DE NIEUWSTE PANTALON: TS-Quality^van „He's a joly good fellow" brulden vijftigduizend man ten afscheid Om Feijeiioord bij te houden Leider betaald voetbal Doelpuntrijk feest voor voetbal-„sir" Kampioen Manchester United verliest laatste wedstrijd Blauw Wit wil top- Favoriet Makinen verbetert met tweelingbroers Morley positie in zware Tulpenrally Daffodils weren zich uitstekend Hildebrand staakt strijd Stanley Matthews ere-burgemeester van Brandon Wielrenners naar het buitenland Om de Davis-Cup In Schiedam Bas van Duivenbode op negende plaats in half zwaargewicht-klas Geiler tegen Spassky DONDERDAG 29 APRIL 1965 STOKE-ON-TRENT, 29 april. For he's a joly good fellow. Het moet Sir Stanley Matthews nog in de oren klinken. De vijftigduizend toeschouwers, die gisteravond in Stoke-on-Trent de afscheidswed- strijd van Matthews mochten meemaken, brulden het als één man; For he's a joly good fellow. Wat zal er omgegaan zijn in Stanley Matthews? De 50-jarige maestro was in zijn 33 jaren Stanley Matthews blijft na de wedstrijd van gisteren nog spelen, doch alleen in invitatie-wedstrij den, vooral in het buitenland. In de komende zomer gaat hij met de voetbalspullen in de bagage naar Zuid-Afrika, Canada en het Cara- ibisch gebied. En daarna ziet hij STANLEY MATTHEWS kon zijn tranen niet bedwingen, toen hij door de Russische doelman Jachin en de Hongaarse Spanjaard Puskas van het veld werd gedragen. „He's a joly good fellow" zongen de vijftigduizend toeschouwers als één man. „Stan, Stan", yelden zij- De eerste voetbalridder van Groot-Brittannië, Sir Stanley Matthews, is tot ere- burgemeester van de Cana dese stad Brandon in de pro vincie Manitoba benoemd. Een Canadese delegatie, die woensdag in Stoke is aange komen zal hem de onder scheiding overhandigen. SARREBOURG, 29 april. De slag kwam hard aan. Engeland raakte in de Tulpenrally cracks als Peter Harper, Peter Riley en „Ti ny" Lewis kwijt. Frankrijk verloor zijn favoriet Henri Greder, de man die twee dagen tevoren heel Huis ter Duin uitvoerig verteld had dat hij de Tulpenrally van 1965 een voudig bijna niet kon verliezen. Het Zweedse contingent zal het in de laatste 1000 km, die de sterrit telt, zonder Europees kampioen Tom Trana en de Ford Corina- rijder Bo Ljungfeldt moeten stel len. PUBLIKATIE VAN A.K.U., ARNHEM MAESTRO MATTHEWS ZICHZELF EVEN NIET meester Ad verten tl» zou hebben. Telkens als Matthews de bal kreeg:, juichte het publiek oorver dovend. Het was een genoegen om naar de af- scheidswedstrijd te kijken. Niets stond er op het spel en juist daarom werd er- alleen maar gevoetbald. Wel was het tempo laag, maar de technische staaltjes vergoedden alles, toonden ook over-dui- delijk wat voor een mooie sport voetbal eigenlijk kan zijn. Natuurlijk, het was een demoonstratie. Men liet elkaar vooetballen zoals men wilde. Er werd nauwelijks getackeld of gedekt. Maar er bleef genoeg over om van te genieten. Zelfs een man ais La- lange voetbalcarrière toch wel wal i dlsiao Kubala, die nauwelijks meer ac- i i r Tv/r z tief voetbalt en in Spanje trainer is, bleek gewend geraakt Maar toen de n0g niets van het spel verleerd te zijn. Russische geweldenaar Lew Jas- Het Britse elftal, waarin diverse spelers chio en de legendarische Hongaar- ASTSSZJ^E S Se Spanjaard Férenc Puskas hem betere conditie, maar de clever verdedi- op de schouders van het veld dree- j gen, kon Matthews zijn tranen het Greaves c.s. zeer moeilijk. De intelligent opgezette uitvallen van de FIFA-selectie waren steeds gevaarlijk. Vooral via de snelle rechtsbuiten Hen derson werd menige goede aanval opge bouwd. Voorts viel het gedurfde offen sieve spel van de Duitse linksback Karl Heinz Schnellinger op. Bij de Engelsen waren de kanthalfs Johnny Haynes en vooral de lange, bril jante Schot Jimmy Baxter in goede vorm. In de tweede helft werd het spel van enkele old-timers als de Tsjech Ma- sopust en Kubala wat minder. toch niet meer bedwingen. Er wa ren duizenden toeschouwers die het krampachtig vertrokken ge zicht van „hun" Matthews niet konden zien: de ontroering van de Engelse voetbalster sloeg op hen over Het was een afscheidsfeest in grootse stijl. Behalve de vijtigduizend mensen op het oude Stoke-terrein hebben mil joenen t.v.-kijkers in heel Europa het voetbalfeest meebeleefd. Aan het eind van de wedstrijd vormden de ploegen een cirkel om Sir Stanley midden op het veld en hand-in-hand zongen de spelers met. de toeschouwers op de tri bune die ook niet schroomden hun buurman de hand te reiken het „Auld lang Sune". Daarna werd het feestvarken op de schouders getild en weggedragen, ter wijl het publiek in spreekkoor Stan Stan'' riep en hem donderend nazong ,.For he's a joly good fellow'. Het ivas het einde van een grote sportdemon- stratie. Stanley Matthews de eerste ridder van het Britse beroepsvoetbal zelf, had toen wel een rustige wedstrijd achter de rug. Hij gaf wel herhaalde malen nuttige passes af. maar verder deden de internationale Verdedigers toch kalm aan met hem; zij lieten hem zelfs een ietsje meer ruimte dan hij in een „echte" wedstrijd gehad i De ex-Hongaar Férenc Puskas stal de show. De 37-jarige linksbinnen van Real Madrid scoorde twee fraaie doel punten en speelde een spelletje, waarop iedere voetballer trots zou kunnen zijn. Zijn eerste goal kwam al in de vierde minuut, nadat de Belgische invaller Frits van den Boer in de eerste minuut een doelpunt had laten optekenen. Van twintig meter afstand schoot Puskas keihard en hoog het tweede doelpunt in. Nadat Brian Douglas voor de Engel sen had gescoord, vergrootte het feno meen Puskas in de twintigste minuut de stand tot 3I door met de linker voet van de rand van het strafschop gebied een kogel te zenden in de bo venhoek van het net. Doelpunten van Graeves en Masopust brachten de rust stand op 42. Na de pauze leek Kubala de strijd te beslissen door twintig minuten voor het einde het „internationale elftal" naar 52 te schieten, maar Greaves en de in gevallen Ritchie en Douglas brachten de spanning terug: 45. Twintig seconden voor tijd stelde Henderson het eindresul taat vast op 46. LONDEN, 29 april De grootste be- i try City 1—3; Manchester CityCharlton langstelling van het voetbalminnend pu-Athletic 21. bliek in Engeland ging uiteraard uit I I f I naar de afscheidswedstrijd van Stanley 111 DGKGtlllialG Matthews. Maar gisteren werd ook he lemaal zeker dat Manchester United STOKE-ON-TRENT, 29 april =j Engels voetbalkampioen is. De Mancu- na de wedstrijden van maandag mans, toen zij zelf van Arsenal wonnen en s concurrent Leeds United een punt ver- Ij speelde tegen Birmingham City reeds vrijwel zeker van de titel, verloren wel- I iswaar hun laatste (uit) wedstrijden te- g gen Aston Villa met 2—1, maar werden door een beter doelgemiddelde dan Leeds United toch kampioen. Beide clubs behaalden 61 punten uit 42 wed- strijden. De Engelse bekerhouder West Ham United bereikte de finale van het Euro pees bekertoernooi. Woensdag kwamen de Londenaren in de returnwedstrijd van de halve finales in Zaragoza tegen de Spaanse bekerhouder van die naam tot-j een gelijk spel (1—1) en aangezien de eerste wedstrijd in een overwinning (2 1) was geëindigd, bleek dit gelijke spel genoeg voor een plaats in de eindstrijd. Daarin komen de Engelsen uit tegen To rino of SV München 1860 die woensdag in Zurich een beslissingswedstrijd spelen. De Engelsen hebben in Zaragoza grotendeels j verdedigd. Hoewel zij tegen het einde in i De uitslagen van de woensdag gespeel- grote moeilijkheden kwamen, behielden de wedstrijden: eerste divisie: Aston Vil- zij het gelijke spel. ai kreeg de Spaanse laManchester United 21; Sunderlandbekerhouder nog vele kansen. De wed- Sheffield Wednesday 3—0. strijd München 1860—BC Torino zal door president Gustav Wiederkehr als officiële j Tweede divisie: Bolton Wanderers Cardiff City 10; Leyton OrientCoven- waarnemer van de UEFA worden bijge woond. BOTTERDAM, 29 april Het bestuur en de spelers van Feijen- oord zijn woensdag door het ge meentebestuur van Rotterdam in het Rotterdamse stadhuis ontvan gen ter gelegenheid van het afgelo pen zondag behaalde landskam pioenschap. Burgemeester W. Tho massen, voor wie de ontvangst van Feijenoord de eerste officiële daad als burgervader van de Maasstad betekende, toonde alvorens met zijn felicitatie-toespraak te begin nen grote belangstelling voor met name de beide „kneusjes", Coen Moulijn en Reinier Krcyermaat, die beiden nog steeds met één been in het gips lopen. Na het officiële gedeelte van de bijeenkomst, tijdens welke ook Feijenoords voorzitter Kieboom het woord voerde, onderhielden bur gemeester Thomassen, enkele wet houders en een aantal gemeente raadsleden zich nog geruime tijd met de landskampioenen. Op de foto: het „kneusje" Coen Moulijn (rechts) die „proost" met burgemeester Thomassen (links) en (sport) wethouder Langerak. Achter Moulijn is Guus Haak half zichtbaar. ROTTERDAM, 29 april Voor de baanweöstrijden op 8 mei in de Deense plaats Aarhuus is de Zuid-Hollandse ren ner Bram Breur uit Nieuwe Tonge afge- vaardigd. Guus Leliaert uit Helvoint en Evert Vos uit Midlaren nemen deel aan inter nationale wedstrijden in het Westduitse Herpersdorf op zondag 16 mei. Onder leiding van ploegleider J. Sloun uit Born nemen drie coureurs deel aan de vier-étappenwedstrijd van 27 t/m 30 mei in West-Berlijn- Het zijn Piet de Wit iWormer), Piet Kettenis (Den Haag) en Hans Hesen (Geleen). ZAGREB, 29 april Na de eerste dag van de Davis Cupwedstrijden Zuid-Slavië IMarokko (eerste ronde Europese zone), die in Zagreb wordt gespeeld, leiden de gastheren met 10. Pilic versloeg de Marokkaan Chaldi met 61 63 46 64. Het tweede enkelspel, dat Jovano- vic moest spelen tegen Boucliaib, werd wegens de langdurige regenval uitge steld. In Londen deed zich bij Groot Brit- tanniëIsraël een grote verrassing voor. Nadat Roger Taylor volkomen volgens de verwachtingen Oded Shay met 61 60 61 versloeg, leed de tweede Brit, Mike Sangster, een nederlaag tegen Eleazar Davidman. Het werd een spannende vijf- setter: 36 26 75 75 6—4, waarmee de Israëliër de stand na de eerste dag op 11 bracht. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 29 april De leider betaald voethal van Blauw Wit, J. Mar tens, is voornemens, ongeacht of de pro motie van zijn club al dan niet een feit wordt, ernstige pogingen aan te wenden om te komen tot een fusie aan de betaal de top tussen Blauw Wit en ü.W.S. Hoewel hij ervan overtuigd is aan beide kanten op verzet te stuiten, meent hij voldoende redenen te kunnen aanvoeren om een dergelijk voorstel te argumen teren. Zo trekt de heer Martens een ver gelijking tussen de toeschouwerscijfers >an Feijenoord enerzijds en Blauw Wit en D.W.S. anderzijds over het afgelopen seizoen, met daaraan onlosmakelijk ver bonden de financiële inkomsten van deze verenigingen. De gedachten van de heer Martens gaan uit naar een stichtingsvorm, waarin ook de n.v. „Het Nederlands Sportpark" (Olympisch Stadion) zou kunnen worden ondergebracht. ,Ik ben vanaf mijn veer tiende jaar Blauw Witter en nog steeds een clubman in hart en nieren. Maar de tijden zijn nu eenmaal veranderd sinds de invoering van het semi-professionalisme. We moeten, vooral met het oog op de toekomst, keihard zakelijk zijn. Senti mentsoverwegingen mogen met meer gelden. Willen we straks in Amsterdam een volwaardige partij voor het machtige r eijenoord vormen, dan is een samengaan van de twee stadionclubs met „net Stadion" als medepartner dringend nood zakelijk In dit verband betreurde J. Martens het, dat vice-voorzitter L. Meijer i van Blauw Wit afgelopen zaterdag op de buitengewone algemene vergadering van de sectie betaald voetbal bet amen dement van de eerste- en tweede-divisie clubs aangaande door hen uit te keren I honoraria met verve verdedigde. „Blauw Wit staat nu te kijk als een beknibbeiaar. Ik vind het bijzonder ontactisch dat juist de heer Meijer als woordvoerder naar voren is getreden. Onze spelers krijgen veel meer dan genoemde bedragen in het amendement". Ook in Schiedam wordt aan een stich ting gedacht. Voorzitter Aad StouthandeJ van Hermes D.V.S. verklaarde gister avond op een bijeenkomst voor bestuur- deren van Schiedamse amateurverenigin gen, dat zijn vereniging bereid is naar het amateurvoetbal terug te keren, als er in Schiedam een stichting betaald voetbal zou komen. Helaas, zo moest de heer Stouthandel constateren, schijnt S.V..V hiervoor niets te voelen. Op de bijeenkomst van gisteravond, waarvoor ook vertegenwoordigers van S.V.V. wa ren uitgenodigd, liet S.V.V. verstek gaan. In Schiedam zal nu een commissie in het leven geroepen worden die de moge lijkheden gaat bestuderen om te komen tot een stichting betaald voetbal. Voor deze commissie zullen vier prominente figuren uit de Schiedamse sportwereld aangezocht worden. Ook wordt een plaats gereserveerd voor een vertegenwoordiger van het bedrijfsleven. Overigens wordt niet verwacht dat een eventuele stichting nog voor de aanvang van de nieuwe competitie verwezenlijkt kan worden. De nog op te richten commissie zal ook nader bekijken of het Viaardingse Fortuna in de stichting kan en wil opge nomen worden. Hierdoor zou het Water weggebied naast Rotterdam ook een ster ke representant kunnen krijgen in het betaalde voetbal. NEW YORK, 29 april De Nederlander Bas van Duivenbode is als negende ge klasseerd in de halfzwaargewichtklasse van de jongste rangschikking van Ring Magazine. De Surinaamse Nederlander Sugar Boy Mando werd als zesde geplaatst in de middengewichtklasse en de Belg Mile Saerens negende. In de vlieggewichtklasse werd de Belg Jo Horny als achtste geplaatst. MOSKOU, 29 april Na Keres is ook ex-wereldkampioen Smyslov uitgescha keld voor de wereldtitel. Smyslov is met SU—VA verslagen door Jefim Gei ler uit Odessa, die in de tweekamp geen enkele nederlaag leed. Voor Smyslov was het de grootste nederlaag, die hem ooit is toegebracht. De achtste partij, die gisteren werd gespeeld, eindigde in re mise. Geiler en Boris Spassky, die van Paul Keres in een tweekamp won, zullen nu samen uitmaken wie wereldkampioen Botwinnik zal uitdagen. Van de 128 equipes, die na de eerste rallynacht nog in de wedstrijd waren, moesten er woensdag in de Jura en de Franse Alpen maar liefst 49 de strijd sta ken. Slechts 79 combinaties begonnen in Saint Maurice de tocht naar het noorden, waar de Vogezen er ongetwijfeld voor zullen zorgen dat het legioen, oorspron kelijk 157 teams sterk opnieuw wordt uit gedund, Achttien Nederlanders raakten vast in de decimeters dikke sneeuwlaag van het Zuidfranse bergland, waardoor het nationale contingent meer dan ge halveerd is. Grandioos werk leverden de vijf DAF- equipes, die alle nog in de strijd zijn. Geen van de combinaties is in moeilijk heden geweest. Op plaatsen waar de bij na vervaarlijke Ford Mustang van Henri Greder geen meter omhoog kwam, na men de kleine Daffodils bijna moeiteloos de besneewde helling De wagens van da Nederlandse fabriek, die kort geleden ook in de Zweedse sterrit een groot sportief succes heeft geboekt, doen hel ongelooflijk goed onder deze bijzondere I zware omstandigheden en de vijf equi- pes zijn dan ook de favorieten van de volgerskaravaan. Een gedecimeterd rally-leger nam van- idaag. vanaf tien uur, bezit van het voor plein van Hotel Huis ter Duin. De onhandigheid, da Piet Nortier noodgedwongen zowel op de heen- als op de terugweg de klassementsproeven van de Ballon d'Alsace, een vast pro- grammmapunt in zijn sterrit, liet ver vallen en ook de proef op de Col de la Faucille niet liet doorgaan, doet daaraan vrijwel niets af. Op de weg heeft de se lectie zich immers door de barre om standigheden al voltrokken. Slechts voor de cracks, die gesteund door hun service- organisatie alle barrières wisten te ne men, tellen de proeven nog. Maar zelfs bij vele fabrieksteams zal het aantal strafpunten. bij de tijdeontroles opgelo pen, zo hoog zijn, dat enkele seconden winst in een klim nauwelijks meer tellen. Op de gladde, met decimeters sneeuw bedekte wegen streden vooral de zwaar dere wagens een ongelijke strijd. Wat ga ven de 150 of meer pk's onder de motor kap, als de wielen geen greep op de weg konden krijgen? Groots is daarom de prestatie, die de gebroeders Dave en Erie Morley. winnaar in 1959, met hun mach tige Austin Healey 3000 leverde. Ondanks die sneeuw en ondanks het ijs verbeter den de Britse tweelingbroers hun positie. Samen met Timo Makinen, die met zijn kleine Morris Cooper S heel wat meer mogelijkheden heeft, behoren de Mor- ley's tot de voornaamste kanshebbers op de eindzege. Prachtig hield zich ook Rob i Slotemaker met zijn Triumph 2000 Sa loon. Voor vele coureurs was het om wan hopig te worden. Tonio Hildebrand bij voorbeeld in zijn met een 4433 cc motor uitgerust Plymouth Baracuda kon onmo gelijk de Col de la Faucille opkomen „Ik kom terug", schreeuwde de nerveuze Nederlander tegen de controleurs, „even sneeuwkettingen kopen, wacht op me. Hij hield woord, een half uur later kon ide Plymouth een nieuwe, nu geslaagde- I poging doen. I LA ROCHE EN ARDENNES, 29 april - De bijna in het vak vergrijsde controleur bij de bergklim van Kautenbach zei het juist: „Ze zijn helemaal door de knieën..., ze maken geen tijden meer...." Twee combinaties hebben in het Noord- franse en Luxemburgse land de strijd moeten staken. Helaas is daar opnieuw een Nederlander bij, namelijk Tonio Hil debrand met zRn vervaarlijke Plymouth Barracuda. De man die bij de Col de la Faucille nog voor een kleine sensatie zorgde door zijn wagen, die op de sneeuwlaag niet naar boven wilde, ijlings te keren met de opmerking: „Wacht op mij, ik moet eerst sneeuwkettingen ko pen," gaf kort voor Sarrebourg wegens motorpech op. Helaas, ook Slotemaker zou de finish niet halen. Kort voor de Nederlandse grens, juist nadat hij zijn klassements proef op het circuit van Zolder had af gelegd. 'schakelde motorpech de Neder lander uit. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9