA naar de Noordkust van Spanje; het transport van een zuiger van Ve netië naar Nederland; het transport van een zuiger van Glasgow naar Middles- borough en het verslepen door de sleep boot „Hector" in de komende weken van 2 baggermolens en 4 bakken tus sen diverse Engelse en of Nederlandse havens. Samenvattend komt het er op neer dat in de maanden maart, april en mei versleept zullen worden 5 tankers, 2 booreilanden, 1 tankerpier, 2 zuigers, 2 baggermolens en 4 bakken over een to tale afstand van ruim 35.000 mijl. HOOFDDORP, 28 april Het ge meentebestuur van Haarlemmer meer wil zijn buurgemeente Haarlem nog meer ter wille zijn door de raad voor te stellen aan Haarlem een terrein van honderd hectare beschikbaar te stellen voor de stichting van een tech nische hogeschool. Tot -iog toe had de ge meente op haar grondgebied voor dit doel slechts een terrein van vijftig hec tare gereserveerd. In een toelichten wijzen B. en W. van Haarlemmermeer erop, dat de ontwik keling, zowel te Eindhoven als in En schede, heeft aangetoond dat het aan vankelijk beschikbaar gestelde terrein al heel gauw te klein zou blijken te zijn. Het terrein is gelegen in een gebied ten noorden van Vijfhuizen en begrensd door de Schipholweg en de Haarlemse wijk Schalkwijk. Verwacht wordt dat een periode van 35 jaar voorbij zal gaan, voordat de vierde TH te Haarlem over een terrein van 175 ha. zal moeten beschikken. De gemeente Haarlemmermeer is graag tot medewerking aan Haarlem bereid, vooral daar de gevraagde uitbreiding niet van zodanige aard is, dat daarte- fen uit planologisch oogpunt bezwaar an worden gemaakt. BLOEMENDAAL, 27 april Minis ter mr. M. Vrolijk zal op maandagmiddag 10 mei de herdenkingsrede uitspreken tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de Nederlandse Vereniging van ex-poli tieke gevangenen die gehouden wordt op de erebegraafplaats aan de Zeeweg in Overveen. Voorts zal mevr. Enny Mols-de Leeuwe enige verzetsverzen de clameren. De kapel van de Haarlem se politie zorgt voor de muzikale om lijsting met de Marche Funèbere van Jos de Klerk en het blazen van de Last Post. Daarna zullen op de dodenakker verschillende kransen worden gelegd. Na afloop ontvangt het bestuur van Expogé in De Bokkedoorns de genodig den en gaan de deelnemers naar Haar lem voor de jaarlijkse reünie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9