Sneeuwlaag 24 meter dik Nog talrijke vermisten iUmdwit! VERMISTE KOTTER LAG RUSTIG TE VISSEN r Anti-overval- claxons in A'damse taxi's Moord op Westduitse taxichauffeur Namaak* Bomans viel snel door mand NEDERLANDS OUDSTE 107 MINSTENS 30 DODEN Cycloon eist tienduizend slachtoffers Betonhard Schuld n >3lan uit kist": Ik ben onschuldig Hele Volendamse N oordzeevloot ging zoeken KOUDER Bij achtervolging fietsendief Twee kinderen op schip verbrand In Oost-Pakistan Bedreigd 8 MAANDAG 17 MEI 1965 89ste JAARGANG No. 32049 GARMISCH - PARTENKIR- CHEN, 17 mei (DPA, UPI) Lawines hebben het afgelopen Weekeinde vooral in het Beierse Wintersportgebied harder dan ooit toegeslagen. Minstens 24 mensen levens was de tol, die de „witte dood" eiste toen zich met donde rend geraas zaterdagmiddag een lawine van de bijna 300 meter Loge Zugspitze omlaag stortte. Maar ook in Zwitserland, nabij Brig vielen drie doden, toen een lawine een trein honderden meters meesleurde. Bij Innsbruck eiste een lawine eveneens een dode bij de hellingen van de Ratikon, waar vier Westduitse skiërs door het naderend natuurgeweld overrom peld werden. Drie konden er gered worden. BINNENVERI NG het beste bed ooit gemaakt! SCHUIMRUBBER nog nooit geëvenaard! HAZET-F ABRI EKEN Zevenbergen N.B. KM Tijdens het weekeinde hébben prinses Margaret en haar ge maalLord Snowdon, een vrij druk programma afgewerkt in het kader van hun bezoek aan de hoofdstad ter gelegen heid van de Britse Week. Be bovenste foto toont de prinses in stille bewondering voor een der schilderijen van de Dutch Gift", door haar koninklijke zuster ter exposi tie aan het Rijksmuseum uit geleend. Daaronder ziet men de vorstelijke gasten bij de Engelse kerk aan de Groen burgwal, vergezeld van (ge heel links) de Britse ambas- saaeur Sir Peter Garran. Canon Marland (rechts) ver welkomt hen. Na afloop van de dienst liet Lord Snowdon zich in de „pub" op het Museumplein een pint bier goed smaken onderste foto Nederland's oudste inwoon ster, mevrouw De Bree in Hoogkerk, wordt op haar 107ste verjaardag gefelici teerd door de commissaris der koningin in Groningen, mr. C. Fock. «UREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM efoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Bnif/lntemen,en 20800 Postgiro 143480 Bi r Beverwijk: Zeestraat 50, tel 24790 'oor en Red. EJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'ectle: W. C. H. Leijdeckers en 'Al A' M' van der Ka"en At&e" hoofdredacteur: Albert Welling, net hoofdredacteur: Paul Kropman NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte Omroepers 20 cent per m m hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent per week, 3,25 per maand, f 9,65 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. LAWINES DODEN MINSTENS 24 MENSEN Zjrterdag tegen een uur ln de mld- raakte vlak onder de top van ^"gspitze een sneeuwmassa los, die 's een reusachtige golf over het >>Sehneefernerhaus" spoelde, een ge- uefd sporthotel, waar op het terras niets vermoedende mensen zaten te zonnen. Meer dan 300 toeristen had tien die dag een uitstapje naar het wintersportparadijs gemaakt, dat voor skiërs de laatste toevlucht is voordat tie zomer het onmogelijk maakt. Tot dusver zijn acht doden geborgen en 21 gewonden in ziekenhuizen onderge bracht, waar verscheidene van hen direct geopereerd werden. Er zijn in- zniddels reeds 30 meldingen binnenge komen van vermisten, niet een van hen bevindt zich onder de geborgen doden. Voor 16 vermisten heeft men de hoop op redding opgegeven. Korte tijd na de ramp begonnen hon derden redders koortsachtig aan het bergingswerk. Westduitse en Oostenrijk se soldaten (de grens loopt over de ^ugspitze), douanebeambten, leden van de bergwacht en Amerikaanse soldaten begonnen te proberen de slachtoffers dit de betonhard samengeperste sneeuw te bevrijden. Ondanks hevig noodweer, Sleeuw- en hagelbuien, werd dit werk £5 fakkels en schijnwerpers voortgezet. *k>ndag groeven ongeveer 400 mannen Advertentie J chJERVZALEM, 17 mei (UPI) Morde- Loek, de Israëliër, die door Egyp- scie diplomaten in een kist werd ge it li- 0ra aïs -diplomatieke post" uit a 'l<- te worden gezonden, heeft zater- a9 in Jeruzalem ontkend voor Egypte Bespioneerd te hebben. ëanLZ^enaa^e „dubbelagent", wiens on 'Jl® °P 17 november vorig jaar tot rli bgveld van Rome geleid heeft hoofri»t,u lling van een sensationeel in het U^AeschAedenis van de spionage een A Wijdden-Oosten, ontkende tijdens hebben o„ar verhoor zich schuldig te schriiriin^,'Taa^i aan illegale grensover- ®sypte ln en aan spionage voor verder in de 800 meter lange en 200 me ter brede sneeuwlaag, die op sommige plaatsen 14 meter diep is. In het dal staan twaalf hefschroefvliegtuigen ge reed voor het geval tegen alle verwach ting in nog overlevenden worden gevon den. De mannen worden by hun werk geholpen door 25 lawine-honden. Reeds zondagochtend werd door de justitie in München begonnen met een onderzoek naar de schuldvraag, vooral of het zonneterras van het hotel niet had moeten worden gesloten. Meteoro logen zyn van oordeel dat de tempera tuurstijging van de laatste dagen de voor de tijd van het jaar ongewoon dikke sneeuwlaag losgemaakt heeft. (Var, onze speciale verslaggever) VOLENDAM, 17 mei Vannacht om twaalf uur is onder hoogspanning de gehele vloot van Volendamse Noordzee- kotters uitgevaren om te gaan zoeken naar de VD 52, oftewel de kleine vis- kotter „Johannes Christina". Dit scheep je met vier jonge vissers aan boord werd sinds vrijdag vermist. Het had die dag moeten arriveren in de haven van Harlingen, van waaruit het telken male zee kiest om in de Duitse bocht op tong en schol te vissen. Nauwelijks was de massale speurtocht, waaraan ook nog door Duitse reddingsboten en vliegtuigen werd deelgenomen, begon nen, of de kotter van Jop Kwakman, naamgenoot van drie der vermiste vissers, zocht op goed geluk radiocon tact met de Johannes Christina en kreeg dat vrijwel onmiddellijk. De reeds als verloren beschouwde kotter was rustig aan het vissen en meldde zelfs goede vangsten Via Scheveningen-radio werd het vinden van de VD 52 direct gemeld. Ook aan Volendam-in-begrypelyke-pa- niekstemming werd het bericht me teen doorgegeven. De eerste reactie hier was er een van grote vreugde, maar onmiddellijk daarop barstte de bom der verontwaardiging. „Wij za ten hier in doodsangst, terwij] de he ren doodgemoedereerd aan het vis- den waren", vertelde ons een Volen damse visserman". Dat ZÜ een zg overweekse toer maken, dus gewoon een weekeind wegblijven om door te vissen, is ratuurlijk hun zaak- Maar waarom dat niet even gemeld hebben is hen natuurlijk hoogst kwalijK te ne men. Zondagmiddag op „de dijk had den de vissers van de Noordzeekot- ters spontaan het besluit genomen om ter middernacht alle uit te varen en te gaan zoeken." Al duurt het een AMSTERDAM, 17 mei Een taxi ondernemer gaat hier volgende week de eerste van zijn 25 taxi's voorzien van een voet-schakelaar, waarmee de chauffeur als hy wordt overvallen een claxon in werking kan stellen, die blijft loeien. De ondernemer, de heer W. Padt, ziet deze weinig kostbare scha kelaar als een eerste en direct te tref fen maatregel om de chauffeurs tegen overvallen te beschermen. Mocht blijken dat het geluid niet vol doende luid is, dan komt er een tweede claxon, bijvoorbeeld een passeerhoorn, bij zodat een dubbeltoon ontstaat of er wordt een afzonderlijke dubbeltonige hoorn gemonteerd. Van het na de twee recente taxi overvallen in Amsterdam van chauf feurszijde voorgestelde groene zwaai licht verwacht de heer Padt weinig ef fect als waarschuwingssysteem. Als een chauffeur in een stille straat wordt overvallen, geeft een dergelijk zwaai licht geen baat. Hij is op het idee van de constant toeterende claxon gekomen doordat een van de twee overvallen chauffeurs wel wat bereikte door op zijn claxon te blijven toeteren. Er kwam hulp opdagen en de aanvaller schrok van het lawaai en nam de vlucht. WAHLSTADT, 17 mei (DPA) Op de binnenplaats van een kolenhandel in Wahlstadt (Sleeswijk-Holstein) is zondagmorgen het stoffeiy'k overschot gevonden van de 43-jarige taxichauf feur Willi Brörs uit Bad-Segeberg. Hij moet verscheidene malen met een hard voorwerp op het hoofd geslagen zijn. Ook waren hem enkele messteken toe gebracht. De taxi werd in een straat op ongeveer 500 meter van de kolen handel aangetroffen. In de auto wer den geen bloedsporen gevonden. De vermoorde man is beroofd. Hy zou enkele honderden marken by zich heb ben gehad. Zaterdagavond tegen elven had de taxichauffeur zyn vrouw laten weten, dat hij een rit van tien kilo meter ging maken. Sindsdien had zij niets meer van hem gehoord. Verwachting geldig tot dinsdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Kouder overdag. Zwak ke, later matige, naar noordelyke richtingen draaiende wind. DINSDAG: zon: 04.42-20.32 maan: 23.55-06.24 Politie schiet op aanvallers AMSTERDAM, 17 mei Twee agen ten in burge*- hebben gisternacht om streeks half vier op de Oude Zyds Voorburgwal geschoten op vijf jonge lui tussen de vyftien en vier en twin tig jaar, die hen in hun auto hadden lastig gevallen en hadden getracht hen te ontwapenen. Een achttienjarige matroos kreeg een schot in de linkerschouder en een een en twintig jarige dek- knecht werd in zijn linker bovenarm ge raakt. Na behandeling in een zieken huis zijn beiden, samen met de drie andere jongelui in voorlopige hechte nis genomen. De politiewagen, die niet als zodanig herkenbaar was, werd op de gracht aangehouden door de vyf jongelui, die daar wat rondhingen. Twee van hen gingen ieder aan een kant van de auto staan en bedreigden de inzittenden. De bijrijder had een pistool in zijn hand, omdat hij en zyn collega achter een fietsendief aanzaten. Zijn aanvaller drukte zijn arm achterover en trachtte herr zijn pistool te ontnemen. Toen dit niet gelukte, liep ..de jongeman weg. Aan de andere zyde van de wagen was de chauffeur inmiddels door de andere man aangevallen. Hij trok zijn BRUSSEL, 17 mei (ANP) Bij een brand op het Nederlandse binnenschip de „Rupelszoon" zyn vrydagavind in België twee jonge kinderen om het le ven gekomen. De lichter lag op de ri vier de Rupel by de Belgische plaats Niel. De in het achteronder ontstane brand werd ontdekt door een veerman. Twee kinderen, een jongen van één jaar en een meisje van zes, konden niet worden gered. Een vijfjarige jon gen kon wel uit het brandende schip wordn gehaald. Hij .is met brandwon den in een ziekenhuis opgenomen. De ouders van de kinderen waren in kopen aan het doen in Niel. Zij kwa men enkele minuten na de ramp bij hun schip terug. De schipper, de 33- jarige G.S. uit Rotterdam, brak zyn pols by het inslaan van een patrijspoort. Hy en zyn echtgenote, die een shock kreeg, moesten eveneens naar een zie kenhuis worden overgebracht. pistool, waarna ook deze aanvaller de benen nam, gevolgd door de drie an deren, die om de wagen stonden. De agenten, die meenden te maken te hebben met één van de groepen, die in de buurt nogal eens burgers lastig vallen en in de gracht gooien, som meerden de jongelui te blijven staan. Toen ze hieraan geen gevolg gaven, schoten zij. Een achttienjarige plaat werker en een vierentwintigjarige houtbewerker worden er van verdacht de politiemannen te hebben aangeval len. De fietsendief, een zestienjarige scho lier, werd later eveneens gearresteerd. MAASTRICHT, 17 mei De hier woonachtige Chinese kunstschilder Ro nald Yang heeft zaterdag met de be zoekers van de opening van zyn ten toonstelling in kunsthandel Felix een grap uitgehaald, waarover de meeste aanwezigen niet erg te spreken zijn. De grap bestond hierin. In plaats van Godfried Bomans, die als inleider op de convocaties vermeld stond, trad een „pseudo-Bomans" op. De inleider, met wie de tentoonstel lingsbezoekers het zaterdag moesten stellen, leek sprekend op Godfried Bo mans, maar niet zodra was hy aan de gebruikelijke openingsspeech begonnen of iedereen begreep, dat hier niet de echte Bomans aan bet woord was. De meeste belangstellenden, die niet zozeer voor de expositie, als wel voor de stel lig geestige inleiding van Godfried Bo mans gekomen waren, toonden zich over deze gang van zaken hoogst ver ontwaardigd. Het publiek legde de quasi-inleider het vuur na aan de schenen. Toen het de „pseudo-Godfried" ontmaskerd als de zich journalist noemende P. de Rijke al te heet onder de voeten werd, ver dween hy ijlings van het toneel. Enkele aanwezigen hebben de politie van het gebeurde op de hoogte gesteld. week" zei men. „Wij zoeken, want we willen zekerheid." De Noordzee- kotters, waarvan veruit de meeste buiten Volendam, in oa. IJmuiden, Den Helder en Harlingen zijn gesta tioneerd, kozen middernach' alle zee. De grote verontwaardiging aan boord van deze schepen toen het nieuws van het terugvinden bekend werd, laat zich gemakkelijk raden. De VD 52 is een betrekkelyk nieuwe kotter van ongeveer 21 meter lengte. De schipper is de 30-jarige Dirk Kwak man, gehuwd en vader van twee kinde ren. Behalve zyn twee broers kleine- Dirk (24 jaar) en Siem (20), maakt ook Hein Schilder deel uit van de be manning. Naar wy vernamen zou het scheepje deze week averij hebben op gelopen en daarom de haven van Helgo land zyn binnengelopen. Vandaar is men weer naar zee gegaan richting Harlingen. Maar onderweg zou men, zoals dat dan heet, nog enige „trek- kies" doen. ln Volendam nam dit weekeinde de onzekerheid met het uur toe. Vooral na dat bekend werd dat het Duitse radio station Norddeich bekend had gemaakt ciat bij het Duitse Waddeneiland Lange- oog wrakstukken van een schip in zee dreven. Onmiddellijk waren drie Duitse reddingsvaartuigen uitgevaren, maar hun speurtocht op de aangegeven plaats leverde niet'' op. Ondertussen gonsde het van de ge ruchten. Vrijdagmorgen toen de kot ter nog gesignaleerd is, was het prach tig weer met een vlak zeetje. Men hield rekening met de mogelijkheid dat het scheepje op een mijn is gelopen, of dat het door het zg „bokken" ten onder was gegaan. Bij dat „bokken" sleept liet scheepje aan weerszyden een groot net door de zee. Die netten zijn boven aan de mast bevestigd. Al eerder is net voorgekomen dat zo'n net onder water aan een of ander obstakel is Olijven haken, waardoor het schip met een ruk ondersteboven werd getrok ken. Dit gaat zo snel in zijn werk dat ae bemanning er volkomen door ver rast wordt. Sindsdien wordt het zg bok- ketuig in visserskringen ook wel „de moordenaar" genoemd. Toen Jop Kwak man met de VD 52 contact kreeg viste de kotte" ter hoogte van de EJ-11 boei in de Duitse bocht. Advertentie) niet duur wel heerlijk ■H GRONINGEN, 17 mei De oudste inwoonster van ons land, mevrouw J. A. de Bree-Meyer te Hoogkerk is gis teren 107 jaar geworden. Wegens haar toestand moest de verjaardag op me disch advies op bescheiden wyze wor den gevierd in haar woning, waar ze wordt verpleegd door haar vier doch ters, die in leeftyd variëren van 69 tot 85 jaar. De commissaris der koningin in Gro ningen en de burgemeester van Hoog kerk kwamen met hun vrouwen de ja rige feliciteren. De koningin bood tele grafisch haar gelukwensen aan. OAG HEBBEK A TOMMIES GAAN ZUN OH? NOU, EEN 8ROERTJE DAN Explosie V.S.-basis Vietnam BIEN HOA. 17 mei (DPI) Zonder toedoen van de Vietcong-rebellen naar het zich laat aanzien zyn de Amerikanen in Zuid-Vietnam getroffen door een ernstige ramp op hun vlieg basis Bien Hoa, die aan minstens der tig mensen het leven kostte, de basis voor geruime tijd buiten werking stel de en ongeveer een tiende van Ameri- ka's B-57 bommenwerpers in Zuid-Viet nam vernielde. Zeker 26 Amerikanen en vier Viet- namezen kwamen om het leven als gevolg van de explosies van de bom- menlading van meer dan 20 ge vechtsvliegtuigen als gevo'o van het per ongeluk, „spontaan", exploderen van een bom aan boord van een der toestellen. De branden en explosies verwoestten tien Camberra bommen werpers B-57 van de Amerikaanse luchtmacht, 11 Skyraider jagers van de Vietnamese luchtmacht en een Crusader straaljager F-8 van de Ame rikaanse marine. Volgens Amerikaanse militaire woord voerders in Saigon zyn minstens 95 Amerikanen en zeven Vietnamezen ge wond geraakt. Gevreesd wordt dat de ramp meer slachtoffers heeft geëist dan tot dusver bekend is. De autori teiten vrezen dat het aantal doden tot 50 en het aantal gewonden tot over de 100 zal zyn gestegen wanneer men de wrakstukken zal hebben opgeruimd. Vermoedelijke oorzaak van de ramp is het in brand vliegen van een B-57 gevolgd door een explosie van het toe stel, in de onmiddellijke nabijheid waarvan andere met zware bommen geladen vliegtuigen vleugel aan vleugel geparkeerd stonden. Een en ander had een kettingreactie ten gevolge die de hele ry vliegtuigen op de talud aan tastte. De materiële schade wordt ge schat op meer dan 20 miljoen dollar. De verkeerstoren werd buiten werking gesteld terwyl de muren van hangars instortten. De Amerikaanse autoriteiten hadden zaterdag de luchtaanvallen op Noord- Vietnam voorlopig stopgezet, aldus is in officiële Amerikaanse kringen verno men. De laatste drie dagen waren reeds geen aanvalle.i meer gemeld, ook niet door onderdelen van de Zuidvietname- se luchtmacht. Een en ander staat uiteraard in geen enkel verband met de ramp van Bien Hoa. DACCA, 17 mei (UPI) De cycloon die vorige week de kustgebieden van Barisol (Oost-Pakistan) en de eilanden daarvoor teisterde, heeft ca. tienduk zend mensenlevens geëist op een ba volking van ca. wee miljoen. Naar gelang de verbindingen werd» hersteld, kwamen steeds meer berich ten over dood en verwoesting uit afga iegen gebieden binnen. Maar van som mige ontoegankelijke gebieden en eilan. den voor de kust heeft men nog gee^ juist beeld kunnen krijgen van de ta die het noodweer daar heeft geëisL. aangezien de verbindingen nog niet vol ledig zyn hersteld. Volgens politieberichten kwamen ii» het gebied van Gaiachipa aan d« Golf van Bengalen ongeveer 3.30(1 mensen om het leven. De politie van Amtali meldde meer dan tweeduizend doden. Tien politieposten moeten zich nog melden. In genoemde districten ging een half miljoen stuks vee verloren. De geteisterde gebieden worden thans bedreigd met epidemieën van besmette lijke ziekten. Duizenden gewonden wachten er nog op medische behande ling en de inwoners hebben byna geen drinkwater. Het provinciale bestuur heeft om hulp gevraagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1