n ik Opzij Vleeshal Prinses Kabinet Stichting MOTIE IN GEMEENTERAAD Haarlemse Vleeshal afgeschreven als voor lichtingscentrum bij aardgasvoorziening Emotioneel debat met de cultuur als inzet OuJJLüj 3 TOON HERMANS VANAF VANDAAG „RIDDER TOON house or enqlana house of enqfand te land, ter zee en in de zon De slag om Bastogne De klokkenluider van de Notre Dame Mata Hari Zelfmoordcommando Japan Overige films B. en W. moeten naar een andere ruimte omzien Feestelijke dag voor zieken in Heemstede Mevrouw Van Tol erelid EHBO Nieuw Vennep van hei nieuws Mo, EBR. EVERTS Burgerlijke Stand Haarlem hebben hebben wij hebben wij hebben sende short) van het be- --(• faamde Amerikaanse huis wij hebben jes, met en zonder ceintuur, wij hebben zwembroeken met nauw- sluitende pijpjes. r wii hebben 59,50-89,50 wij hebben wij hebben Luxör Lido Studio Roxy DONDERDAG 29 APRIL 1965 PAGINA 3 n WATERONTHARDING HOUSE OF ENGLAND S zomer polo's van luchtlicht fil d'ecosse voor 49,50 flaneer pullovers in modieus WIJ marine met wit en zomer- pastels. net-polo's met of zonder vetersluiting, al v.a. 19,75 Miarr.. Beach ensembles (shirt jasjes met bijpas- Catalina. losse shirt jasjes, zowel he- wij hebben Ie stoere als heel elegante, i in badstof en katoen vanaf 24,50 l. 1» Franse import zwembroek- vanaf 12,90 heel dolle Gay Nineties" pluizig dikke badjassen, van wij iicuucii en jeke, korte judo mo_ y dellen vanaf 49,50, weekenders, ook met korte mouw, met two-way collar, vanaf 17,90 gestroomlijnde petten voor in de sportmobiel. lieve help, we kunnen WIJ hebben toch niet aan het opsommen blijven!!! Dat is echt geen doen hoor! Komt u maar liever naar onze zaak yóór u met vakantie gaat. Onze verkopers demonstreren in kleur. Dat brengt u meteen al in een zonnige stemming.. gee^ dan°U ^e, ^leeshal oren gehad hebben, vr„.,.,?.7 n ze gistermiddag op een zniifln manier getuit hebben. Ze cult.. n j>eklePPerd hebben bij zoveel dp reel kabaal, dat een paar hon- diep er vcrder' «n de eerbiedwaar- elnr- raadszaal, gemaakt werd. Na een hal 'eUS ')eg'n van ziin bestaan als de V?°r consumPtierijPe koeien heeft vpt» ,sda' maar een armoedig le- (lp gehad. Het gebouw van Lieven Ion*. is tot op alle stenen verwaar- liikp §eweest. Het is voor alle moge- niPt oeieinden gebruikt en vooral het J^brnikt. De laatste jaren ging ter -rnl< zi^ Haarlems Bloei iets be- e rentoonstellingen, cultureel en hoe morcieel> werden er gehouden, bra^t- Sehouw bijzonder on- tw» j van indeling meer dan stnnj e^de van ket jaar leeg leeg de bi nu wiiden B. en W., althans Vip k OS'e meerderheid van hen, de ce,-,?1 benutten als voorlichtings- p ?n inzake het aardgas. r gmg een schok door Haarlem. Nu die arlern'-' Bijna geen sterveling, dp v"?'1 er druk om maakte. Terecht, dat ska' is de beste plaats voor rei Maar de strijdlustige cultu- voorvechters hebben er het niet tr' u?ten zitten. Zij zijn ten strijde ge tuit tegen het misbruik van een ke .monument, geheiligde grond nnelijk, waaraan iedere Haarlem- er met een buiging voorbij dient te an- Ze hebben de strijd in hun voor- eei beslist. Jammer vooral voor Haar- ms Bloei, dat de exploitatie op zich genomen heeft. Voortaan geen haar- edtent°onstellingen meer, geen vo- M CS en geen anto's. Met stijgende verbazing hebben wij Bisteren het debat in de gemeenteraad gevolgd. De zakelijke argumenten te gen het voorstel van B. en W. sne den inderdaad hout. Niemand zou er gelukkig mee zijn, dat de Vleeshal Voor minstens achttien maanden ge blokkeerd zou worden. Maar de ma- b'er, waarop zowel de laatste dagen als tijdens de raadsvergadering op sommige fronten cultuurpolitiek werd bedreven, deed bedenkelijk veel aan snobisme denken. Er wordt graag in Haarlem met culturele vlaggen ge haaid, maar of nu altijd de lading biet die vlaggen wordt gedekt, is voor ons voorlopig nog een open vraag. Tenslotte heeft het »ns verbaasd, dat Uit een bepaalde hoek helemaal geen bezwaar gehoord werd tegen een uit gave van zo'n vijftigduizend gulden, die de inrichting van een ander voor lichtingscentrum zal vergen. Integen deel. Men vond het best. Het geld kon toch wel verhaald worden op de Basgebruikers. De cultuur wordt toch duur betaald in Haarlem. De afstand, die generaties lang bestaan heeft tussen Koninklijk Huis eo volk is in onze tijd gelukkig sterk Verkleind. Er is een prinses verloofd Piet een niet-adellijke Nederlandse •iongeman en haar jongere zusje heeft Uien al menigmaal gewoon als school meisje tussen het publiek ontdekt als haar vader of moeder officieel optrad. He vraag is nu hoe ver deze toe- Uadering gaan moet. Is het toe te jui chen, dat prinses Beatrix vermomd en met een pruik op door donker Am sterdam trekt? Zou deze participatie voor één keer werkelijk haar blik verruimen? Wij twijfelen zeer en wij wagen de ver onderstelling, dat hier de hoogheid van het koningschap in gevaar ge bracht wordt. Zo'n „deelname" voor eén avond blijft immers steken in de sfeer van het avontuur. Ze verkrijgt een sensationeel karakter en het ligt voor de hand, dat hij zo'n enkele ge legenheid de prinses meer haar ver momming dan de werkelijkheid rond om beleeft. Bovendien zou een gewoon, doch Uict aangekondigd bezoek veel directer perken. Het verdriet in deze buurten is tastbaar. Gisteren kreeg de Kamer voor het e€rst de gelegenheid zich over het meuwe kabinet Cals uit te spreken. Het is geen schokkende dag gewor den. Iedere partij heeft kalmpjes haar Ze8'.ie gedaan en afhankelijk van de Poiitieke kleur was dat of gematigd Positief of gematigd negatief. Men mag dat de Kamer niet verwijten. Ze weet *n°g) niet van waar de regering de jondsen voor haar nieuwe taken zal voorschijn toveren en bovendien Is een regeringsverklaring alleen nog maar een plan. Het komt op de daden aan. Het overlegorgaan van werkgevers 011 werknemers, de Stichting van de rbeid, verkeert in een crisis. Niet oor het eerst overigens. Het is al aker voorgekomen, dafr een van bei- PPCtijen gedreigd heeft het bijltje by neer te gooien en het georgani- cerd overleg af te breken. Het was °uwens te voorzien, dat de verscher- Pig van de tegenstellingen tussen 'erkgevers en werknemers, zoals die e laatste weken herhaaldelijk gesig- Sr i?r<' 11011 worden, ook in de HPg van de Arbeid tot botsingen aanleiding zou geven. o Stichting van de Arbeid is in afgelopen jaren een uniek instru- ent gebleken om de arbeidsrust in handhaven. De vraag is enter of dit instrument ook onder h e5ailt'crde omstandigheden en bij baanbreken van nieuwe gedachten n dezelfde vorm gehandhaafd moet HAARLEM, 29 april De vleeshal aan de grote markt zal geen voorlich tingscentrum zijn tijdens de overschake ling van Haarlem naar aardgas. Een motie, waarin dat werd vastgelegd, kreeg gistermiddag tijdens de zitting van de gemeenteraad een meerderheid van 21 tegen 12 stemmen. B en W, die daardoor hun voorstel om de vleeshal wel die bestemming te geven zagen duikelen, moeten nu een van de andere mogelijkheden, die er nog open zijn on derzoeken. Zij kregen daartoe alle machtiging van de gemeenteraad. Het college kreeg tevens vrijbrief om wat dat betreft naar eigen inzicht en goed dunken te handelen. Dat allemaal is tenslotte het resultaat geworden van een vaak bewogen discussie, waarin zo genaamde culturele belangen zwaar op het spel werden gezet en daarmede even zwaar werden overtrokken. Voor al van de zijde van de partij van de Arbeid werd er hevig geschermd met het begrip cultuurmonument, in welk begrip de voorzitter, mr. O. P. F. M. Cremers, op afdoende wijze een nuance bracht. Hij stelde namelijk, dat het be grip cultuurmonument niet per se in houdt, dat het een monument moet zijn, dat alleen bestemd is voor culturele doeleinden. Zo gezien, kon er geen en kel bezwaar bestaan tegen de bestem ming van de vleeshal als voorlichtings centrum. Het mocht niet baten. Het voorstel haalde het niet, mede omdat van de vijf aanwezige wethouders. - wet houder Bakker is ziek - er slechts één, de heer Voskuilen, de zijde van het eigen college koos. Een bewogen debat dus, waarin de zakelijke argumenten tegen het gebruik van de Vleeshal vooral door de heer Van Velsen (KVP) gehanteerd werden. Hij was weliswaar de eerste, die ge waagde van een cultuurmonument, maar uit zijn latere betoog bleek, dat hij tegen gebruik van de Vleeshal voor dit doel gedurende twee of vier weken geen bezwaar zou hebben. Maar hij achtte het niet juist, dat nu het gebruik anderhalf jaar geblokkeerd zou wor den. Er zijn tenslotte ook andere ge bouwen te gebruiken. Daarvoor zul len enkele tienduizenden guldens neer geteld moeten worden, doch wat maakt dat bedrag uit op een totale uitgave van twaalf miljoen, dat met de aard- gasomsohakeling in Haarlem gemoeid is. En passant wilde hij wel weten, of er niets tegen te doen zou zijn om te voorkomen, dat de Vleeshal 200 da gen per jaar leeg staat. De heer Sepers (Prot.Chr.) bracht de brief van het bestuur van Haarlems Bloei ter sprake, die te elfder ure was verzonden maar niet aan de wet houder. wie het 't meeste aangaat. Hij •uaoCpui t j was van mening, dat door die brief de hele kwestie in een onjuist licht was geplaatst. Hij ging accoord met het voor stel van B en W. De emotie barstte pas goed los, toen de heer Van den Bergh van zjjn anti-stemming jegens het voor stel getuigde. Met nogal zwaar geschut - het voorstel van B en W noemde hij zelfs tendentieus nam hij stelling te gen de houding van B. en W., die hij onbegrijpelijk vond. Volgens hem was hier de cultuur in het geding. Het col lege zou een heilloze weg zijn opge gaan. Het voorstel was onvoldoende geargumenteerd, het was zelfs bescha mend voor Haarlem. Het college zou volgens hem aanvankelijk Haarlems Bloei overspeeld hebben. De heer Van den Bergh kon niet ontkennen, dat van de Vleeshal behalve een cultureel ook een commercieel gebruik gemaakt werd, maar toch altijd nog drie-vierde cultuur. En dat er nog van commercie sprake was, kwam doordat de gemeen te te weinig geld geeft voor de cultuur. De heer Van den Bergh kwam zelfs zover, dat hij vroeg, wat men er van zou zeggen, als er gastoestellen geëx poseerd werden in de kathedraal van Chartres. De heer Van den Bergh kwam ook met meer zakelijke argumenten. Hij meende, dat men bijvoorbeeld best van Gebouw Sint Bavo - ook eigendom van de gemeente - gebruik zou kunnen ma ken. Inderdaad kost dat enkele tien duizenden guldens, maar die kunnen verhaald worden op de gasgebruikers. Hij diende tenslotte zijn motie in, die het gebruik van de Vleeshal als voor lichtingscentrum inzake aardgas af wees. Mevrouw Scheltema (WD) vond het maar een rare geschiedenis. De zaak was drie weken geleden in kan nen en kruiken. Het collega stond (Advertentie) Sportmagazijn Grotha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem, Tel. 15116 Complete Kampeeruitrustingen iiHiiiiiii'iiiiiiiiiiiiHiiiiiininniiiiiiHiiimimiHliiiiiiiiiHiiiii en kan blijven. De jongste crisis, die in rechtstreeks verband staat met de kwestie georganiseerden-ongeorgani- seerden, schijnt een negatief antwoord op te leveren. Men kan dit betreuren. Anderzijds moet vastgesteld worden, dat een cri sis niet altijd levensgevaarlijk behoeft te zijn maar ook tot gevolg kan heb ben, dat klaarheid komt in de werke lijke verhoudingen tussen werkge vers en werknemers. Anders gezegd, dat het georganiseerd overleg een vernieuwde basis krijgt, waarbij bij voorbeeld ook aan andere geluiden dan die van de drie grote werkne mersorganisaties aandacht wordt ge schonken. kennelijk homogeen achter zijn voor stel. Plotseling moest de behandeling van het voorstel drie weken worden uitgesteld. Toen kwam, en nog op het laatste nippertje, de brief van Haar lems 'Bloei. Zij noemde dat - zacht uitgedrukt - geen stijl. Voor wat haar betreft mocht de Vleeshal best voorlichtingscentrum worden. Dal is werkelijk geen heiligschennis, zo be toogde zij. Het kan een goede expo sitie worden, die heus niet lelijk hoeft te zijn. Vroeger waren daar trouwens dooie koeien te zien. Zij was er beslist tegen, dat het centrum in het pand van Van Opzeeland zou komen. „Zeer slecht gelegen, en juist in de dode arm van de Zijlstraat", aldus haar commentaar. Nadat de heer Proper (CPN) zich met klem tegen het voorstel van B en W verklaard had, liet de heer Steijaard weer een ander geluid horen. Volgens hem was er van ..ontheiliging" van de Vleeshal geen sprake. Trouwens wat zou men denken van de tentoonstellin gen van haarden, kachels en koelkas ten in de Vleeshal, met bovendien nog een lelijk bord op de gevel? Hij noem de argumenten van Haarlems Bloei ir- reëel. De heer Spek (Prot.Chr.) nam voor al stelli g tegen de heer Vian den Bergh (Advertentie) Dealer voor Haarlem en Omstreken Wagenweg 104 - Haarlem - Tel. 12730 BEVALLEN van een ZOON: 25 april: A. M. Hagebeek-Dries, C. Maas-Wawo Roento. C.J.P.M. Vriend-van Ederen; 26 april: J. Hop-Vlug; 27 april: A. M. Heere-Bosse, G. C. Postema-van Zanten, P. Uijen-Zweerts, M.G.M. Noom-de Ko ning, W. A. Rinkel-Smit; 28 april: M. van Boekei-Koning, L. Heierman-van Steen, G. A. Hoogkamer-Sengers. BEVALLEN van een DOCHTER: 26 april: M. H. Veenliujjsen-Rodink; 27 april: A. Tieleman-Sibbel, A. M. Bak ker-van Eijk, M. M. J. Kloppenburg- Stein. H. J. de Wal-Kleefstra; 28 april: J. Otter-Schouten, M. A. van Bentum- van den Hurk, M. Th. van der Lans van Aarie. ONDERTROUWD: 28 april: R. van Bree en I. A. van der Putten, B. A. A. van Luijk en M. A. van Aken, H. M. van Baekel en J. H. van Leeuwen, C. L. M. van der Linden en J. F. Huisman, K. van Vuure en M. Lubbers, J. Carstens en A. J. Meijer, W. N. Spierings en M. van Bakkum, A. I. Perquin en A. M. Kool, H. B. Veling en M. Th. H. Wilting. GEHUWD: 28 april: G.N.M. Okkerse en A. A. Verzeilberg, J. Jansonius en A. J. van Diemen, G. A. Olthof en W.E. Burger, R. Jansen en G. M. Schaefer, C. M. de Vries en W. Zwiers, J. A. M. Wielart en L. J. Swier, J. F. Koer en T. S. Timman, R. B. Rootlieb en E.J. Jansen, C. Derks en M.C. Smit, D. van Gelder en R. J. Moes, G. Goorsenberg en A. C. van Waarden. OVERLEDEN: 25 april: M. Richter, 63j, C. Heemskerk-Kramer, 79j; 26 april M. E. Lenterman-Mica, 62j, D. van Mo lenbroek-Smit, 76j: 27 april: J. Ph. F. Luesken, 71j, J. W. Hessen, 68j, J. Mui- Koning, 71 jC. Weidema-van den Berg, 77 j. ZANDVOORT GEBOREN: Niels F., z. v. A. Hen- drikse en N. Baard. ONDERTROUWD: A de Haas en M. Hollenberg, M. Klein jan en F. van Braam, H. de Bruin en E. Blanken- daal, E. Koning en J. de Vette. GEHUED: C. Grootveld en H. Bur gers. OVERLEDEN: J. Rijks-Kwint, 74 j., G. de Jong-Verwer 80 j. en hij nam het deze kwalijk, dat deze verklaard had, dat de kwestie nauwe lijks serieus bekeken was geworden. De zaak is immers destijds reeds uit voerig behandeld. Door op het' laatste moment een actie te ontketenen had den de tegenstanders de kwestie in de emotionele sfeer getrokken. Het be toog van de heer Van den Bergh .achtte hij beneden het peil van de Haarlem se raad. en in strijd met de feiten. Hij kantte zich tenslotte tegen een overbodige uitgave van zo'n vijftigdui zend gulden, die op tafel zouden moe ten komen bij gebruik van een ander gebouw. De voorzitter, die wethouder Bakker in deze moest vervangen, bracht de discussie tot een wat normalere propor tie terug. Het voorstel kwam van de Kleinst mogelijke meerderheid van het college van en W. Het uitstel ter behandeling van het stuk werd be wust gegeven. Gaat men er vanuit, dat een cultureelmonument niet per se be stemd hoeft te zijn voor culturele doel einden, dan is het betoog van de heer v. d. Berg wel heel erg sterk gesteld. Trouwens, aldus de voorzitter, hij kan niet gemeend hebben, wat hij gezegd heeft. In dat argument van Chartres kan hij niet geloven. Dat het gebruik van de Vleeshal voor driekwart cultu reel is, is beslist niet waar. De toeris ten schrikken niet, als ze de Vleeshal binnenkomen, want ze konden er nooit in, omdat liet ding meestal gesloten was. Het college heeft niet onfatsoen lijk gehandeld. En hij vond het sterk overtrokken, dat de heer Van den Bergh te berde bracht, dat het Hartewens Fes tival niet mogeljjk was geweest zonder de Vleeshal. De voorzitter was ten slotte van mening, dat de heer Van den Bergh met zijn al te sterke argumen ten geen goed had gedaan aan zijn eigen zaak. Nadat hij nog eens duidelijk liet standpunt van de meerderheid van het college had uiteengezet, deed hij een beroep op de raad óm het voorste] aan te nemen. Tijdens de replieken stelde de heer Van den Bergh. dat hij met „tendentieus" slechts bedoeld had te zeggen, dat de toelichting bij het voor stel van B en W te scherp toegesne den was op de Vleeshal, terwijl de an dere mogelijkheden gebagatelliseerd werden. Wethouder Geluk keerde zich tegen de insinuatie, dat hij als wethouder en ais voorzitter van Haar lems Bloei een dubbele rol gespeeld zou hebben. Als wethouder, zo zeide hij, ben ik voorzitter van Haarlems Bloei. En soms brengt mij dat in een moeilijke situatie. De motie werd tenslotte aangenomen en daarmee werd het voorstel van B en W verworpen. B en W moeten nu een andere ruimte zoeken en inrichten. Daartoe kregen zij machtiging van de raad. HEEMSTEDE, 29 april Een hon derdtal Heemsteedse zieken en bejaar den, waarvan de meesten niet meer in de gelegenheid zijn Ier kerke le gaan, waren gisteren weer verenigd in de kerk van O. I- Vrouw Hemelvaart ter gelegenheid van de jaarlijkse zie kendag, uitgaande van de béide plaat selijke eomité's van ,,De Zonnebloem". Het is voor de zieken en bejaarden weer een dag geweest, waaraan zij blijde en troostvolle herinneringen zul len bewaren. In het middaguur werden zij verrast door de komst van een groepje Haarlemse bloemenmeisjes, die hij alle zieken rondgingen en overal bloemen uitdeelden. De dag begon met een plechtige H. Mis, opgedragen door pastoor H. A. J. Drost, met assistentie van de kape laans W. Wpnands als diaken en J. Welling als sub-diaken. Een jeugdkoor onder leiding van de dirigent-organist B. M. Hoogwegt verzorgde de miszan- gen. De predikatie werd gehouden door kapelaan Wijnands, die de zieken in treffende bewoordingen de betekenis voorhield van een levenshouding ge dragen door een overgave aan Gods H. Wil. Nadat de zieken een feestelijk en welverzorgd ontbijt hadden genut tigd. volgde de handoplegging waarvan pastoor Drost de betekenis uiteenzette. In de middagpauze werden de zieken op onderhoudende wijze bezig gehouden, waarbij de bloemenmeisjes voor een allerprettigst intermezzo zorgdroegen, 's Middags celebreerde pastoor C. Pouw een plechtig lof. tijdens het welk kape laan J. Laan de aanwezigen met be moedigende eri troostvolle woorden toe sprak. De plechtigheid werd besloten met een processie en zegening met het Allerheiligste voor alle zieken af zonderlijk. Niet onvermeld moge blij ven liet werk van hen. die tot het welslagen van de ziekendag hebben bij gedragen. Het waren er velen en mede dankzij hun hulp en bijstand kon op een prachtig geslaagde dag worden te ruggezien. NIEUW VENNEP, 29 april Tij dens de jaarvergadering van <le afde ling Niemv-Vennep van de E.H.B.O., die in de kantine van de Vicon werd ge houden, is besloten mevr. G. van Tol- Vos lot erelid te benoemen wegens haar vele verdiensten voor de E.H.B.O. Na enige discussie werd levens besloten de contributie te verhogen tot 7,50. Tijdens de bestuursverkiezing werd het oude besttlur met een grote meer derheid van stemmen herkozen. Voorzit ter N. Pauw-Kraan zegde toe de dis tricts- en jaarvergadering in Middelburg te zullen 'bezoeken. In het najaar komt een nieuwe E.H.B.O.-cursus waarvan dr. A. Dunning de leiding zal hebben. Gegadigden kunnen zich opgeven bij de secretaresse, zuster Gaugerica, Venne- perweg 302. tel. 02526-326. Uit het jaar verslag van de afdeling bleek dat men in Nieuw-Vennep het afgelopen jaar niet stil heeft gezeten. Ook financieel heeft men niet te mopperen in Nieuw- Vennep. ZANDVOORT, 29 april Toon Her mans is vanaf vandaag „ridder" Toon. Geen carnavaleske onderscheiding ol ridder in zijn show, maar een echie, deftige ridder in de Orde van Oranje Nassau. In het Zaïulvoortse raadhuis werden hem vanmorgen in aanwezig heid van zijn echtgenote en kinderen door burgemeester mr. H. M. van Fenema de bijbehorende versierselen op gespeld. Mr. Van Fenema hield ook een passend toespraakje. En Toon moest zijn mond houden. „Kijk, dat vind ik nu zo leuk, dat ik mag praten terwijl u uw mond moet houden", zei de burijemees- ter. Hij kweet zich tegenover Nederlands grootste conferencier overigens niet on verdienstelijk van zijn taak als vertegen woordiger van de Kroon. Geheel in stijl toonde hij zich wars van de tekst van de bij de onderscheiding behorende verkla ring. „Die is zo ambtelijk en vervelend zei mr. Van Fenema. „Wij weten alle maal toch wel waarom u deze hoge onderscheiding heeft gekregen. U leer de ons weer in het geluk te geloven, u maakte de mensen gelukkig, u verstrek te een barstende uiterlijke vreugde aan ons. Dat is een geweldige prestatie." Terloops tipte mr. Van Fenema ook nog Toons zorg voor het kind aan en zy'n andere verdiensten voor de gemeenschap. En hij kon het niet laten, Toon te vragen in zijn volgende show ook een liedje op te nemen over de Zandvoortse Pier. „Die is er nog wel niet, maar hij komt er heus wel. Dat hangi nog maar van een handtekening af". (Gelach) Tegelijk met Toon Hermans werd ook de in Zandvoort woonachtige opera zanger Guus Hoekman benoemd lot rid der in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Van Fenema was blij met deze onderscheidingen voor twee dragers van de cultuur uit zijn ge meente. ,,U tilt ons boven het materi ële uit. En we zijn hier in Zandvoort voornamelijk materieel ingesteld. Zand voort is de plaats van de patat. Veel geld verdienen in korte tijd beschouwen de meesten als het belangrijkste. Ubeiden zorgt met nog een hand vol anderen voor het noodzakelijke even wicht". fAdvertentie WIJ FILMJOURNAAL Het filmtheater LUXOR presenteert de komende week „De steg om Bastog ne", het grote epos van de oorlog in de bossen van Bastogne. De film confron teert de bioscoopbezoeker met de jon gens van de lOiste luchtlandingsdivisie die in spectaculaire gevechten worden gewikkeld met de Duitse troepen, die op dat moment reeds op hun laatste oor logsbenen lopen. Desondanks is de strijd meedogenloos. Tenslotte brengen do Amerikaanse tanks uitkomst. De Duitse ring wordt gebroken en de dode lijk vermoeide mannen kunnen weer dromen van hun verlof in Parijs. Het is een verdienste van de film, dat naast het krijgsgebeuren vrij veel aandacht wordt besteed aan de onderscheiden ka rakters van de soldaten. (Veertien jaar). De film, die deze week in LIDO wordt vertoond, geeft het bekende verhaal van Victor Hugo, dat voor de film is bewerkt in een serie romantische gebeurtenis sen. „De klokkenluider van de Notre Da me" is al een ifts oudere film, die in een serie sensationele scènes het gege ven van Hugo min of meer volgt. Voor de kritische toeschouwer zijn de over dreven romantiek en de kinderlijke sen satiezucht, vooral nadrukkelijk gede monstreerd in de figuur van Laughton, meer lachwekkend dan schokkend. Voor jongeren lijkt ons de aaneenschakeling van. zij het primitieve gruwelscènes, ongezond en daarom ongeschikt. Het ge heel is sterk toneelachtig van stijl. In LIDO (18 jr.). Als tweede in de reeks van zes Greta Garbo-films, die opnieuw in roulatie worden gebracht, is thans „Mata Hari" in vertoning gekomen, het legendarische spionageverhaal, dat stamt uit de eer ste wereldoorlog. Al heeft de Ameri kaanse regisseur George Fitzmaurice een voor zijn tijd bevredigend, zij het commercieel produkt afgeleverd, dat door de toenmalige kritiek over het al gemeen goed werd ontvangen, tegen woordig stelt de bioscoopbezoeker ande re eisen en niet iedereen zal in geest drift ontsteken bij het zien van dit in een voorbije stijl verfilmde onderwerp, Waarin de voortdurend sigaretten ro kende Greta Garbo zich erg toneelma tig en onrustig over het doek heen- en weer beweegt. De 1'ilm laat het exotiseh-romantische zien van de befaamde Mata Hari, die niet minder een legende is geworden dan de grote Garbo zelf en die Parijs door haar schoonheid wist te boeien. Op haar beurt komt zij in de ban van luitenant Rosanoff, zodat zij er niet voor terugdeinst om generaal Shubin neer te schieten. Mata Hari wordt, behalve als fatale vrouw ook voorgesteld als iemand, die zichzelf opoffert om haar geliefde te redden. Wat we gaarne voor rekening van de ze film iaten, die de liefhebbers intus sen in de gelegenheid stelt, de kennis making met drie groten van het witte doek: Greta Garbo, Ramon Novarro en Lionel Barrymore nog eens te vernieu wen of hun overgeleverde reputatie aan de werkelijkheid te toetsen. In STUDIO (veertien jaar). De Amerikanen kunnen als onderwer pen voor hun films maar niet genoeg krijgen van hun heldhaftige strijd tegen de Jappen. In „The Raiders of Leyte Gulf", hier te lande vertoond onder de titel „Zelfmoordcommando Japan" strijden de Philippijnen dapper tegen de Japanners, die hun eiland hebben be zet. Dan landt, per parachute, de stout moedige en nobele Amerikaanse luite nant Robert Grimm, die opdracht heeft, de hulp der verzetslieden in te roepen om een officier van de Amerikaanse ge heime dienst te bevrijden, die in handen van de Jappen is gevallen. Tegen alle verwachting in mislukt deze opdracht. En dat is dan het enige oorspronkelijke in deze trage film, die door de onbe kende regisseur Eddie Romero is uitge rust met de gebruikelijke gevechten en obligaat sneuvelende figuranten, een paar openbare terechtstellingen door de wrede Jappen en een ietwat lauwe lief deshistorie. Een routinewerkje voor regenachtige dagen. Tot en met zondag in ROXY (14 jr.). In CINEMA PAEACE draait voor de derde week de kolderfilm ,,'t Is een gekke, rare. dolle, dwaze wereld" (14 jr.). In FRANS HALS zijn Sophia Loren 'en Jean Paul Belmondo te zien in de dramatische film ..Twee vrouwen" (voiw.). In REMBRANDT draait voor de tweede week „De Trein", een ver- zetsfilm met Burt Lancaster en Jeanne Moreau (18 jr.). In ROXY kunnen lief hebbers van de western van maandag lot en met woensdag genieten van „De man met het ijzeren masker" (14 jr.). In MINERVA in Heemstede kan men de hele week 's avonds plezier hebben om Jerry Lewis, die de hoofdrol vervult in Jerry als de preutse professor" (a.l.L Zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag draait de western „Ontmaskering der veedieven" (al)..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3