Klaus von Antsberg^ Eerste ontmoeting tijdens bruiloft vrouwen Meest kopen boeken Visitator voor ons land niet waarschijnlijk Klachten over achtervolging van prinses Beatrix in Londen Leonov verloor richting» 'Van fornuis tof föhn!' Schous u Roggeveen EVACUATIE OVERWOGEN IJ muiden ontsnapt aan explosie mijn Onstekingsklok begon drie keer te tikken Intergemeentelijk Samenwerkingsorgaan Kennemerland Chalet Joris, kom hier Dreigend HANDGEMEEN PSP9P Waarvan is uiv land bevrijd m mstm „0p reis" Duitser vraagt: SCOTLAND YARD KWAM TE HULP Voor modieuze dames- en teenèrkleding Huisftoud-aftteling^g^ STUURMALS. COHEN Bill 1 PMÉHb Bevriezen Vrij zacht Streven naar even wichtige ontwikkeling van het gebied VRIJDAG 7 MEI 1965 89sfe JAARGANG No. 32041 DEN HAAG, 7 mei De •«Onbekende" man met wie prin ses Beatrix zaterdagmorgen in de Omgeving van kasteel Draken- steyn is gesignaleerd en van wie foto's in binnen- en buitenlandse bladen zijn verschenen, is herkend als de bijna 39-jarige Duitse diplo maat Klaus von Amsberg uit Bad Godesberg. De diplomaat is be vriend met Kaspar von Óeynhau sen, een neef van prins Bernhard, on behoort tot de lage Duitse adel. Hij werkt in de rang van attaché op de afdeling Economische Be trekkingen met Afrika van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Bonn. Prinses Beatrix gaf bij haar aankomst en tijdens haar verblijf in Londen geen commentaar op vragen aangaande een eventuele spoedige verloving. Ook deze radioreporter kreeg ,geen commentaar'. LONDEN, 7 mei (Rtr/UPI) De Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen, heeft er bij Scotland Yard over geklaagd, dat prinses Beatrix door fotografen in auto's is gevolgd. Hij vroeg de politie dit te verhinderen. Scotland Yard bracht het verzoek over aan de hoofdredacteuren. modehuis GOUDEN RINGEN ALLES VOOR DE WONING MODERNE vwfg fclIP De VD 180 met zijn gevaarlijke lading. De pijl geeft de mijn aan. HAARLEM, 7 mei De samenwerkirig van de laatste ja ren tussen de gemeenten van Zuid-Kennemerland krijgt nu een vastere vorm, doordat is ingesteld het „Intergemeentelijk Samenwer kingsorgaan Kennemerland". De betrokken gemeenten zijn: Haar lem, Bennebroek, Bloemendaal, Haarlemmermeer, Haarlemmer- liede en Spaamwoude, Heemstede, Velsen en Zandvoort. BUREAU SMEDESTRAAr 5 HAARLEM felefoon: Redactia 21544, Advertenties 21543 Ri;i?nnemen,en 20800 Postgiro 143480 Kantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 J ntooren ^ed- '7muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen r*i'.emeen hoofdredacteur: Albert Welling, lunet hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per m m hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertenties eventueel zonder opgaat van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, f 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avond» tussen 5.30 en 7 uur. telefoon 20800. DUITS DIPLOMAAT (39 JAAR) HERKEND OP FOTO BEATRIX (Van een verslaggever) Tussen prinses Beatrix en Klaus von Amsberg bestaat sinds korte tijd een goede vriendschap. Hij heeft prin- Beatrix voor de eerste maal ont- se= T.'-b'jens het huwelijk van prin- Berl 4,at;iana van Sayn-Wittgenstein- sen rg met Prins Maurits van Hes- dininiï1 -iuni van het vorig jaar. De fP /haat is bevriend met de oud- rnHr, £er van prinses Tatjana, erf- prins Richard van Sayn-Wittgenstein- berieburg in wiens gezelschap hij be gin februari van dit jaar een winter sportvakantie doorbracht in Gstaad in Zwitseriand. De vrienden waren toen gasten van de vader van Kaspar von Óeynhausen in het chalet Pavonia. In die week verbleef ook prinses Be atrix in het chalet, dat de familie Von Óeynhausen van jhr. mr. H. F. L. K. van Vredenbureh gehuurd had. Jonkheer Van Vredenbureh is Ne derlands ambassadeur in Rome, maar was voordien in die functie geaccre diteerd bij de Westduitse bondsrepu bliek. Klaus Georg Wilhelm Otto Friedricb Gerd von Amsberg is 6 september 1926 W Dötzingen geboren. Hij is protestant. De vriend van prinses Beatrix woont hl een flat in een nieuwe wijk van de 'hplomatenstad Bad Godesberg nabij Honn. Hij is als attaché werkzaam ge weest in Ciudad Trujillo (het tegen- Woordgie Santo Domingo) de hoofdstad Van de Dominicaanse republiek, en in Afrika. De fotoserie die tenslotte geleid heeft tot het bekend worden van he indentiteit van de man met wie Prinses Beatrix gearmd en hand in hand in de omgeving van haar kasteel ln de Lage Vuursche wandelde is ge haakt door de Amsterdamse fotograaf oho de Rooij. Hij was zaterdagmor gen omstreeks negen uur met een ver slaggever van de Haagse Post in de "Hgeving van het kasteel toen hij een «ond hoorde blaffen en even later een vrouw hoorde roepen: .Joris, kom hier." Hij realiseerde zich dat de hond van prinses Beatrix Joris heet en even b .si" zag hij de prinses met een man achter de bomen vandaan komen. Hij schoot toen zijn serie op een kleuren- ntmpje en verkocht de reeks aan de «aagse Post en de combinatie De Te- ggraaf/De Courant Nieuws van de De hoofdredacteuren van beide Waden namen contact op over de te volgen gedragslijn. De Haagse Post besloot na overleg met de hoog ste regeringsinstanties van publicatie af te zien, mede omdat de redactie er niet in geslaagd was te achterha len wie de onbekende man was. Na intensief contact met de minister-pre- AMSTERDAM, 7 mei - Vorig jaar fhn er m ons land met uitzondering van de schoolboeken 50 miljoen boe ken gekocht, waarvan de gemiddelde Pnjs 4,20 bedroeg, hetgeen een to- bmzet van 210 miljoen is. De scnooiboekenomzet. bedroeg ca. f 40 mil joen en daarbij komt nog 5 miljoen °an leveranties aan bibliotheken en in stellingen, zodat de totale omzet op de boekenmarkt ongeveer f 255 miljoen neeft bedragen. In 1964 zijn er 10.026 titels geproduceerd. Van alle gekochte boeken was bjjna de helft, 48 procent, pocketboeken. Boeken worden vooma- «heltik door vrouwen gekocht («3 pet.). sident nan- ook De Telegraaf/De Courant Nieuws van de Dag een af wachtende houding aan. Inmiddels waren de foto's doorver kocht aan buitenlandse dag- en week bladen. O.a. aan de Daily Express in Londen die zich met de Nederlandse regering in verbinding stelde. De En gelse krant besloot van de publicatie af te zien, omdat de regering aan vankelijk een nogal dreigende houding had aangenomen, omdat zij wees op de mogelijkheid van een proces wegens het maken van foto's op particulier terrein. Toen echter woensdagavond om half twaalf het RVD-communiqué be kend werd gemaakt van de koningin en de prins en daardoor de vertrouwelijk heid geschonden was, besloot de Daily Express de foto's toch te publiceren. BONN, 7 mei (UPI). Klaus von Amsberg is inmiddels voor de pers ondergedoken. Nadat hij vannacht enkele malen Nederlandse journalisten telefonisch te woord had gestaan nadat zijn naam in het openbaar was genoemd, heeft hij via zijn secretaresse laten be kend maken dat hij „op reis" is. Niemand nam vanochtend in zijn huis te Bad Godesberg de telefoon op. In zijn werkkamer op het ministerie van Buitenlandse Zaken vertelde een meisje, dat zei de vaste secretaresse te vervan gen, aan allen die belden dat Von Ams berg „op reis" was. Zij hield vol niet te weten wanneer hij was vertrokken of wanneer hij zou terugkeren. (Advertentie) niet duur wel heerlijk AMSTERDAM, 7 mei Een Duit se bezoeker deed woensdagmiddag (bevrijdingsdag) in het Anne Frank huis de 23-jarige rondleidster Han- neke Joosten perplex staan toen hij haar de vraag stelde: „Waarvan is Nederland twintig jaar geleden dan wel bevrijd?" Toen mej. Joosten ver telde dat de dagboekschrijfster in maart 1945 in het concentratiekamp Bergen-Beisen was omgekomen, liet deze bezoeker zich ontvallen: „De gevangenen in Bergen-Beisen zijn de laatste maanden van de oor log nog verhongerd, omdat de Ame rikanen niet voldoende voedsel stuur den". Na deze opmerking liet juf frouw Joosten de Duitse bezoeker maar aan zijn lot over DEN HAAG, 7 mei (KNP) In ver band met het gerucht als zou spoedig een apostolisch visitator naar Nederland komen, verneemt bet KNP uit door gaans goed ingelichte bron het volgen de: De geruchten zijn niet var vandaag of gisteren. Het moet op dit ogenblik zeer onwaarschijnlijk worden geacht dat Ro me een visitator zal sturen. De be sprekingen tussen het Vaticaan en de Nederlandse bisschoppen zijn momen teel direkt en verlopen in goede harmo nie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiini'iiiiiiiiiiiMiiiitiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiini'in""11"""""""!"1!"1"""'1"""""11"1"" Prinses Beatrix was in Londen waar zij zoals bekend als peet tante optrad bij de doop van Sybilla Louisa, het dochtertje van prinses Margaretha van Zweden en de Britse zakenman John Ambler. De prinses toonde, zoals wij gisteren in het grootste deel van onze edities nog konden melden, nauwelijks verholen ergernis toen een televisieverslaggever haar bij de ingang van de kerk, waar de doopplechtigheid werd gehouden, een microfoon voorhield en haar vroeg: „Is het waar, dat u verloofd ben"? Prinses Beatrix duwde de microfoon opzij en liep zonder een woord te zeggen door. Na afloop van de plechtigheid toen fotografen op de trappen van de kerk een foto wilde maken van prinses Margaretha en haar man, deed zich weer een incident voor. De politie wilde namelijk niet dat er foto's gemaakt zouden worden. Na felle protesten en een kort handgemeen trokken de boze fotografen naar de woning van de Amblers, waar het echtpaar met de baby aan de deur verscheen om te posei'en. Prinses Beatrix, die bij ambassadeur Van Roijen logeerde heeft gister avond een Londens theater bezocht. De Nederlandse ambassade heeft ge weigerd mededelingen over haar doen en laten te verschaffen. „Het is een particulier bezoek, dat particulier geregeld wordt", zei een woord voerder. Hij voegde er aan toe dat de prinses vandaag in Nederland zou terugkeren. CHICAGO, 7 mei (Rtr) Ruimte vaarder Aleksej Leonov verloor z ij n gevoel voor richting nadat hij uit de Voschod-2 de ruimte in gestapt was, zo heeft de Russische ruimtearts dr. Oleg Gazenko woensdagavond op eer ruimtevaartsymposion in Chicago ge zegd. Nadat Leonov zich van het ruim teschip had afgekeerd was zijn oriënta tievermogen gestoord en was het bui tengewoon moeilijk voor hem de rich ting van het ruimteschip te vinden. Dr. Gazenko zei dat Leonov tijdelijk zijn gevoel van evenwicht en richting ver loor, maar geen emotionele moeilijkhe den had en zich aan de toestand wist (Advertentie) Schous Huishoudafdeling pre senteert u de beste internatio nale huishoudelijke apparaten en kleinere elektrische artikelen. Zéér deskundig advies. Schous- service en Schous-garantie. Ge spreide betaling mogelijk. Be zoek onze Huishoud-show vrij- blij'vend .Oude Groenmarkt 14-16 achter de oude St. Bavo ■Haarlem-Tel.02500-11266 huschuntje aardig TE V/NDEN.IK Vf?A A G ME AF WAAROM?y^-^<ïk ...KINDEREN WE- J TEN ZOIETS. (Advertentie) (Advertentie) JUWELIERS HORLOGERS HOUTPLEIN 15 IEL 17286 HAARLEM (Advertentie) God. Oud» Gracht at. Haarlem, Tal. «452-0280# of klassieke tafels in vele model len. rond. vierkant of ovaal v.a. 199.— met daarom heen vier elegante stoelen, bekleed met weef- leerdoek en met speciale „zitvorm"-zitting v.a 59, of (Van onze correspondent) IJMLIDEN, 7 mei Een uit 1939 daterende magnetische mijn van het G.D. met 400 kilogram springstof heeft 24 uur lang als een dreigende vulkaan IJmuiden in zijn greep gehouden. Woensdagnacht was de Volendam- mer viskotter VD 180 met het projec tiel, dat ongeveer twee meter lang en één meter dik was, de haven van IJmuiden binnen gekomen. De mijn hing in het net in de mast. Eerst werd nog de vangst gelost en pas toen ont dekten havenbeambten het gevaar. De kotter werd naar de haringhaven ge dirigeerd, waar pas goed bleek welk een uitzonderlijk risico bestond. Het projectiel kon namelijk als mag netische mijn werken, maar ook als een bom. Voor de normale mijnwerking bleek geen gevaar meer te zijn, maar toen de gealarmeerde Mijnopruimings- dienst van de Koninklijke Marine ging proberen de schokbuis van het bomme- chanisme te verwijderen, hoorde men plotseling een klok tikken. Deze klok tikt maximaal 22 seconden en dan volgt de explosie. Toen men ophield met hakken stopte ook de klok. Dit heeft zich tot drie keer toe herhaald, maar toen durfde men niet verder meer te gaan, omdat nog slechts luttele seconden over waren tot het beslissende moment. Intussen waren de commandant Mij- nendienst Nederland, kolonel Bos, de commandant Duikbedrijf Nederland, lui tenant ter zee I. Wilkens en de vakof- ficier luitenant ter zee I. J. C. Fluit, welke laatste de uitvoering van de werkzaamheden leidde, in IJmuiden gearriveerd. Tot op het hoogste niveau werd over wogen ©en gedeelte van IJmuiden te evacueren met het oog op explosiege vaar. Alle voorbereidende maatregelen daartoe waren reeds getroffen. Zover s het echter niet gekomen, omdat ten slotte besloten werd op een andere manier te proberen het projectiel on schadelijk te maken. Terwijl met een soort stetoscoop op grote afstand voortdurend werd ge luisterd of het klokmechanisme al dan niet weer in werking zou treden, heb ben enige Marinemannen die hierbij groot gevaar liepen de klok, waarin water was binnengedrongen, net zo lang met koolzuur bewerkt, tot deze ver onder nul bevroren was. Alleen op Verwachting tot zaterdagavond, op gemaakt te 11.15 uur. Half tot zwaar bewolkt met van tjjd tot tijd enige regen of motregen. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Tamelijk zacht weer. Zaterdag: Zon: 4.58—20.16 Maant 14.26—2.47 (Advertentie) Vraag proefrit bij: A. J. ROTTE VEEL's AUTOMOBIELBEDRIJVEN tlaarlem: le Emmastraat 16. Tel. 02500—13350 Bloemcndaal: Dr. D. Bakkeriaan Tel. 02500—57500/57501 die manier kon men bereiken, dat bij manipulaties met het projectiel de klok niet opnieuw in werking zou treden. Ondertussen hielf de politie nieuwsgie rigen op veilige afstand. Een deel van het politiecorps bleef na beëindiging van de middagdienst in functie. Omstreeks half een vannacht werd in een straal van een kilometer over al aar nog licht brandde, door de politie aangezegd dat ramen en deu ren open gezet moesten worden. Het scheepvaartverkeer werd zoveel mo gelijk op afstand gehouden. Tussen een uur en half twee lag iedereen verschanst achter obstakels, terwijl aan boord van de kotter twee mannen het gevaarlijke werk deden. Eerst was nog met een lange lijn van grote afstand aan de mijn getrokken, maar bij het rollen hield de klok zich stil. Nu moest het gewaagd worden. Voorzichtig werd de mijn opgehesen en daarna liet men deze naast het schip in het water zakken. Hangend aan een ballon werd de mijn, vier meter on der water gebracht. Om half twee van nacht kon iedereen een diepe zucht van verlichting slaken. De operatie was geslaagd. Vandaag zou uit Den Helder een sleepboot naar IJmuiden komen om de mijn, die ter hoogte van Zandvoort, twintig mijl uit de kust, is opgevist weer naar zee te slepen ei neer te laten in het daarvoor aangewezen ge bied ten noord-westen van IJmuiden, waar niet gevist mag worden en waar al vele gevaarlijke explosieven in een diepe put liggen begraven. De colleges van burgemeester en wethouders hebben tot de instelling van dat orgaan besloten, omdat een evenwichtige ontwikkeling van het to tale gebied der genoemde gemeenten om een bestuurlijke samenwerking en coördinatie vraagt. Een gezamenlijke behartiging van belangen is daarom noodzakelijk. Via dat orgaan wil men tot bestuurlijke samenwerking komen en een integratie op bepaalde punten voorbereiden. Uit het reglement, dat ten dienste van het nieuwe orgaan is samen gesteld, blijkt, dat aan de regeling .ook andere Kennemer gemeenten kunnen deelnemen. Deze mogelijkheid slaat op de gemeenten in de IJmond- noord, waarmede vooral de gemeen te Velsen bepaalde contacten heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1