PTT komt met grijze telefoon Abonnee kan geluid van bel regelen Auto met vermiste man gevonden Bevrijding boot Man bekent aanslag in Tilburg Leerlingen vinden hun leraar dood Onderwijs weigert herdenkingsboekje Vrouw zwaar gewond bij gasexplosie Aardbeving in El Salvador: 101 doden FBL.M 17919 DEBAT IN VEILIGHEIDSRAAD Herdenking SAAB ROVER SHOW mm Schip raakt met kiel dak van wrak Derde arrestatie na moordaanslag in Den Haag Toon bevalt Rotterdammers niet wm hei nieuws Das tussen machine Boerderij afgebrand Dep ressie-weer DINSDAG 4 MEI 1965 89ste JAARGANG No. 32039 6-7-8 MEI van 10—22 uur FIRMA FLINTERMAN SAAB-ROVER-DEALER ZANDVOORTSELAAN 365 BENTVELD-AERDENHOUT intermeubel Morgen, woensdag 5 mei, zal ons blad wegens het bevrijdings feest niet verschijnen. Directie. Een beeld uit Santo Domingo: Amerikaanse parachutisten hébben zich met hun geschut in een buitenwijk van de stad geïnstalleerd. Télefoto NEW YORK, 4 mei (UPI) De Verenigde Staten hebben een beroep gedaan op Cuba om aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties uiteen te zetten welke rol het regiem van Fidel Castro heeft gespeeld in de opstand in de Do minicaanse Republiek. voor automatisch programma-opgave TELEFOON De befaamde zangeres Vera Lynn, die tijdens de laatste oorlog de erenaam „The sweetheart of the forces" als een eretitel kreeg, is weer eens in Nederland. Op be vrijdingsdag zal zij in Rotterdam optreden. Op de luchthaven Schip hol ontving Vera een flinke bos tulpen. Het herdenkingsmonument bij de Jan Gijzenbrug in Haarlem-Noord, waar in februari 19acht man nen door de Duitsers werden neergeschoten. te- NEE, MEVR' WAAROM HEB IK DAAR NOOIT AAN GEDACHT TOEN rT !K KLEIN 7 7 NASJ^KUJI OH, dank. .WEL... M MEVROUW DEN HAAG, 4 mei De P.T.T. heeft besloten in de loop van 1966 een begin te maken met de verstrekking van een nieuw type enkelvoudig tele foontoestel. Bij dit nieuwe toestel, het type t 65, is de kans op storingen aan zienlijk verkleind. Daartoe zijn onder andere wijzigingen aangebracht aan de klesschijf en het haakmechanisme. Als gevolg van de standaardisatie kan het onderdelenassortiment worden beperkt. Het toestel is lichtgrijs met uitzon dering van enkele detailonderdelen zoals de bodemplaat, de microtele- foonroosters, de cijferplaat van de klesschijf en de aardtoets, die in ivoor wit zijn uitgevoerd. De vingerschijf is doorzichtig. Dankzij het gebruik van thermoplas tisch materiaal, is het nieuwe apparaat aanzienlijk lichter in gewicht dan de thans gangbare modellen. Zo weegt de nieuwe microtelefoon slechts 350 gram tegen 550 gram bij het oude type. Het toestel heeft een greep, waardoor men het met een hand kan opnemen en verplaatsen. Dit is in het bijzonder van belang bij toestellen die aangeslo ten zijn op contactdozen. Met behulp van een radertje aan het toestel wordt de abonnee in staat ge steld zelf de geluidssterkte van de bel te regelen. De twee uiterste standen zijn: luid bellen en zacht zoemen. ILPENDAM, 4 mei Gistermiddag is nabij de spoorbrug over het Noord- Hollands kanaal alhier een grote per- scnenwagen uit het water gehaald. De bestuurder, de 33-jarige J. J. Baarens uit Purmerend zat levenloos achter het stuur. Vermoedelijk is hij in de nacht van vrijdag op zaterdag al in het wa ter terecht gekomen. De plaats waar de auto lag werd gisteren ontdekt, toen een schip met zijn kiel het dak van de wagen raakte. En die vraag is heilzaam. En morgen is het feest. Overal wap peren de vlaggen, iedereen is vrij naar goed vaderlands gebruik werken wij dan een nationaal pro gramma af van aubades, via koek- happen en zak lopen tot vuurwerk toe. Met dat feest zullen wij in de toe komst minder moeilijkheden hebben. Aanleidingen tot vrije dagen blijken nu eenmaal snel acceptabel. Ook dat is niet erg geloven wij. Onbekommerd zijn behoort immers bij vrijheid als boter bij vis. Laten dus ook en laten misschien vooral de tieners hun vrijheid vieren, zelfs als zij geen moeite doen de zin ervan te beleven. Ze zijn vrij. Wij kunnen alleen proberen duide lijk te maken, dat deze vrijheid van daag een voorrecht is. Wij genieten haar in tegenstelling tot de overgrote meerderheid der wereldbevolking. Die beleeft óf de onvrijheid der dictatuur of die te weinig onderkende onvrij heid, die een gevolg is van armoe en onderontwikkeling. Van dat pro bleem kunnen wij ook feestend niet loskomen. Sterkei nog: wij zonden ons er op het feest van onze bevrij ding dieper mee verbonden moeten weten door een gevoel van dankbaar heid. Of echter die dankbaarheid en de verplichtingen, die daaruit voort vloeien werkelijk in onze viering een plaats hebben, is een vraag die ons bezig houdt. Wij werden immers door anderen bevrijd. Zijn wij op onze beurt be reid voor weer anderen een zelfde in zet te wagen? (Advertentie) Advertentie n Meubelen Gierstraat 52-54-56. Haarlem Tal. 02500-12047 (Advertentie) TILBURG, 4 mei De 41-jarige op- Perman uit Delft, die daar zaterdag in zijn kosthuis werd aangehouden, heeft bekend dat hij woensdag in Tilburg de aanslag op de 23-jarige evrouw de Kok heeft gepleegd. De man heeft te gen de politie verklaard, dat hij uit Was op het geld van zijn slachtoffer. De opperman verbleef na een roof moord op de jeugdige Liesje van Breda uit Biesthouthakker van 1952 tot 1963 in de gevangenis. Medio 1964 werd hu ontslagen uit een psychiatrische in richting in Den Haag. Hij vestigde zich in Delft, waar hij nog steeds on der toezicht stond. TILBURG, 4 mei De 43-jarige heer G. C. M. van Iersel, leraar aan de hogere textielschool alhier is gis teren met zijn stropdas tussen draaien de delen van een textielmachine ge raakt en door verstikking om he* le ven gekomen. Twee leerlingen, die niets van het ongeluk hadden gemerkt, vonden hun leraar. Hij was toen reeds overleden. DEN HAAG, 4 mei De politie beeft een 33-jarige schoonmaker gear resteerd, verdacht van medeplichtigheid aan de moordaanslag op een 47-jarige als souteneur bekend staande Hagenaar, rijj zou de dader, een 28-jarige Ame rikaan naar de plaats van de aanslag hebben gereden. De schoonmaker is voor de officier van Justitie geleid. In voorlopige hech tenis bevinden zich voorts de dader en 38~.iarige ex-vrouw, die verdacht wordt van medeplichtigheid. Het slacht "„er van de aanslag werd in de nacht Ito 1 °P 23 aPrïl getroffen door een *?Sel, die door nek. mond en wang ging. De man werd niet levensgevaar lijk gewond. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 4 mei De Rotter damse onderwijswereld is bijzonder ongelukkig met het herdenkingsboek je „Havenstad in de frontlijn", dat de gemeente aan de leerlingen van het uit gebreid, voortgezet en middelbaar onderwijs ten geschenke wil geven bij gelegenheid van de viering van twintig jaar bevrijding. Een aantal hoofden van scholen heeft het boekje, geschreven door de Rotterdamse journalisten K. A. Mayer en L. Ott en uitgegeven bij Ad. Donker, reeds naar het stadhuis terug gezonden, andere schoolhoofden zijn nog niet zover gegaan, maar hebben de boekjes in ieder geval niet aan de kin deren uitgedeeld. In het jongste nummer van „Nieuwe Wegen", net orgaan van de Nederlandse onderwijzersvereniging te Rotterdam, is inmiddels gewaar schuwd voor de herdenkingsuitgave. De redactie vraagt de Rotterdamse leerkrachten het boekje goed te le zen voordat zij het eventueel uitde len. Men is dan tenminste op de hoogte met wat de gemeente gemeend heeft de jeugd van nu als herinne ring te moeten aanbieden, aldus de redactie van „Nieuwe Wegen". Het herdenkingsboekje is al eerder in het nieuws geweest en in even on gunstige zin. Anderhalve maand ge leden bleek namelijk, dat een stadsre- dacteur van de N.R.C., die na de oorlog bij de perszuivering enige tijd uit zijn functie ontzet is geweest, dit boekje sa men met de hoofdredacteur van het Rotterdamsch Nieuwsblad heeft ge schreven. Hij had dit op eigen verzoek gedaan. Juist voor de behandeling van een raadsvoorstel om een krediet om de uitgave mogelijk te maken, kwam dit aan het licht. De N.R.C.-redacteur trad toen onmiddellijk terug, maar zoals nu bij het lezen van boekje blijkt een bijgekleurde geschiedschrijving was toen al niet meer te voorkomen. De Rotterdamse journalist Karl Mayer, die de plaats van de N.R.C.-redacteur heeft ingenomen, heeft niet meer kun nen doen, dan hier en daar de tekst, die toen reeds voor een belangrijk deel gezet was, ietwat bij te schaven. De toon van het boekje heeft hij niet meer kunnen veranderen. En deze toon nu vooral heeft in Rot terdam grote verontwaardiging opge wekt. In het „woord vooraf kan men le zen „het is in elk geval geschreven met een doelbewust streven naar de grootst mogelijke objectiviteit" Bij dit streven hebben de schruvers alle ge voelswaarden weggelaten. Maar daar voor heeft men juist niet alle facetten van de bezetting naar voren gebracht en de zo zeer begeerde objectiviteit grote schade toegebracht. Vreemd ls en nu het boekje verschenen is spreekt men meer dan ooit zijn verbazing daarover uit dat het zonder aanmer kingen de verschillende gemeentelijke commissies is kunnen passeren. Nog vreemder is, dat de raadscommissie voor het onderwijs, het boekje nooit onder ogen heeft gekregen. De ambtelijke afdeling onderwijs van de gemeente kon vanmorgen geen com mentaar geven, te meer niet omdat de verantwoordelijke wethouder R. Lange- rak niet aanwezig was. Volgens de voorlichtingsdienst van het stadhuis zal verspreiding van gemeentewege nor maal doorgaan. Het al of met uitreiken van de boekjes aan de leerlingen wordt aan de onderwijskrachten overgelaten, aldus de gemeentelijke zegsman. VALTHERMOND. 4 mei Gister middag is brand uitgebroken in de grote boerderij van de 66-jarige land bouwer H. Wolthers alhier. De brand ontstond na het exploderen van een gasfles in de bijkeuken. Hierbij werd de vrouw van de landbouwer ernstig aan beide benen gewond. De boerderij, die veertig jaar oud ls, brandde totaal uit. Van de inboedel kon niets worden gered. Een grote partü hooi en stro ging verloren. De Amerikaanse ambassadeur bü de VN, Adlai E. Stevenson, deed de uit daging in antwoord op een verzoek van Cuba deel te nemen aan het debat dat wordt gehouden op basis van een op roep van de Sovjet-Unie. Stevenson zei dat zijn regering de Dominicaanse re publikeinse partjj van oud-president Juan Bosch, de oorspronkelijke opstan delingen, niet beschouwt ais een „ex tremistische groep". Doch hij zei dat een kleine groep van welbekende com munisten tracht de touwtjes in handen te nemen. Ondanks het zenden van de Amerikaanse strijdkrachten en de eva cuatie van 3.000 buitenlanders uit 30 landen zijn „rechteloosheid en wanorde in geen geval onderdrukt". Hü zei dat duidelijk is geworden „dat communis tische leiders, velen van hen opgeleid in Cuba, in toenemende mate de lei ding in handen hebben genomen van wat oorspronkelijk een demokratische beweging was". De Russische afgevaardigde. Nikolai T. Vederenko, sprak tüdens het debat de beschuldiging uit dat „een heel in vasieleger" van 14.000 man slag levert met „patriotistische strijdkrachten'' in de Dominicaanse Republiek om een „met bloed besmeurde dictatuur" te handhaven. Hji zei dat voor de be scherming van de Amerikaanse staatsburgers de eerste groep van 405 mariniers voldoende was geweest. "President Johnson heeft gisteravond verklaard dat de Amerikaanse troepen uit de Dominicaanse Republiek zullen worden teruggetrokken zodra de Orga nisatie van Amerikaanse Staten een plan in werking kan. brengen tot het brengen van vrede en stabiliteit in dat iand. De president zei dat zich thans 14.000 man Amerikaanse troepen in de Dominicaanse Republiek bevinden om de Amerikaanse onderdanen te be schermen en een communistische over name te voorkomen. „Wjj zün niet van plan met onze armen over' elkaar in de schommelstoel te gaan zitten en de communisten een regering te laten vormen op het westelijk halfrond", al dus de president. Hij zei de landen van de O.A.S. te hebben meegedeeld te hopen op de vorming van een rege ring die het vertrek van de Ameri kaanse troepen kan rechtvaardigen. Volgens Johnson hebben buiten de Do minicaanse Republiek in guerillatak- tiek opgeleide personen getracht de re gering in handen te krügen namens de communisten. Weersverwachting, tot woensdag avond, (opgemaakt te 11.15 uur). Veranderlijke bewolking met af en toe enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidwest en west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG Zon: 5.03 20.11. Maan: 7.43 0.17 DONDERDAG Zon: 5.02 20.13; Maan: 8.48 1.22 SAN SALVADOR. 4 mei (UPI) Een hevige aardbeving die minuten aanhield en werd gevolgd door een serie minder hevige schokken heeft 101 doden en tussen de 400 en 500 gewonden veroor zaakt in de hoofdstad van EI Salvador er, nabijgelegen plaatsen. De aardbeving is het hevigst geweest in het gebied van San Salvador, Soya- pango, San Marcos, Santo Tomas, Cus- oatancinco, Mejicanos, Tonacatepeque, Custacatlan en Los Planos de Rende- ros. (Advertentie) «UREAU SMEDESTRAAf 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 o Kantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 J ntooren Red. IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 irectle: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen Igemeen hoofdredacteur: Albert Welling. aJunet hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte. Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cenl per week, 3,25 per maand, 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. VS: Castro achter opstand Dominicaanse Republiek Vanavond beleven wij voor de twin tigste maal dat merkwaardigige ogen blik, waarop heel Nederland verstart ter herdenking van zijn doden in oorlog en verzet. Hoe vaker dat moment zich in da toekomst zal herhalen, hoe moeilijker iet wordt. Het aantal Nederlanders, vo».r wie deze herdenking geen per- s lonlijke betekenis heeft, neemt im mers met het jaar toe. Steeds meer ook volwassen mensen zullen zwijgen alleen omdat anderen hun hebben ge- >egd, dat twee minuten stilte per jaar Ie laagste tol is. die een land zijn ge vallenen verplicht is. Begrijpen zul len zij dat nauwelijks, zo min als de oorlogsgeneratie van '40-'45 ooit wer kelijk iets verstaan heeft uit de er varingswereld van Metz en Verdun. Men kan gaskamer, concentratiekamp, vuurpeloton, bezetting, honger en angust nu eenmaal niet evoceren voor hen, die er nooit deel aan hadden. Dat is misschien te betreuren. Het is d« werkelijkheid van de dag en ook een verbeterd onderwijs over oorlog en bezetting zal daarin nauwelijks ver andering brengen. Dat moge noch de direct nabestaanden noch de ove rigen, die de oorlog beleefden, ver bitteren. Feiten worden niet door ge voelens achterhaald. Het moge ons al leen vanavond even werkelijk stil maken. Zo stil, dat wij over een kloof van twintig jaar welvaart nog een maal de stem horen, zoals die uit de diepte tot ons heeft geroepen. Misschien blijft dan daarna ergens de vraag hangen of wij haar ooit hebben verstaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1