Pissebedden met nagellak Radio-actieve spitsmuizen Zelfregistrerende mezen Merkwaardig onderzoek in Haagse duinen Computer onthult het leven van de he ver personeel in vaste dienst A.D.O. wint Bergliuisbeker Karpers als waterwinners DAMES!.' STUDENTEN!! H. Ottenbros is winnaar Ronde Leiderdorp JAN VAN DER LINDEN GAAT ZIJN OUDE CLUB HBC TRAINEN VIER BONDEN VOETBAL TOERNOOI EXTRA KUNT VERDIENEN MAANDAG 10 MEI 1965 PAGINA N.V. Ijsfabriek en Koelhuis IJSVRIES IJmuiden In ons bedrijf is plaats voor voor werkzaamheden op de afdelingen expeditie, zetterij, drukkerij en algemene dienst. Sollicitanten kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot het bedrijfskantoor van DE TIJD - MAASBODE N.Z. Voorburgwal 65—73 AMSTERDAM Geheimzinnige apparatuur in de rimboe, die de duinen hier nog zijn. Op de voorgrond de meteorologische apparatuur, die auto matisch zijn gegevens doorgeeft naar de recorder, daarnaast het (overdekte) vangblik voor de insecten. Potverterende zangers Op Schoonenberg'9 RECHTS Het ruige duinterrein van de Haagse waterleiding met zijn kunstmatige meertjes, uitgezocht voor wetenschappelijk onderzoek. LINKS: Drs. Brandt bij de ingenieuze valkuilwelke aangeeft hoe laat de insecten er zijn ingelopen. (Door Piet van der Eijk) De computer is nu ook inge schakeld om het nog ge heime leven van de kort- schildkever en de loopkever te ontsluieren. In het ongerept rui ge duinterrein tussen Schevenin gen en Wassenaar, deel uitma kend van het waterwingebied van de Haagse Duinwaterleiding, waar de uil nog als een geheim zinnige schicht naar beneden zoeft om een muis te grijpen en waar het konijn nog wordt be laagd door de wezel, staat inge wikkelde apparatuur opgesteld, die automatisch de gegevens levert waarmee de computer ge voed kan worden om het ver band aan te tonen tussen weers omstandigheden en de activitei ten van de kevers. van 1565 jaar, gehuwd of ongehuwd, zowel mannelijke als vrouwelijke, weet u dat er een bedrijf in IJmuiden is, waar U zich voor enkele weken (of langer) Uw vrije tijd ten nutte kunt maken en tijdens de fruitkampagne, beginnende omstreeks half JUNI a.s. HOOG LOON - PRETTIGE WERKKRING Ook scholieren, gepensioneerden, enz., die reeds in -JUNI in de gelegenheid zijn te werken, komen in aanmerking. Volledige inlichtingen worden U verstrekt aan ons kantoor. Kanaalstraat 36, IJmuiden. Spoedige aanmelding is gewenst. Kanaalstraat 36, Telefoon 03550 3241. iMHIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIHIIIimilllllllllillllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIill1" LEIDERDORP, 10 mei In de Ronde van Leiderdorp voor amateurs, zaterdagmorgen onder flinke belang stelling verreden, heeft de kwieke Harm Ottenbros reeds triomfator in de „klassieke" Ronde van Friesland en Bevrijdingsronde van Heemskerk zich weer eens de snelste getoond. Toen hij in de slotfase van deze leven dige ronde aan een solovlucht begon daarvoor had Harm alle ontsnappingen verijdeld was er niemand onder zijn strijdmakkers die hem kon houden. Aan deze Ronde van Leiderdorp, waarvan de organisatie in handen was van de „Swift-combinatie" uit Leiden, namen 91 amateurs deel. Zij moesten honderd rondjes afleggen. Vooral Mooy, Theo Oudshoorn, Gerard Ouds hoorn, Gerard van Noord, Leo v. d. Berg en de plaatselijke favoriet Jan van Amsterdam waren zeer actief en hadden een werkzaam aandeel in de verschillende ontsnappingen. Zij kregen echter geen kans om een beslissende voorsprong te nemen. Daarvoor lag het tempo veel te hoog en bovendien verzuimde favoriet Harm Ottenbros niet om met kracht de te genaanval ter hand te nemen als de winst van een of meerdere demarran- ten opliep. Ondanks zijn geleverde in spanningen bleek Ottenbros nog over voldoende reserves te beschikken om in de slotfase met succes een soloren te ondernemen. Er was toen niemand die hem in zijn zegerush kon stuiten. Onbedreigd snelde de kleine coureur uit Alkmaar als winnaar over de eind streep. De uitslag luidt: 1. H. Ottenbros, Alkmaar, de 90 km in 2 uur 23 min. en 7 sec.; 2. Th. Oudshoorn, Waver- veen; 3. G. Mooy, Limmen; 4. J. de Goede, Beverwijk; 5. J. Serpenti, Wijk aan Zee; 6. D. Smit, Rotter dam; 7. G. v. d. Winden, Beverwijk; 8. C. v. d. Hulst, Zoeterwoude; 9. G. van Noord, Den Haag; 10. A. Jongkind, Aalsmeer. De leidersprjjs kwam in het bezit van Gerard van Noord. Hij was tijdens de wedstrijd de meeste keren als eer ste over de streep gegaan. Ook vele premies vielen de Hagenaar door zijn aanvallende manier van rijden ten deel. WIJK-AAN-ZEE, 10 mei Zaterdag is het kerkkoor van de St. Odulphuspa- rochie gaan potverteren met de dames van de leden. Na een bezoek aan Den Haag en Scheveningen werd de lunch in Rijswijk gebruikt. Madurodam vul de de middag en in Bennebroek stond in de Linnaeushof het diner klaar. Een prettige dag, die de zangers weer nieuwe moed inblies. HEEMSTEDE, 10 mei Als nieu we trainer heeft de Heemsteedse twee deklasser HBC voor het volgende voet balseizoen zijn oud-speler Jan v. d. Linden aangetrokken. Hij volgt daar mee de heer Broekman op. Zo om en nabij de 500 wedstrijden heeft Van der Linden in het eerste elftal van de ge- combineerden gespeeld en in 1948 had hij een werkzaam aandeel in het beha len van het tweedeklasserschap door HBC. Als knaap van zestien jaar werd Jan v. d. Linden reeds in het eerste elftal van HBC opgesteld. Dat was in 1934. Aanvankelijk speelde hij als midvoor of op een der binnenplaatsen. Latër is hij naar de spilplaats verhuisd en was zeven jaar lang met het aanvoerder schap belast. Drie keer maakte Van VELSEN-N10 mei De pu-pillen van ADO '20 uit Heemskerk hebben zaterdagmiddag het W. Berghuist.oer- nooi van Kinheim gewonnen door met hun a-b- en c elftallen een totaal van 22 punten te behalen. Zij namen hier mee de wisselbeker van Beverwijk over. Het toernooi werd geopend mei een vl aggenparade der deelnemende elftallen waarna de heer G. de Reus Kinheim's jeugdvoorzitter de jongens toesprak. De prijzen werden door de heer W. Berghuis zelf uitgereikt. De uittslagen luiden: Poule A: BeverwijkKinheim 3-0; ADOCSV 2-1; BloemendaalAlk. Boys 0-1; CSV Beverwijk 0-0: KinheimAlk. Boys 0-1: BloemendaalADO 0-0; Bever wijkBloemendaal 1-1; CSVKinheim 3-0; Alk. BoysADO 0-2; Kinheim— ADO 0-4; BloemendaalCSV 0-1; Be verwijkAlk. Boys 1-2: ADOBever wijk Ó-2; Alk. Boys—CSV 0-1. Poule B: BloemendaalAlk. Boys 0-2: ADO— CSV 0-0; BeverwijkKinheim 4-0; BloemendaalADO 0-0: Kinheim Alk. Boys 0-3; CSV—Beverwijk 0-1: Alk. BoysADO 1-1; CSVKinheim 0-0; BeverwijkBloemendaal 3-0; Be verwijkAlk. Boys 1-1; Bloemendaal —CSV 0-0; Kinheim—ADO 0-4; Alk. BoysCSV 0-0; ADOBeverwijk 1-0. Poule C: ADO—CSV 1-1; Beverwijk—Kin heim 910; BloemendaalAlk. Boys 0-0; CSVBeverwijk 1-0; KinheimAlk- Boys 0-4; BloemendaalADOl-1: CSV Kinheim 7-0; BeverwijkBloemen daal 0-0; Alk. BoysADO 0-1;; Bloe mendaalCSV 1-1; KinheimADO 0-7; BeverwijkAlk. Boys 0-0: ADO Beverwijk 1-0; Alk. Boys—CSV 1-2. der Linden met HBC een kampioen schap mee. Tweemaal werd hij in de vooroorlogse jaren gekozen in het na tionale RKF-elftal en na de fusie van IVCB en KNVB meerdere keren in het Haarlems of westelijkelftal. Een bles sure noopte hem in 1948 om met voet ballen te stoppen. Jan v. d. Linden ging zich toen als oefenmeester be kwamen en is nu alweer dik vijftien jaar trainer. Hij heeft onder andere Concordia (Hillegom). ARC CAlphen a. d. Rijn), TYBB. NAS, Geel Wit, Al- phense Boys en Kennemerland onder zijn hoede gehad. Vooral bij Concordia dat van de HVB naar de vierde klasse KNVB promoveerde, de zaterdagclub ARC waarmee de beker werd gewon nen en met NAS promotie naar de derde klasse heeft hij leuke resul taten bereikt. De taak van oefenmees ter vat Van der Linden heel serieus op. Hij heeft de verrichtingen van HBC de laatste tijd reeds op de voet ge volgd en hoopt in de toekomst het eer ste, tweede en derde elftal met de A- ieugd tot successen te kunnen voeren. Zijn zoon speelde dit seizoen verschil lende keren met het eerste mee en ontpopte zich als een trefzeker midden voor. De vader van Van der Linden is in vroeger jaren nog voorzitter ge weest van HBC. De heer Broekman uit. Wassenaar heeft drie jaar lang de trainingen van HBC geleid en gaat nu elders zijn ge luk als oefenmeester beproeven. HAARLEM, 10 mei Op het sport park „Schoonenberg" in Velsen zal op zaterdag 15 mei het jaarlijkse Vier bonden-voetbaltoernooi voor zaterdagelf tallen worden gehouden. Deelnemende afdelingen zfjn Utrecht, Amstérdam, Noordholland en Haarlem. De organi satie is in handen van de commissie zaterdagvoetbal van de afdeling Haar lem van de KNVB. De wedstrijden beginnen om half drie 's middags en duren twee maal twintig minuten. Na afloop der wedstrijden zal aan de deelnemers in het restaurant „Schoonenberg" een warme maaltijd worden aangeboden. Voor het Haarlemse- elftal zijn de vol gende spelers uitgenodigd: N. Hofkamp, V.V.R.A., W. Prinsen, IJmuiden, H. Woudstra, S.A.C., J. van Haren, Ener gie, J. de Bakker, E.T.O., L. v.d. Plas, IJmuiden, H. Reyneveld, S.I.Z.O., C. Arensman, S.M.S.. J. Scheerman, D.E.M., H. v. Gelder, IJmuiden, J. v. d. Linden, V.V.B., P. Lindeboom, S.A.C. P. v. Putten, V.V.S.V., A. Beelen, S.I.Z.O., H. Been, S.IZO. Vooral Rusland is naarstig aan het speuren. De heer De Bruyn: „Ik heb me verplicht gevoeld de moei lijke studie van Russisch ter hand te nemen, omdat ik anders te veel mis over wat er op dit gebied in die taal wordt gepubliceerd." Veel van deze onderzoekingen heb ben een strikt wetenschappelijk karakter. Heeft het zin te weten bij wat voor weersomstandighe den het een kever belieft te gaan krui pen en wanneer hij liever onder een blad blijft zitten? „Wij hebben bij ons onderzoek geen praktisch doel voor ogen", zegt de heer De Bruyn. „Het onderzoek is doei op zich. Maar de ervaring leert dat biologen die hun kennis in de praktijk brengen, bijvoor beeld in land- en bosbouw, herhaalde lijk moeten terugvallen op de resul taten van wetenschappelijke onderzoe kingen. Juist voor het insectenleven is in de wetenschap de laatste tijd zo'n grote belangstelling omdat men alge meen van oordeel is dat men terug zal moeten naar het biologisch even wicht in de land- en tuinbouw en dat men niet steeds sterker insectenbe- strijdingsmiddeien kan gaan gebrui ken. De heer De Bruyn: „Er wordt nu al op een boomgaard genoeg gif ge spoten om er een halve stad mee te kunnen uitroeien. Dat moet spaak lo pen". Gedetailleerde kennis van het leven der insecten zal nodig zijn om dat biologisch evenwicht te helpen her stellen. Een ander onderzoek van de afde ling oecologie, dat al tien jaar loopt, staat indirect In relatie met de insec ten, maar het is inmiddels een eigen leven gaan leiden. Het is een nu bijna voltooide studie over het leven van de spitsmuizen, vlijtige insecteneters, die door de wetenschappelijk ambtenaar mejuffrouw N. Croin Michielsen even eens in Meijendel is uitgevoerd. Uiter lijk volgend jaar hoopt zij te promo veren op dit onderwerp. Zij is thans bezig aan de uitwerking van de dui zenden gegevens, wat betekent dat er gegoocheld moet worden met (niet voor haar) deprimerend grote aantallen grafieken, statistieken en kaartsyste men om bepaalde hypotheses aan te tonen. Honderd vallen zijn er Jarenlang ver spreid in het duinterrein uitgezet om de dieren te vangen, te ringen en ver volgens weer te vangen waardoor tuin gangen konden wprden nagegaan. Uit dat onderzoek is gebleken dat de dwerg spitsmuis „met zijn gemiddeld ge wicht van drie gram het kleinste niet- vhegende zoogdier ten noorden van de Alpen", zoals juffrouw Croin zich met wetenschappelijke precisie uitdrukt vóórkomt in een gemiddeld aantal van ongeveer tien per hectare. Nieuw is de wetenschappelijke vaststelling dat iede re muis voor zich een eigen gebied heeft waarop geen andere geduld wordt Er moeten geregeld „grensgevechten plaats hebben om de buurmuis duiden te maken tot hoever het eigen terriw strekt. Zoals gezegd zijn het insect® eters, in het geheel niet verwant m de huismuis, die 'n knaagdier is. d» behorend tot dezelfde orde als de J® en de egel. Honderden uren heeft mejuffro»^ Croin in het duinterrein doorga bracht met veldwerk, vaak gen makend van 's morgens acn tot 's avonds acht uur. In die tijd rnoe1s ten constant de honderd uitgezette va letjes nagelopen worden, om de rnu' weer levend in het duin te kunnen t rugzetten. Hij moet namelijk binnen o anderhalf uur weer bevrijd worden om dat hij anders al door voedselgebrek sterft. De muizen lieten zich door DJ® ervaring in de val niet afschrikken. P zijr genoeg exemplaren die in hun kor stondig leven van ruim een jaar mee' dan honderd keer werden gevangen Aanvankelijk is geprobeerd de gange® van de muizen na te gaan door ze eet radio-actief zilver ringetje om de po° te doen om ze dan met de geigerteU®* te traceren. Deze methode bleek veel tijd te kosten en werd daarom ver* laten. Binnenkort echter hoopt juffrouw Croin er weer mee te beginnen. Honderden dode spitsmuizen staan er ook in het laboratorium „op sap", zoal» het heet. Ze worden een voer een onder' zocht op bijzonderheden als lengte van de staaft en inhoud van de maag. Men hoopt hiermee, in combinatie met het insectenonderzoek, bijvoorbeeld aai te tonen hoeveel procent van de pisse* bedden er in muizenmagen verdwijnen- Bij dit alles is nog niets gezegd over de eigenlijke bestemming van de' ze duinen als waterwingebied. Me* al die wetenschapsmensen onder handbereik is het nauwelijks te verba zen dat ook de waterleiding tot merk waardige experimenten komt. Zo zijn er onlangs in de duinmeertjes, die zijn ontstaan sinds tien jaar geleden door een grote leiding vanaf de Lek rivier water is toegelaten in de duineu om het tekor' aan regen- en dus drinkwa- te op te vangen, honderden karpers losgelaten. Er wordt van hen verwacm dat zij met hun snuffelwoede hun best zullen doen de bodem zovee' mogelijk vrij te houden van begroeiing waardoor filtratie wordt vergemakkelijkt. D® kunstmatige toevoer van het water heeft overigens saillante veranderingen aan gebracht in de dieren- en plantenwereld- welke veranderingen nauwlettend wor den gevolgd. De toelating van het n* vieiwater zal bij het stijgend waterver bruik steeds moeten toenemen. „M II zijn voor ons drinkwater op weg naar honderd procent Lekwater", zegt de di recteur van de (duin?) waterleiding, it' ll. Bosch. Maar de smaak en dat bete kent voor drinkwater net ontbreken van smaak is nog altijd 20 goed da' de Rotterdammer er een moord voor doet. Tot nu toe alleen nog maar bu wijze van spreken. Dit uitgestrekte duinterrein met on der meer de delen Meijendel, Kijf hoek en Bierlap. 1250 hectare groot, is voor een groot deel voor het pu bliek opengesteld. De interessantste gebieden echter zjjn voornamelijk voor de wetenschap toegankelijk. Het is vanouds het studieterrein van de botanici van Wageningen en van de (aspirant) biologen van de nabij ge legen Leidse universiteit, die hier een unieke mogelijkheid hebben voor het doen van veldwaarnemingen. Daar wordt dan ook een druk gebruik van gemaakt: altijd, overdag maar ook 's nachts, zijn er biologen op pad bij voorbeeld om nauwgezet het gaan en staan van pissebedden te bestu deren, om het leven te doorgronden van de dwergspitsmuis of de gangen na te gaan van de wolf spin. Een groep vogelkundigen komt hier al jarenlang week-in week-uit om haar waarnemingen te doen van het bij zonder gevarieerde vogelleven. Resultaat: de waarneming van niet minder dan 234 verschillende soorten, waaronder uiterst zeldzame. Er worden in dit terrein verschei dene onderzoeken verricht, gesubsi dieerd door de Nederlandse organi satie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. Daartoe behoren de na sporingen naar de kevers en een nestkast-onderzoek van mezen. Ook in dit geval is de techniek de ge brekkige menselijke waarneming te hulp gekomen. De onderzoeker, de heer K. Stam, heeft nestkastjes vle ten te ontwerpen die voorzien zijn van een tel-apparaatje, waardoor automatisch kan worden vastgesteld hoe vaak een mezenpaar het nest in--en- uitvliegt. Daaruit is bijvoor beeld de voor kenners intrigerende bijzonderheid naar voren gekomen dat het mezenpaar het op de zes tiende dag na het uitkomen van de eitjes het zwaarst heeft: mannetje en vxouwtje moeten dan samen wel duizend keer uitvliegen om aan de schreeuwende honger van de jonge mezen te kunnen voldoen. erug naar het kever-onderzoek, waarin techniek en natuur zo J_ nauw samen gaan. Het wordt onder supervisie van prof. dr. D. J. Kuenen, hoogleraar in de al gemene dierkunde en thans rector- magnificus, uitgevoerd door twee wetenschappelijke ambtenaren van de afdeling Oecologie van het zoölo gisch laboratorium. Oecologie is de wetenschap die zich bezig houdt met de bestudering van de dieren in re latie met hun omgeving. Met het biologisch aspect van het onderzoek is belast drs. G. J. de Bruyn, aan wie voor het meer technische werk, dat de micro-meteorologie vereist, is toegevoegd drs. D. Ch. Brandt, een fysicus met grote belangstelling voor de dierkunde, waarin hij ook heeft ge studeerd. Een bezoek aan hen voert door een groot deel van het moderne zoö logisch laboratorium in Leiden. Men ontmoet er vreemde, blinkendwitte skeletten van dieren. Mer. komt langs een deur met daarop geschre ven: „Ratelslangen. Pas op. Giftig. Niet binnenkomen". Achter de deur is men dan bezig met bijvoorbeeld het maken van een röntgenfilm van het verslinden van een muis door een slang. Iemand hoort men roepen dat de rode bosmieren bezig zijn te ontsnappen uit de piastic zakken, waar een zojuist uitgegraven nest in is verpakt. Op een van de gangen blijkt in elke kamer een plastic vlie genmepper aanwezig om de gevolgen te bestrijden die een onderzoek met vliegen op deze afdeling heeft gehad. De heer De Bruyn hoopt te zijner tijd, dat is niet eerder dan over een paar jaar, het verband aan te to nen tussen de activiteiten van de ke vers en de weersomstandigheden. Zoals vóór hem al twee biologen lnin doctorsbul vonden tussen de dichte begroeiing van Meijendel, waar zij het doen en laten bestudeerden van respectievelijk de pissebedden en de miljoenpoten, zo hoopt ook de heer De Bruyn er de gegevens voor zijn proefschrift te vinden. Daartoe wor den al jarenlang ontelbare insecten gevangen met behulp van „vangblik- ken", vierkante blikken die tot aan de rand toe ingegraven verspreid staan in het terrein en die als „val kuilen" werken. Men is zich ervan bewust dat dit een zeer onnauwkeu rig beeld geeft van wat er aan in secten rondkruipt in Meijendel: er zjjn insecten die er weer rustig uit kruipen, er zjjn insecten die door an dere slachtoffers van de „blikvan gers" worden opgegeten. De wrie melende vangst wordt regelmatig verzameld en op het laboratorium gedetermineerd. Ook de persoonlijke waarneming van insecten wordt er druk beoefend, tot 's nachts toe, waarvoor speciale hulpmiddelen ge vonden moesten worden. Zo werden loopkevers die men 's nachts wilde volgen met lichtge vende verf bestreken. Pissebedden werden met nagellak aangetipt om individuele herkenning mogelijk te maken. Eerder was ook al getracht de correlatie vast te stellen tus sen de activiteiten van kevers en de weersomstandigheden. Daartoe werd gebruik gemaakt van de weerrapporten van het meteoro logisch station van het nabijgelegen vliegveld Valkenburg. Deze gegevens bleken te grof om er wetenschap pelijk mee te kunnen werken. Niet alleen ligt het vliegveld op zeven kilometer afstand van de vangplaat- sen der insecten, maar ook werd niet de temperatuur op de grond ge meten, die juist van belang is. Daar om werd besloten zelf de weersom standigheden te gaan opnemen en wel op dezelfde plaats als waar de vangblikken stonden en op de bodem, de plaats waar de insecten kruipen. De temperatuursverschillen in deze microwereld zjjn veel groter dan in grotere gebieden: zelfs in de warm ste zomermaanden komt er nacht vorst voor, terwijl de temperatuur er 's middags kan oplopen tot zestig graden. Omdat het onvoldoende zou zijn om met apparatuur door het terrein te gaan hollen en incidenteel temperatuur en vochtigheidsgraad te gaan meten, was het noodzakelijk een methode te vinden waardoor deze gegevens langs automatische weg verkregen zouden worden. Omdat de techniek hiervan het arbeidsterrein van de bioloog te buiten gaat. werd drs. Brandt aangetrokken, in wie de ideale combinatie werd gevonden van de fysicus met belangstelling voor biologie. Op dit laatste terrein maakte hij een goede entree door in Meijendel als eerste de aanwezigheid van een bepaald soort pissebed aan te tonen. Deze pissebed gelijkt zo veel op een andere, wel bekende soort, dat hjj door biologen over het schild was gezien. „Dat kon alleen maar gebeuren omdat ik er zo weinig van wist", zegt hij bijna veront schuldigend. „Als ik er wel wat van had geweten, zoals de anderen, had ik ook zonder meer aangenomen dat hjj tot de bekende soort behoorde. Nu ging ik hem determineren en kwam tot dit leuke resultaat". Drs. Brandt nu stelde een appa ratuur op in het terrein, een „re corder", die in verbinding staat riiet zes verschillende meetpunten, gele gen vlak naast de vangblikken. De gegevens van vochtigheid en tempe ratuur worden langs elektrische weg om de paar minuten doorgegeven naai de recorder, die de gegevens opslaat in een ponsband. Deze ponsband zal de voeding zijn voor de computer, het snelwerkend apparaat dat in staat is de enorme aantallen gege vens die voor de mens niet meer te overzien zijn, in korte tijd te or- denen en in hanteerbare getallen te rug te brengen. De zo verkregen gegevens over temperatuur en vochtigheid worden in verband gebracht met de vang sten uit de bijzondere blikken, die in combinatie met deze micro-meteo- ro logische apparatuur worden ge bruikt. Deze vangblikken bestaan uit een trechter, waaronder een aantal glaasjes langzaam ronddraait en waarin de insecten worden opge vangen. Omdat men kan nagaan op welk uur een bepaald glaasje onder de vangtrechter komt, kan ook wor den vastgesteld hoe laat de verschil lende vangsten gedaan zijn. Deze gegevens, gelegd naast die van het weer op dat ogenblik kan de acti- vitèiten (of de non-activiteiten) van de kevers onder bepaalde omstan digheden aantonen. Er zijn plannen om deze manier van onderzoek uit te breiden tot verschillende punten in Nederland, en later zelfs in inter nationaal verband tot geheel west- Europa. Men moet dit werk niet onder schatten. Voor een aantal mensen betekent het een levenstaak. Over de gehele wereld is men juist de laatste jaren intensief bezig te trach ten liet leven der insecten tot in de kleinste details bloot te leggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 6