Samenwerking Vulkaan Reiskosten Schot TER BEVORDERING VAN EEN BESTUURLIJK SAMENSPEL Samenwerking Kennemer gemeenten zwart op wit Een der burgemeesters wordt voorzitter voor zes jaar Commissie bestuurs- problemen op komst Agenda voor Haarlem DE GELE ROLLS ROYCE GLAD AMUSEMENT I Weekend bij Duinkerken „Hij, zij en de derde": Boccaccio in zakformaat 3ÖC. SCHRAVENDIJK SCHRAVENDIJK TRESLONG - HILLEGOM Geweld in Arizona Robin and the seven Hoods F.B.I. tegen han delaren in verdo vende middelen voor enkele tientjes een nieuw met ré=i ABC-behang ;L m Groei IJmondraad Roxy Minerva Frans Hals Rembrandt Luxor fi n'il xv.< VRIJDAG 7 MEI I960 PAGINA 3 Herinnering aan vrijdag 18 maart 1960, toen in het Frans Hals museum voor het eerst de colleges van burgemeester en loethouders van de Zuid-Kennemer gemeenten bijeenkwamen voor een officieus contact. De (loco-)burgemeesters van de acht gemeenten poseerden toen martiaal bij een van de schut tersstukken van Frans Hals. Van links naar rechts: wethouder H. de Boer, toen loco-burgemeester van Vélsen, drs. J. J. M. Visser toen burgemeester van Haarlem- HAARLEM, 7 mei Zoals uit ons bericht op de voor pagina blijkt, hebben de col leges van burgemeester en wethouders van de gemeen ten Haarlem, Bennebroek, Bloemendaal, Haarlemmer meer, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede, Velsen en Zandvoort: beslo ten tot de instelling van een „Intergemeentelijk Samen werkingsorgaan Kennemer- land". Onder Kennemerland wordt hier verstaan „het grondgebied van de in de regeling samenwerkende ge meenten". Daarmede wordt al bij voorbaat de mogelijk heid opengelaten voor de ge meenten in Noord-Kenne merland (onder meer Bever wijk en Heemskerk) om toe te treden tot het samenwer kingsorgaan. In een der ar tikelen van het opgestelde reglement is die mogelijkheid vastgelegd. merliede en Spaarnwoude, D. Tho massen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, burgemeester van Bennebroek, mr. H. M. van F ene ma, burgemeester van Zandvoort, mr. G. C. van der Willigen, toen burgemeester van Haarlemmer meer, mr. O. P. F. M. Cremers burgemeester van Haarlem, dr. D. H. Peeréboom Voller, burgemees ter van Bloemendaal en mr. A. G. R. Ridder van Rappard, burge meester van Heemstede. Parasols en Tuin meubelen TUINMEUBELSHOW op onze vergrote gemoderniseerde 1® ETAGE Zojuist ontvangen STOEL Vouw stoelen stoel Grote Houtstraat 51 Tel. 10869 Films Tentoonstellingen George C. Scott als de Ameri kaanse gangster en Shirley Mae- Laine als zijn liefje in ,,De Gele Rolls Royce". Er is niets waarmee U met zo weinig moeite en geld Uw huis zo totaal kunt vernieuwen, als met behang. Kom daarom naar ABC-Behang. Daar kunt U kiezen uit 'n unieK mooie collectie. Daar krijgt U 'n goed advies. Daar worden des gewenst de plaktafels en bor- stels gebracht en gehaald BEHANG 3E_ Het vertoon waarmede de colleges an burgemeester en wethouders van uid-Kennemerland de door hen aan gegeven gemeenschappelijke regeling n de openbaarheid hebben gebracht s n'e^ in overeenstemming met de in- erjijke waarde van die regeling. Want h feite behelst ze niet meer dan een eglementering van het onderlinge contact, dat sinds 1960 door de be rokken bestuurscolleges wordt onder houden. Maar in de laatste vijf jaren heb- en de opvattingen omtrent het open- aar bestuur in agglomeratieverband !n ons land een sterke ontwikkeling e zien gegeven. Als men alleen op de hnoud van de getroffen gemeenschap pelijke regeling acht slaat, zou men ot de conclusie moeten komen, dat deze ontwikkeling aan de dagelijkse Pesturen van de Zuid-Kennemer ge meenten grotendeels voorbij is ge gaan. Wij hadden, nu ij in de open- aarheid zijn getreden, van hen een emonstratie van brede visie en gro- bestuurskracht verwacht. Men ontkomt niet aan de indruk, ®at Haarlem (dat hier de stuwende kracht moet zijn) zich angstvallig houdt aan het principe, dat het buur- gemeenschap niet moet verontrusten door stoutmoedige initiatieven. Men *°u dat een wijze zelfbeperking kun nen noemen, ware het niet, dat Zuid- «ennemerland deel uitmaakt van het fuiden van de provincie, dat met het ^oordzeekanaalgebied als drijvende kracht een stormachtige ontwikkeling doormaakt. Men is bezig voor de agglomeratie Groot Amsterdam een bestuurlijke constructie te ontwerpen. Doch reeds gaan er stemmen op, die betogen dat «et IJmond-gebied daarin ook moet borden betrokken als westelijke te genhanger van Groot Amsterdam, dat het oostelijk deel van het Noord zeekanaal gaat beheersen. Als deze gedachte ingang vindt, hoe zal dan de positie worden van Zuid-Kenne- merland? Een bestudering van die Vraag is van de hoogste urgentie. Het van zee binnenbrengen van een projectiel is verboden. Toch gebeurt het nog al eens, dat visserschepen met zo een levensgevaarlijk stuk oorlogstuig de haven van IJmuiden binnenlopen. Het heet dan, dat men niet heeft geweten wat men aan boord maar men vraagt zich af of de niet en de Prijs voor de vangst 1 belangrijker werden geacht dan net risico dat men zelf loopt en ande ren bezorgt. Dat risico was met de VD 180 gis teren levensgroot aanwezig. Het ge vaar was zelfs zo groot, dat men het niet meer aandurfde de kotter terug te sturen naar zee. Door deze ver gaande roekeloosheid heeft een deel Van IJmuiden vierentwintig uur op een vulkaan geleefd, hebben Marine-men sen het is de volle waarheid hun leven in de waagschaalroeten stellen om erger te voorkomen. Om wille van een besomming van 4.000 hadden doden kunnen vallen. Het wordt hoog tijd, dat straffe maatregelen worden getroffen. Alle scheepvaart dient een duidelijke in structie te krijgen, dat het verboden is onbekende voorwerpen binnen te brengen, voordat deze buitengaats door de Marine zijn geïnspecteerd, M'at ons betreft op straffe van ver beurdverklaring van het schip. Hoe tevreden wij over het algemeen °ok kunnen zijn met de nieuwe rege ling inzake de belastingaftrek voor Reiskosten er schuilt toch een bepaal de onbillijkheid in jegens de bevol- king van de grote steden, voor wie al- leen de minimumaftrek geldt. Juist de beroepsbevolking in de grote steden ZM immers veel grotere afstanden moeten overbruggen tussen huis en Werk dan in de kleinere gemeenten bet geval is. Het ministeriële uitgangs Punt, dat in deze woongebieden plaat selijk vervoer aanwezig is, houdt naar °nze smaak veel te weinig rekening r-et de werkelijkheid. Met name im mers de verbindingen tussen de nieu we wijken en de stadscentra zijn over bet algemeen nog zeer gebrekkig. Zo Bebrekkig zelfs, dat velen de voor keur geven aan een eigen en over bet algemeen duurder middel van vervoer. Wij willen er dan ook voor Pleiten dat de nieuwe regeling op korte termijn in zoverre wordt aange past, dat aan de onbillijkheid ten op ziehte van de bevolking in de grote steden een uncle wordt gemaakt. een de Het is niet gebruikelijk over strafzaak uit te weiden, zolang UI Rechter geen uitspraak heeft gedaan '1 de behandeling van de zaak te- Sen de politieman, die enkele maanden Seleden een fataal schot loste op Goxtelse tuinder, zijn echter enige ver bijsterende feiten ter sprake geko men, die de vraag opwerpen of de Politieman wel alleen in de beklaag denbank had behoren te zitten. Al geruime tijd voordat het nood lottige schot gelost werd, was immers in politiekringen en ook daar buiten een discussie gaande over de gevaren verbonden aan het gebruik van vuur wapenen door politie en douane. Alsof er niets aan de hand was werd echter in Boxtel een man, die in slechte li chamelijke conditie verkeerde en bo vendien slechts gebrekkig met zijn (Advertentie) Op basis van vrijwilligheid en met behoud van de eigen bevoegdheden van de deelnemers stelt het orgaan zich ten doel: a. de bestuurlijke samenwerking tus sen de gemeenten van Kennemerland te bevorderen door bij de voorberei ding van maatregelen, waarvan de uitwerking van meer dan plaatselijke betekenis is, onderlinge orienterende besprekingen over deze maatregelen te voeren b. besprekingen te voeren met Ge deputeerde Staten van Noordholland over streekplannen of ontwerp-streek- plannen, die betrekking hebben op Ken nemerland c. de structurele belangen (economie, industralisatie, levenssfeer, recreatie, verkeer enzovoort) van Kennemerland te bevorderen d. de instelling van instituties voor bestuurlijke integratie, voorzover deze noodzakelijk wordt geacht, voor te be reiden. Het Samenwerkingsorgaan is geves tigd in Haarlem, de deelnemers .zijn de colleges van burgemeester en wet houders van de samenwerkende ge meenten. Vanuit het Orgaan wordt een der burgemeesters aangewezen tot voor zitter voor de tijd van zes jaar. Er zal tenminste twee keer per jaar ver gaderd worden. Indien nodig kan het Orgaan commissies instellen om be paalde kwesties mede te bestuderen en advies te geven. Er wordt een com missie ingesteld ter bestudering van de bestuursproblemen in Kennemer land. De kosten, die het Samenwer kingsorgaan moet maken zullen worden omgeslagen over de deelnemende ge meenten, naar verhouding van het aantal inwoners. De raadsleden van de deelnemende gemeenten hebben van hun eigen col lege van B. en W. nu een uitvoerige toelichting gekregen bij het besluit van hun college. Daarin wordt er nog eens op gewezen, dat de groei van de be volking en de sterke toeneming van de bewegingsmogelijkheden in de jaren na de tweede wereldoorlog noodzakelok tot contacten hebben geleid tussen na burige gemeentebesturen. Op vele ter reinen is een intergemeentelijk over leg nodig gebleken. In dat verband is het een belangrijk moment geweest, toen de colleges van burgemeester en wethouders van de Zuid-Kennemer gemeenten in maart 1960 bijeenkwamen in het Frans Hals museum. Voordien was er slechts con tact geweest tussen de gemeentebe stuurders, wanneer daartoe speciale aanleiding was. Tijdens die samen komst werd de basis gelegd voor een geregeld overleg tussen de gemeente bestuurders, die dezelfde portefeuille in de colleges beheren. In 1961 werd tijdens een samenkomst in Hoofddorp kringen van portefeuillebeheerders ingesteld voor planologische samen werking, onderwijs, culturele zaken, sociale zaken, sportbeoefening, volks huisvesting, woonruimteverdeling, per soneelsbeleid, regionaal woonwagen kamp, bescherming waterwingebieden, en bestrijding verontreiniging. Uit dat kringoverleg op vrijwillige basis resul teerden niet alleen een beter inzicht en begrip voor de diverse gemeentelijke belangen van de streek, maar boven dien een onderlinge waardering en de bereidheid om naast de eigen belangen met die van de aangrenzende gemeen ten rekening te houden. Het logische gevolg daarvan is ge weest, dat de vraag opkwam, of regle mentering van de samenwerkingsbasis niet de volgende stap moest zijn. Nog verder gaat trouwens de gedachte naar een wettelijke basis voor intergemeen telijk overleg. In dat verband moge worden herinnerd aan het wettelijke statuut Rijnmond en de studies vooi een aantal andere agglomeraties. In februari jongstleden is besloten een eerste reglement te ontwerpen voor een samenwerkingsorgaan Kennemerland. In hun kennisgeving aan de gemeen teraad van Velsen verklaren B. en W. van die gemeente nog, dat deze gereg lementeerde samenwerking hun stand- OOK VOOR Bezoekt vrijblijvend onze Zonnebedden Tafeltjes Ligstoelen Windschermen Grote keuze in alle goede merken vederlichte aluminium met nylon 12,50 extra plat en licht. Handig mee te nemen in ir^ de auto. vanaf 12,90 Royale solide mooie dessins 16,90 DIOGE Het operettegezelschap Diogé geeft op dinsdag 18 en op woens- «ag 19 mei een opvoering van de operette Ein Walzertraum van Oscar Stnausz in de Stadsschouwburg. CENTRUM De toneelgroep Cen trum heeft voor het seizoen 1965-1966 de heer Jules Hamel geëngageerd. (Advertentie) Dagelijks r iner-dansant Dinsdags cabaret Onbeperkt kip eten 7.— Zalen voor partijen tot 1000 personen 025"05 347 punt ten opzichte van de door de ge meente Velsen aangeboden instelling van een wettelijk geregelde IJmond raad voor de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen onverlet laat. De Zuid-Kennemerland moet onafhankelijk samenwerking met de gemeenten in Zuid-Kennemerland moet onafhankelijk daarvan worden gezien. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiHiuiiimiimiiinuiiiiiiMiiiiiiMii vuurwapen kon omgaan, door zijn su perieuren belast met een bepaald niet ongevaarlijke opdracht: de jacht op stropers. Hoe deze opdracht juist aan deze man gegeven kon worden is ons mbe- grijpelijk. Met de behandeling van zijn „.„v..-o h.,sijii strafzaak is deze affaire heslist niet af- bestuuriyke ntegratie, voorzover deze 1 gedaan. CINEMA PALACE: 't Is een gekke. rare. dolle, dwaze wereld. 14 jaar. Dagelijks 2 en 8 uur. FRANS HALS: F.B.I. tegen handelaren in verdovende middelen, 18 jaar. 7 en 9.15 uur, za. 2, 7 en 9.15 uur, zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur, di. 8.15 uur. LIDO: De gele Rolls-Royce. 14 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Jungle-cat, a.l.zo. 11 uur. LUXOR Alta Infedelta, 13 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De hel van Duinkerken, 14 jaar. 2, 7 en 9 15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uu. Don Giovanni, 14 jaar: Zo. 11 uur. ROXY Gewéld in Arizona, 14 jaar (do. t/m 7.0.): 2 30 7 en 9-16 uur- Zo- <L 4.15, 7 en 9.15 u. De laatste dagen van Pompei, 18 jaar (t/m wo.): 2.30, 7 en 9.15 uur. ^Do^en vr. 2.15. 7 en 9.15 uur: Anna Kare- nina 14 iaar. Za. t/m wo. 2.15, 7 en 9.15 uur,'zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Ninotschka, a.l. Zo. 11 uur: Wilde pracht, a.l. MDoF pnNrij. 8.15 uur: zo. 7 en 9_15 uur: Robin and the 7 Hoods. 14 ja ar. Zo 2 en 4 15 uur wo. 2.30 uur: Pijn en gijn in de kazerne, a.l. Ma. t/m wo. 8.15 uur: U spreekt met Uw moordenaar, 18 jaar. MUZIEK: Vrijdag 7 mei Concertgebouw, 1.30 en 2.4» uur. .Teugd- concert door het N.Ph.O. o.l.v. Marmus Adam. Zondag 9 mei Concertgebouw, 8.15 uur: Con.cej£/°£T het Haarlems Jeugdorkest o.l.v. Andje Kaart. M.m.v. Emmy Verhey en Vera Betns, V'°°L Programma: Bach. De Leeuw, Dvorak, &ta- mitz, Heinichen en Chavez. Maandag 10 mei Concertgebouw 8 uur: Concert voor ae vakcentralen N.K.V., N.V.V. en C.N.V. <*o het N.Ph.O. o.l.v Henri Arends. M.m.v. Mariëtte van Wijk, piano. Dinsdag 11 mei Concertgebouw 8 uur: Concert door oe Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" o.l.v. Jan Laarveld. M.m.v. Gerara Hengeveld. piano. Grote of Sint Bavo Kerk 8 uur: Orgel concert. Woensdag 12 mei Concertgebouw 8.15 uur: Eerste concert in de Beethovencyclus door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. M.m.v. Rudolf Firkusny, piano. Donderdag 13 mei Grote of Sint Bavo Kerk 3 uur: Orgel concert. TONEEL Vrijdag 7 mei Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Comedie met „Omzien in wrok" van John Osborne. Regie: Hans Boswinkel. In de hoofdrollen: Petra Laseur, Hett; Verhoogt, Lo van Hensbergen, Hans Boswinkel. Zaterdag 8 mei Stadsschouwburg 8 uur: De Haagse Come die met „King Lear" van Shakespeare. Regie: Joris Diels. In de hoofdrollen: Albert van Dalsum, Annie de Lange. Do van Stek, Paula Petri en Gijsbert Tersteeg. Zondag 9 mei Stadsschouwburg 8 uur: De Haagse Come die met „Na de zondeval" van Arthur Miller. Regie: Paul Steenbergen. In de hoofdrollen: Myra Ward, Georgette Hage- doorn, Annemarie Heyligers, Paul Steen bergen. Maandag 10 mei Stadsschouwburg 10 en 2 uur: Lagere scholenvoorstelling door Toneelgroep Arena van „De verloren trouwring". Dinsdag 11 mei Stadsschouwburg 10 en 2 uur: Lagere scholenvoorstelling door Toneelgroep Arena van „De verloren trouwring". Donderdag 13 mei Stadsschouwburg 10 en 2 uur: Lagere scholenvoorstelling door Toneelgroep Arena van „De verloren trouwring". DIVERSEN: Zaterdag 8 mei Concertgebouw 8 uur: Nederlandse Katho lieke Bond van Vervoerspersoneel, afdeling Haarlem, feestavond ter gelegenheid van 60-jarig jubileum. Rest. Brinkmann 8 uur: Jaarvergadering Koninklijke Nederlandsche Toonkunstenars- VS&So3®aÏÏr: Kwintet The BKra»mfjèV Lek, 10 uur: X.V.N., natuurwan- deHng door de Koningshof. J)e Uitkijk, Bloemendaal, 12.15 uur: Stich ting Natuur en Jeugd, ontvangst door het Bloemendaalse gemeentebestuur Bloemendaal 11 uur: K.N.Nat. Hist. v gewestelijke excursie o.l.v. J. Bakker en ^Circuit Zandvoort 2 uur: Nationale sport wagenraces. zondar me. Domi. Overveen. 8 uur: Stichting r.-k. Instuif, Panama Jr. dansavond m.m.m.v. The MEk°eslos, Stationsplein, 8 uur: The Occa- siorml vogelenzangseweg, 10 uur; I.V.N., natuur'wanMing.io Spaarne 9.30 uur: Stichting Adoptie Com missie Bejaarden. woensdag 12 mei Kest. Brinkmann 8.15 uur: Ned Genealo gische Ver., afdeling Kennemerland A v. d. Steur over „Speciale avond voor de begin nende genealoog'derdj|ï mej Real Brinkmann 12 uur: Ned. Mij. v. Nijverheid en Handel. Prof. dr. H. J van der Schroei! uit Amsterdam over „Is er, met het oog op de behoeften van het be drijfsleven. plaats voor een voortgezet eco- n0a^fahA°nH.eC^e'rbardschool, Raaks, 8 uur: Haarlemse Discoclub. platenavond. ChrUtelUk Militair Tehuis. Jansweg 34, 3 30 uur:' N.K.V.. bijzondere vergadering met bestuursoverdraeht. Cabaret: Waagtaveerne: Spaarne hoek Damstraat; internationaal programma met Jaap van de Merwe Frits Lambrechts. Bozen aRobert- Robert'en Dick Poons. Donderdag-, vrijdag-, zaterdag-, zondagavond. Frans HalsmeusenmWerken uii de Haar lemse school van <1* ISe t/m 19, eeuw Daeeliiks van W ,ot 5 uur "ondags van I Bijzondere collectie werken van Frans Hals tot 5 uur Riiznndere avondvoorstelling t/m 16 mei elke avond van 8.30-10.30 uur. Bloemen, kaarslicht en oude muziek Tevens gelegen heid tot bezichtigen van de tentoonstelling poppen door Maja Alexander er. Trudy de Ruvter t/m 13 juni, alsmede van het voor kort ontdekte en thans gerestaureerde mans portret door Frans Hals. Tevlers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19« eeuw. Fos sielen en Natuurkundige instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalve maandag van lf_3 uur. Eerste zondag van de maand van 1 3 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschilderijen en middel eeuwse beeldhouwwerken Geopend van 10 12 30 en 1.30 5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 2-5 uur Woonhuis Jacobus van Looy, KI Hout weg 103 Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy Ge opend donderdags van 10- 12.30 en 13.30- 17 uur Zon- en feestdagen van 2-5 uur Keukenhof, Lisse: Opentuchttentoonstel- ling van voorjaars- en zomerbloemen Dag geopend van 8 uur tot zonsondergang (t/m medio mei) In 't Goede Uur. Expositie en tekeningen van Oey Tjeng Mt Cruqulns MuseumHistorische stoom machines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953 Geopend dag van 9 12.30 en van 1.30—5 uur. Zondag 1—5 uur. Linnaeushof, Bennebroek Openlucht- tentoonstelling van voorjaars- en zomer bloemen Tropentuln en minlcorso. Geopend dagelijks van 9 - 18 uur, t/ra oktober Badhoevedorp Haarlemmenneerlyceum Flaming Feather of in de Nederland se titel „Geweld in Arizona" geeft in kleuren een vlammende uitbeelding van de spectaculaire strijd tussen de Utah-Indianen en de Amerikaanse ca valerie. Arizona wordt in 1877 geter roriseerd door een berucht vogelvrij verklaard persoon, die bekend sfaat als de Furie. Hij is de blanke leider van een troep opstandige Utah-Indianen, die moordend en plunderend rondgaan. Niemand weet wie hij is en hoe hij er uitziet. Na een jarenlange strijd ziet de cavalerie haai' moed en doorzettings vermogen eindelijk beloond, want de schurk wordt gedood. Liefhebbers van het genre kunnen genieten van een ver schrikkelijke strijd van revolvers tegen vlammende pijlen. Van vrijdag tot en met. zondag in Roxy voor veertien jaar en ouder. Van maandag tot. en met woensdag vertoont het Roxy-theater ,,De laatste dagen van Pompei". Het verhaal speelt zich af om de figuren van Glaucus en Ione, twee gelieven die aan de zee van verschrikkingen ontkomen. Het resul taat van de film is een onwaarschijn lijk schouwspel, dat weinig heeft te ma ken met het historische gegeven. ,,De laatste dagen van Pompei" vormen al dus een oppervlakkig amusement, dat men onmogelijk serieus kan nemen. Personen van achttien jaar en ouder kunnen er heen gaan. Het succesteam van „The Vips", „The deep blue sea" en „Th Browning version", Terence Rattejun en Antony Asquith, heeft volgens zijn formule onderhoudend amusement met bekende sterren een nieuwe film gemaakt on der de titel „De gele Rolls Royce", een soort drieluik met een onbekend aan tal acteurs en actrices. De regisseur Asquith heeft Rex Harrison gezet naast Jeanne Morenu, Alain Deion naast Shir ley Mac Laine en Ingrid Bergman naast de hartenbreker Omar Sharif. Asquith laat alle geroutineerde filmspelers in hun waarde zonder de kans al te veel op de voorgrond te treden. In het middelpunt van de film staat een peperdure gele Rolls Royce, die enige malen van eigenaar verandert, wat een al of niet geslaagd verhaal in de enigszins ondeugende sfeer oplevert. Eerst rijdt een Engelse markies er met zijn vrouw in naai' Ascot, hetgeen een overwinning en tegelijk een bittere er- Vrijdag en zondag kunnen de bezoe kers van Minerva genieten van de ca priolen van Frank Sinatra. Dean Mar tin en Sammy Davis in de vlotte film „Robin and the seven Hoods". Frank Sinatra en zijn vrienden maakten een pittige filmsatire op het gangsterdom in Chicago anno 1928, wat een goede combinatie van show en humor ople vert Zondag en woensdag draait in Miner va het kluchtige verhaal „Pijn en gijn in de kazerne" dat zich afspeelt rond de compagnie van een heerszuchtige sergeant, die nieuwe recruten in de ge heimen van het leger moet inwijden. Deze film is geschikt amusement voor alle leeftijden. Maandag tot: en met woensdag wordt de beroemde film ,,U spreekt met uw moordenaar" vertoond. Regisseur Al fred Hitchcock en de sterren Grace Kelly en Robert Cunnings staan borg voor een onvergetelijke filmavond. (Voor achttienjarigen en ouder). varing betekent. Het tweede deel van de film, als een Amerikaanse gangster de Rolls Royce aankoopt om met zijn liefje in Italië op vakantie te gaan, is dank zij de uitbeelding van George C. Scott goed geslaagd. Door de typering, de bekwame schildering van landschap en inwoners en door het tikje levens wijsheid en nostalgie, dat zweeft rond Alain Delon en Shirley Mac Laine. Tot slot ziet men de kostbare auto in Triest en Joegoslavië, waar Ingrid Bergman met Omar Sharif een nogal vreemde en kortstondige idylle beleeft. De film is onderhoudend en hier en daar vermake lijk. Het blijft toch enigszins glad amu sement door de nogal voor de hand lig gende verhaaltjes en de weinig markan te regie van Asquith. De hele week in Lido voor achttien jaar en ouder. Het Frans Halstheater houdt zijn pu bliek deze week onledig met de ver maarde FBI, die ditmaal is gewikkeld in een strijd op leven en dood tegen gewetenloze handelaren in verdovende middelen. Onder regie van Tonv Big- house blijven de hoofdrolspelers Jo seph Worrender en Paul Janning net zo lang paraat tot de misdadige bende is uitgeroeid. De film begint met een uit Parijs afkomstig vliegtuig, dat in Rome landt. Een van de reizigers wordt begroet door een ongunstig type, een zekere Tiziou, die enige minuten gele den in een der .toiletten van het vlieg tuig een man heeft vermoord. Het ver haal gaat door in dezelfde geest, tot de nog niet neergeschoten bendeleden kun nen worden uitgeleverd aan de Ita liaanse overheid. (Keuring KFC: acht tien jaar.) De Franse regisseur Henri Verneuil heeft de laatste wereldoorlog weer eens als onderwerp gekozen voor een film. Hij is daarbij uitgegaan van de met de Goncourt-prijs onderscheiden roman Week-End a Zuydcoote" in Neder land verschenen ais Prisma-boek onder de titel „De oorlog in 'n weekend" van Robert Merle over de debacle van Duinkerken in juni 1940, die de bezet ting van Frankrijk door de nazi's tot een feit maakte. Verneuil heeft deze geallieerde de bacle op traditioneel-spectaculaire wijze in breed beeld en kleuren natuur lijk verfilmd met een overvloed aan bloedige details, in het zand ontploffen de springladingen, listig verborgen ben zinereservoirs, die op het juiste ogen blik in brand worden gestoken en oor verdovende geluiden van aangierende granaten en overvliegende bommenwer pers, zonder er evenwel in te slagen, de Met ,Alt» Infedelta' die hier wordt ver toond onder de titel „Hij, zij en de derde", dient zich een nieuwe episode- film aan, waarin vier Italiaanse regis seurs vier korte verhalen vertellen, die zicll, zoals uit de titel al valt al te leiden, alle vier bewegen rond het the ma van de huwelijksontrouw, hoewel daarvan in slechts één geval werkelijk sprake is. Een amusante Boccaccio in zakformaat dus, waarhij het fragmen tarische en auecdotisclie van het gege ven ruimschoots worden vergoed door de rake en soms snijdende humor van de scenario's en door de wijze, waarop ieder der vier regisseurs er op zijn eigen wijze en in zijn persoonlijke stijl vorm aan heeft gegeven. In de eerste episode houdt Franco Rossi zich bezig met een man, die zich tij dens een vakantie aan zee zorgen be gint te maken over de trouw van zijn vrouw, als hij meent op te merken, dat een jonge atletische Engelsman haar het hof maakt. De komische clou van tentoonstelling *ow-lpitsJ leopend da gelijks van 8-22 uur. Zaterdag van 2.30- 6 uur Zondag van 2.30 6 en 8-22 uur De Ark: Expositie van tekeningen, schil derijen en gouèc! - van Dirkjan Ribbeling en W Vogel (tot 23 mei) In 't Goede Uur: Expositie van tekeningen van Koning. Geopend van 10 6 en 8 24 uur. (t/m 31 mei). „Artilicia", Binnenweg 95, Heemstede. Tentoonstelling van aquarellen, tekeningen en etsen van Poppe Damave. Keramiek van Rob den Tonketaar. Geopend 9.30-6 uur. 8 mei t/m 3 juni. dit, naar onze smaak zwakste fragment is, dat de man zich nodeloos ongerust heeft gemaakt, want de attenties van de jeugdige Engelsman waren voor hem zelf bestemd. In het derde deel schetst Luciano Sal- ce een dag uit het leven van een vrouw die, getrouw aan het adagium, dat de aanval de beste verdediging is, de ge dachte aan haar ontrouw jegens haar man probeert te verdringen met een haast pathologische jaloezie. De wijze, waarop Salce zich in dit fragment heeft laten obsederen door de persoonlijkheid van Monica Vitti als de vrouw legt de nadruk onnodig op de geestelijke ar moede van deze anecdote. In het vierde fragment vertelt Mario Monicelli een ingewikkeld verhaal over een kaasfabrikant die heel zijn hebben en houden bij het gokken verliest om vervolgens zijn vrouw voor een nacht aL te staan aan de winnaar teneinde het verlorene terug te krijgen. Een met meer routine dan inspiratie in beeld ge bracht, maar niettemin vrolijk spelle tje, waarbij de illusies en het mense lijke opzicht het van de werkelijkheid winnen. Het Hveede en beste fragment is dat, van Elio Petri, waarin Charles Aznavour de sexuele remmingen van zijn vrouw gespeeld door Claire Bloom, probeert te overwinnen door toe te ge ven aan haar grillen, die van hem een optreden als slaapkamers bestormende brandweerman en als brutale verleider in motels vergen. In dit fragment weet Petri met zijn camera, op knappe wijze mi'llieu en achtergronden te betrekken bij de karakterisering van de beide fi guren. In Luxor (Volwassenen), sfeer van vernietiging en verschrikking, die op het strand van Duinkerken moet hebben geheerst, zodanig op het doek te doen herleven, dat de toeschouwer het als nieuwe werkelijkheid beleeft De gedragingen van de vier figuren, die in „Weekeind bij Duinkerken" cen traal worden gesteld. Franqois Perier als de officier, die als eerste van het kwartet sneuvelt, Pierre Mondy als de clowneske lekkerbek, Jean-Pierre Ma- rieile als de wat vage, maar sympathie ke pastoor en Jean-Paul Belmondo als de sergeant, die vergeefs probeert met de Britse troepen naar Engeland over te steken, zijn daarmee trouwens weinig in overeenstemming. Vooral de her- haaide ontmoetingen van laatst genoemde met een vrijpostige dorps- schone (Catherina Spaak), die, on danks de bombardementen, haar wo ning niet onbeheerd wenst achter te la ten en die hij ten koste van het leven van twee zijner strijdmakkers voor schof fering behoedt, zijn bijzonder zwak. Het resultaat van Verneuils kenne lijk op de commercie gerichte bemoei ingen is dan ook een meer luidruchtig en kleurig dan overtuigend en aangrij pend oorlogspektakel, in welks realiteit men maar moeilijk kan geloven. En te vens een voorbeeld, hoe van een goed boek een slechte film kan worden ge maakt. In Rembrandt 18 jaar. (Advertentie) ZIJLSTRAAT 96A - HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3