Omzet bloemenveilingen gestegen tot 170 miljoen Miljoenencomplex de tuinbouw Aalsmeer voor in u zou Bennebroeks burgemeester in beroep ©BOLS Tulpen en gladiolen hoofdschotel op de wekelijkse keuring Verrassende nederlaag van D.W.R. tegen H.V.G.B. in Waterpolocompetitie Nieuwe staats secretarissen genoemd „Die Schöpfung" van Haydn: verhaal van grootse eenvoud Enorme teleurstelling voor D.S.B. in promotie competitie tafeltennis Bevrijdingsconcert in Haarlem voor leden van vakcentrales Rudolf Firkusny solist bij N.Ph.O. Rotterdam krijgt medische faculteit Burgemeester Thomassen: Universiteit nu nabij DeMOCKAat Grote belangstelling voor laatste titanenstrijd Korpsveldloop politie Haarlem Koor Katholiek Haarlem geeft uitvoering met Speelgoed"-tanks verdwijnen uit Haarlem BESLUIT VAN MINISTERRAAD Expogé herdenkt gevallenen „Dit is het geheim van het huwelijk!" Haarlemse biljarter E. H. Nobels stelt promotie zeker Drs. Westerhout voor agglomeratiekwesties Luchtmacht: v. d. Giesen Burgerlijke Stand Haarlem Zandvoort Eerste concert Beethovencyclus BH Verlenging van de expositie Elswout Ere-begraafplaats DINSDAG 11 MEI 1965 PAGINA j KUIPERS Naaimachines N.V. Naaimachine-Speciaalzaak SENA zegt de oude Lucas Bols Katholieke Volkspartij - Heemstede VOORLICHTINGSAVOND fHi! RUDOLF FIRKUSNY HAARLEM, 10 mei Aan het ste concert van de Beethovencyclus het Noordhollands Philharmonisch 0{' kest, dat plaats heeft op woensdag 1 mei in het Concertgebouw te Haarlet11' zal de vermaarde pianist Rudolf Fir' kusny solistische medewerking verte' nen. Het concert dat onder leiding sta»1 van Henri Arends, wordt geopend ffï de Ouverture Coriolan, waarna Rudou Firkusny zal optreden met het 5e P'a' noconcert. Het concert wordt beslote0 met een uitvoering van de 4e symfonte- Rudolf Firkusny werd geboren '8 Napadjedla in Tsjechoslowakye. Op zes jarige leeftyd werd hy leerling van hf' Staatsconservatorium te Bmo. Reed® toen hy 10 jaar oud was speelde M? met het Praags Philharmonisch Orkes1 pianoconcerten van Mozart en Beeth<£ ven. Hy voltooide zyn pianostudie dl] Vilem Kurz en Artur Schnabel, terwiJ' hy compositielessen ontving van de be kende Tsjechische componisten Leos Ja' nacek en Josef Suk. In 1938 maakte hy zyn eerste concertreis door de Ver enigde Staten, waar hy in 1940 terug keerde om zich daar te vestigen. Ru- dolf Firkusny is thans een der meeat bekende pianisten, die in Amerika, zo wel als in Europa regelmatig optreedt met alle grote orkesten. AALSMEER, 11 mei De directeur- generaal voor de landbouw, ir. J. W. Wellen, zal donderdagmiddag aanstaan de het nieuwe gebouwencomplex in Aalsmeer, openen waar de rijksmiddel bare tuinbouwschool voor de bloemen teelt, het proefstation voor de bloemis terij in Nederland en de rijkstuinbouw voorlichtingsdienst zijn ondergebracht. Het nieuwe complex heeft drie en een half miljoen gulden gekost, daar zullen nog wel enkele miljoenen bij komen want het uitgebreide kassencomplex dat erbij hoort is nog lang niet klaar. In de laatste tien jaar is de opper vlakte aan kassen in gebruik voor de bloementeelt meer dan verdubbeld en uitgegroeid tot ruim 700 hectare. Aalsmeer is het belangrijkste cen trum. Daar zijn ongeveer 1000 be dreven gevestigd, waar zowel snij bloemen als potplanten op gespecia liseerde bedrjjven worden geteeld. De (Advertentie) alleen een merkmachine kopen? Neem dan een EFKU-zig-zag! v.a. 295.- JL EKKU-DEAGEH: KL Houtstraat 112, Haarlem Telefoon 02500—11142 RIJKSSTRAATWEG 14 - HAARLEM Telefoon 52665 BENNEBROEK, 11 mei Zulks op aandringen van gemeentesecretaris de heer Schutte, in de laatstgehouden openbare vergadering van de gemeen teraad door het raadslid Everwijn Lan ge (VVD) de spreektrompet van de bur gemeester genoemd, is burgemeester D. van der Hoop van Slochteren bij de Kroon in beroep gegaan tegen het besluit van de raad een ontheffing in gevolge art. 20 van de bebouwingsvoor schriften te verlenen aan de meubelfa briek Hollandia aan de Bennebroeker- laan. De directie van deze fabriek wil een expeditieloods bouwen op een aangren zend terrein. Voor het aanvragen van de vergunning is destijds al honderd gulden gestort. Bovendien beschikt de directie van de Hollandia fabriek over een schrijven van het college, dat uit breiding niet zal worden tegengegaan. Deze brief dateert van november 1964. B. en W. hadden de raad voorgesteld de verzoeker niet ontvankelijk te ver klaren in zijn beroep bij de raad tegen het besluit van B. en W. de vergunning piet te verlenen. De raad besloot met 9 tegen 2 stemmen (beide wethouders waren tegen) wel een ontheffing te ver lenen. totale omzetten van de Nederlandse bloemenveilingen stegen van 31 mil joen in 1949 tot 170 miljoen in 1964. Aangenomen wordt dat ongeveer 70 procent van de gehele produktie via de veilingen wordt verkocht. De pro ductiewaarde in 1964 bedroeg onge veer 240 miljoen gulden. De economische betekenis van de bloementeelt, is ongeveer gelijk aan die van de bloembollenteelt en groter dan die van de fruitteelt. Aan de middelbare tuinbouwschool studeren thans 114 leerlingen van wie ongeveer 25 procent meisjes. In het proefstation voor de bloe misterij worden vele onderzoekingen verricht, die tot opmerkelijke resul taten hebben geleid; b.v. de normale bloeitijd van de chrysanten valt in het najaar. Men heeft nu vastgesteld dat door de daglengte kunstmatig te veranderen het mogelijk is de bloei op een ander tijdstip te doen geschie den, waardoor het gehele jaar chry santen op de markt kunnen worden gebracht en drie oogsten per jaar uit dezelfde kas worden verkregen. Voorts zijn er b.v. de forsythia met zijn fel geel gekleurde bloemen een voorjaarsbloeier die reeds in novem ber tot bloei kan worden gebracht door hem kunstmatig een koudeperiode te laten ondergaan, maar daardoor kan ook de bloei worden verlaat. De houd baarheid van snijbloemen kan worden vergroot door een bepaald mengsel van bacteriën en schimmeldodende stoffen samen met suiker aan het vaaswater toe te voegen. (Advertentie) Zij: een pittige, donkere koffie- schoonheid uit Brazilië. Hij: een blonde, aristocratische advockaat uit mijn Lootsje. Het resultaat van deze verbintenis: DeMOCKAat (in nieuwe fles), een koffie-advoc- kaat, die even temperamentvol als- romig is. Heerlijk om te drinken; excellent om desserts zoals vla en ijs nóg verfijnder te doen smaken. .Neem dus bij uw slijter een kijkje en dan snel bij u thuis een proefjel HAARLEM, 11 mei Tulpen en gla diolen vormden gisteren de hoofdscho tel van de wekelijkse keuring in het Krelagehuis. Alle tafels waren volledig bezet, maar toch was het aantal inzen ders gering. Fraaie en grote groepen gladiolen stelden de fa. Konijneburg Mark te Noord wijk en de fa. Preijde uit Breezand ten toon. Men leverde het bewijs dat het forceren van gladiolen vroeg in het seizoen op belangrijk min der moeilijkheden stuit dan in het re cente verleden. Vele geheimen die de natuur nog had, zijn dank zij weten schappelijke onderzoekingen opgelost en met name bü de fa. Preijde schijnt men bij het forceren ook kunstlicht op grote schaal toe te passen. Om met de groep uit Noordwy'k te beginnen: men stelde wel zo'n vijfen twintig verschillende variëteiten ten toon, die over de gehele linde zeer goed van kwaliteit waren. Er stond ook nog een aantal zaailingen, geboren uit een kruising van zgn. butterfly-typen en na- nusgladiolen. De sporen van nanussen- bloed waren goed te zien, al was het alleen maar aan de kromme stengels... Bijzonder goed vonden we de helderrode Ramona, de zalmrode Trilby, de crème Silverhom, de warmrode Axel Mune en de opmerkelijk getinte kleinbloemige Camee, vleeskleurig met paars merk. Van de Preijde-gladiolen willen we vooral noemen de fraaie lila Proficiat, de gloedvol rose Chanson, de rose Ceri se Queen en de aparte Greanspot, wit met groene weerschijn. Bij de tulpen zag men ook veel moois. Naast een klein groepje van C. Colyn en Zn. uit Voorhout, waarin o.m. de kersrode Marimba, de fyn-rose Corso en de bloedrode Persil excelleerden, prijkte een enorme collectie van Ryn- veld Zn. uit Hillegom. Ongeveer veertig variëteiten stelden al hun schoonheid ten toon. Een greep uit het vele moois: de sterke witte Maureen, een tulp met HAARLEM, 10 mei Bijzonder veel toeschouwers waren naar het Haarlem se Sportfondsenbad gedromd om de laat ste waterpolocompetitie bij te wonen. De laatste van deze winter die voor velen toch nog enigszins een verrassing teweeg bracht. Want tijdens de titanen strijd DWR-HVGB, waarvoor de be langstelling voornamelijk gold, heeft het trotse DWR-team de eerste nederlaag te slikken gehad. Het zevental van HVGB won met een sterke triomfmen taliteit van de Waterratten met 2-6. Gedurende de eerste periode van de boeiende en dikwijls enerverende wed strijd slaagden beide teams er niet in de wederzijdse achterhoedes te ver schalken. HVGB kon bogen op een sur plus aan zwemsnelheid. En de DWR- mannen wisten door middel van hun taktische inzichten de meerdere te blij ven. In de tweede speeltijd werd de strijd nog aantrekkelijkeer. In de DWR- voorlinie, waar goalgetter Sint er ge mist werd, vlotte het beter. Het was Evert Kerkman die de stand met een bekeken drukbal op 1-0 bracht. HVGB ging niet bij de pakken neer zitten, in tegendeel. Er rolden een aantal on stuimige aanvallen op het DWR-doel af. Peter Schroberer wist hieruit met een brandend schot de gelijkmaker te sco ren, 1-1. De aanwezigen gingen er eens goed voor zitten, de spanning steeg en de aanvallen werden talrijker. En he laas de hardheid ook. Zo kneep de HVGB'er Saher de keel van Heiningen (DWR) dicht, zodat laatstgenoemde spe ler in een accute ademnood kwam te verkeren! Scheidsrechter Bakker onthield DWR daardoor een geheide strafschop. Maar toen Dellenbach het volgende moment aan de andere kant te zwaar werd ge- .attakeerd kreeg HVGB wel een straf- worp. Dellenbach kon haast geen fout maken en zoefde de bal naar de touwen. Via Schroberer, die een verdedigings- fout doeltreffend afstrafte, werd het 1-3. Het was hierna Cees Cluistra die de spanning weer deed opladen door van een spelersmeerderheid te profite ren 2-3. Tijdens de derde aanvangstijd overtroefde het snelle, doortastende HVGB-aanvalstrio de DWR-defentie vol komen. Dellenbach onderstreepte zijn uitstekende vorm door een tweetal ma len door de DWR-achterwaartsen te flitsen. De rushes werden met knallen de schoten besloten waar zelfs de magnifiek opdreef zijnde Van der Booren geen verweer voor had, 2-5. En Schroberer bleek nog een suprise voor DWR te hebben. Hij maakte het halve dozijn vol met een uiterst bekeken back hand. Er was voor DWR geen enkele eer meer te halen. HVGB had met 2-6 gezegevierd over een gedemorali seerd en conditie tekort schietend DWR. Haar nederlaag was een feit ge worden. Een zwaar geteisterd DWR-dames- team heeft het NVA zevental uitste kend tegenstand geboden. En het was dikwijls verbazingwekkend in wat voor een hard spel de dames soms vervie len. Een speelster moest het water zelfs met een oogblessure verlaten. Ma rijke van der Geest maakte er 1-0 van en Ank de Vries zette de stand weer in evenwicht, 1-1. Na de hervatting ont kwamen beide doelen ternauwernood aan een doorboring. Het was en bleef een wapenfeit van gelijke strekking en resulteerde de eindstand derhalve 1-1. De laatste adspiranten wedstrijden waren zeer doelpuntenrijk en werden soms in een vlot tempo gespeeld. De VZV-jeugd werd overduidelijk naar het tweede plan verwezen met 0-8. Opmer kelijk was daarbij het spel van Rein Willemze (13) die door zyn uitmunten de backhand doelpunten de aandacht bij DWR trok. Zijn beeld heeft weg van een a la Jan Sint. In een levendige wed strijd versloegen de meisjes van DWT tenslotte het NVA-team met 4-2. bloembladen als van leer, de kloeke dieprose Jacqueline, de rose Prestige, een gevlamde rood-gele zaailing, de for se oranje Orange Diamond, de purpe ren Expo en de bronzen breedertulp Smetana. Een interessante collectie waarvoor zeer veel belangstelling be stond. Over interessant gesproken: dat was ook de fraaie parkiettulp Bird of Para dise van de fa. E. Volkering Zn. te Limmen. De fa. Bijl van Duyvenbode uit Hillegom-Breezand liet een alleraar digst bloemstuk zien van de blauwpur peren allium (sierui) Atlatuense, terwijl de fa. Van Zanten uit Heemskerk mus- cari (blauwe druifje) armemacum Blue Jack voor het voetlicht bracht. Van de ze aanwinst is elk bloempje weer tot een trosje vergroeid. Het geheel is meer eigenaardig dan mooi. Prachtige freesia's exposeerde de fa. M. C. van Staaveren uit Aalsmeer. Onder meer: de dubbele gele Fantasy, de witte Apol lo met de grote bloemen, de uitsteken de, gele Royal Gold en verder nog een roodachtig gekleurde zaailing die ech ter niet in de schaduw dus kan staan van de nieuwe Red Pearl, die Rynveld uit Hillegom onlangs toonde. Prachtig waren opnieuw de Hollandse irissen van S. A. van Konijnenburg Gebr. de Graaf Co te Noordwijk. Verleden week spraken we onze verwondering er over uit, dat men hier geen gouden medaille aan toekende. Later veel later dan de jury gewoon is.heeft de commis sie er toch een dergelijke onderschei ding aan toegekend. Nu liet de Noord- wykse firma weer enkele nieuwigheden zien met namen die voor zichzelf spre ken: Lilac Beauty, Lobelia Beauty, Blue Beauty en White Elegance. Opmerkelijk was de dubbele soort 'van de narcis Geranium die de fa. Van Graven ten toneel voerde en de fa. Gerritsen uit Voorschoten toonde naast de uitsteken de jonquille Baby Moon we staken over dat kleine nareisje al meerdere malen de loftrompet de dubbele wit te Doublet die iets oranje in het cen trum heeft. HAARLEM, 11 mei De zestien jarige Haarlemse biljarter E. H. Nobels is tijdens het kampioenschap Hoofd- klasse-Libre van de KNBB in Warmen- huizen derde geworden in de eindrang schikking en is daardoor gepromoveerd van de hoofdklasse-Libre naar de derde klas cadre. Zijn particulier gemiddel de in één partij was 19.23 en zijn mon. over acht partijen 11.86 met een hoog ste serie van 84. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 mei In politieke kringen is men erop voorbereid, dat ook op het ministerie van Binnenland se Zaken een staatssecretaris zal wor den benoemd, speciaal belast met de agglomeratieproblemen, die zich de laatste jaren in toenemende mate voor doen. Als gegadigde voor deze post wordt genoemd het Tweede Kamerlid voor de PvdA drs. Th. J. Westerhout, die zich veel met planologische kwes ties heeft beziggehouden. De heer Wes terhout is in 1956 Kamerlid geworden. Hij studeerde sociale geografie en is zeven jaar verbonden aan de provin ciale planologische dienst voor Zeeland. Hy is lid van de Zeeuwse provinciale staten en wethouder van Middelburg. Als derde staatssecretaris by het mi nisterie van defensie, nu de opvolger van de heer Den Toom voor de Lucht macht, wordt genoemd generaal-majoor vlieger b.d. J. H. van Giesen. De heer Van Giesen is sous-chef van de lucht machtstaf geweest en heeft ook in NAVO-verband belangrijke functies ge had. Onder meer is hij belast geweest met de planning van de luchtverdedi ging by de opperbevelhebber voor Eu ropa. Na zyn pensionering was de heer Van Giesen werkzaam bü de staf van het Defensie Studiecentrum. HAARLEM, 10 mei Voor de vyf- tiende maal is op het Cios-terrein in Overveen de jaariykse korpsveldloop van de Haarlemse politie gehouden. De afstand bedroeg drie kilometer. Er kwa men negen en dertig deelnemers aan start. Vele belangstellenden waren aan wezig, onder wie de hoofdcommissaris, de heer A. de Boer, die na afloop ook de pry zen uitreikte. Hoofdinspecteur L. Da vidson, voorzitter van de politie-sport- vereniging, loste het startschot. De lo pers waren in vier leeftydsgroepen ver deeld. Tevens was er een wisselprys beschikbaar gesteld voor de snelste af deling of posthuis. Winnaar by de se nioren werd J. ten Have, die in het be zit kwam van een wisselprüs, welke hy nu voor de derde maal won. In de alge mene uitslag pry kt de naam van de heer J. ten Have als nummer één. Het wisselschild kwam in handen van de afdeling verkeer. (Advertentie) De KVP Heemstede nodigt de katho lieken van Heemstede uit tot bijwo ning van een voorlichtingsavond op WOENSDAG 12 MEI a.s. (dus morgenavond) des avonds ACHT UUR in de boven zaal van het „Minerva"-theater aan de Binnenweg. In deze vergadering zullen alle leden van de KVP-raadsfractie aanwezig zijn. Ter sprake zullen komen onderwer pen waarin u als inwoner van Heem stede belang stelt, zoals de woningbouw, de aardgasvoorzie ning en de verkeersproblemen. Laat deze kans om eens rechtstreeks van gedachten te kunnen wisselen met de door u gekozen vertegen woordigers in de gemeenteraad niet onbenut. De toegang is vry. HAARLEM, 11 mei Wanneer men ,,Die Jahreszeiten". Beide werken het dorpje Rohrau in het Burgenland bezoekt en daar het geboortehuis van Joseph Haydn bezichtigd heeft, is het bijna onvoorstelbaar, dat een compo nist als Haydn, wiens werken dage- lyks over de gehele wereld worden uitgevoerd, uit een zo arme boeren- omgeving afkomstig is. Buiten dit Haydnhuisje-museum heeft Rohrau ook nu nog niets te bieden en ik ge loof, dat er sinds Haydn's tüd eigenlyk nog niet veel veranderd is. Joseph Haydn was een kind van zyn omgeving. Als zoon van de plaatselyke wagenmaker kwam hy in contact met de gehele, zeer eenvoudige en arme bevolking. De eenvoud en grote gods dienstigheid van de geniale componist wortelt ongetwijfeld in dit milieu. Ook later, na zyn succesvolle reizen naar Engeland, bleef hy immer de man uit Rohrau. Als componist heeft Haydn een by- zonder groot oeuvre op zyn naam staan: opera's, symfonieën, strijkkwartetten, so nates en oratoria. Bovendien is er veel muziek verloren gegaan tydens de bran den, die tot tweemaal toe zyn huis in Eisenstadt in de as legden. Tot de meest bekende en geliefde werken be horen de oratoria „Die Schöpfung" en BEVALLEN van een ZOON: 6 mei: W. H. Barbé-Beenhakker; 7 mei: G. Kerkhoven-Johan, J. H. Jaeobs-Bender, M.M.E. Burghout-Gebe, K. van der Laarse-Jongkind, K. van der Laarse- Jongkind; 8 mei: J. W. Byisma-de Vries, M. Bulters-Schoorl, J. Fibbe-Ad- miraal, A. A. Wiedyk-de Waal, G. M. Keizer-Metselaar. G. R. Tienstra-Ne- derbergh, A.Ch. Kaspers-Klaver, 9 mei: A. Sterringa-van Wallinga, M. Imanse- van der Pol, D. S. Maas-van den Oute- naar; 10 mei: M. S. Stokman-Boddeke. BEVALLEN van een DOCHTER: 7 mei: C. M. B. Govaars-Geerlings, G. C. Büster-Visser; 8 mei: P. Hartoch- Gyzen, M. M. C. Overtoom-van Dooren, R. L. van Slooten-Bulters, A. C. M. War merdam-Heemskerk, M. Haan-Dyk- mans, M. L. de Droog-Nieuwenhuizen, W. M. Westdyk-Janssen; 9 mei: Th.M. Bosman-van Waard, I. J. F. Velting- van der Mey. ONDERTROUWD: 10 mei: A. J. Hol- lenberg en M. E. C. Groot, P. W. Wil- lemse en J. de Laat, S. J. van Bakel en E. M. Boelhouwer, L. J. M. Nyssen en M. M. P. van der Veldt, F. P. Oversteegen en D. de Zwart, A.M. Mer- tens en C. Schram aA. Lenstra en D. van den Berg, A. Lenstra en D. van den Berg, C. den Hollander en L. G. M. van Wok. GEHUWD: 10 mei: E. de Bie en L.E. Klok. OVERLEDEN: 6 mei: J. Klinkenberg, 82 j; 7 mei: J. A. Huijgen, 71 j, J. Vuyst, 46 j, A. J. M. van Raaphorst- van den Hoven, 55 j, J. H. Lansdorp- Windhorst, 64 j, T. M. P. Bert-de Waal, 60 j, T. Horeman-van Heiningen, 76 j; 8 mei: L. Bangma, 84 j, J. G. Stuijf- zand, 65 j, M. Geldof, 83 j, J. B. de Bruin-van Veen, 56 j; 9 mei: R. J. Mar cus, 18 mnd, Ch. N. J. de Nooijer, 61 j, S. C. Eynthoven-Servaas, 77 j. GEBOREN: Antoinette, dv. A.M.H. van Deursen en W. Blouw; Jan, zv. D.J. de Ruiter en L. M. Schaap; Fernando, zv. C. H. van Brero en A. C. de Lange; Floras, zv. J. Kerkman en S.M.Kraaij- mes; Herman, zv. H. J. Ronder en A. J. F. van der Ham; Tony, zv. D.A. van Leeuwen en A. C. Kief er; Yvonne, dv. F. A. H. Laarman en T. A. Koops; Frits, zv. F. W. Rinkel en W. A. Smit; Irma dv. J. F. Tieleman en A. Sibbel; Hans, zv. H. Heierman en L. van Steen. GETROUWD; Funke genaamd Küpper en P. Lacet. OVERLEDEN: J. Rontertap, 72 j; A. Keur-Terol, 77 j, A. M. Jacry-Hauwer, 78 j. HAARLEM, 11 mei In de promo tie-competitie tafeltennis naar de over gangsklasse heeft DSB een enorme te leurstelling te slikken gekregen. Na met 2-0 en 3-1 op het Alkmaarse Reac tie te hebben voorgestaan verloor de ploeg met 6-3. By de stand 2-1 speelde DSB een byzonder goed dubbel. In de derde game werd een achterstand van 15-13 omgezet in winst. De tweede wedstryd van Joop Ver molen luidde in feite de nederlaag in. Na verlies in de eerste game stond Joop in de tweede game met 7-0 en 17-13 achter. Hy herstelde zich echter voortreffelijk en won. In de derde game een geheel ander beeld. Vermo len leidde met 15-6, 17-12, maar kwam HAARLEM, 11 mei Onder auspi ciën van de gezamenlijke vakcentra- len N.V.V., N.K.V. en C.N.V. vond gis teren in het Haarlemse Concertgebouw een concert plaats. Een aantrekkelijk en in het kader van de 10e mei-her denking enigszins aangepast program ma werd verzorgd door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Henri Arends en de pianiste Mariëtte van Wijk. In dit bevrijdingsconcert waren het eerste en laatste programmaonderdeel relevant, respectievelijk de Ouverture Egmont van Beethoven en de Piet Hein Rhapsodie van Peter van Anrooy. De toneelmuziek die Beethoven schreef voor Goethe's treurspel Egmont is een symfonisch gedicht dat een Nederlands drama symboliseert: de vrijheidsdrang en de stryd van een onderdrukt volk in de eerste periode van de tachtigjarige oorlog. Overgezet in de actualiteit van eigen soortgelijke ervaringen kon deze muziek gemakkelijk ingang vinden. Ook muzikaal-technisch stond daarvoor hoe genaamd niets in de weg. Minder dramatisch maar minstens even glorieus in zyn overwinningshym ne karakteriseerde Peter van Anrooy de daden waarin een klein volk groot kan zyn. Dirigent en musici gaven daar mee tevens een gloedvol eerbetoon aan een man die veel voor de Nederlandse muziek heeft betekend. Mozart's pianoconcert no. 23 in Agr. waarmee Mariëtte van Wyk als soliste optrad, kreeg helaas niet de spranke lende kleur en subtiliteit die in (en vooral achter) de partituur verscholen ligt. Het zingende Allegro, ,het melan cholische Andante en het vrolijk Presto kregen een al te koel zakelijke behan deling, zodat er van de sierlyke élé- gance weinig overbleef. Deze bezwaren gelden zowel de soliste als het bege leidingsapparaat. Aanzienlijk meer voldoening gaf de uitvoering van de suite „Luitenant Kyé van Serge Prokofieff. Hoewel de vyf delen programmatisch weinig logisch verband hebben, zyn zy afzonderlijk ju weeltjes v. instrumenteerkunst. Met be sef voor detail en nuance gaf Arends deze suite een gave en soms verrassend geïnspireerde vertolking. De dirigent vergezelde leder werk met een korte toelichting die tot een juister begrip zal hebben bijgedragen. Vooraf sprak wethouder P. W. Vos kuilen een woord van welkom. Hy verheugde zich er over dat de vak- centralen gezameniyk onder één dak waren voor een culturele manifesta tie, nadat dit lange tyd niet mogelijk was geweest. H.B. toen met 18-19 achter te staan. Een kort herstel mocht niet baten en hy verloor de party met 25-23. Theo en Joop Vermolen wonnen beiden een maal plus het dubbel. Togido verspeel de zyn laatste kans door met 6-1 van HOC 2 te verliezen. In de stryd om de landstitel voor Dames-teams verloor Rapidity met 9-1 van Gossima. Togido zorgde by de junioren voor een beter resultaat en klopte DSS uit Alkmaar met 8-2. De promotie-uitslagen: Nedlloyd 4— Noad 2 6-3, DSBReactie 3-6 (Reactie promoveert), BloemenlustHOC 2 5-5, HOC 2—Togido 2 6-1, Eendracht 3 Bloemenlust 6-0 (Eendracht promo veert) In de eerste klasse van de beker competitie zyn thans de vier poulewin naars bekend. Het zyn VTC, HBC, To- gido-C en Prowano. By de 2e klassers plaatsten Shot, Prowano-B, Johez, Ho- tac en Shot zich voor de volgende ron de. In de Dames 4e klasse werd Johez bekerwinnaar. Uitslagen beker-competitie: le kl.: FusiaVTC 0-5, Oranje ZwartTogido C 0-5, Fusia-BProwano 0-5, 2e kl. TOG-B—Shot 1-4, Prowano-BRapidity- B 5-0, VTC-CHBC-C 3-2, VGZ-B—Pro- wano-C 0-5, JohezTogido-D 5-0, DSS WinfriedFusia-C 1-4, HBC-DHotac- C 4-1, 3e kl.: TOG-C—HTC 4-1, TOG-D VGZ-C 5-0, TOG-E—HTC-B 3-2, 4e kl. HBC-HTOG-F 2-3, TCDMeertr.C 3-2, Rapidity-DDSS-Winfried-B 5-0, TCD-C VTC-D 0-5, Fusia-F—TCD-D 5-0, Jo- hez-B—HBC-G 1-4, Meertr. B—TOG-G 5-0, VTC-ETCD-B 0-5, HBC-F—Fusia G 4-1. Dames 2e kl.: VTCRapidity- B 2-3, Rapidity—HBC 5-0, 3e kl.: VGZ— VTC-B 1-4, Meertr.—VTC-C 2-3, 4e kl.: HBC-BJohez 0-5. Junioren l/2e kl.: FusiaTogido 1-4, Togido-BHBC 1-4, 3e kl.: Si do—TOG 5-0, DSB—TCD 5-0 Vanavond speelt DSB zyn laatste pro motie-wedstrijd in de zaal van de Bus ken Huetschool aan het Prinsen-Bol werk en wel tegen Nedlloyd 4 uit Am sterdam. Als de Haarlemmers winnen, en die kans is zeker aanwezig, is de promotie een feit. Togido bezoekt Bloe menlust in Aalsmeer. Zondag a.s. bezoeken de tafeltennis- teams van Kennemerland het tafelten- nishuis te Hilversum voor de jaariyk se afdelingsontmoeting tegen 't Gooi. De laatste jaren waren de spelers uit Haarlem en omgeving weinig succesvol, zodat hun thans de eervolle taak is toebedeeld eindeiyk weer eens voor winst te zorgen. schreef hy aan het eind van zijn leven. Na zyn tweede Engelse reis begon hy met „Die Schöpfung". De tekst had hy uit Engeland meegebracht, een bewer king van Miltons beroemde gedicht „Paradise lost". Baron van Swieten, een vriend van Haydn, vertaalde het libretto in het Duits en voegde er nog enkele psalmen aan toe ter afsluiting van het eerste en tweede deel. Later zegt Haydn zelf over het componeren van dit ora torium en dit tekent meteen weer zyn grote godsdienstigheid: „Ich war nie so fromm als wahrend der Zeit, da ich die Schöpfung schrieb. taglich fiel ich auf die Knie und bat Gott, dass er mir Kraft zur glücklichen Ausführung dieses Werkes verleihen möchte". Het verhaal van de schepping wordt verteld door drie aartsengelen, n.l. Gabriel, Uriel en Raphael, resp. door sopraan, tenor en bas. Haydn heeft in dit werk al zyn kunstenaarscapaciteiten ten volle uitge buit; instrumentatie, koorbehande ling, vormgeving en zeker ook de hu mor. Uiteraard zyn niet alle details van het scheppingsverhaal even uitgebreid belicht. By de inleiding worden wy di rect geboeid door wonderiyke klanken, die de „Chaos" tekenen. Ook de schep ping van het licht is door hem op fas cinerende wijze opgelost. HAARLEMS, 10 mei De leger- tanks, die sinds enkele dagen op de Grote Markt en het Houtplein te pronk staan om de aandacht te vestigen op de oorlogsexposities in Vlees- en Vdshal, zullen op korte termyn verdwijnen. Dat is althans de verzekering, die het de- Êartement van defensie heeft gegeven. •e jeugd blijkt het met de tanks al te bont te maken. Op het Houtplein heef! zy kans gezien de rupswielen van de tank te slopen. Daar is ook de radiator verdwenen. Ongelukkiger was een bewaker uit de Vleeshal er aan toe, de 70-jarige hulpsuppoost J. v. d. H. Hy zag een paar jongens bezig in de koepel van de tank. Hy klom op de tank, gleed uit en verbrijzelde toen een enkel. De man is naar het Grote Gasthuis gebracht. Overigens blykt, dat het departement zich niet al te veel zorgen maakt. „We hebben er geen slapeloze nachten van," zo luidde het commentaar. „De tanks zyn toch uit de roulatie." DEN HAAG, 11 mei, De minister raad heeft besloten een zevende medi sche faculteit te Rotterdam te stichten. Er wordt naar gestreefd de propaedeu- tische opleiding in het najaar van 1966 te beginnen. De stichting van deze ze vende medische faculteit houdt ver band met het grote aantal in de ko mende jaren te verwachten studenten aan de medische faculteiten. Deze mededeling deed de minister van Onderwijs, en Wetenschappen prof. mr. I. A. Diepenhorst, tydens een ont vangst in het Internationaal Perscen trum Nieuwspoort ter kennismaking met de Nederlandse pers. Grote vreugde heerste er na het be kend worden van het besluit in Rotter dam, in het byzonder in medische krin gen. Het wa: het gesprek van de dag op een bijeenkomst in het Dykzigt-zie- kenhuis van de co-assistenten-vereni- ging waarbij prof. dr. G. Berkhof uit Enschede eén inleiding hield over het onderwerp „Campus Hogeschool." Prof. di. H. J. Veringa merkte op dat hiervoor vijftien jaar is gevochten en dat de vooruitzichten somber le ken, en dan opeens, zo zei hy, is het een feit. Het zou, aldus deze hoogle raar een hele toer zyn in zo'n korte tyd de zaak op te zetten, maar wy zyn hier allen buitengewoon over in onze schik. Burgemeester W. Thomassen, quali- tate qua, voorzitter van het curatorium der bestaande stichtingen klinisch ho ger onderwys, merkte op nog te kort in Rotterdam te zyn om alles van de stryd voor de medische faculteit te kunnen weten. „Wel Is het me duide lijk dat het besluit van de regering in Rotterdam grote vreugde verwekt. Rot terdam heeft nu faculteiten in de eco nomie, de rechten en sociologie, en de medische studie. Als dat alles geïn tegreerd kan worden, zyn de wetteiy- ke voorschriften voor de stichting van een universiteit aanwezig, en dan volgt dus wel meer. Rotterdam als univer siteitsstad ligt dus nu In het nabije ver schiet." Oud-burgemeester mr. G. E. van Wal- sum, heftig voorvechter voor het kli nisch hoger onderwijs was kort in zyn commentaar, „Dit is heel fijn en het be tekent praktisch dat Rotterdam nu de universiteit gaat krijgen." BLOEMENDAAL, 10 mei De expo sitie in de gebouwen van Elswout, die een beeld geeft van de bezetting en be- vryding in Bloemendaal en Kennemer land is verlengd tot 15 mei. Men kan er dagelyks tussen tien en twaalf uur, tussen twee en vyf uur en des avonds tussen half acht en negen uur terecht. HAARLEM, mei De Kath. sport vereniging in Heemstede HBC over weegt ook voor de dames een zomer sport-afdeling op te richten. Hierby wordt gedacht aan softbal. De voorbe reidingen zyn al in een vergevorderd stadium. Woensdag 12 mei zal er op het HBC terrein aan de Cruquiusweg te Heem stede om zeven uur 's avonds een de- monstratie-wedstryd plaatshebben tus sen de eerste negentallen van Onze Ge zellen en SC Haarlem. BLOEMENDAAL, 11 mei Iets meer dan vyfhonderd ex-politieke ge vangenen en familieleden van hen, die in Duitse gevangenschap zyn omgeko men, hebben maandagmiddag op de Erebegraafplaats in de duinen van Overveen by de graven van de bijna vierhonderd gevallenen gestaan by de jaariykse herdenkingssamenkomst, ge organiseerd door de Expogé, de Ne derlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd. De deelnemers waren met autobus sen van Haarlem naar de Zeeweg ge bracht vanwaar zy een stoet vormden naar de spreekruimte van de begraaf plaats. De muziekkapel van het Haar lems politiekorps ging vooraf. De ka pel opende de plechtigheid met het spelen van de Marche Funèbre, gecom poneerd door Jos de Klerk. Vervolgens droeg mevrouw Ennie Mols-De Leeu- we verzetsverzen voor. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappeiyk Werk, minister mr. M. Vrolyk, hield de herdenkings rede, waarin hy allereerst terugblikte op de avond van de vierde mei, toen men in de Nederlandse huiskamers ken nis heeft kunnen maken met een in drukwekkende stille plechtigheid op de ze Erebegraafplaats. Daarom viel het de minister enigszins moeilyk thans on der woorden te brengen wat men by een herdenken gevoelt. Dat is anders voor elk mens; de eigen doden staan het meest naby. In de afgelopen twintig jaar sedert de bevryding is er in ons land en in de wereld zo veel gebeurd, dat het gevaar dreigt snel te vergeten, ook de vyf ja ren van bange beproeving. Toch is het goed dat er elk jaar weer mensen zyn, die naar Overveen komen om zich daar- by de ongelijke stryd met de bezetter te herinneren. Want al is er materieel veel verbeterd, stryd is er nog steeds en niemand weet of een derde wereld oorlog boven het hoofd hangt. Zolang men dit niet met zekerheid weet en de vrede niet overal is doorgedrongen mag het een verdienste van de Expogé worden genoemd, aldus minister mr. Vrolyk, dat men jaariyks samenkomt om de gevallenen te herdenken. Ook al is er soms teleurstelling omdat veel zaken anders zyn gegaan, dan met het idealisme van toen werd verwacht. De deelnemers aan deze herdenking begaven zich vervolgens naar de do denakker. Onder hen waren de com missaris der Koningin in Noordholland, mr. F. J. Kranenburg, burgemeesters ol wethouders van de gemeenten Haar lem, Velsen en Haariemmerliede en Spaamwoude, hoofdinspecteur L. Da vidson van de Haarlemse politie, dr. Lion Cachet van de Stichting Erebe graafplaats en 1940-1945, en andere bur- gerlyke en militaire autoriteiten. Onder laatstgenoemden waren de oversten Grotes en Jongenburg van de Haar lemse kazernes, alsmede kolonel der in fanterie A. H. Schreuders, territoriaal commandant in Noordholland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2