Zevenendertig man bij explosie in Groningen gewond moe yan maagzuur? Brood GIVE A MAN A LUCKY blijf jong, blijf fit: fiets! Johnson schuldig aan moord op Viola Liuzzo Vlooien-vai in cosmetisch museum .Kleuters leren lezen m Zwarte kant Duim DAGPUZZEL neem natuur-grijze omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky n wmm Ü1 STRIKE H. Hofhuizen zilveren jubilaris Plaatje voor bromfiets Bewijs dat premie WA is betaald TRES-affaire in corps besproken Klan-advocaat Rechtszaak tegen moordenaars ACHTJARIGE JONGEN DOOR VRACHTWAGEN GEDOOD A.ft.W. B. - OPROEPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENEAND Verkouden? „Dat et alleen vogels boven uw eiland zullen vliegen Wat kinderen ervan zeggen schenk^^^^ •schenk President Chauffeur heeft niets gemerkt Benno Stokvis uit Portugal geiveerd GEORGIËRS SCHRIJVEN TEXELAARS ÜINSDAG 4 MEI 1965 PAGINA 5 Wees goed voor uzelf en uw maag) Dat was dan de laatste keer. De allerlaatste. Met wat weemoed en een stille traan heeft u de laatste kruimel van uw mond geveegd. De laatste vêrse kruimel. De laatste vers- bezórgde, op maandag. Volgende week kunt u kiezen of delen, óf de kiezen op elkaar houwen, óf de kiezen op elkaar douwen met het oude brood van zaterdag er tussen. De Haarlemse vrouw heeft géén bezwaar hiertegen. Dat heeft ze gezegd. In die enquête. Ik vind het niet aardig, dat ze dat heeft gedaan. Ik zou het nooit gezegd hebben, van dat verpakte brood. Ik heb een gru welijke hekel aan oud brood. Dat komt misschien vanwege een zekere mate van luiheid in mijn kaakspieren, of door mijn slech te gebit. Of door mijn bakker misschien. Éen heel handige bak ker. Hij bakt zijn zaterdagse brood op donderdag en vrijdag. O, hij bakt het prima. En hij snijdt het ook nog en doet het in een mooie zak en hup, de diep vries in. Tot zaterdag, dan wordt het bezorgd, dat heerlijke vers- blijvende, verpakte brood. Héér lijk!!! Vooral als het nog zo lek ker knappend, hard en koud is binnen in. Maar dat is een kwes tie van uren. Het ontdooit echt wel weer. Dan is het weer ge woon, oud, droog brood. Erg droog. Nou ja, er zijn ergere dingen in de weréld. En ook wel andere. Andere dingen om te eten. Of andere manieren om a( vers brood te komen. Het gaan halen bijvoorbeeld. Terwijl de bezorger van zijn tweedaagse vrije-week geniet. Mevrouw moet misschien toch wel boodschappen doen, in een supermarkt. Daar neemt ze altijd wel wat van mee. Vers brood bijvoorbeeld, op maandag. Want om nou helemaal naar de bakker.met die volle tas. Ik weet niet of de bakkers daar aan gedacht hebben. Dat zo iets Wel eens een gewoonte zou kun nen worden. Op maandag, op dinsdag, op zaterdag. En dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de bakkers er over een poos je helemaal geen brood meer in zien. Omdat er geen brood meer in zit. In dat bezorgen niet. Mis schien zelfs in die bakkerswinkel niet. En dat zou toch niet léuk zijn voor die bakkers. Zelfs niet met die vrije dagen. Die ik ze echt wél gun. Maar toch echt liever op dinsdag. Want ik zou ze echt niet graag zien met het brood uit de mond gestoten. Ook al is het dan droog brood. En daarom zal ik er wél door heen bijten, door dat droge brood van die brodeloze maandag. Ik wens u oen sterk gebit. ELLEN Het gebouw van de Friesch- Groningse Suikerfabriek leed grote schade door de explosie gisteren. Tientallen ruiten sneuvelden. Maak van Moederdag een feest met 'n nieuwe fiets verrast u haar het meest. óg> (/e jjfcroüiO' trp j Een groep van de Georgische opstandelingen van Texel, In Rusland in een reünie bijeen. - Wan onze correspondent) sefaS®6.®' 4 mei Ee° raad- Wp stofexplosie in het vrij nieu- bom., yer(liepingen tellende ge- fahrioi n *}e_Friesch-Groningse Suiker- twaalf, aIlier heeft gistermiddag entniv.« er mers vriJ ernstig en vijf- divprP ,llcht gewond. Er ontstond op inp-i-;;-.6 etaSes brand, maar energiek Weer n' eers* van de bedrijfsbrand- brara en 'ater door de Groninger jr, a _'eer heeft erger voorkomen. Da„® dreigde het vuur over te slaan «aar de grote suikersilo's. res lStifr?P hebben wij een en ander reeds aeeltelijk kunnen berichten. ambulancewagens brachten de kpnw n^naar het Academisch Zie- goK? e lichte constructie van het een i~alimunium en glas heeft evni^'ee Srotere ramp voorkomen. De Nuosiegolf vond nu een uitweg via (Advertentie) Stop met slikken van middelen die Seen blijvende verlichting geven. Vraag oe apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur w gezond evenwicht. Hi Norac is 'n NORIT produkt honderden ramen. Het glas werd tien tallen meters weggeslingerd, soms met sponningen en al. Helpers schoten van alle kanten toe om de gewonden uit de op wel dertig plaatsen brandende afdelingen te halen. Kostbare installa ties werden ernstig beschadigd en het gebouw werd op verschillende plaatsen ontzet. Arbeidsinspectie, recherche en brandweer zoeken naar de oorzaak van de explosie. Er is sprake geweest van een langgerekte explosie, die ontstaan is op de tweede verdieping en zich door heel het gebouw heeft verbreid. Leidingen werden uit elkaar gescheurd en gedeformeerd. Er werd zelfs een stuk uit het dak geslagen. (Advertentie) 1; (Advertentie) Vrienden van heinde en ver waren maandag in Amsterdam om er het feest te vieren van Herman Hofhui zen, die er zijn zilveren jubileum bij ons bedrijf herdacht. Herman Hofhui zen (48) is een naam, die vele lezers vertrouwd zal zijn. Zij kennen hem als verslaggever van grote evenemen ten (de Stormramp), als interviewer van alle mogelijke en soms ook wel onmogelijke mensen, als mild-mense- lijke bespiegelaar over het leven. In Herman Hofhuizen ontmoet de lezer het type van de journalist, die met hart en ziel betrokken is bij het le ven en zijn werk. Men herkent zijn stem in vrijwel elk stuk. Het is een stem die in de loop der jaren aan wijsheid heeft gewonnen. Amsterdammer van geboorte en sinds zijn huwelijk Heemstedenaar, is hij altijd een man geweest van zeer duidelijke voorkeuren. Een daarvan is zijn liefde voor het Zuiden en voor al voor Limburg. Een ander is zijn vriendschap voor mensen, die even als hij, het leven als iets kostbaars beleven. Van die vrienden waren er maandag velen en daarom was net ook een bij zonder genoeglijk feest. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 mei Het is vrijwel zeker, dat per 1 maart 1966 het brom fietsplaatje wordt ingevoerd. Dit plaat je zal dienen tot bewijs, dat de premie voor de verplichte verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid betaald is. Het zal een vierkant wit metalen plaatje zijn met een zwarte cijfer-" en lettercombinatie. Men verwacht dat het op het achterspatbord moet worden be vestigd. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat in overleg met de mi nisteries van Justitie en Financiën deze zaak regelt, deelde mede, dat een al gemene maatregel van bestuur, waarin een en ander definitief geregeld wordt, niet lang op zich zal laten wachten. Het bromfietsplaatje zal gelden als een soort van kwitantie voer het be talen van de verzekeringspremie. Op sporingsambtenaren zullen voortaan on middellijk kunnen zien of aan de ver zekeringsplicht is voldaan. Omdat het plaatje gekoppeld is aan de jaarlijks (per 1 maart) ingaande verzekering, zal het ieder jaar op 1 maart moeten worden vernieuwd. De kosten van het plaatje zullen wellicht in het te betalen premie-bedrag of in de daarbij komende kosten worden ge ïncorporeerd. Zoals bekend is de wettelijk verplich te W.A.-verzekering, ook voor brom fietsen op 1 januari ingegaan. De pre mie voor bromfietsers bedraagt acht tien gulden. Men is dan verzekerd voor een schadebedrag van 250.000 gulden. Wie niet verzekerd is riskeert een ge vangenisstraf van maximaal drie maan den of een geldboete van hoogstens duizend gulden, afgezien van bijkomen de straffen. UTRECHT, 4 mei Tijdens een gis teravond gehouden vergadering van het Utrechtse Studenten Corps, waarin de TRES-affaire is besproken, is het be leid van de senaat goedgekeurd en werd uitvoerig van gedachten gewisseld over maatregelen waardoor herhalingen kun nen worden voorkomen. De vergadering besprak o.m. de mo gelijkheid van een wijziging in de corps- wet. Nagegaan zal worden op welke wijze de verlangens dienaangaande kunnen worden geconcretiseerd In de corpswet is reeds bepaald, dat men el kaar niet lichamelijk en geestelijk zal krenken. Overwogen werd dat de in houd van de corpswet wellicht onvol doende bekend is en dat de TRES-aan- hangers zich mogelijk van de strekking ervan onvoldoende bewust zijn geweest. De senaat zal in ieder geval ook na gaan op welke wijze meer bekendheid kan worden gegeven aan inhoud en strekking van de bestaande corpswet (Advertentie) alles s= kan met ce (Van onze correspondent) HAYNEVILLE, Alabama, 4 mei In het witgewassen stenen gerechtshof van Haynesville Is gisteren de rechts zaak begonnen tegen de 21-jarige Le- roy Wilkins, een van de drie Klu Klux Klan-mannen die beschuldigd zijn van moord op de huisvrouw Viola Liuzzo. De moord werd gepleegd op de laatste dag van de befaamde vrijheidsmars van negers van Selma naar Montgo mery in maart. Maar niet de vraag hoe het met deze drie mannen afloopt is het belangrijk ste hier. Ieder weet dat in de eerste plaats bij deze rechtszaak de macht van de Klan zal worden getest. De macht van de Klan tegen de macht van president Johnson, die in het open baar verklaarde dat hij de Klan zal uitroeien. De rechtszaal is sober, zonder enige versiering. In de hoek staat een stalen kooi, groengeverfd, die alleen wordt gebruikt voor neger-gevangenen. Rechter is T. Werth Thagard, 63 jaar oud, met een reputatie van ,,geen on zin". Voor Wilkins zal spreken de UITGEEST, 4 mei. Gistermiddag rond een uur is de achtjarige Herman Teeling, Kleis 37, te Uitgeest op de spoorwegover gang verongelukt. Het slachtoffer was met zijn fiets op weg naar de r.-k. jongens school aan de Langebuurt, terwijl zijn jongere zusje hem begeleidde op de auto ped. Door tot heden onbekende oorzaak is hij onder het rechterachterwiel van een grote vrachtauto terecht gekomen en vrijwel onmiddellijk gedood. De chauffeur, onkundig van het tragisch gebeuren, is doorgereden. Het stoffelijk overschot werd door dr. Smeets naar het Verpleeghuis gebracht. 's Avonds tegen zeven ur is de Rij..jp0li- tie de chauffeur van de vrachtauto de 26- jarige R. Thomassen uit Utrecht op het spoor gekomen. Hij is in dienst van de firma T.angezaal en had lantaarnpalen ge lost te Heemskerk. Hn heeft met zijn auto voor de gesloten overweg gewacht en nadat de spoorbomen werden geopend heeft hij zijn auto langzaam laten optrek ken. Bij het openen van de spoorbomen waren er geen kinderen voor de auto. Een feit, dat door getuigen wordt bevestigd. Vervolgens is hij de provinciale weg opge reden in de richting Zaanstreek om in Wormerveer eveneens lantaarnpalen te los sen. Van het ongeluk bleek hij uiets bemerkt te hebben. LANAKEN - Op de weg Lanaken- Zutendaal is een personenauto, bestuurd door de 38-jarige Johan Korver uit Wa- terschei-Genk, geslipt en tegen een boom te pletter geslagen. De bestuur- der was op slag dood. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 4 mei De Portu gese veiligheidspolitie heeft de Amster damse advocaat mr. dr. Benno Stokvis de toegang tot Portugal geweigerd. Hij was vorige week vryaag naar Lissa- bom gegaan om, samen met de VARA- reporter Henk van Stipriaan als waar nemer de 1 mei-viering mee te maken. Op het vliegveld werd hij aangehou den. Enige uren later vertrok hy met een toestel naar Brussel. Wegens familieomstandigheden wor de - de volgende personen verzocht zich te melden bij de. A.N.W.B.-oproepdienst in Den Haag, tel. 070-814381, dagelijks van 8 tot 22 uur. ZWITSERLAND: echtpaar J. W. Noorduyn uit Brasschaat, België in blau we Volvo J 0272 naar Zürich. ITALIE-FRANKRIJK: P. de De- fesche uit Amsterdam in crème Skoda Stationcar JJ 79-01 van Noord-Italië naar de Provence. Klan-,,Klonsel", ofwel advocaat, Matt Murphy. Hij verklaarde dat hij zal winnen: „President Johnson heeft door de mars niet stop te zetten dronkaards, misdadigers, beatniks, publieke vrou wen, atheïsten en communisten losge laten en hjj is daardoor veel meer schuldig aan de moord dan de man die het pistool hanteerde. Ik zal bewijzen dat de mars een internationaal com plot van zionisten was." Hij zei dat hij een politierapport zou tonen waaruit blijkt dat Viola Liuzzo ,,een zwerfster was, drie keer getrouwd, die haar kin deren misdadig verwaarloosde en in een instituut voor geestelijk gestoor den zou moeten zitten". De moeder van de beschuldigde Wil kins zei: „Ik wget dat mijn jongen niets met deze zaak te maken heeft gehad. We hebben 15 jaar vlak naast een negerfamilie gewoond en we heb ben er noodt moeilijkheden mee gehad. Ze hebben mijn zoon gearresteerd toen hij naar de bank ging om een bood schap voor mij te doen. Ik hoorde het nieuws pas via de televisie." In Darmstadt bij Frankfurt is on langs een cosmetisch museum ge opend. Er zijn in samengebracht een overweldigend aantal instru menten, lotions en crèmes, die door de eeuwen heen de vrouw hebben verfraaid. De oudste hier geëxposeerde schoonheidsmiddeltjes zijn crèmes, IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMII Een Engelse doktor heeft een boek geschreven over de ervarin gen die hij op zijn school opdeed met een nieuwe methode om kinde ren te leren lezen. Het is hem ge lukt om kinderen van twee of drie jaar simpele woorden te laten le zen en op vijfjarige leeftijd de krant. De methode is heel simpel. Het te leren woord wordt in grotere duidelijkere letters geschreven dan normaal. Op dit idee is hij geko- Advertentie) Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds ASPRO". 'ASPR0' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. men door de commerciële televisie. Het viel hem op dat merknamen die voor de televisie luid werden uitgesproken en bovendien in grote letters op het scherm verschenen al spoedig door de kinderen herkend werden. Het systeem paste hij eerst toe op geestelijk gehandicapte kinderen, van vijf, zes jaar. Toen de resul taten goed bleken te zijn probeerde hij het met normale kinderen van veel lagere leeftijd. De leeftijd waarop de methode succes oogst hangt sterk af van de snelheid van het kind. Een zoge naamd vluggertje kon nog voordat hij anderhalf was met deze metho de ruim 100 woorden lezen. De woorden moeten één voor één aan de kinderen worden geleerd. Meer dan tien centimeter moeten de letters groot zijn in het begin. Op het moment dat het kind rus tig is, oplettend en goed gehumeurd begint de moeder de eerste les. Zij spreekt het te lezen woord uit en toont het hem in letters. Ze doet dat een keer of vijf per dag. Iedere volgende dag minder vaak. Op een bepaald ogenblik, wanneer zy de tijd rüp acht, laat ze hem het woord zien en uitspreken. Wanneer blijkt dat het kind het juiste ant woord nog niet weet, dan beginnen de lessen van voren af aan. Er moet opgelet worden, dat het kind plezier heeft in de lessen, als het zich verveelt of als het met boze woorden moet worden toege sproken, of gelijmd met snoepjes, dan is het beter op te houden om het na een tijdje nog eens te pro beren. Vanzelfsprekend dat het kind vol gens deze methode alleen kan leren lezen, als het de te lezen woorden al kan uitspreken. (Van een verslaggever) TEXEL, 4 mei Ongeveer twee honderd oudstrijders van de Georgi sche Sovjet-republiek hebben ter gele genheid van de twintigste verjaardag van Hitiers val een brief geschreven aan de „bewoners van Noord-Holland en het eiland Texel". De Georgiërs biengen in herinnering hoe tussen de Nederlandse verzetsstrijders en hen, krijgsgevangenen in de bunkers van Zandvoort, vriendschap ontstond. Zij hielpen de verzetsgroepen in het ge heim aan wapens en voedsel, dat zij van de Duitsers stalen. Toen dit uitlekte werden de Georgi- ers door de Duitsers op het eiland Texel geïsoleerd. In april 1945 namen zij er, samen met de Texelaars de wapens op. Vijfhonderd Georgiërs en honderd Texelaars verloren bij deze opstand het leven. Van de 228 Georgiërs die na de oorlog naar hun land terugkeerden zijn er thans nog ongeveer tweehon derd in leven. Zij schrijven: „Ons volk is er trots op dat zijn zonen hand in hand hebben gestreden met de roem- rijke zonen van het Nederlandse volk. Wij zijn u oneindig dankbaar voor de sympathie die u voor ons hebt behou den en voor het feit dat u al deze twintig jaar de laatste rustplaats en de herinnering aan de gevallenen hebt bewaard". De Georgiërs besluiten hun schrijven met de wens „dat boven uw eiland nooit raketten zullen ontploffen en er geen granaten zullen fluiten. Dat er alleen vogels boven uw eiland zullen vliegen, dat de bloemen zullen bloeien en de kinderen er zullen stoeien vervaardigd uit alabaster, die wer den gebruikt door de Egyptische vrouwen 4.000 jaar geleden. Twee duizend jaar oud zijn de bronzen krulspelden, die ook als pincet dienst konden doen. Wel handig maar wat oncomfor tabel waren de ijzeren neksteunen, die de vrouw vroeger aan het hoofd einde van haar bed opstelde, als hoofdsteun, die voorkwam dat haar kapsel in de war raakte. Het meest merkwaardige voor werp in het museum is de dames- vlooien-val. uit 1750. Deze val was zeer populair in de dagen, dat de rokken van de vrouwen een gelief de plaats voor vlooien was. De val bestond uit een klein houten kistje, waarvan de binnenkant was bestre ken met honing. De vlooien werden verleid door de honing, kropen in het doosje en konden er niet meer uit. De sprookjesstijl voor het ultra vrouwelijke vrouwtje, te dragen op een zomeravond. Zwart nylon kant met zijde aan de achterkant, geslo ten met een brede volant. Diederik (5) was met pappa op bezoek bij een familie met een dochtertje van twee jaar. Het meisje zat ijverig op haar duim te zuigen. „Waarom doe je dat?" vroeg iemand uit het ge zelschap haar. Voordat het meisje zelf een verklaring kon geven, klonk Diederiks stemmetje: „In je duim zit bloed en dat is rood en daarom denkt zij dat het limonade is." (Mevr. S. Soesterberg). KRUISWOORDRAADSEL 23406 t 9 10 Horizontaal: 1. zeer zacht (muz.J; 2. Innig, grote rivier: 3. Noorse volksvertegenwoor diging: 4. telwoord (Eng.), onderworpene; 5. vloeistof, wending; 6. olievetstof, num mer (afk.); 7. Chin, lengtemaat, a-f-it, Ezau; 8. hooivork, riviertje; 9. rivier (Turks), bijl; 10. lossen; 11. drie letters op beeldbuis, struisvogel Verticaal: 1. wapen, Spaanse titel, 2. verstandig; 3. lichaamszwakte, beroep; 4. Belgische omroep, bouwmeester van hoge toren- 5 hoeveelheid, verwaand meisje, meisjesnaam; 6. plaats ln Drente, Oudijs- landse letterkundige werken; 7. zot, maat stok voegwoord; 8. beginnend, Engels voeg woord; 9. vorm van ik, overleden Egyp tisch vorst; 10. boom. jaarbeurs (D.). OPLOSSING VAN 3 MEI 1. tuba - 2. bagage - 3. genever - 4. ver legen - 5. gendarme - 6. Medan. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5