Amerika vreest „tweede Cuba" in Santo Domingo T roepen gestuurd zijn niet alleen om Amerikanen in bescherming te nemen Twintig jaar vrij! Roken nog steeds onder peil 1963 Pensiongast koelt woede met mes PETER POST Twee jarigen, twee gipsbeentjes Défilé langs paleis Soestdijk in feite kleine olympiade TIENDUIZENDEN ZIEN KLEURRIJK SCHOUWSPEL Thuis best!', tHoogeHuys Zonnig Naar een bestand ONS WEEKEINDBIJVOEGSEL Twee VS-divisies naar Vietnam Plan Bureau verwacht dit jaar Zoon des huizes gewond start niet in Ronde van Nederland spiegel voor verliefden van alle leeftijden CHRISTIAANSE het nationale DIT IS PLUS EEN PLUSPUNT Ruzie om platenspeler Sportbonden Bruintje uit Rotterdam ZATERDAG 1 MEI 1965 89ste JAARCANC No. 3203/ Enkele leden van de sportdélegatie naar Soestdijks défilé. ehalve duizenden Neder landers nam gisteren ook een 250 man sterke delegatie van buitenlandse arbeiders deel aan het tradi tionele Koninginnedag-defïlé langs paleis Soestdijk. Hier verlaat een Spanjaard het bordes na namem zijn land genoten gelukwensen te heb ben aangeboden^ een Griek, eveneens in nationaal kos tuum, maakt inmiddels zijn opwachting. Op het bordes v.l.n.r. de koningin, prinses Beatrix achter haar moe der), prinses Christina, prins Bernhard en prinses Mar griet. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN 1 JUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARlEM lelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Kantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 J antoor en Red Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr- W A. M. van der Kallen A^emeen hoofdredacteur: Albert Welling, «ajunct hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte. Omroepers 20 cent per m m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen ts weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. OH. WE ZUILEN VOORTAAN FRANS MOETEN PRATEN.. WAAR SANTO DOMINGO, 1 mei AFP, Reu- :?r' T PI) Terwijl steeds meer Ame rikaanse troepen naar de Dominicaan- Je Republiek worden gebracht „om de 'evens van Amerikaanse burgers te nesehermen", zoals Washington het noemt, heeft de Organisatie van Ame rikaanse Staten bekendgemaakt, dat pfn formule is gevonden voor een be- 'and in het door burgeroorlog ver scheurde land. Het bestand zal van kracht «orden als aan de volgende Joorvvaarden is voldaan: „De veilig heid van iedereen moet verzekerd zijn on een bemiddelingscommissie van de D-A.S. moet naar de Dominicaanse Re- Publiek worden gezonden." Inmiddels lijkt het er verdacht veel op dat de Amerikaanse troepen be paald niet alleen naar de Domini caanse Republiek zijn gestuurd om "iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiHiiiiiiiitiniiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii WASHINGTON, 1 mei (ITPI) Uit Amerikaanse regeringskringen is ver nomen, dat aiie partijen in het Domi nicaanse conflict een wapenstilstand hebben ondertekend, die langzaam van kracht wordt. De ondertekening kreeg haar beslag om kwart voor zes vrijdag middag op de Dominicaanse militaire basis San Isidro bij Santo Domingo. Dominicaanse radiozenders maakten er gewag van, maar het duurt even, voor dat alle opstandige elementen er ken nis van hebben genomen, zei men in Washington. ..Men hoopte, dat het bestand om- onn iR middernacht, vijf uur vanmor gen nier, zyn beslag zou hebben ge welf!.!, maar op dut .tijdstip kwamen nog meldingen binnen van incidentele schietpartijen. Bij de totstandkoming van het bestand beeft de pauselijke nuntius in Santo Domingo, mgr. Emanjuele Clarizio, een belangrijke rol gespeeld. de levens van Amerikaanse burgers te beschermen. Er zijn nu al 2000 mariniers en 2500 parachutisten in het land, terwijl er bij het uitbreken van de burgeroorlog nog geen 3000 Amerikanen woonden. Bovendien zijn de meesten van hen, meer dan 2500, reeds gisteren en eergisteren geëva cueerd. Het Amerikaanse machtsver toon lijkt dus een beetje overdreven, ware het niet dat Washington vrij wel zeker tussenbeide is gekomen uit vrees dat de Dominicaanse Republiek „een tweede Cuba" zal worden. In ieder geval staat het wel vast dat communistische en eastristische volgelingen momenteel ijverig vissen in het troebele Dominicaanse water. Al met al hoeft het geen verbazing te wekken, dat vele Latijnsaincrikaan- se landen reeds tegen de Amerikaanse inmenging hebben geprotesteerd. Het invloedrijke en altijd over uitstekende informaties beschikkende Parijse dag blad ,,Le Monde" schreef gisteren zon der meer, dat de regering-Johnson be sloten heeft „te beletten, dat ex-presi dent Juan Bosch terugkeert aan de macht". (Bosch is weliswaar een te genstander van Castro en het castris- me, maar toen hij president was zag hij geen kans te voorkomen, dat com munisten steeds meer invloed kregen in de regering.) Volgens „Le Monde" is het duidelijk dat de V.S. in dit geval zijn terugge keerd naar de „big stick"-politiek in Latijns-Amerika, dat wil zeggen een politiek van politieke beïnvloeding door machtsvertoon. Hoe dit alles ook zjj, in de Domini caanse Republiek heerst momenteel een toestand van complete anarchie. De enige hoop is thans gevestigd op het tot stand komen van een bestand onder de formule van de O.A.S. De secretaris-generaal van deze organisa tie, Jose Mora, is reeds in Santo Do mingo aangekomen om te zien wat hij kan deen. Gisteren werd een Amerikaanse marinier in Santo Domingo door kogels van sluipschutters gedood. Zes mari niers werden gewond. In de stad wordt nog steeds hard gevochten tus- aak er een feest van" is de leuze voor de herdenking van de twintigste verjaardag van onze bevrijding. Maar onverbrekelijk j? met die bevrijding de oorlog verbon- *Jen. Deze mengeling van blijdschap en droefheid hebben wij in „Plus" trachten te verwerken. Het nummer is voor een "eel gewijd aan een reportage, waarin J°nge mensen, geboren op die onverge- telijke vijfde mei 1945, hun oordeel '\'d'ijf niet eeuwig kankeren") over die ytl* jaren en ovei onze houding daar egenover geven (pag. 1 en 3). VOORTS IN DIT NUMMER: Pagina 2: Dwars door de groene hel (vervolg verhaal). Pagina 4: Rotterdam werd een tweede Warschau. Het bevrijde vaderland (fragment uit "et boek van Antoon Coolen). Pagina En nu ligt er weer brood m de vuilnis bak Oorlog en bevrijding in 't boek. Pagina 6: Schaken, dammen, klaverjassen, bridgen, tuin, aquarium, spreekuur, puzzelen en piekeren. Pagina 7: ..Tuin var Bertus": 24.000 hectare riet als schuilplaats voor onderduikers. Hebt u dat gelezen? Pagina 8: Speelplaats (pagina voor de ieugd). sen de volgelingen van Bosch. die diens terugkeer wensen, en de troe pen van generaal Wessin y Wessin, die dat niet wensen (althans: -gene raal Wessin wil het niet). Twee feiten maakten gisteren duide lijk dat de visie van „Le Monde" op de gebeurtenissen in de Dominicaanse Republiek juist is. Op de eerste plaats weigerde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken te bevestigen, dat de ma riniers en para's zullen worden terug getrokken, zodra de evacuatie is vol tooid. En op de tweede plaats zei pre sident Johnson op een persconferentie: „Er zijn tekenen dat buiten de Domi nicaanse Republiek opgeleide personen proberen daar voet aan de grond te krijgen. De Verenigde Staten zullen nooit afwijken van hun plicht te voor komen, dat mensen op dit westelijk halfrond ten prooi vallen aan een inter nationale samenzwering van wie ook." Advertentie) WASHINGTON, I mei (AFP) Een noordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren geweigerd een bericht, dat nog 40.000 Amerikaanse soldaten naar Vietnam zullen worden gezonden, te bevestigen of te ontkennen. Volgens een correspondent in Viet nam van de Amerikaanse radio- en televisiemaatschappijen NBC heeft Washington besloten twee divisies een divisie mariniers en een divisie infanterie naar Vietnam te sturen. DEN HAAG. 1 mei Voor 1965 is aangenomen, dat bet geleidelijk herstel van liet binnenlandse verbruik van ta- baksprodnkteu zich zal voortzetten. Al dus drukt liet Centraal Plan Bureau uit, dat het Nederlandse volk dit jaar ver der gaat op wat vooral de moedige met-rokers „het verkeerde pad" zullen willen noemen. Maar nog steeds zal dit jaar vier procent minder per hoofd van de bevolking aan rookwaar worden ver bruikt dan in 1963, toen de anti-rook- cairpagne nog moest beginnen. Deze verwachting staat in het Cen traal Economisch Plan 1965. dat thans geheel in druk is verschenen. Het volledige Plan bevat een hoofd- GRONINGEN, 1 mei Bij een steek partij in een pension is gisteravond een 26-jarige zoon des huizes Joacbim J. Huisman gewond geraakt in het gezicht. Hij werd hevig bloedend naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht, maar kon na een behandeling naar huis te rugkeren. Vclgens de verklaringen van het slachtoffer en zijn familieleden is de dader een 36-jarige los-arbeider, die een kamer had in het pension. Toen hij daar twee maanden geleden zijn intrek nam, kwam hij uit de gevangenis, waar hij een straf van een jaar had uitge zeten wegens een poging tot doodslag, c.q. zware mishandeling. Hij werd gistermiddag woedend, toen zijn hospita hem zei, dat de andere pen sionbewoners hinder hadden van zijn platenspeler. De ruzie liep zo hoog, dat de zoon van de hospita naar het poli tiebureau liep en dat d'e los-arbeider vervolgens de kamer opgezegd werd. Toen de hospita naar beneden ging om hem de huur voor mei terug te geven, greep de los-arbeider een mes, aldus de verklaringen, en verwondde de zoon. Hij verdween daarna in de drukte van ko ninginnedag. AMSTERDAM, 1 mei Koninginne dag 1965 is een slechte dag geworden voor Peter Post. Gisteren heeft de Am- stelveense wielrenner er namelijk defi nitief vanaf moeten zien deel te nemen aan de Ronde van Nederland, die van 12 tot en met 16 mei wordt verreden. Peter Post is gisteren weei onder zocht door dokter Rolink. Het bleek, dat de ontsteking aan het rechter been zelf wel helemaal weg was, maar dat de blessure toch nog niet geheel gene zen was. Er is namelijk iets nog niet in orde in de overbang tussen pees en schede, waar de ontsteking zich bevond. Opnieuw is Post nu een wfeek volledige rust voorgeschreven, zodat hij, zelfs als hij tegen het einde van de volgende week de training zou mogen hervatten, beslist niet meer in vorm kan zijn voor de Ronde van Nederland. „En als ik in eigen land rijd, dan wil ik ook goed rijden. Daarvoor ben ik te eerzuchtig", zei Peter gisteravond Het staat nog niet vast, wie Post in de Flandria-ploeg zal vervangen. Het wordt in ieder geval een Belg: waar schijnlijk zullen nu in plaats van Peter Post de Belgen Willy Bocklandf en Reijbroeok de kopmannen van deze formatie worden. stuk over de verwachtingen omtrent voedings- en genotmiddelen, waaronder de dranken. Daarover zegt het Plan Bureau: „Voor 1965 wordt wederom een forse stijging van het verbruik ver wacht, zij het in verband met de in komensontwikkeling iets kleiner dan in 1964". (Het drankverbruik nam vorig jaar fen opzichte van 1963 met twaalf procent toe, vrijwel precies als het bu reau had voorspeld). Per gezin en per hoofd zal het ver bruik van voedingsmiddelen dit jaar aanmerkelijk toenemen. Dit zal voor al een gevolg zijn van de omstandig heid, dat wij wat ruimer in het vlees komen te zitten. .De hoeveelheid rund en kalfsvlees zal met vijf procent toe nemen en er worden zeven procent meer slachtvarkens verwacht gezien de dekkingsc$fers. He' verbruik van koffie en cacao zal toenemen, omdat verwacht wordt, dat de prijzen nagenoeg niet zullen stijgen. Het verbruik van groenten en fruit in blik zal onverminderd blijven toenemen. Dat van brood en zuivel zal gelijk blij ven. Alleen het boterverbruik zal nog wat verder teruglopen, ten gunste van margarine. We komen wat krapper te zitten In groenten en fruit, waarvan de opbrengst dit jaar wegens het gunstige weer uit zonderlijk groot was. Ook de eierenpro- duktie zal afnemen, en wel tamelijk fors: met twintig procent. (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK. 1 mei Twee aan ski's bungelende gipsbeentjes, meegedragen in het défilé van de Nederlandse Sport federatie voor paleis Soestdijk, lieten ei geen twijfel over bestaan wie er gisteren jarig waren. Koniiigin Julia na, nog met verband om haar enkel en steunend op een paraplu, sloeg het défilé gade ter gelegenheid van haar 56ste verjaardag. Ook de verloofde van prinses Margriet. Pieter van Vollenho- ve, die dezi dag 2G werd, deed dat. Hij mocht op doktersadvies niet de volle twee uur die het défilé in beslag nam, staan en zag hef grootste deel van het schouwspel zittend voor een open raam, hand in hand met prinses Mar griet, die niet van zijn zijde week. La ter voegde het verloofde paar zich bij de koninklijke familie op het bordes. Prinses Irene en Don Carlos ontbraken op het feest. De indrukwekkende en kleurrijke manifestatie in de paleistuin speelde zich af bij schitterend weer. De hele ochtend bleef de zon schijnen; en te- gen het middaguur was het er zelfs warm. Uitgerekend op het moment dat koningin en prins na de organisatoren en vertegenwoordigers van de univer siteitsmedia te hebben bedankt, in het paleis verdwenen, betrok de lucht. Het défilé, dat tienduizenden be langstellenden trok, was in feite een kleine Olympiade. Het afgelopen jaar is bet jaar van de Olympische Spe len geweest. Tevens vierde in 1964 de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond, de grootste van de bij de Ne derlandse Sportfederatie aangeslo ten organisaties, zijn 75-jarig be staan. Hierin zag het bestuur van de Baarnsche Oranjevereniging aan leiding de N.S.F. te verzoeken met eer. grote delegatie van sportbonden aan het défilé deel te nemen. Het werd een grootse demonstratie. Dertig bij de N.S.F. aangesloten bon den stonden in de tuin voor het hek opgesteld. Zij dienden als decor voor enige demonstraties, zoals van voetbal handbal en judo. Ook kon men er schaatsmatadoren als Schenk, Verkerk Nottet en Modder bezig zien om hun conditie op peil te houden. Men kwam er eigenlijk ogen te kort. Terwijl op het gazon sportdemonstraties werden gegeven, vlogen sportvliegtuigen boven het paleis en moest de koningin het ene geschenk na het andere in ont vangst nemen. De demonstratie van Cessna's, Pipercups em door motor vliegtuigen getrokken zweefvliegtuigen was ee geste van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart. De koningin, die een lindegroen man telpakje droeg, genoot zichtbaar van het bonte, beweeglijke schouwspel, waaraan geen einde scheen te komen. Van de duizenden deelnemers was het vooral voor de achtjarige Bruin tje Twigt uit Rotterdam een feest. Het jongetje had vorig jaar naar de ko ningin geschreven haar eens te mo gen zien. De koningin had in die tijd een bezoek aan de Metrowerken in Rotterdam op haar programma staan. Bij die gelegenheid zou de Rotterdamse politie voor een mooi plaatsje voor Bruintje zorgen maar vergat Bruintje te halen. De fout v erd goedgemaakt door de jongen uit te nodigen voor het défilé op Ko ninginnedag. Gisteren mocht de over gelukkige Bruintje als een der eer sten langs de koningin wandelen. Het défilé werd besloten met een pa rade waarin tal van nationale en Eu ropese kampioenen als de atlete Ger- da Kraan en de biljarters Van de Pol en Wijnen en de scherpschutter Joop Domselaar meeliepen. De apotheose werd verzorgd door vjjf bonden die zich tot dan verborgen hadden in de paleistuin. Dit sluitstuk begon met een prachtige show van de Nederlandse Hippische Sportbond die daar haar bes te paarden en wagens voor van stal had gehaald. De K.N.A.C. sloot het sportdefilé met een aantal racewagens waaronder de DAF formule 4 wagen en twee oranje gespoten wagens van het Racing Team Holland. Ondertus sen hadden de deelnemers bloemlet- ters in het gazon geplaatst die de leu ze vormden: Onze Nederlandse Sport bonden feliciteren U. En dat beteken de het einde van het défilé. Vlak voor het door de NTS uitge zonden défilé langs het paleis had premier Cals via de TV de vorstin ge lukwensen aangeboden namens het Ne derlandse volk. (Advertentie) Al l/tl A An ALKMAAR WAAROM iitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iii'i.milium (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 1 mei De laatste aprildag bracht al een verbetering met op ds meeste plaatsen droog weer en opkla ringen. In de middag kwam in de om geving van Groningen en Noord-Drente nog een flinke bui met hagel en onweer tot ontwikkeling. Inmiddels is de lucht veel stabieler geworden sedat dit eerste mei-weekeinde zonnig lenteweei brengt. De wind blijft zwak tussen noord en oost maar de middagtemperatuur, die gisteren plaatselijk al 15-16 gr. haalde, zal geleidelijk in de komende twee dagen tot 17-20 gr. stijgen. Een belang rijke verbetering na meer dan drie te koele en natte weken. ZONDAG: zon: 05.09-20.06 maan: 05.51-21.35 MAANDAG: zon: 05.07-20.08 maan: 06.18-22.59 (Advertentie) Lange Herenstr 36-3f Haarlem Telefoon 14371

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1