Koninklijke onderscheidingen s Q Economische Zaken Gromyko voldaan over Parijse besprekingen PUZ m BUITENLANDSE VERKEERSREGELS VAKANTIERIJDEN FIETS HUREN VARIA BETUWE STAAT NU IN R'OE! VERZEKERINGEN I HAMALAND- 4 SPROOKIFSHOF VERZEKERINGEN II Hamaland Burgemeester en studenten drinken schelmenstunt af Bijtend commentaar van Le Monde op de toespraak van De Gaulle Televisietoren IJsselstein nu Tprbrandv - toren Soc. Zaken en Volksgez. en Volkshuisv. en R, Ordening Volkshuisv. en R. Ordening Soc. Zaken en Volksgez, en Onderwijs en Wetensch. Defensie en 0. en W. Soc. Zaken en Volksgez., Binnenlandse Zaken en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Landbouw en Visserij Soc. Zaken en Volksgez. en Landbouw en Visserij Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk Sociale Zaken en Volksgezondheid Landbouw en Visserij en Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk Cultuur, Recreatie en Maatsch. Werk en 0. en W. Frans-Russische ontdooiing Veel kritiek Dertigste Friendship voor Australië Gedser-Travemünde Karei de Grote Pleisterplaatsen Raderboten Enkhuizen-Staverden DONDERDAG 29 APRIL 1965 PAGINA 13 Nel Oosthout, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dr. C. J. B. J. Trimbos, benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Bij het autorijden in het buiten land dient men óók rekening te houden met de ongeschreven verkeersregels. In Schotland bijvoorbeeld, waar de wegen vaak tamelijk smal zijn, kan vaak alleen maar gepasseerd - orden, als één van de twee auto's even stopt bij een inham. Veel Schotten stellen er een eer in, als eersten te stoppen en de ander hoffelijk doorgang te verlenen. Soms hebben verkeersbordjes in het buitenland een andere betekenis dan bij ons... route mi ,y (vervolg van vorige pagina) rliddf Oranje-Nassau: dr. H. Um- medó,,A™?terdam, gepens. wetensch. A £lg' £ed- Bouwbedr. bond; H.J. Nw5 50sc^» Utrecht, penningm. -tvatn. Bond Werkn. Bouwnijverh. \-rv^?r uNed' Leeuw: C. J. Booster, Min ig?' plaatsverv. sec.-gen. n«; 5U1SV. en Ruimtelijke Orden. Dn"1,Pe,r Oranje-Nassau: ir. H. van Or>n=ti10t?"v 's"Gravenhage, dir. afd. ritco i7 geb°uwend.ir. A. J. Ger en a' Y^Sht, hoofding.-dir. Volkshuisv. ihn Bouwnijverh. in Noord-Brabant: Z-™. W. C. S. Laman Trip, 's-Gra- i.Se: <Jir. Stichting Vakopl. Bouw- (F- H. Lammers, Arnhem, voor- vnóÜr ^lB.N.A.; L. J. te Pas, Naarden, ben ,ed- Aaunemersb. en Patroonsh. ouwbedr. Ned. ir. H. Voorham, A'dam mfJv ^r- H. Voorham, Amsterdam uaste firm. Aannemersbedr. D. Oerlijn dam °°n en A' Haan te Amster- v*idder Oranje-Nassau: N. de Boer, oorburg, gepens. bouwk. hoofdambt. Uksgebouwendienst; P. A. A. Elshout, v„i?seLnaar' hoofdcom. Centr. Dir. van oiKshuisvesting en de Bouwn.J. W. Frantzen, Sittard, adj.-dir. Vereni- sing ,Ons Limburg'; ir. L. H. Huijdts, -Gravenhage, raadgevend ing.Th. B. Jr; drangers, 's-Gravenhage, hoofdcom- Orden™"1 Volkshuisv. en Ruimtelijke Ridder Ned. Leeuw: H. J. Dijkhuis, wassenaar, genees' -mfdinspect. Volks gezondheid. Ridder Oranje- ui: A. J. Wevers Hengelo (O.). Ridder Ned. Leeuw: Prof. ir. dr. J. L. van Soest. 's-Gravenhage. Ridder Ned. Leeuw: J. van Eibergen, Utrecht, voorzitter C.N.V. en oud-lid Tweede Kamer Staten-Generaal. Officier Oranje-Nassau (bij bevorde ring): drs. P. Sjollema, Leeuwarden, dir. Ge- zondheidsd. voor dieren in Friesland; officier Oranje-Nassau: J. A. Benes, Leeuwarden, dir. Koopman'? Meelfabr F. A. van den Berg, Bleskensgraaf ir' G. G. Bolhuis, Wageningen, lector Land bouwhogeschool; ir. L. C. Geerling Hel mond, houtvester; ir. J. D Gerritsen Geldermalsen, rjjkstuinbouwcons.dr! Christina J Gorter, Wageningen, Land bouwhogeschool; M. Honig, Naarden, pres.-dir. Honig, Koog a/d Zaan; P. K. Kistemaker, Hoofddorp; drs. F W J Knellaars, 's Gravenhage; A. Loman. Almen; dr. A. Maris, 's Gravenhage, adjunt-directeur Landbouw Economisch instituut; Jeanne Th. M. Olivier, 's Gra venhage; ir. W. T. Rinsema, Dordrecht, uir.J. c. J. M. Schoenmakers, dir. N.V. Hanaalzicht; W. Wagenvoort, 's Graven- dage, adj.-dir. Veeartsenjjk. Dienst; ridder Oranje-Nassau: J Bonsma, yught, Cultuurtechn. Dienst; P. H. J. de Hue, Schaesberg; A. J. Constandse, Wa geningen; A. H. M. Giesen, Bergh Aze- wijn; J. de Groot, Wormerveer, dir. Grondstoffen Kalvermelkind. N.V. Am sterdam; K. de Groot, Marum; E. J. Holtrust, Harderwijk, dir. Finofabrie- ken; H. J. Kaemingk, Barchem, vice- voorz. Gelderse Christelijke Boeren- en Tuindersb. (C.B.T.B.); H. Loos, Zwolle, dir. Reinders' Olie- en Veevoerfabriek; P. C. Monster, Voorburg; J. P. H. Rut ten, Grubbenvorst; W. v. Schaik,'t Gooij; J. W. Scheele, Zaamslag; C. de Snayer, Brielle; W. L. van der Spoel, Zeperveld; P. van Westrhenen, Ingen; C. L. de Wilde, Goes, leraar. Ridder Oranje-Nassau: A. P. C. Gu- lickx, Haarlem, lid. dagelijks bestuur Nederl. Kath. Bond werkn. agrarische bedrijfst. Officier Oranje-Nassau: C. L. van Baaren, comp. en dir. Kon. Conserv. Muz., 's-Gravenhage; dr. M. P. van Buijtenen, rjjksarch., Utrecht: dr. C. C. W. J. Hjjszeler, dir. Rijksmuseum Twenthe, Enschede; prof. dr. A. Kla- sens, dir. Rijksmus. Oudheden, Leiden; dr. P. H. Pot, dir. Rijksmus. Volken kunde, Leiden; H. P. Rahusen, pen ningm. Cult. Inst., Amsterdam; ir. J. H. van Tuil, dir. ,,Het Nationale Park De Hoge Veluwe", Hoenderlo; Ridder Oranje-Nassau. W. Couzijn, beeldh., Amsterdam; R. J. Draper, kunstschilder, 's-Gravenhage; H. A. Gomperts, letterkundige en criticus, Amsterdam;W. B. van Heusden, kunst schilder en graficus, Rotterdam; G. Hoekman, opera- en concertzanger, Zandvoort; W. Paap, musicus, Utrecht; mevr. H. A. Spoorenberg, opera- en concertzangeres, Amstelveen; P. de Boer, kunstkenner en kunsthandelaar, Amsterdam; P. M. J. H. Dejong, kunsthandelaar, Maastricht; W. A. F. Maas, dir. „Gaudeamus" te Bilthoven; A. van der Slujjs, hoofdbestuurslid Al gemene Mij voor Jongeren, Amster dam; J. de Smit, adviseur en oud bestuurslid Bond gereform. jeugdver., Goes; mr. W. C. Uiterwaal, bestuurs lid „de Katholieke Verkenners", Roer mond; mej. A. Timmenga, directrice openb. leeszaal en bibliotheek, Deven ter; A. M. J. de Beus, oud-bestuurs lid Kon Ned. Cricketbond en oud- voorz. Haagsche Cricket Club, Wasse naar; J. Hoven, sportjournalist, Am sterdam; B. Wirtz, oud-secr.penning— meester Kon. Ned. Atletiek Unie, Gou da; J. J. H. A. Bruna, oud-hoofdred „De Stem", Breda ;A. van den Dool, hoofd programmadienst NTS, Hilver sum; A. van Nierop, hoofd radiodienst VARA Hilversum; H. J. M. Salters, chef de bureau NRU, Hilversum; J. Tritten, oud-hoofdredacteur „Veluws Nieuws" te Epe; G. van Manen, oud- voorz. „Sintrale Kommissie Skütjesilen, Drachten; jkvr. C. G. C. Hooft Graaf land, Bilthoven; C. H. de Jong, hoofd commies, Rotterdam: ds. H. J. Kampher- beek, predikant te Heemse; G. J. Mole naar, penningm. Effatha, Voorburg. ridder Ned. Leeuw: mr. R. J. Erd- brink, Voorburg, voorz. College van Rijksbemiddelaars; prof. dr. J. Mulder Leiden, hoogleraar. officier Oranje-Nassau: (bij bevorde ring): ir. E. Biewinga, Assen, dir. „De Drie Provinciën". officier Oranje-Nassau: I. Baart, Lei derdorp; O. Backer Dirks, Utrecht tandarts; drs. A. L. M. Arnolds, Utrecht, alg. adv. N.K.V.C. A. Bakker, Utrecht secr. C.N.V.W. A. van der Velden, Rotterdam, lid dag. bestuur Verbond van Prot. Christ. Werkgevers; prof. dr. H. W. J. Bosman, Tilburg, lid Soc. Ec. Raad; A. W. Rengelink, Amsterdam, penningm.. Veren, van Raden van Ar beid; A. van der Zee, Amsterdam, hoofdadm. Sociale Verzekeringsbank; dr. R. L. Baart de la Faille, Utrecht, longarts; dr. H. van der Drift, Wolfhe- ze, geneesh. dir. „Wolfheze"; dr. A. B. Lottgering, Enschede, geneesh.-dir. "Ziekenzorg'; dr. N. Speijer, 's-Gra venhage, arts voor zenuw- en zielsziek ten; mevrouw J. W. van den Blink-Rol- der, Amsterdam; J. Visser, Amsterdam, tandarts; M. W. C. Nieuwenhuis, Aer- aenhout, voorzitter Stichting Herstel lingsoorden; mr. C. Poustochkine, 's Gravenhage; mej. M. J. A. G. Ber den, 's Gravenhage, hoofdinsp. van de Arbeid; dr. W. van der Mast, Haren (Gr.), hoofdinsp.-dir. Arbeids voorziening; H. A. van Luyk, 's Graven hage, hoofd afd. Uitvoering Emigratie Ned. Em.gr.dienst; J. de Ruijter, 's Gra venhage, plv. dir. Loontechn. Dienst; L L. Marselis, Voorschoten, hoofdadm.; J. Meulblok, 's Gravenhage, administra teur. Ridder Oranje-Nassau: mevr. dr. C. P. Gelinc'k-van Kerkwijk,, Ruinerwold, H. J. W. Koudijs, 's Gravenhage, P. Kee, Utrecht; W. Noomen, Amsterdam; mr. A Greebe, Leeuwarden; A. Brok, Am sterdam; Th, L. M. van der Weiden, Eindhoven; H. van der Kolk, Ede; dr. T. A. Staal, Groningen, arts; drs. M. J Maussen. Schaesberg, farm. adv. en contr. apotheker Alg. Centr. Ziekenf. Roermond: I. Trijbits, Rotterdam; A. W. J. van Onna, Winterswijk; J. L. Rev erse. 's Gravenhage; W. J. Zoet. Bent veld. ridder Oranje-Nassau: J. Rijks, Groes- beek, desk. op paardensportgebied. Ridder Oranje-Nassau: N. J. J. van Hussen, bestuurslid diverse instellin gen en gedelegeerd bestuurder, onder- voorz. bestuur N.V. Dagblad en Druk kerij „Oost-Brabant", Eindhoven. Officier Oranje-Nassau: dr D. Zuit- hof, geneesheer-psychiater, Zeist. Voorts is een groot aantal eremedailles verbonden aan de orde van Oranje-Nas sau in goud, zilver en brons verleend. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 29 april Een huza renstukje, dat door het Brabants Stu denten Gilde is volbracht tijdens het congres in Bladel heeft woensdagmid dag in de Raadskelder alhier een aller genoeglijkst einde gevonden. Men was er namelijk in geslaagd de ambts keten van burgemeester P. Ballings te ontvreemden, waarvoor hij in de plaats het lint van de praeses A. van den Heuvel vond. De gildepraeses overhandigde het kleinood aan de burgemeester met een bloemrijke speech, waarin hij het ver haal van de ontvoering deed en deze ook motiveerde. „De beide sleutels van de keten, so sprak hij, kwamen ons te stade om de harten van uw bevolking, die zich tijdens ons verblij" ontsloten hadden, geopend te houden. Immers deze ketting vloeiend aaneengesmeed, is het symbool van het vastgeschakeld en verbonden zijn in lief en leed." De heer Van den Heuvel verzekerde de burgemeester dat men hem bijzon der dankbaar was voor de bij het congres ondervonden medewerking en dat men de teruggave van de keten als een welkome aanleiding zag om geza menlijk een roemer wijn te ledigen. Na de overdracht bood hij de burge meester tevens een bul aan, tot af schrikwekkend voorbeeld voor andere „ketenschenders". De burgemeester kon best waarde ring opbrengen voor deze schelmen streek en voor de manier waarop ze door het bestuur is afgewikkeld. De ambtsketen zou nog wel te vervan gen zijn geweest, maar om het lint van het Brabants Studenten Gilde te dragen zal hij wel nooit meer de kans krijgen. De burgemeester besloot zijn toe spraak met het aanheffen van een uit volle borst meegezongen „Io Vivat". Aan het eind van de plechtigheid wer den tot ereleden van het gilde benoemd burgemeester P. Ballings en de heren P. Huybregts, A. Koks, A. Roymans en T. van Dammeren, terwijl mevr. Ballings de titel van ere-nichtje kreeg toegewezen. Als dank voor hun ver dienster voor de organisatie van het congres mochten de burgemeester en de heer Huybregts bovendien een fles sherry in ontvangst nemen. Italië In Rome en andere steden zijn kerkdiensten gehouden ter her denking van de executie van Mussolini, twintig jaar geleden, nabij het Como- meer (AFP). .Ridder Ned. Leeuw: dr. R. T. A. «lees, buiteng. lid Octrooiraad, 's-Gra- Venhage; Officier Oranje-Nassau: B. Doedes Hreunbig ten Cate, dir. Kon. Text.fabr. «ujverdal-Ten Cate, Almelo; A. van peek, Enschede, dir.; F. G. Stork, losser, dir. Gebr. Stork en Co., Hen gelo; j. w. M. J. Boost, Hilversum, voorz. dir. N.V. Philips Duphar Am sterdam; P. Schoenmakers, Hilver sum. (jjr Zachthouth. J. Schoenma- £ers; drs. C. N. de Boer, adm. Econ. „aken, 's-Gravenhage; ir. B. P. Boots, expl.-ing. BPM; dr. J. B. D. Derk- ®eh, hoofdadm. CBS, 's-Gravenhage; ir- J. van Dongen, hoofdadm. Dir.-Gen. «ld. en Handel, 's-Gravenhage; mr. C. ö-Rriessen, voorh. hoofd Afd. Conc. hpM, 's-Gravenhage; drs. F. Ch. He- mekx, voorm. chef Dir. Multilaterale S^nenw., 's-Gravenhage; H. Kohn, Jfassenaar, voorz. raad bestuur Indo- pae"t N.V.; dr. E. D. de Meester, dir. R?,d. aa' Orgaan Econ. Betrekkingen tj 'tfnland, 's-Gravenhage; ir. J. A. kór, ,gel' Voorburg, admin. Econ. Za- miri' J'Oravenhageir. C. Visser, ad- T t ,?,on- Zaken, 's-Gravenhage; drs. >-,-?• Walvis, hoofdadm. Econ. Zaken, stó;ra,Yen,hage; drs. A. J. Zikel, alg. v3 Verbond Ned. Groothandel, 's-Gra- Schón?e' G- N- van Ginkel, dir. „De Grot«e' Vlissingen; mr. W. E. A. de ■Phfif Waalre, adv. buitenl. betrekk. nJ. f13'. Eindhoven; ir. H. M. Heesen, districtshoofd Rijksniiverh. Best?,nr. G M' A- Reminders, lid Raad H r!i Van Doorne. Eindhoven; drs. vrvv~T' S' van der Waerden, Waalre, ir t' ^-K- Ver. Sigarenfabrik. cókóïf-u van der Velden, chef Riaj A mma en Maurits, Sittard; dir tj-r- Oranje-Nassau: R. Havinga, Winr&sa's Bouwmat. en Betonind. dfv ^Sr^°^n' J- Rowaan, Holwier- «t- Tiemens, Groningen; G. Veld huis, bedrijfsl., Hoogezand-Sappemeer; J. H. Deters, Hengelo (O); mr D. A. J. Zaal, Stad Delden, procura tiehouder; T. J. Bos, dir. Papierfabr. „De Hoop", Eerbeek; mevr. M. C. Delnooz-Sonneville, hoofd dienst N.V. Keuring van Elektrotechn. Mat., Arnhem; H. J. Beukman, Heemstede, dir. G. de Vries en Zonen, Amster dam; J. E. C. J. R. Buchwaldt, La ren; C. Denig, Bergen (N-H)T. de Jong, Oostzaan. onderdir. N.V. Fok ker; O. van Leer, dir. drukkerij L. van Leer en Co, Amsterdam; T. de Boer, rijksmiddenstandscons., 's-Gra- venhage; mr. F. H. Brandsen, algem. procuratieh. Esso, 's-Gravenhage; J. Broere, dir. Gebr. Broere, Dordrecht; J. A. Claassens, alg. procuratieh. Es so Ned., 's-Gravenhage; W. van Duijn, hoofdcomm. Econ. Zaken, 's-Graven hage; L. G. Kempers, Nieuwkoop; C. van Keulen, Rotterdam, voorh. chef Utiliteitsbedr. Shell; P. C. Koolhoven, Rijswijk (Z-H), refer. Econ. Zaken te 's-Gravenhage; A. Lanser, dir. N.V. Scheepsbouwwerf, Sliedrecht; A. C. Rosmolen, dir. IJkkring Rotterdam; J. B. van Seters, Wassenaar; M. van der Voet, Oegstgeest, voorz. „Metaal unie", Utrecht: J. van der Vos, hoofd comm. Econ. Zaken 's-Gravenhage; H. J. Wouters, refer. Econ. Zaken, 's-Gra venhage; K. E. Helder, kunstfotograaf, Wageningen; A. Kopmels, adj.-dir. Philips, Eindhoven; A. J. W. Bour, Heerlen, Staatsmijnen; J. J. H. De- bey Geleen,^^StaatsmijnenJ. R. Dis- se, Geleen, Staatsmijnen; A. H. Frans- sen, hotelhouder, Valkenburg-Houthem I W. Hamers, Munstergeleen; J. A. I. Snijders, Oranje-Nassau Mijnen, Heerlen; mr R. J. Th. Steegh, voorz. Prov. VW, Venlo; P. H. Thonon, Schaesberg, Oranje-Nassau Mijn IV; F, Wol term an, dir. kunstatelier, Maas tricht. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 29 april De hoofdredac teur van de Parijse Monde, schrijvend onder zijn schuilnaam Sirius, kwalifi ceert de dinsdagavond door generaal De Gaulle tot de natie gerichte toe spraak als de opening van diens cam pagne voor de presidentsverkiezing „onder de dekmantel van een de heer Gromyko en de volken van de derde wereld aangeboden anti-Amerikaans fes tival." Wij weten niet of de heer Gro myko de tekst van de toespraak in derdaad als een dusdanig festival heeft gesavoureerd; in ieder geval heeft hij er blijkens een verklaring tegenover een Franse radioverslaggever „zeer be langwekkende en zeer diepzinnige denk beelden van internationale politiek" in aangetroffen. Deze verklaring ligt op vallend in de lijn van andere verkla ringen, waarin een zeer ontspannen Gromyko zich ten zeerste voldaan heeft verklaard over zijn verblijf te Parijs en de besprekingen, die hij er tot dus verre heeft gehad. Op het dinsdagavond door Couve de Murville aan Gromyko aangeboden din ner vielen de door gastheer en gast uitgesproken toasten op door de warme toon. Couve de Murville, altijd toch voorzichtig, gewaagde onder meer van „de dooi, die misschien begint en die het mogelijk zou moeten maken enige wegen terug te vinden, waarop West- Europa en Oost-Europa elkaar kunnen ontmoeten." Hij achtte het normaal dat onze beide landen hierin het voorbeeld geven". De heer Gromyko verklaarde zich zijnerzijds gelukkig vast te kunnen stellen, dat de laatste tijd een warme wind in de betrekkingen tussen de bei de landen was gaan waaien. Hun taak bestond erin, dat zij de talrijke proble men die, zoals de heer Couve de Mur ville gezegd had, bevroren waren ge worden, tot ontdooiing brachten, voor al dus de Europese problemen, waar bij Frankrijk en de Sovjet Unie, twee grote mogendheden van het Europese continent, geïnteresseerd waren. Vanuit Moskou werd inmiddels ver nomen, dat men ook daar van het be zoek van Gromyko te Parijs tezamen met de toespraak van de Gaulle een zeer positieve indruk had ten aanzien var. de ontwikkeling der Frans-Sovjet- russische betrekkingen. En het heeft hier de aandacht getrokken, dat de Sovjetrussische regeringskrant, de „Iz- vestia", meende te kunnen schrijven, dat hetgeen Frankrijk en de Sovjet- Unie verenigde, vanaf nu belangrijker was dan hetgeen hen scheidde. Hetgeen de Atlantisch georiënteerde Franse te genstanders van De Gaulle wellicht de sarcastische vraag in de pen zal ge ven: wanneer het zover zijn zal dat hetgeen Frankrijk en de Verenigde Sta ten scheidt, belangrijker is dan hetgeen ze verenigt. Op het ogenblik verkeert men echter nog erover in het onge wisse, welke concrete Frans-Russische resultaten Gromyko's bezoek zal heb ben opgeleverd. onverdeelde bijval van UNR-zijde en de verdeelde bijval van de communis tische „Humanité". „Sirius" acht het al te gemakkelijk maar te verge ten of te doen alsof zoals het geval was in de toespraak van dinsdagavond dat Duitsland, de twee Duitslanden, Europa nog altijd voor zijn meest ka pitale probleem stelt. En hoe kan men werkelijk Europa constitueren, vervolgt de hoofdredacteur van de Monde, wan neer men onze buren slechts een „ge organiseerde samenwerking" voorstelt, waarin ieder in beginsel zijn volledige soevereiniteit zou behouden, maar in feite zich zou aansluiten bij de Franse opvattingen. Kan de politiek van Euro pa, evenals die van Frankrijk, slechts uitgemaakt worden door Parijs? Keren we nog even terug naar het bijtende commentaar van „Sirius" in de Monde een van de vele afwijzen de commentaren tegenover slechts de SCHIPHOL, 28 april De Austra lische luchtvaartmaatschappij Ansett- ANA heeft opnieuw een F-27-Friend- ship besteld, waardoor het aantal aan Australië verkochte Friendships is op gelopen tot 30 stuks. De Ansett-ANA heeft met de nieuwe bestelling meege rekend 13 toestellen bij Fokker ge kocht. Door de nieuwe order bedraagt het aantal verkochte F-27's thans 320 stuks. UTRECHT, 29 april De televisie toren in IJsselstein, die fnet zijn 392 meter tot de hoogste bouwwerken van Europa behoort, heet sinds gisteren Gerbrandy-toren. „Het oudste en meest illustere dis puut N.A.T. van de Utrechtse protes tants-christelijke studentenvereniging Societas Studiosorum Reformatorum heeft deze naam bedacht. Met het eren van prof. mr. P. S. Gerbrandy, die veie jaren voorzitter was van de Nederland se Omroep Zendermaatschappij n.v. (Nozema) en tevens de stoot gaf tot oprichting van het zendercomplex in Lo- pik, heeft deze vereniging haar negen de lustrum willen vieren. KKUISWOOKIIKAADSBl 1 2 3 4 6 f 9 10 ■iiiiiiimiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii1 Een tip voor de automobilisten, die dagelijks met volgepakte auto's op vakantie gaan. Ver geet niet er rekening mee te houden, dat uw wagen anders zal rea geren dan „door de week". Meestal zit u er alléén in. Nu zal de auto veel zwaarder „liggen", dankzij vrouw, kinderen en bagage. In boch ten en tijdens het remmen zal de auto anders reageren. Bij overbelasting en dat komt heel vaak voor zal dit afwijkende gedrag zelfs aanzien lijk zijn. Door zwaardere belasting van de achteras zal sneller blokke ren van de achterwielen kunnen op treden. Juist die „zwaardere" wagen vraagt de volle concentratie van de bestuurder, die in vakantie-tijd in de auto veel sneller wordt afgeleid door gesprekken, het zoeken naar de juiste weg etc. Conclusie: maak niet te lange ritten. Ga, juist met zo'n zwaar-bela- den wagen, niet jakkeren. Laat dat over aan de auto-slaven, die pas kun nen gaan uitrusten, als zij van vakan tie zijn teruggekeerd. Wie in de komende maanden op de (verstandige) gedachte komt, per trein naar een van de mooie streken van ons land te reizen om met het station als uitgangspunt fietstochtjes te ma ken, kan terecht bij de Algemene Vereniging voor Vreemdelingener- keer in Den Haag. Door de Vereni ging is een lijst uitgegeven van de ste den en dorpen, waar men bij de sta tionsrijwielstallingen een fiets kan hu ren. Als u dadelijk per auto op vakan tie gaat naar het buitenland, verdiep u dan even in de ver keersregels, die ginds gelden. Het is een kleine moeite. En het kan nare misschien wel levensgevaar lijke misverstanden voorkomen. Denkt er bijvoorbo®is in West-Duits- land aan, dat aaar het verkeer op een verkeersplein, dat is aangeduid door een rond pijlenbord, voorrang heeft. En verder: niet parkeren op de Autobahnen, behalve daar, waar zich de officiële parkeerplaatsen bevinden. De boetes bij overtreding zijn niet mals en: voor buitenlanders géén ge nade. In Italië is het verplicht, bij het inhalen buiten de bebouwde kom een geluidssignaal te geven en in Zwitserland heeft snelverkeer geen voorrang boven langzaam verkeer. Afdalen met ingeschakelde motor in de bergen is (terecht) verboden en het is een goede gewoonte, in de ber gen aan het stijgend verkeer voor rang te verlenen, hetgeen vooral bij moeilijke hair-pin bochten van belang is. In België geldt het bordje „inhalen verboden" slechts voor een afstand van honderd meter: het bordje „Ein de Inhaalverbod" kent men er niet. Zoek er dus niet tevergeefs naar. Overigens een gebruik, waar veel voor te zeggen is. Het dwingt de weg- beheerder zijn bord „Inhaalverbod' steeds te herhalen en het voorkomt gevaarlijke seconden van weifeling, als men hetgeen in Nederland meer dan eens voorkomt het bord je „Einde Inhaalverbod" verzuimd heeft te plaatsen. In Noorwegen is het verboden ach ter het stuur te roken als men in de stad rijdt of binnen de bebouwde kom. En in Zweden rijdt men (nog) links, maar maak u daarover niet al te veel zorgen, want de ervaring leert, dat dit snel went. Onlangs is in een nieuw, ruim pand aan de Havendam het vo gelmuseum van Elburg na ver huizing weer geopend. De oude museumcollectie is aanzienlijk uitge breid. De verzameling omvat opgezet te vogels uit de nieuwe polder en vo gels, die in en rond het Veluwemeer 'inheems zijn. De in de zomer van 1963 geopende scheepslijn Gedser-Travemünde is een succes geworden. Het vorig jaar heb ben de schepen meer dan 400.000 pas sagiers vervoerd, ruim 50.000 auto's, 2350 autobussen en 14.000 vracht auto's. In Aken wordt van 26 juni tot 19 september een grote tentoonstel ling gehouden, die is gewijd aan Ka- rel de Grote. Op de tentoonstelling zal een schat van materiaal te zien zijn: vrijwel alle landen van Europa en ook de Verenigde Staten hebben belangrijke herinneringen in bruikleen beschikbaar gesteld. Het aantal pleisterplaatsen langs de grote Duitse autowegen is thans gestegen tot 98. Er staan nog nieuwe pleisterplaatsen op het programma aan de weg Karlsruhe-Basel, aan de weg Karlsruhe-München, iD Lichten- dorf in het Ruhrgebied en in Bottrop aan de weg Keulen-Hanyiover. Begin mei zullen op de Wezer drie raderboten als attractie voor toeris ten weer in de vaart worden ge bracht. De schepen zijn bijna negen tig jaar oud. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiimiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiitiiiiiiiii naar een ontwerp van de graficus Kees van Lent te Wageningen. De aantrekkelijke Nederlandse tekst is van de hand van Bert Garthoff, toe ristisch publicist en presentator van het populaire zondagmorgenradiopro gramma „Weer of geen weer". Zeer binnenkort komen er afzonder lijke Duitse, Franse en Engelse ver sies van deze veelkleurige folder. Zij is gratis verkrijgbaar op alle WV- kantoren, alsmede ij bepaalde ben zinestations. In het Gelders Rivierengebied (Be tuwe, Bommelerwaard en Land van Maas en Waal) staat de bloei periode van de vruchtbomen voor de deur. De zwarte kersen- en de pe renbomen tonen al hun bloesem pracht. Het hangt van het weer van de eerstkomende dagen af, of de bloei reeds uitbundig zal zijn, dan wel nog slechts in beginstadium. Voorts ko men de meikersen in bloei; pruimen en appels volgen begin mei. De vier toeristische routes in dit ge bied te weten de Betuwe-routes Oost en West, de Maas- en Waalroute en de Bommelerwaardroute hebben in de afgelopen weken een grote on derhoudsbeurt ondergaan. Deze popu laire toeristische bewegwijzeringen le nen zich goed voor het maken van een mooie bloesemtocht. De Stichting VW Gelders Rivierengebied heeft een nieuwe folder van de routes het licht laten zien. Bestonden er tot dusverre afzonder lijke folders van de vier routes; in het nieuwe drukwerk zijn ze, met een goede kaart en een duidelijke route beschrijving, thans gezamenlijk opge nomen. De fclder is in een oplage van 150.000 exemplaren verschenen iiiiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimitiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiim AWWfi ADM De vorige week is in Winterswijk de eerste grensland route van de ANWB opengesteld, de zg. lamalandroute. De ze route is 196 km lang en voert door Overijssel, de Gel derse Achterhoek en West-Munster land. Deze grens landroutes bouwen voort op het sys teem van toeris tische routes, die van speciale wegwij zers zijn voorzien en waarvan de ANWB er in de laatste drie jaar reeds 16 in geheel Nederland heeft uitgezet Bijzonderheden over de grenspapieren (men heeft een paspoort nodig, dat maximaal vijf jaar mag zijn verlopen of een geldige identiteitskaart) staan in het vouwblad Hamalandroute, dat bij de ANWB-kantoren en bij de VVV's verkrijgbaar is. Hamaland was een graafschap, dat lag tussen de Veluwe en Westfalen en Twente. Deventer was de hoofdstad. De omgeving is erg mooi. Horizontaal: 1 steunen, gewicht; 2 stad in Duitsland; 3. beroering, amfibie;4 Frans voegwoord, schokken: 5. deel, ut retro, binnen; 6. voorwerp aan walkant; 7. wrok, alvorens; 8. windrichting, sneeuwhut; 9. kwamen 50 v. Chr. in ons land; 10. stam- symbool. maanstand; 11 getij, vogel. Verticaal: 1. lekkernij, drukte; 2. vóórex amen, Russische rivier; 3. deel van etmaal, kolffles: 4. gevolmachtigde, grondsoort; 5. vuurpotje, honingbij; 6. omgeving; 7, let wel, beving: 8. plaats in Gelderland, soort edelgas; 9 flinke, roem; 10, Gem Geneesk Dienst, takje Oplossing van 28 april: 1 theologie; 2. Rembrandt; 3. eekhoorn; 4. verdorren; 5. zwenking; 6. fornuis; 7. maangodin. Op de streepjes: Heer, behoed onze ko ningin. Het NAVO-taptoe van Arnhem zal dit jaar worden gehouden op 26, 28, 29 en 30 juni en op 1, 2 en 3 juli. Tussen de provinciale besturen van Friesland en Noord-Holland, het gemeentebestuur van Enkhuizen en de gemeentebesturen in de Zuidwesthoek van Friesland is over eenstemming met de Spoorwegen en rederij Koppe bereikt over het onder houden van een bootverbinding tussen Enkhuizen en Staverden in juni, juli en augustus. Op werkdagen wordt er driemaal en op zondagen tweemaal in beide richtingen gevaren. De Spoor wegen zullen een dagtocht uit Amster dam en andere plaatsen uit Noord- Holland organiseren naar Gaaster- land en het Friese merengebied, en in omgekeerde richting van Friesland uit naar Enkhuizen. Het Sprookjeshof in Zuidlaren dat ieder jaar weer zo'n 100.000 be zoekers trekt, zal er attracties bij krijgen. De bestaande sprook- jestuin met speeltuin dat bijna een hectare groot is, zal eenmaal zo groot worden. Op het nieuwe terrein is men begonnen met het graven van een vijver, dat als entourage zal dienen voor het hertenkamp. Het zand uit de vijver wordt benut voor h; t fundament van een droom kasteel dat maar liefst tien torens zal krijgen. ,T De Asser kunstenares Kea Homan zal de decoratieve versieringen o.a. dieren- en sprookjesfiguren, aanbren- gen. Verwacht wordt dat het aantal be zoekers, met deze nieuwe aanwinsten, die tegen Pinksteren klaar zullen zijn, aanmerkelijk groter zal zijn dan voor gaande jaren. Pas op: als u met vakantie gaat, dienen uw verzekeringen goed geregeld te zijn. Ga niet teveel af op de grote letters in de po lis. Lees ook de kleine lettertjes goed na. Persoonlijk deden wij eens een nare ervaring op, toen wij op vakantie gin gen. De auto werd geparkeerd (in Nederland) en de volgende morgen bleek, dat er uit het dashbordkastje een zonnebril (met geslepen glazen, waarde circa 60 gulden) en een da- mesring (van over de 100 gulden) wa ren verdwenen. Hoewel onze Succes polis voor Inboedels vermeldde- Dek king buiten het in de polis genoemde pand met aanhorigheden: art. 22: „wasgoederen, reisbagage, kleding, lijfgoederen en andere objecten, wel ke zich elders binnen Nederland be vinden". kwam er een afgevaardigde van de verzekeringsmaatschappij ver tellen, dat deze reisbagage niet ge dekt was, „omdat zij zich niet in een koffer had bevonden". Na veel vijven en zessen bleek men bereid de helft van de schade te betalen, een hou ding, die de immer de vólle premie betalende particulier tot nadenken stemt. Wij nemen aan, dat de juristen van de maatschappij wel gelijk zullen hebben gehad. Maar het moge u toch inspireren ook uw polissen eens na te kijken en u door deskundigen te laten voorlichten alvorens op reis te gaan. Als u met de auto naar het bui tenland gaat. dient u in het be zit te zijn van eer „groene kaart", een Internationaal Ver zekeringsbewijs. Deze „groene kaart" toont aan, dat u gedekt bent tegen wettelijke aansprakelijkheid (en heeft dus geen betrekking op eventuele schaden aan eigen voertuig, zoals wel eens wordt aangenomen). Controleer, voor u vertrekt, of de kaart nog gel dig is. De douane kan immers eisen, dat u bij het ontbreken van het document aau <ie (trens een ver zekering sluit en dat betekent meer oponthoud en wellicht ook hogere kos ten. Controleer verder, of uw lopende polissen ook dekking geven tegen ge volgen van ongeval en ziekte in het buitenland. Let er op, dat de tarie ven voor medische behandeling in het buitenland vaak hoger liggen dan bij ons. Op het gebied van uw reisbagage dient u zoals reeds gezegd bij zonder oplettend te zijn. Soms zal bla ken dat bijzonder kostbare stukken zoals b.v. camera's, verrekijkers etc.) tevoren op een lijstje dienen te wor den vermeld opdat na taxatie de juiste waarde kan worden verze kerd. Het is zeer triest te moeten er varen, dat dure stukken zijn „onder- verzekerd", om maar niet te spreken van de onthutsende ontdekking, dat de verzekening helemaal niet gaat uit betalen, op grond van de „kleine let tertjes", waakzaamheid is in deze ge boden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13