Bejaarden ubileum van hun vieren school Reünie oud-leerlingen werd groot succes Academie besluit haar cursusjaar Haarlemse Verkeersweek beantwoordt slechts gedeeltelijk aan de verwachtingen HAARLEM hartelijk in ANGERS ontvangen Ruim 20.000 bejaarden in Haarlem; 12,2 pet Geen uitzonderings positie voor be jaar den Boerhaavewijk kreeg kleuter school Jeugdige dieven op heterdaad betrapt VURIGE ONTMOETING Eerste program opgesteld voor uitwisseling MEISJE ONDER AUTOBUS B. EN W. IN NOTA 120 kleuters vullen de drie klassen WEER INBRAKEN IN HAARLEM K.V.P.-werkgroep Haarlem bijeen Burgerlijke Stand Haarlem MAANDAG 17 MEI 1965 PAGINA 3 °P de HAARLEM, 17 mei De vie ring van het gouden jubileum van de Theresiascholen aan de Kleine Houtweg is tijdens het afgelopen weekeinde een groots feest gewor den. Het grootste succes is zonder twijfel geworden de samenkomst van enkele honderden oud-leerlin gen, gistermiddag in het ver trouwde schoolcomplex. De invita tie van de reüniecommissie bleek voor tal van meisjes-van-vroeger een prachtige gelegenheid om en kele uurtjes de goeie ouwe tijd op nieuw te beleven. En zo kwamen ze daar aan: volwassen vrouwen, moeders van gezinnen, die ooit met misschien bevend hart de school waren binnengestapt. Nu was er de spanning van „zou die en die erook zijn?" Een illustratief beeld van de sfeer tijdens de reünie van de oud- Theresianen. w^MRlem, 17 mei De Verkeers vrij beeft maar gedeeltelik aan de kefra°htingen van de Haarlemse Ver- ge.j Politie beantwoord. „Technisch vjg®" 's zjj volledig geslaagd. Als we badr) e- zoveel technische apparatuur Voluj" Sehad dan nu, dan nog zoi» die it. a'g bezet zyn geweest. Haarlem ontvangen door Angers. Angers bleek echter ook grote culturele Van links naar rechts: Jean Turc, en touristische waarde aan de jumelage burgemeester van Angers, Prosper etnhEcofen'd(Dse B^aux Arts^weike^nL David, wethouder van Angers, en germate te vergeiyken is met de Haar- verder mevrouw Cremers, de heer voorts eAeCn kaüiohJke' uSversHeit. heeft De Graaf, burgemeester Cremers, Tot verrassing van de Haarlemmers ds. Ter Steege, en de lieren Moen meester1 Turc kweker^wis^n-* en Bartman. Op de foto beneden: minste het adres van een heel goede burgemeester Cremers onder meer lamssiager in Haarlem. Aldus konden óm aesvrek met kanunnik Jeanne- Voor Haarlem e.o. Films Muziek Toneel T entoonstellingen *1 van Haarlem hebben de wacht aa<* niet al te lang laten «aar af„i°Lde bejaardennota, die zij F. A lr. ng van vragen van drs. tien m sers hadden toegezegd. Der- te tl, anden zi-in in dit geval een kor- stuk m,'n> gezien vooral het gedegen ver t,Werk' dat nu is afgeleverd. In 'nhoi Vi artikelen geven wij de teraai? Van de ncda weer. De gevneen- Uitstoi Cn de burgerij hebben nu een brnhi inzicht in het bejaarden- biet (em' da^ met name in Haarlem 0u z"" opvallend hoog percentage len mensen, ingrijpende maatrege- n vraagt. VeH? ,kig ziJn he maatschappelijke de j.°.udinsen nu zo ontwikkeld, dat 2ijn gaarden zelf geen probleem meer dacht echter de zorg en de aan- levo Waar°P zij na een welbesteed en recht hebben. Daarbij gaat het Van eerste plaats om het treffen een Voorz'eningen, waardoor zij van ongestoorde levensavond kunnen senieten. VnnCt belangrijkste punt in de nota is r ons de bij herhaling door B. en jaarfl erlcondigde Veiling» hat de be- 'hen tenzij om lichamelijke of een .''ike omstandigheden niet in den Ultz°nderingspositie moeten wor- - a gesteld. Zij horen thuis in de grote e genschap, waarin zij hun rechten Plichten hebben. Het smartlapperig erbuigen over de bejaarden alsof re rgens toe in staat zijn, dient uit zié? koze te zijn. Wie om zich heen ®l> kan gemakkelijk constateren, dat meeste bejaarden waarachtig zelf "n boontjes kunnen doppen. In principe hebben B. en W. dan j?. gelijk, dat men voorzichtig moet m met reducties voor bejaarden, bij- oorbeeld voor de bus en de schouw- Prg. De bejaarden dienen volop mee J? tellen. De practijk is helaas anders. e. (financiële) nood bij zeer vele ,elaarden is nog groot. Zij kunnen 'oh vaak heel weinig permitteren. Het "hgangspunt van B. en W. heeft dan a°k pas practische zin, wanneer ook "bandeel de bejaarden uit hun uit- "'nderingspositie zijn gehaald. Hier ligt natuurlijk op de eerste Plaats een taak voor het Rijk. Hopelijk "raagt de nota van B. en W., waarin de zaken eerlijk en openhartig wor den gesteld, tot die maatschappelijke Verbetering in de positie van de be jaarden het nodige bij. ^Haarlem, n mei Dank zy ae oplettendheid van een surveillerende agent konden vannacht twee jongelui Worden aangehouden, die in de Jaeo ."Unenstraat bezig waren in te breken m auto's. De agent hoorde ter hoogte Van het Prinsenhof enig gerucht. Met medewerking van de Radio Auto Dienst werd de buurt afgezet, met als resul- '®at dat korte tijd later de 20-jarige F. J. k der W. en de 21-jarige G. M. de B. ,°nden worden aangehouden. Zy leg- "cn een bekentenis af, dat zij zijspiegels «n auto's hadden afgesloopt en papie- eh ontvreemd. Zij zijn in verzekering gesteld. HAARLEM, 17 mei Inbrekers, ge specialiseerd in het forceren van boven poten, zijn het afgelopen weekeinde eer actief geweest. Drie winkels kre- Ijfb ongewenst bezoek. Uit de toonbank- van een kruidenierswinkel aan de orsulastraat verdween veertig gulden, 't de la in een kaaswinkel aan de Kei- JJtraat werd 50 meegenomen en uit n winkel aan de Nassaustraat ver- THERESIANEN "\Vi valfben twee pakken rijst "b i,06. ter waarde De reünie is feitelijk het feest van de verrassingen geworden. Verrassin gen om het weerzien en de herkenning. Kreten klonken van ,,o gut, kyk nou eens". En daar stond dan het verle gen meisje van veertig jaar geleden, dat een gesteven jurkje met plooien droeg en lange vlechten in het haar. Nu verscheen zy in een zomers com plet, het haar vergrysd, maar met de vlotheid, die destyds zondige ergernis gegeven zou hebben. De herkenning ging overigens niet altijd even gemak- keiyk. „Hoe heet jij ook al weer? Nee niet zeggen. Even denken." Dan werd er diep nagedacht. En dan kwam de naam. Heel voorzichtig. En meestal was het raak. Een verrukkelijk feest. Op de deuren van de klaslokalen stonden bordjes met jaartallen. Daar werden de verschillende jaargangen van Theresia verwacht. Het ging alle maal heel onofficieel. Er werd gepraat en gelachen. Namen van vroegere le raressen gingen over en weer, met haar deugden en ondeugden. Verscheen er zo'n lerares in het gezelschap dan kon ze op een hoeraatje rekenen. De Zus ters van Liefde, intussen ook al stevig gemoderniseerd, maar nooit ouder ge worden, stonden uiteraard sterk in de belangstelling. Van de oude garde wa ren er niet veel meer te bekennen, maar een Zuster Ignatia bijvoorbeeld riep meteen honderden herinneringen wakker. Zij zal ze zelf ook wel gehad hebben. Bp duizenden vermoedelijk. De oud-leerlingen hadden ook voor een geschenk gezorgd. Het werd sym bolisch overhandigd. Binnen niet al te lange tijd zal de school een keramiek in de muur ryker zijn, dat blijvend het jubileum en reünie zal memoreren. Een groot feest dus, waarvoor de reünisten van heinde en ver naar Haarlem wa ren gekomen. Er werd zelfs gefluisterd, dat er oud-Theresianen uit Amerika en Spanje overgekomen waren. Misschien is dat een sterk verhaal, maar het il lustreert op treffende wyze de aanhan- kelpkheid van de oud-Theresianen. De allerjongste generatie ze zong onder leiding van Jan Laarveld enkele liedjes heeft er misschien niet veel van be grepen. Ze heeft misschein ook wat ver baasd gestaan over het rumoer, dat zelfs in de Theresia-school mogelyk is. Ja, dat was nu eenmaal zo. Het moest soms wel eens stil zyn, maar dat lukte in dan gezelschap niet meer. En ook hier ging het smoesje niet meer op: „Nu, dan jullie moeders maar, die wa ren vroeger heel stil." Want die moe ders waren nu in groten getale present. De feestelijkheden begonnen zaterdag middag met een druk bezochte recep tie in de speelzaal van de kleuterschool. Een van de velen die de leiding, de zus ters van Tilburg, hun gelukwensen aan boden, was de deken van Haarlem. Drs. Th. Zwartkruis prees de toewijding waarmee onderwijs wordt gegeven. ,,U plaatst het kind centraal. Van de resultaten profiteer ik elke dag; de secretaresse van het dekenaat is een oud-leerlinge van u. Dank u wel." Op de receptie werden toespraken afgewis seld door zang en declamatie van scho lieren. De Haarlemse bloemenmeis jes zorgden voor een extra fleurig tint je. Zij speldden de bezoekers een tulp op. Zr. Carta, hoofd van de ulo en lagere school, deed hierover een boekje open. Over de veranderingen binnen de school achter een onveranderde gevel. Zp vertelde van de diverse uitbreidin gen en moderniseringen die met veel moeite tot stand zijn gekomen. Niet al leen het interieur veranderde belangryk, ook de onderwijsmethoden en de leer lingen. ,,De meisjes van nu zyn lang niet meer zo styf en braaf. Gelukkig maar", vond zr. Carla. De heer L. Habraken, onderwijzer en deze middag ceremoniemeester, noemde een andere verandering. Hij bekende het vooral prettig te vinden, dat de verhouding tussen religieuze leerkrachten en leken tegenwoordig zo harmonieus is. „De tyd is voorbij, dat de religieuzen in de pauze een kop koffie kregen en de leken een kop thee." Namens zijn collega's bood spreker een bloembak met planten aan. Ook de heer J. Poncin, voorzitter van de Augustinusvereniging, kon het alleen maar een vooruitgang vin den, dat beide groepen leerkrachten veel beter samenwerken en elkaar waarderen. Ryksinspecteur G. Kok deed even eens een greep in de geschiedenis. Hij herinnerde aan de toespraak die zyn voorganger hield bij de opening van de school en waarin die zei te verwachten, dat hier goed onderwijs wordt gegeven. De zusters van Tilburg, die in 1832 de eerste meisjesschool in Amsterdam stichtten, stonden daarvoor garant. „Onderwys geven is een kunst. Wat de kinderen in hun jeugd meekregen, blyft hen lang by, waren de woorden van pastoor W. van Gastele van de Spaarne-parochie. Hy noemde een ka tholieke school een kostbaar bezit. Me vrouw A. Mulder-Offers bood namens de ouders van de leerlingen van de ulo en lagere school een gebrandschilderd raam aan, voorstellende S. Theresia van Avila. Mevrouw L. J. M. Nelissen- Gorter overhandigde als vertegenwoor digster van de ouders van de kleuter school-leerlingen een dia-projector. Het voltallige onderwijzend personeel werd verrast met een presentje. De oud- leerkrachten wilden op de receptie geen verstek laten gaan. De heer J. Beyk was hun representant. Hij schonk een vitrine waarin de meesterstukken van de leerlingen kunnen worden uit gestald. De heer N. A. Faase, hoofd van de Antoniusschool in Aerdenhout, sloot de rij van feliciterende sprekers. Hp noemde het een grote verdienste dat de school met haar tyd is meegegaan. Zr. Engelberto dankte als afgevaar digde van het hoofdbestuur allen die hebben bügedragen tot groei en bloei van de school. „Het is prettig van tijd tot tijd een jubileum te vieren." Vooral als er alleen maar dankbare geluiden worden gehoord. HAARLEM, 17 mei De bijeen komst van de Haarlemse K.V.P.-werk groep van vrijdag werd bijgewoond door niet minder dan zeven leden van de K.V.P.-raadsfractie, onder wie de twee K.V.P.-wethouders. Ofschoon bp de bespreking door de veelheid van actuele onderwerpen die aan de orde kwamen (intergemeente lijke samenwerking, bouw parkeerga rages, onderwijs, overschakeling op aardgas, personeelsbeleid, sociale za ken en de toepassing van de Bijstands wet), niet steeds in details kon worden gegaan, gaf het gesprek de werkgroeps leden een duidelyker kijk op de op vattingen en de werkwijze van de fractie. Dat de fractie de belangstel ling van de werkgroep voor haar werk en het daarmee samenhangende begrip voor de gang van zaken in de ge meente alleszins waardeert, moge blij ken uit het aanbod van wethouder Van der Veldt om op een volgende byeen- komst nog een nader in te gaan op de praktijk van de Bijstandswet. HAARLEM, 17 mei Het curcusjaar van de in Haarlem gevestigde Academie '63 is zaterdagmiddag gesloten met een ontvangst door het bestuur, bij afwezig heid van mK dr. P. Witteman en wet houder D. J. A. Geluk vertegenwoordigd door de secretaris L. C. A. van Kuijk, een rede door prof. G. H. Holt en eeii expositie van werken der studenten. Na een dankwoord voor de onont- beerlpke materiële en idiële medewer king van de gemeentelijke en provin ciale overheid, particulieren en bedrij ven, docenten, dagelijkse leiding en deelnemers stelde prof. Holt de vraag of het bestuur nog staat achter de doel stellingen van de eerste opzet. In het verloop van zijn voordracht bleek dat het bewuste experiment be wezen heeft nog niets van zijn noodzaak te hebben verloren; de resultaten van dit academisch jaar zyn een tastbaar bewijs voor het bestaansrecht van de ateliers. De tijd voor een nadere defi nitie van deze vorm van kunstopleiding is nog niet aangebroken, er is echter geen enkel bezwaar om op de ingesla gen weg voort te gaan. De opleiding in ateliers blyft dus als het belang rijkste aspect van de opleiding gehand haafd. Op een heftig veranderende sa menleving reageert in de eerste plaats de kunstenaar. Zonder de methodiek en de didactiek uit het boekje richten zy ons rechtstreeks op de individuele kunst beoefening. Elke overheid zal de waarde van het experiment in deze gistende tyd erken nen, aldus spreker. Ons instituut, dat evenals de meer formele kunstopleidin gen de vorming van de beroepskunste naar beoogt zal niettemin van deze ge reglementeerde instellingen nimmer een doublure vormen. Zonder te vullen beweren dat de Aca demie '63 onmisbaar is blijven wij stel lig geloven dat zy een geheel eigen rol tussen de kunstenaarsopleidingen in ons land heeft te vervullen. Na deze overtuigende argumentering voor de nog steeds niet officieel ge stabiliseerde academie, verspreidden de toehoorders zich over de ateliers waar men van het werk der deelnemers kon kennisnemen. Belangstellenden kunnen de tentoon stelling in het gebouw aan de Kouden- horn tot 13 juni bezoeken. De ope ningstijden zijn dagelijks, ook 's zondags van 1 tot 7 uur. BEVALLEN van een zoon: 13 mei: H. de Wal-de Boer, C. Peetoom-Gal- jaard, Ch. Feitz-Telder; 14 mei: A. Schippers-Hooglugt. Van een dochter: 13 mei: M. Nijs- sen-Vastenhout, A. Dufek-Hirs, H. Stie- ne-van Willigen; 14 mei: Ch. Veenstra- Smit, A. van den Berg-Hofman, M. Lensen-van der Togt. ONDERTROUWD: 14 mei: B. Riet bergen en C. Kossen, J. Oostingh en G. Hoogland, R. Jansen en J. Sinnige, F. Willemse en W. Hendriks, J. Ligt en H. Bootsma. OVERLEDEN: 11 mei: J. van de Vel de, 60 jr., Hazepaterslaan; 12 mei: A. Kranevelt, 70 jr., Zplweg, S. van Dru- nen-Andrée, 79 jr., Niels Finsenstr., C. Rip-van Leeuwen, 84 jr., Hazepaters- laan, M. Homan-Martens, 63 jr., ter Haarstraat, B. Hettasch-van Donselaar, 64 jr., v. 't Hoffstraat; 13 mei: C. Post, 64 jr., Middenweg, J. Lensen, 66 jr., Zwaluwstraat, H. Aerts-van Wolde, 78 jr., Kenaupark, J. Wijkhuizen, 69 jr., Lange Annastraat, A. de Block-van der Hoofd, 68 jr., Trompstr. jyr,-'K oezet zyn geweest, belafl We hadden wel meer „loopvolk' tuijJ stelling voor de instructieappara- ftl0tvi Venvacht", zei ons inspecteur Th. SecJi "ie met zijn vaste staf van de da v'erkeersopvoeding en propagan- kep»„an "e Haarlemse politie de ver- A organiseerde. ^'apVvf?rzaa"''; voor de niet aan de ver- I'hg v g?n beantwoordende belangstel- stand.?'1 •t Publiek voor de voorlichtings- centroi Z1,e.t inspecteur Blom de niet- "Als ijf ^'Jlging van de Koude Horn. "Ou ik h l,v- de Botermarkt zou ik'n ?et nog eens moest overdoen b.v hJ p uerkeerseentrum inrichten op -Zei hy. het i2^rVeidigende belangstelling voor beersco„^Ische gedeelte van het ver- aan hot lr?im schrÜlt de heer Blom toe motor?,! i dat heel veel bezitters van geefs oeirhugen na herhaaldeiyk tever- rafrehnna„ e?n .mankement by een ga- hoop vestivdl® ZÜn geweest- nu bun specinih? j °P een controle door ge- nirt Kti^erd' technici. En by die teëh- leen v°oror dat gebreken niet al maar o?wes, v worden gesignaleerd, duitenri verholpen. By bijna drie- "o voertuigen is dat gebeurd. „Als we daarop waren ingegaan zouden we op maandag of dinsdag al voor de hele week zpn volgeboekt", aldus inspec teur Blom. Veel belangstelling bestond er ook voor de ogentest in het mobiele teststation van het -Verbond voor Veilig Verkeer. Daar kwamen 403 mensen zoih aan een test onderwerpen. Als men daar de apparatuur voor had ge had zouden het er voor hetzelfde geld ook achthonderd hebben kunnen zón- vyftienhonderd mensen reden op de testbromfiets en 2400 bezochten de filmvoorstellingen en lezingen. De ten toonstelling van affiches werd door 4500 mensen bezocht. Met een bedankje van hoofdcommis saris A. L. de Boer voor de zestien po litiemannen en veertien personeelsleden var. bedrijven die het verkeerscentrum de gehele week bezetten, werd de Haar lemse Verkeersweek 1965 zaterdagmid dag gesloten. En dat bedankje gold dan in het bpzonder inspecteur Th. Blom en zyn medewerkers van de sectie propafanda en verkeersopvoeding, de hoofdagenten A. P. v.d. Hurk, J. C. van Dpk en J. Brunt, zy zijn vanaf vorig jaar oktober met de voorbereiding van de verkeersweek bezig geweest, kwa men in de laatste week voor dn evene ment op verkeersgebied nauwelpks aan slapen toe en waren tydens dit unieke gebeuren de vraagbaak voor iedereen; ook voor ons. HAARLEM, 17 mei Het bezoek van de Haarlemse deputatie aan Angers in Frankrijk begon wel heel sensatio neel „Nauwelijks was burgemeester Cremers en zijn gezellen in hel stad huis van Angers ontvangen, of het brandalarm ging door de stad. Burge meester Jean Turo van Angers moest zich verontschuldigen. Hij moest naar de brand: een geweldige vuurzee in een textielmagazijn. En burgemeester Cremers, hoofd van de Haarlemse brandweer ging mee. Kan een jumelage- feitelijk beter beginnen dan op die ma nier? Wij geloven van niet. De jumelage met Angers zal een gro ter succes worden dan menigeen in Haarlem verwacht zal hebben. Er blij ken vele mogeiykheden tot contact te bestaan, mits de zaak niet meteen al te groots wordt aangepakt. Tot die con- slusie is de Haarlemse deputatie geko men. Zij bestond uit Burgemeester Cre mers, mevrouw Cremers, ds. D. Ter Steege, voorzitter van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap in Haarlem en oonrector van het 1ste Christehjk ly ceum, en de heren K. de Graaf van Sport- en Jeugdzaken, A. Moen, scre- taris van de jumelage-commissie en J. Bartman, voorzitter van de Kennemer Journalisten Vereniging en secretaris van Haarlems Bloei. De Haarlemmers zpn op een wel bpzonder hartelijke wij ze ontvangen in Angers, een stad van 120.000 inwoners, gelegen aan de Maine. Zp is de hoofdstad van Anjou, dat ooit een koninki-pk is geweest en dat zich nog steeds beroemt op de uit de geschiedenis bekende René de Planta genet. Cultuurhistorisch heeft de stad heel veel te bieden. Ze gaat zeer te recht trots op een fraai kasteel, waar van een vleugel is ingericht als mu seum van middeleeuwse wandtapijten. De industrie is in ontwikkeling, het landschap is byzonder liefelpk met tal van wynvelden en wordt doorsneden door romantische rivieren. De Haarlemmers waren naar Angers gegaan met de bedoeling de contacten vooral te leggen op het terrein van de jeugd en de sport en het accent nog HAARLEM, 17 mei Het 15-jarige meisje P. C. uit Heemstede werd za terdag ernstig gewond, toen zy op de Gierstraat door een NZH-bus werd over reden. By het passeren van een andere wielrydster werd zy geraakt door de achteropkomende autobus en kwam zy met een been onder een achterwiel terecht. Zy moest met een bekkenfrac tuur in het Grote Gasthuis worden op genomen. niet te sterk op de cultuur te leggen. de persoonlyke contacten vry gemak- y 1 rlirrrtprrr dp kelijk gelegd worden. Daarin hadden tCÜU (midden), ttliccicui CIC Prosper David, wethouder, en jean i'Ecole Superieure d Electronique voo^ul^eteede j0snpSortmtwfssdeiingie bez'g de VUniversité Catholique. zullen houden, een groot aandeel. Tij dens een werkvergadering werd reeds een bescheiden uitwisselingsprogram ma opgezet. Een zwemblub uit Angers gaat in september naar Osnabrück en komt op de terugreis op 13 en 14 sep tember naar Haarlem. Het volgend jaar zal Haarlem een sportafvaardiging naar Angers sturen. Gedacht worden onder andere aan volleybal en basketbal. Op 26 en 27 juni komen jeugdleiders uit Angers, Osnabrück en Haarlem naar het Wisselseveld. Het Mendelcollege heeft byzondere belangstelling voor de jumelage en getracht zal worden in de tweede helft van oktober Mendeliers naar Angers te krijgen. Er werden verschillende commiss-es gevormd, na melijk voor cultuur, sport, ontvangst en tourisme, industrie, sociale zaken en oud-strijders. De afspraak werd ge maakt dat by uitwisseling van jeugd groepen de jongeren in gezinnen wor den ondergebracht. De ontmoeting tussen Angers en Haarlem is dus een succes geworden. Burgemeester Cremers bood een inge- lyste kopergravure van middeleeuws Haarlem aan, de Haarlemmers werden eveneens met een attentie verrast. Me vrouw Oremers ontving twee afgietsels van medaillons, vervaardigd door de beeldhouwer David d'Angers. HAARLEM, 17 mei Het totaal aantal bejaarden in ons land is sinds 1900 ongeveer verdrievoudigd, in Haar lem zelfs verviervoudigd. Het pleit voor het woonmilieu dat Kennemerland biedt, dat velen gaarne hun levens avond in deze omgeving doorbrengen. Dientengevolge ligt het percentage be jaarden in Haarlem boven het lande lijk gemiddelde. Op 31 december 1963 bedroeg het aantal bejaarden in deze gemeente 20.878, dat is 12,2 pet van het totaal aantal inwoners. Het lande lijk percentage bedroeg op diezelfde datum 9,4 pet. Deze cyfers geven B. en W. in hun zojuist verschenen be jaardennota, waarvan wy de belangryk- ste punten in ons blad van zaterdag reeds hebben genubliceerd. Tengevolge van de veranderde maat- schappelyke inzichten wyzigde zich de verhouding ten opzichte van de bejaar den. Kwantitatief en kwalitatief zijn de voorzieningen bij deze ontwikkeling achter gebleven. Kon in een stad als Haarlem gedurende eeuwen worden vol staan met een combinatie van voor zieningen in de vorm van hofjes voor de validen en gasthuizen voor de in validen, thans zou zelfs by een ver viervoudiging van de opnemingscapaci teit van beide instituten niet gesproken kunnen worden van voorzieningen, wel ke aan de normen van deze tyd beant woorden. Geconstateerd wordt namelyk dat de mens zich in deze tijd dikwijls genoodzaakt ziet van woning en leef milieu te veranderen. Dat geldt ook voor de ouder wordende mens. B. en W. zyn van mening dat de bejaarde mens recht heeft op een zodanige rust in zyn levensavond dat hy niet voort durend wordt bedreigd door een ge dwongen milieuverandering. Zowel de huisvesting voor de validen als de zorg voor de verzorgingsbehoe- venden dienen in versneld tempo te worden aangepast aan de hedendaagse behoeften. De bejaarde heeft recht op zyn eigen plaats in de gemeenschap, Hij mag niet verder in een uitzonde ringspositie worden gebracht dan ten gevolge van zyn lichamelyk of gees- telyk onvermogen onvermijdelyk is. Het zo lang mogelyk handhaven van de eigen zelfstandigheid in een zelf gekozen omgeving blyft het uitgangs punt van alle bejaardenzorg. Uitvoerig gaan B. en W. in op de materiële in immateriële aspecten van de bejaardenzorg. Ten aanzien van het materiële merken zy op dat vol gens de Algemene Bijstandswet is nood verkerenden geholpen kunnen wor den. Als gevolg daarvan kunnen daar voor in aanmerking komende bejaar den van de gemeente gehele of gedeel- telyke betaling verlangen van de kos ten welke zijn verbonden aan de op name in byvoorbeeld een verzorgings- of verpleegtehuis. Ook hier dient toch het verdere uitgangspunt te zyn dat men voor de bejaarden geen verdere uitzonde ringspositie moet scheppen. De in deze tyd nog al te veel voorkomende toestand, dat de bejaarde behalve op andere bronnen van inkomsten ook nog op financiële bystand van de gemeente is aangewezen is in wezen een ongewenste zaak. Ook het in stellen van byzondere tariefstellingen voor de bejaarden voor byvoorbeeld autobusvervoer, stadsbibliotheek en van bijzondere groepregelingen ach ten B. en W., gezien hun uitgangs punt, ongewenst. De bouw van bejaardenwoningen ge schiedt door of met financiële mede werking van de gemeente. Voor de bouw van dienstverlenende centra wordt door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelyk werk in bepaalde gevallen subsidie verleend. Voor modernisering van de hofjes zal, naar de mening van B. en W.. finan ciële hulp van de gemeente wellicht niet kunnen worden ontbeerd. De gemeente verleent de garanties voor geldleningen, welke werden ge sloten voor de bouw van verzorgings- en verpleegtehuizen. De bouw van het tydelyk verpleegtehuis Boerhaave vond plaats voor rekening van de gemeente, HAARLEM, 17 mei Boerhaave wijk (Schalkwyk B) heeft een eigen katholieke kleuterschool. Zaterdagmor gen was pastoor P. van Zijp van de toekomstige parochie Moeder van de Verlosser in Boerhaavewijk, waartoe de kleuterschool zal gaan behoren, het dankbare middelpunt van de vele be langstellenden bij de opening. Nadat pastoor van Zijp de nieuwe school had ingezegend, dankte de heer G. J. Groeneveld namens het inter parochieel schoolbestuur de ouder commissie en alle gemeentelyke in stanties, die hadden meegeholpen de school in zo korte tyd binnen zes weken gebruiksklaar te maken. Pas toor van Zyp opende vervolgens het nieuwe gebouw officieel met een toe spraak waarin hy de dank van de heer Groeneveld onderstreepte, maar daarin ook het interparochieel school bestuur betrok. Vanmorgen draaide de school, die nog geen naam heeft, al direct op volle toeren. Honderdtwintig kleuters bevolkten de drie klassen en bezor- den de drie leidsters handenvol werk. De school heeft naast de klassen een keuken, toiletten en een directieka mer. Alle lokalen zyn door gange tjes met elkaar verbonden. De kleu terschool ligt aan de Floris van Adri- ehemlaan, vlak achter de plaats waar de kerk van de parochie zal verryzen. Tezelfdertyd werd in Boerhaavewyk ook een openbare kleuterschool ge opend van hetzelfde type. Vanaf deze week zullen de bewoners van Boerhaa vewyk dus geen lange fiets- of bustoch ten meer hoeven te ondernemen om de kleuters naar school te brengen. waarna exploitatie geschiedt door de Stichting Tydelyk Verpleegtehuis, waar in samenwerken de Diaconie der Her vormde Gemeente, de Stichting Pius XII en de Stichting Vriendenhulp Zieke Bejaarden. B. en W. zyn van mening dat elke levensbeschouwelijke groepering van enig belang in de gelegenheid dient te worden gesteld een tehuis te bouwen, zolang daarmede in een reële behoefte wordt voorzien. Wat de immateriële behoeften be treft, stellen B. en W., dat de voor zieningen op cultureel, recreatief en godsdienstig gebied in het algemeen een niet zo kapitaalverslindend karak ter hebben. Ze verdienen nochtans evenzeer de aandacht. Op dit terrein is een grote taak voor het particulier initiatief. B. en W. noemen met name het werk van de bejaardenverenigin gen, de U.V.V., en de verschillende levensbeschouweiyke organisaties. In dit verband memoreren zy de werk groep Hulpdienst door Jongeren, waar toe het initiatief van katholieke zijde is genomen. Daarby zyn 180 jongeren aangesloten, die vrywillig hulp ver lenen aan zieken en bejaarden. B. en W. stellen ook wat betreft de immateriële behoeften als uit- gangspunt: het vermyden van ver eenzaming en van een extreme uit zonderingspositie. Derhaive dient ook niet te eenzydig de aandacht te wor den opgeeist voor speciaal op de be jaarden gerichte activiteiten. Het i» gewenst dat de bejaarden zoveel mogelyk deelnemen aan het gewone maatschappelyke verkeer. Het dage- lyks contact met jonge mensen is voor hen van veel belang. Het zou .daarom van belang kunnen zyn een verzorgings- of verpleegtehuis zoda nig té situeren dat het in de onmid dellijke nabijheid van bijvoorbeeld een winkelcentrum, een sportterrein, openbaar vervoer, een school of een kleuterschool is -gelegen. De conclusie van B. en W. luidt dan, dat de gemeente de particuliere activiteiten op voorziening in de im materiële behoeften, terdege dient te steunen. De directies van verzorgings- en verpleegtehuizen zullen aan dit aspect niet mogen voorbygaan. CINEMA PALACE: 't Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld, 14 jaar. Dagelijks 2 en 8 uur. LIDO: De gele Rolls-Royce, 14 Jaar. 2, 7 en 9.1# uur. LUXOR: Het Huwelijksbed, volw. 2, 7, 9.15 uur. REMBRANDT: John Goldfarb kom terug, 14 jr. 2, 7, 9.15. ROXY: Lemmy Caution Incognito, 14 jr., 2, 7, 9.15. Raptus, volw.: ma. t.m. wo. 2, T, en 9.15. STUDIO: Satanop zakenreis, 18 jr.. 2, 7, 9.15 uur. Koningin Christina, a.l. t/m woensdag 2, 7 en 9.15 uur. Dingdag 18 mei Concertgebouw 8 uur: Concert door Koor Katholiek Haarlem o.l.v. Albert de Klerk. Stadsschouwburg, 8 uur: Operettever. Diogé met „Ein Waltzertraum". Grote of Sint Bavokerk, 8 uur: Orgelcon cert door Wim Daim. Maandag 17 mei Concertgebouw, 8 uur: R.K. Toneelver. „Rokato" met „Boeing, Boeing". Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelver. Pos taal Genoegen met „Het huis op de rots". Frans Halsmeuseum: Werken uit de Haar lemse school van de 16e t/m 19e eeuw. Dagelijks van 10 tot 5 uur Tondags van 1 Bijzondere collectie werken van Frans Hals. tot 5 uur Bijzondere avondvoorstelling Pm 16 mei elke avond van 8.30-10.30 uur. Bloemen, kaarslicht en oude muziek. Tevens gelegen heid tot bezichtigen van de tentoonstelling poppen door Maja Alexander en Trudy de Ruyter t/m 13 Juni, alsmede van het voor kort ontdekte en thans gerestaureerde mans portret door Frans Hals. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse. Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw. Fos sielen en Natuurkundige Instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalve maandag van 11 3 uur. Eerste zondag van de maand van 1 3 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschilderljen en middel eeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30 en 1.30 5 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, KL Hout weg 103. Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend donderdags van 10 12.30 en 13.30 17 uur. Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Keukenhof, Llsse: Openluchttentoonstel ling van voorjaars- en zomerbloemen. Dag. geopend van 8 uur tot zonsondergang, (t/m medio mei). Cruqulus Museum: Historische stoom machines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dag. van 9 12.30 en van 1.305 uur. Zondag 15 uur. Linnaenshof, Bennebroek Openlucht tentoonstelling van voorjaars- en zomer bloemen. Tropentuln en mlnicorso. Geopend dagelijks van 9- 18 uur. t/m oktober. De Ark: Expositie van tekeningen, schil derijen en gouficl o van Dirkjan Ribbeling en W. Vogel (tot 23 mei). „Artiffcia", Binnenweg 95, Heemstede. Tentoonstelling van aquarellen, tekeningen en etsen van Poppe Damave. Keramiek van Rob den Tonkelaar. Geopend 9.30-6 uur. (t/m 3 juni). Museum Het Huis Van Looy: Groepsten toonstelling van genootschap Kunst Zij Ons Doel t.m. 23 mei. Dag. van 2-5 uur; zo, van 2-5 uur. In 't Goede Uur: Expositie van tekeningen van Halga Seheszheim. De maand mei, dag. van 1Ö-6 uur en 8-12 uur. Vishal en Vleeshal: De Jaren '40-'45: Foto- en documentatietentoonstelling over de oorlogsjaren. Vrij entree. Tot 6 juni. Dag. 9-5 uur; zo. 1-5 uur; wo„ vrij. en za. S-12 u. Openluchttheater: Expositie en werken van Bloemendaalse kunstenaars. 13 mei t.m. 4 juni. Dag. 10-5 uur; zo. 2-5 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3