Heemsteeds echtpaar Van Rosmalen - Casteleijns zeventig jaar getrouwd Avondmis met guitaren Sancta drie Maria" met een-acters Pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice voor J. Rijssemus Geslaagde koordag voor Hoofddorp en omstreken Schitterend concert van Haarlems Jeugdorkest Kunstzaal geopend in Poppe Damave en Roh den Tonkelaar exposanten Nieuwe junta van steun van de V.S. Zonodig niet gebonden aan bestand TAART EN FELICITATIE NAMENS DE KONINGIN Piet Halsema 40 jaar organist in Bloemendaal Fa. Beerkens opent toonzaal Gemeente maakt duurder wonen gemakkelijker vloerkleden reinigen f2.75 PEE-COLLECTE Verschillende stijlen gebundeld binnen één programma Bij diamanten feest van K.B.V ZESTIEN KOREN TER COMPETITIE BIJEEN Kunstenaars exposeren Hollandsche Maat schappij hield jaarvergadering Geringe belang stelling voor districts vergadering STENOTYP Raad Haarlemmermeer Laat nu Uw door U zelf gebracht en gehaald Burgerlijke Stand Haarlem Tong sorteren niet op lengtemaar gewicht Ned. Bond tot redded drenkelingen MAANDAG 10 MEI 1965 PAGINA 2 voor Voor het reinigen van TAPIJTEN1 naar 99 HAARLEM, 10 mei Gister avond presenteerde zich in het Gemeentelijk Concertgebouw het Haarlems Jeugdorkest onder lei ding van André Kaart. Een groot aantal muziekliefhebbers, vrien den en kennissen waren gekomen om naar het zeer afwisselende programma te luisteren. De ver richtingen van Het Haarlems Jeugdorkest waren wonderbaar lijk. Telkens frappeert het weer hoe André Kaart de jongelui tot werkelijk grote prestaties weet te brengen. Het enthousiasme, waar mee orkest en dirigent werken is aanstekelijk en een avond als deze boeit mij veel meer dan menige avond van beroepsorkesten. BEVALLEN van een DOCHTER: 989! HEEMSTEDE, 10 mei De heer en mevrouw G. van Rosmalen-Casteleijn», in het rusthui» ,,Le Tigre" aan de He renweg, hebben gisteren het heuglijke feit mogen herdenken dat zij liefst ze ventig jaar geleden in de echt werden verbonden. Deze zeldzaam voorkomen de gebeurtenis was zelfs bekend bij ko ningin Juliana, namens wie burgemees ter mr. A. G. A. ridder van Rappard de feestelingen een rijkelijk met bloemen versierde taart overhandig de. De koningin had dit geschenk van een schriftelijke gelukwens doen verge zellen. Met het oog op de hogere ouderdom bruid en bruidegom zijn respectie velijk 89 en 94 jaar oud en de min der goede gezondheidstoestand van me vrouw Van Rosmalen, was aan het 70- jarig huwelijksfeest geen ruchtbaarheid gegeven. Een grote drukte zou op deze dag voor de echtelieden te vermoeiend zijn en de wens van de familie res pecterende lieten wij een bezoek van onze fotograaf achterwege. Niettemin was er zondagochtend in ,.Le Tigre". waar de heer en mevrouw Van Rosmalen beiden geboortig uit Tiel sinds enkele jaren verbleven, sprake van een feestelijke stemming. Bruid en bruidegom zagen zich om ringd door hun dochter, twee zonen, kleinkinderen en andere familieleden, die, evenals de ingezetenen en de zus ters van het rusthuis, met geschenken en bloemen kwamen aandragen. De komst van burgemeester Van Rappard en zijn echtgenote betekende voor bruid en bruidegom een bijzonde re verrassing. ,,Ik kom u ook de ge lukwensen overbrengen van onze konin gin. naméns wie ik u deze taart en schriftelijke felicitatie mag overhandi gen," zei mr. Van Rappard die in zijn toespraak als bijzonderheid naar voren bracht dat hij zich evenals het bruids paar oud-Tielenaar mag noemen. ,,Een 70-jarig huwelijksfeest is een hoogst BLOEMENDAAL. 10 mei. In de mor gendienst van 10 uur werd gisteren in de Nederlands Hervormde Kerk van Bloemen daal, het feit herdacht dat Piet Halsema tot organist werd benoemd en deze taak tot op heden nog vervult. Tijdens deze kerk dienst memoreerde de voorganger ds. C. H. de Beus enkele fragmenten uit de ambts periode van de Heer Halsema en bracht de waardering over van de Nederlands Her vormde Gemeente in Bloemendaal voor de trouwe dienst en de zeer muzikale bege leiding in de eredienst. Bij aanvang van deze bijzondere kerkdienst speelde de ju bilaris het Preludium in Es van J. S. Bach, gevolgd door een orgelbewerking van het koraal „Es ist das Heil uns kommen her." van een 17de-eeuws onbekende komponist. Na de dienst bleven de kerkgangers lui steren naar de bekende variaties over „Jesu, meine Freude" van Joh. G. Walther, waarna de heer Halsema en zijn echtgenote te midden van de gemeente in het Jeugd huis werd gehuldigd. De heer H. van Kem pen opende met een kort welkomswoord en sprak zijn persoonlijke bewondering uit voor de jubilaris. Namens de Kerkeraad sprak de heer C. Luteyn en voor de ge meente de heer De Koning, die ook sprak namens de vroegere predikant Dr. Stelma. De jubilerende organist zei in een geestig dankwoord dat hij dankbaar was dat hij dit werk heeft mogen doen. Het was hem een dankbare taak die hij heeft mogen ver vullen. Na de toespraken recipieerde de jubilares èn zijn echtgenote zijn aanwezige kinderen. HAARLEM, 10 mei In het kader van het priesterjubileum van pastoor H. Beek, waren de jongeren van de O.L. Vrouw van Zeven Smarten paro chie vrijdagavond j.I. uitgenodigd, zich in een avondmis te komen bezinnen op het thema „Is er nog idealisme bij de jongeren', waarover prof. J. Stieger van Warmond sprak. Ze hebben met intense belangstelling, welke van de ge zichten viel af te lezen, geluisterd naar enkelen uit hun midden, die een nieu we tekst in de volkstaal zongen en daar bij werden begeleid door een combo, eveneens bestaande uit jongeren van de parochie, „The Maros. Dit experiment mag heel geslaagd worden genoemd en viel bijzonder in de smaak. Terecht kon pastoor Beek daaruit de conclusie trekken, dat dit naar meer smaakt en herhaling ervan in het vooruitzicht stellen. Na de avond mis vormde een goed uitgevoerd mu ziekstukje het einde van dit samenko men. zeldzame gebeurtenis. In mijn dertig jarige ambtsperiode als burgemeester heb ik dit nog nooit eerder mogen meemaken." Namens het gemeentebe stuur bood de burgemeester eên prach tig opgemaakte fruitmand aan. De geestelijk nog zeer vitale bruidegom, sprak aan het slot van de feestelijke samenkomst een ontroerd dankwoord. HAARLEM, 10 mei De heer F. G. J. Beerkens sr. heeft vrijdagmiddag een gloednieuwe toonkamer van de Fijn hout- en triplexhandel Beerkens aan de Burgwal geopend. Hij kon bij deze fees telijke gelegenheid de belangstellenden een ruimte van zeker tweehonderd vier kante meter tonen. Hierin vinden de aannemer, de architekt, de binnenhuis- architekt en niet te vergeten de parti culier een keur van houtsoorten, plaat materialen, plastics en keuken». In de toonkamer wil het bedrijf pro beren de vakman en het grote publiek uit Haarlem en omstreken meer ver trouwd te maker! met de vele toepas singsmogelijkheden die deze materialen bieden. De nieuwe aanwinst van het be drijf maakt een heel goede indruk. Na genoeg alle wanden zijn benut voor het aanbrengen van meubelplaten, spaan platen en wandbekledingsplaten, die vooral de man met plannen voor voor interieurverandering een ruime keuze bieden. Op de vloer zijn negen houtsoor ten aangebracht, waaronder eiken, teak, iroko en wengé. Dan zijn er de hard- plastics, onder andere geschikt voor ta felbladen, keukens en bars. In een der hoeken is een complete keuken geïnstal leerd. Met uitzondering van de aan- rechtplaat is alles in plastic uitge voerd. De mogelijkheid bestaat deze keuken langzaam op te bouwèn, daar verscheidene elementen afzonderlijke eenheden vormen. Een blik op de plafonds geeft een in druk op het gebied van plafondbekle ding. De nieuwe ruimte, die voorheen een normale houtzolder was, is zo in- rijpend verbouwd, dat deze onherken- aar is geworden. Ondanks de aanwe zigheid van de vele matèrialen is een sfeerrjjke ruimte gecreëerd, waarin het publiek rustig een grote of kleine aan koop kan overwegen. (Advertentie) tijdelijke steno-typistes HAARLEM, Kwéérfculntagsl 44 T.I.foon <O2S0O)-18342 HOOFDDORP, 8 mei De, raad vam de gemeente Haarlemmermeer heeft zich donderdagmiddag uitvoerig bezig gehouden over de maatregelen die ver huizen van goedkope naar duurdere woningen moeten bevorderen. Verder schonk de raad aandacht aan het voor stel om voor Haarlem een terrein van honderd hectare te reserveren in plaats van de reeds eerder beschikbaar ge stelde vijftig hectare ten behoeve van een te bouwen vierde technische hoge school. Dit voorstel werd na lange dis cussie aangenomen. Tijdens het debat over het verhuizen wezen de heren Jongélie (PvdA) en Lan- ser (CPN) op enige huns inziens onge rechtigheden in de regeling. De heer Kei zer (VVD) vroeg of er geen inkomens grens kon worden gesteld. De heer Tam- mes (CHU) richtte de aandacht op de krotbewoners. Hy meende dat voor hen eenzelfde regeling moest worden ge troffen, ondanks het feit dat de door hen achtergelaten woning bestemd is voor de sloop en derhalve geen andere huurder krijgt. Wethouder Van Stam vond dat de krotbewoners altijd nog een beroep kunnen doen op de bijstandswet. Een inkomensgrens vaststellen achtte de wethouder niet haalbaar, omdat de gemeente niét kan eisen, dat betrokke nen hun inkomen bekend maken. Als belangrijkste punt noemde hij dat de re geling van voordeel is voor velen, die geen hoge huur kunnen betalen. In de afgelopen twee jaar werden 105 gezin nen geholpen en voor dit jaar wordt een aantal van 75 verwacht. Bij stem ming bleken alleen de heren Avis (WD) en Lanser (CPN) tegenstemmers te zyn. Hierna ging de raad akkoord met het voorstel een krediet van 66.762 te voteren voor de inrichting van de aula op de algemene begraafplaats in Hoofd dorp. Bij 't punt subsidieverhoging voor het dorpshuiswerk Haarlemmermeer zuid roemde wethouder Coenen de ca paciteiten van de heer P. Krabbendam, functionaris in vaste dienst. Dit omdat er van enige zijden kritiek was uitge oefend op de functie van deze betaalde kracht. (Advertentie) Al per mJ |uro f 2.50 per Haarlem Amsterdamsevaart 28-32 -Taf. 11561 Grote Houtstraat 5a Heemstede s Binnenweg 137 Tel. 10771 Tef. 84373 HAARLEM, 10 mei Van 10 tot en met 15 mei wordt in Haarlem en om geving de jaarlijkse collecte gehouden voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront. De opbrengst van deze collecte komt mede ten goede aan het Christelijk Tehuis voor Militairen aan de Jansweg in Haarlem. Vorig jaar werd een bedrag van ruim 11.000 bij een gebracht. Voor lijst- zowel als voor buscollecte kunnen medewerkers zich opgeven bij de heer M. Brouwer, Jansweg 34-36, tel. 20029. HAARLEM, 10 mei Drie avonden achtereen zaterdag was de laatste voorstelling hebben de leerlingen van het r.-k. melsjesiyceum „Sancta Maria" ln de ruime hal van de school haar jaarlijkse toneelvoorstelling ge geven. Tal van ouders, genodigden en andere belangstellenden hebben kunnen ervaren, dat deze jaarlijkse presenta tie niét opgevat wordt als „zo maar een samenkomst", die er verder niet veel toe doet. Vooral dit jaar hebben de Marianen geprobeerd zo sterk mogelijk voor de dag te komen. De keuze was gevallen op drie één-akters, nogal veel verschillend van karakter, welke boven dien bijzonder hoge eisen stelden. Vol gens absolute maatstaven zou men moeten zeggen, dat de Marianen zich in bepaalde opzichten overschat hebben of zich hebben laten overschatten, vol gens relatieve normen zijn de avonden geslaagd, omdat naar beste vermogen toneel werd gebracht, dat binnen de HAARLEM, 10 mei Tijdens de receptie ter gelegenheid van het zestig Jarig bestaan van de afdeling Haarlem van de Katholieke Bond van Vervoer*- personeel heeft pastoor A. A. Trouw borst de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" uitgereikt aan de penningmeester van de K.B.V., de heer J. Rijssemus. Diens vrouw speldde de onderscheiding op. De heer Rijssemus is momenteel werkzaam bij de centrale werkplaats der N.S. HU kwam by de K.B.V. ln 1931 als bestuurslid te Zwolle. In 1938 verhuisde hij naar Haarlem, waar hij HOOFDDORP, 10 mei Zaterdag was in Hoofddorp een auditieconcert voor zangverenigingen. In totaal wa ren zestien koren te beluisteren. De iury bestond uit de heren Meindert Joekel, Anton Krelage (Hilversum) en Piet Kiel sr. (Bussum). ZU hadden de ongemakkelyke taak in een tamehjk kort tUdsbestek een beoordeling te ge ven en een kritisch verslag uit te brengen voor ieder koor apart. De uitslag was als volgt: „Zeer goed" vond de jury de Gem. zangver. „Immanuel" uit Badhoeve dorp (dir. H. de Jong) en Hoofddorps mannenkoor „Zang en vriendschap" (dir. G. C. M. de Barbanson). „Goed" waren: Ned. Hervormd kerk koor (Nieuw Vennep), dir. F. G. Zwa- ving; de Chr. Gem. Zangvereniging „Kunst na Arbeid" (Halfweg Zwanen burg), dir. M. Metz; Hoofddorps chr. gem. zangkoor o.l.v. R. Heipema; Hoofddorps dameskoor „Zanglust" o.l.v. G. C. M. de Barbanson; het chr. gem. zangkoor ..Looft den heer" uit Kaag (dir. Sp. Visserd; het vrouwen koor „Con Anima" uit Zwanenburg- Halfweg (dir. H. de Jong) en de chr. gem. zangvereniging „Advendo" uit Burgerveen (dir. Sp. Visser). „Voldoende" waren Chr. gem. zang ver. „Crescendo" uit Rijsenhout (dir. J. Sitvis): het Ned. Hervormd kerk koor uit H'dorp (dirigente mej. W. van Eldik); de chr. gem. zangvereniging „Hosanna" uit Vijfhuizen (dir. J. Sil- vis): de chr. gem. zangver. „Excel sior" uit Nieuw Vennep (dir. S. P. Vis ser) en het Ger. gem. zangkoor „De Lofstem" uit Badhoevedorp (dirigente mevr. B. Aarden.). Na afloop bleek de voorzitter van de jury (de heêr Anton Krelage) zeer te vreden te zijn over de gang van zaken betreffende de koorzang in Haarlem mermeer en omstreken. Het was hem opgevallen dat in tegenstelling tot in de grote steden hier veel jonge men sen zongen. Ook prees hij de sfeer waarin de zangmanifestatie had plaatsgevonden. „Het was,' aldus de voorzitter, „nu eens niet een „zangwedstrijd" geweest waarbij men zoveel mogelijk probeert elkaar de prijzen af te snoepen, maar een heerlijk samenwerken van koren in vriendschappelijk verband." Loco-burgemeester A. van der Zwaard genoot de eer de prijzen te verdelen. Hy dankte de instantie die de organisatie had verzorgd en was van mening dat zo'n manifestatie ten minste eens in de twee jaar zou moe ten terugkeren mede als stimulans voor de koorleden om toch steeds weer hun uiterste best te doen het peil van de zangkunst op te voeren. Niet goed gekozen was de plaats van de koordag. nl. de aula van de technische school. Op de eerste plaats is zij te klein en op de tweede plaats vooral is de akoestiek slecht. Zo dat veel schoons teloor moest gaan voor de toehoorders. Wanneer krygt Hoofd dorp als centrum van de Haarlemmer meer nu eens een „paleisje van volks- vlyt" waar men met goed fatsoen symfonie- en fanfare-orkesten kan ont vangen zodat een leder in staat wordt gesteld hiervan ten volle te kunnen genieten? penningmeester werd. Verder is de heer Ryssemus een groot ijveraar geweest voor de mgr. Mutsaers-vereniging. Ty- dens de oorlog was hy zeer actief be trokken by de ondergrondse beweging. Na de oorlog zette hy zyn activiteiten voort o.a. als medewerker by het Ka tholiek Georganiseerd Overleg. Hij is ook lid van de landelpke raad der KBV en al jarenlang collectant in de Liduina parochie. Het bestuur van de jubilerende afde ling recipieerde zaterdag in restau rant „Het Bolwerk" te Haarlem. Als eerste in de lange ry der sprekers hield pastoor A. A. Trouwborst by het uit reiken van de onderscheiding een pun tige toespraak waarin hy ook wees op het feit dat er tegenwoordig maar al te vaak een vraagteken achter de katho lieke organisaties wordt gezet, terwyi ze toch een betekenisvolle plaats in het sociale leven innemen. Na hem sprak de heer W. Spit, bondsvoorzitter, na mens het hoofdbestuur. De oud-voorzit ter aan het N.K.V. de heer A. v.d. Veldt, tevens wethouder van Haarlem, wees op de verantwoording van het uit gestrekte werkterrein der K.B.V. Het is geen verdienste om zestig jaar te bestaan, aldus de heer V.d. Veldt, maar wel om de volle inzet te geven op so ciaal en godsdienstig terrein in de bouw- nyverheid, de heer Timmermans van de mgr. Mutsaerts vereniging, die een drinkstel aanbood en de verdiensten van de heer J. Ryssemus memoreerde, die zeer veel gedaan had voor de tot stand koming van het Agnes paviljoen. Hy bood de kleine lintjes aan, die bij de onderscheiding horen. Na de vele sprekers dankte de heer Ryssemus kort maar krachtig met de woorden: „waarom weet ik niet, maar ik zal het wel verdiend hebben". Ter gelegenheid van het jubileum werd 's morgens in de kerk van de H. Joseph een stille H. Mis opgedragen, waaronder ook het nieuwe vaandel werd ingezegend: een bruin kruis met witte letters (K.B.V.) op een geel véld. De jubileumviering werd 's avonds besloten met een cabaret in het Gem. Concertgebouw. BLOEMENDAAL, 10 mei Van don derdag 13 mei tot en met vrydag 4 juni exposeren de Bloemendaalse be roepskunstenaars in de kleedruimten van het Openluchttheater. De exposi tie is samengesteld uit schilderden, beeldhouwwerk, grafiek, tekeningen, ce ramiek en edelsmeedwerk. Den tentoon stelling is dageiyks geopend van tien tot vyf uur; op de zondagen en op He melvaartsdag van twee tot vijf uur. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, zal de ex positie woensdagmiddag om vier uur, officieel openen. schoolopleiding iets te betekenen hééft. Een gezellig blijspelletje komt er al- töd wel uit, maar om eens praktische vorm te geven aan wat binnen de op leiding toch altijd theorie dreigt te blij ven, is een verdienste, welke op zich zelf niet onderschat mag worden. Daar om verdient deze poging, die boven dien in velerlei opzicht met succes be kroond werd, alle lof. De Marianen doken allereerst de Mid deleeuwen in. Daaruit kwamen zy te voorschyn met de vrywel alleen letter kundig bekende „Gloriant" een van de weinige zogenaamde abele spelen, die ons zijn overgeleverd. Het is geen sterk stuk, nogal statisch van opzet, maar interessant genoeg om meer dan by hoge uitzondering de aandacht te vragen. Het is een liefdesverhaal, waar in hertog Gloriant zich op een merk waardige manier een Saraceense vrouw verwerft. Dat gebeurt natuuriyfc niet zonder wederwaardigheden, maar ae naam van de hertog staat er by voor baat borg voor, dat hy zyn doel bereikt. De lyceïsten wisten zich bekwaam van haar taak te kwyten. Onder regie van mevrouw drs. A. E. M. van Luxem- burg-Altena gaven zij aan het spel een dramatischer vorm aan dan volgens de tekst mogelHk zou zyn. Daardoor won de „Gloriant" aan levendigheid en kreeg deze vreemde romantiek iets geloofswaar- digs. Dat is tenslotte al een winst punt, omdat dergelyke spelen voor onze generaties hooguit verplichte schoollite- ratuur is geworden, waarvan het tyds- beeld heel moeiiyk nog aanspreekt. Ge- makkelyker gaat dat met het stuk van Bertold Brecht, dat daarna ten tonele werd gevoerd. Hier was een auteur aan het woord, waarmede onze tyd sterke bindingen heeft: een man, die mede de ontwikkeling naar het moderne toneel heeft bepaald. Van hem stond de een- acter op het programma „De ja-zegger en de nee-zegger", feiteiyk twee tegen overgestelde improvisaties op eenzelfde thema. De Marianen, die by de repetities wel ondervonden zullen hebben, dat Brecht de zaken niet gemakkelijk heeft gemaakt en dat de verwezelyking van zyn spelbedoelingen een inzet vraagt van meer honderd percent, vertolkten dit moeilijke stuk met de grootste toe- wyding en slaagden er in ieder geval in, zelf begrip op te brengen en an deren dat by te brengen, waar het er om ging de wezenlijke betekenis van deze een-akter duidelijk te maken. De regisseur, drs. M. M. W. Pollmann, had het spe' zo puntig mogeiyk geën sceneerd, binnen een entourage boven dien, welke zyn regie treffend onder- lynde. Tenslotte een gezellige klucht, even eens onder regie van drs. Pollmann. Een door Chancerel geschreven nie mendalletje op een vyftiende eeuws gegeven. De moderne bewerking deed het uitstekend en het was de Ma rianen aan te zien, dat zy er met hart en ziel ingedoken waren. „De Herboren Echtgenoten", onder welke titel de klucht werd opgevoerd, werd aldus een feestelyk slot van een schoolvoorstelling, die niet zonder zorgen zal zyn tegemoet gezien. Het applaus na afloop bewees, dat men zich misschien teveel zorgen had ge maakt. Op zaterdag Maatschap- HAARLEM, 10 mei 8 mei hield de Hollandsche pp der Wetenschappen haar 213e Alge mene Vergadering, wélke werd bijge woond door 100 directeuren en 40 le den. Nadat de voorzitter de vergade ring had geopend en de overleden di recteuren en leden had herdacht en de secretaris verslag had uitgebracht over de werkzaamheden gedurende het afge lopen jaar hield het lid prof. dr. D. W. van Krevelen een voordracht over „Synthetische Stoffen", waarvan de tekst als deel 25 in de serie Haar- lemsche Voodrachten zal worden gepu bliceerd. Een achttal nieuwe directeu ren en leden werd benoemd terwyl de vergadering instemde met het voorstel de baten van het Pieter Langerhuizen Lambertuszoon-fonds toe te kennen aan een door deskundigen aangewezen onder zoek op het gebied van de sterrekunde. De vergadering werd besloten met een maaltijd, waaraan het grootste deel der aanwezigen aanzat. Zoals gezegd, het programma was zeer gevarieerd. Het concert werd ge opend met twee werken uit resp. de barok- en de Mannheimse tijd. Het con cert voor 4 fluiten en strykorkest van J. D. Hemichen gaf vooral de eerste fluitist gelegenheid te tonen wat hy' waard was. De persoon in deze, Wim Vermeer, bleek goed raad te weten met de noten en het samenspel met zyn col lega's liet niets te wensen over". Voor Maarten Smit, klarinet en Wim Jonas, fagot was het concert van Sta- mitz geen eenvoudige aangelegenheid. Vooral van de fagot wordt wel heel veel vereist. Het hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld het optreden van Vera Beths en Emmy Verhey in het beroemde concert voor 2 violen en strijdorkest van J. S. Bach. Zowel door beide solisten als door het orkest werd vakwerk geleverd: De twee solisten wa ren volkomen in harmonie met elkaar waar het de muzikale materie betreft. De zeer snelle vorderingen, die Vera Beths thans maakt, wyzen er op, dat wp van haar nog heel veel te ver wachten hebben. Een exclusief programmapunt was de Toccata voor zes slagwerkers van de Mexicaan Charles Chavez. Dat is een enerverende gebeurtenis geworden. De uitvoering ervan was nagenoeg vlekke loos en byzonder boeiend. Overigens een karwei voor de dirigent! De Plutos- Suite van de Nederlandse componist Ton de Leeuw is een zeer dankbaar werk voor een goed jeugdorkest. Het is dan ook een feit, dat aan dit stuk met veel plezier gewerkt is. Het klonk allemaal uitstekend en veel instrumen ten kregen een „solistisch kansje". In dit verband moet zeker de hoornist ge noemd worden om zpn mooie sonore toon. Het concert werd besloten met een briljante uitvoering van een Sla vische dans van Dvorak. Direct na de pauze werd door de heer Zwaanswijk een platenspeler, be schikbaar gesteld door de firma Alphe- naar, uitgereikt aan Edu van Tonge ren, die voor dit concert maar liefst honderd kaarten verkocht had. Een an der presentje ontving Ethel Kleiberg. Zij haalde het hoogste gemiddelde van de kaartenverkoop van alle concerten. Het is duideiyk, dat jeugd en muziek een springlevende aangelegenheid is en wij wensen de organisatie, orkest en dirigent nog vele successen toe. RINUS GROOT BEVALLEN van een ZOON: 5 mei: M. H. J. van Lit-Pluis; 6 mei: M.C. Uitendaal-Stroot, J. H. de Haan-Sangers, J. G. Alberts-van Béijnum, E. Delf- gaauw-Dingerdis, H. S. A. Seysener-Ben- jamins, M. Sepp-Vink, C. Dammers-Ter voort; 7 mei: B. Hagedoorn-Hoebén, S. Honnef-Keur. 6 mei: H. H. Gevers-Potgieser, J. A. Kenselaar-Wilshaus, A. Cramer-Wild- schut. ONDERTROUWD: 7 mei: J. Beil- schmidt en G. J. de Vries, J. Smit en A. Intze, F. van Rhoon en B. M. J. Belderbos, W. Dykers en J. M. G. de Vries, W Steybe en IJ. van Heerden, P. J. W. Smith en Ch. P. Barthel. GEHUWD: 7 mei: G. M. Plantinga en J. M. Tieleman, A. J. v. Rooljen en A. M. G. Nyman, J. M. J. van Bockel en A. van de Peyi, W. C. Munnikhuizen en J. I. v.d. Meulen, C. v. Huizen en W. G. Ran, Ch. J, v. Maris en Y. Schoen, B. F. Talens en Ch. H, Horden, H. J. v. Werven en E. M. Roest, G.H.N. Germans en S. v. Wyk. P. J. Pennarts en A. v. Slooten, J. B. Sprangers en M. W. Janse. OVERLEDEN: 3 mei: A. M. Ch. W. Weglau-Tombrink, 67 j; 5 mei: A. Kleinhout, 80 j, W. Traksel, 70 j, C.H. Barnhoorn-Vader, 79 j; 8 mêi: Th.W.H. van Marls, 69 j, J. Kooli-Houtkooper, 73 j, M. A. Breukink-van Deldén, 64 j; 7 mei: P. Bakker, 65 j. GEEN SPREEKUUR De burge meester van Heemstede houdt volgende week maandag geen spreekuur. HAARLEM, 10 mei Aan dip Heem- steedse Binnenweg vindt men vanaf de ze Week ook een kunstzaal waar regel matig tentoonstellingen zullen worden gehouden. De winkel van de voorma lige woninginrichting Trossël lieeft het jonge echtpaar Stomp ingericht voor antiek eii kunstnijverheid onder de naam „Artificia". De bovenverdieping is gereserveerd als kunstzaal: een mooi egaal verlichte ruimte met Interessan te mogehjkheden. Het interieur van' Trossèl met zijn afwisselende indeling kon behouden blijven en de aanpassing aan het nieuwe gebruik heeft plaats gevonden op adviezen van de héér H. Visser. De eerste exposanten zyn Poppe Da mave en de pottenbakker Rob denTon- kelaar. Na zijn Rome-reis heeftDama ve op verschillende plaatsen in eigen land gewerkt en het zijn aeze aquarel len die het hoofdbestanddeel vormen van de expositie: een atmosferische uitdrukking van wat het panorama van een Hollandse stad in de na-winter met een hoge wolkenlucht erboven hem te zeggen heeft. Het is een voorkeürson- derwerp van deze aquarellist die in deze serie, en in de laatste tyd, wel byzonder op dreef is. Elke aquarel is de rype vondst van zyn geacheveerd kunnen, zyn visie en kleurgevoel en zyn persooniykheid. De jonge pottenbakker Den Tónke- laar heeft in de stad Leiden een klein handbedryf, maar hier exposeert hy alleen zyn unica, die het midden hou den tussen geboetseerde plastiek en liet holle vaatwerk dat op de draaischyf ontstaat. De glazuren, soms glashelder, dan weer mat en pasteus, bepalen me de het aanzien van deze goede specimi na van hedendaagse nijverheidskunst. De opening van beide tentoonstel lingen en van de nieuwe kunstgale- IJMUIDEN, 10 mei. De firma Osendarp te IJmuiden heeft de vishandel op overtuigende wijze laten zien, dat de voortschrijdende mechanisatie ook de visserij ten goede kan komen. Nu wordt alle aangevoerde tong nog stuk voor stuk in de vishallen gemeten op lengte, waarbij vijf sorteringen gelden. Ook al gebeur dat in een tempo van 800 tot 1000 exemplaren per uur, net blijft een tijd rovend en daardoor kostbaar werk, ter wijl menselijke fouten niet uitgesloten zijn. Het grootste bezwaar van de handel is echter, dat de huisvrouw niet vraagt naar een tong van zeg 32 centimeter, maar een visje wil hebben van b.v. 2 ons. Een sortering op gewicht geschiedt bh de firma Osendarp dank zy een ingenieuze, maar in feite dóódsimpele machine, die is ontwikkeld door de fir ma Dokex in 'Enkhuizen, De machine is ongeveer een maand by de firma Osendarp in gebruik en voldoet uitste kend. Vandaar, dat vorige week het moment gekomen was om hiermee ten overstaan van genodigden een demon stratie te houden. Onder de belangstel lenden waren de voorzitter van het pro- duktschap voor vis en visprodukten, de heer drs. D. J. van Dijk, de directeur van het staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden, 'de heer mr. J. R, van Eerde, de halchef van IJmuiden, de heer C, H. Vos, de heer W. G. Meyboom, secretaris van dè redersvereniging, en de heer Hoekstra uit Urk, voorzitter van de Vis sersbond. De machine werkt met 12 op ge wicht afgestelde bakjes, die een cir kelvormige baan beschrijven. Passeert een bakje de plaats, die een gewicht aangeeft dat overeenkomt met de in houd, dan kantelt het, zodat de be trokken vis in een gereedstaande kist valt. Een hanteerbaar werktempo voor twee mensen is 5.400 tot 6.000 exemplaren per uur. En zij hebben daarby dan ook nog gelegenheid op de kwaliteit te letten. De belangstelling voor deze demon stratie was niet alleen zeer intens, maar de reacties waren ook zeer prijzend. Er is Inmiddels al besloten, dat op de afslag in Urk, waar veel tong wordt aange voerd, met deze machines gewerkt gaat worden. De kans ls groot, dat ook ln de afslag te IJmuiden op deze manier van sorteren wordt overgeschakeld, al zal dan wel voor een zo centraal mogelijke lossing van de tong moeten worden 'ge zorgd. Maar het zou zeker een besparing in tijd en mankracht en dus ook in geld betekenen. „Artificia", werd vrijdaga^^ ry „Ai'uitvia weiu viy— verricht door een plezierige spraak van mr. H. Lagerwaara, het echtpaar Stomp complimentee voor de moed om zo vlakbij wd ÉfI lem een kunstzaal op te richten, sprak de wens. uit dat hun aan een reeks geslaagde expo51 plaats zou. bieden. nre- Als vriend van Damave was het sa ker niet mögeiyk diens werk in te je den zonder de persoonlijkheid van kunstenaar daarby te betrekken. 1" karakter van ripyp uitermate f waardige mens is één bepaaldi(j, overheersend, nl. zijn levensblune Deze geeft kleur en inhoud aan al .v^ eigen'schappen en weerspiegelt l0, bijzonder in zyn werk. Hij is eerltRn' - venskunstenaar die mensen én eert den om zich been positief en met nimmer faiend gevoel voor hetre» ïy'kheid beziet, en die een sterk. tikje macaber gevoel voor humor t zit. Die levensbiyheid: zun durf orn goede leven van vandaag te eetg*o0t vas sen en zich niet bezorgd te maken gd morgén bezat hy ook in het begin onze vriendschap toen zyn werk niet werd aangekocht en zyn naam e niet erkend werd zoals nu. In a^jj sfeer van levensaanvaarding is al °L werk tot stand gekomen en een zen sfeer straalt het ook uit. De opening, door een gemengd L zeischap van kunstenaars, kunstlie'nL bers en notabele figuren bygewoOJjJi vond zyn vervolg in het, by een 8' wijn, bekijken van antieke ambftCi1 kunst en moderne kunstwerken. BEVERWIJK, 10 mei. Het Disfri^ Noordwest der Koninklijke Nederland'" Bond tot het redden van drenkelinge" heeft zaterdagmiddag in het Statenhi"' aan de Velsérweg te Beverwijk de ja»r' lljkse Algemene Dlstrictsvergaderi®» gehouden, onder voorzitterschap van d" heer E. Vegter ui Haarlem. De belangstelling voor deze bijeet1' komst was niet bijzonder groot, wat ge.' regeld het geval blijkt te zijn. OmtreK' de oorzaak hiervan bleken de mening®" nog wat uiteen te lopen, maar men ws" het er wel over eens, dat alles te ge compliceerd is. Het meest zou de min der goede organisatie de oorzaak vah een en ander zyn,-wat wel bleek bij de behandeling van de Bondsagenda. Deze kómt altijd té laat in handen van da idistrjetsbesturen .en toch zou het Bonds- bestuur ook gaarne anders willen. De afdelingen of Brigades in de districten leveren in de regel te laat hun beschei den in bij het districtsbestuur, zodat deze ook niet eerder de gegevens °P kunnen zenden aan het Bondsbestun'J: Dat was ook vrijwel het enige pin, waarover men het eens was dat het ders moet worden. Wel waren er w# enkele wensen* byv. op de stranden z°Ji veel meer kader moeten komen, nu drukte aldaar steeds groter blijkt worden. Volgens de voorzitter zoudè'J weer twee brigades aan het distrU1 Noordwest kunnen worden toegevoegd' t.w. Medemblik en Hoorn. Behalve Kusi- brigades zijn er ook Binnenbrigadés, di,® heel nuttig werk kunnen verrichten hu ongevallen op het water. De notulen eri jaarverslagen hebbed wat Vegter en de secretaris, de heer W. P' M. Vis, werden bij acclamatie herkozen. zodat het bestuur weer geheel complee1 is- A Over het orgaan van de Bond wer® nogal het een en ander gezegd, omda1, naar de mening van het bestuur de 'e' den te weinig kennis nemen van dw blad, dat uitstekend geredigeerd z°u worden en waarin steeds belangrijke ar tikelen staan. Nadat nog het een ander over de technische opleiding hu de brigades was gesproken, wekte de voorzitter de leden op om mee te do®® aan de voetbalpool, met een kans daj de kas van het district er wél bij zo" varen. SANTO DOMINGO, 10 mei (UPI) De nieuwe junta van militairen en burgers in de Dominicaanse Republiek heeft de rebellerende troepen opdracht gegeven de wapens neer te leggen en zich over te geven of „uitgeroeid" te worden door de troepen van generaal- majoor Antonio Imbert Barrera, die door de VS gesteund zouden worden. Generaal Imbert, hoofd van de uit vijf man bestaande junta, sprak de hoop uit dat verder bloedvergieten zou kunnen worden voorkomen, maar hy voegde eraan toe dat indien er geen andere uitweg zou zyn, zyn troe pen het bestand zouden breken. In dat géval zouden zyn troepen trachten het door dè rebellen bezette deel van de hoofdstad te veroveren. Hy legde er de nadruk op dat de troepen dié naar aangenomen wordt, worden aangevoerd door de „voorlo pige president", kolonel Francisco Caa- mano, zich over moéten geven. Laatst genoemde heeft reeds alle ultimata in de wind geslagen, Beide partyen trachten via de radio de bevolking op hun hand te krijg®? door te verklaren dat zy door de Ö.A> zyn erkend. Geen van beide partye" is echter door de Organisatie erkenu- Uit de mededeling van de militair® junta dat een aantal hoge officieren zjl1} afgezet werd niet duidelyk wat het j®' is van generaal Wessin y Wessin. di® de strijdkrachten tegen de rebellen he®1' aangevoerd. Waarnemers menen dat d® verschuiving in de macht bedoeld óm de wég vry te maken voor bespr® kingeh met kolonel Caamano. - Volgens Imbert hebben zyn troep?" thans het hèft in handen in alle VlY„ vincies 27 en in 90 procent van hoofdstad, (AFP) Senator Robert Kennedy van méning dat dé Amerikaanse res® ring de Organisatie van Amerikaans Staten had moeten raadplegen «Ivoren troepen naar de Dominicaanse ReP" bliek te zenden. Dit schrijft de corre» pondent van de „New York Times Washington, die een vraaggesprek me de senator heeft gehad. Robert Kennedy had eraan herinn®1-^ dat zyn broer, toen hij nog presidèn was. wel de goedkeuring van de had voordat hy in 1962 party koos ln kwestie van de Russische raketten Cuba. De senator had verder geWe^t op de mogelyke consequentie van Amerikaanse optrêden in de Dom' caanse Republiek, 'namelijk veral®®? g, ring van de betrekkingen tussen de v' en de regeringen van de Latynsann® kaanse landen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2