Nederlanders slikken veel te veel vitamine-D druppels kinderen VAAK VOOR OVERBODIG Huwelijk en sexualiteit 9"76 mei Zo is het... blijft blijf jong, blijf fit fiets! Doden op de wear A.N.W. B.-OPROEPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND St. Willibrordusvereniging richt sectie „Kosmos" op 76nm Operatie Amsterdam Drink de wallen onder ogen iveg Peperduur PITTIG cabaret in Uit goed voor u Dichterbij DAGPUZZEL tlfteufcü Weet-je-mode weetje SNEEKER INTERMST L. FEENSTRA Vitamine-D in margarine soms levensgevaarlijk Groeiend begrip voor viering van Eucharistie Van zaterdag naar woensdag W er eldv eter an en kandidaat voor Nobelprijs vrede Referaten tijdens jaarver gad ering Zout en olie VARA-haan zal voortaan één maal kraaien Wat kinderen ervan zeggen Herderlijk schrijven van episcopaat NIET VLAK VOOR VERKIEZINGEN <3 RECTIFICATIE Oorlogsavontuur op het T.V.-scherm MAANDAG 10 MEI 1965 PAGINA 5 ?5 Moe van het werken? 2 Pak de fiets en ontspan ui (Advertentie) (Van onze correspondent) UWARDEN- 10 '»ei Sind« de ehni 1 vooral echter sedert 1950, is het liCh® rolgehalte in bet menselijke lp aaJn *eer sterk gestegen. In beperk te is ch°lester°l onmisbaar voor Li.''Mwisseling, maar een te groot ge- oo», aai> cholesterol Is een belangrijke aanti van vaatziekten. Een zeer groot feld 1 sterfRcvallen in de westelijke we- f,"„ aan deze vaatziekten (hartin- VP5„ te wijten. In 1964 bedroeg in de 5» |!"Rde Staten dit percentage zelfs leii 's bekend dat het aantal geval kan deze vaatziekten parallel loopt tph i. toenemen van het cholesterol- ooi-!1 'n bet lichaam, maar de juiste iriii 3van deze onrustbarende verho- ten v?'as tot nu ,oe M°f? niet gevon- he» heeft steeds verondersteld dat 'ctgebruik er invloed op had. Hart- 'fvèn moeten daarom veelal vetvrij j..Pe Sneeker internist L. Feenstra is j,na proefnemingen die ongeveer een tlin bobben geduurd, een andere me- toegedaan. ,,Het is bekend", zegt vit' "da'; toediening van een grote dosis Jtatnine D tot hartinfarct kan leiden, te »ls Proefondervindelijk vast komen e. staan. Het lichaam scheidt immers n te grote dosis vitamine D niet uit, TOaar slaat het op. v "et cholesterolgehalte in het Moed °Udt vprhnna met de hoeveelheid vi- zelfde voedselpakket gebruiken. De Unilever leverde de arts een hoeveel heid margarine van constante samen stelling, maar met een verhoogd ge halte aan vitamine D. Dit was het enige voedselvet dat de zusters en paters gebruikten. Na elf weken bleek het cholesterolgehalte in het bloed aanmerkelijk te zijn gestegen. In de daarop volgende elf weken werd de extra toediening van vitamine D stop gezet. Het gehalte cholesterol bleek nauwelijks te zijn gedaald, hetgeen een duidelijk bewijs is dat het mense lijk lichaam vitamine D opslaat. Na een nieuwe periode van toediening van extra vitamine D steeg het cho lesterolgehalte opnieuw aanmerke lijk. Bij de proefneming heeft de Internist medewerking gekregen van de klinisch- chemicus J. H. Wilkens. Na afloop van de proeven (de eerste met menselijke „proefkonijnen") hebben de beide me- hcklne 13 die men krijgt toegediend. Ik nu onderzocht of het regelmatig jj.er een lange tijd toedienen van vita- w'he D. in kleine hoeveelheden ook kan leèi n tot een verhoging van bet cho- esterolgehalte. Mijn verwachting is in- n®t'daad uitgekomen." S&flert 1950 worcit ju alle westelijke «nden aan de margarine een hoeveel- vitamine D. toegevoegd. Aanvan- "®"jk waren dat tien eenheden per *r&rn. In I960 is, althans in Nederland, hoeveelheid teruggebracht tot drie genheden per gram. Als we nu zien, aa' het gemiddeld gebruik aan marga- "ne per persoon per dag in Nederland Jestig gram is, betekent dit, dat de ge middelde Nederlander per dag buiten natuurlijke dosis door middel van *0nlucht en buitenlucht dagelijks 180 e<?nheden vitamine D krijgt. „Daarbij Moet men nog bedenken, dat kinderen ®o bejaarden minder margarine krij- Sen, zodat de volwassenen van twintig *ot zestig jaar dagelijks wel tweehon derd eenheden vitamine D door middel van margarine krijgen toegediend De toevoeging van vitamine D aan de Margarine is volgens de heer Feenstra volkomen overbodig en kan zelfs le vensgevaarlijk zijn. oor de proefnemingen van dokter Feenstra hebben zich zestien klooster zusters van het katholiek ziekenhuis te Sneek en vijf paters uit het klooster te Witmarsum beschikbaar gesteld. Dezen waren als proefpersonen uit stekend geschikt, omdat zij allen het- Utrecht, 10 mei <knp> in herderlijk schrijven hebben de Ne- '8rlttiulse bisschoppen zondag aan- 'K'ht besteed aan de Eucharistie. Zij jhenen dat onder de veranderingen in act kerkelijk leven op dit ogenblik de wijzigingen in de viering en het ver staan van de Eucharistie een heel bij zondere plaats innemen en meer dan Kewone aandacht vragen. De bis hoppe,, constateren „dat velen onder Mis verheugd zijn dat de Eucharistie- Dering verstaanbaarder is geworden, de gelovigen er meer onmiddellijk betrokken raken, dat daardoor onze gemeenschap als volk van God rond altaar een duidelijker gestalte arijgt. Velen waarderen de groei naar en grotere eenvoud van de viering." ,,Dit neemt echter niet weg", zo joggen de bisschoppen verder in hun brief, „dat deze versobering vaak ge- paard gaat met het verlies van ver worven schoonheden en zinvolle Waarden. Het zoeken naar nieuwe v.ormen is een proces dat nog geens zins voltooid is. Velen vrezen dat de Vereenvoudiging een verarming zal be. Jekenen, of dat de eerbied voor de heilige geheimen in het gedrang zal komen. Ook zijn sommigen verontrust baar aanleiding van nieuwe theologi sche benaderingen van het aloude geloofsgeheim. Zulke pogingen tot bieuwe benadering lopen licht gevaar Verkeerd te worden begrepen of weer gegeven. Niet weinigen onder ons be treuren het", aldus de bisschoppen, "flat oude, vertrouwde, waardevolle b'tingen van de Eucharistie-devotie °P de achtergrond geraken, zoals de aanbidding van het H. Sacrament |n de persoonlijke dankzegging na de Communie. d't alles is echter een zaak dui- isT- en bijzonder verheugend. En dit de grote waardering en liefde voor 5je Eucharistie, welke nu opnieuw '')kt, zowel uit de enthousiaste instern- *1 nR met de vernieuwing als ook uit e oprecht gevoelde ongerustheid. Blijk bar iaat het priesters noch gelovigen nverschillig hoe de Eucharistie wordt JjjVjerd en wat er over wordt verkon- vo Do daadwerkelijke belangstelling dat* |7'< er velen blijkt ook uit het feit, at i)jj ,je eucharistische vieringen de t anu'ezigen veel meer dan voorheen j. l'e H. Tafel naderen. Ongetwijfeld de laatste verzachtingen van het enaristisch vasten hierop van invloed geweest, maar wij zien hierin toch op v eerste plaats een groeiend begrip het wezen van de Eucharistische Vermgen zelf." AMSTERDAM, 10 mei De storm achtige wijzigingen die zich in onze samenleving voltrekken in het bena deren van huwelijk en sexualiteit zijn oorzaak, dat men niet voldoende op de hoogte is van eikaars opvattin gen in deze. Dit is de reden, waar om de Nederlandse Vereniging tot Sexuele Hervorming (NVSH) besloot hieraan een studiedag te wijden en een rooms-katholieke (prof. drs. Th. C. J. Beemer, docent aan het Groot Seminarie te Warmond) en een pro testants spreker (ds. R. Kaptein, se cretaris van de Nederlands hervorm de Raad voor Kerk en Gezin) uit te nodigen om de leden der Vereni ging voor te lichten aangaande het huidige denken over deze problema tiek in hun kring. Prof. Beemer stelde in zijn inleiding, dat de R.K. Kerk geboorteregeling ziet in nauw verband met haar visie op huwelijk en sexualiteit, waarover zij een geopenbaarde boodschap heeft ont vangen. Deze mag echter, zoals in het verleden te veel gedaan is, niet ver absoluteerd worden. Men heeft oog ge kregen voor de historische dimensie en erkent de tijdgebonden elementen daarin, wat onmiskenbaar een bevrij ding betekent voor het kerkelijk den ken en meer kansen biedt voor een vruchtbaar gesprek met anderen. In de klassieke volgorde der huwelijksdoel- einden is een wijziging gekomen ten gunste van een personalistische man vrouw-verhouding. Men ziet het huwe lijk vandaag als een liefdesgemeen schap, gericht op vruchtbaarheid. Ge boorteregeling ontleent dan haar norm óók kwantitatief aan de onder linge relatie der partners en hun pe dagogische mogelijkheden, en wordt als een zedelijke opdracht voor de ge huwden erkend. Dit nieuwe inzicht zal naar alle waarschijnlijkheid een plaats krijgen in de officiële kerkelijke leer. Hoewel de nadruk op een persoon lijke gewetensbeslissing en de nieu we pastorale benadering van de sex uele nood enige verlichting hebben gebracht, is daarmee toch nog niet het laatste woord gesproken. Méér dan een steun in de noodsituatie van de dagelijkse werkelijkheid mag men er niet in zien. Het wachten is op duidelijke normen van de Kerk. Richtlijnen zijn hierover te verwach ten. Die zullen echter moeten uit gaan van een eigentijdse heilsverkon- diging over het huwelijk, en afstand dienen te nemen van de traditionele, legalistische houding, die de zonde hoofdzakelijk zag in het overtreden van voorschriften. Wil de Kerk de „tekenen van de tijd" verstaan, dan behoort zij vanuit de eigen geloofs visie in gesprek te treden met an dere levensbeschouwingen en zich bewust te zijn van haar eenheid en solidariteit met alle mensen. Die saamhorigheid met anderen mag zij niet prijsgeven omwille van kerkelij ke trouw. öici hun bevindingen bekendgemaakt in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde. Zij waarschuwen daarin met nadruk tegen het gebruik van extra vi tamine D door volwassenen. De mensen krijgen vitamine D niet alleen via de margarine op onnatuur lijke wijze binnen. Velen gebruiken na melijk ook nog pillen, drankjes en drup peltjes met vitamine D-preparaten. Vol gens de heer Feenstra is dit volkomen overbodig, ook voor de kinderen, „Bij de tegenwoordige gezonde manier van leven, waarbij de mensen veelvuldig in de zon en de buitenlucht leven, krijgt men voldoende vitamine D op natuur lijke wijze binnen. Wat de Sneeker internist hoopt te be reiken, is, dat de fabrikanten de vita mine D in de toekomst niet meer toe voegen. Voordat het zo ver is, zou het aanbeveling verdienen, dat alle vol wassenen in plaats van margarine roomboter zouden gebruiken, omdat daar geen vitamine D in voorkomt. Momenteel bedraagt het roomboterge- bruik gemiddeld per persoon 12 gram per jaar. Volgens de wet is de fabrikant ver plicht een bepaald aantal eenheden vi tamine A in de margarine te verwer ken. De vitamine D is echter op eigen initiatief, als „service" toegevoegd. Wat dat betreft zal het dus niet moeilijk zijn, in het vervolg de toevoeging van vitamine D achterwege te laten. (Advertentie) Copyright Stichting Wijnpropogondo (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM, 10 mei De VARA zal het televisieprogramma „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" ook het komende winterseizoen op het scherm brengen. Het programma ver huist echter van de zaterdagavond naar de woensdagavond en zal in de verkie zingstijd steeds in de periode van zes weken vóór de verkiezingsdata in maart '66: provinciale staten en in mei '66: gemeenteraden) niet worden uitge zonden. Hiertoe heeft de verenigings raad van de VARA zaterdagmiddag na dat eerder zowel de vorig jaar ingestel de programma advies raad ais het hoofd bestuur van deze omroep handhaving van „Zo is hethadden voorgesteld. Een kleine minderheid sprak zich uit voor het verdwijnen van het satirisch tv-programma. Tevoren had de heer J. W. Rengelink, (Advertentie) in (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 10 mei De Wereld Veteranen Federatie (WVF) is officieel kandidaat gesteld voor de Nobelprijs voor de Vrede. In deze kandidaatstel ling wordt een erkenning gezien, die ons slechts kan aanmoedigen op de In geslagen weg voort te gaan. Dit zei de heer W. C. J. M. van Lanschot, voorzitter van de Bond van Nederland se Militaire Oorlogsslachtoffers, welke bond zaterdag in Rotterdam het vier de lustrumcongres hield. Koningin Ju liana en de minister van Defensie, de heer P. J. 8. de Jong, woonden 's mid dags de openbare zitting van dit con gres in de Ahoy-hallen bij. Ruim drie duizend deelnemers waren naar Rot- terdam gekomen, waarvan een groot aantal heeft overnacht, onder meer bij particulieren en in de Van Ghentkazer- ne. Namens het Nederlandse bondsbe- stunr overhandigde de heer Van Lan schot de (Amerikaanse) secretaris-ge neraal van de WVF, de heer Norman Acton, het gouden bondskruis. Minister De Jong zegde de congresgangers blij vende samenwerking toe bij de oplos sing van de vele problemer en prees de activiteiten van de bond op het ge bied van de jeugdkampen, die een daadwerkelijke medewerking beteke nen aan het bijbrengen van begrip aan de nieuwe generatie. „Het Nederland se volk is u dankbaar voor uw zware offers voor de vrijheid van ons land gebracht," aldus de minister. Wat de op te lossen problemen be treft, de heer Van Lansehot heeft er een reeks ter tafel gelegd, na overi gens ook uitvoerig stil gestaan te heb ben bij hetgeen reeds bereikt is. Instelling van een staatscommissie werd bepleit om het probleem ten aan zien van invoering van een glijdende pensioenregeling te bestuderen. Het wordt namelijk onjuist geacht, dat de militaire invaliditeitspensioenen zyn gebaseerd op het inkomen van de be trokkene op het moment dat hij inva lide werd en dat is veelal op jeugdige leeftild. Met het feit, dat de invalide geraakte bezig was zich een carrière op te bouwen, wordt geen rekening ge houden. (Van onze correspondenten) Nijmegen, 10 mei Bij een bot sing tussen twee auto's is de zestig jarige mevrouw Knier-Dekker, inwoon ster van deze gemeente om het leven gekomen. Haar dochter de 31-jarige mevrouw Hofland-Knier uit Nijmegen, overleed in een ziekenhuis aan haar verwondingen. Haar echtgenoot, die de auto bestuurde, werd licht gewond. Het ongeluk gebeurde gisteravond, toen de heer Hofland op de Oranjesin gel linksaf wilde slaan. Op het (cruis- punt werd zün auto gegrepen door een wagen wel'ke mogelijk door een rood verkeerlicht is gereden. De bestuurder van deze auto, de 27-jarige man liep lichte verwondingen op. Mevrouw Knier en mevrouw Hofland werden uit de an dere auto geslingerd. ZEIST De 29-jarige bankwerker A. Verhoef uit Amersfoort is zaterdag nacht dodelijk verongelukt op de Amers- foortseweg. Verhoef trachtte een Jift te krUgen en had zich daartoe midden op de rijweg opgesteld. Even later werd hij door een personenauto, be stuurd door een 25-jarige marktkoop man uit Amersfoort, aangereden. Ver hoef, die de volgende week in het hu welijk zou treden, overleed ter plaatse tengevolge van een schedelbasisfrac- tuur. AFFERDEN Zaterdagavond is de 64-jarige mevrouw J. Keiler Uit Duis burg op de rijksweg hier met haar auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De vrouw was op slag dood. LEEUWARDEN De 58-jarige me vrouw D. ten Hoff-Folstar is zaterdag avond bij Grauw op slag gedood bjj een verkeersongeval. Ze zat naast haar man in een personenauto, die over de rijks weg in de richting van Leeuwarden reed. Vanaf een zijweg kwam uit de richting Grauw plotseling een perso nenauto de voorrangsweg oprijden. De heer Ten Hoff trachtte snel naar links uit te wijken, maar hij verloor daarbij de macht over het stuur. De auto schoot over de middenberm heen, kwam op de linkerweghelft en botste daar tegen een ijzeren tunneltje. Mevrouw Ten Hoff kwam daarbij om het leven. Haar man werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Leeuwarden. Copyright Ihehlmg Wi|*pr*aogee«t3 Wegens familieomstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bij de A.N.W,B.-oproepdienst in Den Haag, tel. 070-814381, dagelijks van 8 tot 22 uur. FRANKRIJK: echtpaar Dolers uit Santpoort, in gebroken witte DKW Junior, kenteken onbekend, ergens in Frankrijk onderweg van Italië naar Ne derland. De heer Bakker uit Rodezand, schip- persbuurt Rotterdam, aan boord mo torschip Erma, ergens op de Saóne of in het Marne-Rijnkanaal. SPANJE OF FRANKRIJK: de heer W. N. van Breen uit Vlaardingen, in bruine Renault 8 met caravan, JV 35-19, op terugweg naar Nederland. AMSTERDAM, 10 mei Een merk waardige verschrijving is er de oorzaak van geweest dat in het artikel van za terdag over de ervaringen van Adriaan Wiersinga tijdens de Grebbe-slag in de mei-dagen van 1940 enkele verkeerde data zijn geslopen. Men zal begrijpen dat de data als volgt moeten zijn: donder dag 9, vrijdag 10, zaterdag 11 en zon dag 12 mei. (Van een onzer verslaggevers) 's-HERTOGENBOSCH, 10 mei Het is een harde noodzaak, dat de Kerken van Nederland zich gaan beraden over een eensgezinde getuigenis voor wat het contact met de wereld betreft. Hét besef is gegroeid, dat er meer is dan een evangelisatorische taak. Er is daardoor een nieuwe proble matiek ontstaan, waarmee ook de St. Willibrordvereniging te maken heeft zo bleek uit een uiteenzetting van de voor zitter prof. dr. J. C. Groot op de zater dag gehouden ledenvergadering voor een beter inzicht in de problemen wer den referaten gehouden, waarvan een door prof. Groot zeil' over „De Kerk in de huidige wereld". H(j wees erop, dat Kerk en politiek niet meer zc met elkaar verweven zijn als vroeger. Er een soort emancipatie heeft plaats gehad, waardoor de eigen gebieden beter worden onderkend. Dr. H. A. M. Fiolet sprak over (Advertentie) Copyright |lieht,.«| „Samen-leven in eén Kerk". De Kerk zal waar moeten maken, aldus dr. Fiolet, dat de eenheid tussen de chris tenen een van de doelstellingen van het concilie is. Een nieuwe benade ringswijze van de andere geloofsge' noten zal de komende tijd gaan be heersen. Ons beroep op het alleen recht van de waarheid heeft de zonde van verdeeldheid vrij spe! gegêven. De onvermoede perspectieven in de wederzijdse erkenning zün nog niet te overzien. Dr. Fiolet meende dat het beter was te spreken over vele jongeren, die op de rand van nieuw kerk-zyn leven, dan op de rand van onkerkelükheid. Als nieuwe sectie is aan de St. Willibrord vereniging toegevoegd „Kosmos". De studie-secretaris daarvan, drs. D. de Lange, hield een inleiding over „Van twee werelden één". Hij zag de Kerk als een teken van heilsacrament voor de wereld er dat tot verdwijnens toe. Ln deze gedachtengang, zo vervolgde hij, past niet meer de oude opvatting van zichtbaarheid, past ook niet meer het beeld van een volkskerk, die alles en allen institutioneel omvat, of door haar missie tracht te omvatten. Wat op het ogenblik de kerken verbindt is de opdracht, die zij in de weereld te ver vullen hebben. Vooral bij jongeren leeft een dringende verwachting naar de zin van het Evangelie. Van twee werelden moeten we één maken door de belofte van vrede en verzoening bin nen de wereld te verwerkelüken. De tijd is voorbij, dat we over de niet christelijke wereld kunnen spreken zon der haar als partner in de wereld te erkennen. televisiesecretaris van de VARA gepleit voor voortzetting van „Zo is het op grond van a. resultaten van het kü- kersonderzoek, b. reacties van de VARA leden, c. de directe reacties van de kü- kers, d. het oordeel van de programma leiding van de t.v.-afdeling en e. het advies van de programma advies raad. Hü vroeg zich af of de zaterdagavond voor een programma dat een beroep doet op het actief meedenken en oorde len van het kijkend publiek, wel de meest geschikte avond is. Zijn voorstel, in oktober op de woensdagavond door te gaan ondervond geen tegenwerking. Anders was dat met het advies van het hoofdbestuur om in de weken voor afgaande aan de verkiezingen met „Zo is het..." te stoppen. „Het publiek zal in de verkiezingstü'd het programma an ders beküken", aldus de heer Renge link. De bijzondere sfeer welke de ver kiezingen steeds omgeeft kan remmend werken bü het creëren van het pro gramma, terwijl het programma juist in die tijd bijzondere gevoeligheden kan opwekken." De heer Rengelink was voorts van oordeel dat in de verkiezings- tüd zowel radio als t.v. een bepaalde terughoudendheid in acht moeten ne men. Een deel van de vergadering was echter van mening dat stopzetting in die periode zowel de VARA als de P. v.d. A. in een verkeerd daglicht zou stellen. (Van onze filmredaktie) BUSSUM, 10 mei Toen de Duitsers in mei 1940 Nederland binnenvielen zün drie personen, twee burgers en een majoor van de Britse Geheime Dienst, er in geslaagd, de Amsterdamse dia mantvoorraad, die van grote financiële, maar vooral industriële waarde was, onder hun neuzen weg te halen en naar Londen over te brengen. Van de ze gewaagde en avontuurlijke onderne ming heeft de Britse regisseur Michael McCarthy in 1958 onder de titel „Ope ratie Amsterdam" een film gemaakt, die vanavond via Nederland I door de NTS worrit uitgezonden. Deze „operatie" is zo spoedeisend en geheim geweest, dat er in de anna len van het Britse ministerie van oor log geen schrifteiüke stukken over zijn te vinden. De regisseur had dus het nadeel, dat hem geen authentiek mate riaal ter beschikking stond, maar ander zijds het voordeel, dat hü de stof, die zich uitstekend leende voor een span nende film, volkomen vrü kon bewer ken. Intussen kan niet worden gezegd, dat McCarthy met groot succes van zün vrüheid gebruik heeft gemaakt. Het spel van Tony Britton als de Britse majoor en van Alexander Knox en Peter Finch ais de Nederlanders is toneelmatig en gekunsteld. De plattegrond van Amster dam is door elkaar gegooid en er is zelfs een fictief pleintje aan toegevoegd. Op zich is dit niet zo erg, want de reali teit doet er niet zo heel veel toe, als de beeiden maar tot het gevoel spre ken. Maar dit is in deze film niet het geval. Te pas, maar vooral te onpas, ziet en hoort men een draaiorgel spe len. De straten zijn ontvolkt. De menta liteit van de Nederlander is nauwelijks te herkennen. Pathos en nuchterheid val len veelal op het verkeerde moment. Nochtans kent de film wel spanning en de film is voor kükers boven 14 jaar in zoverre interessant, dat hij laat zien, hoe buitenlanders een Nederlands decor verstaan en hanteren. Kleine schoonheidsfoutjes zijn vaak te verhelpen met gewone huis- tuin- en keukenmiddeltjes. Wallen onder uw ogen krijgt u bij voorbeeld weg door ten eerste des ochtends voor het opstaan een glas lauw water leeg te drinken en ten tweede een paar dagen lang alle groenten die u eet twee maal te koken. De eerste maal aan de kook brengen met een soeplepel azijn, dan afgieten en vervolgens de groen ten normaal koken. U moet er niet van schrikken, dat de groente op deze manier bereid een beetje anders dan anders smaakt. Wie echt van haar wallen af wil komen moet dat er echter voor over hebben. dat u vol hebt laten lopen met niet te heet water, waaraan u drie eet lepels alijfolie hebt toegevoegd. De olie blijft aan de oppervlakte van het water. U wryft er zich viif tot tien minuten mee in, terwijl u onder water blijft. De olie vervangt het vet. dat de winter heeft uitgedroogd. Door deze kuur wordt de huid weer zacht en soepel. Voor u zich nu aan de zon bloot stelt, de huid in smeren met een anti-zonnebrand crème. Voor mooie nagels, raden schoon heidsspecialisten het voortdurende gebruik van nagellak af. Zij advise ren de nagels tenminste een of twee maanden per jaar rust te geven en ze niet te lakken, hetgeen ze tijd geeft om te ademen en op kracht te komen en ze behoed voor breken en inscheuren. Zoals u misschien al weet, kunt u ruwe ellebogen weer glad maken door ze te behandelen met citroen. Voor iedere elleboog gebruikt u een halve citroen. Wat u wellicht nog niet weet is dat u de behandeling kunt vervolmaken door de ellebogen in de citroenhelften te plaatsen. U legt daartoe de citroenhelften, die door het wrüven op de ellebogen, wat uitgehold zün, op tafel. U plant in iedere helft een elleboog en blijft zo vjjf minuten lang zitten. Als u thuis komt van een lange dag werken of winkelen en u moet 's avonds uit, dan kunt u uw ver moedde gezicht weer op kalefateren met een paprikamasker. Paprika is zeer rük aan vitamine-C. De papri ka zal de vermoeide sporen op uw gezicht wegnemen. Alleen al het eten van een boterham met paprika geeft u nieuwe kracht. Een eenvoudig maniertje om een ruwige winterhuid weer glad en glanzend te maken is de volgende badkuur. Voor dat u het bad ingaat masseert u zich met vochtig keuken zout. U zult merken dat uw huid gaat gloeien. Dan stapt u in bad, iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii Midden tussen de lorren- en vod denkoopmannen staat ze daar in haar peperduur pakje naar een ont werp van de Rranse ontwerper Pa tau. Het is een model uit zün laat ste voorjaarscollectie. Marine-blauw is de kleur, het materiaal, waarvan het gemaakt is, dunne wol. BUSRUM, 10 mei Zaterdag bood de VPRO ons een vrü brokkelige tele visieavond, die uit allemaal korte on derdelen bestond en die voor een deel ook nog iets te vroeg waren afgelopen. Het meest opvallende ervan was on- getwüfeld „Uit.goed voor u", een bij zonder pittig cabaret-programmaatje dat doordrenkt was van een ironische soms zelfs ook sarcastische toon. De teksten waren van de meespelende Ben Rowold en men moet met vreugde con stateren dat hü het metier tot in ziji: vingertoppen verstaat. Bijzonder fraai vond ik Rowold zelf als de roddelende orkesthode en als de spreker op een bruiloft, Adèle Bloemcndaal en Frans Haisema samen in de sketch over „Feesten", maar vooral Adèle Bloe- mendaal alleen in het sinister-venüni- ge liedje over „Als de bom valt". Het geheel werd door regisseur Rob van der Linden bovendien rap en spits in beeld gebracht. Men bleef dit te kort durende programmaatje ietwat verbluft nastaren. Daarna dacht men: waarom doet men eigenlijk niet meer met zo veel samengebundeld talent? De liedjes van „Les Compagnons de la Chanson" nam men tussentüds met genoegen tot zich en het optreden van het „Ensemble National de la Repu- blique de Guinée" een reportage van een optreden in feite bewees eens te meer dat dit soort overigens fascine rend dans-showwerk, wel soms en' detail maar nimmer integraal tot zün recht komt op de televisie. In „Mensen Küken" viel het op dal Helène van Meurs en Henk Teeuw in dit programma al te zeer selectief te werk gaan in de richting van heel bizar re mensen. En zij bezitten er kennelük niet voldoende interviewende capacitei ten voor om die bizarheid in een inder daad „menselijk" kader te plaatsen. Het enige geheel afgeronde program ma-onderdeel deze avond werd ver zorgd door de NTS en het schakelde ons met eerbied afdwingende techni sche vaardigheid kris-kras over, van en naar verschillende plaatsen in dit en het nieuwe werelddeel, die twintig jaai geleden bü gelegenheid van VE-day van beslissende betekenis waren. Men had er journalisten als Walter Conkrtte en Richard Dimbleby bü ingeschakeld voor interviews en korte toelichtingen. Het meest intrigerende vond ik de con frontatie van Eisenhower met Montgo mery, met „Monty" om met „Ike" te spreken. Een zeer boeiend programma, vooral voor mensen belast met enige her innering in deze. De zondagavond was voor de NCRV. En dat betekende dus „Memorandum van een dokter", waarmee men de op trilogieën beluste kijkers wel tot een laatste snik zal vervolgen en „Een lied je met Caroline", dat overigens char mant zingende Caroline Kaart steeds maar weer veroordeelt tot het hangen uit bordkartonnen vensters, tot het weemoedig küken naar koekoeks klokken of wat er door Willy van He- mert op dit gebied nog meer te verzin nen is. Daar tussendoor een reportage over blinde en bovendien geestelijk gehandi capte kinderen. Peter van Campen hield zich bij dit onderwerp aan de op pervlakte. En dat was misschien nog maar het beste ook. H. Hn (ad int.) (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 10 mei De VARA- haan zal voortaan nog maar één maal per dag kraaien ten teken dat de so cialistische omroep zün radioprogram ma's is begonnen. Bovendien zal ook het socialistisch strüdlied in de morgenuren nog maar éénmaal klinken. Met 41 stemmen vóór en 30 stemmen tegen heeft de VARA Verenigingsraad aan de reeds Jarenlang bestaande situatie, een eind gemaakt. Afgaande op een gro tere luisterdichtheid s morgens om ze ven uur en de idee dat het beter is om zeven uur dan om acht uur de dag te beginnen, werd besloten zowel het ha- negekraai als het strüdlied om zeven uur te laten weerkllnuen. Daarnaast zaJ om het strüdlied wat nieuw leven in te blazen een keuze gemaakt worden uit de liederen welke overal worden gezon gen teneinde recht en vrijheid te ver krijgen. Liederen zoals die büvooroeeln ontstaan zün bü de emancipatiestrijd Oma was uit haar onbewoon baar verklaarde benedenhuiv je verhuisd naar de tiend* etage van een moderne be jaardenflat. Kleindochtertje Eiiy kwam spoedig daarna, vergezeld van mamma, bü oma op bezoek. Onmiddellijk vatte ze post voor het raam en keek haar ogen uit naar de straat zo ver beneden haar en omhoog naar de wolkjes die zich scherp aftekenden tegen de blauwe lucht, „Oma," riep ze ineens, opsprm- 8end, „u woont nu veel dichter bü inze Lieve Heer dan in uw oude huisje. (Mevrouw E. van Winsen, Rotter dam), van de negers Noord-Amerika. LETTERGKEEFRAADSEL Horizontaal en rerticaal dezeltdr woor den Invullen. 1 bijbelse figuur: 2. verfstof - 3. wand- Kleed; 4 boom; 5. deel van een boo: (mv.); 8 dieren verbluf. OPLOSSING VAN I ME) 1 stam - 2. tub 3. Abei - 4. 'Is - 8 pest - 6 emir - 7 silo - 8 tros 9. Olfl - 10. lire - U fris - 12 tes» - 13. vork - 14. ober - 15. Reno - 16. krot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5