Auto en bromfiets tegen boom Windhoos op strand van E n* a Applaus voor Stalin Juwelendief met gestolen auto in sloot gereden Delgado lichaam herkend Schoorl UITGERUST! Mis met flamenco - muziek Staatssecretaris De Meijer Onveiligheid thuis is even groot als in het verkeer Atoomschip Savannah opgelegd Leopold Figl overleden Francaise gered door Ab Goubitz Man in auto neergeslagen en beroofd m Lof in Moskou bij herdenking VADER STEEKT MINNAAR VAN DOCHTER NEER „Portugal heeft met dood niets te maken" Uitgeslapen? néén... DRAKACEL Rootie-tootie wil tv-zendtijd voor jongeren mm - Exploitatiekosten zijn te hoog De Racketspecialist" Ms WÊ Droog weer AANTAL DODEN VRIJWEL GELIJK A MAANDAG 10 MEI 1965 89ste JAARGANG No. 32043 ongeluk bij Jutphaas, waarbij twee Amsterdammers om het leven kwamen. MOSKOU, 10 mei (Rtr, AFP) Ruim 6000 Russen hebben za terdag heftig geapplaudisseerd toen partijsecretaris Brezjnev op een bijeenkomst in het congrespa leis te Moskou over Stalin begon te spreken. Brezjnev had het over Stalins „leiding" in oorlogstijd, maar legde er toch de nadruk op dat de communistische partij bij oorlogsinspanning de voornaam ste leiding had gegeven. MADRID, 10 mei (UPI) De Spaanse regering heeft meege deeld dat een van de drie stoffe lijke overschotten, die vorige maand bij de Spaans-Portugese grens bij Badajoz zijn gevonden, dat van Humberto Delgado is. AMSTERDAM, 10 mei De storm die in het weekeinde heeft gewoed en soms het karakter van een echte novemberstorm had, heeft aan minstens drie mensen het leven gekost. Zondagmorgen vroeg reed een personenauto op de weg Utrecht—Den Bosch te gen twee bomen. De bestuurder, de 42-jarige N. Hoenekamp uit Amsterdam, werd uit de auto ge slingerd en was op slag dood. De 54-jarige J. G. Riecher, eveneens afkomstig uit Amsterdam, die naast de bestuurder zat, raakte beklemd. Toen men bezig was hem met snijbranders te bevrijden be zweek hij aan zijn verwondingen. WAT? ïimmWmm mmïmifM i j Zo werd de Savannah op zijn Europese showreis waarbij ook Rotterdam werd aange daan, meestal begroet. TENNIS- wedstrijdsbesnaringen 'UREAU SMEDESTRAAf 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 jj JKantoor Beverwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 OKantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Irectie: W C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling, «ojunct hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogt^ Omroepers 20 cent per m m hooqte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaat van redenen te weigeren 4 ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week. 3,25 per maand, 9,65 per kwartaal Voor klachten over de bezorging s avond» tussen 5.30 en 7 uur telefoon 70800 MINSTENS DRIE DODEN IN „NOVEMBER STORM ■■P ■taan I® 'S>.s- Ret was de eerste keer dat Stalin «onder bijklank van spot genoemd Jt'erd op een openbare bijeenkomst na Khroesjtsjevs „ontmaskering" van de Russische alleenheerser in een gehei me toespraak in 1956. Khroesjtsjevs aanval werd het sein voor een groot scheepse destalinisatiecampagne. Ook jj'erd lof toegezwaaid aan maarschalk Zjoekov, die in 1957 in ongenade viel, maar nu de bijeenkomst bijwoonde. Khroesjtsjev, die in de oorlog toch een *ol van betekenis heeft gespeeld, werd biet genoemd. Hij is ook niet onder de Aanwezigen opgemerkt. In zijn toespraak ter herdenking van net feit dat de Duitsers twintig jaar geleden verslagen werden, verklaarde Brezjnev dat het presidium van de Op- Perste Sovjet en de Russische rege ring besloten hadden Moskou tot „held haftige stad" uit te roepen. (UPI) Tjjdens de grote militaire Parade op het Rode Plein ter gelegen heid van de 20ste verjaardag van de nederlaag van nazi-Duitsland hebben de Russen onder meer hun nieuwste intercontinentale raket in het open baar getoond. Volgens het persbureau Xass kan de reusachtige raket een fantastische" atoomspringkop naar tveike plaats op de aarde ook brengen. Rusland heeft een Westers protest verworpen tegen de ter gelegenheid Van de 20ste verjaardag van de neder laag van nazi-Duitsland in Oost-Berljjn gehouden gezamenlijke Oostduits-Rus sische parade, zo is zondag bericht door het Oostduitse persbureau ADN. De ambassadeurs van de VS, Brittanndë ®n Frankrijk hadden in een brief „in de krachtigste bewoordingen" gepro testeerd. Zij noemden de parade van Oostduitse militairen in Oost-Berljjn ®en „schandelijke schending" van de viermogendhedenovereenkomsten, Waarin :s bepaald dat geen Duitse mi litaire eenheden mogen worden gesta tioneerd of parades mogen houden in Berlijn. Dit geldt voor de gehele stad. Verwachting tot dinsdagavond: opgemaakt 11.15 uur) Droog weer met opklaringen. Over wegend matige noordwestelijke wind. iets hogere middagtemperaturen. DINSDAG: zon: 4.53-20.21 maan: 15.31-3.52 (Advertentie) niet duur.*ve/ heerlijk ZUIDWOLDE, 10 mei In de nacht van zaterdag op zondag is hier de eta lageruit van een horlogewinkel inge slagen en zijn horloges en sieraden ter waarde van 3.000 gulden gestolen. De dader ging er in een gestolen auto vandoor maar kwam later met de wa gen in een sloot terecht. In de auto en in het nabij gelegen heideveld werd de helft van de siera den teruggevonden. Gezien de bloed vlekken in de auto neemt de politie aan dat de dader vrij ernstig gewond moet zijn. Voorts is gebleken dat hij tussen half twee en half zeven langs de provinciale weg tussen Hoogeveen en Ommen hulp heeft gehad. OUDENBOSCH, 10 mei Een 24- jarige jongeman uit St. Wiliebrord is hier zaterdagavond neergestoken door de vader van zijn vriendin. De jonge man werd levensgevaarlijk gewond. De dader is gearresteerd en heeft be kend. De in Oudenbosch wonende vader van het meisje had de jongeman de omgang met zijn dochter verboden. De ze stoorde zich daar echter niet aan en verscheen zaterdagavond met het meisje in een café waar zich ook haar ouders bevonden. Tijdens een woorden wisseling die op straat werd voortge zet kwam het tot een vechtpartij, waarbij de jongeman werd neergesto ken. De dader verklaarde bij het verhoor door de politie dat hij uit angst had gehandeld. België. De permanente afgevaar digde in de VN, Walter Loridan is tot ambassadeur in West-Duitsland be noemd. Hjj wordt opgevolgd door de Belgische ambassadeur in Griekenland, Constant Schuurmans. (Rtr) Volgens gezaghebbende zegslieden werd Delgado's identiteit vastgelegd aan de hand van vingerafdrukken, die door de Portugese politie beschikbaar waren gesteld. In de regeringsverkla ring werd niets meegedeeld over de an dere twee lichamen, die gelijk mot dat van Delgado werden gevonden. Volgens de zegslieden lijdt het geen twijfel dat het stoffelijk overschot van de vrouw dat van Delgado's secretaresse, me juffrouw Campos, is. Volgens de rege ringsverklaring wordt het onderzoek voortgezet om achter de toedracht van de geheimzinnige dood van het drietal te komen. De Portugese minister van buiten landse zaken Alberto Franco Noguei- ra heeft zaterdag in Londen ver klaard dat de Portugese regering „niets heeft te maken met de dood van Humberto Delgado." „Ik wil met nadruk verklaren dat wfl niets uitstaande hebben met deze mis daad als het een misdaad was", zo voegde hij eraan toe. Hij zei voorts dat aangezien het lijk is gevonden op Spaans grondgebied „de zaak uitslui tend binnen de rechtsmacht van de Spaanse autoriteiten valt". Maar, zo voegde hij er nog aan toe, „wij hebben geen bezwaar tegen een internationaal onderzoek in deze affaire". De bewinds man verbljjft in Londen voor de confe renties van ministers van buitenlandse zaken van de NAVO, die morgen in de Britse hoofdstad begint. Op dezelfde plaats gebeurde later nog een ongeluk. Een auto uit de rich ting Utrecht raakte in een slip en kwam via de middenberm op de an dere rijbaan terecht. De vijf inzitten den brachten het leven er van af. Zij zijn min of meer ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis van Utrecht overgebracht. Op de Baarloseweg in Venlo werd zaterdagavond de 22-jarige J. Smedts met zijn brommer tijdens een hevige rukwind tegen een boom gesmakt. Hij werd daarbij ernstig gewond. Zon dagmorgen is hij in een ziekenhuis overleden. De storm heeft de grootste schade veroorzaakt in de omgeving van Schoorl, waar een windhoos een enorme ravage aanrichtte op het strand. Het strandpaviljoen werd ver nield en het terras volkomen ont wricht. Badhuisjes verdwenen in de golven. De schade wordt geschat op enkele duizenden guldens. Omgewaaide en ontwortelde bomen hebben op verscheidene plaatsen scha de en veel ongerief tot gevolg gehad. Ter hoogte van Windesheim vernielde een ontwortelde boom de bovenleiding van de spoorlijn Deventer-Zwolle, waar door gisteren vrijwel de hele dag het treinverkeer tussen Zwolle en Wijhe was gestagneerd. Gedurende de stremming werd het passagiersvervoer met bussen onderhouden. In Amsterdam ondervond het tram verkeer op verscheidene plaat sen langdurige vertraging door omge waaide bomen, die de bovenleidingen beschadigden. Een aantal auto's werd min of meer zwaar beschadigd onder neerstortende bomen. In Scheveningen verdween onder het geweld van rukwinden een aanhanger van een vrachtauto in de haven. Om dat de aanhanger een obstakel vormde voor de vissersschepen werd het zes ton wegende gevaarte op last van de havenmeester op de wal gebracht. Dit gebeurde met de grootste kraanwagen van de Haagse brandweer, die een hef vermogen van twaalfeneenhalve ton heeft. In Rotterdam liep de „Nieuw Am sterdam" nauwelijks noemenswaardige schade op aan de voorsteven, toen het M.S. „Gaasterdijk" ermee in aanraking kwam. Dit schip kwam van zee en wilde achteruit de Rijnhaven invaren. De vier sleepboten konden als gevolg van de sterke wind het schip niet in bedwang houden, waardoor het de „Nieuw Amsterdam" raakte. In de Noorderkerk in de Jacob Catsstraat, waarvan de toren in de steigers staat, raakten planken van die steigers los, De kerkdienst van gistermorgen kon wegens het dreigende gevaar niet door gaan. Langs de hele kust trok de storm veel bezoeikerr naar het strand. (Advertentie) DE ..HARDE' MATRAS MET ALLE COMl'ORT VAN EEN „ZACHTE" JA...ALSJL'nAT^ JE VERDIENDE LOON. ME ZO HEBT GEHAAST/ N/Er HAD GEDAAN ZOUDEN WE OP T/JD GEWEESrz/JN VOO/} DE VOLGENDE/ (Van onze correspondent) Madrid - Geïnspireerd door het besluit van het Vaticaans Con cilie om verschillende elementen uit de levende folklore en in heemse gebruiken in dienst te stellen van de nieuwe liturgi sche beleving, heeft de Spaanse componist Emilio Gonzalez de Hervas besloten een mis te componeren die geheel zal zijn opgebouwd uit de bekende Spaanse flamenco-melodieën. Emilio Gonzalez de Hervas meent dat deze typische zigeu- nermuziek wonderwel te gebrui ken is als religieuze uitdrukkings middel. Hjj ziet in de flamenco belangrijke overeenkomsten met het gregoriaans en met de oude Hebreeuwse volksmuziek. Hij meent zelfs dat geen enkele folk loristische muziek ter wereld een zo sterke dramatische kracht heeft als juist de flamenco. Hjj is ervan overtuigd dat in deze Andalusische zang van oudshei sterke liturgische tendenzen be staan. Zijn idee de flamenco m de kerk te doen klinken is niet hele maal nieuw, want reeds' heeft de ze „Cante Jondo" een sterke reli gieuze betekenis tijdens de plech tigheden die overal in Spanje in de Goede Week plaats vinden, waarbij tjjdens de processie de „Saeta" wordt gezongen. Dit is een verklanking van een spon taan gebed, of een bestaand ge dicht op een melodie die even eens aan de flamenco-zang is ontleend. Het zjjn prachtige ge zangen die in hun soort dikwijls meer dramatisch geladen zjjn door de typische climaxen van de zigeunermuziek, dan de be faamde negrospirituals. Gezongen missen waarin van nationale muziek gebruik gemaakt wordt zjjn niet nieuw. Een van de meest bekende is de prachti ge negermis, gebaseerd op de volkszang van de Congolese Lu- ba-stam, gecomponeerd door de Belgische missionaris, pater Gui- do Haazen. Nog niet zo lang ge leden is in Buenos Aires voor het eerst een mis gezongen die ge baseerd is op de volkszang van de Creolen, gecomponeerd door de Argentijnse musicus, Ariel Ra mirez. In deze „Misa del Cante Gran de" worden de vaste gebeden in het Spaans gezongen, op een wij ze waarin de zigeuners hun eigen melodieën zullen herkennen, hun „Martinetes". hun „Seguidillas", hun „Soleas Grandes". Het koor wordt begeleid door gitaren, tam boerijnen, handgeklap en de ,,za- pateo'(hakkengestamp) De componist Emilio Gonzalez de Hervas, verwacht dat zijn schepping binnenkort in première zal gaan en grote belangstelling zal ondervinden over de gehele wereld. De meeste bekende fla mencozangers in Spanje hebben hem reeds toegezegd aan deze première te zullen meewerken. AMSTERDAM Er gebeuren in en om de woning bjjna evenveel dodelijke ongelukken als in het verkeer. Dr. J. F. de Meijer, staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid vroeg hiervoor de aandacht in de toespraak die hjj vanmorgen bij de opening van de zesde bedrijfsveiligheidsbeurs hield. Op de beurs wordt vooral de be drijfsveiligheid beklemtoond, maar de staatssecretaris vond het jammer, dat zo weinig de nadruk wordt gelegd op de veiligheid in de privésector, dus de veiligheid voor de mens thuis en in zijn vrije tijd. Want daar vallen, door onveilige situaties en onveilige hande lingen, vele malen meer slachtoffers dan in het bedrijf. Volgens het CBS was het aantal dodelijke ongelukken in en om de woning in 1962 al gestegen tot 1870, of bjjna vjjf per dag. Dit cij fer nadert het aantal dodelijke ver keersongelukken, dat in 1962 2082 was. Het aantal dodelijke ongelukken in het bedrjjf bedroeg in dat jaar 370. Het had de staatssecretaris getrof fen, dat in en om de woning het voor namelijk de bejaarden en de heel jeug digen zjjn die het slachtoffer worden (in 1962: 73 pet. van de dodelijke on gelukken trof de groep van 65 jaar en ouder: 10 pet. de Milderen tot 4 jaar). De meeste dodelijke ongelukken hier 'komen voort uit vallen, namelijk 129 door val van trap of ladder, 81 door val van hoogte, 53 door val op gelijk niveau en 1082 door niet nader gespe cificeerde gevallen. Droevig vond dr. De Meijer het te moeten constateren dat in 1962 nog een honderdtal meest jonge mensen omkwamen door verstikking meestal door voedsel in keel en ver stikking in bed of wieg. Het lijkt dr. HENGELO, 10 mei Een groepje jonge mensen, verenigd in de n.v. Rootie-Tootie in Hengelo, die o.m. jazz concerten en disco-avonden organi seert, wi) een poging doen t.v.-zendtjjd te krjjgen speciaal voor jongerenpro gramma's. De n.v. heeft een omzet van enkële tonnen per jaar. De jongelui hebben reeds met autoriteiten contact opgenomen en willen deze maand een blad op het gebied van de lichte muze in een oplage van 55.000 laten ver schijnen. dat gratis onder de jongeren in bet oosten van het land zal worden verspreid. Initiatiefnemer is de directeur van de n.v., de 22-jarige T. Elschot uit Hengelo. 8 AMSTERDAM, 10 mei Het Ameri kaanse atoomschip Savannah vaart nog altijd bepaald geen gelukkige koers. De kosten om het schip te exploiteren schij nen eenvoudig te hoog te zijn. Het is in de haven van Galveston aan de Golf van Mexico opgelegd. Naar verluidt heeft het de maritieme autoriteiten in verle genheid gebracht. *ïn voorlopig zouden er dan ook geen plannen zijn om het schip verder in de vaart te brengen. Vooral de kosten van de showreis rond de wereld zouden formidabel hoog zijn geweest. Het schip, dat in vrijwel alle grote havens in triomf werd binnengehaald, compleet met de traditionele nautische groet van spuitende brandblusboten, had nauwelijks lading aan boord. Daartegen over stond telkens weer de hoge prijs van extra voorzieningen, die bij het bin nenlopen van dit nucleair voortgestuw de schip noodzakelijk waren. De Ameri can Export Isbrandtsen Lines is nog altijd bereid het schip te exploiteren. Zij zou het willen inzetten op de dienst tus sen Amerika en het Verre Oosten. Maar zij vraagt stevige garanties van de Ame rikaanse regering voor het geval de ex ploitatie een nadelig saldo te zien zou geven. En daar is men tot nu toe niet op ingegaan. Voorlopig ziet het er naar uit dat de Savannah een nieuwe zorglijke periode in haar nog jonge bestaan is ingegaan. (AdV'ertentie) J» onze specialiteit SPORTHUIS „CENTRUM" GED. OUDE GRACHT 53 (ingang kunststoppage) HAARLEM - TELEF. 1990S De Meijer, dat de mens eenmaal thuis aan het opmerken van onnodige risico'» gewend, ook in het verkeer en in het bedrijf minder ongevallen zal veroor zaken of krijgen zoals het dan heet. Daarom moedigde hij het veiligheids instituut aan om op dit nogal opvoed kundige terrein meer te doen en hier voor nog meer hulp in te roepen. WENEN, 10 mei (UPI) Leopold Figl, de eerste na-oorlogse kanselier van Oostenrijk en ondertekenaar van het Oostenrijks staatsverdrag, is zon dagmorgen op 62-jarige leeftijd in We nen overleden. Hij leed aan een oude nierkwaal. Het is deze week juist 10 jaar gele den dat het verdrag werd gesloten waarbij Oostenrijk wegr zelfstandig werd en de bezettingstroepen zich te rugtrokken. Samen met de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier ondertekende hij het verdrag op 15 mei 1955. (ANP) Leopold Figl werd op 2 oktober 1902 in Rust geboren. Hij be zocht het gymnasium in Sankt Pölten en studeerde daarna in Wenen aan de landbouwhogeschool, daarbij ge dwongen als werkstudent gedeeltelijk in eigen onderhoud te voorzien. In 1935 werd hij als landbouwkundig inge nieur benoemd tot directeur van de rijksboerenbond. Als zodanig werd hjj onmiddellijk na de bezetting van Oos tenrijk door Hitler-Duitsland in maart 1938 gearresteerd en naar het concen tratiekamp Dachau overgebracht. -j UTRECHT, 10 mei Ab Goubitz uit Hilversum, de man van de ochtend gymnastiek, sportleraar en sportjour nalist van beroep, heeft aan het einde van de middag een bejaarde Franpai- se die in het water van de Catharjjnen- singei was gevallen, gered. De vrouw, de 80-jarige Camille Lecerf uit Senne Maxtine, was in het water gevallen, nadat zij op de Rijnkade over een be tonnen stootrand voor auto's was ge struikeld. Op haar hulpgeroep snelden tientallen mensen toe. Er vormde zich een groep van meer dan honderd per sonen, maar niemand waagde zich in het water. Ab Goubitz (54) was van het sta tion op weg naar de Beatrixhal om daar een televisieuitzending van de turnwedstrjjd Nederland-Polen (da mes) van commentaar te voorzien. Hjj bedacht zich geen moment, deed zjjn overjas en colbert uit en dook. Spoedig had hjj de vrouw gered. Beiden werden naar het beademings centrum van het akademisch zieken huis gebracht. De Frangaise bleek een enkel te hebben gebroken, terwjjl Ab Goubitz er met een nat pak van af is gekomen. Dankzij zeer snel werk van de Hilversumse en Utrechtse politie kon hjj op tijd van „eigen", droge kle ren worden voorzien. Aldus kon hjj de tv-kjjkers nog juist op tijd zijn com mentaar laten horen. MAASTRICHT, 10 mei Op de Ton- gerseweg is hier in de nacht van za terdag op zondag een twintigjarige chauffeur bewusteloos in zjjn midden op de weg staande auto aangetroffen. Hjj hing half uit zjjn auto, bet hoofd op het wegdek. Verspreid op de voorbank lagen zijn persoonlijke bezittingen. De politie liet de man overbrengen naar het ziekenhuis, waar hij, toen hjj even bjj kennis kwam, vertelde dat hij was neer geslagen door twee mannen, die hij een lift had willen geven. De man mist een bedrag van 60 gulden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1