Wilson sluit bezoek aan Rome af i HOFNAR (4) "tegen verlies en diefstal verzekerd" D Lipsticks met een smaakje eraan HET GEVAL-CRETIER Dragline-machinist weigert lucht in zijn hersens te laten spuiten m Ka n Psui kerta n tes m Mariene blijft moeilijk Vaals zingen Ml Auschwitz-comité vraagt bijdrage voor monument Marmeren reliëf van Michelangelo naar Amsterdam 4 x goed bekeken.... SpQV€H bij de POOT mm ^v°5TN GEVOLGonthouding verhoging van invaliditeitsrente AANDACHT OP DE KNIE Wat kinderen ervan zeggen Kenia weigert zending wapens van Rusland PLEIDOOI VOOR EUROPEES LEGER IN WEU-VERHAND Minister Vondeling naar Cannes f "V VRIJDAG 30 APRIL 1965 PAGINA 7 Verzekering: f 30.000.000 Bij de Post is uw spaargeld verzekerd... tegen ver- boekje geld te incasseren, dan nog blijft üw spaar- lies, vermissing en diefstal. Want uw boekje staat geld gespaard: zóver gaat de zekerheid van sparen op naam: zonder üw handtekening kan niemand bij de Post! Ja... goed bekeken. Sparen bij de Post aan uw geld komen. En zou het al lukken op uw heeft grote voordelen* Voordelen die meetellen! 1. "De Post is altijd in de buurt!" Het postkantoor, waaru kunt sparen, is altijd iit de buurt: méér dan 2200 vestigingen ver spreid over geheel Nederland! Gaat u op reis, neem dan uw boekje mee: een praktische manier om altijd geld op zak te hebben! Een schat aan gegevens vindt n in de folder "Sparen bij de Post", gratis verkrijgbaar in ieder postkantoor. ■fel M mm - JA Zanger Rony Tober temidden van de meisjesdie de nieuwste lipsticks dragen. vwwwwwvw^^/vw 5 v Kanten kraag uit het eind van de vorige eeuw, door ,flet Kantsalet" aan het Rijks museum geschonken. (Van een verslaggever) vat>!£TERDA:VI' 29 april Op de elfde maand werd in Auschwitz de erste steen gelegd voor het monument f 6 plaats van het voormalige vernietigingskamp wordt opgericht. Het 'uln\p"l is bedoeld als een blijvende waarschuwing tegen rassenhaat en oor- «iLÜ? herinnering aan de miljoenen SÏS. ers' 01"ler wie meer dan hon- erddiuzend Nederlanders, die hun le- ens lieten in het beruchte kamp. htia0 k°uw werd mogelijk gemaakt door oyaragen van particulieren en regerin- f®n Ult de hele wereld. Het gehele be- nodig is voor de uitvoering, is echter nog bjj lange na niet bijeen. Raarom doet het Nederlands Comité aii°mJ,1Tlen,; *n Auschwitz een beroep od wio Nederlanders een bijdrage te stor ten op postgiro-rekening 157000 ten na me van de penningmeester van het corrnte, de heer E. Bennink Bolt, no taris te Amsterdam. ROME, 29 april (UPI) - Premier Wilson van Engeland heeft vandaag ««enj>twee-daags bezoek aan Rome be ëindigd met het uitgeven van een ge zamenlijk Italiaans-Engels communiqué en een persconferentie. Over de besprekingen met premier Moro was Wilson uiterst tevreden, ze werden in „zeer vriendschappelijke sfeer gehouden". Het slotcommuniqué bevat een uit gebreide passage met betrekking tot de toestand in Zuidöost-Azië. Wat mogelijke onderhandelingen inzake Vietnam betreft zei Wilson dat het Westen „nimmer het communistische néén als antwoord zal moéten aan vaarden". Het standpunt dat beide regerin gen inzake Vietnam innemen zou „in grote delen met elkaar overeenko men". Met betrekking tot Europa verklaar de Wilson zich zorgen te maken over de veldeling van Europa in twee „han delsblokken", de Europese Vrijhandels zone (EVA) en de Europese Economi sche Gemeenschap (EEG). NAIROBI, 30 april (AFP) De re gering van Kenia heeft besloten een zending Russische wapens, een gift van de regering in Moskou aan Kenia, te weigeren en terug te sturen. Dit werd gisteren in Nairobi bekendgemaakt. De regering van Kenia zegt dat de zen ding zorgvuldig is onderzocht en dat is gebleken dat de wapens „verouderd, gebruikt en geheel ongeschikt zijn voor een modern leger als dat van Kenia". (Advertentie) LONDEN, 30 april (UPI) De Brit se koninklijke academie heeft een mar meren reliëf van Michelangelo voor drie miljoen pond sterling 30.000.000) verzekerd alvorens het in enkele hoofd steden, waaronder Amsterdam, ten toon te doen stellen. De president van de Royal Acade my, sir Charles Wheeler, deelde een en ander mee aan het jaarlijkse diner van zijn instituut. Het reliëf stelt de Heilige Maagd en haar goddelijk kind voor en wordt beschouwd als een der grootste schatten van de Royal Acade my. Het heeft een doorsnede van onge veer 105 cm en zal waarschijnlijk eerst twee k drie maanden in Moskou te zien zijn. Daarna zal de academie Amster dam, Rome, Parijs, Washington en an dere steden die daarvoor belangstelling hebben, het werk aanbieden. DEN HAAG, 30 april Het Tweede Kamerlid A.E.M. Duynstee (KVP) heeft gisteren gepleit voor volledige in tegratie van de strijdkrachten van En geland en de zes EEG-Ianden, die met elkaar verbonden zijn in de Westeuro- Pese Unie (WEU). Hij wees in dit verband op de voorstellen voor de vor ming van een Europees leger, die de laatste tijd gedaan zijn in kringen van de Britse conservatieve partij. De heer Duynstee sprak op een pers conferentie die werd gehouden aan het eind van een tweedaags informatiebe- zpek van een WEU-werkgroep aan Den *?a,a8- Hier werd verder meegedeeld, uat de Nederlandse socialist dr. C. L. vatpn werkt aan een rapport over een Europese politieke uniie, dat in de juni- zitting van het WEU-parlement in Pa ros aan de orde zal worden gesteld. Andere rapporten die daar ter sprake zuuen komen, handelen over bundeling van de Europese bewapeningsindustrie, de defensie buiten het NAVO-gebied (om. ten oosten van het Suez-kanaal) en over de houding van de Franse re gering binnen de WEU. (Advertentie) h.V: spaarbank SPAARBANKBOEKJE SERIE I NUMMER 2178 -801 Uw spaarreUning i* bekend o;. jfftwn. Vermeld «lil op de «Jaanoor MfifttevM rliati op de formulieren «oer inltg en imbelilini en in brieven, «elke U aan «Ie Centrale Administratie vin de Rijkjpoittpanrbank «ndt. De STAATvoorborg! de volledige Aeleomiog door de Wjkspostwiiorhmtk vod de rcrplick- tingc/t hoar door ofk rncbttns de jrf opgelegd! (Art. 9 ten de ftnnwfMirt IU4) NrtrakMitnJm 2. "Er is keuze in sparen bij de Post!" "Gewoon"'sparen, babysparenschool spa ren, jeugdsparen, bedrijfssparen,'ambtenaren- sparen" of sparen op een beleggingsrekening. bij de Postspaarbank kiest u de meest ideale spaarvorm met steeds een aantrekkelijke rente en... soms een flinke extra premie van het Rijk 3. "Gemakkelijke manier van sparen!" Profiteer van alle gemakken die de Post u te bieden heeft! Spaar bij het postkantoor (u kunt terecht zolang het open is!), spaar per giro of spaar automatisch door één keer een machtiging uit te schrijven! Een machtigings formulier ligt vooru klaar op ieder postkantoor. In 1933 raakte de 22-jarige dragli ne-machinist Henk Cretier tij dens nachtelijke werkzaamheden in de bouwput van een sluis met zijn hoofd beklemd tussen zijn ma chine en een betonnen paal. Met een op drie plaatsen ingedrukte schedel werd de jongeman levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis in Den Bosch gebracht. Acht weken lang zweefde hij daar tussen leven en dood tot er een verbetering in zijn toestand optrad. De behandelende arts zei indertijd tegen een broer van het slachtoffer dat zijn leven was gered dankzij het feit dat de oerster ke dragline-machinist geen moment het bewustzijn had verloren. „Daarom heb ik in het begin van het vorige jaar geweigerd onder nar cose lucht in mijn hersenen te laten spuiten voor een röntgenologisch on derzoek", vertelt de nu 54-jarige heer Cretier die een klein kruidenierswin keltje drijft in het landelijke Heeren waarden op de grens van de Bom- melerwaard en het land van Maas en Waal. Deze weigering Dracht hem enige tijd geleden in het nieuws toen hem op die grond een verhoging van zijn invaliditeitsrente werd onthouden. Na zijn ontslag uit het ziekenhuis, in 1933, werd de heer Cretier voor honderd procent invalide verklaard. Drie jaar later verklaarde men hem na een onderzoek in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht voor vijfenze ventig procent arbeidsgeschikt. Vol gens de regelen van de ongevallenwet van 1921 kreeg hij daardoor recht op een uitkering van 56 cent per dag. Tot op dit moment is dat bedrag nog nooit verhoogd. Al bijna dertig jaar strijdt hij met de Sociale Verzeke ringsbank voor verhoging van zijn invaliditeitsuitkering. „Ik doe dat niet", aldus de heer Cretier, „om van een hogere uitke ring zonder iets te doen goed te kun nen leven. Ik wil beslist blijven wer ken, maar het moet mijn krachten niet te boven gaan. En ik merk al jaren lang dat dit wel het geval is. Van die 56 cent per dag kan ik mijn gezin, dat buiten mijzelf nog uit mijn vrouw en twee dochtertjes van tien en elf jaar bestaat (drie andere kin deren zijn al getrouwd) niet onderhou den. Van 1936 af vent ik met kruide nierswaren. Drie dagen in de week ga ik met mijn bestelauto dorpen in de omgeving af. Langer dan die drie dagen kan ik dat niet volhouden. Vrij wel constant heb ik last van zware hoofdpijnen en duizelingen. De laat ste jaren krijg ik ook steeds vaker zenuwontstekingen in rug en benen, allemaal gevolgen van mijn hersen- verwonding. 's Zondags lig ik meest al op bed, omdat ik me niet kan per mitteren door de week ziek te zijn." In 1964 heeft de heer Cretier voor de zoveelste keer een aanvrage in gediend voor verhoging van zijn inva liditeitsuitkering. Hij kreeg een op roep voor onderzoek in het Acade misch Radboudziekenhuis in Nijme gen te komen. „Het was zeker voor de vijfde keer dat ik zo'n onderzoek had gekregen. Elke keer kostte me dat drie weken ziekenhuis en in die tijd lag de zaak stil. Deze keer wilde de zenuwarts prof. dr. J. Prick, lucht in mijn hersenen spuiten om na te gaan welke beschadigingen het onge luk in 1933 had veroorzaakt. Ik heb dat geweigerd omdat ik al genoeg pijn had geleden en bang was voor de narcose, waaronder het onderzoek zou plaatsvinden." Zijn protest bij de Arnhemse Raad van Beroep werd afgewezen, omdat hij volgens het oordeel van de Raad met aan het onderzoek had mee gewerkt. De zaak van de heer Cretier kwam in het nieuws toen ook de Cen trale Raad van Beroep in Utrecht zijn protest en het verzoek om ver hoging van de uitkering afwees. Die afwijzing heeft in medische kringen reacties gewekt, die in het voordeel van de heer Cretier zijn uit gevallen. In „Medisch Contact", het officiële orgaan van de Maatschap pij ter Bevordering der Geneeskunst billijkte de Tilburgse arts dr. C. A. van Hees de houding van de heer Cretier volkomen. Volgens hem ver dient het aanbeveling onderscheid te maken met diagnostisch ingrijpen, waaraan men zich bij keuringen wel of niet moet onderwerpen. In Duits land geldt, aldus dr. Van Hees, dat keuringsonderzoeken ongevaarlijk en pijnloos moeten zijn. In een van de laatste nummers DEN HAAG, 29 april De minister van Financiën, dr. Vondeling, zal maandag en dinsdag in Cannes de drie maandelijkse conferentie van ministers va financiën van de zes EEG-landen bijwonen. Op de agenda staan, naast gebruike lijke meningswisseling over actuele problemen, een bespreking van de eigen inkomsten van de EEG en de harmoni- satii van de belastingen. De EEG-com- missaris Marjolin zal de bewindslieden een overzicht geven van de huidige con junctuurontwikkeling. (Advertentie) RED BAND ROOSENDAAL Met enorme bombarie heeft de firma Cutex gisteren haar nieuwste serie lip-sticks gelanceerd. Voor dit evenement had ze een gedeelte van de Centrale Fruithallen in Amster dam afgehuurd, een bandje aange trokken en de zanger Rony Tober. Waarom nu juist de fruithallen voor een gebeurtenis op cosmetisch gebied als décor uitgekozen, zult u zich afvragen. Wel, drie van deze serie van zes lipsticks hebben de naam van vruchten meegekregen: Kersen-kiss, een koraal-rood, sinas- appel-kiss, een oranje- en ananas- kiss, een oranje-rose. De serie be vat verder de kleuren pepermunt- kiss, rose, kola,kiss, bruiin-rood en caramel-kiss, mocca-bruin. De serie komt onder de naam van „Verbo den Vruchten" in de handel. Het nieuws zit hem niet eens zo zeer in de kleuren als wel in de smaak van deze stiften. Zij smaken naar de produkten, waaraan ze hun naam te danken hebben. Men kondigt aan dat lipsticks met smaakjes een ont dekking is die in Amerika als een bom is ingeslagen. Of dat in Ne derland ook het geval zal zijn is een kwestie van afwachten. Wat uw verslaggeefster betreft, hadden ze de smaakjes mogen houden. Maar de kleuren mogen er zijn. van „Medisch Contact" betuigde de Amsterdamse hoogleraar, prof. dr. G. A. Lindeboom „ijn instemming met het betoog van zijn Tilburgse collega. „Het is mijns inziens volko men onjuist en zeer onbillijk iemand een uitkering te weigeren omdat hij zo'n ingrijpend en belastend onder zoek als een encephalographie weigert te ondergaan". Prof. Lindeman be toogt dat keurende artsen zich een zekere zelfbeperking hebben op te leggen en dat het recht om ingrijpen de diagnostische procedures te wei geren moet vaststaan. „Het blijkt nu", aldus prof. Lindeboom in „Medisch Contact", „dat deze paragraaf van een medische ethiek ook schriftelijk moet worden vastgelegd." (Van onze verslaggeefster) AMSTERDAM, 30 april In het Rijksmuseum hebben gisteren de tweehonderd leden van de vereni ging „Het Kantsalet", voor het eerst liet resultaat van hun eigen liefde voor oude kant kunnen bewonderen. De vereniging wil de belangstelling voor l.ant wakker roepen en onder houden door middel van lezingen en tentoonstellingen, ook beijvert zij zich de collectie kant van voorna melijk het Rijksmuseum, het mu seum Boymans-van Beuningen In Rotterdam en het Nederlands Kos tuummuseum in Den Haag, te ver rijken. Aanleiding tot een overzichtsten toonstelling was het veertigjarig ju bileum van de vereniging, waaraan het Rijksmuseum graag meewerkt, temeer daar de opening van de ten toonstelling gisteren kon samenval len met die van een tweede expo sitieruimte voor kanten in het mu seum. Ongeveer zestig kanten zijn in de loop der jaren van de contributie der leden aangekocht. Zij zijn alle op de expositie bijeengebracht en vormen een kantgeschiedenis over vier eeuwen, die na veertig jaren ijverig speuren, kon worden „ge schreven". De hoofddirecteur van het museum, dr. A. F. E. van Schendel betuigde bij de opening zijn grote erkentelijkheid, voor de weldaden die „Het Kantsalet" het museum be wezen heeft. In het bijzonder de 81- jarige mevrouw L. W. van der Meu- len-Nulle, aan wie de oprichting van de vereniging te danken is geweest. Grote blijdschap ontstond er onder de leden, die wel eens de „suiker tantes" van het Rijksmuseum wor den genoemd, toen de heer Van Schendel aankondigde dat binnen niet al te lange tijd de kantverza meling van de koningin te bezichti gen zal zijn, die zij daartoe in' bruik leen zal afstaan. Marlène Dietrich heeft veel noten op haar zang. Zij gaat binnenkort optreden in Zuid-Afrika en haar im presario heeft ze bijna tot wanhoop gebracht door al haar wensen en ver langens. Ze wenst twee kleedkamers te hebben. Een om in uit te rusten en een om zich te kleden. Een van deze kamers moet helemaal naar haar idee zijn ingericht. Bovendien moeten ze brandschoon zijn en de schoonmaak moet gebeuren onder toezicht van haar manager. Haar eigen toneelmeester moet van tevo ren de belichting in ieder theater bekijken en als die niet aan Marlènes eisen voldoen, komt ze niet optre den. Overal waar Marlène zich ver toont wordt ze gevolgd door haar persoonlijke manager, haar tournee- manager, haar secretaris, haar kos tuumontwerper, haar kapper en haar gezelschapsdame. Plotseling maken de schoonheids specialistes zich druk om knieën. „De knie is in, moet getoond wor den en op prijs gesteld, dus doe er wat aan", zegt een van de vooraan staande modebladen. Maar hoe? De experts bevelen kniebuigingen aan. Of een behan deling met een electrisch apparaat dat de knie kleine schokjes bezorgt. Of een massage met een crème óp de knie en aan de achterkant. En vooral oefeningen in het gracieus bewegen met de knie. Altijd knieën bij elkaar houden, wanneer men zit. Om het geheel nog fraaier te ma ken, adviseren ze op een oï andere strategische plaats op de knie een schoonheidsvlekje aan te brengen met een stift. Maar dit advies gaat ons net even te ver. oeder was met haar doch tertje van zes jaar op weg van Arnhem naar Apeldoorn. Achterin de bus zaten een stel jongetjes het ene lied na het andere te zingen. Kennelijk vond liet meisje het gezang niet muzi kaal verantwoord en ze was blij toen de chauffeur haar gelijk gaf. Toen hij de halte „Museum Vaals" afriep, zei ze triomfantelijk tegen haar moeder: „Mam, hij zegt ook „ze zingen vals". GOUDA Mevrouw B. A. KUYF-LONIS (Advertentie) alles kan met rafcÉHJiir

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7