Russisch maanschot na twee jaar Voor zevende maal aards bezoekte pletter geslagen SPELDJES VAN MAX EN HEINTJE Tweeling maakt het goed Gegrepen na inbraken met walkie-talkie Code dagboek van Dominas ontcijferd Zundertse moordzaak aangehouden Kd Verblijfplaatsen jodenvervolgers zijn bekend A'dam Hof: Satume is kansspel UITGERUST! Sensatie in Castel Gandolfo Italiaanse paters betrokken in grote sigarettensmokkel modieuze kledin 3 tl VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VLUG STRAK DRAKACEL m Veel cadeaus in Turijn Konijn in strik werpt 5 jongen IV. S. dit jaar Meer treinen; drie nieuwe stations Uitgeslapen? néén... - m mm toft?! ém Nieuwe auto gewounen oude auto gestolen E' 1 Simon Wiesenthal: Zandvoortse hotel directeur veroordeeld SLACHTOFFER GASTVRIJHEID? Overplaatsing <ÏEEF MIJ MAAR <yhom(adedïunZ mi ECHTE BAKKER Aanhoudend droog DONDERDAG 13 MEI 1965 89ste JAARGANG No. 32046 - Ter gelegenheid van het ko peren jubileum van Max Tail leurs Doofpot aan Amster dams Rembrandtplein reikte de grote moppentapper (links op de fotogesecondeerd door Heintje Davids, voor diens etablissement speldjes uit aan de Amsterdamse jeugd. MOSKOU, 13 mei (AFP) Het communiqué waarin de Rus sen woensdagavond de aankomst op de maan van hun ruimteschip „Luna 5" bekendmaakten heeft deskundige waarnemers de in druk gegeven dat de proef in eerste opzet, een „zachte landing", is mislukt. Het is echter moeilijk, gezien de beknoptheid van de me dedeling, vast te stellen in hoe verre het schot is mislukt. - I HL HI De Oostenrijkse speurder naar ondergedoken Nazi-oorlogs misdadigers, Simon Wiesen- thal arriveerde gisteren op Schiphol. De heer Wiesenthal zal in ons land een herver toning van de film „Het dag boek van Anne Frank" bijwo nen. De foto toont hem met zijn 19-jarige dochter Pauline op de luchthaven. j/yseesr... M|lr MODEHUIS 't Is zeker en gewis dat brood van een 't smakelijkste is •UREAU SMEDESTRAAr 5 HAARlEM eroon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Biik°ann,®meoen 20800 Postgiro 143480 Biiksn!^°r Beverw'jk: Zeestraat 50, tel. 24790 °or en Red. ümuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en ™r. W. A M van der Kallen Ad9if,n hoo,dredacteur: Albert Welling, t hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte. Omroepers 20 cent per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen ts weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, f 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. ZACHTE LANDING VAN LUNA-5 MISLUKT >i:i'.iiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iMiiii)iiiiiiHi>iiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiniiiiiiim t - 1WBMilHiBiyiMM> '.„A*,', 6S&/X ;w,v. i&.-xk wvW-v-XW ROME, 13 mei De Siamese twee ling, die eergisteren te Turijn na twee Jaar lang onderzoek en een eerder voor bereidend ingrijpen in 1963 van elkaar gescheiden werd, maakt het naar om standigheden goed, zelfs boven ver pachting goed. De doktoren kunnen echter niets positiefs zeggen voor de eerste zes crisisdagen voorbij zijn. De twee meisjes, Santina en Giuseppina oglia, dochtertjes van een boerenfa milie uit Grazzano d'Asti, zijn leven- big en hun eerste nieuwe wereld be staat eruit dat zjj bij elkaar, maar in twee afzonderlijke bedjes liggen. Van °veral worden geschenken en bloemen gestuurd, heel het land leeft mee. De auxiliair bisschop van Turijn is hen komen opzoeken, een compagnie solda ten stuurde hun alvast twee fietsjes. Tot verbazing der doktoren heeft het ^wakste meisje van de twee de opera tie geestelijk en lichamelijk het best doorstaan. Haar veel zwakkere hart échter baart in deze eerste periode de thedici de meeste zorgen. KOOG AAN DE ZAAN, 13 mei Dankzij de waakzaamheid van een Amsterdamse brigadier van politie Z'jn twee Amsterdamse mannen gear resteerd, die in de Zaanstreek en in 1 je hoofdstad voor tienduizenden gul dens aan tv-toestellen, radio's, bandre corders en andere elektrische appara ten zouden hebben gestolen. Het twee tal heeft inmiddels bekend negen in braken te hebben gepleegd in Koog aan de Zaan, Zaandam, Wormerveer en Amsterdam. Omdat een van hen in militaire dienst was, trok het tweetal er alleen 'n weekeinden op uit. In een auto, voorzien van walkie-talkies ging men "Uzonder driest te werk. De auto ™erd voor het uitgezochte winkelpand gereden, terwijl een van de twee zich 'oegang tot het pand verschafte, gaf de andere via de walkie-talkie inlich- 'bgen. In de nacht van zaterdag op zondag probeerden zjj een slag te slaan een televisiezaak aan de Molen- Va t.n. Amsterdam. Een brigadier Politie' die boven het winkelpand hoorde een geluid. Toen hij op "Verzoek uit ging nam het tweetal de viucnt. Nadat de politieman een waar schuwingsschot had gelost, kon een van de mannen gepakt worden. De ar restatie van de tweede leverde daarna geen moeilijkheden op. IJMUIDEN, 13 mei Twee jon gens van zeventien en veertien jaar kwamen aan de strandpost van de politie met een konijn, dat zij in het duin hadden gevonden in een strik. Het dier, dat de strik nog om de nek had, leefde nog. Terwijl de agent pro beerde de strik te verwijderen, wer den vijf jongen geboren. De beheer der van het Kerbert asiel heeft zich nu over de duinkonijnenfamilie ont fermd. DORTMUND, 13 mei (DPA) Het is de recherche gelukt het geheimschrift van het dagboek van Petras Dominas, de hoofdverdachte in de op 26 september gepleegde grote roof in de juweliers zaak aan de Heiligeweg in Amsterdam te ontcijferen. De 35-jarige statenloze die voorwaardelijk naar Duitsland is uit geleverd schrok zeer duidelijk toen een politieman van de Duitse recherche hem passages uit het dagboek voorlas. In Duitsland worden Dominas een aantal roofovervallen, diefstallen, in braken en een dubbele moord ten. Laste gelegd. Dominas heeft steeds gezegd dat al les wat in zijn dagboek staat haartpn klopt. Hij ontkent nu echter nog steeds al zijn daden. Volgens de politie zal het nog maan den duren voordat het gehele dagboek is ontcijferd. Dominas heeft het dagboek in een door hem zelf ontworpen geheimschrift geschreven. BRUSSEL, 12 mei „De Nieuwe Gids" vermeldt woensdag de bittere ervaringen van een Nederlands gezin, dat de hoofdprijs in een Belgische loterij had gewonnen. De 19-jarige zoon, uit Bergen op Zoom, vertrok met vader en broer naar Antwerpen om de prijs, een kleine auto, in ontvangst te nemen. Op ,1e Frankrijklei in Antwerpen werd de nieuwe grote auto van vader ge parkeerd. Een halt uur later maakten de ge lukkige prijswinnaars aanstalten om met twee auto's naar Bergen op Zoom terug te rijden. Het lot wilde echter anders: vaders auto was verdwenen De terugtocht werd gemaakt in de kleine auto. Sprak het communiqué aanvankelijk in de Engelse tekst van een landing en in de Russische tekst van een botsing, later bracht men er een correctie in aan waarin werd gezegd dat de Luna „bij de maan gearriveerd" een grote hoeveelheid gegevens verzamelde, nood zakelijk voor de verdere ontwikkeling van een systeem voor een zachte lan ding op de maan. De „Luna" is neergekomen in de „Zee der Wolken", hetgeen ook de bedoeling was. Het ruimteschip werd zondag gelanceerd. Het is Ruslands eerste maanschot na twee jaar. Een officiële Russische verklaring, welke eerder op de avond werd uitgegeven, sprak voorzichtig van „elementen voor een zachte landing" die voor de eer ste maal werden beproefd. Men ge looft dat deze voorzichtigheid werd betracht voor het geval er op het laatste moment iets mis zou gaan. Het is de zevende maal dat een voor werp van de aarde op de maan terecht komt. De Amerikaanse Ranger 7 maakte op 31 juli van het vorige jaar vierduizend foto's van „Mare Nubium". In het begin van dit jaar seinden de Rangers-7 en 8 ook duizenden foto's van het maanoppervlak naar de aarde al vorens zij te pletter vielen. De eerste Amerikaanse „zachte" landing zou over ongeveer acht maanden plaatsvin den. (UPI) Uit de signalen van de „Luna-5", krijgt men de indruk dat deze geen zachte landing heeft kunnen maken, aldus leden van het personeel dat de reusachtige radiotelescoop van Jodreli Bank bedient. „Wij hadden ver wacht dat de signalen langer zouden (Van onze correspondent) BREDA, 13 mei De 31-jarige fa brieksarbeider, die er van verdacht wordt op 3 maart een boer in Zundert cp zijn erf doodgeslagen te hebben, heeft hier vanmorgen enkele minuten voor de rechtbank terecht gestaan. De officier van justitie las de dagvaarding voor, waarin de verdachte primair van moord en subsidiair van doodslag wordt beschuldigd. De president vroeg hem of hij nog steeds ontkende .Hij deed dit. „U weet toch wel, dat er nieuwe ernsti ge aanwijzingen tegen U zijn?", vroeg de president. De verdachte knikte. Daar op besloot de rechtbank, zoals gisteren reeds werd aangekondigd, de zaak voor nader onderzoek van die nieuwe aan wijzingen te verwijzen naar de rechter commissaris. Aan de verdachte werd medegedeeld dat hij nader psychiatrisch onderzocht zal worden te Utrecht. De zaak werd voor onbepaalde tijd aange houden. De nieuwe aanwijzingen, waarover gesproken werd, betreffen de verkla ring die de vrouw van de vermoorde dinsdagmorgen na negen welken van zwijgen plotseling aflegde. Zij bekende nu, dat de verdachte in de nacht van de moord bij haar op de boerderij be bloede kleren verbrand had. West-Duitsland. De bedding van de Eems zal tot 8,50 meter worden verdiept, waardoor schepen van 42.000 ton de haven van Emden zullen kun nen bereiken. Dit jaar zullen 8,8 mil joen kubieke meter zand worden ge baggerd, tegen zeven miljoen vorig jaar. (DPA) doorgaan", zei een woordvoerder. In dien remraketten de vaart van de sonde zouden hebben vertraagd, ten behoeve van een zachte landing, „zouden de sig nalen langer hebben voortgeduurd", zei hij. „Dit is niet gebeurd", voegde hij hieraan toe. De directeur van Jodreli Bank, Sir Bernard Lovell, veronderstel de eveneens dat het niet gelukt was de remraketten in werking te stellen. Advertentie) (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 13 mei De meest ver kochte pocket in ons land, met een op lage van 440.000 exemplaren, is het spoorboekje, inhoudende de nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die zondag 30 mei ingaat en tot en met 21 mei 1966 van kracht blijft. Met de lichte omslag, waarop een moderne trein in kleuren, ziet het er veel aantrekkelijker uit dan voor heen. De komende dienstregeling komt te gemoet aan de vraag naar meer open baar vervoer en geeft verbeteringen voor forenzen, zakenverkeer, weekend reizigers en vakantiegangers. Naast het inzetten van meer treinen zal de NS ook drie nieuwe stations in gebruik ne men, te weten Rijswijk, Zoetermeer en Etten-Leur. De naam van vier bestaan de stations wordt gewijzigd, Soestdij- kerstraatweg wordt Hilversum, Sport park, Doetinchem-Wijnbergen heet voort aan Doetinchem West, De Riet wordt Al melo de Riet en Oosterbeek Hoog in het vervolg Oosterbeek. Als gevolg van de thans vrijwel overal doorgevoerde vijfdaagse werk week is een deel van het zaterdag- ochtendverkeer naar de vrijdagavond verschoven. In verband daarmee zijn alleen op vrijdagavond rijdende snel treinen ingelegd van Amsterdam naar Maastricht via UtrechtDen Bosch Eindhoven en van Den Bosch via Utrecht naar Rotterdam. Beide trei nen vertrekken om 17.57 uur van het beginpunt. Die uit Amsterdam is pre cies drie uur later in Maastricht. Naast de Randstad-Expres van Gro ningen naar/van Den Haag SS zal een snelle verbinding tussen Leeuwarden en het westen des lands ontstaan door een op de Randstad-Expres aansluiten- d< sneltrein LeeuwardenZwolle des morgens en ZwolleLeeuwarden des avonds. Deze stopt te Heerenveen en Meppel. Op zaterdagavonden zal het mogelijk zijn van Groningen en Leeu warden uit later naar Rotterdam en Den Haag terug te reizen. Dit geldt eveneens voor de verbinding Enschede met het westen. Op zon- en feestdagen zullen ook meer sneltreinen tussen het noorden, oosten en het westen van het land rijden. V SCHIPHOL, 13 mei Ing. Simon Wie senthal, de Oostenrijkse speurder naar ondergedoken Duitse oorlogsmisdadi gers zal spoedig bekend maken welke van de dertig deelnemers aan de be ruchte Wansee-conferentie de oorlog hebben overleefd en waar ze zich bevin den. Op 20 januari 1942 waren het dertig hoge Duitse nazi's, die in Berlin-Wan- see onder leiding van Eichmann en Hei- drich gezamenlijk het besluit namen elf miljoen joden te vermoorden. Vermoe delijk is de helft van hen nog in leven. Van de deelnemers aan de Wansee- conferentie, die thans nog leven noemde ing. Wiesenthal er één: een zekere Ra- demacher, die zich naar hij verklaarde nu in Damascus (Syrië) schuil houdt. Met grote stelligheid verzekerde Wie senthal voorts, dat Hitiers persoonlijke secretaris Martin Bormann in leven is en ergens in Zuid-Amerika woont. Hij wisselt steeds van naam en misschien ook wel van land. Thans zou hij aan zijn achtste naam bezig zijn. Dit heeft Wiesenthal gisteren op Schip hol bekend gemaakt. Hij arriveerde er uit Wenen met zijn 19-jarige dochter Pauline op uitnodiging van de Amster damse studentenvereniging Asva. AMSTERDAM, 13 mei Het ge rechtshof hier is in tegenstelling tot de rechtbank te Haarlem tot de conclu sie gekomen dat het Saturmespel dat sinds vorig jaar augustus in het Bad hotel te Zandvoort wordt gespeeld, een kansspel is. Daarom heeft het hof van ochtend in hoger beroep de hoteldirec teur, de heer J. J. Pas uit Amsterdam, veroordeeld tot een boete van 25 gul den wegens overtreding van de nieuwe wet op de kansspelen. De Haarlemse rechtbank sprak hem destijds vrij, oor delend dat Saturne een behendigheids spel was. (Advertentie) DE ,;HARDE" MATRAS MET ALLF COMFORT VAN EE*N „ZACHTE" 51 U/ER OP OM HET D/rZUN KRUI- (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 13 mei De vriendelijke en ook in Italië alom geëerde barrevoe- ters met hun bruine pijen en baarden, de Kapucijnen, zijn tot hun verdriet weer eens in het criminele nieuws. Na liet proces in Messina tegen een „Maf fiaklooster", het ingrijpen van het Va- ticaan in een bigotte, maar winstge vende samenzwering rond de gestigma tiseerde Padre Pio in San Giovanni Rotondo, is nu een kloostertje der Ka pucijnen te Castel Gandolfo betrokken in een smokkelhandel van sigaretten, waarbij een der smokkelaars de dood vond, een andere zwaar gewond in een ziekenhuis ligt en de derde voortvluch tig is. Enige klaarheid is tot hedenavond niet in deze zaak gekomen. Het is niet duideljjk of de Franciscaanse gastvrij heid de paters parten gespeeld heeft en hun zenuwachtigheid daarna alles duister en ingewikkeld gemaakt heeft, of dat bepaalde leden van het zes pa ters tellende convent wel degelijk te maken hadden met de Italiaanse ,,to- baceo-road". Voorzover te reconstrueren is, is het vol gende gebeurd. 10 Mei 's avonds om acht uur vroegen drie mannen met een vrachtauto onderdak voor de nacht in het kloostertje van Sint Antonius. Dit werd hun gegeven. De vrachtauto kon nog juist door de tuinpoort en werd voor het convent geparkeerd, de drie mannen kregen een gastenkamer toegewezen. Ongeveer 1 uur 's nachts werden de paters gewekt door lawaai en geschreeuw. De vrachtauto was weg de chauffeur had door een verkeerde manoeuvre de poort geramd en een stuk van de tuinmuur. Deze is, zo meent men, terechtgekomen op de twee anderen, die in het nachtelijk donker de chauffeur aanwijzingen ga ven. Een hunner was dood, de andere zwaar gewond. De paters hebben een ambulancewagen uit een naburig zus terklooster gebeld en de ernstig ge kwetste man naar Rome gebracht. De extra verwikkelingen beginnen hier. Opgegeven werd èn aan de zus ters èn in het ziekenhuis, dat de man gevonden was aan de Via Appia, het slachtoffer van een ongeluk of over val. Gezien de aard van zjjn verwon dingen twijfelden de doktoren en de politie aan de juistheid van dat ver haal. Een onderzoek begon. Toen de begeleidende pater tegen de vroege morgen in zjjn convent terugkeerde, waarschuwde men pas de politie, dat er een dode in de kloostertuin lag. La ter bleek, dat men deze op een andere plaats had neergelegd, dan die waar hjj omgekomen was. De politie onder zocht de tuin en met toestemming der paters ook het klooster. In een hoek van de hof troffen de carabinieri ze venentwintig kisten met Zwitserse en Amerikaanse sigaretten en in de vali buiten toegankelijke kelder van het klooster nog eens negen kisten met si garetten, chocolade en medicamenten, alles evident smokkelwaar. Vijf van de zes paters zijn thans in een ander klooster ondergebracht, al leen de prior is gebleven. De politie heeft hen urenlang verhoord. Allen zijn op vrjje voeten, omdat zij duidelijk niets van doen hebben met het onge luk en de gevolgen daarvan. De vraag echter blijft of het convent van Sint Antonius te Castel Gandolfo buiten de smokkelhandel staat of dat het ai meer een etappe was aan de tobacco- road, hoever de paters hiervan wisten en of dit hun geldelijk gewin opbracht. (Advertentie) T©SH Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en met duur wet heerlijk (Advertentie) Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 134 39 Leidsestraat (Bij Koningsplein). Telefoon: 020-22 35 96 - Amsterdam (Advertentie) eerbiedigt de slanke lijn! Verwachting tot vrijdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Droog weer en over het algemeen weinig bewolking. In net binnenland warm weer, in de kustprovincies koeler bij zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. VRIJDAG: zon: 4.48-20.26 maan: 17.21-4.39

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1