Ook bobyuitzet Ceuiemons Japanner Ogata bezorgt toeschouwers huiveringen in hete koepelzaal.... Oranje-hockeyers besluiten seizoen In eindstrijd Belg sterker dan Scherz VOC en ACC zorgen voor briljant openingsnummer Haags Quick komt met een surprise uit de bus met nederlaag 1-0 Jeagers en Ten Bos ver in achterhoede HALF ZWAAR - HEEL LEKKER I NATIONALE Landgenoten veel sterker Cricketcompetitie van start Handbaluitslagen Italiaan Menichelli kampioen Tijdens Europese turnstrijd IBIllllllll MAANDAG 17 MEI 1965 U kunt kopen in Europa's grootste boekhandel Heroïsch Teleurgesteld Dfmes? hechter iüi'iiiütóiiiilil; voor e Belg Ceulemans in actie te Hilver- waar hij zijn titel wereldkampioen riebanden op grootse wijze prolon geerde. (Van onze verslaggever) HILVERSUM, 17 mei Raymond Ceuiemans, de 27-jarige Belgische drie banden vedette is weer teruggekeerd naar zijn haardstede. Direct na afloop van het fascinerend en bijzonder fraai wereldkampioenschap driebanden, raas de hij in zijn auto met zijn ouders èn de eerste prijs in een razend snel tempo naar het landelijke Grobbendonk, een dorpje rustend in het wijdse Vlaanderen. Daar lag zijn lieve vrouw Elze te wach ten met haar pas geboren baby van 5 dagen oud. „Raymond" had zij voor hij naar Nederland vertrok nog gezegd, ..Raymond, het schoonste geschenk voor mij zou de wereldtitel zijn". Raymond ging heen, naar Hilversum, naar de hel van Karseboom. Geladen met de hoogste spanning doch óók vast beraden. Hij de sympathieke Belg zou en moest dat geschenk aan zijn vrouw kunnen geven. En het is gelukt! Waren zijn gedachten de eerste dagen voortdu rend bij vrouw en kind en leed zijn spel hier erg onder, de ommekeer kwam in het weekend. De stoïcijnse Japanner, Ogata, de revelatie van dit jaar, en de Raymond Ceulemans biljart weergaloos in driebanden met flair spelende Oostenrijker Johan Scherz, alias de „verrassingskoning", werden langzaam maar zeker tot „krul lenjongens" gedegradeerd. Andere ka pers op de kust waren er niet. Hij was weer helemaal de oude Raymond, sterk als een leeuw met de wil om te winnen. Niemand maar dan ook niemand is er in geslaagd hem ook maar één punt te ontfutselen. Louter vakmanschap ken merkte de grote meester. Een ieder heeft dat moeten beamen. Er was geen sterker. Bij de prijsuitreiking wist hij de vele ogen van familieleden, vrienden, beken den en trouwhartige supporters op zich gevestigd. Applaus klaterde van de tri bunes omlaag. Zijn vochtige ogen glans den Handen mocht hij schudden. Toen gingen zijn gedachten naar huis, naar Elze, die wachtte in de eemzaamheid. Zij wist het al, Raymond had gewon nen Haar vurigste wens was in vervul ling gegaan. Maar daar in Hilversum werd Raymond Ceulemans nog op een grote verrassing vergast. Juist toen hij de „helleduivels'' en biljartvrienden,; want het zijn jofele jongens onder el kaar, gedag wilde zeggen, nam voorzit ter Damman, organisator van dit uitste kend geslaagd toernooi voor het laatst het woord. Weer werden schitterende cadeaus overhandigd. Maar voor Ceule mans, de maestro van het subtiele drie banden spel was nog iets extra's weg gelegd Een volledige babyuitzet voor zijn vrouw. Advertentie 30.000 boeken onder één dak elf speciale stands over inte ressante onderwerpen immense pocket-supermarkt In de hockey interland DuitslandNederland heeft De Keyzer zojuist een straf corner ingeslagen. Het wordt echter geen doelpunt, want de Duitsert keren de bal nog juist bijtijds. (Door Joop van der Hoek) Hilversum n mei op bijzon- der indrukwekkende wijze heeft Ray mond Ceulemans zijn derde achtereen volgende wereldtitel driebanden be haald. Het Belgische biljardfenomeen bleef in De Karseboom alle tegenstan ders de baas en behaalde een algemeen gemiddelde van 1.290. Met vaste hand en weergaloze stuurmanskunst leidde hij het schip van de overwinning langs de klippen, die in de woelige driebanden- *ee opdoken en na de zaterdag, toen hij de Fransman Hanoun had overvaren en de Japanse klip Ogata precies had Vermeden, kon hij de haven van de we reldtitel, waarvoor alleen torpedojager Scherz nog een formele barrière vorm de, tegemoet gaan. Ook die laatste hindernis kon het slagschip Ceulemans geen schade toebrengen en met de vlag top meerde de Belg aan de kade, waar de Brabangonne weerklonk. De overwinningen van Ceulemans sPraken duidelijke taal. Met uitzonde ring van Koya Ogata kon geen der deel nemers het de wereldkampioen werke- hjk lastig maken en steeds opnieuw be droeg zijn voorsprong aan het emde van een gevecht een niet onaanzienlijk aantal caramboles. Het duel met de onaandoen lijke Japanner evenwel bezorgde de hon derden toeschouwers op zaterdagavond huiveringen ondanks de hitte in de koe pelzaal. 's Middags was de Vlaming °yer de Fransman Hanoun heengegaan also' deze een sparringpartner was. Waar |?tussen Ogata in een prachtig duel met 5cherz iets beneden de maat was geble ken, stond het vast dat „de" strijd reeds P zaterdagavond zou worden geleverd. ..Een strijd die in de aanalen van de jhljarthistorie wordt beschreven op de iadzijde, waarop gevechten als die tus sen Vingerhoedt en Carrera in 1953 en russen Ceulemans en Lopez vorig jaar v1 Ostende zijn genoteerd. Een duel om ye heerschappij, dat aanvankelijk in het v°ordeel van de Japanner verliep, maar 5?t al vrij snel alle spanning verkreeg, le maar mogelijk was. Beide spelers be- ezen hun klasse, door ondanks het ge dicht van de strijd een produktie te ont- sf len. die alleen voor de allergroot- ysu is weggelegd. Pas in de Laatste fase °n het weergaloze duel werd er ge babbeld aan het moyenne, dat bijna v ®ods boven de 1.500 of daaromtrent gelegen. 57 gelijk was de stand, aar Ceulemans nochi Ogata trilde .Bij- de yven flegmatiek als de Aziaat begaf om z steeds weer naar de tafel dan 0en 0P'-ossing te zoeken voor de meer trof moeihjke posities, die hij daar aan- beJ on die hij natuurlijk ook pro- v: ,e achter te laten. De beslissing fn ,n de 43e beurt en ofschoon Ceule- tel k i?en reeds zeker was van de ti- dat 5yheerste hij zich tot het moment. ramiS fa^a u'' rïe nabeurt nog twee ca- sohJk0 hat^ gepuurd. Eerst tox ver- een brede lach op zijn gelaat. fat hij de titel volkomen verdiende, ewees Ceulemans nog eens ten over- oede in de finale met Scherz, toen hij aP"on met het oplopen van een fikse c erstand maar in de tweede helft van e paitij een zodanige produktie ontwik- e de (serie van twaalf in de 35e beurt) at de Oostenrijker toch na 44 beurten de vlag moest strijken. Ogata was welis waar winnaar over Hanoun, maar kon door de zestig beurten van dit nogal een zijdige gevecht de tweede plaats niet bereiken. Het deelnemen van Ogata heeft het zeer geslaagde toernooi een apart cachet verleend. Vanaf de eerste dag heeft de Japanner de harten veroverd en zijn spel oogstte terecht grote bewondering. Wellicht dat zijn voorliefde voor de los- sebandstoot hem tenslotte de wereldti tel heeft gekost. Hij speelt, dank zij zijn meer dan uitgebreide kennis van het diamond-systeem, de lossebanders voor treffelijk, maar laat zich tot het kiezen van een meestal moeilijke oplossing snel verleiden. Met Ceulemans smaakte Johann Scherg het genoegen, de Japanner een neder laag toe te brengen, maar ook hij moest daarvoor een heroïsch gevecht leveren. Was hij daardoor nog zo vermoeid, dat hij zaterdagavond geen kans kreeg te gen de Ruyter. Dat lijkt een verklaring, maar daar staat tegenover dat de Waal- wijker de partij van zijn leven speelde en in een vorm stak, die hem van ieder een had kunnen doen winnen. Bijna de zelfde vorm toonde de Nederlander in zijn laatste partij tegen bokser Steylaerts, die hij in vijftig beurten klopte en waar door hij de welverdiende vierde plaats bezette in het sterkste wereldkampioen schap driebanden, dat ooit is gespeeld. Ook Cees van Oosterhout kan als zesde en met het persoonlijke recordmoyenne van 0.934 op een geslaagd toernooi terugi ontmoet uw favoriete auteurs 'n drukkerij in vol bedrijf dagelijks lezingen, filmvoor stellingen e.a. evenementen 14, 17, en 18 mei 's avonds Nat. Boekenmarkt-Show Inlichtingen tel. 730641 Geopend van 10-17 en van 19.30-22.30 uur Zondagen 12-18 uur. Toegang 1.50 AMSTERDAM m Een van de grote verrassingen tijdens het toernooi driebanden was de over winning van Henny de Ruiter op Scherz. Hier schijnt de Nederlander te zeggen: „Sorry, het spijt mij (Van onze cricketmedewerker) AMSTERDAM, 17 mei De cricket teams van VOC en ACC hebben op de eerste dag van de competitie voor een fonkelend openingsnummer zorggedra gen. Aan de Rotterdamse Kleiweg vie len de runs 478 in totaal als rijpe appelen van de boom en na een zeld zaam spannende strijd werden dn pun ten eerlijk gedeeld. Een verrassende prestatie bracht het Haagse Quick op zijn naam door Rood en Wit in eigen buis met lege handen achter te laten. Dat landskampioen HCC tegen Haarlem met een zege van start ging. mag een nor maal resultaat worden genoemd. Het strekt de op papier zoveel zwakkere Haarlemmers echter tot eer, dat zij in Den Haag prachtige tegenstand hebben geboden. Het duel VOCACC leverde voor de cricketliefhebbers het neusje van de zalm Beide battingteams attaqueerden hun belagers met fors geweld, waarbij gastheer VOC met een score van 241 all out het eerst aan bod was geweest. Een fraaie innings kwam van het bat van jTonny Bakker, die met 65 punten top scorer werd. Ook Schoonheim 43, R Trii- zelaar 34, Groen 19, Wally van Weelde 23 en debutant v. d. Breggen 20 lieten zich niet onbetuigd. Van der Maas 328, Oostra 234, Klinkhamer 2—46 en F. Woudstra 257 brachten de wickets op hun naam. Wie gedacht mocht hebben dat het, door het ontbreken ''an Milner, H. van Weelde en H. Dukker, verzwakte ACC geen kans meer zou krijgen, kwam bedrogen uit. De Amsterdammers traden de VOC-aanval, waarin Groen met 6—71 de gevaarlijkste bowler was, onbevangen tegemoet en tot verrassing van iedereen viel pas op 156 het eerste Amsterdamse wicket. F. Woudstra had een kansloze 70 van zijn bat laten vloeien, waarna ook H. Rikse 83, H. Woudstra 27 en Oostra 29 niet uit, „bright cricket" leten zien. Onder geweldige spanning kwam het einde op een stand van 237 voor 9 Tot het laatst toe had er voor beide p'oepen een kans op de overwinning ingezeten. Met een draw kon iedereen zich echter tevreden stellen. De verjongde Rood en Wit-ploeg stel de tegen Quick danig teleur. De Hage naars batten eerst cn met de i weemaal gemiste Marseille als de belangrijkste rungetter brachten zij het tot ven totaal van 135. Venker 329 en Tuininga J32 deden in de Haarlemse aanval niets voor elkaar onder. Rood en Wit had met een stand van 35 voor 4 een zwakke start en kwam deze klap niet meer te boven. C. van Buchem 26 en Onstein 40 boden daarna nog felle tegenstand maar de overige batslieden faalden Acht mi nuten voor tüd zat de thuisclub voor het magere totaal van 117 aan de kant. Burki 535 had met de bal bet meeste succes. HCC ondervond dat ook met de min der sterke goden rekening dient te wor den gehouden. Het op bezoek zijnde Haarlem slaagde er in drie en een half uur stand te houden, waarbij de uitste kend spelende Flohil met een score van 45 niet uit zijn bat door de innings droeg. De wickets gingen naar Vriens 4—38, Van Laer 2—14, v. d. Bosch 2—39, Thorns 1—11. De Hagenaars nadden nog een zee van tijd om voor de runs te gaan, maar vooral bowler Paul Maas (3—33) maakte het hun verre van ge makkelijk. Na twee en een half uur had HCC de benodige runs ten koste van zes wickets in de boeken gebracht waarmee een moeizaam bevochten 'verwinning tot stand was gekomen. Peter van Arkel had met een score van 49 het leeuwe tot stand was gekomen. Peter van Arkel had met een score van 4 het leeuwen aandeel opgeëist. De Engelsman Tnorns kon met 29 runs op een uitstekend de buut terugzien. Van den Bosch bleef met 21 niet uit. AMSTERDAM, 17 mei De uitslagen van de competitiewedstrijden veldhand- bal van heden luiden: Overgangsklasse A: DAMES: SEW Amstel 4—1, (SEW kamp.); UDI—ESO 7—5. HEREN: John 2Attila 58 (Attila kampioen); OlympiaBI. Wit 198. Overgangsklasse B: DAMES: Quintis PSV 8—4; Velo—Walcheren 8—5; Sit- tardia—VHC 4—4 HEREN: Hellas 2—Tonido 17—12; Dy namo—PSV 2 7—9; Swift (Helm)— EBHV 14—6. MUHLHEIM, 17 mei. Men kan er nog lang over praten of de nederlaag (10), waarmee het Nederlands hoc- key-elftal zaterdag in Miihlheim tegen Duitsland het seizoen afsloot, verdiend was of niet. Gedurende de gehele eerste helft en tijdens een korte periode na rust was het combinatiespel van de Oranjeploeg, vooral op het middenveld waar Frans Fiolet met een indrukwekkende spilpar- tü zijn afscheid van het interland-hockey vierde en waar een sublieme linkshalf John Elffers zijn grote leermeester Jan Piet Fokker ditmaal in de schaduw stel de, veel sterker dan dat der Duitsers. Het backstel, Leemhuis en de eveneens afscheid nemende Terlingen, sloot on danks de dekkingsfouten, die uit het ge brek aan snelheid voortkwamen daarbij goed aan. Wanneer we dan ook mogen constate ren, dat het samenspel in de aanval soms goed lukte zou de conclusie moeten zijn, dat Nederland op de Uhlenhorst van Mühlheim met een sterke formatie op het zachte gladde veld is verschenen. Maar een ploeg, die zoveel kansen kreeg en uit 7 strafcorners (voor rust was de korte hoekslagverhouding 6 tegen 0, na rust 1 tegen 3) geen enkele treffer weet te verkrijgen, verdient de zege niet, De voorhoede, die Frans Spits op de middenvoorplaats had, opereerde maar zelden als eenheid. Rob Westdijk, een uitgesproken middenvoor-type faalde als binnenspeler en omdat ook Nico Spits zijn dag en de conditie niet had. ontving Frans Spits te weinig steun om met zijn solo's tegen de fors optredende Duitse spil Greinert succes te kunnen hebben- Ook rechtsbuiten Hylkema kwam er niet aan te pas en Arie de Keyzer op de lin kervleugel zag zijn vaak briljante rushes steeds afstuiten op de laatste Duitse ver dediger Er zal nog heel wat moeten gebeuren voor coach Bromberg dit zorgenkind heeft grootgebracht tot een gevreesde tegenstander voor de topteams, die over drie jaar in Mexico City om de Olym pische titel gaan strijden. Het enige doelpunt in de wedstrijd werd in de 43ste minuut gescoord door rechtsbuiten Schachner. Het ontstond uit een strafcorner De Nederlandse B-ploeg verloor met 20 van de Duitse reserveploeg. Ook hier verliep de eerste helft zonder doelpun ten. In de 64ste minuut scoorde de Duit se middenvoor Michael Krause de ope ningstreffer en twee minuten later voer de Suhl de stand op tot 20. ANTWERPEN, 17 mei. Lachend, met zijn armen vol glanzende bekers nam Franco Menichelli zondag in het Ant werpse sportpaleis de ovaties van de dui zenden enthousiaste toeschouwers in ont vangst. De donkere, 23-jarige Romeinse student toon de zich in de Belgische ha venstad tijdens het zesde Europese turn- kampioenschap de beste van 42 turners uit 21 landen. De Italiaan verzamelde op de zes onderdelen een totaal van 57.55 punten, waarmee hij het Zuidslavische turnfenomeen Moraslav Cerar, die in 1961 en 1963 Europees kampioen werd, de titel ontnam. Cerar kwam in Antwerpen bij de zes kamp zelfs niet eens op het ereplatvorm. Menichelli werd daarop geflankeerd door twee Russen, Viktor Lisitski, die in Tokio al getoond had de opvolger te zullen wor den van zijn grote landgenoten Shaklin en Titov, eindigde als tweede, terwijl de blonde Sergei Diamidov beslag legde op de derde plaats. De Nederlanders Willy Jaegers en Gerrlt ten Bos konden zoals verwacht in dit sterke gezelschap geen rol van bete kenis spelen. Volledig geïmponeerd door de prestaties van hun tegenstanders moesten zij met een zeer bescheiden klas sering genoegen nemen. Jaegers kwam alleen bij het paardspringen tot een cijfer dat op internationaal aanvaardbaar ni veau lag (9.00). De Nederlandse kampi oen eindigde als 34ste met 50.50 punten, terwijl Ten Bos, die zeer nerveus be gonnen was met een totaal van 47.95 39ste werd. In Antwerpen bleek weer eens duide lijk, dat bet Nederlandse herenturnen op een bedroevend laag peil staat en dat bij wedstrijden in ons land de jury meestal te hoog waarderen. Jaegers en Ten Bos zullen uit het reisje naar Antwerpen de conclusie moeten trekken dat ze echter zo goed nog niet zijn. De uitslag was- 1. Franco Menichelli (It.) 2. Viktor Licitscy (Rusl.) 3. Sergei Diamidov (Rusl.) 4. Miroslav Cerar (Z.-Sl.) 5. Age Storhaug (Noorw.) 6. Wilhelm Kubica (Polen) 7. Giovanni Carminecci (It.) 8/9 Nicolai Kubica (Polen) Erwin Koppe (O.-Dld.) 10/12 Jarislov Stastny (Tsj. sl.) Christian Giuffroy (Fr.) Olli Laiho (Finl.) Nederlanders: 33. Willy Jaegers 38. Gerrit ten Bos Een hechter ploegverband en een rus tiger routine hebben de hockeydames van West-Duitsland zaterdagmiddag op de Pelikaan in Zwolle een 13 zege op de Oranje-dames bezorgd. De Duitse ploeg was verre van briljant, maar betrouw baar in stickvoering en in opbouw van aanvallen, zoals het boekje het leert. De Nederlandse verdediging was daarbij uit gesproken aarzelend in optreden en zon der temperament. De score zou echter ongetwijfeld an ders zijn geweest als de Duitse doel- vrouwe Christel Behr niet in zo goede vorm had gestoken. De Oranje-voorhoede moest het in de eerste helft van soli heb ben, dat werd al snel duidelijk. Op links voerde dit Rietje Küner (Den Bosch) en Trix Lemmens lEHMC) enige malen ge vaarlijk diep in de cirkel. Het iets oude re backduo Marlinda Massa en Hannelore Blumenberg kreeg er echter gauw vat op en toen bleek duidelijk de doorzichtig heid van de Oranje-aanvallen. Uit de derde strafconrner kwam de eerste goal in de twintigste minuut. Inge Schleicher van HC Heidelberg stopte en sloeg, waar- op de door doelvrouwe Jose Stoots (Ra cing) niet snel weggewerkte bal door I middenvoor Gudrun Scheller over de lijn werd gewerkt: 10. Na rust begon Nederland een pittig of. fensief, maar de enige die verrassing in de aanval wist te brengen was links, buiten Wien van der Oord (Quick), dia in de 68ste minuut de basis legde vooï de gelijkmaker. Zij lanceerde rechts, binnen Heieen van Rooy (Voordaan) die van de achterlijn af scherp voor. zette, zodat middenvoor Liesbeth Lieve (BDHC) vinnig doorzettend, iets snel. Ier schoot dan de Duitse doelvrouwe naar voren sprong (11). Na 62 minu ten hernamen de Duitse dames uit een strafbully door Inge Schleicher de lei. ding. Uit een strafcorner had Len Nolte- Martens (EHMC) de bal met de voet van de lijn gehaald. De Duitse ploeg ging direct door en in de 65ste minuut profiteerde de snelle rechtsbuiten Inke Ketels van een misser (13). Een mi. nuut voor het einde redde Len Nolte- Martens nog uit een strafcorner op de doellijn Advertentie >0*1*0175a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13