Denk aan grootte gezin Nederland eet minder vlees Denkt u over een koelkast? Schous OPERATIE IV TURIJN Over zes dagen zekerheid Even de moed open™. Eiland op drift Adenauer moet rust houden Zachte landing op de maan van Luna-5? SOCIALIST WIL „MIJNHEER ZIJN Levenslang geëist in Auschwitz - proces Telefoonaansluiting op alle woningen in oude stadswijken Belgische jeugd niet erg gesteld op Nederlanders GIVE A MAN A LUCKY Mening NKV over uitkering ineens Waterstaat zet het weer vast Eend moest met kroost omlopen Eerste kwartaal VIJFTIEN PCT. MEER AUTO'S VERKOCHT Zenuwschok na treinbotsing Zware straf voor Britse spion Koninklijk paar naar de West Kabelproef in Haarlem Resultaat van de PTT-operatie is beslissend voor het hele land uw Rechtsbijstand Huishoud-afdeling Zonnige perioden Goedmaken LrefeA/ Voor modieuze dames- en teenerkleding DINSDAG 11 MEI 1965 89sfe JAARGANG No. 32044 Een koelkast hóórt in uw huis. Enuw nieuwe koelkast staat bij Schous, want Schous biedt u *eus uit alle 8 wereldmerken in 30 modellen. Reeds vanaf f 298.- combinatie met praktisch kook- P'ateau totaal slechts f463.-. Kom nü kijken naar uw koelkast Ook paarden hebben wel eens een tandarts nodig. Een spe cialist op dit gebied in Enge land is George Archer Hum ble, die zonder verdovende middelen de paarden van hun zere kiezen verlost. Als er ge trokken moet worden zijn enkele kalmerende ivoorden voldoende om de operatie zonder moeilijkheden te laten verlopen. De heer Humble heeft in zijn veertigjarige praktijk nog nimmer gebruik gemaakt van injecties. In die tijd heeft hij paarden uit bij na elke Engelse stal behan deld. Zelfs paarden van ko ningin Elizabeth lieten zich onder zijn behandeling stellen. i: In de Van Kinschotstraat in Delft waakt het gezin Van der Hoeven over het nog te jonge leven van twee kleine haasjes. De heer M. van der Hoeven reed namelijk gis teren met zijn auto bij de installa ties van de Nederlandse Aardolie Maatschappij in Rijswijk een moe- der-haas dood. De heer Van der Hoeven raapte de doodgereden haas op en merkte dat zij in ver wachting was. Zelf waagde hij zich toen aan een „chirurgische ingreep" en na het toepassen van een wat onbeholpen keizersnede bleek, dat de haas vijf jongen on der het hart had gedragen. Drie waren er gelijk met de moeder ge storven, maar twee leefden nog. Ofschoon de familie Van der Hoe ven in het geheel geen verstand heeft van hazen, zijn de piepkleine diertjes liefderijk opgenomen. JUREAU SMEDESTRAAr 5 - HAARLEM e oon. Redactie 21544, Advertenties 21543 BiiEmenB,en 20800 Postgiro 143480 Bi kan£°f Be^erwijk: Zeestraat 50, tel. 24790 ot en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Sectie: W C. H. Leijdeckers en Aio W. A M van der Kallen Ad9iMn,^Su hoofdredacteur: Albert Welling, hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte Omroepers 20 cent per m m hooqte. De administratie behoudl zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, f 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avond» tussen 5.30 en 7 uur telefoon 20800. (Van onze Utrechtse redacteur) rt1.TT mei Het Neder- dat bi- Vakverbond meent, op e.en uitkering ineens, waarover na jnJU'n in de SER en spoedig daar- Avof(ip Stichting van de Arbeid zal ten ,v Kesprnken, rekening zou ntoe- Krootte gehouden niet de gezins- ri,w??r het niet mogelijk is het uitke- HaS Percentage ook over de kinderbij- CngJ?, betalen, acht het N.K.V. het te „u be wet op de kinderbijslag bedra 1 'n "f'6 z'n' "fat een zodanig bet u eenmaal per jaar en wel over ï0 iJWeede kwartaal wordt uitbetaald, Overifen i" „Ruim Zicht". In het les ^rgaan van de drie vakcentra- Ove» besloten bij de onderhandelingen 1aava uitkering ineens ook de be- gro ben te betrekken, zodat ook deze vaart ^ro^'eer': van be gestegen wel- Het bestuur van het NKV heeft het ;.erlegorgaan verzocht een vernieu- 'ng van het zogenaamde pro-deo ■ysteem in de rechtsbijstand in stu- e te nemen. Het NKV is van me- 'hg, dat de pro-deo rechtspraktijk, vaarin aan minvermogende rechts- zoekende burgers een advokaat toe gewezen wordt niet meer past in de- tijd. v de huidige gang van zaken ont- 'eekt er veel aan het beginsel, dat r» uen rechtsstaat iedere burger zijn ®cht moet kunnen verkrijgen. Het pro- ve° systeem is, volgens het NKV, ver- aderend en betekent voor de indivi duele burger toewijzing van een advo caat die hij niet zelf kan kiezen. Het s)"steem legt bovendien een extra fi nanciële belasting op de advokatuur. Thans dient men als men een civiele Procedure wil beginnen of daarin door een ander betrokken wordt, een bewijs Van onvermogen te halen bij de afde ling Sociale Zaken van de Gemeente, waarin zo ongeveer het hele hebben en houden van de betrokkene wordt ver meid. Over de persoon van zijn ver dediger heeft hij geen enkele keus. Hel ^noodzakelijke vertrouwen van de san? in advokaat is bij deze Wezit» Van za!<en doorgaans niet aan- *KV vindt, dat deze bezwaren de bunnen worden door in vactt f recht op juridische bijstand leggen, evenais de burgers mans met de bijstandswet een recht P sociale bijstand genieten. BtLTHOVEN, 11 mei Vorig jaar er in ons land per hoofd van de "evolking 44 kilo vlees gegeten, drie een halve kilo minder dan in 1963. vooral de consumptie van rundvlees [•eP terug. In hetzelfde jaar steeg de bemiddelde vleesprijs met niet minder ?a» procent. Dit deelde de voorzit- {®r van de Christelijke Slagerspa- jr°onsbond, de heer H. de Mooy gis- 'C.rcn mee op de jaarvergadering van Hm organisatie. Hij pleitte voor sta- bfele v leesprijzen. (Advertentie) Oude Groenmarkt 14-16 achter de oude St. Bavo Haarlem -Tel. 02500-11266 Verwachting tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). Koude nacht met kans op nachtvorst, tniafen. zonn'gc perioden en hogere mperaturen dan vandaag. Matige tot zwakke wind, n.JJnKelijk noordelijk, later tussen noord en oost. Woensdag: *°n: 4.5120.32 maan: 16.48—4.08 Scheiding van meisjes lijkt geslaagd (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 11 mei Zelfs de mannen van de Provinciale Friese Wa terstaat stonden zich maandagmorgen achter het oor te krabben, toen zij de melding kregen, dat een eiland van on geveer 3600 m2 was weggewaaid en het groot scheepsvaartwater verstopte. Op het eiland staan vijf echte bomen. Het eiland had oorspronkelijk gele gen in de Smalle Ee, een ondanks zijn naam breed en diep vaarwater in de gemeente Smallingerland. Door de noordwestelijke storm was het eiland losgeslagen en in zuidoostelijke rich ting gestuwd. Vlak voor de ingang van de vaarroute naar Drachten werd het eiland vastgeklemd tussen de beide oevers. Het sloot zo goed af, dat men gemakkelijk van de ene kanaaloever naar de andere kon lopen. Provinciale Waterstaat is gisteren de gehele dag bezig geweest het eiland uit de vaarweg te verwijderen. Al het be schikbare materieel in het arrondisse ment Drachten werd ingeschakeld. Twintig werklieden werden ervoor aan getrokken. Het materieel bestond onder meer uit twee sleepboten, een ponton en een drijvende bok. Na hard zwoe gen slaagde men erin het eiland weer los te krijgen. In de Oude Monniken greppel, vier kilometer verderop, werd het gevaarte weer vastgezet. SANTPOORT, 11 mei Een eend met acht jongen heeft bij een poging de rijksweg over te steken, de kracht en de bescherming van de sterke arm ervaren. De rijksweg is ter plaatse een autosnelweg en dus voor voet gangers verboden. De politie te Sant poort, vernemend van het voornemen van de eend en haar kroost, heeft met behulp van een vriendelijke jonge dame het eendengezin langs de parel- lelweg geloodst en vervolgens door het tunneltje bij de Slaperdijk. Zon der verliezen aan eendenlevens en zonder ongelukken voor het wegver keer bereikte de familie aldus toch de polder. AMSTERDAM, 10 mei In de eerste drie maanden van dit jaar zijn ruim 69.000 nieuwe personen- en com binatieauto's afgeleverd, zo meldt de RAI-persdient. Dit betekent een stijging van bijna 15 pet. vergeleken bij het eerste 'kwartaal 1964. In maart bereikte de verkoop een record-hoogte van 31.769 stuks. De voorzitter van de afdeling per sonenauto's van de RAI, de heer J. L. Lang, sprak reeds de verwachting uit, dat er dit jaar 260.000 nieuwe per sonenauto's verkocht zullen worden (in 1964 226.000 stuks). Sovjet-Unie. Tn Moskou is maan dag door de Russische onderminister van cultuur en de Franse ambassadeur een akkoord getekend dat voorziet in de uitwisseling van schilderijen tussen twee belangrijke Europese musea: het Louvre en l'Ermitage in Leningrad. BONN, 11 mei (AFP) Dr. Konrad Adenauer, leider van de YVestduitse christen-democratische partij, moet op advies van zijn dokters tot nader or- der algehele rust houden. De bijna ne gentigjarige voormalige bondskan selier, die vrijdagavond met de „Rhein- gold" exprestrein van zijn vakantie uil Cadenabbia aan het Comomeer naar Bonn terugkeerde, lijdt namelijk aan de gevolgen van een lichte zenuw schok, opgelopen toen de „Rheingold" niet ver van Koblenz op een onbe waakte overweg in botsing kwam met een vrachtauto waarvan de chauffeur ernstig gewond werd. (In dezelfde trein bevonden zich ook de Beatles, wier op treden in Oostenrijk verfilmd wordt.) (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 11 mei Met spanning in de medische wereld en groot meeleven van liet publiek volgt men in Italië de ont wikkeling van de gisteren te Turijn on dernomen operatie een Siamese twee ling te scheiden. De beide meisjes, Giu- seppina en Santina Foglia, kinderen uit een boerengezin te Grazzano d' Asti, zijn zes en een half japr oud en waren op bekkenhoogte aan elkaar verbonden. Zij hadden geen organen met elkaar gemeen, de intereommunieatie van el- kaars bloedsomloop bedroeg ech ter twintig procent. De operatie heeft vier en een half uur geduurd, na twee en een half uur was de tweeling gescheiden. De lei ding van de veertien specialisten, die bij deze operatie samenwerkten, lag bp professor Solerio, de primarius van het kinderziekenhuis Regina Marghe- nfa. Na afloop leek hij uitgeput. ,,De toestand van de tweeling kan men thans, voldoeninggevend noemen", zei hp. „Wjj zjjn niet op onverwachte en onbekende anatomische complica ties gestoten en hebben dus in alle rust kunnen opereren." Maar gedurende de eerste zes dagen behouden de doktoren zich alle reser ves voor, omdat men geen zekerheid heeft hoe de lichamen der beide meis jes op de scheiding en alles wat daar mee samenhangt, zullen reageren. De tweeling is jaren bestudeerd. Reeds in 1963 had een voorbereidend ingrijpen plaats. De drie grote vragen, die zich nu voordoen, zijn de reacties van de twee harten. Het ene meisje heelt een sterk hart. Het andere een veel zwakker. Men moet afwachten hoe nummer twee zich zal houden zonder de hulp van haar zusje. De tweede onzekerheid komt voort uit het onvoldoende zijn van bei der ademhaling, gevolg van misvor mingen in de ruggegraat en de borst kas. De derde en niet minder ernstige vraag is, hoe beiden erop zullen rea geren nu de onderlinge bioeduitwisse- Iing van een vijfde der bloedmasma per minuut niet meer bestaat. De operateurs beschikten over de mo dernste mechanische hulpmiddelen. De operatie is gefilmd. Alle samenwer- kenden waren voor de scherpte der filmopnamen gekleed in groene opera- tiekleding. In de commentaren rond dit ingrijpen vermelden de Italiaanse kran ten de weinige eendere gevallen met hun afloop en daaronder met foto's de beroemde en geslaagde Nederlandse operatie van de hoogblonde tweeling uit Leeuwarden, de meisjes Folkje en Tjitskje de Vries. LONDEN, 10 mei (Rtr.) Eert Britse deskundige op het gebied van geleide wapens, Frank Bossard, is in Londen tot 21 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het verkopen van wapengehei men aan de Sovjet-Unie. De 52-jarige Bossard verklaarde zich schuldig aan het tenlastegelegde. Hij had de geheimen voor ongeveer 50.000 gulden aan de Sovjet-Unie verkocht. Bossard werd op 15 maart in een hotel in Londen gearresteerd. Hij had daar onder een valse naam een kamer gehuurd om documenten, die hij van zijn bureau had meegenomen, te kunnen fotograferen. (Advertentie) (Van onze ruimtevaartmedewerker) AMSTERDAM, 11 mei Zoals Tass gisteren wist te melden, volgt het nieuwe Russische maanvaartuig Luna-5 nauwkeurig de baan, die de geleerden tevoren hadden uitgestip peld. De vraag is: Wat is het doel van de jongste maanspi'on? Zoals gewoonlijk hebben de Russen zich daarover niet uitgelaten, omdat zij kennelijk niet genoeg zekerheid hebben, dat de Luna-5 aan hun ver wachtingen zal beantwoorden. Uit de summiere gegevens, die bekend gemaakt zijn, vallen echter wel en kele conclusies te trekken, als men ze combineert mit uitlatingen die in het verleden door Russische ruimte- vaartgeleerden zijn gedaan. De Luna-5 is een volgende logische stap in het Russische programma voor maanverkenning en voorbereiding van een bemande landing op onze sa telliet. Dit programma is niet ge heel naar verwachting uitgevoerd. Loenik-1 miste de maan, terwijl hij er een harde landing had moeten ma ken. Loenik-2 was een gelukte herha ling van het eerste experiment. Loe- nik-3 maakte geslaagde opnamen van de achterzijde van de maan en num mer 4 tenslotte miste het doel op 8500 kilometer afstand. Bij deze laat ste mislukking, die overigens door de Russen niet werd toegegeven, com mentarieerde de Sovjet-geleerde Koe- previtsj: ,,De Russische geleerden zijn nu in staat apparaten op de niaan te brengen, die gegevens naar de aarde kunnen zenden. Deze appa raten zullen een zeer iange werkings duur hebben." Het ziet er naar uit, dat de Luna-5, die evenals zijn voorganger eerst in een parkeerbaan om de aarde werd ge bracht, de mislukking van de vierde Loenik moet goedmaken. De vijfde maanspion, die bijna even zwaar is als Loenik-4, is waarschijnlijk voor zien van TV-camera's, zonnebatterij- en, die zeer lang energie kunnen le veren en een raketmotor voor het uit voeren van een zachte landing- Zoals bekend maakten de laatste drie Amerikaanse Rangers voortreffelijke opnamen van het maanoppervlak, al vorens daarop te pletter te slaan. Deze opnamen zijn voor iedereen, dus ook voor de Sovjets, toegankelijk. In de twee. jaren, die verstreken sinds de lancering van Loenik-4, hebben de Russen alle tijd gehad om hun systeem van zachte landing te verbe teren. terwijl zij intussen de Ameri kaanse opnamen in handen kregen. Morgen zullen wij weten, of Luna-5 er inderdaad in slaagt een zachte maanlanding te maken. In dat geval zullen de Russen een experiment heb ben verwezenlijkt, waaraan de Ameri kanen pas aan het eind van dit jaar toekomen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, II mei Uit de Amsterdamse gelederen van de socialis tische Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie (de ANMB, de grootste vakbond van Nederland) is voor het komende congres van deze bond een voorstel gedaan, dat rode vaandragers van de oude stempel wel met verachting „burgerlijk" zullen noemen. Moderne progressief denkenden met boord en das daarentegen zullen er zich happy mee voelen. Het voorstel is, dat het bondsbestuur de leden in zijn brieven voortaan niet meer aanspreekt met W.M. of W.Vr., maar de aanhef Mijnheer, Mejuffrouw, Mevrouw of wel Geacht Bondslid gaat bezigen. „Wij menen", zegt de afdeling Amsterdam van de bond in de toelichting op het voorstel, „dat het gebruik van bedoelde letters verouderd is, en een groot deel van onze leden in het geheel niet meer aanspreekt. Veien weten zelfs niet wat de letters betekenen Dat wisten wij ook niet, maar men is zo behulpzaam geweest in de tekst van het voorstel de hoofdletteraanduiding W.M. en WVr. te verklaren. Ze betekenen: „Waarde Makker" en „Waarde Vriendin)". FRANKFORT. 11 mei (DPA) On geveer zeventien maanden na het be gin van het proces in Frankfort tegen twintig voormalige bewakers, artsen en functionarissen van het nazi-concentra tiekamp Auschwitz in de Tweede We reldoorlog heeft openbare aanklager Fritz Vogel maandagochtend levens lang de zwaarst mogelijke straf in West-Duitsland tegen de eerste drie (Ier beklaagden geëist, namelijk de 44- jarige voormalige SS-Rottenfiihrer Pe- ry Broad en de voormalige SS-Ober- seharfiihrer Hans Stark (43 jaar oud) en Klaus Dylewski (49 jaar oud). Verder verzocht de aanklager, op de ze 156ste werkdag van het proces, de vervolging tegen de voormalige SS- Unterscharführer Johann Schobert we gens diens „onbelangrijke schuld" stop te zetten. Alle vier beklaagden behoorden tot de politieke afdeling van het concen tratiekamp Auschwitz DEN HAAG, 10 mei (ANP) Het koninklijk paar zal op 24 september uit Nederland vertrekken voor het reeds eerder aangekondigde bezoek aan de Nederlandse Antillen en Suriname. Om streeks 15 oktober zullen zij naar Ne derland terugkeren. (Van een verslaggever) HAARLEM, 11 mei De Indische Buurt, alhier, krijgt een landelijke pri meur. De telefoonkabels zijn oud en versleten en moeten vernieuwd wor den. Van die omstandigheden wil de PTT gebruik maken om met de nieuw te leggen kabels een proef te nemen. Het is de bedoeling, dat. vanaf de nieu we kabels naar alle percelen in de ze buurt invoerkabeitjes gelegd wor den, zodat zonder al te veel moeite iedere bewoner telefoonaansluiting kan krijgen. Volgens het nieuwe systeem wordt het zelfs zo, dat ieder perceel twee aansluitingen (twee verschillende nummers) zou kunnen krijgen. Dat be tekent een capaciteit van tweehonderd procent, een vooruitgang bij vroeger cn zelfs een voorsprong op de nieuw bouw, die een nummercapaciteit heeft van honderdtien percent. In de nieuw bouw namelijk ligt de aansluitingska bel in iedere woning aangelegd, maar er wordt steeds voor enige overcapaci teit gezorgd (tien procent), voor het geval in een perceel twee aansluitin gen nodig zijn. Het nieuwe systeem zal aanvanke lijk een grote uitgave vergen, maar men is er bij de PTT van overtuigd dat het grote toekomst biedt voor de abon nees en voor de PTT. Er zal geen sprake meer zijn van incidentele ka bellegging voor het maken van een te- jujn hemel ik VIND DATJE ER GEWELD/C U/T ZIET/ MAAR ALS JE-DAT- MEENT. HES JE GEEN SMAAK. VANJE lefoonaansluiting. Het publiek heeft geen ongerief door het periodiek op breken van straten voor het leggen van zwaardere telefoonkabels. In het alge meen zal er geen graafwerk meer no dig zijn, zodat ook bij vorstperiode het maken van telefoonaansluitingen nor maal doorgang kan vinden. Aldus is er een betere service voor de (aspi- rant) telefoon-abonnees en rekent de PTT zelf op lagere exploitatiekos ten. De Haarlemse operatie geschiedt van september tot en met december van dit jaar. Het betreft hier totaal een twintighonderd woningen, waarvan er bijna zeshonderd reeds op het telefoon net zijn aangesloten. Voordat, met de operatie begonnen wordt, krijgt iedere bewoner van de betrokken buurt bezoek van een PTT- ambtenaar, die de bedoeling van het karwei nog eens zal uiteenzetten. Wan neer de zaak geklaard is, wordt in het voorjaar van 1966 een rapport opge maakt, dat aan een speciale commis sie ter bestudering zal worden voorge legd. De centrale directie van de PTT in Den Haag zal dan beslissen of het nieuwe systeem ook elders, overal in het land, zal worden gebruikt. Intussen betekent het leggen van deze nieuwe kabels niet dat ieder huis meteen telefonische aansluiting krijgt. Dat hangt namelijk mede af van de mogelijkheden, die de bestaande tele fooncentrale nog biedt. Voor de Indi sche Buurt in Haarlem waar de proef nu genomen wordt, wil dat zeggen dat men zal moeten wachten tot de centrale in Haarlem-noord uitgebreid zal zijn met tweeduizend aansluitingen. Dat zal in 1968 het geval zjjn en dan is het met het wachten gedaan. Cronjéstraat (Advertentie) niet duur we# heerlijk BRUSSEL, 10 mei (ANP) De Ne derlanders zijn niet erg populair bij de leerlingen van de hoogste klassen van de Antwerpse middelbare scholen, zo blijkt uit een recent opinie-onderzoek. „Met wie gaat u het liefste om?" was een van de vragen, die de Belgisch- Nederlandse Vereniging had opgeno men in de enquête. Slechts twaalf procent van de leerlingen antwoordde: „Met Nederlanders". Ruim veertig pro cent zei de voorkeur te geven aan Duit sers en 46 procent aan de omgang met Fransen. Bijna 70 pet. van de ondervraagden meent dat de banden tussen noord en zuid nauwer dienen te worden aange haald, maar meer dan de helft is van mening, dat de Nederlanders zich te weinig voor de Vlaamse vraagstukken interesseren. Zestig procent vindt Ne derland een „middelmatige" Benelux- partner. Bijna een kwart van de leerlingen zei, dat de Nederlanders de Vlamingen „laatdunkend" bejegenen. De zuinig heid (41 procent) en de gierigheid (32 procent) worden de Nederlandse eigen schappen genoemd, die de basis vor men van de welstand van de doorsnee Nederlander. De Nederlander wordt tenslotte wel vaderlandsbewust" geacht: 83 pro cent van de jongens en meisjes zeiden dat tenminste.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1