Uniek controlebureau in Haarlem beroepsl uisteraar van Veronica Luxemburg en de beide Hilversums In de toekomst zender zonder reclame Ronald kan het maarniet laten Drukker Klanten Berisping Hebt u dat gelezen teisterd of PLUS Aan de Delftlaan in Haarlem woont een grote vriendelijke man, die eigenlijk directeur van^ een grote bankinstelling had moe ten zijn. Nu drijft diezelfde man een vreemde zaak met zeer uiteen lopende klanten zoals onze eigen regering, Unilever, kapper Mario, Jan Cremer, de Friese Koerier, Omo en Coca Cola. Zijn naam is E. J. Mölman en zijn merkwaar dige bedrijf draagt als namen Re clame Service en Reporter Service. Het hele personeel bestaat uit ze ven enthousiaste mensen, die er geen been in zien om beroepshal-1 ve dag in dag uit te luisteren naar de reclame-radiozenders Veroni ca en Luxemburg. Van uur tot uur staan zij bloot aan alle verleidin gen van deze wereld. Bijna onop-! houdelijk wordt hun gehoor ge- door de hits van de dag. Tien maal daags de Beatles, tien maal daags het kaart-; spel, tien maal daags het dagboek van Willeke. En daar tussendoor lopen de spots. „Steek uw benen uitsluitend in onze nylonkousen. Smeer alleen onze crème op uw gezicht. Met onze soep bent u be ter uit". I garije had de heer Mölman het geluk de gewraakte reclamebeel den van het scherm te fotografe ren. Aan deze daad dankte hij de uitnodiging om aanwezig te zijn bij de uitreiking van de Prix de Joke in Zandvoort. Dergelijke ver halen kan de heer Mölman bij tientallen noemen. Zij vormen het beste bewijs dat het werk op zijn beide bureaus bepaald geen ver velende zaak is. THEO KOECKHOVEN Ronald Boshoff uit het plaatsje Germiston in Zuid Afrika kampt, zoals bij meerdere mensen het geval is, met een probleem, namelijk hoe het roken op te geven. Ofschoon Ronald slechts één sigaret per dag rookt, waarmee hij negen maanden geleden is begonnen, baart deze gewoonte zijn ouders tóch zor gen. Zoonlief is namelijk op de kop af twee jaar Moeder Boshoff ziet de toekomst van haar spruit somber in en zegt: „Verbieden helpt niets, we kunnen hem er niet van afhouden. Zelfs straffen als een pak op zijn broek of geen eten hebben niet de minste uitwerking". Ronald heeft zich tot het rookgenot aangetrokken gevoeld vanaf de dag dat iemand voor de grap rook in zijn gezicht blies. De kleine man liet het hier namelijk niet bij zitten, griste de sigaret uit de mond van zijn plaaggeest, nam zelf een flinke trek en gaf de ander zijn portie terug. Sedert die dag kreeg hij langzaam maar zeker de smaak te pakken. Ronald begon siga rettenpeukjes van de grond te rapen en stak deze aan met an dere smeulende eindjes. De gevaren van longkanker die de ro ker bedreigen, bleken hem niet onbekend te zijn, gezien zijn voorkeur voor filtersigaretten „Wij hebben het geprobeerd met mosterd aan de monstukken te smeren", zegt zijn vader wan hopig, „maar dat kreeg hij al gauw in de gaten"- De rooklustige Ronald ziet het nut van inhaleren gelukkig (nog) niet in. Zijn vingers heeft hij al ettelijke keren verbrand, maar dat schijnt voor hem toch geen doorslaggevende aanmoediging zijn ge woonte op te geven. Tot nog toe heeft Ronald geen kans gehad zijn rokertjes zelf aan te steken. Lucifers worden in huize Boshoff met de grootste zorgvuldigheid weggestopt. Vandaar zijn toevlucht tot na gloeiende peukjes van anderen. Tot wanhoop van de ouders moedigen bezoekers de kleine Ronald onbewust aan zijn kunst jes te vertonen. Ze willen wel eens met eigen ogen zien hoe zo'n klein ventje er als een schoorsteen op los dampt. Ten einde raad hebben de Boshoffs besloten, hun zoon dan maar op rantsoen te zetten. Een sigaret per dag is Ronald nu toegestaan. „Dit zal hem er hopelijk van weerhouden vieze peukjes van de grond te rapen" is het commentaar van een nu verder maar berustende vader Boshoff. In een van de werkvertrekken hangt een ingelijste dankbetuiging van het koninklijk huis. Dé heer Mölman schonk Soestdijk de vol ledige tekst, met televisiefoto's I geïllustreerd, van de verloving [van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven. Soestdijk rea- I geerde prompt met een vriende lijke dankbetuiging. Tijdens de historische televisie uitzending van de voetbalwed strijd DW.S.-Vasas ETO in Hon- 3 T MEI 1965 2iezo, het gevaar fs bezworen. Dat heb ik er weer netjes van afgebracht, denk Finou. Zo'n wekker is vtenslotfe niet voor de poes. &aar heb je die afschuwelijke ratel. Finou veert over- *ind en drukt met zijn linkerpoot bliksemsnel op de knop. ^'nou is hevig geboeid door het tikken van de wekker, "toar houdt helemaal niet van die rinkelende bel, die onverwacht de stilte verstoort. Maar hij weet Wt,t hem te doen staat E. J. MÖLMAN regering als klant Het moet een bijzondere man zijn, die zijn personeel overlevert aan de com merciële radio en televisie. Nog maar een paar jaar geleden wees geen enkel spoor in de richting van Veronica en Lu xemburg. De heer Mölman gaf geduren de zevenentwintig lange en eerzame Ja ren zijn capaciteiten aan de Nederland- sche Handelmaatschappij. Hij stond bij wijze van spreken al vlak voor een def tige directeurszetel, toen het lot Ingreep. Allerlei oorzaken scherpten in het hart van de toenmalige procuratiehouder het verlangen naar iets heel anders. De bui tenwereld leek zjjn gedachten te ruiken. De post en de teIefoon bracht het ene verleidelijke aanbod „a het andere. Ten slotte kwam de heer Mölman in dienst bij een groot reclamebureau in Haar lem. Na vrij korte tijd zette de ex-ban kier een streep onder zijn nieuwe car rière en hij vestigde zich als zelfstandige ondernemer in zijn eigen huis. De eer ste verdieping van zijn huis werd leeg gehaald en het normale meubilair werd vervangen door radio, en televisietoe stellen en bandrecorders. Vrouw en zoon werden ingeschakeld en toen de zaak steeds beter begon te lopen, kwam er ook vreemd personeel. teit van de uitzendingen. Zij luistert de teksten goed doorkomen en in de gouden tijd van radio en televisie Noord zee werden de reclamebeelden van de tandenborstels, automobielen en sinaas appelen met professionele argusogen op hun uiterlijke kwaliteiten beoordeeld. Al le teksten werden vastgelegd op de band en de beelden konden haarscherp wor den gefotografeerd. Maar sinds die ge denkwaardige zestiende februari, toen een groot deel van de Nederlandse be volking treurde om het heengaan van de REM, is radio en televisie Noordzee als werkobject weggevallen. Op dit moment kan de heer Mölman tnet rechtmatige trots zeggen, dat hij een goede zaak heeft opgebouwd. Als tcnige in Nederland controleert hij met behulp van zijn staf letterlijk alle spots van de bedrijven die via de zenders van Veronica en Luxemburg reclame ma ken. Naast zich heeft de staf van Reclame Service stapels tabellen, waarop uiterst secuur alle spots en de tijdsduur in se conden precies worden geregistreerd. Periodiek gaan de lijsten naar de recla mebureaus of naar de individuele adver teerders. Als de zaak hiermee klaar was, zou er niet veel te vertellen zijn. De con trolegroep aan de Delftlaan doet echter veel meer. Zij beoordeelt ook de kwali- De leider van Reclame Service behoeft om het verlies van de REM niet te treu ren. Zijn zaak wordt elke dag drukker en het wordt hoog tijd. dat hij uitziet naar een groter huis. Het vertrek van de REM en de dreigende ondergang van 'Veronica zullen hem niet brodeloos ma ken. Als zakenman mag hij de storm rustig laten uitrazen. „De commerciële radio en televisie komen toch terug." is zijn vaste overtui ging. Met dezelfde overtuiging verdedigt hy het bestaansrecht van beide zenders, ,,Ik vind dan ook dat Veronica ook in het toekomstige bestel moet meedoen. Veronica heeft in Nederland het spits af gebeten en deze omroep is een erkend medium geworden. Alle grote concerns als Shell en Unilever tre(len °.P a's ad verteerder en de grote zakenlieden we ten heus wel wat ze doen." De heer Mölman is en blijft optimis tisch. „Straks krijgen wij drie Hilver- sumse radiozenders met reclame en twee televisiezenders. De drie zenders Hilversum mogen echter per dag sa men maar tweeënzeventig minuten aan reclame, besteden. Veronica alleen al komt aan een gemiddelde van hon derdtwee minuten per dag. De televi sie wordt bedeeld met vijftien minuten reclame per dag." Uiteraard geeft de heer Mölman deze cijfers onder het voorbehoud, dat de be staande plannen van de regering worden uitgevoerd de Nederlandse adverteerders, onder houdt het bureau ook relaties met de buitenlandse collega's. Een collega in Constanz verzorgt de controle voor ge heel Duitsland en in Middlesex zetelt de controlepost voor Engeland. Uiteraard stellen de adverteerders de controle van hun kostbare seconden bij zonder op prjjs. De tijdsduur van de spots varieert van tien tot dertig secon den er voor elke seconde moet jn de week twaalf gulden en in de weekeinden vijftien gulden worden betaald. Voor de televisie liggen deze bedragen veel ho ger. Ten gerieve van de adverteerders 'eggen de mensen van Mölman hun oor te luisteren, zij registreren en tikken desgewenst de volledige teksten uit. Dit is dan één facet van de zaak. Het tweede en laatste is nog interessanter. Dat is het deel van de zaak dat Reporter Service wordt genoemd. Ook het werk van het Haarlemse con trolebureau kan niet bestaan uit uitslui- I tend individuele contacten met de adver teerders. Reclame Service heeft een overeenkomst gesloten met de Vereni ging van Erkende Advertentiebureaus en onderhoudt regelmatig contacten met de Nederlandse Bond van Adverteer ders. Zodra er iets is. dat naar de me- ning van Reclame Service niet helemaal correct is, tikt het bureau de overtrederl op de schouder. Radio Luxemburg kreeg een verontwaardigde heer Mölman aani de telefoon, omdat deze reclamezender op generlei wijze rekening had gehouden m et het overlijden van Churchill. Vero- i nica deed dit wel door enige tijd de uit- i zendingen te staken. Buiten de contacten 1 met de officiële vertegenwoordigers van Voor Reporter Service worden de bei de Hilversumse zenders ingeschakeld. Reportages, actualiteitenrubrieken, po litieke uitzendingen, kortom vrijwel elk gesproken woord vain Hilversum I en I.I worden op de band opgenomen, uitgetikt en doorgezonden naar de gegadigden. Bij die gegadigen vinen we vogels van verschillene pluimage. De beste klant is misschien wel de R.V.D. ofwel de Re geringsvoorlichtingsdienst „Wij zijn vaak in de gelegenheid om de regering binnen de kortste termijn te voorzien van. alle gegevefiS óVer de Nederlandse radio- en televisie-uitzendingen. Een paar weken geleden hebben we dat kun nen bewijzen. Minister De Jong van De fensie moest in de Kamer vragen beant woorden van het communistische Twee de Kamerlid Hoekstra. De man wilde haring of kuit van een interview met de scldaat uit Nieuw Guinea. Door middel van de R.V.D. kreeg de minister de be schikking over een bandopname". DE Westduitse organisatie van caféhouders is van mening, dat de roepnaam „ober" pervangen moet wor den, teneinde het beroep v'oór jongelieden aantrekkelijker^ te maken. Men 'denkt aanbeen prijsvraag, waaruit een verlos sende naam van standing te voorschijn moet komen. Wat is er toch aan de hand met al die ons zo aansprekende titels? Een minister mag geen excellentie meer heten, maar meneer de minister. Daar zal wel vit voort vloeien, dat we straks van me neer de bisschop spreken, zo als meneer pastoor is voorge gaan. Ik houd overigens niet van hoogwelgeboren zeer eaelge- strenge heren. In deze tijd van flats met vijftien verdiepingen worden zeer veel mensen weel geschapen hoog geboren en me nig gestreng heer is niet edel. De dagen van „meneer de di recteur" zoals de pet tegen de hoed zei, zijn voorbij. Vertrou welijk wordt over de baas of me neer Frits gesproken. Het merk waardige is echter, dat hoog naar een eenvoudiger niveau is teruggebracht, zonder inboeting van respect, maar dat uit lager gestationeerde kringen het ni veau moet worden opgetrokken. In deze democratische tijd is een juffrouw van de retirade nauwelijks meer denkbaar. Zij is garderobiste en dat is ook heel goed, want in menig toilet (let op: niet w.c.) wordt men verzocht zijn garderobe tn orde te maken alvorens men de in richting verlaat. De vuilnisman heeft gelijk als hij liever medewerker van de reinigingsdienst wordt genoemd en een putjesschepper bestaat niet meer, dat is een riolerings ambtenaar. In overoude tijden hadden ge goede families een meid. Keu rig in uniform. Later sprak men over een dienstmeisje, toen een gedienstige, nu een hulpje en de werkster is assis tente van mevrouw. Dat deelt ze trots mee als ze een telefoon gesprek ontvangt. Ze eten sa men in de keuken. Eerst at de meid in de keuken en mevrouw in de kamer, toen verhuisde het dienstmeisje naar de eetsalon, zittende tussen meneer en me vrouw, nu worden de spijzen in de keukenhoek voor iedereen opgediend. Laat die wereld maar draaien.' Wie een dienende functie heeft wil dat wel weten, maar men moet voorzichtig zijn met de aanspreektitel. Diender, sme ris, klabak, juut mag men al leen nog maar in romans aan treffen. Afschuwelijk een vrou welijke smeris of een iuutin! Terug naar de ober, kelner, gargon, waiter. Schande, dat men een rondbrengen van kof fie in Frankrijk „gargon" jon gen noemt, als deze grijze ha ren heeft en een smetteloze rok. „Jongen, kom eens hier", dat gaat heslist niet meer. Maar ob«r is toch altfjd hoog geweest M Duitsland. Wenselijker is, dat onze vaderlandse koffiebréngers voortaan betiteld worden met een Hollands woord. Horeca, schrijf eens een prijsvraag uit! PHILIP LANGE RAK Niet(s) voor de poes

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 19